Author Topic: ZA LJUBITELJE STIVENA KINGA  (Read 112930 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dragonfly0

• 2
Re: ZA LJUBITELJE STIVENA KINGA
« Reply #500 on: 31-10-2016, 22:54:30 »
Ko nađe - njegovo Stiven King
Izdavač: Vulkan izdavaštvo
 Naslov originala: Finders Keepers / Stephen King

Maestralni roman o čitaocu čija opsednutost povučenim piscem poprima čudovišne razmere i o moći ispredanja priča iz pera majstora tog zanata – knjiga u kojoj nastupa trio nesvakidašnjih likova koje je King predstavio u romanu Gospodin Mercedes.

„Probudi se, genije.” Tako počinje Kingova nepodnošljivo napeta priča o osvetnički nastrojenom čitaocu. Genije je Džon Rotenstajn, legendarni autor, tvorac čuvenog književnog lika Džimija Golda, koji decenijama nije objavio nijednu knjigu. Moris Belami kipti od besa, ne samo zato što je Rotenštajn prestao da isporučuje knjige, već zato što se neukrotivi Džimi Gold prodao zbog karijere u propagandi.
      Moris ubija Rotenstajna i prazni njegov sef: uzima gotovinu, ali pravo blago zapravo je gomila beležnica s najmanje jednim romanom iz Goldovog serijala.

Moris krije novac i beležnice, ali završava u zatvoru zbog drugog zločina. Tek nekoliko decenija kasnije dečak Pol Sobers pronalazi blago, a Bil Hodžiz, Holi Gibni i Džerom Robinson sad moraju spasti Pita i njegovu porodicu od Morisa, koji je posle trideset pet godina pušten iz zatvora, još luđi i nasilniji nego što je bio.
    2016; Broširani povez; latinica; 20 cm; 342 str.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #501 on: 03-11-2016, 12:47:50 »

1089,00 din.

Supermarket postaje poslednje uporište čovečanstva pred nečastivim silama uništenja…
Odlazak na tavan pretvara se u putovanje do pakla…
Odlazak na tavan pretvara se u putovanje do pakla…
Žena za volanom pronalazi zastrašujuću prečicu do raja…
Idilično jezero krije neslućeno zlo u svom bezdanu…
Pusto ostrvo postaje poprište najgroznije borbe za opstanak koju je svet ikada video...

U ovoj briljantnoj zbirci od dvadeset dve priče, Stiven King vodi čitaoce stazama koje je samo on mogao da izmisli.

„Predivno užasno... Ne okrećite leđa ovoj knjizi.“
New York Times Book Review

„Stiven King u svom najboljem izdanju.“
Denver Post

„Neobuzdano maštovito, razgaljujuće dijabolično... King se još jednom pokazao kao vrstan pripovedač.“
Associated Press

„Izvanredno, genijalno… Darovitost Stivena Kinga ovde je na vrhuncu.“
New York Daily News
Pdf

Naslov originala: Skeleton Crew
    Edicija: Žanr
    Prevod s engleskog: Goran Skrobonja
    Broj strana: 567
    Pismo: latinica
    Povez: mek
    Format: 14x20 cm
    Godina: 2016.
    ISBN: 978-86-88335-65-2

http://www.booka.in/images/stories/Procitajte/Gole-kosti.pdf
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

dragonfly0

• 2
« Reply #502 on: 17-12-2016, 22:13:22 »
U PRIPREMI....................... Stiven King - Mrtva Zona

Oblast: Misterija i horor  ISBN: 978-86-10-01841-7   Format: 145 x 205 mm   br. str.: 256   povez: broš   Pismo: latinica

Upoznajte Džonija Smita, palanačkog učitelja koji će zavrteti točak sudbine i osvojiti putovanje od četiri i po godine u MRTVU ZONU.

Kada je imao šest godina, Džoni je na klizanju povredio glavu – kao uspomena na taj incident, ostala mu je velika čvoruga na čelu i neobični i pomalo jezivi predosećaji, precizna predviđanja događaja iz budućnosti...

Godinama kasnije, njegov život dramatično se menja u strašnoj saobraćajnoj nesreći. Uslediće tama. Duga, duga tama u hladnom limbu. Džoni će se iz kome probuditi sa ukletim talentom da vidi strašnu sudbinu koja čeka čovečanstvo – talentom koji će ga suočiti sa harizmatičnim i opasnim čovekom gladnim moći.

„Divno... impresivno... Stiven King vas sa zastrašujućom lakoćom navodi da poverujete u Džonija Smita.“ – Njujork tajms

dragonfly0

• 2
« Reply #503 on: 14-01-2017, 23:23:22 »
Jos nesto novo, od brace Hrvata...

Stephen King - Trkač [posljednji put] kao Richard Bachman

Godina je 2025., država siromašne smatra parazitima, a njihov je život uglavnom beznadan i jedini bijeg od sumorne stvarnosti su reality emisije. Ali te emisije dosegle su novu razinu na kojoj su nesretnici voljni riskirati živote za veliko bogatstvo…
Godina je 2025., država siromašne smatra parazitima, a njihov je život uglavnom beznadan i jedini bijeg od sumorne stvarnosti su reality emisije. Ali te emisije dosegle su novu razinu na kojoj su nesretnici voljni riskirati živote za veliko bogatstvo.
 Ben Richards je jedan od očajnika koji beznadno promatra kako je njegova osamnaestomjesečna kći Cathy svakim danom sve bolesnija. Novca za liječnika nema i jedini način da dođe do njega je sudjelovanje u jednom od krvoločnih realityja.
 Nakon oštre selekcije Ben je izabran za natjecatelja u Trkaču u kojem je cilj mjesec dana bježati posebno obučenim Lovcima i policiji. Nagrada je basnoslovnih milijarda dolara. Ali problem je u tome što Trkača gleda cijeli svijet, njegova je glava ucijenjena i svi su ga spremni prijaviti kako bi sami pokupili nagradu.

