Author Topic: Владимир Лазовић, "Соколар" (сабране приче)  (Read 25131 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Nekada je postojao strahoviti motiv da se objavi, a neka od mojih izdanja su bila gotovo pa jedinstvena prilika pa je otud i prisustvo bilo onako kako je bilo.
Danas toga više nema, ja imam trajni konkurs za domaće radove, dobio sam desetak priča i one sve zajedno pulsiraju u dubokom beznađu. Takve budalaštine u moje vreme niko nije bio u stanju da baci na papir.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kimura

• 4
  • 3
Možda taj fenomen zahteva da se nad njim zamislimo. Svi.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Takve budalaštine u moje vreme niko nije bio u stanju da baci na papir.

Где лежи узрок?
Слабија писменост или слабија талентованост?
Или слабија начитаност?
Убр, кад си поменуо папир, негде сам читао да људи много озбиљније пишу користећи оловку и папир, јер се тада добро замисле над речима и склоповима реченица, него што то чине кад раде у ворду, где се све лако истресе и лако избрише.

scallop

• 5
  • 3
Mislio sam da se ne javljam, ali moram jer spadam u one koji su čitali i romane koje Anomander pominje. Najpre, opšta ocena o nepismenosti ne stoji. Bar za većinu. U pojedinim pročitanim knjigama EF nalazio sam i prelepih rečenica i sjajnih jezičkih konstrukcija. Međutim, meni je bilo važnije da napipam model ponašanja kako pisaca tako i izdavača. Ispalo je da se radi o sintezi koju većina "starijih" pisaca ne može i neće da prihvati. Izdavači imaju procenu "šta ide", a pisci su se prilagodili. Zajedničko je utapanje u stereotip, a tome se ne može stati na rep "dok bude išlo". Trilogije se pišu jer "ako prođe ići če i dalje". Priča ostaje nedorečena jer nešto mora da se ostavi i za posle.

Sa druge strane, urednički rad je beznadno slab. Pogledaju da li ima zombija, veštica, vampira i vukodlaka i dignu ruke. Lektura ide do pola, a posle što bi neko nešto radio? Priča koja mi se u početku mnogo dopala, odjednom je postala nepismena. Druga krene u sjajan triler, pa završi sa epskim sukobom Zla i Dobra. Pisac nije znao da mi kaže koliko je takvih pobio. Treći je apokalipsu složio uz sve paganske bogove... Tako, ovi koji dolaze prelistaju objavljeno i zaključe da i oni to mogu. Oni koji čitaju zaključe da su dobili ono šta su tražili.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
Oni koji čitaju zaključe da su dobili ono šta su tražili.

A do tada su fantastiku čitali malo ili nimalo, pa im sve izgleda novo i originalno i maštovito, makar se radilo o nečemu što se decenijama kopira do besvesti.
We're all mad here.

lilit

• 5
  • 3
ovde bi se dalo diskutovati do prekosutra koliko je i to nekadasnje domace bilo blizu/daleko od svetskih tokova, al tu pandoru nemam nameru da otvaram.  nas-rofl
kao i uvek, i danas i nekad i pre pet vekova: it*s all about perspective.

sustina jeste da se danas mnogo manje cita nego nekad, zivot je drugaciji, na sta ce sve to izaci, ko zna. al stroga urednicka ruka je ono sto najvise fali, cini mi se.
Some things you have to do yourself.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
al stroga urednicka ruka je ono sto najvise fali, cini mi se.
bar u ovome mislim da se svi slažemo.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Boban

• 3
ljudi bre danas ne prihvataju da im iko prčka po tekstovima... meni se nekoliko puta desilo u poslednjih desetak godina da pisac u pokušaju odbije da primeni moje primedbe s obrazloženjem da je to moje mišljenje i da ima toliko onih koji ništa ne zanovetaju da moj izdvojeni slučaj može da se zanemari. Prošle godine su dve osobe odbile lekturu nad svojim knjigama (ja sam radio pripremu za štampu, nisam bio izdavač) jer smatraju da lektori forsiraju neka pravila koja nisu neophodna.
Naravno da su urednici neophodni, ali to jednostavno nije više moguće u većini slučajeva... lakoća objavljivanja i sve u tom stilu o čemu pričam sve vreme.

