Author Topic: Mirjana Novaković: "Tito je umro" (Laguna, 2011)  (Read 34543 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Re: Mirjana Novaković: "Tito je umro" (Laguna, 2011)
« Reply #100 on: 11-12-2011, 16:56:06 »
LiBeat, ovo JESTE trivijalna književnost. Ali, to što je trivijalna, ne znači da joj treba prilaziti trivijalno. Vrhunski pisci trivijalne književnosti su se sa puno majstorija izražavali u njoj i uspostavili neka pravila koja su povremeno bila inspirativna i piscima umetnički vredne književnosti.

Ipak, kao što vidiš, Mirjana je ušla u NINa, u širi spisak, što ovom romanu daje status da zapretenduje na poziciju IMENA RUŽE i sl.

Što se urednika tiče, mislim da je svakom piscu potreban. To što je neko vrhunsko ime ne znači da ne može da zaluta, dospe u krizu ili u krajnjoj liniji - ne znači da nekom formom možda ne vlada u potpunosti? To je sve ljudski i potpuno je u redu.

Po meni je recimo ceo segment na konferenciji DSa prepun ponavljanja, vrćenja u krug, lutanja u pripovedačkom smislu bez ikakvog smisla. To je baš iz domena da sam pisac prepozna da nije dobro. I ako već pisac nije u stanju, mogao bi urednik. To nije ništa što se ne dešava i u "boljim kućama".
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Truman

• 4
  • 3
« Reply #101 on: 11-12-2011, 17:03:55 »
Šta fali Agati Kristi?
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #102 on: 11-12-2011, 17:13:12 »
Šta fali Agati Kristi?

dobar urednik.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #103 on: 11-12-2011, 17:13:50 »
Šta fali Agati Kristi?

aman... ne fali joj ništa, ja sam bre slistila ceo njen opus, pa odakle ti ideja da ti tako načitan kakav već jesi smeš ikog da braniš, a kamoli Agatu?

PTY

• 5
  • 3
« Reply #104 on: 11-12-2011, 17:22:59 »
LiBeat, ovo JESTE trivijalna književnost. Ali, to što je trivijalna, ne znači da joj treba prilaziti trivijalno.

Kriple, molim te, ne zajebavaj me, ja znam da ti vidiš itekako dalje od ovoga što nisam htela ni da citiram.

Uopšte nije problem u Mirjaninoj trivijalnosti, pa ja i trivijalnije stvari sa guštom čitam, nego problem je što vidim toliko ljudi koji kao da su pod svaku cenu rešeni da pod svaku cenu nađu dubok smisao u stvarima koje smisa niti imaju niti su planirale da imaju...

ako ovako nastavim, planiram da knjigu završim do utorka, i, odmah da ti kažem, ovo je do sada čist šund, a ne verujem da će se stanje stvari silno izmeniti do kraja romana. I nemoj molim te da mi kažeš kako toga nisi svestan, jer znam da jesi, i to bolje od mene.

PS. suvislije (nadam se) zamerke slede po čitanju, tek da ne misliš da je ovo samo rant... 

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #105 on: 11-12-2011, 17:29:52 »
Uopšte nije problem u Mirjaninoj trivijalnosti, pa ja i trivijalnije stvari sa guštom čitam, nego problem je što vidim toliko ljudi koji kao da su pod svaku cenu rešeni da pod svaku cenu nađu dubok smisao u stvarima koje smisa niti imaju niti su planirale da imaju...

ostaje samo pošteno napisan krimić koji u kontekstu žanra (uračunavši i stranu tradiciju, jel) ne bi nudio ništa epohalno novo, niti bi imao neke ne znam kakve šanse za opstojanje na istom nivou sa Selimovićem ili čime li, ali bi zato u domaćoj krimi ponudi odskočio koliko i Strah i njegov sluga u fantastičarskoj.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Truman

• 4
  • 3
« Reply #106 on: 11-12-2011, 18:15:35 »
Šta fali Agati Kristi?

aman... ne fali joj ništa, ja sam bre slistila ceo njen opus, pa odakle ti ideja da ti tako načitan kakav već jesi smeš ikog da braniš, a kamoli Agatu?

? Ironija, zloba, cinizam ili nešto četvrto?

Ghoul, daj nama neukima malo pojasni šta time 'teo reći...
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

PTY

• 5
  • 3
« Reply #107 on: 11-12-2011, 18:39:47 »

ostaje samo pošteno napisan krimić koji u kontekstu žanra (uračunavši i stranu tradiciju, jel) ne bi nudio ništa epohalno novo, niti bi imao neke ne znam kakve šanse za opstojanje na istom nivou sa Selimovićem ili čime li, ali bi zato u domaćoj krimi ponudi odskočio koliko i Strah i njegov sluga u fantastičarskoj.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

okej, okej, jesam to uzela u obzir. Možda se ne vidi, ali - jesam. Ali. Jevtro. Šta ti podrazmevaš pod tim "domaća krimi ponuda"? Ono što ja pamtim spada pod ex-yu domen i "domaće" ti je tu strašno relativan pojam. Gde se ovo kotira u kontekstu u kom bitnu ulogu igra Pavličić?

