Author Topic: Otapanje leda na polovima  (Read 93460 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Otapanje leda na polovima
« Reply #750 on: 15-04-2018, 22:37:11 »
Ni za šta od navedenog. Niti za klimu. Zato sam prinuđen da verujem onima koji su to učili. Ti si se ponudio, ali ne i pokazao kao stručnjak za klimu. Ostaću da verujem onome što pišu zvanični klimatolozi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #751 on: 15-04-2018, 22:56:15 »
Onda ću ja da za tebe ostanem Ajnštajn, Cvajštajn, Openhajmer, Šopenhauer i... Rutger Hauer. Sve navedeno ja sam radio i rešio, a ti nisi u stanju da navedeš čime se baviš. Studiraj i dalje linkove, sa tobom sam završio.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
« Reply #752 on: 15-04-2018, 23:45:37 »
'zato sam prinudjen da verujem'

BWAAAAAAHAHAHAAAAAAAAAAAAAA
ebem gaaaaaaaaaaaa, da ga ebem u mozak, i klimu i nauku i sve ako je neko 'prinudjen' da verujeeeeeeee,,, aaaaaaaaaaaaaa...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #753 on: 15-04-2018, 23:48:35 »
Šta ćeš. Ne mereš ih prevariti.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

mac

• 3
« Reply #754 on: 16-04-2018, 00:46:06 »
Ako evropski bankari, američka vojska, i Nil Degras Tajson veruju onda šta meni drugo preostaje. Čak i Putin veruje, ali kaže da Rusiji otopljavanje zapravo odgovara. Tek ćemo to da vidimo, kad im udari žega tri godine za redom.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #755 on: 16-04-2018, 07:57:19 »

scallop

• 5
  • 3
« Reply #757 on: 22-04-2018, 08:50:19 »
Mislio sam da ne odgovorim, ali bi značilo da nisam čitao. Jesam. Sve smo već čitali ili gledali. Ne smem ništa da napišem, jer će se onda javiti kontraevolucionisti. Zato, dok kroz kuhinjski prozor gledam na grani lipe dva goluba grivaša i pitam se kad sam poslednji put video kako se nad Savom roji "vodeni cvet". Nema ni majske bube gundelja da ih deca omlaćuju na Tašmajdanu.

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
  • I Walk Alone... and not give a damn...
« Reply #758 on: 22-04-2018, 19:03:26 »
Mislio sam da ne odgovorim, ali bi značilo da nisam čitao. Jesam. Sve smo već čitali ili gledali. Ne smem ništa da napišem, jer će se onda javiti kontraevolucionisti. Zato, dok kroz kuhinjski prozor gledam na grani lipe dva goluba grivaša i pitam se kad sam poslednji put video kako se nad Savom roji "vodeni cvet". Nema ni majske bube gundelja da ih deca omlaćuju na Tašmajdanu.

Slobodno napišite, oni koji ne veruju u proces evolucije, i misle da je sve nastalo odjednom, mogu samo da se dure.     
Politically Incorrect member of "Snage Haosa i Bezumlja"

ankh Em Maat  since 1973.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #759 on: 26-04-2018, 07:48:16 »
Ne znam da li je ovo baš striktno za ovaj topik, ali hajde:

Cow could soon be largest land mammal left due to human activity – study  

mac

• 3
« Reply #760 on: 28-04-2018, 12:03:24 »
Naučnici predviđaju manje kiše u basenu Amazona, i više kiša u reonu Indonezije. Manje kiša po Amazoniji ima veze s tim kako biljke razmenjuju vodu za ugljendioksid.

https://phys.org/news/2018-04-scientists-drier-amazon-wetter-indonesia.html

scallop

• 5
  • 3
« Reply #762 on: 08-05-2018, 08:39:31 »
Volim ja kad se bavite zaštitom naše okoline. Jedan podatak za razmišljanje. Svaki put kad udahnete vazduh sa 0,03% CO2 Izdahnete oko 5% istog. Svaki sat to uradite sa 1,8m3 vazduha. Život je osnovni generator smrti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #764 on: 10-05-2018, 07:59:28 »
I tamo mnogo lože fosilna goriva?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #765 on: 10-05-2018, 09:21:50 »
Sad kad Bata navali s horoskopom, stradali smo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #766 on: 10-05-2018, 09:53:44 »
Sad kad Bata navali s horoskopom, stradali smo.

