Author Topic: Đorđe Bajić, Žuta kabanica (2013, Čarobna knjiga)  (Read 15399 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
Ovo delo u pripremi bi, strogo uzev, kad izađe trebalo da se prebaci u potforum Krimići! Čekamo!  :-|

http://www.carobnaknjiga.com/1bde822b-bc67-45bb-8d4b-88a637368522/Zuta-kabanica.aspx

Agota

• 4
  • 3
Re: Đorđe Bajić, Žuta kabanica
« Reply #1 on: 06-06-2013, 01:01:18 »
Čekamo! Čekamo!  :)
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #2 on: 06-06-2013, 01:27:55 »
srpski čendler!

ili pre: edgar valas?  :idea:

Midoto

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 09-06-2013, 10:28:32 »
Imala sam zadovoljstvo da pročitam. Da u našoj zemlji postoji neki moderni Hičkok, sigurno bi napravio film po ovoj knjizi. Ne bi mu manjkalo lepote, fine atmosfere onog starinskog, a gradskog Vračara, neumarajuće psihološke niti, obrta... Čvrsta osnovna priča i nekoliko odličnih ogranaka.

Midoto

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 14-06-2013, 23:03:55 »
Ovo delo u pripremi bi, strogo uzev, kad izađe trebalo da se prebaci u potforum Krimići! Čekamo!  :-|

http://www.carobnaknjiga.com/1bde822b-bc67-45bb-8d4b-88a637368522/Zuta-kabanica.aspx

Pa, vreme je! Odštampano!
 :)

Agota

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 14-06-2013, 23:29:16 »
Kunac,obavezno da opravis trejler za roman. :!:
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 19-06-2013, 11:22:55 »
Roman jeste odštampan, to je proveren info. Ali... Zbog leta i kolektivnih godišnjih odmora distribucija u knjižarama malo kasni.

Ipak, verujem da će se roman pojaviti u Delfima, Vuklanu i Beopolisu u narednih desetak dana - kao i u okviru onlajn ponude na sajtu izdavača (Čarobna knjiga). Čim saznam nešto konkretno - javljam.

Do tada, evo kako izgleda naslovnica:

Imala sam zadovoljstvo da pročitam. Da u našoj zemlji postoji neki moderni Hičkok, sigurno bi napravio film po ovoj knjizi. Ne bi mu manjkalo lepote, fine atmosfere onog starinskog, a gradskog Vračara, neumarajuće psihološke niti, obrta... Čvrsta osnovna priča i nekoliko odličnih ogranaka.
Hvala.  xjap
Kunac, obavezno da opravis trejler za roman. :!:
Ne verujem da će biti trejlera... Osim ako neko ne snimi film po romanu, pa od tog materijala neko uradi trejler. To bi i bila najbolja varijata.
"zombi je mali žuti cvet"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 19-06-2013, 11:38:08 »
Pretpostavljam da su onda čestitke sasvim prirodna reakcija  :lol: Kao i da ovaj topik valja premestiti u sekciju foruma za publikovana dela.  :-| :-| :-|

Kunac

• 4
  • 3
Re: Đorđe Bajić, Žuta kabanica (2013, Čarobna knjiga)
« Reply #8 on: 19-06-2013, 12:42:59 »
Vidim da je topik i premesten... To je kul, ali imajte u vidu da ŽK još uvek nije u slobodnoj prodaji... Javiću čim se to promeni. 

Meho, hvala na čestitkama. Hvala i ostalima koji su pokazali zanimanje.

P.S. Da ne bude zabune... Midoto je roman čitala u rukopisu. Konačna verzija je još bolja. ;)

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #9 on: 19-06-2013, 12:56:40 »
Ako je konačna verzija još bolja od one koju sam ja čitala u rukopisu, biće mi drago da se dočepam te knjige.  :)
We're all mad here.

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 19-06-2013, 13:48:23 »
Ajde požurite s tom distribucijom, ima nas koji smo se sad navikli na domaće pisce pa hoćemo još!
Dopisi iz Diznilenda - Ponovo radi blog!

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 27-06-2013, 21:12:38 »
Od danas u Vulkanu!

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 27-06-2013, 22:54:11 »
bravo, kunac!
srećno!

