Author Topic: Omiljeni i/ili najbolji jazz albumi (of all time)  (Read 5189 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alex

• 4
  • 3
Omiljeni i/ili najbolji jazz albumi (of all time)
« on: 04-02-2012, 20:29:51 »
  Pošto sam (donekle) nov(iji) ljubitelj džeza (bolje rečeno - aktivan slušalac), zanima me koji su vam omiljeni ili najbolji svih vremena džez albumi, pa ne bi bilo loše da oni koji slušaju džez navedu na ovom topiku 5-6 ili više albuma po sopstvenom izboru.

Ja još uvek nemam svoj izbor, pa otvaram topik jednom Top 25 Jazz Albums listom, čini mi se, malo atipičnom:

Kind of Blue - Miles Davis

A Love Supreme - John Coltrane

Time Out - The Dave Brubeck Quartet

Ellington At Newport (Live) - Duke Ellington and His Orchestra

Jazz At Massey Hall - "THE QUINTET (DIZZY GILLESPIE, BUD POWELL, MAX ROACH, CHARLIE MINGUS & 'CHARLIE CHAN')"

Head Hunters - Herbie Hancock

Blue Train (Remastered) - John Coltrane

Getz / Gilberto - Antonio Carlos Jobim, João Gilberto & Stan Getz

Mingus Ah Um - Charles Mingus

Concert By the Sea - Erroll Garner

Bitches Brew - Miles Davis

Saxophone Colossus - Sonny Rollins Quartet

Moanin' - Art Blakey & The Jazz Messengers

Clifford Brown and Max Roach - Clifford Brown & Max Roach

At Carnegie Hall - Thelonious Monk Quartet With John Coltrane

Soul Station - Hank Mobley

Somethin' Else - Cannonball Adderley

Speak No Evil - Wayne Shorter

Birth of the Cool - Miles Davis

Maiden Voyage - Herbie Hancock

A Boy Named Charlie Brown - Vince Guaraldi Trio

Out to Lunch - Eric Dolphy

The Blues and the Abstract Truth - Oliver Nelson

Go! - Dexter Gordon

Sarah Vaughan with Clifford Brown - Sarah Vaughan
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

Agota

• 4
  • 3
Re: Omiljeni i/ili najbolji jazz albumi (of all time)
« Reply #1 on: 04-02-2012, 21:39:13 »
jao, ne znam dal love songs ili lady in satin  ili .........ma sve ,sve..........

Billie Holiday - Strange Fruit

This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Hiperhik

• 4
  • 3

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
...barcode never lies
FLA

Hiperhik

• 4
  • 3

Hiperhik

• 4
  • 3

Alex

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 05-02-2012, 01:12:00 »
Stephan Micus - Athos

Kakva slučajnost, da sam baš danas pročitao recenziju koncerta Stephana Micusa u Nišu 1990.
Izvrstan umetnik, ali njegova muzika nema nikakve veze sa džezom.
Avatar je bezlichna, bezukusna kasha, potpuno prazna, prosechna i neupechatljiva...USM je zhivopisan, zabavan i originalan izdanak americhke pop kulture

HAL

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 05-02-2012, 01:23:51 »
Polako ulazim u džez vode, pa nisam merodavan da pravim bilo kakvu listu, ali bih ponovio jedan album sa tvoje, koji me jako pokreće

Moanin' - Art Blakey & The Jazz Messengers

Šta bi ti Alex preporučio za početak, za stvaranje dobre džez podloge?

Alex

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 05-02-2012, 22:06:33 »

Šta bi ti Alex preporučio za početak, za stvaranje dobre džez podloge?

Love Scenes - Diana Krall, Gershwin's World - Herbie Hancock, Tutu - Miles Davis, Ascenseur Pour l'Échafaud - Miles Davis su albumi od kojih sam počeo da slušam jazz albume.

Vokalni džez se naslanja na moju ljubav prema pop muzici (i često jeste pop).

