Author Topic: Лејла Самарај, „Авантуре Бориса К.“ (приче, Еверест медија, 2013)  (Read 14821 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Postoje ljudi koje ne vredi ni pljunuti, insajder u lobanjskom prostoru im je toliko metastazirao da se vraćaju po još.

Ovo je toliko genijalna rečenica, da nikome, osim Stevi Lazinom, ne bi uspelo da napravi takav sklop sasvim običnih reči, sa toliko podteksta, skrivenih poruka, i apsolutne istine! Jer, čovek je genijalac! On se potpiše sa "pokojni Steva"i svi počnu da ga kopiraju! On kaže "džukela" i svi počnu da laju! A tek "lobanjski prostor"... Kod ovog čoveka sive moždane ćelije nisu sive, nego nekako... plavkaste. Toliko je genijalan, da se to graniči sa autizmom! Usud je biti toliko genijalan, a toliko neshvaćen... Usud! Nije pravedno...
EPILOG
(I tako se nađoše dva klipana pod šljivom)

Josephine

• Guest
Kakav intelektualni doprinos forumu.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Jedini intelekt koji priznajem je onaj povezan sa humanošću.

Sama tehnika, bilo da je reč o sportu, muziciranju ili o usavršavanju sklapanja reči
bez vođenja civilizacije ka humanijoj i boljoj je zaludan posao.

Zalaganje za bogaćenjem literature bez težnje za usavršavanjem društva nema svrhu.
Dela koja su postala velika uglavnom su preispitivala postojeće društvene modele i moralne obrazce,
ukazivala na surovost i poentalno zagovarala prevazilaženje anomalija.

A ako je umetnik suroviji od proseka, rugalica, sklon korišćenju svog talenta u svrhe omalovažavanja i pljuvanja,
omašio je kompletnu svrhu postojanja.

Ukoliko mislimo da je neko nedovoljno kvalitetan, umesto guranja u blato, bolje je ukazati mu na greške koje treba da otkloni i
tehnike koje bi morao da usavršava.

scallop

• 5
  • 3

Zalaganje za bogaćenjem literature bez težnje za usavršavanjem društva nema svrhu.

Lepo si to napisao, Loni. Ali, zar se "surovost" nije dogodila upravo zbog trpanja brojnih knjiga i neargumentovanog hajpovanja? Iako je ukazano na propuste, nekima i po par godina uzastopno.

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Lejla je samo pogrešiča što je prvi na uvid stavila ovu prvu verziju ,,Anakonde''.
Ona zaista nije pitka i treba se provlačiti kroz to.

Međutim ,,Hvana'' je super. Priča koje me je veoma zabavila i nasmejala.

Lejla je, ne znajući za surovost forumaša, trebalo da postavi nešto starije što je dovela do savršnstva.
Bio bi to strateški potez za novajliju na forumu.

Međutim njen izazov bio je da šibne početak dela koje trenutno piše u nadi da vidi sugestije za ispravke i smernice za dalje.
To je trebala tek kad je čitaoci prihvate sa već perfektnim radovima.

Moj savet je da što više forsira priče nalik ,,Havani''. Pitkost i jednostavnost formule su savremenog doba.
Sa izbegavanjem digresija u toj količini jer one vode ka strnputici i udaljavaju od tačke razrešenja.

Prvo cela fabula sa scenosledom na jednom papiru, pa tek onda prijanjanje na rad.
U suprotnom poneće nas digresija ko zna dokle.

scallop

• 5
  • 3
Loni, ti opet o scenosledu? Taj model sa dramaturgije i nije neki. Nikada nisam imao scenosled, pa mi je nekako išlo. Šematizovanje i šablonizam vezuju tintaru u čvor.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Kimura

• 4
  • 3
Nikada nisam imao scenosled, pa mi je nekako išlo. Šematizovanje i šablonizam vezuju tintaru u čvor.

Nisam sigurna zašto, ali mi je iznenađenje da zastupate spontanost u tolikoj meri.
''Rašani'' mi, na primer, deluju kao nešto što je rađeno ''po planu'', od prve do poslednje reči.

Kimura

• 4
  • 3
Nadam se da Laru nisu deprimirale reakcije na priče koje je postavila. Ne bi trebalo.
Svi komentatori, i dobronamerni i oni koji to nisu, saglasni su u jednome : priču ''Anakonda'' valja doterati. To je, po mom skoromnom mišljenju, jedino što se mora uzeti u obzir.
Meni je ''Anakonda'', onakva kakva je, ostavila jači utisak. ''Havanu'' sam već zaboravila.
Toliko o Lonijevoj pitkoj i jednostavnoj formuli.  :lol:

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Nikada nisam imao scenosled, pa mi je nekako išlo. Šematizovanje i šablonizam vezuju tintaru u čvor.

Nisam sigurna zašto, ali mi je iznenađenje da zastupate spontanost u tolikoj meri.
''Rašani'' mi, na primer, deluju kao nešto što je rađeno ''po planu'', od prve do poslednje reči.
Mislim da nije isto pričamo li o pisanju romana ili kratke priče, što se tiče scenosljeda. Također mi se čini da stavljanje na papir unaprijed i precizno sve ono što kanimo u priču uključiti, ubija u startu samu priču.
Ne kažem da treba sjest za prazan papir ko bukva, i da se ne treba imati predodžba o čemu se misli pričati, ali mašta proradi najbolje (makar je tako kod mene) pri spontanom pisanju.