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 27-06-2013, 23:06:26 »
hvala!  :)

Agota

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 27-06-2013, 23:21:22 »
izgleda prelepo! :)

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #15 on: 27-06-2013, 23:25:13 »
 xcheers
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Melkor

• 5
  • 3
« Reply #16 on: 28-06-2013, 01:43:26 »
Odlicna naslovnica. Posebno u konkurenciji.
"Realism is a literary technique no longer adequate for the purpose of representing reality."

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 28-06-2013, 01:49:57 »
Kunac odmah pored Vuka!  :lol: :lol:

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #18 on: 28-06-2013, 13:42:54 »
 xcheers
We're all mad here.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #19 on: 28-06-2013, 13:48:22 »
Честитке и од мене! Насловна је одлична, а очекујем да књига буде још боља!

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 28-06-2013, 14:26:47 »
Čestitam i ja! I isto tako očekujem da je roman još bolji, ne samo od naslovnice, već i od verzije u rukopisu koja je bila sasvim dobra.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 28-06-2013, 16:13:20 »
HVALA!!!!

Naslovnica zaista nije loša. Veoma sam zadovoljan kako je ispala. Dragan Bibin je dizajnirao korice.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #22 on: 28-06-2013, 17:13:24 »
Cestitam.
Je l' ima u NS da se pazari delo?
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 28-06-2013, 18:06:31 »
Baš mi je drago što si ovo pitao.

Raspitao sam se i otkrio da su Novosađani zapravo u (blago) povlašćenom položaju - Čarobna knjiga u Novom Sadu ima klub čitalaca koji se nalazi u knjižari Bulevar Books (Bulevar oslobođenja broj 60). Sve ČK knjige  se u ovoj knjižari prodaju sa popustom od  15%. (Žuta kabanica je, znači, 578 dinara - dok je u ostalim knjižarama 102 dinara skuplja.)

Pored Novog Sada, Klub čitalaca Čarobne knjige postoji i u Zrenjaninu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #24 on: 28-06-2013, 19:29:03 »
Kog srpskog reditelja bi voleo da vidiš kako ti ekranizuje čedo?
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 28-06-2013, 19:35:20 »
Kog srpskog reditelja bi voleo da vidiš kako ti ekranizuje čedo?
Petra Pašića.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #26 on: 28-06-2013, 19:45:31 »
Planira li se neka promocija?
We're all mad here.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 28-06-2013, 19:52:09 »
Planira li se neka promocija?
Svakako. Samo... Jedno je sigurno: beogradska promocija neće biti pre septembra.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #28 on: 28-06-2013, 19:55:36 »
Šteta...
We're all mad here.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #29 on: 28-06-2013, 20:19:29 »
Neka knjiga malo zaživi, pa onda.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #30 on: 28-06-2013, 21:22:19 »
Baš mi je drago što si ovo pitao.

Raspitao sam se i otkrio da su Novosađani zapravo u (blago) povlašćenom položaju - Čarobna knjiga u Novom Sadu ima klub čitalaca koji se nalazi u knjižari Bulevar Books (Bulevar oslobođenja broj 60). Sve ČK knjige  se u ovoj knjižari prodaju sa popustom od  15%. (Žuta kabanica je, znači, 578 dinara - dok je u ostalim knjižarama 102 dinara skuplja.)

Pored Novog Sada, Klub čitalaca Čarobne knjige postoji i u Zrenjaninu.

Super, znam gde je knjižara, prvom prilikom je pazarim. Biće mi prvi izlet van žanra nakon dugog niza godina. Hvala na info.

xcheers
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #31 on: 29-06-2013, 06:54:44 »
Pa to je sjajno!  xcheers

Jake Chambers

• 5
  • 3
« Reply #32 on: 29-06-2013, 22:46:54 »

Kupio!
Sad samo da navatam autora za potpis...  8-)

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 04-07-2013, 10:55:17 »
Žuta kabanica je Sremskoj (Vulkan) rasprodata, ali je zato u knjižaru Delfi SKC stigao prvi kontigent.

Nekoliko knjiga u SKC-u je sa potpisom autora, pa ko voli...