Kimura

• 4
  • 3
Nijedan posao ne trpi ljude koji veruju da sve mogu sami.
Ja sam, suprotno Bobanovom primeru, u poslednjih godinu-dve pročitala nekoliko dobrih knjiga, kojima je pisac bio sam svoj majstor. Reč je o darovitim i pismenim ljudima, tako da mi nije bilo teško čitati ih takve kakve su, ali to ne znači da nisam zapazila da bi sve moglo ispasti znatno bolje uz intervenciju stroge i pravedne uredničke ruke.

Treba li pominjati da sve češće viđam konkurse koji zahtevaju da pisac uradi sve, uključujući i formatiranje teksta? Gotovo da se upitaš da li ko bar levo oko baci na tekst pre nego što ga pusti u štampu!

scallop

• 5
  • 3
Teško da važi za Lagunu, ali izgleda da važi za malo manje izdavače. Ako se pisac ne složi sa predlozima, urednik ne mora da se složi sa izdavanjem knjige. Sa lektorima je druga priča. Njihov delokrug je gramatika, a ne stil. Oni su na nivou dogovora sa piscem. Kad u objavljenoj priči nađem reč "komentariše" deset puta u osam uzastopnih redova, onda neko nije obavio posao.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

varvarin

• 5
  • 3
Braćo i zemljaci... Svi ste u pravu. Šta drugo da kažem?
Jeste, nedostaje urednička šiba, ili nazovite to već  kako hoćete.

Jeste, manje se čita nego ranije. Zato je i uzorak na kome se poredi i uči - bitno umanjen.

Jeste, autori su postali kurčeviti. Ne daju na tekst. Pošto je ovo moj topik, da navedem nešto lično: Kad sam davno predavao rukopis priče PREKO DUGE, za zbirku alternativne srpske fantastike... Boban i Radmilo stavili su mi primedbe, različite. U kafani, preko čaše piva. Otišao sam kući, razmislio - i uvažio obe primedbe. Uneo sam izmene u priču, zahvalio se obojici u posveti... i kažu ljudi, ispala jedna sasvim OK priča. Nemam utisak da sam nešto popustio u odbrani piščevih ideala.

Kad sam slao priče Bobanu, davno, najveća satisfakcija bila mi je što bi to moglo da bude objavljeno u nekakvoj zbirci, nekakvom TAMNOM VILAJETU... Pisalo se iz sve snage za to. Niko nije postavljao pitanje honorara. A danas?  Ajd' da vidim šta vas to  motiviše, da uzmete slobodan dan na poslu - e, ne bi li predali Bobanu rukopis na vreme, kao ja nekad!!

Pada mi na pamet pomalo pakosna ideja: Konkurs na kome bi se sučelili ponosne mlade junoše i olinjali stari vukovi... Na zadatu temu. Petorica protiv petorice, na primer. Uz reprezentativan žiri.
Pa da popričamo posle.  :lol:

Kimura

• 4
  • 3
Odličan predlog! Da ispadne šdogod dobro od ovih razgovora.

scallop

• 5
  • 3
Odličan predlog! Da ispadne šdogod dobro od ovih razgovora.

Bilo bi zgodno jer ZS ionako nema novelu.

Nema pet matorih.
Nema pet "junoša" koji bi pristali (mislim na uspešne).
Nema žirija koji bi ocenjivao.

A ni gazda nije voljan za ogledanje.

Mogle bi da se naprave i grupe "curica", pa i "super junoša", ali ko će se time majati?

