Author Topic: Владимир Лазовић, "Соколар" (сабране приче)  (Read 26320 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zstefanovic

• 4
  • 3
Dok sve ne pročitam mogu da primetim da priča ''Belih vitez'', pored drugih kvaliteta, ima jedan veoma uspeo ženski lik (špijunku Olgu), šarmantan i uverljiv tako da ne nađu manu ni te ženske što stalno nešto zakeraju i izvoljevaju. A ni muški likovi nisu loše ispali, prihvatiću čak i da je Apis Mokranjcu prijatelji i da je mnogo svetliji i simpatičniji no što sam ga inače zamišljala.

Кимура, чисто једна идеја за будућност --- твоје белешке-медаљони о женским ликовима (ликицама) у домаћој фантастици могле би бити и чешће и опширније, као неки мали лични осврти за блог... Споменик тим дамама ионако нико други неће подићи... Једино си ти о мојој Надежди  писала, ако се добро сећам :)
Свест је екран. Време је тачка. Рат је наслеђен. [„Веригаши“]

Boban

• 3
Mislim da žene brkaju neke pojmove, naime njima je dobro odrađen ženski lik ako je tretiran kao ravnopravno ljudsko biće. Njih ne zanima stvarnost, nego poštovana pozicija žene.
Ne kažem da to nije legitiman način da se razmatra ovaj problem, ne kažem da žene ponekad ne budu u pravu, niti da ne mogu pod određenim okolnostima biti bolje od muškarca, ali sve to jedva da ima dodira s realnošću.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

varvarin

• 5
  • 3
Kimura, baš lepo što si se javila!
Dok se osmele i ostali, proći će vreme... A ovaj autor bi da polemiše!  :lol:  Šalim se!
Moj drugar zstef izneo je dobar predlog. Stvarno, u okviru ovog foruma  mogli bi da napravimo kutak: A kako ženama izgledaju naši ženski likovi?
Zašto samo ženski? Jer u produkciji dominiraju autori - muškarci.

Ja, evo, imam šezdesetak godina, i još uvek se bojim da mi ženski likovi u priči  šepaju. Za muške se ne bojim, takvi su kakve sam hteo, pa kom se dopadnu!
A tebi se svideo ovaj ženski lik... Drago mi je ako funkcioniše. Još vise mi je drago zbog one prave Olge, koja je završila kako je rečeno... Možda ovo čita na nekom nebeskom monitoru i smeška  se.
Da ne davim puno: Ako je BELI VITEZ nekako našao put do tebe... Super!  :mrgreen:   
E, ima tu još nekoliko priča vrednih diskusije, bar mislim... Ali za sada, samo jedno pitanjce:
Kako ti se čine ženski likovi u pričama ZIGFRID i HEKATA ?

varvarin

• 5
  • 3
PS. Sad sam video i Bobanov post.
On hoće da te nervira.  :lol:

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Mislim da žene brkaju neke pojmove, naime njima je dobro odrađen ženski lik ako je tretiran kao ravnopravno ljudsko biće. Njih ne zanima stvarnost, nego poštovana pozicija žene...
ne zna čovjek bi li se smijao ili plakao nad ovim zaključcima.

Stipan

• 4
  • 3
PS. Sad sam video i Bobanov post.
On hoće da te nervira.  :lol:

Ko? Boban, pa da nekog nervira?! Ma neee... Nemoguće...

Kimura

• 4
  • 3
Eh, svako od nas gradi svoju realnost ili realnosti, a ko sam ja da osporavam Bobanove konstrukcije?

Ipak,sa stanovišta lepote i čitalačkog zadovoljstva, uverena sam da bi Varvarin mnogo pogrešio da je Olgu Miladinović, na primer, ostavio u Beču, pobeđenu od strane Van Hanusena ili prosto zaboravljenu, te da je borbu protiv zla prepustio muškićima. Ne tvrdim da oni ne bi i sami uspeli, mada ko zna?
Olga je živ, uverljiv lik, iako je ''moralna katastrofa'' i ne uživa opšte simpatije niti društveni ugled, tako da njen trud i žrtve ostaju nevidljivi i nepriznati. Kaznu je podelila sa svojim saborcima ravnopravno. I to joj je sva ravnopravnost. Teško da se pisac može optužiti za prekomerno kavaljerstvo ili nešto slično.