Kimura

• 4
  • 3
Ne kažem da treba sjest za prazan papir ko bukva

Često upravo to radim, pa sam savršeno svesna slabosti pristupa.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša
Svako pravi scenosled.
Razlika je samo u tome što su neki sposobni da ga naprave u glavi. Bez papira.

Drugi to ne umeju.
Zapravo većina ne ume.

Važno je i odmeriti dužinu svakog poglavlja.
Postoje dela koja su pisana u šemi kao kad bi Crvenkapina mama i Crvenkapa pričale 2 sata (10 kucanih strana) o vremenskoj prognozi,
sportskim rezultatima, političkim izborima, novim vicevima, istoriji bolesti, malim platama i penzijama, odnosima roditelja i adolescenata... da bi glavnu radnju smestili na vrlo mali prostor.
Njih ponesu digresije, slobodne asocijacije i ono što dobiju jeste duhovito, često i literarno bogato, ali nema svrhu jer ne doprinosi radnji, poenti...

Sve što nije povezano s radnjom mora nemolosrdno da se reže. 
Retorička bravura nije dovoljna sama po sebi.

Kostur priče je kao mapa puta potrebna vozaču da bi došao od tačke A do tačke B.

scallop

• 5
  • 3
Velika je razlika, Loni, kad ti imaš stav koji ne funkcioniše, a ja stav koji itekako funkcioniše. Ja se samo malo zabrinem kad stignem negde oko polovine, kao zec kad trči u šumu, jer treba i izaći iz šume.

M.M

• 4
  • 3
Svako pravi scenosled.

Loni, okani se generalizovanja i drži se onoga što bolje radiš, odnosno, sagledavanje dometa Lejlinog veličanstvenog pisanja.
Nijedan poraz nije konačan.
http://knjigeiknjige.blogspot.com/

Kimura

• 4
  • 3

Sve što nije povezano s radnjom mora nemolosrdno da se reže. 
Retorička bravura nije dovoljna sama po sebi.

Nije dovoljna.
Ipak, meni su najslabije i najneprivlačnije knjige, dakle knjige koje sigurno neću otvoriti više no jednom, upravo one koje se uglavnom svode na određenu radnju, bez humora, psihologije, filozofije, lepe rečenice, jednom rečju : ukrasa.

Layanich

• 2
    • Lazar Janić
Hteo sam reći "kurac krasni" a onda sam odlučio... ovo nije moj rat! Poštujem Leilu taman onoliko koliko ona poštuje mene, i sve ostale istim aršinom merim.. Mislim da smo i ja i Leila pioniri u osvajanju Divljeg Zapada, metaforično, niti smo mi pioniri, niti je Sagita zapad divlji! Ali, za odbranu, u najmanju ruku, trebamo jednog Dok Holideja. U nedostatku njega, u tajnosti ćemo učiti pucanje u flaše, ćorcima, i spremaćemo se za obračun kod OK korala... Mnogo će vode Misisipijem protići, dok ne budemo spremni, ali će i mnogo vode istog Misisipija trebati i kaubojima... Ko je tu u pravu? Republikanci ili demokrate? Šerifi ili kradljivci stoke? Pisci ili kritičari? Ne znam, ali daću istoriji priliku da proceni...
EPILOG
(I tako se nađoše dva klipana pod šljivom)

scallop

• 5
  • 3

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Šta bi se desilo kad bi neko prosto editovao članak na Vikipediji? Je li neko to uopšte probao? Lepo piše na dnu strane, "Овај биографски чланак је клица. Можете допринети Википедији тако што ћете га проширити."

EDIT, a ne, problem je što ga nema članak na engleskoj Vikipediji. Pa to je, što bi rekli Englezi, potpuno druga činija supe.

EDIT2: na engleskoj Vikipediji imaju smernice kojih moraju da se drže, da ne bi došlo do haosa. Specifično pisce i druge kreativne uloge smernice su date ovde: https://en.wikipedia.org/wiki/WP:AUTHOR , i tačno pitaju se i "peerovi", i to mu je što mu je. Ako engleski pisci ne znaju za Lejlu Samaraj, niti za i jedno njeno delo, niti je ona osvojila neku bitnu nagradu, onda nema mesta za nju na engleskoj Vikipediji, kao i odokativno za još 100000 drugih stvaralaca širom sveta koji su u istoj situaciji kao i ona.

Kimura

• 4
  • 3
Ah, kakav obrt - od bezrezervne podrške do ruganja!

Ne ppoznajem lično Leilu, ali po onome koliko net dopušta (ili nas tera) da zavirimo u tuđ život, izlazi da ćirilična slova nisu njen jedini problem. Nemojte.

Boban

• 3
okačio sam ono što je javno... ne njene privatne poruke, mejlove i pretnje. Samo ono što je javno dostupno.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Kimura

• 4
  • 3
Па и ја говорим о ономе што је јавно. Не волим кад бију обореног.

Boban

• 3
Lejla je pisac izuzetnog talenta i uvrnutog osećaja za metaforu, ali zbog raznih životnih okolnosti i problema nema koncentraciju u radu na svojim delima i rezultati ispadaju osetno potprosečni.
Bilo je nemoguće raditi na njenom napretku jer je ona, kao i svaka nesigurna osoba, više verovala površnim pohvalama nego konstruktivnim kritikama. Brzala je da što pre i što više ponudi javnosti i onda se na kraju zakucala u zid šaljući okolo verzeje u sred popravke.

Kimura

• 4
  • 3
Твоја је процена слична мојој, управо зато ме и чуди ругање.

Boban

• 3
pa ti nemaš pojma kakvi mejlovi stižu od nje ovih dana...

scallop

• 5
  • 3
Baš si uspešan sa svojim talentima.