JasonBezArgonauta

• 4
  • 3
« Reply #10 on: 05-02-2012, 22:31:30 »

Mingus Ah Um - Charles Mingus

xcheers
Hell yeah, pa to je jedan opak album, vrhunci su mi opuštena Jelly Roll i krljačka Boogie Stop Shuffle.

Dugo nisam divanio jazz, pa sad neću ni pokušavati da se zezam sa Top 25 Jazz Albums listom, enivey Top 10 favoriti su mi:

Chu Berry - On Parade
Kid Ory - Legendary Kid
Kid Ory - 1922-1947
King Oliver - The New York Sessions (1929-1930)
King Oliver - 1928-1930
Walter Page's Blue Devils - Blue Devil Blues
Kenny Ball and his Jazzmen - Midnight in Moscow
Kansas City Jazz 1924-1942
Count Basie - Basie at Birdland
Sun Ra - Jazz in Silhouette

Čini mi se da ovaj zid izgleda drugačije. Bendžamine, da li su Sedam zapovesti iste kao što su bile ranije?

JasonBezArgonauta

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 05-02-2012, 22:37:14 »
Iako mi najviše paše ta neka early jazz škola na liniji New Orleans - Kansas City, nisam gadljiv ni na modernije krosovere tipa New York Ska-Jazz Ensemble

New York Ska-Jazz Ensemble - Haitian Fight Song (Mingus)

Ha, nisu loše obradili starog Čarlija
Čini mi se da ovaj zid izgleda drugačije. Bendžamine, da li su Sedam zapovesti iste kao što su bile ranije?

Truman

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 05-02-2012, 22:43:41 »
Braćo Srbi, objasnite meni piratski nepismenom sa kojih sajtova skidate te albume ( može i preko pp-a ). Inače, da ne bude da samo tražim evo da predložim da slušate Rigmor Gustafsson ( http://www.rigmorgustafsson.com/rigmor2/index.html ).
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 05-02-2012, 22:46:22 »
Shvatio sam da bih znao kako da odgovorim na ovu temu ne toliko zato što ne slušam džez, već pre svega zato što ne pamtim muziku po albumima. Posebno u zadnjih recimo pet godina.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

JasonBezArgonauta

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 05-02-2012, 23:19:55 »
Braćo Srbi, objasnite meni piratski nepismenom sa kojih sajtova skidate te albume ( može i preko pp-a ). Inače, da ne bude da samo tražim evo da predložim da slušate Rigmor Gustafsson ( http://www.rigmorgustafsson.com/rigmor2/index.html ).

Nemam pojma oklen mi, nije to od skoro. Trenutno su mi na dohvat ruke Berry, Oliver, Sun Ra i New York Ska-Jazz Ensemble (tri komata). Nešto su originali nešto su rezani sa istih.
Ostalo su MP3 za koje će mi trebati vremena da ih lociram.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 05-02-2012, 23:44:19 »
Braćo Srbi, objasnite sa kojih sajtova skidate te albume

Provokator!!! Truman je, u stvari, policajac (sto mnogo objasnjava)  :evil:
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Truman

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 06-02-2012, 00:03:09 »
Bezbožnice, pogledaj onu drugu temu o jazzu gde sam sam postavio link za jedna album. :|
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 06-02-2012, 00:29:04 »
Bezbožnice, pogledaj onu drugu temu o jazzu gde sam sam postavio link za jedna album. :-|

Mozda nije policajac, mozda je samo Aleksandar Karadjordjevic :)
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #18 on: 06-02-2012, 12:58:51 »
Sve ima da se čuje na Jutjubu. A onda se valjda legalno kupe diskovi ili mp3jke?