Drago mi je što primećuješ. I voda je otrovna kad je preko glave. I Džindžer me deprimira kad navali sa svojih deset diveksa dnevno. Zato ja šaram naokolo da ljudi vide šta sve imamo na ZS, a zapostavljamo.

A, što se tiče "otapanja leda na polovima", nije da ja ne brinem, nego me nerviraju nasumične akcije. Da, ja bih rado o strategiji, taktici i akcijama, ali o tome niko ne bi. Onako zaludan, ja sve čitam, pa se ljutnem. Recimo, u SAD su toliko izmestili klimu, da u Oklahomi ne pamte kad je pala dobra kiša, a mene su znale da probude u po noći silnim bubnjanjem i potocima po dvorištu. Isisali toliko gasa i nafte, pa dobili trusno područje sa nonstop zemljotresima od 2-4 Rihtera. Ili da se u izborima za Kongres kod njih kandidovalo 200 žena, kao da žene nešto mogu da reše. Više informacija dobijem za jedan sat Skypa nedeljno nego ti oranjem po linkovima.

Father Jape

• 4
  • 3
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

mac

• 3
« Reply #768 on: 07-06-2018, 11:00:39 »
Naučnici predviđaju više vulkanskih erupcija jer je toplije
https://www.independent.co.uk/environment/volcano-eruption-climate-change-mountain-landslide-glacier-global-warming-a8299821.html

Za sada u istoj godini imamo erupcije vulkana Kilauea na Havajima i vulkana Fuego u Gvatemali (gde je za sad 75 osoba poginulo, a nekih 200 se vodi kao nestalo).

scallop

• 5
  • 3
« Reply #769 on: 07-06-2018, 11:48:20 »
Ček', pošto su globalno otopljavanje, pardon, klimatske promene zbog fosilnih goriva (+ CO2 i metan koje isprđuje milijardu i po krava na Zemlji) tvoj resor, da li dalje veruješ da li je ljudski uticaj isključivo odgovoran ili ima nešto i u samoj klimi?

mac

• 3
« Reply #770 on: 07-06-2018, 11:54:42 »
Ne znam šta me tačno pitaš. Ljudi su odgovorni za povećanje ugljendioksida u atmosferi i u okeanima. Povećan ugljendioksid u atmosferi prouzrokuje efekat staklene bašte zbog kojeg imamo globalno otopljavanje. Vulkani su globalno aktivniji zbog globalnog otopljavanja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #771 on: 07-06-2018, 12:10:48 »
Naravno, kao i uvek, kad ti se ne dopada ne razumeš napisano. Ne možeš ni da razumeš jer ne znaš ništa o klimi i povodiš se linkovima koji tebi odgovaraju. Umesto na prave doprinose čoveka šteti, usmeravaš se na političkoekonomske ciljeve neprijatelja čovečanstva.

Hajde da razgovaramo o tvorcima đubreta. Više nisam bio mali, a sve prehrambene namirnice sam kupovao iz refuze. Industrija pakovanja svega i svačega u nekoliko slojeva, a tu imam u vidu sve od vode do pakovanja elektronske opreme. U međuvremenu je kvalitet svih proizvoda u kliznom toku ka nuli kad god neko umisli da plasira novi proizvod. Da dodam da sad razvijamo industriju reciklaže kao da nismo znali šta činimo kad smo počinjali.

Da ne zamaram. Kad god se pojavi bilo koji novi proizvod to znači dalje trošenje resursa, arčenje energije i ugrožavanje Majčice Zemlje.

mac

• 3
« Reply #772 on: 07-06-2018, 12:26:18 »
Hajde prvo da utvrdimo jesam li odgovorio na tvoje pitanje, i ako nisam da ga preformulišeš tako da bih mogao da odgovorim, ako sam u mogućnosti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #773 on: 07-06-2018, 12:42:45 »
Nisi jer ponavljaš jedan te isti odgovor preko godinu dana. CO2 i metan prouzrokovan ljudskim aktivnostima nije i neće biti uzrok klimatskih promena. A mogućnosti imaginacije su beskrajni. Bio sam zaprepašaćen podatkom da su šrimpovi (gambori) na trećem mestu svetskih zagađivača inkriminisanim gasovima. Bio sam zgađen sečom džungle po Indoneziji, Filipinima, gde li?, da bi se proizvodilo palmino ulje tako omiljeno za brzu hranu i dugoročno drndanje hrane po fritezama. Bio sam zabezeknut lažnim smeštanjem glutena u tradiciju Kine koja nikada leba nije jela. Smučilo mi se kad sam počeo da trošim četvrti laptop za 12 godina, Commodore 64 je znao da traje duže. Hajde o tome da pričamo, a izanđalu priču zaboravi.