marko84

• 2
« Reply #504 on: 05-02-2017, 18:03:58 »
Biblioteka kompletirana

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #505 on: 16-08-2017, 20:15:33 »
U PRIPREMI....................... Stiven King - Mrtva Zona

Oblast: Misterija i horor  ISBN: 978-86-10-01841-7   Format: 145 x 205 mm   br. str.: 256   povez: broš   Pismo: latinica

Upoznajte Džonija Smita, palanačkog učitelja koji će zavrteti točak sudbine i osvojiti putovanje od četiri i po godine u MRTVU ZONU.

Kada je imao šest godina, Džoni je na klizanju povredio glavu – kao uspomena na taj incident, ostala mu je velika čvoruga na čelu i neobični i pomalo jezivi predosećaji, precizna predviđanja događaja iz budućnosti...

Godinama kasnije, njegov život dramatično se menja u strašnoj saobraćajnoj nesreći. Uslediće tama. Duga, duga tama u hladnom limbu. Džoni će se iz kome probuditi sa ukletim talentom da vidi strašnu sudbinu koja čeka čovečanstvo – talentom koji će ga suočiti sa harizmatičnim i opasnim čovekom gladnim moći.

„Divno... impresivno... Stiven King vas sa zastrašujućom lakoćom navodi da poverujete u Džonija Smita.“ – Njujork tajms

Pocela citati ovu fantaziju od knjige koja se tesko ispusta iz ruku...
Sorry, pogresan quote, u pitanju je Kingov Trkač!! :)

zosko

• 4
  • 3
« Reply #506 on: 17-08-2017, 14:50:07 »
iako je king jedan od najprecjenjenijih autora, ciji romani rijetko vrijede, moram reagirati na cinjenicu kako se standardnim klikom na potforum o stranim autorima/djelima moj posting nije pojavio na vrhu hranidbenog lanca. :lol:
stavljam na citanje jedno od rijetkih vrijednih kingovih ostvarenja:

stephen king - die verurteilten - frühling, sommer, herbst und tod (different seasons)

nj.-izdanje iz 1995., 10. reprint.

dragonfly0

• 2
« Reply #507 on: 18-08-2017, 15:50:11 »
iako je king jedan od najprecjenjenijih autora, ciji romani rijetko vrijede...

Posto vidim da dosta ljudi neke Kingove naslove kapira kao lose i dosadne, da se i ja ukljucim i stanem u odbranu legende kao sto ovaj pisac zapravo i jeste. Da li ne kapirajuci ili tek se susrecuci sa njegovim delima btw.

King je pogresno svrstan u red SF/Horor pisaca, njegova dela su kudikamo dublja i temeljnija od klasicnog horora ili SF-a.

Ovde cu citirati jedan poduzi post koji je napisao Stivenov fan na hrvatskom forumu pre nekih 13 godina koji totalno kapira ovog pisca i za koji ja nemam sta da dodam niti oduzmem. Sem da mu se zahvalim na tome.

Edukujte se i uzivajte u nastavku teksta...

Nadprirodne pojave i elementi strave u njegovim
knjigama su puke metafore za stvarni uzas koji se krije u ljudima i on ih koristi uglavnom da bi dobio izlaznu tacku za zaplet ili narativnu strukturu. Ubedjen sam da ce njegova vrijednost biti tek priznata (kao sto je i bio slucaj sa mnogim piscima u SAD. Vidi F.S. Fitzgeralda ili Sallingera ili, u krajnjoj liniji i samog Mark Twainea kojemu King neskriveno odaje priznanje u svakoj knjizi). King je evolucionista i Darvinista u najgrubljem obliku pa i nije cudo da spas trazi u civilizaciji i/ili u grupi (plemenu). Covek je drustveno bice i napreduje kroz razvoj i King ga uvijek tako (bilo da je u pitanju pozitivan ili negativan lik) predstavlja. Naravno to nije jedina nit koja povezuje njegovo stvaralastvo.
Nebrojeni elementi koji se neprestano ponavljaju u njegovim knjigama, kao i cinjenica da on stvara svoj sopstveni svet (u knjigama se pominju dogadjaji iz predhodnih ili buducih knjiga) ukazuju na to da on ne pise o svetu kakav jeste vec kakav bi bi trebao biti nakon pobede "dobra" nad "zlom".
Takvi su i njegovi likovi... razvijaju se kroz knjige do svojih ekstrema u "dobru" ili "zlu".
Kingova velicina lezi upravo u tome sto dok nas on tera na strah on se ne boji da na svetlost dana izvuce ono najcrnije u sebi, pa i u svakom od nas. Tema njegovih knjiga nisu drevna prokletstva ni vukodlaci ni ale ni bauci vec covek kao najvece cudoviste. Cinjenica da u knjigama uvijek imamo barem jedan lik
koji ili ulazi ili izlazi iz adolescencije govori u prilog toga. Ti prelomni trenutci u zivotu svakog ljudskog stvora kriju u sebi sile razornih moci (koje nisu ni najmanje nadprirodne) koje mogu biti dobre ili zle. King pravilno upucuje na to da ti trenutci ostavljaju pecate "za do kraja" zivota. Obrati paznju kako su "dobri likovi" u njegovim knjigama kao deca okruzeni ili dobrim roditeljima (Firestarter) ili dobrim prijateljima (It,
The Body) dok su "zloce" ili sami (Carrie) ili u najgorem mogucem
drustvu (Apt Pupil). King je daleko od pukog horrora a opet mu je blizak jer ga trazi tamo gdje ga ima najvise... u hemijskim reakcijama u mozgu koje diktiraju nase misli i djelovanje.