Inače, evo da doprinesem:

Albert Ayler - Live In Greenwich Village: The Complete Impulse Sessions

(Ima da se čuju privjui na linku)

Meni je ovo jedan od najdražih džez albuma ikad zato što je u isto vreme brutalno eskpresivan ali i naivno, skoro detinje zanosan. Hrišćanstvo je ipak dalo neke dobre stvari ovom svetu.

John Coltrane (sa Rashiedom Alijem)  - Interstellar Space

Jako mi je teško da kažem koji mi je Koltrejnov album najdraži. Stellar Regions? Sun Ship? Love Supreme? Live in Seattle? Live in Japan? Meditations? Svaki od ovih je zaslužio tu titulu. Ali eto, nudim ovaj duo sa Alijem jer je sveden na čistu krtinu i, iako je u pitanju izuzetno pržačka, zahtevna muzika, sve je u njoj jasno, nema nikakvih mistifikacija.

Sun Ra - Space is the Place

Kod Sonnyja važi isto, ne znam koji bih album izabrao (Nothing is? Heliocentric Worlds? Mayan temples? Atlantis? Strange strings?), pa onda hajde ovo. Nije u pitanju saundtrek iz filma (mada postoji i to) nego pravi album na kome ima sve što je Sonnyjevu muziku činilo tako neobično genijalnom, od najljuće avangarde do najslađe pop muzike.

Cecil Taylor - Dark to themselves

Ovo je jedan od najekspresivnijih, najbrutalnijih džez albuma ikad snimljenih. Nije za svakoga i neki autori su čak tvrdili da se Tejlor zajebava jer niko ovako ne može da svira ozbiljno, ali... moćna je ovo ploča.

Charles Mingus - Ah um

Već pominjan ovde, ali sa dobrim razlogom. Mingus je još jedan od onih kod kojih je teško naći omiljeni album jer je sve izvanredno, ali Ah um je ipak zavredeo da se pomene zbog eklektičnosti.

Miles Davis - On the Corner

Drugde sam pomenuo da mi je Bitches Brew omiljen, ali u međuvremenu sam zaključio da je On the Corner još bolje realizovana ista (ili slična) ideja bežanja od džez stega, koketiranja sa rokom, fankom i Afrikom. Trenutno mi je ovo najomiljeniji Majlsov album.

Ornette Coleman/ Pat Metheny - Song X

Iako naravno i Ornette ima MNOGO moćnih albuma, ovaj sam odabrao jer je razarački (a opet tako nežan) a i zato što se ovde Metheny prikazuje u šokantno moćnom izdanju (mada je, istine radi, Metheny često rad da svira sa fri džezerima i improv muzičarima...)

Da sad ne smaram dalje, ovo je neki vrh vrhova moje liste...

Shozo Hirono

• 4
  • 3
    • http://www.myspace.com/plan9soundsystem
« Reply #19 on: 06-02-2012, 16:05:18 »
uh, sad si naprasno uveo standard sa komentarisanjem zašto su nam određeni albumi najdraži. :)

interesantno da ukus sa godinama evoluira, ali sam mislio da će ti omiljeni majls biti get up with it.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 06-02-2012, 17:00:34 »
Pa, možda će i biti za pola godine.  :lol:

A ovo sa komentarima, nekako mi je uvek bilo besmisleno samo istresanje naslova bez ikakvog objašnjenja nekome ko nema pojma o tome zašto bi to trebalo da mu bude zanimljivo.

Mada je meni ova lista koju sam dao toliko očigledna da me je skoro sramota. Probaću kad uhvatim malo vremena da sastavim listu malo manje očiglednih klasika koji su opet vredni pažnje slušaoca od ukusa.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 06-02-2012, 17:08:41 »
Greska.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Agota

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 06-02-2012, 20:45:41 »
jos 3 jako bitna albuma gde dame pevaju jazz

.SARAH Vaughan - At Mister Kelly’s
 ELLA Fitzgerald  – Sings the Gershwin Song Book
 NINA  Simone  – Wild is the Wind

