Author Topic: Ideje o budućnosti elektronskog izdavaštva u Srbiji  (Read 3105 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ivica

• 4
  • 2
    • ivica milarić - online prisustvo istoimenog autora
Ova priča se provlači kroz razne diskusije, pa me zanimaju vaša mišljenja, budući da značajan broj ljudi na forumu direktno radi u ovoj oblasti - kako će se elektronsko izdavaštvo razvijati u zemlji, po vašem mišljenju, u bliskoj budućnosti, recimo naredne 3 godine?

Da li mislite da će uticati na scenu (ne u smislu kvaliteta, već onaj poslovno-tehnički deo kao što je broj čitalaca i slično), ne samo žanrovsku već generalno? Proboj smartphone uređaja, kao i tableta, čini mi se, otvoriće tržište (ili je već učinio). Danas značajan broj ljudi ima telefone koji podržavaju mnoge e-formate; njih će sigurno biti sve više i više.

Po meni, najveći problem je nedostatak elegantnog sistema e-plaćanja, gde bi neko mogao uz tri klika na displeju da kupi neki roman za, recimo 20 dinara, i odmah počne da ga čita.

Da li možda mislite da će se stvar rešiti kada Telenor ili neko drugi od giganata napravi kopiju Apple platforme za sve moguće medije - od muzike do knjiga - kao što recimo danas MTV Adria ima download sekciju?

U svakom slučaju, ako je neko voljan da prognozira, ovo je mesto da može da ispadne pametna ili pametan, ali isto tako i ono drugo, naravno, tek u budućnosti, kada se prognoze obistine (ili ono drugo).

scallop

• 5
  • 3
Re: Ideje o budućnosti elektronskog izdavaštva u Srbiji
« Reply #1 on: 28-05-2013, 21:22:16 »
Ima jedna firma u Kn. Miloša, Beograd koja mi je nudila ugovor za elektronske verzije mojih knjiga. Ja sam pasirao.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 28-05-2013, 21:26:26 »
Pa sad, teško da ćeš knjigu koja u fizičkom izdanju koša 600-1000 dinara moći da kupiš za 20 dinara u elektronskom izdanju... ako pogledaš cene e-knjiga na Amazonu, one su skoro iste kao za fizička izdanja...
Dopisi iz Diznilenda - Ponovo radi blog!

ivica

• 4
  • 2
« Reply #3 on: 28-05-2013, 21:40:47 »
Ima jedna firma u Kn. Miloša, Beograd koja mi je nudila ugovor za elektronske verzije mojih knjiga. Ja sam pasirao.
Zbog konkretne ponude ili ideje elektronskog izdanja generalno?

Pa sad, teško da ćeš knjigu koja u fizičkom izdanju koša 600-1000 dinara moći da kupiš za 20 dinara u elektronskom izdanju... ako pogledaš cene e-knjiga na Amazonu, one su skoro iste kao za fizička izdanja...
To je zanimljivo, meni se činilo da su e-izdanja uvek osetno jeftinija (naravno, ne preko 10 puta koliko ispada u mom primeru), kao i da često ljudi kupuju knjige preko akcija i popusta, kada se cena kreće oko svega nekoliko dolara. Sigurno da to nije baš za hitove i mega-popularne naslove, ali opet...
Čak i da je e-izdanje u Srbiji 50% jeftinije nego štampano, to bi i dalje bilo dosta skupo za prosek, rekao bih.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 28-05-2013, 21:52:38 »
Zbog konkretne ponude ili ideje elektronskog izdanja generalno?

Mrzelo me je da preispitujem u kakvim sam obavezama prema svojim izdavačima.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #5 on: 28-05-2013, 21:53:53 »
E-izdavaštvo će u Srbiji da eksplodira kad se otvore Amazon, Apple Store i Google Market za naša tržišta i jezike.

Dok se to ne desi, čekamo makar direktnu e-naplatu.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #6 on: 28-05-2013, 21:57:08 »
@ivica, o ceni e-izdanja: Postoje e-samizdati, i oni su neretko vrlo jeftini (čitaj, neko nešto napiše i podigne na net, nema urednika, lekture ni korekture, naslovnica je nešto što je za dž skinuo sa neta, i na sve to stavi cenu od 0.99$), pa su mnogi stekli utisak da su sva e-izdanja osetno jeftinija, ili da bi bar to morala da budu.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 28-05-2013, 22:28:37 »
Angel, zašto uvek zakomplikuješ? Može i da ima urednika, lektora, tehničkog i likovnog urednika sa naslovnicom poklon Lilitine ćerke, ako se dogovore i da digne na net sa cenom od 0,99$, zar ne? Mogla si samo da mu kažeš da je moguće i kako.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 28-05-2013, 22:40:03 »
Po meni je zakk rekao sustinu. Ili to, ili da se napravi poseban store za nase podrucje (sto je malo verovatno da ce da se desi).

ivica

• 4
  • 2
« Reply #9 on: 29-05-2013, 00:43:23 »
@ivica, o ceni e-izdanja: Postoje e-samizdati, i oni su neretko vrlo jeftini (čitaj, neko nešto napiše i podigne na net, nema urednika, lekture ni korekture, naslovnica je nešto što je za dž skinuo sa neta, i na sve to stavi cenu od 0.99$), pa su mnogi stekli utisak da su sva e-izdanja osetno jeftinija, ili da bi bar to morala da budu.
Da, moguće je da su mi takvi slučajevi ostali u glavi i da se njih prvo setim kada pomislim na e-izdanja. Ali opet, čisto laički, deluje mi kao da e-izdanje mora da bude osetno jeftinije. Pronašao sam jednu diskusiju o tome ovde http://bookclubs.barnesandnoble.com/t5/NOOK-First-Edition-General/eBook-prices-vs-Paperback/td-p/550308

E-izdavaštvo će u Srbiji da eksplodira kad se otvore Amazon, Apple Store i Google Market za naša tržišta i jezike.

Dok se to ne desi, čekamo makar direktnu e-naplatu.
I po meni ovo deluje kao ključni problem.

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 29-05-2013, 00:46:19 »
Samo što cene treba da porediš sa hardcover, a ne sa paperback izdanjem, koje ide nekoliko meseci do godinu kasnije.
Dopisi iz Diznilenda - Ponovo radi blog!

ivica

• 4
  • 2
« Reply #11 on: 29-05-2013, 16:39:05 »
Čini mi se da bi e-izdanja, barem na početku, morala da budu znatno jeftinija od fizičkih, ako ništa drugo, da pruži prostor za promociju kao činjenica koja bi mogla da se forsira prema javnosti.

Po meni je zakk rekao sustinu. Ili to, ili da se napravi poseban store za nase podrucje (sto je malo verovatno da ce da se desi).
Čini mi se da se nešto slično pokušava sa muzikom i mobilnom telefonijom. Mobilnim distributeri ovde imaju veliku prednost, jer već imaju uspostavljen odnos razmene novca za usluge, pa sve dodatno mogu da nakače u njega. Neko ko bi gradio od nule bi zaista imao ozbiljan posao, a i dalje ne bi imao sigurnu i jednostavnu platformu za novčanu razmenu.