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #108 on: 11-12-2011, 18:59:57 »
<
Gde se ovo kotira u kontekstu u kom bitnu ulogu igra Pavličić?
Nigde, brate! Odnosno: meni je problem što sam Pavličića čitala vrlo malo i što me nije baš impresionirao. Simpatičan mi je, ali u suštini - bolji kad piše o krimiću nego kad piše krimiće. Eter - koji sam baš nedavno čitala pa ga se nešto bolje sećam - u suštini je isto što i Tito je umro, dakle pristojan ali neizrazit krimić sa jakom političkom pozadinom, samo se kod Pavličića malo više farba u alegoriju zbog socijalističkog perioda. Možda su njegove druge stvari drastično bolje od Etera pa time i od Tita, ali na mom malom uzorku - nije to neka strava razlika u njegovu korist. Isto važi i za Tribusona kome se sećam bar dve knjige, Potonulog groblja i Snijega u Hajdelbergu, koje doduše više vuku na horor pa su meni još nekako slabije (Snijeg je naročito knjiga koja bi Ghoula oduševila).

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #109 on: 11-12-2011, 19:08:14 »
potonulo groblje me nije naročito impresioniralo, back in the days, ali ako si baš sigurna da bi mi taj snijeg lego - hm, videću.
teško je mene oduševiti, ali ako bar bude vredan vremena provedenog u čitanju, biću zadovoljan.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #110 on: 11-12-2011, 19:11:28 »
<
Gde se ovo kotira u kontekstu u kom bitnu ulogu igra Pavličić?
Nigde, brate! Odnosno: meni je problem što sam Pavličića čitala vrlo malo i što me nije baš impresionirao. Simpatičan mi je, ali u suštini - bolji kad piše o krimiću nego kad piše krimiće. Eter - koji sam baš nedavno čitala pa ga se nešto bolje sećam - u suštini je isto što i Tito je umro, dakle pristojan ali neizrazit krimić sa jakom političkom pozadinom, samo se kod Pavličića malo više farba u alegoriju zbog socijalističkog perioda. Možda su njegove druge stvari drastično bolje od Etera pa time i od Tita, ali na mom malom uzorku - nije to neka strava razlika u njegovu korist. Isto važi i za Tribusona kome se sećam bar dve knjige, Potonulog groblja i Snijega u Hajdelbergu, koje doduše više vuku na horor pa su meni još nekako slabije (Snijeg je naročito knjiga koja bi Ghoula oduševila).

pa dobro onda, ali nemojte da ste tako kategorični, jer nema frke, složiću se ja sa vama da je Tito bolji od bilo kojeg Luna kog pamtim, ali to ga u ovoj gospodnjoj 2011 uopšte ne čini dobrim krimićem, naprotiv.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #111 on: 11-12-2011, 19:16:49 »
potonulo groblje me nije naročito impresioniralo, back in the days, ali ako si baš sigurna da bi mi taj snijeg lego - hm, videću.
teško je mene oduševiti, ali ako bar bude vredan vremena provedenog u čitanju, biću zadovoljan.

Nije ovo bila ozbiljna preporuka, više kvalifikacija u smislu "gle, junak opsednut postizanjem apsolutnog zla, plus narativne fore i adolescentsko loženje, ha, Ghoul je dušu dao da ovo pročita!" Sve zavisi od toga kako ćeš reagovati na pomenuto adolescentsko loženje koje je mene primarno odbilo od knjige.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #112 on: 11-12-2011, 19:24:09 »
ja sam još mlad u duši (a i telu) - verovatno će da mi legne to 'adolescentsko loženje' koje vas, babe, odbija.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #113 on: 11-12-2011, 22:32:27 »
Lepe vesti: izašlo II izdanje romana Tito je umro. Video danas u SKC Delfima.
"zombi je mali žuti cvet"

PTY

• 5
  • 3
« Reply #114 on: 12-12-2011, 12:20:33 »
Pa, što se mene tiče, daj bože tu više izdanja no što je Strah imao, a i NINa pride. Sigurno nemam favorita nad Mirjanon, bez obzira što se ovde razilazimo.  :)

Elem, za Kripla i Jevtru, odustajem negde odokativno kod trećine, šta da radim, konstantno se mimoilazimo, roman i ja, nema svrhe dalje forsiranje. Po pitanju žanra i zanata, to mi zaista liči na Agatu, čak me i podsetilo na konkretan primer, ono kad su otkopali nekakvu grobnicu u Mezopotamiji pa nabedili onog jadnika da da je fasovao lepru, dali mu kao lek ampulu čistog kokaina, mislim da beše, i pustili ga da se okne. Potpuno ista postavka, prozori zatvoreni, vrata zaključana iznutra.... ne sećam se naslova romana ali to je to, scena je ista. E sad, Agatin svet je visoko stilizovan, niko tu ne povlači paralele sa stvarnim ljudima, svi se tu ponašaju u skladu sa svetom koji Agata nosi u glavi: negativci glatko priznaju kad ih se raskrinka, povinuju se Poaroovim naredbama a i pristojni su do besmisla, najgore što mu ikada kažu je "oh, ju... foriner". Šarmantno je to, priznajem. Mirjana, sa druge strane, insistira na realnosti, pa postavka naprosto nije dovoljna.

