Author Topic: The Stormlight Archive by Brandon Sanderson  (Read 12389 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
The Stormlight Archive by Brandon Sanderson
« on: 10-12-2012, 12:49:58 »
The Way of Kings (The Stormlight Archive) by Brandon Sanderson

Brandon Sanderson, widely acclaimed for his work completing Robert Jordan’s Wheel of Time saga,  begins a grand cycle of his own, with The Way of Kings, Book One of the Stormlight Archive.

Roshar is a world of stone and storms. Uncanny tempests of incredible power sweep across the rocky terrain so frequently that they have shaped ecology and civilization alike. Animals hide in shells, trees pull in branches, and grass retracts into the soilless ground. Cities are built only where the topography offers shelter.

It has been centuries since the fall of the ten consecrated orders known as the Knights Radiant, but their Shardblades and Shardplate remain: mystical swords and suits of armor that transform ordinary men into near-invincible warriors. Men trade kingdoms for Shardblades. Wars were fought for them, and won by them.

One such war rages on a ruined landscape called the Shattered Plains. There, Kaladin, who traded his medical apprenticeship for a spear to protect his little brother, has been reduced to slavery. In a war that makes no sense, where ten armies fight separately against a single foe, he struggles to save his men and to fathom the leaders who consider them expendable.

Brightlord Dalinar Kholin commands one of those other armies. Like his brother, the late king, he is fascinated by an ancient text called The Way of Kings. Troubled by over-powering visions of ancient times and the Knights Radiant, he has begun to doubt his own sanity.

Across the ocean, an untried young woman named Shallan seeks to train under an eminent scholar and notorious heretic, Dalinar’s niece, Jasnah. Though she genuinely loves learning, Shallan’s motives are less than pure. As she plans a daring theft, her research for Jasnah hints at secrets of the Knights Radiant and the true cause of the war.

The result of over ten years of planning, writing, and world-building, The Way of Kings is but the opening movement of the Stormlight Archive, a bold masterpiece in the making.

Speak again the ancient oaths,

Life before death.
Strength before weakness.
Journey before Destination.

and return to men the Shards they once bore.

The Knights Radiant must stand again.

Pogodite šta ima novo... :)
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Vladisha

• 2
Verovatno je Laguna kupila prava za tu knjigu, ti je prevodis a izdanje ce biti kada se prvo prevede sledeca trilogija "50 nijansi sranjca", tj negde mozda kao pocetkom 2015.

jel sam blizu?

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
U prevod krećem nakon što završim Wheel of Time #14. Računam da će knjiga biti za sajam 2013.
First 666

StormRajder

• 4
  • 1
Zar ne mislis da je bolje da su prvo prevodili The Alloy of Law, sobzirom da ce se ovaj serijal zavrsiti za minimum 10god?

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Mislim. Ali ne pitam se ja. Sem toga, možda čekaju da Alloy of Law dobije svoj nastavak i/ili da se priča početa u njemu zaokruži, pa da onda krenu dalje. Zaista nisam upućen u dugoročne planove - koji često znaju da zavise od ugovora sa agentima.
First 666

Stevan

• 1
Ovo stvarno nisam ocekivao, procitao sam knjigu na engleskom, i mogu slobodno da kazem da je jedna od najboljih knjiga epske fantastike koje sam procitao, ako se ne varam ima preko hiljadu stranica... Srecno sa prevodom :)

Barbarin

• 4
  • 3
ako se ne varam ima preko hiljadu stranica...
Znači biće u dva bar dva dela  :x
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"

Vladisha

• 2
ako se ne varam ima preko hiljadu stranica...
Znači biće u dva bar dva dela  :x
znajuci Lagunu mozda i u tri :D

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Očekujte da ovaj roman bude urađen otprilike kao "Strah mudroga". Dakle, očekujem da će biti u dva toma. Iskren da budem, sa stanovišta ljubitelja knjige, više bih voleo da su svi ti romani objavljeni u tvrdim povezima i u opremi poput Bobanovih "Nekonomikona", ali onda bi i cena bila drastično veća. Šta da se radi.
First 666

Barbarin

• 4
  • 3
Ne mora baš lap Nekronomikon, al tvrde korice i možda malo veći format, ne može baš toliko da digne i ovako visoku cenu. 2500 dinara za 1100 strana Straha mudraca, u dva dela, malo jeftinije za one koji imaju popuste je malo previše.
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"