:-)

Alexdelarge

• 4
  • 3
  • Enfant terrible
« Reply #34 on: 04-07-2013, 11:00:07 »
Žuta kabanica je Sremskoj (Vulkan) rasprodata.

op,žica, žica, žica, drma mi se kabanica! :!:
moj se postupak čitanja sastoji u visokoobdarenom prelistavanju.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 05-07-2013, 23:56:26 »
Žuta kabanica je Sremskoj (Vulkan) rasprodata.

op,žica, žica, žica, drma mi se kabanica! :!:
:lol:

Gotovo. :)
ZUTA KABANICA je krimic najvise klase.
Kunac zaista dobro pise, i prica veoma angazuje,tome najvise doprinosi zagonetka koja nas vodi kroz pricu i stvara lepu klaustofobicnu atmosferu, te cini da sumnjate u svaki lik koji se pojavljuje.Naravno,kako prica napreduje,autor vesto navodi citaoca na stranputicu prikrivenim obrascem ponasanja .
S tim sto ne bi bila dovoljna samo slagalica,da ovog puta autor nije bio pronicljiv posmatrac ljudske prirode,zapravo, u srcu ovog krimica je cista magbetovska tema,ali ne brinite, resavanje misterije je i dalje u srcu ovog romana.

BladeRunner

• 4
  • 3
« Reply #36 on: 07-07-2013, 21:29:40 »
Pročitah i ja "Žutu kabanicu". Da aminujem Agotino - jako dobar roman, brzo sam ga pročitao, ali zbog obaveza nisam stigao da napišem utiske ranije.

Na početku sam se iznenadio zato što su navedeni glavni likovi i taman kad sam pomislio da ćemo sada da ih pratimo do kraja - autor krene da ih ubija bez pardona. Tako se već u prvih par pasusa nameće ubitačan ritam i zaključak da je apsolutno svako u opasnosti, što se kasnije više nego jednom i potvrdi. Dakle, ovo nije slow burner, već se đonom krene od početka i do kraja nema stajanja.

Nisam imao utisak da je ovo roman slagalica. U krimiću bi očekivao da naši junaci nizom informacija do kojih dolaze riješe slučaj, dok je ovdje (da ne kvarim detaljima) samom postavkom tako nešto onemogućeno. U suštini, najznačajnije stvari u romanu saznamo tako što nam ih neko ispriča u posljednjih dvadesetak stranica, pri čemu prije toga nismo imali dovoljno podataka kako bi sami sklopili taj govor. Struktura romana je takva da Dafina obično sazna da neko drugi ima informaciju koja joj treba i taman kad zakaže sastanak - taj neko bude ubijen. Moram da priznam da bi mi više prijalo da je bar neko u tom nizu ostao živ i zaista joj otkrio nešto na osnovu čega će ponešto i sama zaključiti. Ovako se sve to svodi na odlazak od jedne do druge osobe koje su više (ili manje) mrtve, dok materijalnih tragova nema ni za lijek. Zbog toga mi ovo ne djeluje kao (čisti) krimić, teško da je i noir, nego je prije djelo u kojoj se kriminalna potka koristi kao podloga po kojoj autor slika prilično živopisne likove.

E sad, ako nije hard-boiled krimi, to ne znači da nije dobar. Ovaj roman je sočan, u smislu u kome je to kvalitetan palp. Galerija likova je raznovrsna i sigurno najveći kvalitet. Moram da priznam da mi je ovo bilo bolje u detaljima, nego kao cjelina. Kao cjelina, često sam imao utisak da likovi nisu tu gdje jesu zato što je takav splet okolnosti, nego zato što je pisac htio tu da budu. Što se tiče detalja, roman ima jedan skroz majstorski opis stanara zgrade koji me podsjetio na spot "Protection" od Massive Attack. Što se mene tiče, nije moglo bolje, kogod da je pisac i koji god da je žanr. Jako mi se dopalo apsolutno sve što ima veze sa pop kulturom (od Lepe Lukić nadalje) - inteligentno i duhovito. Likovi su sjajno razrađeni i mislim da bi roman bio podjednako dobar i da je pripadao bilo kom drugom žanru (tipa SF, horor i slično). Bajić ima talenat da dočara likove koji su, u ovom slučaju, vezani na mnogo više različitih načina nego što bi se to reklo na početku. Dodao bi da su sve veze pažljivo osmišljene i logične, tako da bi se odlično štivo dobilo i kada bi se opisali samo stanari zgrade i njihova povezanost, čak i bez ubistva. Kraj mi je bio nepredvidljiv, ali baš zbog toga sam ga slistio u sekundi. Sigurno je da ovo djelo ne pati od dječijih bolesti: ritam je odličan, a čita se prilično brzo i lako.

