Author Topic: Radmilo Anđelković, SPIRIDONOVA POTERA ZA NEUHVATLJIVIM i druge priče i novele  (Read 21136 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
I sad vam je smešno? Meni nije. U Bibliografiji je već zloupotrebljeno.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Nisu valjda stavili na papir da je priča objavljena 1991 napisana pre romana iz 2009?
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

scallop

• 5
  • 3
Ako sam je stavio u roman iz 2009. onda je deo romana i tu je fajront.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
Nema zloupotrebe nego sam samo dosledan.

1991. godine "Nema mesta za svilene bube" izlazi u Monolitu 6.
1998. isto delo izlazi u knjizi koju je sam Radmilo nazvao "Sva vučja deca i druge novele", dakle tamo je još uvek to novela.
2009. izlazi u knjizi "Oko za drugi svet" i od tada počinje da se pominje da je to zapravo deo romana.

OK, prihvatljivo je da se priča utka u roman, ali to je zasebna samodovoljna priča koja je kao takva egzistira u svesti domaćih čitalaca 16 godina. Monolit 6 je štampan u 2000 primeraka i posle doštampan još u pedesetak, dakle, 2050 ljudi se sa tim tekstom srelo kao zasebnom celinom. Da ne pominjem nedefinisan tiraž zbirke kod BMG-a. Recimo, novela "Pomaljanje" koja je izašla zasebno (pisac Dejvid Palmer) je naknadno utkana u roman, ali mnogi i dan danas preštampavaju tu prvu novelu kao zasebno delo. To je ono što sam ja hteo sa ovom Radmilovom pričom; neka je u romanu, ali kao zasebna celina može da bude vrlo ilustrativna za taj period kada je Radmilo bio najjači.

Ali nisi ti najgori. Najgori po tom pitanju je Slaven Radovanović koji je za najnovije izdanje svojih skoro sabranih dela (nedostaje nekoliko priča, dramskih i esejističkih tekstova) vadio priče i delove priče objavljene po raznim časopisima i spajao ih u krpež koji se onda proglašava za roman i to samo zato što je neki kritičar napomenuo da bi ti određeni tekstovi, pod određenim uslovima mogli da se posmatraju kao roman. DDakle izdao je nešto kao zbirku priča, a onda presložio i sklopio u roman.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
Meni je zaista neugodno da se sa bilo kime natežem oko nečega šta je moje delo. Budući da stalno ističem da svaka moja priča ima svoju priču, mogao bih da održim posebno predavanje zašto "Nema mesta za svilene bube" ne može da bude deo SPIRIDONOVE POTERE ZA NEUHVATLJIVIM, ali se to ne bi svidelo ni tebi, ni Mići, a bogami ni Zakku. Mogao bih i o tome kako nastaju moje priče, kada se prekidaju, a kada nastavljaju. Jedan od odgovora je i moje pitanje zašto se nismo natezali oko priča "Ginekoid za Ciganina", "Franko isporuka" ili još ponekoj iz istog vremena ali sa različitim životnim tokom.

Dok razmišljaš o svemu tome, potrudi se da Kimurin tekst ostane bez tipfelera, reši zadnju stranu naslovnice (zašto sam ti dao BoBovu karikaturu inače?) i dopuni uvodnu reč o autoru sa čitavim jednim radnim vekom u naučnom istraživanju, čega se ni Asimov i Klark ne bi postideli. Na kraju, ostavi se Ghoula i Nekronomikona, bljutavo je, jer to delo nije ni tvoje ni njegovo.

Boban

• 3
A zašto moraju priče u jednoj zbirci da imaju isti životni tok? Zar ne može da bude jednostavno zbirka BEST OF bez ikakvog dodatnog svrstavanja i razgraničavanja?

scallop

• 5
  • 3
Ne može. Fajront. Gotovo. Postoji li neko na ovom forumu ko je u stanju da objasni mom izdavaču da je ovo zbirka ŽIVOG pisca? Iako je već napisao Radmilo Anđelkovič,1942 - u CIP-u.