I muški likovi su u ovoj priči uspeli, jedino mi je Mokranjac pomalo bled. O njemu je rečeno ono što bi se moglo za svakog umetnika, na trenutke pomisliš da mu nedostaje lični pečat, ali ono njegovo ''ja sam bar jednom uspeo'' vadi stvar.

Velika vrlina priče je to što nigde ne sklizne u patetiku, a teren je tako klizav, uh! Neko bi ovakvu ideju sasvim upropastio. 

Kimura

• 4
  • 3
Dok sve ne pročitam mogu da primetim da priča ''Belih vitez'', pored drugih kvaliteta, ima jedan veoma uspeo ženski lik (špijunku Olgu), šarmantan i uverljiv tako da ne nađu manu ni te ženske što stalno nešto zakeraju i izvoljevaju. A ni muški likovi nisu loše ispali, prihvatiću čak i da je Apis Mokranjcu prijatelji i da je mnogo svetliji i simpatičniji no što sam ga inače zamišljala.

Кимура, чисто једна идеја за будућност --- твоје белешке-медаљони о женским ликовима (ликицама) у домаћој фантастици могле би бити и чешће и опширније, као неки мали лични осврти за блог... Споменик тим дамама ионако нико други неће подићи... Једино си ти о мојој Надежди  писала, ако се добро сећам :)

Jesam. I to su bili samo nabačeni utisci. Pokušaću da se popravim.

zstefanovic

• 4
  • 3

Jesam. I to su bili samo nabačeni utisci. Pokušaću da se popravim.

Не мораш се "поправљати", баш је у томе ствар. Само пиши мало детаљније на начин како си прво реаговала. То могу бити минијатурни записи, од пола до једне шлајфне.

Не мораш никоме полагати рачуне нити угађати, пиши дословно како мислиш и осећаш. Као неки лични дневник детективке или пријатељице ликица.

Kimura

• 4
  • 3
Pročitala sam ''Zigfrida''.
Oba lika su veoma živa, veoma ljudska i veoma upečatljiva, nemam primedbu. Muškarac je malko više junak, ali ne zato što kao muško ima monopol na junaštvo, nego je došao u baš nezgodno iskušenje i valjalo mu se pokazati. Maji je bilo lakše da izabere šta će učiniti (ne lako, samo lakše nego njemu) i odatle se stvari razvijaju baš kao u životu: žena spozna problem, nađe rešenje, sve lepo organizuje i isplanira, a muškarac se onda seti da ima osećanja i savest koja ne dopušta realizaciju!  xrofl

Šalim se malo. Ovaj Zigfrid zna za strah, iako nije sreo Brunhildu (mada ni njegove ženske nisu za potceniti), običan je čovek, ali sebi ne dopušta da bude manje od toga, tako da se priča do kraja fino sklopi i sve dođe na pravo mesto.

Primetila sam, naravno, podudarnost u odnosima Maja- ''Zigfrid'' i Olga-grof Rakoši. Zigfrid ogjašnjava grofa, a Maja će dopuniti Olgu: neko je ipak više voljen.
Vidim da su pisane u razmaku od deset godina (ili je to, možda, godina kad su objavljene?), smeštene su u međusobno udaljena razdoblja, ali ugasle nade su ugasle nade, bez obzira na sve.

varvarin

• 5
  • 3
Odlično zapažaš, posebno ugasle nade...  Svaka čast.  :)

neomedjeni

• 3
Samo da prijavim da nisam stao sa čitanjem, samo sam omanuo u svojoj nameri da za praznike pročitam knjigu od korica do korica. Ali sam bar stigao do Plaćenika (i prestigao ga).

Njegov prethodnik, Ratnik sunčevog zalaska me je poprilično iznenadio kada je u pitanju završnica - priča je odlutala poprilično neočekivanom stazom iz nečega što sam dotle čitao kao preteču scenarija za Blejda dvojku. Ko je gledao film i čitao priču razumeće iz prve na šta ciljam. Bila bi fora da je del Toro plagirao Varvarina.  :lol:

Takođe, mislim da sam ukačio kako Varvarin voli svoje priče da okončava sa "sve je bilo uzalud" krajem. Tako su završene Veliko vreme, Noć koja je mogla promeniti sve i, evo, i Ratnik.