Sa strane vama tako drage političke kritike, opet, Mirjana se obraća ljudima koji dele ne samo predznanje nego i sklonosti, kao ovaj Arsenić, na primer. (Mislim stvarno, DemoNkratska sRanka..??? koliko taj čovek ima godina? :shock: ) I naravno sad, nije to meni novost, mislim da ne znam ikog u Srbiji ko te sentimente ne deli, daleko bilo da i sama mislim imalo drugačije, ali unutar samog romana Mirjana ih nesvesno diskredituje i tu se mimoilazimo. Naravno da sam svesna da su politika i korupcija maltene sinonimni, ali u naporu da to unovči, Mirjana gubi svakoga ko nije ostrašćen bar upola kao ona. Pepeljare i baloni, no šit? tenderi za uvoz i preprodaju lekova? Pih, samo neko ko je život proveo u terarijumu može na temelju toga doseći nivo na kom Mirjanin pamfletizam operiše. A da stvar bude gora, njena rešenost da ama baš sve omala istom nijansom crnila ostavlja mi još manje prostora za manevrisanje; da, DS je   otelotvoren đavo, ali ko tu preostaje a da nije? Mirjana daje tako crnu pozadinu da čovek prosto nema izbora nego da zaključi kako katastrofa takvih razmera naprosto ne može biti delo ruku jedne partije ili jedne grupe ljudi, pa ma koliko ista imala vlasti. Katastrofa takvih razmera može biti samo rezultat doprinosa, i to srdačnog i obilnog, svakog bogovetnog pojedinca koji u toj državi živi. A jednom kad se ta tačka dosegne, problem uopšte nije u vladajućoj stranci, nego u faktu da nema niko bolji da je zameni. A nakon toga, od te spoznaje pa do istinskog vrednovanja romana preostaje samo mali malecki korak; ovo vama i može da bude kritika društva i politike tog društva, ali to je onda takva vrst kritike kakva bi bila kritika Pinka, koji bi u udarnom terminu ponudio okrugli sto na temu propasti kulture. E sad, Mijana pominje Kiša (čovek ne da se vrti u grobu nego burgija ka središtu planete :cry: ) a to mi stvarno bilo licemerno. Ko ne shvata zašto, nema svrhe ni da objašnjavam, a oni koji shvataju, i ovo im je dosta, jer one jetke i zajedljive opaske koje su u Stahu prestavljale svetonazor koji mi je bio strašno blizak ovde imaju svrhu ultimativne samokarikature. Možda je jedina istinska vrednost ovog romana upravo u prezntaciji tog histeričnog slepila zbog kojeg čak i ozbiljni i načitani ljudi aktivno učestvuju, na ovaj ili onaj način, u produkciji šunda, svo vreme tvrdeći kako se time upravo protiv tuđeg šunda bore. Dalje od toga nisam pametna da išta suvislo kažem o ovom romanu.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #115 on: 12-12-2011, 14:01:42 »
Jeste u neku ruku kao Agata prebačena ovde, gde je sve takav crnjak i toliko bezizlazno i toliko niko ne vidi šta bi bilo rešenje (i, da, nema nikog boljeg da ga dovedeš) da, sve i kad otkriješ "ko je ubica", rezultati toga budu... Poražavajući.
We're all mad here.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #116 on: 19-12-2011, 10:38:26 »

PTY

• 5
  • 3
« Reply #117 on: 20-12-2011, 17:48:39 »
Pa, ne bih rekla da mi Anđelka ovde zvuči "ljutito"... pre će biti razočarano. Izdvojila bih delove iz ova 2 pasusa, pošto se upravo tu dosta slažem sa izrečenim:

Mirjana Novaković, nažalost, prema svemu tome nema otklona. Ona se ne igra književnim materijalom, ona ga ne bogati i ne osmišljava. Za gotovo sva mesta i gotovo sve ljude u romanu koji su stvarne ličnosti, vezuju se priče iz bukvalno rekla-kazala klišea. Kolokvijalni govor i, tu i tamo, pokušaji jevtinog filozofiranja na ivici kiča lako klizaju u nedostatak dobrog ukusa. (...)

Kad se mehanizam trača i senzacionalizma žute štampe preuzima i bezrezervno unosi u literaturu, onda je to opasan posao. Sem ako autor nema ambiciju da piše satiru. Avaj! Mirjana Novaković nema tu želju. Njen je jezik ravan, bezočno jednostavan, ali ta bezočnost nema funkciju niti je potpora u kritičkom promišljanju jednog vremena i etike u njemu. Da li smo sa romanom Tito je umro dobili krimi-parodiju stvarnosti? Ne. U ovom romanu nema ni ironije, ni satire, ni humora. Samo je Mirjana Novaković, vidi se, mnogo ljuta, i ljutnju prenosi nekritično u knjigu. A kad pisac to čini, onda sve ostaje u nivou šupljih fraza koje tako uspešno funkcionišu u našoj stvarnosti ali su loše za literaturu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #118 on: 24-12-2011, 21:05:39 »
Anđelka deluje totalno cool. Mislim da je dobro dijagnostikovala sve razloge zašto Mirjana nije napisala kvalitetnu knjigu.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #119 on: 25-12-2011, 12:50:35 »
I meni deluje totalno kul, a nalazim da pozitivno reagujem i na njen ton razočarenja. Svakako ću zapamtim Anđelku. istina, žao mi što nije malo dublje razdradila tu liniju razmišljanja koju si i ti svojednobno prepoznao, u drugom osvrtu i na drugi roman, pod naznakama "palpizacije stvarnosti"... dobra je to (i zdrava i vrlo pronicljiva) linija, mada, naravno, tek kad i ako izađe iz teorijskog domena u praktični.  :)

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #120 on: 25-12-2011, 14:10:13 »
LiBeat, mislim da će i Mirjana "zapamtiti" Anđelku. :)

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #121 on: 25-12-2011, 14:15:43 »
O čemu vi to pričate? Ova kritika je potpuno retradirana. Potpuno neargumentovana i krajnje fušerski napisana. Sve se svodi na prepričavanje i iznošenje nekakvih utisaka koji su na nivou: "Ja bih voleo da je to ovako, a da nije onako."