mac

• 3
« Reply #774 on: 07-06-2018, 12:55:16 »
Znači jesam odgovorio, samo smatraš da moj odgovor nije tačan. Ili nije interesantan sa pripovedačkog stanovišta.

Ako jesam odgovorio onda moram da stanem, jer imam posla na poslu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #775 on: 07-06-2018, 13:19:19 »
Hvala Bogu da neko ima posao.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #778 on: 14-06-2018, 16:17:36 »
Predviđam poplave u proleće.

Лажни пророк прорече...

xrofl

Ako evropski bankari, američka vojska, i Nil Degras Tajson veruju onda šta meni drugo preostaje.

А нит си банкар, нит си за (америчку) војску способан.
Шипл-пипл.

xrofl

Tek ćemo to da vidimo, kad im udari žega tri godine za redom.

Шипле, батали се предвиђања и прорицања, већ си исфулао са поплавама по Србији.

mac

• 3
« Reply #779 on: 14-06-2018, 16:26:42 »
Ti bi baš da se svađaš s nekim, jel da?

Ja sam i sam prosledio link kad je tome vreme bilo da najverovatnije ipak neće biti poplava:

Brzo došlo, brzo će se i istopiti. Predviđam poplave u proleće.
Neće biti izlivanja glavnih reka na glavnim mestima, ali biće čupavo. A možda ipak bude nekih poplava.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:715270-Nece-biti-izlivanja-Save-i-Dunava-u-Beogradu

Na tom članku možeš da se informišeš da je "Prema rečima nadležnih, količina snega u zemljama regiona veća je nego godinama ranije, zbog čega postoji opasnost da odbrana od izlivanja prevaziđe redovnu". Vodostaj jeste bio povišen. Da je slučajno pala neka malo veća kiša (za šta uvek postoje šanse) onda bi zbog visokog vodostaja bilo poplava. Imali smo sreće ove godine.

Na ostalo se ne bih osvrtao, trol troluje vetar nosi.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #780 on: 15-06-2018, 03:37:14 »
Док ти нагађаш о свађању и тролању, ја тврдим да је твој "научни" приступ, који се састоји од предвиђања и претпостављања, еквивалентан циганском гатању методом гледања у шољу.  :lol:

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #781 on: 04-07-2018, 03:00:31 »
Neshvatljivo: Ljetni led na Arktiku stvara probleme brodovima

Pa zar je to moguće?!

Iako je kalendarski ljeto već započelo, a era „globalnog zatopljenja“ traje već više godina, led na Arktiku stvara probleme brodovima. Riječ je o istom onom Arktiku s kojeg je led trebao već nestati 2013.

Portal Barents Observer navodi kako zima još nije napustila područje zaljeva Ob, na kojem se nalaze dva najveća ruska brodska terminala za naftu i plin.

Kompanija Rosatomflot, koja upravlja ruskim nuklearnim ledolomcima, potvrdila je kako je neovisno upravljanje brodovima u tom području nemoguće te da su LNG tankeri zaglavili u ledu.

„Globalno zatopljenje, o kojem se toliko dugo već govori, izgleda da se malo povuklo te se vraćamo standardima 1980-ih i 1990-ih,“ navodi Andrey Smirnov, predstavnik tvrtke.

Podsjetimo, još 2007. američki „znanstvenici“ predvidjeli su kako će se arktički led otopiti do 2013.

Arctic summers ice-free 'by 2013'

By Jonathan Amos
Science reporter, BBC News, San Francisco

Scientists in the US have presented one of the most dramatic forecasts yet for the disappearance of Arctic sea ice.

Their latest modelling studies indicate northern polar waters could be ice-free in summers within just 5-6 years.