Plaćenik je, s druge strane, klasičan akcioni sf triler u kome verujem da bi bilo gubljenje vremena tražiti ikakvu dublju filozofiju, ali koji fenomenalno igra na stare karte ciničnog heroja, misterioznog ubistva i borbe pojednica protiv moćne korporacije/sistema i vozi čitaoca bez zaustavljanja od početka do kraja. Koji je za mene došao malčice prerano - čini mi se da nam je priča ostala dužna Aninu reakciju na istinu o smrti njenog muža i da je nije trebalo završiti pre nego što i tome posvedoči.

Kaster ponovo jaše je kratka, ali opaka priča na temu koliko zlo tehnologija može da bude u ljudskim rukama, i to postiže na malom prostoru zahvaljujući tome što napada čitaoca jednim od najvećih ljudskih strahova - strahu da će neko drugi steći potpunu kontrolu nad našim telom i umom.

varvarin

• 5
  • 3
Kolega Neomedjeni, dopada mi se kako čitaš te price.

I da, uopšte nisi loše ukačio:   "...Takođe, mislim da sam ukačio kako Varvarin voli svoje priče da okončava sa "sve je bilo uzalud" krajem. Tako su završene Veliko vreme, Noć koja je mogla promeniti sve i, evo, i Ratnik. "  :lol:

To je tačno, ali to je polovina slike. Druga polovina... Druga polovina je na primer ono, kad glavni lik u priči PREKO DUGE, dok se svi bogovi i polubogovi deru  MORA!, kratko kaže: NE MORA.  Pa kakva da je cena.

A ishod...  Možda nije najvažniji.
Važna je igra, kaže na kraju  junak price Vilijama Harisona ROLERBOL.

Drago mi je ako neke prilično stare priče mogu danas da prođu, kao Kaster... Stižeš do fentezi - dela, baš me zanimaju utisci.  :lol:

neomedjeni

• 3
Budući da je fentezi moja moja prva i najveća književna ljubav, to je najvažniji deo zbirke.  :lol:

varvarin

• 5
  • 3
Saznajemo iz pouzdanih izvora:

Predstavljanje zbirke  SOKOLAR  u klubu  "Lazar Komarčić"  planira se za 8. maj.    :lol:

varvarin

• 5
  • 3

Na ovom sajtu ima nešto zanimljivo:

https://www.facebook.com/artofmiroslav/photos/a.1748260088521289.1073741828.1748238321856799/1748262038521094/?type=3&hc_ref=PAGES_TIMELINE

To su  kadrovi iz stripa  SWORD OF THE DAMNED,  koji mladi  autor Miroslav Lazović radi po motivima kratke priče  U PEĆINI.  Priča se nalazi u zbirci  Sokolar.

Autor je strip priveo kraju.  A naslov zveči, bre!  :lol:

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Сад сам схватио да ово није у едицији Знак Сагите као што је планирано. Хм.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

varvarin

• 5
  • 3
Da li je to problem?   :?:

scallop

• 5
  • 3
Problem je što je neko uspeo da naturi ime "Posle milijon godina", što favorizuje dramu na uštrb romana Lazara Komarčića.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Da li je to problem?   :?:

Zapažanje.

Al evo scallop celu zaveru izmislio.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

scallop

• 5
  • 3

Al evo scallop celu zaveru izmislio.

Ja uvek izmislim zavere. Naravno da si ti samo primetio, a ja nadgradio. ZStef nije dramaturg po profesiji. Ne tegli na svoju stranu. Eh, svi pisci strugnuli u strip, jedino ja iz stripa u literaturu i romane. Meni malo nenormalno, ali sigurno ja grešim. Samo mi trerba objasniti jer sam tupav.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
Samo mi trerba objasniti jer sam tupav.

Biblioteku "Posle milijon godina" sam ja imenovao, nema Zstef veze s tim; a zamišljeno je da u njoj budu zbirke priča domaćih autora, onako ogromne (Lazovićeva ima 630 strana) sa svim ili većinom priča.
Ja sanjam o kompletnom Fipi, ali bih voleo da vidim i druge autore čije priče nisu izdavane u knjigama.
Svakako računam da tu bude i jedna gigant-zbirka best of best Radmilova, kompletan Nešić, kompletna Ljiljana Praizović, izbori raznih nekih ljudi; videćemo kuda sve to ide i kako će biti primljeno/prihvaćeno.

scallop

• 5
  • 3
Ne bih da kvarim gigant-zbirke. Ionako "savremene" zbirke ne sadrže moje priče.