Kinga tesko da mozemo svrstati u striktno bilo koji zanr.Knjige kao sto su "Zelena Milja", "Devojcica koja je volela Toma Gordona" ili velicanstvena "Srca u Atlantidi" govore da je King nadrastao zanr i postao zanr za sebe.

Cuvena redaljka na Bev iz romana It: Mnogima nije jasno što tako nešto traži uopšte u ovoj inače izvrsnoj knjizi.

No.....

Knjigu IT možeš tumačiti na dva načina:

1. Kao žanrovski određena knjiga u kojoj važe zakoni realnog života

2. Kao metafizički roman sa skrivenom porukom koji se žanovskim određenjem služi kao maskom.

U prvom slucaju, ukoliko uzmemo prvo tumačenje, redaljka na Bev zaista nema smisla jer klinci u dobi gubitnika stvarno nemaju nikakve veze sa sexom (bar ne u svijesnoj sferi mozga) i moze se slobodno reci da bi u slucaju tog tumacenja taj detalj bio koliko nepotreban toliko i glup. Uzimajuci u obzir Kinga kao pisca (koji je daleko od glupavih) i njegove knjige u kojima se tesko nailazi na glupost mislim da ovo tumacenje moze odmah da se odbaci.
U drugom, po mom misljenju, mnogo vjerovatnijem slucaju redaljka na Bev ima cisto simbolicno znacenje a godiste u kojem se nalaze Gubitnici i te kako ima znacaja. Moje shvatanje It-a je kao knjige o odrastanju u koju su ubaceni neki "mitolosko/kosmicki" elementi kako bi se dobilo na dramskom efektu i povukla paralela, ako hocemo, izmedju odrastanja i sveukupne vaseljenom i njenim nastankom i smislom. Tema It-a je ciklicnost dogadjanja koje je nevezano za jedinke. Vaseljene se radjaju i umiru u ravnomijernim razmacima (seti se priče o kornjači) u njima istovremeno obitavaju dvije sile koje se stalno bore za premoc: dobro i zlo. Gubitnici predstavljaju mladu vaseljenu "dobra" (a istovremeno dijete koje odrasta) i njihov je zadatak da produze kornjacinu (sećaš se da je bila stara i da je bila na umoru) (jasna metafora roditelja/zastitnika i mudrosti) "misiju dobra". Kako bi se mogli suprotstaviti zlu i konacno poraziti ga moraju stasati odnosno po prvi put uraditi nesto bez pomoci roditelja. Sa narativne strane taj trenutak stasanja je izuzetno bitan i bez njega bi citava konstrukcija knjige mogla propasti u zadnjih nekoliko strana. King je mogao za cin inicijacije da upotrebi nesto drugo ali to nebi imalo tako jak efekat kao sex koji niko ne ocekuje u datom trenutku.
Sam cin sexa u Itu (kao uostalom i vecinu knjige) ne treba citati doslovce i shvatati bukvalno vec kao jednu veliku alegoriju kojom je King zelio da izrazi svoje glediste o onom osnovnom pitanju "odakle sve ovo i cemu to sluzi ?" kao i tezinu koju nosi odrastanje i odvajanje od roditeljske zastite.
Ono sto hocu da kazem jeste da ja sex medju gubitnicima nisam shvatio doslovce jer tako shvacen je potpuno neobjasnjiv i apsurdan. U skladu sa mitoloskim delom ove knjige je i taj elemenat jer ni u jednom mitu se glavni junak ne moze suprotstaviti glavnom negativcu ako prije toga ne prodje kroz neki test kojim bi dokazao svoju "zrelost" i sposobnost. U It-u teku dvije teme paralelno i na samom kraju se preplicu u jednu kao da nam King porucuje da jesu jedno. Radjanje, odrastanje, umiranje, ponovno radjanje, odrastanje umiranje... u stalnoj borbi sa zlom (tamnom stanom).... Ovo vazi kako za vaseljenu tako za covijeka je oni su jedno samo u makro i mikro obliku. Svi smo mi dio jednog i dio svega je u svakom od nas.

dragonfly0

• 2
« Reply #508 on: 18-08-2017, 16:00:50 »
U pripremi.........

Stiven King - Nocna Smena

Ništa nikada nije onakvo kakvim se čini.

PRVA ZBIRKA KRATKIH PRIČA KOJU JE MAJSTOR ŽANRA OBJAVIO JOŠ DAVNE 1978. GODINE.

U pričama koje slede, srešćete svakojaka bića: vampire, demonske ljubavnike, bauka koji obitava u plakaru i kojekakve užase. Ništa od toga nije stvarno. Ni stvor ispod vašeg kreveta koji vreba priliku da vas uhvati za otkriveni zglob nije stvaran.Vi to dobro znate. Baš kao što znate da neće moći da vas uhvati, ako vam noga ostane ispod pokrivača.