Zaista me čudi što ste se vas dvoje (Lib i Crip) otrvili na Tita. Ovo naročito važi za Cripa. Tvoj sil of apruvl ima jedan Plastik koji je nemrljivo manje kvalitetan roman od Tita - u svakom mogućem pogledu. O kakvom nedostatku kvaliteta mi ovde pričamo!!!???

PTY

• 5
  • 3
« Reply #122 on: 25-12-2011, 17:20:19 »
LiBeat, mislim da će i Mirjana "zapamtiti" Anđelku. :)

Stvarno to misliš? Ja mnijem da će Mirjana više zagledati u cifru prodanog tiraža, i ako one budu lepe za oko, zaboraviće se Anđelka kao da je nikad nije ni bilo...  :(  Najgore od svega, ne mogu da iskreno prezrem taj sled zbivanja, to je linija kojom se keksić mrvi, bilo bi zaista glupo to ignorisati. Hoću reći, lako je meni tražiti da Mirjana to ignoriše, pitanje je da li bih ja to ignorisala, da sam na njenom mestu. (Sačuvaj nas bože naših No.1 fanova, što bi rekao King.  :roll: :lol: ) A da stvar bude još gora, nema nikakve garancije da bi finansijski kolaps Tita proizveo željeni zaokret, tako da je to stvarno poslednja stvar koju Mirjani priželjkujem. Ali opet, ždere me do besmisla ta ideja propuštene prilike i tako to... mislim, eto, pomenula je tamo Kiša, sve onako u "oterali ste ga" rajćes indignejšen fazonu, ali meni bi bilo stoput draže da je to pomislila u kontekstu "a šta bi to Kiš uradio da je na mom mestu"? To me dotuklo, ali stvarno.   :cry:  No dobro, s Anđelkom ili bez nje, možda Mirjana jednostavno nije materijal da pliva uzvodno cajtgajstu, i nema tu sad svrhe biti negativan, pa ću da zipujem. A ti javi ako ti neko takav zapadne za oko, da se ne mrcvarim za džaba poštarinom.

@Kunac: mnijem da referentni sistem vrednovanja trivijalne književnosti najveć obraća pažnju na merenje raskoraka između nameravanog i ostvarenog.  Otud fer & skver prihvatanje poštenog palpa bez pretenzija naspram faličnog skoka na visočije platoe; jedan roman je taman tu gde smatra da mu je mesto, a drugi je tu zato što nije uspeo da se nađe tamo tamo gde je planirao da će biti... dakle, homeground versus promašaja - to bar za mene, ne znam kako Kripl to vidi.  :wink:

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #123 on: 28-12-2011, 23:41:59 »
Kunac ovde pokušava da bude maliciozan, što je u redu. :)

Ja ne sporim da je PLASTIC slabiji roman od TITA i o tome šta je TITO i kakav je TITO sam već dosta pisao ranije, i na ovom topiku i na Crime Corneru, pa ne želim više da se ponavljam. PLASTIC kao pokušaj da se uvede Beigbeder u našu književnost je zanimljiv kao pokušaj, a ako imamo u vidu da ni sam Beigbeder nije najveći stilista i pisac ovog doba (iako ga ja jako volim i redovno čitam) ne treba da čudi da je srborazredna varijanta toga takva-kakva je. Međutim, isto tako gore sam pisao i o tome kako ako za dve stvari kažeš da su dobre, to uopšte ne znači da su one na bilo koji način jednake.

Jedno je kada nečemu priđeš spolja, pa onda ako imaš roman o dva brata, odmah možeš da ga uporediš sa večitom temom kojom se bavio Meša Selimović, kao što vidim da kritičari rade kada pišu o Krstićevoj VIKTORIJI. VIKTORIJU nisam čitao, čitaću, ali koliko čujem svi se o tom romanu izražavaju sa podsmehom, pa stoga ni ne čudi što se pozitivne kritike o njemu pišu tako "spolja", gde se konstatuje šta sve u tom romanu ima veze sa nečim što znamo i što je važno.

Međutim, TITO JE UMRO kao i svaka knjiga malo teže opstaje kada se "uđe" u delo, kad se malo pogleda kakvi su to likovi, kako se vodi priča, kakva je idejnost tog romana i sl.