Nego, napiši ti meni jesi li prodao bar pet knjiga. Šta bi sa Pavlovom knjigom? Kako ortak iz drugog ćoška?

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
кад бих могао да је купим?
...barcode never lies
FLA

scallop

• 5
  • 3
Verovatno i danas. Imam dokaz sa fejsbuka da postoji na Bobanovom štandu.

Kimura

• 4
  • 3

OK, prihvatljivo je da se priča utka u roman, ali to je zasebna samodovoljna priča koja je kao takva egzistira u svesti domaćih čitalaca 16 godina. Monolit 6 je štampan u 2000 primeraka i posle doštampan još u pedesetak, dakle, 2050 ljudi se sa tim tekstom srelo kao zasebnom celinom. Da ne pominjem nedefinisan tiraž zbirke kod BMG-a. Recimo, novela "Pomaljanje" koja je izašla zasebno (pisac Dejvid Palmer) je naknadno utkana u roman, ali mnogi i dan danas preštampavaju tu prvu novelu kao zasebno delo.

Rodiš se, rasteš, postaneš čovek. Stotine ljudi prošparta kroz tvoj samački život, neki samo bace oko, neki se, bogami, duže zadrže. A onda se udaš ili oženiš i najednom si deo nove porodice.
Drugari iz samačkih dana te neko vreme sudiraju, parate koliko si se promenio, a onda se naviknu i ako te vole prihvate i tvoju porodicu.

Boban

• 3
kimura, nemoj da braniš neodbranjivo. U svetu SF-a imamo bezbroj primera da su samostalne priče kasnije ulazile u romane, posebno zbog toga što je u zlatnom dobu SF-a bilo moguće objaviti samo priču, ne i roman. Pojedini pisci (Asimov, Simak...) imali su odmah koncept veće celine i objavljivali su šta su gde mogli. No, postoje i drugi pisci, koji uopšte nisu razmišljali o romanu, nego samo o tim pojedinačnim kratkim ostvarenjima, pa se vremenom, kada se određeni broj sličnomotivskih priča nakupilo pojavila mogućnost da se sklope u roman. Ali u takvim slučajevima, vrlo često se i dalje paralelno objavljuju romani i pojedine priča kao celine.
Ovaj Radmilov slučaj je potpuno jasan, to je napisano kao priča, objavljeno dva puta kao priča i onda postalo deo nekog većeg projekta, ali svakako funkcioniše kao odvojena priča. Ja sam siguran da ima 50x više ljudi koji su "Nema mesta za svilene bube" prvo pročitali zasebno kao priču, nego što su se sa njom sreli u knjizi "Oko za drugi svet."

Suština je da je Radmilov stav regularan i poštujem ga, ali i moj stav da bi ova priča savršeno funkcionisala u ovoj knjizi takođe je regularan i poštujte ga. Nije se desilo tako, šta da se radi, ne ispadne u životu uvek kako bismo želeli, svakako je bolje da Radmilo ne bude nesrećan nego ja kada je u pitanju ova knjiga.

scallop

• 5
  • 3
Drago mi je što smatraš da je moj stav regularan i poštuješ ga. OKO ZA DRUGI SVET je moje jedino delo koje se bavi duhovima i izlazi iz okvira SF. Trebalo mi je vremena da kocept jedne legende uvedem u legitimni novuum, da ga proteram kroz sadašnje vreme i izmestim u SAD da proverim kako funkcioniše. Mladi pisci mogu da uče na OKU ZA DRUGI SVET, izdavač je Tardis, i tako će da ostane.