Boban

• 3
pa ovo su uglavnom radovi iz XX veka.

scallop

• 5
  • 3
Prirodno. Sredili smo da XXI vek pripada nepismenima. Pa se neki zaprepaste koliko je Lazović bio dobar. Da ne pominjem da je meni pripisano da uništavam domaću fantastiku i ni reči protiv da stigne. A sabiraće se jednog dana svačiji obol, kad prevaziđemo statistike.

Boban

• 3
pa namera ove edicije i jeste da sakupi sve najvrednije u pričama onih koji su stvarali krajem XX veka i da ih na određeni način suprotstavi poplavi Stipana i sličnih njemu (a ima i osetno gorih, Stipan je samo personifikacija za nepismene, nametljive, samožive, uobražene...) koji trenutno zagađuju gotovo sav literarni etar. Što je čovek nesposobniji to je napadniji. Ima divnih ljudi koji stvaraju danas, ali i oni imaju problem da dođu do savremene klik-lajk publike.
Radmilo, ja ti nisam neprijatelj, ja sam na tvojoj strani i želim da tvoje stvaralaštvo bude jedan od udarnih stubova koje ćemo ostaviti ovom narodu, državi ili u štagod se mi kolektivno pretvorimo u narednim decenijama. Da jednog dana ljudi koji budu ulazili u fantastiku ili ih interesovalo kako je sve počelo kod nas na tu temu, imaju laku i preglednu mogućnost da do toga dođu.
Radimo postupno, lagano, ali to je jedini način koji imamo. Domino efekat će učiniti svoje, a u slučaju Lazovića već se nazire.

scallop

• 5
  • 3
Dokaži mi.

Stipan

• 4
  • 3
Stipan je samo personifikacija za nepismene, nametljive, samožive, uobražene...

I uspešne, naravno....

scallop

• 5
  • 3
Stipan je samo personifikacija za nepismene, nametljive, samožive, uobražene...

I uspešne, naravno....

Problem sa uspešnim slabo pismenim i bezidejnim piscima je što su putokaz još slabijim i bezidejnijim piscima. Nama je pre četrdeset godina objavljivanje slabih SF priča bio podstrek da budemo bolji od njih, danas je znak da se bukvalno sve da objaviti. Stipane, ja ne bih bio ponosan da takvima budem uzor. Tvoj uspeh je znak duboke krize domaće fantastike, a ne signal kako treba pisati.

Stipan

• 4
  • 3
Kakogod... Vremena su se promenila. To je činjenica, prihvatio ti to ili ne.

I dan danas postoje ljudi koji žale za Diksilendom, Austrougarskom ili Jugoslavijom.

Misliš da ta šačica romantičara išta menja pod kapom nebeskom?

scallop

• 5
  • 3
Kakogod... Vremena su se promenila. To je činjenica, prihvatio ti to ili ne.

A da se počistiš sa Varvarinovog topika? Negde gde uživaju u tvom pisanju.

Stipan

• 4
  • 3
Boban je počeo, ne ja....

scallop

• 5
  • 3
Šta počeo? Nastavio. Što bi za njegove omaške bio kriv Varvarin?

zstefanovic

• 4
  • 3
Добро нам дошли у понедељак 8. маја...
Позивамо вас на књижевно вече

ВЛАДИМИР ЛАЗОВИЋ: МАЈСТОР СРПСКЕ ФАНТАСТИКЕ
    Поводом изласка књиге „Соколар“, сабраних Лазовићевих прича
    Понедељак, 8. мај 2017, 19:00, трибинска сала Дома омладине Београда
    Организује: Друштво љубитеља фантастике "Лазар Комарчић"

Саопштење за медије и слике

scallop

• 5
  • 3
Uživajte, sutra uveče.

varvarin

• 5
  • 3
Ima li šanse da se ti pojaviš?
Bilo bi mi drago da ti postaviš neka pitanja u vezi s pričama.
Ili da dopuniš svojim prisećanjem...
U stvari, bila bi mi čast.  :)

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
We're all mad here.

varvarin

• 5
  • 3
Hvala, Angel, bila si najefikasnija!