U tom smislu, i Kunčeva kritika koja je ovde http://www.citymagazine.rs/blog/?p=4613 je takođe dosta "spolja" napisana - nema tu sad nekog prodora osim što se stavlja "ugled na kocku" kad se kaže "Tito je umro je još jedna potvrda spisateljskog dara"... "Misterija je intrigantna i majstorski građena, pa je knjigu zaista teško ispustiti iz ruke." ... "Tito je umro može poslužiti kao školski primer kao treba pisati prozu koja je istovremeno komunikativna i kvalitetna. "

Ja, što je najgore od svega, ne mislim da TITO nije komunikativan, da je dobro da bestseler bude na ovom nivou i sl. Samo nije reč o nekom istinski značajnom ostvarenju, i mislim da je sam materijal nudio dosta prostora za napredak.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #124 on: 29-12-2011, 00:20:34 »
Ne sporiš da je Tito bolji od Plastika? Onda bi bilo fer da i na topiku o Plastku svako malo postuješ kako roman ne valja. Ovde ti je to već postao manir. Što se "uvođenje Begbedea u našu književnost tiče", mislim da za to nije potreban jedan Ivan Jovanović ili kako se već pisac Plastika zove. Begbede je preveden na srspki i dostupan svima. Original postoji, šta će nekom trećerazredna kopija? I šta zapravo znači to "uvođenje"? Plagiranje, zar ne?

No, da se ne bavimo više Plastikom...

Što se Mirjaninog romana tiče, ja sam rekao i napisao sve što sam imao na tu temu  - zaključno sa tekstom koji se nedavno pojavio na pomenutom blogu.

Iza svake reči stojim, pa ako treba rado stavljam i "ugled na kocku". Meni je roman legao i tačka.

Što se spisateljskog dara Novakovićeve tiče, njega ne osporavaju ni najljući protivnici (sa izuzetkom one jedne pijane "kritike" u Danasu koja je potpuno promašena i patentična u pokušaju da se nešto potopi bez pravih argumenata), pa ne vidim šta je tu sporno. Žena odlično piše. E, sad, da li to što piše pasuje svim ukusima...

Svakako da ne.

Tito
je u svojoj biti populistička tvorevina i kao takav odbija deo čitalaca koji pretenduju na "viši književni nivo"... Roman je takođe i page turner itd... Kažem, sve što sam napisao: stoji. Ili, preciznije, ja stojim iza svega što sam napisao. Imajuću u vidu moje poznavanje domaće krimi scene, koje svakako nije malo, tvrdim da je novi roman Mirajane Novaković najbolja krimi misterija ikada napisana na srpskom jeziku.

Malo li je?

Glede krilatice "istinski značajno ostvarenje", ona je u XXI veku izgubila svaki smisao. Ali i u tom departmanu Tito ima šta da ponudi. Ovaj roman predtvalja uspešan krosover bestselera i kvalitetnog pisanija. U pitanju je delo koje ljudi kupuju i čitaju, preporučuju i pozajmljuju, a veće satisfakcija za pisca od toga nema. Nedavno je izašlo II izdanje, a nadam se da će ih biti još...

Da li je Tito ono najbolje što MN može da napiše?

Definitvno nije.

Može ona bolje. Mnogo bolje.

Ali i u svom sadašnjem obliku Tito žaslužuje ljubav i predstavlja dah svežeg vazduha na ustajaloj srpskoj književnoj sceni.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #125 on: 29-12-2011, 02:15:08 »
Ne bi bilo fer da postujem pošto ja nisam dužan da se bavim ispisivanjem pozitivnih i negativnih komentara o bilo čemu - ne bi li se stvorio utisak o tome koliko koji roman ima pozitivnih a koliko negativnih komentara. Kad ljudi pročitaju PLASTIC, ako ih zanima da o tome diskutuju sa mnom, ili ako mene bude zanimalo da o tome diskutujem sa njima, rado ću se upustiti u to. Uostalom, ti - koliko ja znam - nisi pročitao PLASTIC do kraja, a ja jesam i PLASTIC i TITA tako da sam u tom smislu kompetentniji sagovornik.

Kako sam već rekao u prethodnom postu, mislim da je potezanje PLASTICa u ovoj raspravi pogrešan potez jer su to različite knjige sa različitim ambicijama, izašle u različitim fazama, pisaca različitih senzibiliteta. Ako krenemo sad da izjednačavamo šta sam o kojim romanima i piscima rekao odjednom se u istom košu mogu naći Mirko Kovač i Goran Skrobonja a to nema neke naročite veze...

O TITU se naprosto mnogo više priča, i ja prosto reagujem na linkove koji se pojavljuju. Ne znam da li Mirjana posećuje ovaj topik pa je braniš ovako žustro ne bi li ostavio utisak pred njom, ali kad je reč o mom promišljanju njenog romana TITO JE UMRO ne vidim da ima razloga da se žali. Među prvima sam čitao taj roman, poklonio ga čak ponekome i na poklon, kupio ga za svoju kolekciju, ali imam pravo da mislim da taj roman ima ozbiljne nedostatke a do sada to niko nije argumentovano osporio.

Pitanje zašto je srpskoj književnosti potreban vlastiti Begbede je besmisleno, naročito iz vizure nekoga ko tvrdi da je ljubitelj žanrovske literature a još i pisac žanrovske literature koja je kao što znamo u Srbiji na jednom znatno nižem nivou od žanrovske literature u svetu, kako kreativno tako i tržišno. Odgovor na to pitanje je jasan - Begbede je pisac koji govori o savremenom konzumerizmu jezikom koji je na pola puta između klasičnog romana i naratizovane kolumne/bloga, a Srbija - kojom se doduše bavila njegova rođaka Žeraldina - ima određene specifičnosti koje čine da se takva optika može primeniti i na njene društvene okolnosti i u tom smislu pružiti nešto novo. Da nije mrtav, za Stiga Lašona bi se moglo reći isto - šta će nama srpski Stig Lašon u formi romana Mirjane Novaković, ali ja prvi kažem da nam treba jer mislim da naše specifične okolnosti nude plodan milje za takve priče.