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
LOVAC ZMAJEVA, PRIJATELJ VILENJAKA-Ova priča eksperimentiše nekim tradicionalnim mitovima, ali ih i boji nečim specifično svojim, i odstupa od šablona i standarda. Da, mač i magija se osete u priči, atmosfera je epska, ali tu su i računari, genetski inženjeri i paralelni univerzumi ( o njima i malo kasnije ). Uočavam da se kroz više priča provlači motiv druge strane, kapije, prelaza između svetova, kao i onih koji su sposobni da vide preko tih međa koje dele svetove/univerzume, bilo da vide kroz prostor, bilo kroz vreme. Čini mi se da je to jedna tema koja dosta interesuje autora, što je dobro, jer veštoj ruci nudi bezbroj mogućnosti u pisanju. Priča je jako dobra, ipak za neku blagu nijansu nešto slabija od Sokolara. Složio bih se sa kolegom Neomeđenim-prvi deo je sjajan, odličan tempo pripovedanja, slike, osećaj za atmosferu, nagoveštaj...prelazom u drugi svet kvalitet donekle pada, nekako se protrči u stilu neke malo drugačije Alise iz zemlje čuda, ali u tom delu mi nekako humor nije toliko legao, ni razna stvorenja sve do modifikovane Baba Jage. Možda zato što mi je prvi deo priče skroz dobro dočarao jedan svet koji ima svoje zakonitosti, a onda se uvodi nešto sasvim različito, i drugačiji miks u paralelnom svetu mi nije toliko legao-nekako mi je prebrzo presekao i zamutio nešto prilično drugačije ; nekako mi se čini da je ova priča mogla proći bez nagoveštaja o tehnologijama, svemirima, i da bi zapravo možda bilo još bolje da je ostalo u domenu mača i magije, uz možda tek bleđe nagoveštaje tih univerzuma, ili da je prelaz morao biti malo mekši.
Opet kraj je odličan ; emocije su uvedene na pravi način, i u pravo vreme,
da veoma efektno završe priču.
U svakom slučaju jako dobra priča, i vrlo zahvalna za diskusiju i komentarisanje  :)

varvarin

• 5
  • 3
Sećam se, na jednom forumu neko je napisao povodom ove priče:  "Ko bi rekao da su Baba-Jaga i Baš-Čelik bili ljubavnici ?!"   :)

Boban

• 3
Ono što Anomanderu promiče, jeste da kada je ova priča pisana, Lovac zmajeva... nama mač i magija gotovo ništa nisu značili. Bilo je uopšte vrlo malo pomena nečeg takvog, a tek da se neko zadrži samo u tim okvirima, nije bilo šanse.

hidden

• 4
  • 3
Samo da javim da je ovaj topik verovatno nesto najbolje sto citam na sagiti u zadnjih sest meseci i da zaista uzivam. Odoh sad na posao, ostajte svi zdravo!

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Samo da javim da je ovaj topik verovatno nesto najbolje sto citam na sagiti u zadnjih sest meseci i da zaista uzivam. Odoh sad na posao, ostajte svi zdravo!
Da, da...

varvarin

• 5
  • 3
Jedan pristojan topik na ZS ?!?!  Auuu...

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Večeras utisak o još dve priče, onda pošto je sutra slava mala pauza,
ali nastavljam uskoro.
Mislim da ću do NG stići pročitati celu zbirku  :) .

varvarin

• 5
  • 3
Gledam ovo i nije mi jasno:

http://sinbooks.world/ab/34867419/abedf8fc944397ac8559e5431b168225.html

Bobane, da li je ovo nešto zbog čega EVEREST MEDIA treba da se iznervira?  Ili se neko zdravo zeza?  :mrgreen:

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
U, sad vidim, ima tamo svačega, i Monolita, i Bobanovih knjiga, i svašta nešto.
We're all mad here.

varvarin

• 5
  • 3
Ali vrhunska je ocena knjige (3,5) - na osnovu 5000 pregleda!!!  xdrinka
Ovi kad lažu, na Boga ne misle!!

Boban

• 3
jel probao neko nešto da skine?