Dok Nevidljivi ne objavi svoje vesti...  Moram da kažem da su me prisustvom prijatno iznenadili  neki ljudi, i Skalop!  :)

Bilo je i malo diskusije.
Ovde može više da se diskutuje, naravno ako ima raspoloženih.

Usput, Neomedjeni i Kimura... Baš fino ste počeli da komentarišete, nije valjda da vam se ništa više ne dopada ??  :lol:

neomedjeni

• 3
Epska fantastika je najbolji deo knjige. Sinoć sam dovršio poslednje dve priče u tom odeljku, ali ne želim da pišem komentar u dva reda, pa čekamd a mi obaveze ostave pola sata ili sat tokom kojeg ću moći da se koncentrišem na sabiranje i oduzimanje utisaka i prenošenje istih na tastaturu.

Inače, "Dečak reče: Imaš moje oči" mi se na kraju više svideo čak i od "Sokolara" i "Prijatelja vilenjaka...".

varvarin

• 5
  • 3
Angel, nezamenljiva si!  :)

Kolega Neomedjeni, tek da napomenem, "Dečak reče..."  je prevedena i na poljski. I tamo se nekima dopala!

varvarin

• 5
  • 3
A ovo je definitivno najbolja slika! Nadam se da se Nevidljivi neće ljutiti!

neomedjeni

• 3
I evo tih pola sata mira. A gde čovek da ih nađe nego sabajle ujutru, na poslu?  :lol:

Probaću da pišem u kratkim crtama, pošto bih se inače neizostavno zapetljao bez ikakve šanse da se raspetljam u dogledno vreme. I neću ići po redu, nego ću posebno izdvojiti tri "glavne" priče u ovom odeljku: "Sokolar", "Lovac zmajeva, prijatelj vilenjaka" i "Dečak reče, imaš moje oči".

Uostalom, sve tri dele zajedničku temu koja je verovatno najvažniji motiv u svakoj od ove tri priče. Preispitivanje odnosa između roditelja i deteta, makar ni u jednoj od priča ne naišli na dvoje protagonosta koje veže "pravi" roditeljski odnos. Ali Vuk je praktično usvojio Rada, a Baš-Čelik praktično prkosi svom zadatku, da ne kažem svrsi, kako bi spasao dečaka iz "Lovca zmajeva". I veza između Balambika (ako se dobro sećam imena) i njegovog vilin-štićenika, uprkos tome što su u pitanju dva u suštini zla bića, je veza između staratelja i štićenika između kojih ipak postoji neka naklonost. A Momirova čežnja za nastradalom rodbinom je ključ za motiv oko koga se gradi pripovest u "Dečak reče: Imaš moje oči".

Pitam se da li je u doba kada se bavio pisanjem Sokolara i Lovca zmajeva Varvarin kojim slučajem postao otac?

Sokolar je, očogledno, veoma dobra priča koju su ovde prisutni verovatno čitali i o njoj raspravljali dewsetinama godina ranije, pa ne verujem da mogu da o tome kažem išta novo i korisno. Totalno neočekivano viđenje slovenskog panteona, pomalo u Zelaznijevom fazonu, ali trebalo je to ovako fino uklopiti na malom prostoru. Ono što mi je malo zasmetalo je što su snovi korišćeni prečesto kao mehanizam za objašnjavanje i dalje odvijanje radnje, ali to je već stvar ukusa, nekom rugom to uopšte ne bi bila mana.

Lovac zmajeva je priča sa neverovatnom prvom polovinom i odličnim krajem. Kad napišem "neverovatnom prvom polovinom", želim da kažem da stranice na kojima se nalazi deo priče koji se odvija u našem svetu spadaju među najbolje stranice domaće fantastike koje sam imao prilike da pročitam. Avaj, činjenica je da nisam pročitao baš mnogo toga - nešto Jakšića, jednu zbirku priča Anđelkovića, malo modernog vojvođanskog horora - što, slutim, donekle oduzima na značaju mojoj malopređašnoj izjavi.

Uglavnom,  u prvoj polovini priče sve je pogođeno, i sporost kojom se radnja odvija, i atmosfera u zamku prožeta odgovarajućom dozom misterije zbog novog sužnja, i dečakova borba sa sopstvenom radoznalošću, i međuigre sa onostranim, ma sve. 