Stevan

• 1
Ne mora baš lap Nekronomikon, al tvrde korice i možda malo veći format, ne može baš toliko da digne i ovako visoku cenu. 2500 dinara za 1100 strana Straha mudraca, u dva dela, malo jeftinije za one koji imaju popuste je malo previše.
Evo bas sad gledam, ja sam kupio englesko izdanje knjige, i ona je takodje izdata u dve toma, jedna knjiga kosta 9 funti, sto je negde malo jace od 12 evra, sto znaci da su me ove dve knjige izasle oko 2500 dinara + postarina. Tako da mislim da ne moramo mnogo da se zalimo na laganu i njihove cene.
Nightflier-u kako nameravas da prevedes naslov, Put Kraljeva, mozda ? :-D

Barbarin

• 4
  • 3
Aj mi sad samo reci koje je kvalitetnije izdanje.
Jeremy Clarkson:

Stevan

• 1
Aj mi sad samo reci koje je kvalitetnije izdanje.
Mislim da na to pitanje i sam znas odgovor, ali i Laguna ima druge troskove kao sto je prevodjenje knjige, a pogotovo ovoliko dugacke.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Istini za volju, novija Lagunina izdanja su po kvalitetu izrade blizu stranjskim. Recimo, prilično sam zadovoljan Sandersonom. Da me ne razumete pogrešno, meni i dalje knjiga nije knjiga ako nije u tvrdom povezu i prošivena.

@Stevan

Najverovatnije "Put kraljeva". Ne dopada mi se previše to rešenje, tako da ću razmišljati i o drugima, ali to tek kada prevedem poslednjeg Džordana. Sem toga, naslovi se obično rešavaju tek kada se prevede ostatak knjige. :)
First 666

Stevan

• 1

@Stevan

Najverovatnije "Put kraljeva". Ne dopada mi se previše to rešenje, tako da ću razmišljati i o drugima, ali to tek kada prevedem poslednjeg Džordana. Sem toga, naslovi se obično rešavaju tek kada se prevede ostatak knjige. :)
Da slazem da nekako "Put kraljeva", ne ubada bas u centar znacenja romana. Pretpostavljam da si citao knjigu, pa me bas zanima sta mislis o njoj ? :)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Mislim da nije najbolje što je Sanderson napisao. Previše se posvetio građenju sveta, a previše je zapostavio karakterizaciju. Likovi su mu mahom dvodimenzionalni i bledi - naročito naspram Alloy of Law, koji je - paradoskalno - možda najbolji njegov roman. Ponekad se stiče utisak da je Way of Kings prepotentan, da previše vrišti "vidi me kako sam epski napisan". Međutim, mislim da je Sanderson mnogo naučio iz "Točka vremena". Pretposlednji roman je izvanredan, a upravo čitam A Memory of Light, odnosno završnicu serijala. Ako to iskustvo prenese na naredan roman u Stormlight Archives, biće to nešto veoma dobro.

Sa druge strane, Way of Kings ima mnogo elemenata za koje će tipičan čitalac epske fantastike da se zakači. Svet je veoma maštovit, sistem magije/a dobro razrađen - što se od Sandersona i može očekivati - a magic itemi kao da su iz neke konzolne video igre. Ima tu potencijala. Svakako nije u rangu sa delima ozbiljnijih pisaca, poput Morgana ili čak Lorensa, od novijih, ali je dobar predstavnik fantastike kakva se pisala pre Martina, što danas pomalo nedostaje tržištu.

Dakle, nisam zadivljen, ali opet bih ga preporučio svima koji vole fantazi.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Sanderson je objavio naslov drugog romana u serijalu Way of Kings. Roman će nositi naslov Words of Radiance. Što se mene tiče, sve gluplji od glupljeg, ali ja sam tek bedni prevodilac.
First 666

Stevan

• 1
Sanderson je objavio naslov drugog romana u serijalu Way of Kings. Roman će nositi naslov Words of Radiance. Što se mene tiče, sve gluplji od glupljeg, ali ja sam tek bedni prevodilac.
Sto glup?