Scordisk

• 3
ja sam, ali traži broj kreditne kartice, pa sam odustao jer im ništa ne verujem

Boban

• 3
ma taj sajt smo već apsolvirali, prevara je, ima virus u sebi i pobrojane knjige uopšte ne postoje...

Scordisk

• 3
da, tako je i delovalo. sada još samo da se doaka balkandownloadu koji kriminalno loše skenira monolite :D

Boban

• 3
Ako ne mogu da im doakaju Laguna i Vulkan, sigurno neću moći ni ja.

varvarin

• 5
  • 3
Najzad!  :)
Katarina Kostić (PRERAZMIŠLJAVANJE)  završila je zbirku, i na  Goodreads stavila komentar i ocenu. Verujem da mi neće zameriti što to prenosim i ovde.

https://www.goodreads.com/review/show/2195208204?utm_medium=api&utm_source=custom_widget

"Ako bih 'ocenjivala' biografiju, zamah, značaj za (pod)žanr(ove), ocena bi bila 4.  Ako bih ocenjivala opšti utisak, zajedno sa tehničkim, stilskim, ideološkim i drugim elementima, ocena bi morala da bude 3.
Ima svega, za svakoga, i ima da se probere nekoliko izuzetnih priča.
Detaljnije o svemu, ovih dana, na prerazmisljavanje.org"

Mlada dama poznata je po oštrom peru i ... pomalo sam se pribojavao ove ocene.  :lol:  S obzirom na generacijsku razliku, s obzirom da ova knjiga okuplja SVE priče u rasponu od trideset godina, imao sam razloga za brigu.  Svejedno, hteo sam da čujem i nju. Morao sam - skoro kao onaj Indijanac- specijalac u PREDATORU, koji mora da se suoči s onim što dolazi iz šume. Jednostavno mora.  :mrgreen:
Pa, izgleda da nisam loše prošao!

Boban

• 3
Treba da obesiš Zstefa o prvo drvo, jer on tvrdi da je na sređivanje ove knjige (redaktura, lektura, korektura...) potrošio mesece i mesece i da je uradio ogroman i besprekoran posao.

E, sad, ima tu nešto drugo oko ovog prikaza. Pomalo dobro, pomalo loše.
Devojka sjajno radi, ali uglavnom strane stvari; domaće samo kada oseti da su zaslužili.
Ali loše je što kada se njen nehvalospevan prikaz uporedi sa kovanjem u zvezde nekih drugih domaćih knjiga od drugih domaćih prikazivača (samo četvorke i petice na goodreadsu), neupućeni čitalac može da stekne pogrešan utisak o uporednim vrednostima.

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Trojka od Katarine je dobra ocena  :) .

scallop

• 5
  • 3
Ko je to - Katarina Kostić?

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Katarina je apsolvent, srpski jezik i književnost je u pitanju, naravno...ima svoj blog i piše recenzije i prikaze, mnogo čita, organizuje razmene knjiga, svašta nešto.
Ja sam je video tri puta, ako se ne varam-prvi put na književnom klabingu, drugi put kad me je zvala na tu razmenu knjiga da gostujem zajedno sa još dvoje pisaca i predstavim svoju zbirku, i treći put kad sam joj predao
Varvarinovu knjigu.
Oštra i beskompromisna, ali vrlo pažljiv i zahvalan čitalac, po mom mišljenju bar.

Kimura

• 4
  • 3
Ako bi se ova zbirka malko stesala (da joj se oduzme četvrtina, otprilike), tako da se uklone dobre i prihvatljive priče, a ostave samo vrhunske, ne mogu da zamislim da joj se može dati bilo koja osim najviše ocene.
Njen najveći problem je to što se ne nalazi u izlozima gradskih knjižara i što nema odgovarajuću reklamu. To je, ustvari, jedini problem.
Ja pažljivo slušam prijatelje i poznanike koji vole da čitaju, a nisu pisci, profesori književnosti, teoretičari i slično, već samo zainteresovana publika. Verovali ili ne, oni uopšte ne čitaju prikaze. I nije ih briga za ocene stručnjaka.
Al' ne mogu da čitaju autora za kog nisu čuli.