This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Truman

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 28-02-2012, 23:59:50 »
Meho, krecem da skidam s tvoje liste. Samo zar ti mislis da smo toliki burzuji da imamo da damo 90 dolara za album?!
Sri Ramana

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 29-02-2012, 10:42:33 »
Za albume koje sam ja ovde pomenuo 90 dolara je ništa, Trumane, Srbine!!!!!!!!!!!1

Truman

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 29-02-2012, 19:08:04 »
1. Odakle ti to da sam Srbin?
2. Zašto vršiš diskriminaciju po nacionalnoj osnovi?
3. Koje si ti nacionalnosti
4. Za nekoga ko je nezaposlen 90 dolara je mnogo.
Sri Ramana

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 29-02-2012, 19:28:23 »
1. Za mene je svako Srbin, ko sluša Koltrejna
2. Nisam baš razumeo koju sam to diskriminaciju ja izvršio po osnovi nacionalnosti?
3. Bošnjačke
4. Zaposli se! Korisno je!

Truman

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 29-02-2012, 19:35:19 »
1. glupost
2. samim tim što spominješ moju nacionalnost na temi o muzici vršiš diskriminaciju
3. kako sam znao
4. Ne mogu bez diplome, a i da je imam ne bi mi mnogo koristilo.
Sri Ramana

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 29-02-2012, 19:46:59 »
Pošto ima utisak da ovo shvataš ozbiljno, možda bi trebalo da korigujem ton kojim ti se obraćam.

Dakle:

1. Ne smatram Srbinom svakog ko sluša Koltrejna, nego svakog ko ga sluša i skapira!
2. Onaj ko smatra da je pominjanjem njegove nacionalnosti u neutralnom kontekstu izvršena diskriminacija ne razume principe diskriminacije. Da bi postojala diskriminacija, mora postojati odnos moći, naime, diskriminator mora imati određenu moć nad diskriminisanim. Ja nad tobom nemam nikakvu moć pa prema tome ne mogu da te diskriminišem. Urnebesno mi je smešno što misliš da sam te diskriminisao, ali pošto već misliš, evo ja ti se izvinjavam.
3. Ako je "kako sam znao" bilo pitanje, bez upitnika na kraju, onda je odgovor verovatno "tako što je 'Meho krljić' očigledno muslimansko ime i prezime, ergo, čovek je verovatno Bošnjak". Naravno, da si imao vremena ili volje da prevrćeš po forumu, video bi već da li sam stvarno Bošnjak ili ne, ali evo da ti skratim: nisam.
4. Ovo je već potpuno defetistički stav. Ja nemam nikakvu diplomu pa imam posao. Mislim, znam ja da nije tako lako naći posao, ali opet, u životu ništa nije tako lako. Čovek se ili potrudi ili sedi i vajka se. Ne budi od onih koji sede i vajkaju se!!!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 29-02-2012, 19:54:30 »
I uostalom, sad tek vidim da ti kad kažeš "devedeset dolara" za jedan album ne shvataš da je u pitanju šestostruki CD koga više nema u prodaji, dakle to je cena od preprodavaca. Ako baš ispadne da ti baš baš baš treba taj Majlsov album a nigde ne umeš da ga nađeš za daunloud, javi se da ti ga aploudujem pa ćeš ga lahko skinuti.

Alex

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 01-03-2012, 02:58:56 »
Budimo neozbiljno ozbiljni (Truman je prvi počeo) - izvinjavam se na uletanju

1. Odakle ti to da sam Srbin? Na osnovu sposobnosti kapiranja jasno je - Bosanac!
2. Zašto vršiš diskriminaciju po nacionalnoj osnovi? Po kojoj osnovi voliš da je vrši?
3. Koje si ti nacionalnosti Znak pitanja ovde!
4. Za nekoga ko je nezaposlen 90 dolara je mnogo. Veruj mi, za nas zaposlene je još više - treba dirinčiti nekoliko dana za tu lovu!