Professor Wieslaw Maslowski told an American Geophysical Union meeting that previous projections had underestimated the processes now driving ice loss.

Summer melting this year reduced the ice cover to 4.13 million sq km, the smallest ever extent in modern times.

Remarkably, this stunning low point was not even incorporated into the model runs of Professor Maslowski and his team, which used data sets from 1979 to 2004 to constrain their future projections.

"In the end, it will just melt away quite suddenly"
Professor Peter Wadhams

Real world

Using supercomputers to crunch through possible future outcomes has become a standard part of climate science in recent years.

Professor Maslowski's group, which includes co-workers at Nasa and the Institute of Oceanology, Polish Academy of Sciences (PAS), is well known for producing modelled dates that are in advance of other teams.

These other teams have variously produced dates for an open summer ocean that, broadly speaking, go out from about 2040 to 2100.

But the Monterey researcher believes these models have seriously underestimated some key melting processes. In particular, Professor Maslowski is adamant that models need to incorporate more realistic representations of the way warm water is moving into the Arctic basin from the Pacific and Atlantic

"My claim is that the global climate models underestimate the amount of heat delivered to the sea ice by oceanic advection," Professor Maslowski said.

"The reason is that their low spatial resolution actually limits them from seeing important detailed factors.

"We use a high-resolution regional model for the Arctic Ocean and sea ice forced with realistic atmospheric data. This way, we get much more realistic forcing, from above by the atmosphere and from the bottom by the ocean."

The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), the UN-led body which assesses the state of the Earth's climate system, uses an averaged group of models to forecast ice loss in the Arctic.

But it is has become apparent in recent years that the real, observed rate of summer ice melting is now starting to run well ahead of the models.

The minimum ice extent reached in September 2007 shattered the previous record for ice withdrawal set in 2005, of 5.32 million square km.

The long-term average minimum, based on data from 1979 to 2000, is 6.74 million square km. In comparison, 2007 was lower by 2.61 million square km, an area approximately equal to the size of Alaska and Texas combined, or the size of 10 United Kingdoms.

Diminishing returns

Professor Peter Wadhams from Cambridge University, UK, is an expert on Arctic ice. He has used sonar data collected by Royal Navy submarines to show that the volume loss is outstripping even area withdrawal, which is in agreement with the model result of Professor Maslowski.

"Some models have not been taking proper account of the physical processes that go on," he commented.

"The ice is thinning faster than it is shrinking; and some modellers have been assuming the ice was a rather thick slab.

"Wieslaw's model is more efficient because it works with data and it takes account of processes that happen internally in the ice."

He cited the ice-albedo feedback effect in which open water receives more solar radiation, which in turn leads to additional warming and further melting.

Professor Wadhams said the Arctic was now being set up for further ice loss in the coming years.

"The implication is that this is not a cycle, not just a fluctuation. The loss this year will precondition the ice for the same thing to happen again next year, only worse.

"There will be even more opening up, even more absorption and even more melting.

"In the end, it will just melt away quite suddenly. It might not be as early as 2013 but it will be soon, much earlier than 2040."

The US National Snow and Ice Data Center (NSIDC) collects the observational data on the extent of Arctic sea ice, delivering regular status bulletins. Its research scientist Dr Mark Serreze was asked to give one of the main lectures here at this year's AGU Fall Meeting.

Discussing the possibility for an open Arctic ocean in summer months, he told the meeting: "A few years ago, even I was thinking 2050, 2070, out beyond the year 2100, because that's what our models were telling us. But as we've seen, the models aren't fast enough right now; we are losing ice at a much more rapid rate.

"My thinking on this is that 2030 is not an unreasonable date to be thinking of."

And later, to the BBC, Dr Serreze added: "I think Wieslaw is probably a little aggressive in his projections, simply because the luck of the draw means natural variability can kick in to give you a few years in which the ice loss is a little less than you've had in previous years. But Wieslaw is a smart guy and it would not surprise me if his projections came out."