Iz najvećih dubina tame, u kojoj mutirani pacovi brane svoje carstvo, a kataklizmički virusi prete da unište čovečanstvo, pa sve do vrtoglavih visina sa kojih se prelepa devojka baca u susret mraènoj sudbini, ova jedinstvena zbirka dvadeset kratkih priča odvešće vas u podzemne lavirinte najjezivije, najstrašnije mašte našeg vremena. Kingova namera ovde je jasna: uplašiće vas toliko da ćete doći na korak do ludila...a možda i preðete tu tanku liniju, ko zna?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #509 on: 18-08-2017, 16:23:26 »
Posto vidim da dosta ljudi neke Kingove naslove kapira kao lose i dosadne, da se i ja ukljucim i stanem u odbranu legende kao sto ovaj pisac zapravo i jeste. Da li ne kapirajuci ili tek se susrecuci sa njegovim delima btw.

King je pogresno svrstan u red SF/Horor pisaca, njegova dela su kudikamo dublja i temeljnija od klasicnog horora ili SF-a.

Ovde cu citirati jedan poduzi post koji je napisao Stivenov fan na hrvatskom forumu pre nekih 13 godina koji totalno kapira ovog pisca i za koji ja nemam sta da dodam niti oduzmem. Sem da mu se zahvalim na tome.
...

king je legenda tek u marketinskom smislu. paralela se moze povuci sa onim sto prodao skijaske stapove vansezonski, za nordik voking.

kingova djela dublja od klasicnog sf-a?
pa, pa, ugh, dobro, joj.
kingovo pisanje, motivi, elementi, naracija, stil, sve, sve, tek je trivijalnost trivijale i krajnje prakticno. najelementarnije.
sve ostalo je ucitavanje.
ne postoji dublji i slozeniji roman od kinga, kompleksniji. king pishe triviju, mass, pulp, dajm novels. king je entertejner, nikako um.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #510 on: 18-08-2017, 17:28:42 »
Pročitaj Trkača pa mi reci je li trivijalan.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #511 on: 18-08-2017, 17:36:49 »
ako je emotivan, dobar, ne znaci da nije trivijalan ili ima neku posebnu dubinu, najposebnije u izravnoj usporedbi sa sf-om.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #512 on: 18-08-2017, 18:01:00 »
Pa ja bih ga ipak nazvala distopijskim romanom.  ima i emotivnih elemenata. čovjek sr žrtvuje za zdravlje svoga djeteta. u romanu je sadržano sve ono što jedan dobar distopijski roman mora sadržavati: kritika društva, dublja podjela na bogate i siromašne, na elitu i tkz. šljam. nije kliše. fino je to čovjek obradio. taman odgovara današnjem vremenu. nismo daleko od toga.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #513 on: 18-08-2017, 22:02:22 »
ma prihvatio sam dragonfly obrazac u pogledu kinga i sf-a, kao, pogresno svrstan, sto mi nije palo tesko, jer sf s kingom nista ne gubi.

trkac je svakako lijep roman, samo je king opcenito trivijalan, mass-produkcija, struktura prosta i jednostavna i uglavnom se ne bavi kojim god motivima kroz ozbiljan pristup, nema dubinu, vec mu je naglasak na isporuci zabavnog stiva.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #514 on: 18-08-2017, 22:40:10 »
Zosko, meni sad pade na pamet Murakami. To što si napisao za Kinga, ja mislim o Murakamiju. Nimalo dosadan, vuče na čitanje, pitak ali plitak.
Buć...:)

zosko

• 4
  • 3
« Reply #515 on: 18-08-2017, 23:08:00 »
buc? buc?! ali ja nisam snob! :cry:
pa citam li se kao da uzivam u murakamiju?!

dragonfly, vidi sta uradi, a ja neka sad izvodim spagat izmedju potvrde saturnice i spustanja kinga iz idolpoklonstva. :cry:

milan

• 4
  • 3
« Reply #516 on: 19-08-2017, 08:43:52 »
To što si napisao za Kinga, ja mislim o Murakamiju. Nimalo dosadan, vuče na čitanje, pitak ali plitak.
Buć...:)

Haruki da, Ryu nikako.

Ja o Kingu nemam objektivno misljenje, posto je on jedan od retkih pisaca koji me je zaista uplasio u zivotu. Ima King svoje mane, ali ima stvari koje je napisao koje su, po meni, vrhunska knjizevnost. Evo, recimo, prvo sto mi pada na pamet je Luisov unutrasnji monolog pred kraj Pet Sematary-ja, u kojem on na dve ili tri strane govori sebi o tome kako ce mu se sin vratiti i sta ce dalje biti - a pritom nam je svima jasno koliko je covek zaista poludeo. Tih nekoliko strana unutrasnjeg mraka i ludila su meni prava vrhunska knjizevnost, i nadilaze zanrovske ograde u kojima se roman krece.

King ima ovakvih stvari jos mnogo u svojim delima, i nikada ga nisam dozivljavao trivijalnim piscem lakse literature. 