Stoga je jedini razlog što mi ovo nije omiljena priča to što mi njena druga polovina nije tako legla. Imam utisak da je pisac, nakon što je preveo dečaka u drugi svet, malo izgubio žar da glanca i doteruje priču, pa se svela na putovanje od jednog do drugog neobičnog stanovnika drugog sveta i susrete sa istima. Da se razumemo, nije ona doživela nikakav strmoglavi pad u ambis, i dalje ju je bilo zadovoljstvo čitati, ali pripovedanje ipak više nije bilo na dotadašnjem nivou.

Ali Ćoso na zecu. Imao sam kao dečak knjigu bajki kojoj je na koricama bio nacrtan taj lik. Crtež je bio jednostavan i uglast, ali je tako budio maštu. Nema šanse da se setim naslova knjige, ali mi je crtež dan danas ostao u sećanju.

Treća od pomenutih priča je jedina kojoj ne mogu da nađem nikakve mane. Već sam pomenuo da je subjektivno smatram najboljom pričom i uopšte me ne čudi da je prevođena na druge jezike. Uz Veliko vreme, deli prvo mesto među pričama koje sam pročitao u Sokolaru.

U pećini je fina varijacija na temu "Junak pošao u pećinu po blago/čarobni mač, al' se zajebo". Ne znam da li nam je to u genima, ali ovo je tema o kojoj na ovim prostorima volimo da pišemo. Ili da je crtamo. Pronašao sam varijaciju ove priče do sada dvaput u stipu, kod Bore Milićevića i Petra Meseldžije. A verovatno sam se sa njom susreo još negde, samo ne mogu da se setim. Svejedno, sjajan tvist na kraju, ovde.

Pojačanje je dobro zezanje na temu stonih igara na tabli (pozdrav Ridiculusu). Možda je tematski čak više za naredni odeljak u knjizi, ali to u suštini nije ni previše bitno. Pitam se je li Varvarin igrao Dungeons i Dragons u svoje vreme ili je samo kibicovao pa tako došao na ideju da napiše Pojačanje?

Boban

• 3
Obrni-okreni, ispada da je savremeni čitalac skloniji žanru mača i vrača nego SF-u. To je prosta posledica višegodišnje hiperreklamiranosti i nadiinsistiranja na Tolkinu i svemu što na to podseća.

neomedjeni

• 3
Moguće, ali ne verujem da sam ja reprezentativan uzorak savremenog čitaoca jer sam se u epsku fantastiku zaljubio u detinjstvu, a tu već pričamo o osamdesetim i devedesetim prošlog veka. A opet, omiljeni pisac mi nije Tolkin niti Martin, već Džin Vulf, koji je pisao, da kažemo, naučnu fantastiku.

Da bi savremeni čitaoci mogli da uživaju u dobrim sf delima, potrebno je da imaju priliku da ih čitaju. Što bi se moglo dogoditi kad bi u Srbiji postojalo izdavaštvo sf knjiga. A to momentalno nije slučaj. Neću u knjižari izabrati Neuromansera umesto Igre prestola ako prve knjige i nema u knjižari.

varvarin

• 5
  • 3
Kolega  Neomeđeni, imaš piće kad se sretnemo!  xcheers

Kad su ove priče objavljene, pre nekih trideset godina, bile su dobro prihvaćene od čitalaca.
Pribojavao sam se, iskreno, kako će proći u drugom čitanju, danas.
Ako mogu da vežu pažnju današnjeg čitaoca - ja sam vrlo zadovoljan.
Vrlo interesantno je šta izdvajaš, šta se tebi dopalo.
Sad, kad sam pisao ove priče, već sam imao jedno dete... ali možda  ima nešto u tome što kažeš.  :)

A da li sam igrao zmajeve i tamnice? Čuj, bio sam master, ja sam zamišljao avanturu, a igrači su bili moji sinovi i njihovi drugari! (Sećam se, na Zlatiboru sedim tako okružen čoporom dece, sa sveskom i mapom, kockicama... Gledaju me drugi roditelji iz prikrajka, i lepo vidiš u njihovim očima kako misle: Ovaj je definitivno lud, ali super,  deca su mirna!)  :lol:

Čekam da komentarišeš modern bajke.

Hej, Kimuraaa!!! Zašto nećeš više da se igraš s nama??  :)

Kimura

• 4
  • 3
Razume se da hoću.