Former US Vice President Al Gore cited Professor Maslowski's analysis on Monday in his acceptance speech at the Nobel Peace Prize ceremony in Oslo.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7139797.stm

http://tribun.hr/neshvatljivo-ljetni-led-na-arktiku-stvara-probleme-brodovima/

Убр, масловао вас Масловски са масним маслом, тј. ни пас са масло(вски)м не би појео оно што су неки пазарили од Масловског... :lol:

mac

• 3
« Reply #782 on: 04-07-2018, 09:21:11 »
"In the end, it will just melt away quite suddenly. It might not be as early as 2013 but it will be soon, much earlier than 2040."

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #783 on: 04-07-2018, 11:37:02 »
Smučilo mi se kad sam počeo da trošim četvrti laptop za 12 godina, Commodore 64 je znao da traje duže. Hajde o tome da pričamo, a izanđalu priču zaboravi.

Kad smo već kod C64 imam dva komada, evropski primerak debeljka iz 1984 i onog tanjeg C64C iz 1987. Oba rade i to nakon trijes i kusur godina, uprkos Komodorovoj lošoj kontroli kvaliteta. Sa druge strane ovo mi je već peti PC. Isto je i u svakoj drugoj grani industrije. Recimo Zenit 12XP može da posluži kao ladno oružje, dok moderni DSLR neće načiniti nikakvu štetu na "žrtvi" dok će se sam raspasti u komadiće. O tome da je zastareo čim izađe iz "fabrike" da i ne govorim.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #784 on: 04-07-2018, 23:26:39 »

Као што сам ти већ рекао, та "ако се не деси 2013 - десиће се 2040, а ако се не деси ни 2040 - десиће се 2061, а ако се не деси ни 2061 - не, нисмо се ми зајебали, јер ће се десити кад се деси" научна метода претпоставки, нагађања и предвиђања је еквивалентна циганском гатању методом гледања у шољу.
Ефекат је исти - што више наплашити потенцијалне жртве, и од њих направити лутке са препарираним мозговима.

Срећом, имамо још увек паметних и разумних људи, попут овог Руса, који рече:

„Globalno zatopljenje, o kojem se toliko dugo već govori, izgleda da se malo povuklo te se vraćamo standardima 1980-ih i 1990-ih,“ navodi Andrey Smirnov, predstavnik tvrtke.

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #785 on: 05-07-2018, 10:19:40 »

Као што сам ти већ рекао, та "ако се не деси 2013 - десиће се 2040, а ако се не деси ни 2040 - десиће се 2061, а ако се не деси ни 2061 - не, нисмо се ми зајебали, јер ће се десити кад се деси" научна метода претпоставки, нагађања и предвиђања је еквивалентна циганском гатању методом гледања у шољу.
Ефекат је исти - што више наплашити потенцијалне жртве, и од њих направити лутке са препарираним мозговима.

Oni brate kao Jehovini Svedoci i Subotari zajedno. Stalno prorokuju Apokalipsu....

mac

• 3
« Reply #786 on: 05-07-2018, 10:56:07 »
Naučnici ne kažu da je nestanak leda na Arktiku apokalipsa. Nikad naučnik neće napisati reč apokalipsa u naučnom radu. To se samo hristobraniocima pričinjava. Predviđanja koja zauzvrat mogu da se načine je kretanje temperatura, vode, živog sveta, i takvih stvari. Ako nema leda voda se više zagreva, a u toplijoj vodi ima manje kiseonika, a manje kiseonika znači manje planktona, i manje svog živog sveta.

Najsmešnije od svega je da mi klimatske promene i smanjenje biodiverziteta u principu možemo da ublažimo, pa i sprečimo i odvratimo, ali onda ti isti hrišćani kažu da je namerno uticanje na klimu mešanje u božiji posao, ne mešajte se, jer kako će inače doći sudnji dan. Naučnike optužuju za prorokovanje Apokalipse, a sami potajno žele da se to desi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #787 on: 05-07-2018, 11:15:38 »
Ja sa skepskom prihvatam i "naučnike" i "hristobranioce". Sa istom skepsom prihvatam i tvoju agendu o otapanju leda na polovima. Jednom sam čitao rad da će otapanje leda prouzrokovati potapanje Golfske struje. Očekivano, ako manja slanost Atlantskog okeana učini Golfsku struju težom. Toliko o prognozi i ne smatram je nemogućom. Onda razmislim o posledicama. Nestanak morske struje koja zagreva istočnu obalu Severne Amerike učiniće površinske slojeve okeana hladnijim i to će značiti kraj otapanju ledenih formacija. Uzroci i posledice nikada nisu deo iste krive očekivanja.