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #517 on: 19-08-2017, 09:26:10 »
Milan je izrekao moju misao, uglavnom. Kingu se može svašta zamerati, ali ti, ako si pravedan, neće promaći da taj hiperproizvođač priča što ''drže pažnju'' ima kao Balzak, na primer, onu sjajnu nit koja odvaja zlatnu rudu od običnog kamena.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #518 on: 19-08-2017, 17:39:05 »
ne bih se sad igrao drvenog odvjetnika, ali mislim da saturnica nije mislila da je king bas toliko los, vec da prosto jednostavno pishe za masu, ima trivijalnu strukturu naracije i zivi od intenzivnog, ali plitkog plota, nekoliko emocija.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #519 on: 19-08-2017, 20:38:14 »
Nisam ja rekla da je King los, vec ti zosko.  :)   Samo je jedan Kudzo. Vjerojatno postoje i njegove losije knjige, jer ne mozes biti hiper produktivan i ocekivati da ti sve redom bude prva liga. Ima tu tresha sigurno. Ali u biti volim njegovu mracnu atmosferu i napetost kojom te vuce kroz stranice. Ja sam rekla da imam problem s gospodinom Murakamijem. Harukijem.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #520 on: 20-08-2017, 06:42:15 »
bas ste stvorili zbrku, ali bar se svi slazemo da pod brendom kinga izlazi vise djela no sto ovaj moze napisati, t.j. king tek modificira manuskripte koji prodju preselekciju koju obavljaju strucnjaci. :)

...prvo sto mi pada na pamet je Luisov unutrasnji monolog pred kraj Pet Sematary-ja, u kojem on na dve ili tri strane govori sebi o tome kako ce mu se sin vratiti i sta ce dalje biti - a pritom nam je svima jasno koliko je covek zaista poludeo. Tih nekoliko strana unutrasnjeg mraka i ludila su meni prava vrhunska knjizevnost, i nadilaze zanrovske ograde u kojima se roman krece.
...

ali usporedi sa uvodnim unutrasnjim monologom francis sandowa u zelaznijevom otoku mrtvih (isle of the dead) ili sa monolozima knowla nolanda u aldissovom earthworks, koji se ispreplicu i doslovno uvlace u ludilo aktera (monolozi iz ugla osvrta ili u osvrtu, pa u racionalnom ili halucinaciji), te obuhvacaju dimenziju i dubinu spram kojih kingovi prikazi potpuna trivija. king prosto cilja na jednu intenzivnu emociju, primalno.

nolandov uvod:
"u dobrom sam odnosu s mrtvima. pod zemljom za njih vise nema mjesta, kao nekad, zato ih cuvam u sjecanju. ... u ovoj knjizi jos jednom cu ih pokopati."
to nije vrhunac aldissove price ili zelaznijeve, kao slicno u kinga, tek uvod. gdje king zavrsava, zelazni i aldiss tek pocinju.

dragonfly0

• 2
« Reply #521 on: 14-10-2017, 12:16:40 »
U pripremi.........

Stiven King - Kabinet Smrti
(kakav debilan prevod originalnog naslova)

SVE JE KONACNO I NIŠTA NIJE NEMOGUĆE U OVOM PUTOVANJU KROZ ČETRNAEST ETAPA PREPUNIH STRAHA, TESKOBE I MRAČNOG SARKAZMA.

U zbirci od koje ce vas podici ledeni žmarci, poći ćete putem kojim se reš#e ide, loša restoranska usluga postaće krvava, užas će vam se učiniti kao ružan deža vi. King je opet na visini zadatka: intenzivne, jezive i jednostavno neodoljive, njegove priče nam još jednom otkrivaju zapanjujuće plodnu maštu jednog od najboljih pripovedača današnjice.

I ne zaboravite: ne poklanjajte kucne ljubimce voljenima, ne kupujte na dvorišnim rasprodajama, ne družite se sa neobicnim tinejdžerom iz susedne kuće. Kada pročitate ove priče, biće vam jasno zašto.

D.S.B.

• 3
« Reply #522 on: 14-10-2017, 17:07:01 »
Nedavno sam posle duže apstinencije od Kinga pročitao Vreću Kostiju a odmah nakon toga pokušao sa jednom zbirkom njegovih priča, nije prošlo dobro, odustao sam posle dve pročitane priče. To ne znači da su priče loše nego samo da nije dobro čitati kraću Kingovu prozu odmah nakon njegovog romana, stvori se osećaj da je svaka priča nedovršena...

dragonfly0

• 2
« Reply #523 on: 14-10-2017, 21:02:20 »
Pa i ne bih se bas slozio sa tim. Price su malo ispred njegovih romana, izuzimajuci nekolicinu.
Ali VELIKI problem lezi u tome sto smo osudjeni na Vulkanove "google translate" prevodioce i to je u zadnje vreme, a i u buducnosti tako, jer monopol je cudo i mali vise nece prevoditi njegove knjige (kao sto je uspesno pokusala Booka). Da se osvrnem na prethodni svoj post i pomenem opet te strucnjake, ne vidim nikakvu podudarnost naslova Everything's Eventual i prevoda Kabinet Smrti...  :x

D.S.B.

• 3
« Reply #524 on: 14-10-2017, 22:29:32 »
Sve zavisi od ukusa. Ja zaista volim Kingovo oslikavanje likova koje je u romanima izuzetno opširno, detaljno, dok u pričama za to nema mesta jer je prostor ograničen.
Što se tiče prevoda je sam čitao Hrvatsko izdanje i nisam imao puno primedbi, iako se da naslutiti da su ponegde i oni pravili gluposti.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #525 on: 30-10-2017, 09:24:55 »
Nesto novo za sta dosad nisam cuo, u hrvatskom prevodu, pa da podelim sa vama:

Blaze height=450   
Blaze                 Stephen King 

Clayton Blaisdell mlađi zvani Blaze u životu nije imao sreće. Mozak mu je teško oštećen kad ga nasilni otac alkoholičar baca niz stube, a ni u sirotištu mu ne cvjetaju ruže. Snažni i priglupi Blaze bavi se sitnim kriminalom te upoznaje Georgea Rackleyja. Uz Blazeovu snagu i Georgeovu pamet izvode na stotine uspješnih prijevara…
Tada George počinje planirati veliki posao – otmicu djeteta iz bogate obitelji – koji bi ih odveo na Bahame ili neko slično mjesto o kakvom sanja svaki mali kriminalac. Plan je savršen, zločin stoljeća počinjen, no pojavio se jedan problemčić: mozak operacije, George, je mrtav. Ipak, Blazea to ne sprječava da s Georgeom nastavi raspravljati daljnje poteze – barem u svojoj glavi. I iako plan nije osobito teško provesti, Blazeovu se ograničenom umu tako baš i ne čini…
Upravo pročitano. Majstor je to odradio majstorski. Nećete je ispuštati iz ruke, a ni ona vas neće puštati na miru čak i kada joj zaklopite korice.