Boban

• 3
Pačija jaja su kvalitetnija hrana nego kokošija ali kokošija se mnogo više prodaju jer kokoška kad snese jaje kokodače do iznemoglosti.

Knjižara Delfi je pokušala da naruči ovu knjigu, ali ja ne mogu da im dajem pod njihovim uslovima, da njima pripadne 55%, dakle, od 1200 dinara meni ostane 540 što nije dovoljno ni za proizvodnju. Da bi imalo smisla dati ovu knjižurinu u distribuciju, cena treba da joj bude 2500 prema krajnjem kupcu što tek nema ni svrhe ni smisla.
Nažalost, autori koji izdaju knjigu kod malog izdavača prinuđeni su ili da upadnu u mašineriju samoreklamiranja ili da ostanu ispod praga vidljivosti.

Kimura

• 4
  • 3
Ma, to je jasno i u ovom trenutku stoji kao zakovano.
Nikad do sada čovek nije bio tako agresivno zasut besmislenim reklamama i kojekakvim netačnim i nikom potrebnim informacijama. Srećan je onaj ko još čuje makar svoj unutrašnji glas.

Meni je iritirajuća misao da bi pisac kao što je Varvarin mogao da strepi od bilo čijeg suda i to danas, kraj svega što se objavljuje, gura u prvi plan i (možda) čita kod nas.

Sa druge strane, razlika između postojanja i nepostojanja je uvek dovoljno velika i vredna borbe.

Boban

• 3
Pre 25 godina sam naleteo na vajkanje Roberta Silverberga da su mu knjige iz prvih redova polica povučene pozadi pred najezdom raznih SW  franšiza i da je prodaja njegovih dela drastično opala što dovodi do toga da mnoga više neće biti doštampavana.
Zar iko veruje da je kreštava LadyGaga najbolja pevaljka na planeti? Pa pogledajte kao se Mina Todorović provela u Portalibrisu; istisnuli su je funkcionalno nepismene galamdžije spremne da svaki dan promovišu svoje pokušaje pisanja; žena koja je gigant domaće fantasy literature jednostavno se nije snašla u tom korporativnom nadmetanju i morala je da se povuče.

scallop

• 5
  • 3
Ako bi se ova zbirka malko stesala (da joj se oduzme četvrtina, otprilike),

SOKOLAR nije intro nego retro zbirka i ZStef je nevin. Veliki i favorizovani izdavači su zatvorili pristup medijima malim izdavačima, pa ni Faberže jaja ne bi imala prođu pored kokošijih jaja.

Kimura

• 4
  • 3
Da ne bude zabune, tu četvrtinu koju ne bih ubacila čine sasvim pristojne priče, jedino što možda nisu najreprezentativnije za nekog ko tek upoznaje autora.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
Pa "Sokolar" i nije zamišljen kao zbirka reprezentativnih Lazovićevih priča, nego kao (skoro) sve priče na jednom mestu.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
Nema veze, Angel. Mogu ja još nekoliko puta da ponovim šta je šta. Bez zabune. SOKOLAR ne postoji da PREDSTAVI pisca nego da PODSETI na njega. Mogu ja i crvenim slovima ako bude trebalo.

Kimura

• 4
  • 3
Ama, nisam ja toliko nerazumna. Znam kako je zbirka zamišljena, samo pokušavam da zamislim kako bi izgledala nekome ''sa strane'', nekome ko tek upoznaje pisca. A povod da bilo šta kažem je bio ovaj post:

E, sad, ima tu nešto drugo oko ovog prikaza. Pomalo dobro, pomalo loše.
Devojka sjajno radi, ali uglavnom strane stvari; domaće samo kada oseti da su zaslužili.
Ali loše je što kada se njen nehvalospevan prikaz uporedi sa kovanjem u zvezde nekih drugih domaćih knjiga od drugih domaćih prikazivača (samo četvorke i petice na goodreadsu), neupućeni čitalac može da stekne pogrešan utisak o uporednim vrednostima.