Najpre o ''Sokolaru'': uopšte me ne čudi sada što se ova priča dopala u Hrvatskoj, iako je tako nešto, prema političkim prilikama i raspoloženju urednika, u ono vreme moglo delovati krajnje čudno i neočekivano.
Od prvih rečenica do poslednjeg slova imala sam utisak prepoznavanja, ali ne onako kako prepoznajemo nešto što smo nekad čitali, određeni obrazac u literaturi, neku vrstu mač-vrač priča, što reče Boban. Ne. Prepoznavanje je na dubljem nivou.
Priča je, doduše, fino skockana, ima sve elemente dopadljivosti, ali to nije ono što pleni. Sigurna sam da su najveća draž ove priče slike i ako to zapažam ja koja sam, recimo, više skolona apstraktnom zamišljanju nego onom ''u slikama'', kako li je tek čitaocima koji ''vrte u glavi svoj film''? Slike dominiraju u odnosu na sadržaj, kraj njih je nebitna radnja, poruka, humor, sve ono što pisci namerno ili nehotice pakuju u svoja dela. Slike imaju draž kolektivnog nesvesnog i to što se lepo složiše u smislenu celinu - to je Varvarinova jedina zasluga. :) [size=78%] [/size]

Kimura

• 4
  • 3
Obrni-okreni, ispada da je savremeni čitalac skloniji žanru mača i vrača nego SF-u. To je prosta posledica višegodišnje hiperreklamiranosti i nadiinsistiranja na Tolkinu i svemu što na to podseća.

Ovo je rečeno da se ''savremeni čitaoci'' iznerviraju, ne mogu da verujem da je to tvoje mišljenje.

Kimura

• 4
  • 3
Eto ne znam ni ja kako, zapetljala sam se kao i Neomeđeni. Možda bi zgodnije bilo da su ovo četiri ili makar dve knjige.
Ali nije samo obim muka...

Htela sam da izdvojim najbolje priče ili one koji su se meni posebno dopale, ama ni to ne ide.
Primetila sam da mi se posebno dopada obično ona koju sam poslednju čitala, tako da izdvajanje ne bi dalo rezultat vredan pažnje.
Ipak, priznaću da mi je iznenađenje deo sa obradama bajki. Sa uživanjem sam ga čitala, iako tu vrstu priča ne volim previše. Nisu sve jednako upečatljive, ali svaka ima šta da ponudi.
''Druga strana mržnje'' me je vratila u neka prošla vremena; na neprijatan način, doduše, ali tako da to samo potvrđuje sposobnost pisca. Izvesni delovi su potresni i gotovo da sam se rasplakala, iako sada, za razliku od cmizdrave čitalačke mladosti, nisam laka na suzama.
''Marica'' koji je Varvarin ovde postavljao za seciranje spada među bleđe priče. ''Trkač'' me je šarmirao, kao i ''Igoša'' i ''Srećan kraj''. ''Muzika srca'' kao da je delo drugog čoveka, no ona i jeste nastala ''u saradnji''.
''Hekata'' je dobra, ali 100% muška priča.

varvarin

• 5
  • 3
Kimura, hvala!  :)

Mnogo mi je simpatičan pokušaj da izdvojiš priču, ali ti se onda posebno dopadne baš poslednja priča koju si čitala...
To je dobro. To valjda znači da  zbirka  ima vise od jedne vredne price... Autor mora da bude zadovoljan!
Drago što su ti se svidele obrađene bajke. Poigravao sam se s njima, ali važne su mi one.

"Druga strana mržnje"  puno mi je značila kad sam je pisao. I... nije bila projektovana za plakanje!  :)
"Hekata" je napisana za konkurs za erotsku fantastičnu priču (!), objavljena u zbirci tih priča ("Ugriz strasti"), i nije prošla nezapaženo.
Kako ti se čini priča  "Ono što kriju od nas"?

Zadovoljstvo je čitati kako na tebe i Neomeđenog  deluju  priče, za sada ste jedini imali volje to da napišete. Valjda će se naći još neko hrabar, makar mu se priče uopšte ne sviđale!  :mrgreen: 

Kad se utisci slegnu, bilo bi mi drago da pokušaš da oceniš zbirku u celini. Da li je vredelo čitanja?
Važi i za  Neomeđenog, i ostale. Jer, vi ste sledeća generacija.