D.S.B.

• 3
« Reply #526 on: 30-10-2017, 19:48:58 »
Ja sam imao takav osećaj sa Vrećom Kostiju, ali pre par dana sam završio Nesanicu, jedva. Prva trećina je o.k. ali druge dve nisu bile po mom ukusu. Ista priča kao i sa Uporištem, samo tu je prva polovina odlična a druga je teško svarljiva.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #527 on: 30-10-2017, 23:45:25 »
Ja sam imao takav osećaj sa Vrećom Kostiju, ali pre par dana sam završio Nesanicu, jedva. Prva trećina je o.k. ali druge dve nisu bile po mom ukusu. Ista priča kao i sa Uporištem, samo tu je prva polovina odlična a druga je teško svarljiva.
Probam nabaviti obje, pa javim dojmove...:)

dragonfly0

• 2
« Reply #528 on: 31-10-2017, 11:09:53 »
E, kad bi jos nekako uspeo da dodjem do tri naslova koji mi fale da skupim sve sto je dosad izaslo na hrvatskom i srpskom. Ali ne da mi se. Blaze i Trkac mozda nekad nekako i nabavim, ali Ocajavanje... Mislim da je nemoguca misija.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #529 on: 31-10-2017, 11:23:58 »
E, kad bi jos nekako uspeo da dodjem do tri naslova koji mi fale da skupim sve sto je dosad izaslo na hrvatskom i srpskom. Ali ne da mi se. Blaze i Trkac mozda nekad nekako i nabavim, ali Ocajavanje... Mislim da je nemoguca misija.
ne očajavaj. ima ovdje i toga...:)

D.S.B.

• 3
« Reply #530 on: 31-10-2017, 14:20:17 »
Ja bih voleo da imam vremena pročitati Trkača i Blazea pa da razmenimo mišljenja, ali moraće da sačeka :(

Usput da kažem kako je mani Norveška šuma bila o.k. zapravo svrstao sam je iznad proseka, ali sam pre nje čitao Igraj, Igraj i nisam bio oduševljen ni malo. Po tom (nedovoljnom) iskustvu rekao bih da doživljaj njegovih (H.M.) priča zavisi isključivo od trenutnog emocionalnog stanja čitaoca.

dragonfly0

• 2
« Reply #531 on: 31-10-2017, 19:21:06 »

Tesko, tu knjigu trazim vec 5 godina. A nemam nikoga u Hrvatskoj ko bi mi je mogao uzeti, vidjao sam je par puta na njuskalu...

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #532 on: 31-10-2017, 20:21:26 »

Tesko, tu knjigu trazim vec 5 godina. A nemam nikoga u Hrvatskoj ko bi mi je mogao uzeti, vidjao sam je par puta na njuskalu...
ako je ima u knjižnici(upravo sam je podigla) ne znam zašto je ne bi bilo i u knjižarama. ispitam situaciju pa ti javim.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #533 on: 31-10-2017, 20:26:25 »
Ja bih voleo da imam vremena pročitati Trkača i Blazea pa da razmenimo mišljenja, ali moraće da sačeka :(

Usput da kažem kako je mani Norveška šuma bila o.k. zapravo svrstao sam je iznad proseka, ali sam pre nje čitao Igraj, Igraj i nisam bio oduševljen ni malo. Po tom (nedovoljnom) iskustvu rekao bih da doživljaj njegovih (H.M.) priča zavisi isključivo od trenutnog emocionalnog stanja čitaoca.
Pročitaj "O čemu govorimo kad govorimo o trčanju"
i nemoj mi govoriti da nemaš vremena za čitanje. svaki pisac odvaja svoje vrijeme za dvije stvari; čitanje i pisanje. sve drugo je sporedna stvar na svijetu. :)

dragonfly0

• 2
« Reply #534 on: 01-11-2017, 01:09:46 »
ako je ima u knjižnici(upravo sam je podigla) ne znam zašto je ne bi bilo i u knjižarama. ispitam situaciju pa ti javim.

Ako pricamo o istoj knjizi (Ocajavanje), te knjige nema u knjizarama vec dugo dugo godina...

D.S.B.

