Author Topic: Milan Marjanović - Okultizam i esoterija (1923)  (Read 3188 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Milan Marjanović - Okultizam i esoterija (1923)
« on: 18-05-2013, 22:30:51 »
Pripremajući se za razgovor sa Nemanjom Radulovićem, naleteo sam na ovu knjižicu...

U pitanju su predavanja koje je Dr Milan Marjanović održao u Zagrebu 1921. godine.

Knjiga je, inače objavljena u Zagrebu 1923. u izdanju "V I D"-a.

Je li neko čitao?
Mica

ALEKSIJE D.

• 3
Re: Milan Marjanović - Okultizam i esoterija (1923)
« Reply #1 on: 30-05-2013, 19:47:45 »
http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=100047129
Pročitaj ovo, ako već nisi. Najveći srpski filozof i metafiziačr, profesor logike i pisac prvog udžbenika logike u Srbiji... Možda ti nešto bude značilo.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #2 on: 30-05-2013, 22:03:34 »
Jesam. Kažem ti da sam se pripremao za Radulovićevo predavanje...  :)

Ja imam ovo izdanje iz 1922. Donosio sam ga na predavanje.

Inače i Radulović, a i još neki ljudi su mi rekli da je ova Marjanovićeva prilično retka knjiga...

Mica

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #3 on: 31-05-2013, 16:08:09 »
Sigurno. Imajući u vidu stepen interesovanja kod nas, u to vreme, kao i pojavu teozofa, Blavacki, Štajner, Krouli i tsl negde u tom periodu, ne bi me čudilo kada bi se u novinama iz tog vremean ( izmedđu dva rata) našlo poprilično materijala koji ili propagira ili se bavi okultnim i ezoterijom u Kraljevini Jugoslaviji. Sad mi nešto stao mozak, ali ima neki Meser ili tako neko u 19 veku od koga sve kreće. Nešto je i Po o tome pisao. (izvini za ime, ali me stalno asocira na "Meseršmita" a znam da nije). Sve to je krenulo od tzv. "Magnetizma",kako je kod nas bilo popularno.
Ipak sam davno to čitao, kad me interesovalo zbog nečeg.
U svakom slučaju, moraću se dohvatiti starih brojeva Politike ili nekih novina pred rat.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 31-05-2013, 16:26:35 »
Sad mi nešto stao mozak, ali ima neki Meser ili tako neko u 19 veku od koga sve kreće. Nešto je i Po o tome pisao.

mesmer.
mesmerizam.

pitanje je koje "sve" od njega kreće, jer svako ima nekog prethodnika, pa tako i mesmer (koji je udario brend na svoju ideju 'animalnog magnetizma').

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #5 on: 31-05-2013, 16:41:18 »
Hvala Gule. Znao sam da čim pomenem Poa ima da se javi stvarni stručnjak, na forumu, za to (mislim na Poa). Mesmer je stvarno stvorio "brend" i to je nešto lečio sa tim, beše li tako? U svakom slučaju, bilo bi zanimljivo naći veze između njega, Frojda i Junga. Nešto se kroz maglu prisećam gde me to interesovalo. Uglavnom Jung, čiji rad sam smatrao na neki način bliskim idejama koje se vrte oko okultnog (problem duše i duha, izvojeno problem duhova). Deluje čudno, ali kao da je Jung dao nekakvu naučnu formu paradiejama. To je tek moje luptanje.
Bilo bi fino naređati neke od naslova naših autora o tom pitanju iz navedenog perioda.

Pokemon

• Guest
« Reply #6 on: 11-06-2013, 14:45:48 »
"Satanizam"-Predaje Miroljub Petrovic
NE DAJTE SLATOKOREČIVOM DA VAM UŠI MEDOM NAPUNI! NA ZLO VAS NAVODI!

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #7 on: 11-06-2013, 15:41:48 »
Meh.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.