Author Topic: Владимир Лазовић, "Соколар" (сабране приче)  (Read 26333 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Dakle, ti smatraš da treba bespogovorno hvaliti svaku stopu, bez obzira na realnost.
Tek tako, naše je i onda je najbolje?
Pa šta ti misliš, da ja decenijama gubim "prijatelje" jer se ustežem da kažem svoje mišljenje?
Pola ljudi koji su napustili forum ZS uradili su to jer nisu bili u stanju da se suoče sa realnim sagledavanjem svog dela, od mnogih, ne samo od mene.
Nikome nije prijatno da čuje loše stvari o svom delu, ali mnogo gore od svega je muk... tišina da nekome izađe knjiga i onda mesecima nema nijednog komentara. Ljudi ne žele da budu donosioci loših vesti.

Sokolar je solidna knjiga u odnosu na prosek koji je postojao u vreme kada su priče nastajale. Danas,u odnosu na ono što se nudi u regionu, Sokolar je gigantska stvar.
Pa i ovaj prikaz Prerazmišljavanja to pokazuje.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kimura

• 4
  • 3
Dakle, ti smatraš da treba bespogovorno hvaliti svaku stopu, bez obzira na realnost.
Tek tako, naše je i onda je najbolje?

Ne znam gde si pročitao to ''ako je naše, onda je najbolje'', ali evo da ponovim: ne smatram da treba hvaliti bez obzira na realnost. Rekoh samo: pre boja savetnik, posle boja klevetnik.
Ali, ako ne pomažu ratne metafore, možda mogu modne. Od prijateljice očekujem da mi pre izlaska iz kuće kaže da sam se ruzno obukla, a ne da mi se u društvu smeje ili da radi odbrane objektivne istine podstiče one koji bi mi se smejali.
To o drugarstvu, mada ne znam šta priča o drugarstvu traži ovde, pošto ti u ovom slučaju nisi samo drugar.

Priča o gubljenje ''prijatelja'' ponovljena je mnogo puta. Niko ne dobija samo hvale, a pisac ko pisac, ljudska duša, želi da čuje mišljenje - i dobro i loše. Naopaka strana ovog foruma je to što se poneka tema razvači i mrcvari dok se ne obesmisli. Nisi samo ti za to kriv, naravno. To je možda jasno i onima koji su se na tebe ''naljutili'' i otišli, ali im je dosta gnjavaže i maltretmana, pa ne daju glasa od sebe.

Kimura

• 4
  • 3

Sokolar je solidna knjiga u odnosu na prosek koji je postojao u vreme kada su priče nastajale. Danas,u odnosu na ono što se nudi u regionu, Sokolar je gigantska stvar.
Pa i ovaj prikaz Prerazmišljavanja to pokazuje.

Nije sud iz Prerazmišljavanja posebno negativan, to će videti svako ko pročita. Nije glup, besmislen niti mrziteljski, ali meni para uši kad kažeš da je to ''najpotpunije'' ili ''najozbiljnije nezavisno mišljenje koje je Lazović IKADA dobio''. O čemu ste vi razgovarali sa njim 40 godina?

varvarin

• 5
  • 3
Ljudi, divni ste!
A najlepše od svega - vi razgovarate  smireno, bez vike, to je nešto što se na SAGITI retko viđa.  :mrgreen:

Citiraću Bobana:
"...Pola ljudi koji su napustili forum ZS uradili su to jer nisu bili u stanju da se suoče sa realnim sagledavanjem svog dela, od mnogih, ne samo od mene.
Nikome nije prijatno da čuje loše stvari o svom delu, ali mnogo gore od svega je muk... tišina da nekome izađe knjiga i onda mesecima nema nijednog komentara."

Ovo su sve  istine.
I to je razlog što sam poželeo jednu , hmm..  nezavisnu analizu. Da autor nije fan. Zato sam potražio mladu damu, pregledao sam više sličnih blgova i svideli su mi se baš njeni prikazi. Anomandera sam zamolio da nas poveže, jer nju poznaje. Da nije bilo njega - i onda bih već nekako stigao do Prerazmišljavanja, nije Anomander ništa   uvalio.