• 3
« Reply #535 on: 01-11-2017, 20:49:34 »
vaki pisac odvaja svoje vrijeme za dvije stvari; čitanje i pisanje. sve drugo je sporedna stvar na svijetu. :)

Ovo što si napisala me podsetilo na nešto što mi je otac rekao još dok sam bio klinac. Pitao me zašto gubim vreme čitajući beletristiku? Ja sam mu rekao da je to zbog toga što želim da budem pisac (tada sam mislio na Barouza, Karla Maja, Zane Greya, Dimu) nije mu bilo smešno, kao što sam očekivao, samo je rekao da pisci  čitaju malo a puno pišu, zato se tako i zovu :) Sa ove vremenske distance posmatrano (nekih 20 godina) ta njegova izjava mi deluje proročki. Ja ga naravno nisam poslušao, nastavio sam čitati a pišem malo ili nikako, te se njegove reči svakim danom sve više potvrđuju :)

harisalibasic

• 2
« Reply #536 on: 02-11-2017, 00:35:15 »
Imam ja Očajavanje. Ako se odlučim na prodaju ili neku trampu javim tebi prvo. I ja sam je uhvatio nakon nekoliko godina.

dragonfly0

• 2
« Reply #537 on: 02-11-2017, 19:50:28 »
Imam ja Očajavanje. Ako se odlučim na prodaju ili neku trampu javim tebi prvo. I ja sam je uhvatio nakon nekoliko godina.

Uh, to bi bilo fenomenalno. Da kompletiram kolekciju nakon duzeg vremena. Ajde znaci ako budes prodavao, tu sam ili ako ti treba nesto u zamenu pusti u privatnoj poruci sta te sve od naslova zanima, pokusacu da nabavim nesto. Pozz

harisalibasic

• 2
« Reply #538 on: 02-11-2017, 20:25:51 »
Da sam ranije vidio tvoj oglas možda bih ti mogao sad za sajam preko prijatelja uzeti Blaze i Trkača.
I ja sebi duže vrijeme planiram kupiti ali Zagrebačka naklada je brutalna tako da ove dvije knjige koštaju oko 45 eura u zavisnosti od korica. I nikako ne mogu da se odvojim od toliko novca.

dragonfly0

• 2
« Reply #539 on: 02-11-2017, 21:52:50 »
Znam, sto se tice Zagrebacke naklade, mnogo su im skupe knjige. Narocito mek povez sa nesto preko 200 strana oko 110kn, sto je van pameti, kvalitet nikakav. Ni meni se jos uvek ne daju pare za te dve knjige. Ako imas koga u Hr, na njuskalu se prodaju Blaze i Trkac za po 70kn nove... Samo meni nije jasno kako kod nas po oglasima neki prodaju vise komada knjiga Kletva i Zmajeve oci od tog izdavaca za 300-400 dinara, kad su i one u Hrvatskoj  po 100kn? Vama u Bosni su verovatno dostupniji hrvatski naslovi i lakse ih mozete nabaviti. Drugar ce uskoro da baci na rasprodaju kolekciju knjiga, od kojih je i jedna u tebe (Gospodari tame). Imace dosta zanimljivih naslova, pa ti mogu poslati spisak kad budu kod mene. A bicu i prilicno velikodusan ako bi hteo da se menjas za Ocajavanje...

harisalibasic

• 2
« Reply #540 on: 02-11-2017, 23:48:37 »
Ma nama u Bosni je isto teško doći do tih knjiga. Pogotovo polovnih. Nekada sam kupovao po njuškalu, ali mi nije jednostavno. Bliže i draže mi je preko kupinda. Pošalji mi spisak pa ću da pogledam. Može i na mail ako ne uđem na sagitu neko vrijeme.
haris.alibasic83@gmail.com

Pozdrav.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #541 on: 03-11-2017, 09:14:43 »

Ako pricamo o istoj knjizi (Ocajavanje), te knjige nema u knjizarama vec dugo dugo godina...
U pravu si. Algoritam je propao, a knjiga "Očajavanje" je bila u njihovoj nakladi. Ali, evo vidim, da si se već snašao oko nje.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #542 on: 03-11-2017, 09:32:27 »
vaki pisac odvaja svoje vrijeme za dvije stvari; čitanje i pisanje. sve drugo je sporedna stvar na svijetu. :)

Ovo što si napisala me podsetilo na nešto što mi je otac rekao još dok sam bio klinac. Pitao me zašto gubim vreme čitajući beletristiku? Ja sam mu rekao da je to zbog toga što želim da budem pisac (tada sam mislio na Barouza, Karla Maja, Zane Greya, Dimu) nije mu bilo smešno, kao što sam očekivao, samo je rekao da pisci  čitaju malo a puno pišu, zato se tako i zovu :) Sa ove vremenske distance posmatrano (nekih 20 godina) ta njegova izjava mi deluje proročki. Ja ga naravno nisam poslušao, nastavio sam čitati a pišem malo ili nikako, te se njegove reči svakim danom sve više potvrđuju :)
gledaj, kad bih ja istresla na stol sve ono što sam pročitala i ono što sam napisala, hrpa pročitanog bi daleko nadmašila napisano. dakle, pisac mora pročitati tonu materijala da bi napisao kilogram svog teksta. moguće je da postoje pisci koji ne čitaju, ili čitaju malo. ali računaj da su ti zadivljeni sami sobom, pa su im vjerojatno i tekstovi takvi. tako da ja mislim, DSB, da si ti zapravo na dobrom putu. pusti ti što ćaća govori. pisci pišu, ali još više čitaju.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #543 on: 05-11-2017, 20:30:24 »
Prokomentirati ću "Očajavanje" na sličan način. Prvih 250 stranica čitala sam u euforiji. A onda mi je oduševljenje naglo počelo opadati. Zadnjih stotinjak stranica teški smor. Pomalo sam razočarana pojedinim razriješenjima. Pribjegavanje biblijskim motivima i citatitma nisu mi najbolje legli. Dakle, ova teška hororčina nije mi bila po volji.

D.S.B.