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #788 on: 05-07-2018, 11:57:05 »
Ja sa skepskom prihvatam i "naučnike" i "hristobranioce". Sa istom skepsom prihvatam i tvoju agendu o otapanju leda na polovima. Jednom sam čitao rad da će otapanje leda prouzrokovati potapanje Golfske struje. Očekivano, ako manja slanost Atlantskog okeana učini Golfsku struju težom. Toliko o prognozi i ne smatram je nemogućom. Onda razmislim o posledicama. Nestanak morske struje koja zagreva istočnu obalu Severne Amerike učiniće površinske slojeve okeana hladnijim i to će značiti kraj otapanju ledenih formacija. Uzroci i posledice nikada nisu deo iste krive očekivanja.

Danas je pre svega "naučnik" termin kojim se svako kiti, a analize istih mogu da se okače mačku o rep. Čim vidim naslov tipa "naučnici ovo ili ono" budi mi se skepsa. Diplome, disertacije, sve je to za mačku o rep. Zašto? Pitajmo neoliberale i univerzitete čiji se stručnjaci bave istraživanjima sa ideološkom podlogom.

mac

• 3
« Reply #789 on: 05-07-2018, 12:02:52 »
A ako se rezultat tog istraživanja poklapa sa tvojim predubeđenjima onda ti se pretpostavljam ne budi skepsa?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #790 on: 05-07-2018, 12:13:11 »
Sve je to posledica neoliberalne žurbe. Ako ne postaneš bogat, slavan, čuven, citiran danas, postaćeš malo sutra. Niko neće ulagati u tebe, krediti će se pretvoriti u dugove, a rezultati završiti na đubrištu interneta.

Mac, ja nemam predubeđenja. Sumnja je muški roditelj nauke. Čitam, procenjujem, očekujem potvrdu ili demanti. Ja sam istraživač starog kova kad se znalo šta je rezultat, šta je reprodukovanje rezultata, pouzdanost, sistemska, standardna greška, sve do greške izvođača eksperimenta. Ovi sada nemaju vremena, ako ne prodaju odma' neće nikada.

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #791 on: 05-07-2018, 12:29:37 »
A ako se rezultat tog istraživanja poklapa sa tvojim predubeđenjima onda ti se pretpostavljam ne budi skepsa?

Što reče Skalop, sumnja je roditelj nauke, one prave. Dodao bih i majka, a ne samo otac. Ovde se radi o tvrdnjama koje se samo iznose u vidu click bait-a. Sumnjam ja u sve, a ne samo ono što je u skladu sa mojim "predubeđenjima".

Sve je to posledica neoliberalne žurbe. Ako ne postaneš bogat, slavan, čuven, citiran danas, postaćeš malo sutra. Niko neće ulagati u tebe, krediti će se pretvoriti u dugove, a rezultati završiti na đubrištu interneta.

Mac, ja nemam predubeđenja. Sumnja je muški roditelj nauke. Čitam, procenjujem, očekujem potvrdu ili demanti. Ja sam istraživač starog kova kad se znalo šta je rezultat, šta je reprodukovanje rezultata, pouzdanost, sistemska, standardna greška, sve do greške izvođača eksperimenta. Ovi sada nemaju vremena, ako ne prodaju odma' neće nikada.
A click bait prodaje i to samo tako. I to ne samo u vezi klime, nego bilo čega. Inflacija "naučnika", tržište i sve što prati takav sistem i imamo "naučne" radove koji dokazuju ovo ili ono, mase se primaju jer iza tih, slobodno mogu da kažem baljezganja stoje Dr.Mr i obavezno "naučnici". Zato i kažem, neoliberalni kreteni su upropastili sve svojim tržišnjarenjem i stavljanjem ekonomije kao jezgra svega. Zato imamo i studente zabavišta, gender studije i ostale produkte neoliberalne histerije.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #792 on: 05-07-2018, 12:40:23 »
"Predubeđenje" je napisano sa rđavom namerom. Forumska praksa. Ako ne omalovažimo nećemo pobediti. I, mislio je na moja "predubeđenja". Da sam napisao da je abnormalno da se elektroinženjer bavi klimatološkom literaturom, meni bi pripisali rđavu nameru. Internet je blagonaklon prema laicima.

mac

• 3
« Reply #793 on: 05-07-2018, 12:40:58 »
Sumnja je osnova, ali ne laička "naučnici ovo ili ono - budi mi se skepsa", nego stručna sumnja "pročitao sam napisano i sad ću da navedem konkretne realne zamerke". Prvi oblik sumnje je uvod u diskreditovanje nauke kao osnove sticanja znanja. Drugi oblik je osnova nauke.