Bio sam savršeno svestan da ono što ću čuti može da mi se uopšte ne dopadne. I to je moguće.
Svejedno. Napisao sam već, morao sam i to da uradim. Tako sam osećao. Nisam lose prošao, s obzirom na razlike u ukusima itd, itd...
Da li sam srećan što sam dobio trojku? Ja nisam Kiš, a dama nije Jeremić. Biće valjda još poneka kritika. :mrgreen:

Da li su srećni moj izdavač i moj urednik? Siguran sam da ni oni ne beže od nezavisne kritike. Obojica su radili najbolje što su mogli, i hvala im još jednom za trud. Najiskrenije.
Anomandera mi više ne dirajte, nije čovek ništa kriv!  :lol:

Da li sam pogođen?  Ne, evo pišem novu stvar, jedino to je važno.

Kimura

• 4
  • 3
Zaista. Najvažnije je da je autor zadovoljan.
(Zlobni deo moje duše šapuće da je on, tj. njegove priče, i tako dobio četvorku, a da je trojka za opšti dojam.)

scallop

• 5
  • 3
radmilo misli da je za "najkompleksnija" potrebno najmanje - tri. Takođe, postavio je svoj komentar o zbirci i dao svoje mišljenje o celini, a izbegao pojedinačno. Siroma', mislio je da su takve zbirke pogled na život naučne fantastike kod nas, pre nego što je vidovito postala fantastika i pogubila identitet. Mogao bi sad da istakne da NOVA SRPSKA FANTASTIKA po izboru Save Damjanova i Bobana Kneževića predstavlja posebno suočavanje mejnstrima i marginalnog i da se domaći SF nije obrukao. Kad bi neko pokušao da taj izbor procenjuje prema pojedinačnim pričama napravio bi fatalnu grešku. Zbog toga je pokušaj Katarine Kostić početnički pokušaj koliko i promašaj. Pošto su protagonisti zadovoljni, radmilo se više neće baviti ovom temom.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
pa ja bih rekao da ima i više od tri. I da je ovaj najmanje ostrašćen i realno najrealniji...

Inače, Kimura, ono samohvaljenje po svaku cenu je pucanju u radmila, ne u tebe. On je zastupnik teorije da ako se čovek sam ne hvali, nema razloga da očekuje da to i drugi čine.

scallop

• 5
  • 3
Pucaj ti u Radmila i kad nije reč o njemu. To je realno.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

varvarin

• 5
  • 3
Bobane, care!!  :lol:    xremyb

https://www.facebook.com/prerazmisljavanje/posts/1996423693909308

"Prerazmišljavanje

12 hrs ·
Vidite ovo! 😍📚📚📚
Elem,
Pročitam ja tako pre nešto nedelja jednu knjigu, Bobanu Kneževiću se dopadne kako sam je pročitala, i, evo, dobijem(o Razmena i ja) OVOLIKI međupraznični poklon 💙
Šta ste od ovoga čitali? Odakle da počnem? "

xcheers

Boban

• 3
Mislim da će devojčica nakon reklame kojom smo je oblepili početi da dobija hrpe knjiga...

Scordisk

• 3
E pa svaka cast.  a I realno, dobila je najbolji tamni vilajet. Odlicna ideja

varvarin

• 5
  • 3
Elem, i BLIC je doneo tekst.
Hvala puno kolegi Slobodanu Ivkovu!  :lol:

varvarin

• 5
  • 3
Zanimljivo.

Tekst o zbirci SOKOLAR, sa sajta PRERAZMIŠLJAVANJE  preuzeo je sajt  MARGINALIJE, sa čijom se orijentacijom baš, hmmm, ne bih složio...
Ali to je taj tekst, možda malo umiven i očešljan, smešten u rubriku  Kultura... i prikaz knjige ide dalje.

http://www.marginalije.org/kultura/knjizevnost/vladimir-lazovic-sokolar-sabrane-price-1979-2009/

OK. Jednom izgovorene, neke stvari dalje  žive samostalno, i ponekad  nas iznenade.