Dakle, barem bi nekome ko je ljubitelj žanra trebalo da bude jasno zbog čega se određeni obrasci ii postupci mogu aproprirati i primeniti na neke društvene okolnosti. U protivnom bi celokupna kultura nastala izvan dominantnih produkcija bila potpuno besmislena i ne bi trebalo da postoji.

Zamisli kada bi tebe neko pitao šta će nam U NAŠOJ književnosti roman o zombijima koji se mahom dešava van Srbije, sa stranim likovima i ambijentima, izrazito oslonjen na zaplete iz klasične literature i filma, kada ionako već ima ko da piše romane o zombijima u zemljama koje su dotaknute u OSTRVU PROKLETIH? Oni ne samo da postoje kao originali, nego su neki od njih i prevedeni. Međutim, čak i da nisu prevedeni svi, nisi valjda mislio da pišeš romane kao zamenu za ono što nam je nedostupno na srpskom?

Kod Jovanovića je Begbede apropriran isto koliko i kod Novakovićeve Lašon. Dakle, ako se već držimo tog principa originalnosti, ti romani su tu negde. Uostalom, oba romana je izdala ista izdavačka kuća i oba romana su ti isti izdavači i urednici poslali za NINovu nagradu u svojoj selekciji. Dakle, ako imaš primedbe na to što Laguna objavljuje kopije Begbedea i Lašona, mislim da ja nisam čovek kome se treba obratiti.

E sad, ako je ovaj topik napravljen kao muzej u kome treba da se svi divimo Mirjaninom romanu, onda je to drugo, ali koliko vidim ni Arsenić, ni Vladušić ni ova žena u Danasu nisu obavešteni o tome da je ovo totalno remek-delo koje je van domašaja već ljudi imaju primedbe. Te primedbe naravno rastu kako se uđe dublje u analizu samog teksta jer se onda zapravo vidi koliko je problema, koliko je to daleko od čendlerovskog, od ozbiljnog primišljanja naše stvarnosti, koliko je to blizu tabloidskim opštim mestima i predrasudama koje se ne mogu braniti ispovednom formom jer ova junakinja je ipak novinarka koja kao nešto zna pa je zato marginalizovana, itd. Dakle, to sve ne stoji ukoliko bi bilo koji od olako izrećenih sudova morao da se brani onim što postoji u samom romanu.

To da li je Mirjana najbolja misterija napisana kod nas ne bih da prosuđujem. Čitao sam ih manje nego ti, pa samim tim mogu da preuzmem tvoj sud da jeste, sve dok ne pročitam neku za koju mislim da je bolja. I ja ne mislim da je to što je napisala bolju misteriju samo po sebi mali domet. Ali, to se vrednuje nekim nagradama za pisanje misterija a ne umetnički vredne proze.

Umetnički vredna proza je ona koja može da se održi kada se zaviri u tekst. A ovako "spolja" kako rekoh, i Mirjana može da nas školuje o tome kako se piše, i Krstić se bavi istom temom kao i Meša Selimović ali se onda njome bavi i Jovo Radulović. No, ipak, znamo šta je za lektiru, šta je za lekturu, šta je BRAĆA PO MATERI a šta VIKTORIJA...

Boban

• 3
« Reply #126 on: 29-12-2011, 02:29:47 »
Ova knjiga je vrlo brzo spala sa lagunine liste najprodavanijih.
Dva su razloga za to.
Prvo i osnovno, marketing - najbolje idu kokoške-voditeljke-manekenke (KVM u daljem tekstu) koje po ceo dan vise na televizijama i promovišu svoja deč. Mirjana to ne radi.
Drugo, Mirjanino pisanje ima jedan ritam koji potprosečnim ćitaocima ne prija. Ne kažem da prija i svim natprosečnim, ali njene knjige definitivno nisu lako štivo za pred spavanje koje nam isporučuju več pomenute KVM.
Te dve stvari u kombinaciji daju očekivani rezultat što se prodavanosti tiče.
Sve ostalo može da bidne ali ne mora da znači.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #127 on: 29-12-2011, 08:51:51 »
O impresijama (očigledno) ne vredi raspravljati, ali Lašon i Novakovićeva se teško mogu porediti. Voršipujem Milenijum trilogiju i rado joj se vraćam, ali nisam imao nijedan deja vu dok sam čitao Tita. Ti jesi. So be it! Koga zanima neka uzme pa nek uporedi. Takođe, ponovo mi pripisuješ da sam rakao da je Tito "totalno remek-delo van domašaja..." što je potpuno netačno. Ne mislim da je to veliki roman. Tito je umro je super krimić. Za mene je to sasvim dostojanstven domet. Ljubitelj sam žanra i to je moja procena. To da li MN posećuje ovaj forum ili ne je već zadiranje na teritoriju "teorija zavere". Njih volim samo u filmovima i romanima. Cripp, ono što meni smeta je to što ti svako malo pominješ kako roman nije kvalitetan i odbijaš da priznaš da se roman tebi jednostavno nije dopao u meri da bi ga hajpovao, dok na sve neosporne kvalitete istog ne haješ na 2%.  Okej, rekao si: meni se nije dopao; ali čemu onda to stalno isticanje "nije kvalitetan", "nije kvalitetan"... Mene je to počelo da nervira zato što smatram da roman to nije zaslužio. Mogu da shvatim da je neko razočarao Tito, ali ne zbog stila, već zbog sadržaja, zbog odabira kriminalističkog žanra. A ta razočaranost je stvar ličnog afiniteta, a ne toga da li je Mirjana Novaković napisala dobru knjigu ili nije.