Kimura

• 4
  • 3
Ništa ja ne branim, Bobane, čak ću se sa tobom složiti da ''Nema mesta za svilene bube'' ne gubi mnogo ni kada se čita kao zasebna celina, iako ta priča, kao gotovo sve što je Radmilo pisao, ima otvoren kraj. (Znači, kraj koji dopušta da se priča nastavi.) Ono oko čega se ne slažemo je to što si ti ovu zbirku, izgleda, zamislio kao ''the best of'', dok je ja ne predstavljam kao izbor najboljih radova, već kao zbirku koja se dotiče bitnih momenata u stvaralaštvu Radmila Anđelkovića, tako da može da posluži kao ''početnica'' za upoznavanje autora. U pitanju su nijanse, ali dovoljno za rasprave ad vitam aeternam.
U reklamne svrhe možeš tvrditi da je to ''pisanje iz perioda kada je autor bio najjači''  - jer ko još od reklame očekuje preciznost ili baš pravu istinu! Inače je taj najjači momenat teško odrediti, pogotovo kada ti je autor još živ.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
Verovatno i danas. Imam dokaz sa fejsbuka da postoji na Bobanovom štandu.
фејсбук не користим па сам необавештен,
на сајам нећу стићи...мислим да нам преостаје неко виђање
...barcode never lies
FLA

scallop

• 5
  • 3

мислим да нам преостаје неко виђање

Uvek nešto preostane. Viđanje ima svoje prednosti.

scallop

• 5
  • 3
Ono oko čega se ne slažemo je to što si ti ovu zbirku, izgleda, zamislio kao ''the best of''

Ja sam zbirku zamislio kao sumu manje dostupne periodike, tako da je "the rest of". Sve ostalo je već u knjigama.

Boban

• 3
Dobro je da svako ima svoju zamisao i zabavno je što se zamisli ne preklapaju.
Kimura, ova priča jeste mnogo važna za Radmilov opus jer u vreme kada se pojavila nudila sasvim novi pomak u domaćem SF-u.
Ja sam naivno verovao da ću dobiti knjigu koja je najbolje od Radmila iz tog početnog (jugoslovenskog) perioda njegovog stvaralaštva, a zapravo sam dobio ostatke koji nisu ušli ni u jednu drugu knjigu. Imam pravo da budem snužden zbog toga...

scallop

• 5
  • 3
Napravićeš ti meni i sabrana dela ko Slavenu. U zlatotisku, sa tvrdim koricama, prošiveno. Pa kad dodamo sve eseje, ima ih i neobjavljenih za bar jednu knjigu... I-haj! Dobićemo i neku poštenu promociju.

Kimura

• 4
  • 3

Ja sam naivno verovao da ću dobiti knjigu koja je najbolje od Radmila iz tog početnog (jugoslovenskog) perioda njegovog stvaralaštva, a zapravo sam dobio ostatke koji nisu ušli ni u jednu drugu knjigu. Imam pravo da budem snužden zbog toga...

:( xrofl

''The rest of''! U SPIRIDONOVOJ POTERI nisu ''ostaci'', bar ne u smislu nečega što niko nije hteo. Ali, ko je kriv domaćem piscu što piše engleski, pa ga ceo svet razume - ne onako kako je rekao - nego kako ko hoće.

SVILENE BUBE su meni omiljena Radmilova priča, nešto u onom letu kopterom me gađa na ličnom nivou. Ali, ja već imam OKO ZA DRUGI SVET.

Kimura

• 4
  • 3

Kimura, ova priča jeste mnogo važna za Radmilov opus jer u vreme kada se pojavila nudila sasvim novi pomak u domaćem SF-u.

Bilo bi lepo kada bi jedan od savremenika i saučesnika hteo malo opširnije da napiše o tom periodu. Ne samo o Radmilu, nego i o ostalim piscima, urednicima, pametnjakovićima i levim smetalima, al' da bude tri u jednom: predstavljanje-analiza-anegdota.

scallop

• 5
  • 3
Tu se Mujo osoliti neće. Literarna istoriografija je kao arheologija, ne bavi se savremenicima.