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
"Reči blistavosti" ti ne zvuči glupo?
First 666

Berserker

• 4
  • 3
hehe, u brzini sam procitao "Worlds of radiance" i pomislio: ovo je bas ok...blistavi svetovi,lepo zvuci... cak pomalo vuce na pools of radiance koji budi nostalgiju kod matorih ADnD-jevaca. Onda procitah ponovo...blistave reci...meh :(

roland

• 1
Postoje li naznake okvirnog datuma (barem meseca) kada krećeš sa prevodom?

Stevan

• 1
"Reči blistavosti" ti ne zvuči glupo?
Kad se prevedi na srpski da, ali na engleskom mi zvuci ok.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Znam da ću krenuti u prevod Way of Kings kada završim Wheel of Time 14. Krajnji rok za objavljivanje je sajam, što znači da bi trebalo da tu knjigu završim do septembra, recimo. Tada ću i početi Sandersona.
First 666

Gaff

• 4
  • 3
Sum, ergo cogito, ergo dubito.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Ugojio se Breca. Možda i bude pisac od njega jednog dana.

Nažalost, činjenica je da najbolje radi kada se zajebava. Njegovi najbolji romani su upravo oni koji su napisani pod najmanjim pritiskom, dakle "Elantris" i "Legura zakona" od njegovih autorskih dela, a "Tornjevi ponoći" od onoga što je pisao u "Točku vremena". Stormlight je preambiciozan i nedorečen u prvoj knjizi. Nadam se da će u drugoj stvari biti bolje.
First 666

kravinoff

• 1
Verovatno je Laguna kupila prava za tu knjigu, ti je prevodis a izdanje ce biti kada se prvo prevede sledeca trilogija "50 nijansi sranjca", tj negde mozda kao pocetkom 2015.

jel sam blizu?

Ovo se ispostavi kao veoma tacna prognoza :D

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Donekle, pošto dve stvari nisu ni na koji način povezane. I dalje mi nije jasno zašto i kako ovaj naslov nije bio spreman za Sajam, pošto sam preveo na vreme.

Zapravo, sve više mislim da velikim izdavačima, koji imaju svoje klubove čitalaca i prodajne mreže, prodajni događaji vezani za određene datume jednostavno nisi bitni. Mislim, pao sam u nesvest kada sam video koliko će koštati Sanderson i novi Aberkrombi - ali nema šanse da ta cena nije formirana sa idejom da će da se obori za nekih 40% preko raznih popusta koji se nude redovnim kupcima.
First 666

kravinoff

• 1
Da su odredili tu oborenu cenu kao zvanicnu, i da ne postoji nikakav dalji popust, svi bi se zalili kako to nije normalno. Nazalost kod nas ljudi ne razmisljaju kako treba kad vide bombasticnu reklamu koja nudi neverovatne popuste. Licno sam se uverio tokom neke prethodne "Noci knjige" da su stare cene izbrisane i postavljene nove, nekoliko stotina dinara vise, upravo za tu prigodu. Na Sajmu nisam nijedno Lagunino izdanje kupio, a imao sam velike planove.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: The Stormlight Archive by Brandon Sanderson
« Reply #29 on: 14-01-2015, 01:31:17 »
Ok, budući da postadoh moderator svog potforuma, pospremiću neke stvari. Za početak, ova tema će biti posvećena serijalu "Arhiva olujne svetlosti" u celini, dok će svaki roman dobijati zasebnu temu - ako za tim bude potrebe. Videćemo kada izađu "Reči blistavosti".
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #30 on: 14-01-2015, 02:00:03 »
Daklem,

naredni naslov u serijalu je Words of Radiance, koji će kod nas biti preveden kao "Reči blistavosti". Usled previše slobodnih prevoda za nemačko i špansko tržište (koje je, inače, klasifikovano kao "istočnoevropsko", pa vi vidite), autor izričito zahteva da se naslovi prevode doslovno. Otud i ovo pomalo nezgrapno rešenje. No, WoR bi trebalo da bude završen za jedno mesec dana, a najkasnije krajem februara.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #31 on: 17-04-2015, 21:19:19 »
Tokom naredne nedelje počinje lektura "Reči blistavosti".
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #32 on: 20-04-2015, 20:16:14 »

Ja i Stiven Kolber, ili 4 prsta hrbata, ili Ne mogu da verujem da sam konačno preveo ovo čudo!!!
First 666