Sreća te prikaze mnogo više čitaju sami pisci nego publika.

scallop

• 5
  • 3
Ja sam povodom tvog povoda pitao samo ko je sjajna komentatorka. Da pogledam neke druge komentare domaćih pisaca koji su komentar zaslužili. Dobio sam odgovor.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
Ja sam povodom tvog povoda pitao samo ko je sjajna komentatorka. Da pogledam neke druge komentare domaćih pisaca koji su komentar zaslužili.

Evo ga njen blog: https://prerazmisljavanje.org/

@Kimura: da, nekome ko tek upoznaje pisca stvarno bi moglo da se učini da u zibrci ima i priča koje nisu najreprezentativnije. Naročito u današnje vreme, kad ljudi dosta preskaču, pa preskoče i "sabrane priče" na koricama knjige.  :lol:  (Da ne bude zabune, ovo nije na tvoj račun  :) )
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
Naravno da sam već pregledao Prerazmišljavanje. Ipak, hvala.

Scordisk

• 3
prerazmišljavanje je jedan od boljih blogova koji postoje. obavezno pročitati analizu robinzona krusoa :D ili tvitove o hronikama ambera. autorka je jedna pametna, jako duhovita osoba.

a što se tiče reklame, boga mu, ne budite srpska opozicija (nema slobode medijaaaaa, niko nas ne vidi  :cry:). dvaes i prvi je vek, sa par stotina evra čovek može čuda da napravi na fejsbuku. uostalom, tako je i BOOK-a počela, pa sada otvorili svoju knjižaru u centru (mada im je, doduše, zapao i džoker kada su preveli uelbeka malo pošto je skenjan šarli ebdo, al to je već druga stvar)

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
Sigurno se neće dobiti bitka protiv korporacija, ali opet postoje blagodeti interneta,
pa se nešto može učiniti.
Ima više grupa i stranica na fejsbuku koje promovišu domaću književnost, u okviru i nje i domaću fantastiku, neki traže knjigu na poklon, neki je kupe, ali je svi promovišu-postavljaju oidlomke, daju obaveštenja, itd. Na te stranice dolaze i ljudi koji su slabo ili nikako čitali domaću fantastiku, pa ih nešto zainteresuje. Ne tvrdim da to donosi neki bum u prodaji-ne donosi sigurno, ali može biti od pomoći da se za knjigu čuje i ljudi
zainteresuju. Za moju knjigu Katarina je čula preko stranice BookWitch na fejsbuku.
Varvarine večeras definitivno nastavljam sa prikazom,
čekaju me još dve priče mača i magije.

Boban

• 3
sve, sve, ali pominjanje Booke u ovom kontekstu nema veze sa životom, s obzirom šta sve stoji iza njih.
Zapravo, može se reći da taj sistem koji nosi na svojim ramenima Booku takođe šikanira i omalovažava male izdavače i njihova izdanja, osim ako nisu pajtosi...
Dakle, skordisk, dosta lupetanja, ne nerviraj me u ovom danu kada treba da pričam s tobom o tvom radu koji si poslao i koji je, na sav moj užas i jad, definitivno najbolje što mi je stiglo u poslednje dve godine.

Scordisk

• 3
e? stvarno si pao na najniže grane onda. pa to je bilo pre dve godine  :cry: sada moram još da te nerviram.

ne znam šta stoji iza, iznad i ispod booke, ali oni definitivno nisu ni vulkan ni laguna ni delfi, ali imaju fb stranicu, baš kao i čudna knjižara i znak sagite, ali dok te pejdževe održavaju u životu još par entzuzijasta koji lepe svoje članke, booka se redovno reklamira. a koliko košta da podmitiš židove sa fejsa da kažu svim ljudima kako su njihovi prijatelji lajkovali stranicu? pa to svi rade. i onda kače stvari na fejs, reklamiraju nova izdanja, interesuju ljude

Boban

• 3
jel ti stvarno ne znaš ko stoji iza booke?