Btw, nateraćeš me da Plastik pročitam od korica do korica i da napišem jedan bolno iskren osvrt na isti.

Glede prodaje Tita... Roman više nije na Laguninoj listi, ali je prodaja postojana i ne pada. Ne mogu da prognoziram da li će se ovaj trend nastaviti, ali bih voleo da bude tako. Knjiga je u relativno kratkom roku doživela II izdanje, a ako se u narednih nekoliko meseci dogodi i III, uspeh će biti samo još veći.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #128 on: 29-12-2011, 11:27:41 »
 :-D  kako je ovo zanimljivo ,pa kunac je ''izgoreo'' u odbrani  romana  m.n. a verujem da je kriplu sad ovo jos zanimljivije te ce i dalje nastaviti da lozi kunca koji se "baca'' umesto da prevazidje.
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #129 on: 29-12-2011, 15:42:01 »
Agota, srećom da Kunac nije doveo u pitanje moje mišljenje o OSTRVU PROKLETIH već o PLASTICu. Nadam se da nećemo morati da pretresemo sve što sam ikada rekao o svim knjigama i da uporedimo u odnosu na TITO JE UMRO. :)

Mislim da Kunac ima neki neobičan otpor prema PLASTICu, knjizi koju nije čitao, ali to je u principu na Sagiti normalno, svi obično imaju predrasude o stvarima koje nisu čitali. Uostalom, zato su to predrasude.

Što se Bobanove opaske o Mirjaninom stilu tiče, TITO JE UMRO je vrlo pristupačna knjiga pošto je napisana pitko, a intelektualno je na nivou Pressa, tako da nema sad nekih naročito provokativnih koncepata oko kojih čitalac mora da zastane i da se zamisli. Eventualni problem može da bude ako čitalac nije pratio dnevnu šampu poslednjih meseci. Ovo je stilski znatno manje pretenciozno od STRAHA I NJEGOVOG SLUGE, nema tih literarnih aluzija i sl. Dakle, prepreka za status bestselera nema. Meni je ovo bio znatno uspeliji roman od KONSTANTINOVOG RASKRŠĆA a ja kao što je poznato ne delim zgroženost tim delom.

Ipak, da bi postigla uspeh švedskog izvornika koji je prilično prekopirala ali, ruku na srce, stilski i prevazišla, Mirjana bi morala da prevede Press i Kurir na nekoliko stranih jezika i da ga mesecima daje potencijalnoj publici ne bi li razumeli njeno ostvarenje.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #130 on: 29-12-2011, 18:19:02 »
Agota, ti mene ipak ne poznaješ dovoljno dobro... ;)

PTY

• 5
  • 3
« Reply #131 on: 03-01-2012, 10:00:23 »

Ali i u svom sadašnjem obliku Tito žaslužuje ljubav i predstavlja dah svežeg vazduha na ustajaloj srpskoj književnoj sceni.

Pa dobro, svaki roman ima nekog ko ce ga do iznemoglosti da voli, a to da li je ljubav zasluzena ili ne - pa, to nikada i nije bilo vazno. Ali da me nije mrzelo da pritefterim sve naslove koji su u zadnjih par godina poneli etiketu "daha svezeg vazduha na ustajaloj knjizevnoj sceni", vala bih imala silne na-papiru-dokaze kako tom scenom danas struji cist mediteranski lahor.   :)

ginger toxiqo 2 gafotas

• 4
  • 3
« Reply #132 on: 03-01-2012, 10:05:11 »
To nije naslov, nije reklama...
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #133 on: 03-01-2012, 10:37:08 »
...nikom nije lepše nego nama.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #134 on: 03-01-2012, 12:52:12 »
...nikom nije lepše nego nama.

:lol:

neko voli ono, neko voli ovo........
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #135 on: 03-01-2012, 13:01:42 »
A ja i ti Agota uvek nešto novo...

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #136 on: 03-01-2012, 13:04:04 »
LOL!  :D

Agota

• 4
  • 3
« Reply #137 on: 03-01-2012, 13:06:02 »
 xsmlove2 :lol:

Mark

• 4
  • 3
  • The proverbial stopped clock.
    • Janko Takac
« Reply #138 on: 10-01-2012, 02:21:32 »
Evo, i Mark je procitao Tita!

Ovo je bas knjiga za dva dobra popodneva! Izuzetno cenim to sto Laguna ne stedi na stranicama i na fontovima pa je citanje pravo uzivanje ... Bilo mi je jako tesko da ostavim malo i za sutradan...

Prvo sto mi je upalo u oko je cinjenica da je prica veoma dnevnopoliticka i da sam ja tu non stop bio u fazonu - ko je ovde ko zaista? Ko se krije iza kog lika? I bojim se da ce za desetak godina sve to dosta izgubiti na toj nekoj kao sto rekoh dnevnopolitickoj slojevitosti ako nove generacije citalaca ne budu malo bolje upucene u desavanja sa sredine prve decenije XXI. veka ...