Scallope, uopšte nisam mislio na tebe. Pričao sam s njim, a ne s tobom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #794 on: 05-07-2018, 12:46:10 »
Ne znam kojim obrazovanjem raspolaže Akhnaton, ali ti znaš moju kompletnu biografiju. Kako ide sa linkovima, sumnjam u sve. Sa kojom idiotskom sopstvenom premisom je nastupao Keri?

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #795 on: 05-07-2018, 13:02:12 »
"Predubeđenje" je napisano sa rđavom namerom. Forumska praksa. Ako ne omalovažimo nećemo pobediti. I, mislio je na moja "predubeđenja". Da sam napisao da je abnormalno da se elektroinženjer bavi klimatološkom literaturom, meni bi pripisali rđavu nameru. Internet je blagonaklon prema laicima.
Skalope, ne znam na člija je predubeđenja mac mislio. Možda na vaša, ili na moja, no to nije bitno. Problem je u tome da se danas svako kiti nazivom "naučnika", da se ne rade analize koje mogu ili ne mogu da potvrde iznetu tvrdnju, koju naravno mase gutaju, jer zaboga iza toga stoje naučnici. O tome sam govorio kada sam pisao o sumnji. Nemaju kredibiliteta jer njihovi radovi ne služe nauci kao takvoj, nego ideološkim i tržišnim agendama. To nažalost nije nova praksa, samo je sada zahvaljujući Internetu to naglašenije.

Da ne bude zabune, nisam protiv nauke, ali sam protiv obezvređivanja iste zarad profita. Zato i sumnja.

Ne znam kojim obrazovanjem raspolaže Ackhnaton, ali ti znaš moju kompletnu biografiju. Kako ide sa linkovima, sumnjam u sve. Sa kojom idiotskom sopstvenom premisom je nastupao Keri?

ETF je u pitanju, ali to nije bitno. Za linkove ste u pravu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #796 on: 05-07-2018, 13:13:45 »

Ne znam kojim obrazovanjem raspolaže Ackhnaton, ali ti znaš moju kompletnu biografiju. Kako ide sa linkovima, sumnjam u sve. Sa kojom idiotskom sopstvenom premisom je nastupao Keri?

Eto, Mac, kolega! Hajde, divanite malo o struji ostavite se klime. 8)

akhnaton

• Against all
  • 4
  • 3
« Reply #797 on: 05-07-2018, 14:10:25 »

Eto, Mac, kolega! Hajde, divanite malo o struji ostavite se klime. 8)
Ili o disperziji toplote u novim procesorima. B-)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #798 on: 09-08-2018, 07:36:37 »
Trajectories of the Earth System in the Anthropocene

Evo apstrakta:

We explore the risk that self-reinforcing feedbacks could push the Earth System toward a planetary threshold that, if crossed, could prevent stabilization of the climate at intermediate temperature rises and cause continued warming on a “Hothouse Earth” pathway even as human emissions are reduced. Crossing the threshold would lead to a much higher global average temperature than any interglacial in the past 1.2 million years and to sea levels significantly higher than at any time in the Holocene. We examine the evidence that such a threshold might exist and where it might be. If the threshold is crossed, the resulting trajectory would likely cause serious disruptions to ecosystems, society, and economies. Collective human action is required to steer the Earth System away from a potential threshold and stabilize it in a habitable interglacial-like state. Such action entails stewardship of the entire Earth System—biosphere, climate, and societies—and could include decarbonization of the global economy, enhancement of biosphere carbon sinks, behavioral changes, technological innovations, new governance arrangements, and transformed social values.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #799 on: 09-08-2018, 08:40:52 »
Ja se utepam ako si pročitao.

Rešenje je jednostavno: ukinemo globalizam, proizvodnju internet studija i prodaju roga za sveću.