• 3
« Reply #544 on: 23-11-2017, 21:28:58 »
Pre par dana pročitao sam Devojčica koja je obožavala Toma Gordona i Salemovo. Devojčica mi je ostavila poseban utisak, valjda zato jer me podseća na Londonove priče koje mnogo volim. Zaista izvanredno napisano od početka do samog kraja (pred kraj sam bukvalno molio Kinga da ima malo milosti). Ovo ide u moju kućnu biblioteku.
Salemovo je takođe dobro. Drži pažnju i ne gubi na kvalitetu kako radnja odmiče, čak i onaj deo na samom kraju meni je lepo legao. Ipak, Salemovo sam čitao prvo a Devojčicu drugu pa je kod mene pomalo nezasluženo palo u drugi plan :)
Sada sam počeo da čitam Groblje kućnih ljubimaca. Očekivanja su velika, mnogi ovo delo favorizuju među Kingovim opusom, ali ovih prvih par strana ne pokazuje za sada ništa.
Nakon Groblja u rezervi imam Talisman, ako posle ovog niza ne napravim pauzu od horora.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #545 on: 24-11-2017, 10:02:49 »
Hvala, DSB, nastavljam dalje s Kingom, pa bi iduće moglo biti upravo ovo što preporučaš...:)

dragonfly0

• 2
« Reply #546 on: 02-02-2018, 21:42:53 »
U pripremi...
Stiven King - Kraj Bdenja

[
[/i]
[/font][/b][/color]
Spektakularno finale bestseler trilogije koja je započela knjigom Gospodin Mercedes.

Bil Hodžiz upravlja agencijom Ko nađe – njegovo, zajedno sa partnerkom Holi Gibni. Nakon što ga bivši partner pozove da mu pomogne, Bil je zaintrigiran tajanstvenim slovom Z ispisanim na mestu zločina.

Sličnih slučajeva je sve više, a Hodžiz je zapanjen otkrićem da dokazi ukazuju na Brejdija Hartsfilda, zloglasnog Mercedes Ubicu. To bi trebalo da bude nemoguće, zato što Brejdi trune u bolničkoj sobi, u naizgled nesvesnom stanju.

Ali Brejdi Hartsfild poseduje nove smrtonosne moći. Planira da se osveti, i to ne samo Hodžizu i njegovim prijateljima već i čitavom gradu.
Sat otkucava na sasvim neočekivan način...

BREJDI SE VRATIO...
BAŠ KAO I HODŽIZ.

dragonfly0

• 2
« Reply #547 on: 03-06-2018, 21:22:19 »
U pripremi.....

Stiven King - O pisanju

Ima razloga zašto je Stiven King jedan od najčitanijih pisaca na svetu: on piše knjige koje vas uvlače u sebe i koje je nemoguće ispustiti iz ruku.

Ova vrhunska knjiga predstavlja svestrani i praktični prikaz spisateljskog zanata. Kingovi saveti utemeljeni su na živopisnim uspomenama iz detinjstva, prvim koracima, mukotrpnom početku karijere, zamalo kobnoj saobraćajnoj nesreći iz 1999. godine i neraskidivoj vezi između pisanja i života.

Pisanje nema veze s pravljenjem para, sticanjem slave, gomilanjem seksualnih uspeha ili širenjem kruga prijatelja. Na kraju se svodi na obogaćivanje života onih koji će čitati vaše delo, i sopstvenog. Tiče se ustajanja, oporavljanja i prevazilaženja teškoća. Tiče se dostizanja sreće. Jedan deo ove knjige – možda i preveliki – opisuje kako sam naučio to da radim. Veliki deo nje govori vam kako da to radite bolje. Ostatak – verovatno najbolji deo – jeste dozvola da se bavite spisateljskom delatnošću. Možete da pišete, trebalo bi da pišete i pisaćete ako ste dovoljno hrabri. Pisanje je magija. Ono je, kao i svaka stvaralačka umetnost, voda života. Voda je besplatna. Zato pijte. Pijte dok se ne napijete.

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #548 on: 22-06-2018, 11:13:35 »
objavljeno.

Izdavač: Vulkan izdavaštvo
Broj strana: 280
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Format: 14.5x20.5 cm
Godina izdanja: 2018.

764.15 din

https://www.delfi.rs/_img/artikli/2018/06/pisanje.pdf
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

dragonfly0

• 2
« Reply #549 on: 18-08-2018, 13:39:51 »
Stephen King pise kao Richard Bachman.
Unikat u Srbiji! Stiven King samo za prave kolekcionare!
Pozurite ili samo posmatrajte i dodjite u situaciju da nikad ove knjige ne dodate svojoj kolekciji Kingovih knjiga.
Budite jedan od jos cetiri srecnika koji ce bez imalo muke doci do ovih njegovih dela!
Jedinstvena prilika da popunite svoju kolekciju naslovima koji se nemaju za kupiti kod nas!

Na prodaju su NOVE knjige.

1. Blaze ----- 2500 dinara
 Clayton Blaisdell mlađi zvani Blaze u životu nije imao sreće. Mozak mu je teško oštećen kad ga nasilni otac alkos baca niz stube, a ni u sirotištu mu ne cvjetaju ruže. Snažni i priglupi Blaze bavi se sitnim kriminalom te upoznaje Georgea Rackleyja. Uz Blazeovu snagu i Georgeovu pamet izvode na stotine uspješnih prijevara...

2. Trkac ----- 2500 dinara
 Godina je 2025. , država siromašne smatra parazitima, a njihov je život uglavnom beznadan i jedini bijeg od sumorne stvarnosti su reality emisije. Ali te emisije dosegle su novu razinu na kojoj su nesretnici voljni riskirati živote za veliko bogatstvo...