Svidelo mi se to sto je glavni lik pomalo hardboiled, sto ima tu neku proslost, ali bi bilo sjajno kada bi saznali malo i o tome zasto je tako ogorcena, gde je zabrljala, o koga se i kako ogresila ... (da, naravno, nije mi promaklo da je novinarka u stvari najverovatnije lezbijka  :) )  mada se bojim da bi u tom slucaju svi opet pravili paralele i poredili je sa nekom od  lokalnih insajderki ... 

Ovo bi u stvari trebalo da bude bestseler na nivou Konstantinovog raskrsca, lokalno (mada i i exYU) trziste bi trebalo da bude na strani Novakovicke, jer ako postoji nesto sto ovaj narod voli u prekomernim dozama - to je dnevna politika i zakulisane intrige u svetu bogatih i uticajnih ljudi. Ova knjiga to isporucuje na hvale vredan nacin! 

Zivo me cudi sto se u javnosti tako malo prica o ovoj knjzi...

Dos'o Sveti Petar i kaze meni Djordje di je ovde put za Becej, ja mu kazem mani me se, on kaze: Pricaj ne's otici u raj!
E NES NI TI U BECEJ!

http://kovacica00-24.blogspot.com/

ginger toxiqo 2 gafotas

• 4
  • 3
« Reply #139 on: 11-02-2012, 16:08:40 »
...proradio sajt...

http://www.titojeumro.rs/
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #140 on: 31-07-2012, 17:08:51 »
Nego, nisam nešto provalio - ko je ta Mirjana Novaković?

http://cultofghoul.blogspot.com/2009/03/strah-i-njegov-sluga.html

Ознаке: ghoul's approval, đavo, knjige, rivjuz, Srpski gothic, vampir

Gde može da se nađe ova knjiga? U Gradskoj biblioteci je nisam našao, rado bi je kupio.

Format: 13x20 cm
Broj strana: 290
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Godina izdanja: 27. jul 2012
ISBN: 978-86-521-0961-6

http://www.laguna.rs/n1940_knjiga_strah_i_njegov_sluga_laguna.html
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

srpski film je remek-delo koje treba da dobije sve prve nagrade.

Truman

• 4
  • 3
« Reply #141 on: 31-07-2012, 17:39:21 »
Pre nekog vremena kada sam je pročitao stekao sam utisak da je solidno napisana, ali ništa više. Ne vidim zašto je toliko uzdižu ( i neki ljudi koje znam uživo ), možda zato što je kod nas konkurencija kada je reč o savremenim piscima dosta tanka. Al ovo je samo subjektivan stav, izvin'te me... xyxy
Sri Ramana

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #142 on: 31-07-2012, 18:41:20 »
Nema frke, problem je u tebi  xyxy
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Grimjack

• 2
« Reply #143 on: 26-11-2013, 00:32:05 »
Pre par dana sam počeo da čitam roman Strah i njegov sluga. Izvanredno štivo.

E sada, naišao sam na mali problem, ali se nadam da će neko sa Sagite već moći da mi pomogne.

Primerak koji posedujem je izdanje Narodne knjige kome nedostaju sledeće strane: 138, 139, 142 i 143. Za one koji imaju neko drugo izdanje, u pitanju je glava BEČKI DOGOVORI. Poslednja rečenica glasi:

"Ljudi bez želje da stignu bilo gde, samo sa naređenjem da ispune Doksatov dogovor sa Turcima."

Zatim dve strane prazne, pa se onda nastavlja:

"Posle nekoliko dostojanstvenih koraka po čistini, lako se izgubio u šumi."

Sledeći prekid je na mestu:

"Luda žena mi je mahnula. Videla me je. Pokušao sam da joj pokažem da se skloni, međutim,"

Dve prazne strane, zatim:

"Zašto su ono dvoje govorili ijekavski? U Beogradu i okolini svi odavno govore ekavski."

Ako neko ima ovu knjigu u elektronskom obliku, ili je u mogućnosti da skenira svoj primerak, bio bih mu/joj zahvalan ako bi mi poslao/la strane koje mi nedostaju na mejl.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #144 on: 04-05-2016, 15:14:49 »
"Remix: Kakvi su vam dalji planovi?

Nikola: Radim dve godine na adaptaciji romana Tito je umro, i mislim da će to biti moj sledeći projekat. Jedan triler kakav dosad nije viđen kod nas."

http://remixpress.com/nikola-ljuca-postoji-problem-u-sistemu-filmovi-se-prave-za-festivale-a-ne-za-bioskope/

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #145 on: 04-05-2016, 15:49:34 »
Radi već dve godine? Nisam to znao.

Scordisk

• 3
« Reply #146 on: 07-09-2017, 00:07:39 »
hah, vidim da sam poprilično okasnio sa ovim romanom. kao i da se razvezala ozbiljna diskusija. Upravo sam ga završio, ne bih imao šta da dodam, mada se gotovo u potpunosti slažem sa kriplom: u žanru tih brzih krimića što su skladno napisani i brzo se čitaju, ovo jeste jedan od boljih romana, ali svi likovi (koje autorka percipira kao negativce, ili ih makara ne simpatiše) zaista jesU preterano iskarikirani, i nekako ubijaju opšti dojam.