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 20-04-2015, 22:10:20 »
kad si masina
svaka cast
sta veli zena? :)
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #34 on: 20-04-2015, 22:34:51 »
Kaže da je podsećam na Kolbera. Svesna je da će laskanjem svašta postići...
First 666

Ixinho

• 1
« Reply #35 on: 14-06-2015, 00:07:06 »
Pozdrav : )

planiram kupovinu "tvog" puta kraljeva, oba toma pa me zanima za koliko bi trebalo da stigne druga knjiga? : ) Da znam da li cu imati pauzu nakon procitane prve ili cu moci odmah da se nadovezem : )

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #36 on: 14-06-2015, 07:14:59 »
Ne znam ništa pouzdano. Većina redakcijskih poslova je završena, koliko znam. Ali s obzirom na obim knjige, ne bi me čudilo da se malo zaglavi u štampariji. Mislim da bi trebalo da se pojavi do septembra, a za sajam svakako.
First 666

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #37 on: 14-06-2015, 07:15:23 »
Btw, odličan avatar :)
First 666

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 14-06-2015, 10:36:47 »
predebelo
sve te predebele knjige me odbijaju
znam scenarij
prvo odusevljenje 100-200 str
onda lagana nervoza 200 str
onda bijes i ubrzavanje uz razovarenje samo sto prije da zavrsim

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #39 on: 15-07-2015, 13:09:57 »
Laguna mi onomad reče da je još pre mesec dana sve bilo spremno za štampu, ali čekaju se Ameri da pošalju digitalne mape & unutrašnje ilustracije.

Svojevremeno, dok je još Beli put postojao, mislio sam da Boban u najmanju ruku preteruje kada se stalno vadi na nestizanje materijala kao razlog za kašnjenje stripova. Očito sam grešio dušu. Ili su oni ista neprofesionalna goveda kao većina ovde, ili smo im mi poptuno nebitni, pa nas ne zarezuju.
First 666

neomedjeni

• 3
« Reply #40 on: 15-07-2015, 13:13:12 »
E da, bilo bi lepo da nastavak izađe pre nego što zaboravimo šta se sve dešavalo u prvom delu. Kad već ovde ne moramo da čekamo Martina da napiše knjigu.  :lol:

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #41 on: 15-07-2015, 13:17:28 »
Do sada je mogla i da bude odštampana. Gunđ.
First 666

malipirat

• 1
« Reply #42 on: 03-05-2020, 02:09:53 »
Да ли има нада да се ускоро посави и "Oathbringer” на Српском?
Већ три године се чека, а Новембра излази и четврти део "Rhythm of War”

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 03-05-2020, 07:26:02 »
Sta ce ti to
Fataj se klasika svjetske knjizevnosti

milan

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 03-05-2020, 09:06:49 »
Да ли има нада да се ускоро посави и "Oathbringer” на Српском?
Већ три године се чека, а Новембра излази и четврти део "Rhythm of War”
Evo da ti odgovorim umesto Nocnog letaca, posto on vise ne dolazi ovde...
Za sada nema sanse. Strani vlasnik prava je imao neke nove zahteve prema Laguni, koje ovi nisu mogli da ispune.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #45 on: 03-05-2020, 09:57:45 »
a šta je s Milesom
što je s reprintima Olimpa :D

milan

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 03-05-2020, 19:49:25 »
Sta je Miles?
A za Olimp ne znam. Ovo gore znam samo zato sto mi je Najtflajer jos ranije to rekao.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 03-05-2020, 21:39:53 »
Bujoldica
Izdali 4 knjige i cao
Beze ulozio pare i vrijeme u serijal od 25 knjiga a izdali samo 4

malipirat

• 1
« Reply #48 on: 03-05-2020, 23:36:31 »
Да ли то значи да више неће бити ниједне књиге од Сандерсона, ни Мистборн друга епоха?

milan

• 4
  • 3
« Reply #49 on: 04-05-2020, 11:42:50 »
Да ли то значи да више неће бити ниједне књиге од Сандерсона, ни Мистборн друга епоха?
To ne znam, nemam pojma sta planiraju u Laguni.
Trenutno, od stvari koje citam, a koje su epska fantastika, sprema se Mark Lorens treca knjiga (Oshajmski tocak), a nedavno je izasla druga knjiga Eda Mekdonalda - Vranin krik. Obe stvari toplo preporucujem.