Čestitke autoru, zaslužena preporuka, a obećavam i kupovinu - kad dođe u lokalne knjižare :)

Pozdrav.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 08-07-2013, 11:24:36 »
Mene nije iznenadilo to sto su navedeni likovi ,tako je i u OSTRVU PROKLETIH, i to  pomaze.
To sto su svi ugozeni i svi sumnjivi je zabavno ,ta igra, dance, dance, dance 'til you're dead. :!:
Sto se tice Dafi meni je njen preobrazaj malo two much,kako je tako naglo postala santa Milagros??
 Sto se tice osobe X tu je bilo naznalka da nesto nije u redu, kad kaze "Moras nemas izbora" ili kad udje u prokletu zgradu , a nema logicnog razloga za to,te je odmah jasno da  nisu cista posla,ali sta ?? Dok kod osobe Y je druga prica ,  tu nas je autor majstorski blokirao recenicom "Procitaj na kojoj adresi je ziveo"? Kraj.

Najvise me je izludjivalo sto ne mogu da provalim motiv.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 08-07-2013, 12:09:36 »
Post iznad sadrzi spojlere !! :cry:

Milosh

• 5
  • 3
« Reply #39 on: 08-07-2013, 12:30:15 »
Hm, morao bih ponovo da pročitam (i to ovaj put finalnu verziju) kako bih bio siguran da li roman funkcioniše u pravom smislu i kao slagalica tj. da li su sve natuknice prethodno date čitaocu dovoljne da i sam provali kraj, ali čak i ako nisu dati svi delići za kompletnu sliku neki od njih su tu, skoro od početka, sve vreme bodu oči i teraju mozak da misli, konkretno... POTENCIJALNI SPOJLER ...pomenuta zabava i snimak kamerom sa nje, jasno je od starta da je to veoma BITNO, samo na koji način... KRAJ POTENCIJALNOG SPOJLERA a ima i još nekih sitnijih tragova, čini mi se. Ovaj roman - u verziji koju sam čitao - pre svega dobro funkcioniše kao triler (iznenadi vas taj obrt, a ujedno ima i smisla), zaplet je sigurno vođen, bez viškova i rasplinjavanja (veliki pomak u odnosu na Ostrvo prokletih), a i likovi su ovde daleko razrađeniji (mislim, nije ovo nikakav psihološki roman, ali za jedan triler više nego dovoljno). Jedino što je meni i dalje Kunčev stil pisanja malo suviše školski, i na momente krut, ali to se može izbrusiti vremenom, barem je sve to vrlo pitko za čitanje i nisam se saplitao o rečenice.
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 08-07-2013, 20:30:58 »
Kao što sam, čini mi se, već ranije napisao, Angie i Milosh su čitali jednu raniju ruku. Roman je još doteran pre objavljivanja. Rađeno je, na primer, na dijalozima, na njihovoj prirodnosti, ali je bilo još izmena.

Što se whodunit momenta tiče, on je važan, ali, rekao bih, ne i ključan ili, bar, ne jedini bitan. Krimići su, to je opšte poznato, obično za jednokratnu upotrebu - kad jednom saznate ko je ubica, roman gubi na zanimljivosti. Namera mi je bila da Kabanica ne upadne u tu zamku, te da se može čitati više puta.

BladeRunner

• 4
  • 3
« Reply #41 on: 09-07-2013, 11:13:59 »
Evo i mene (sa malim zakašnjenjem). Spojleri:
vidim da sam se iznad loše izrazio. Ono što sam htio da kažem je da je bilo posrednih informacija o tome ko je ubica (što objašnjava zašto je uvjek jedan korak ispred Dafine), ali sam tu ideju prilikom čitanja odbacio zato što mi je bilo nelogično da čovjek koji nikad nikoga nije ubio, odjednom postaje mašina i kreće da kasapi sve redom, i to prilično brutalno (osim ukoliko je ubica asistent, kao što sam pretpostavljao). Mi ne saznajemo mnogo o Mirjaninom mužu prije kobnog događaja, a u toku romana se on slika kao depresivac bez ispada, dok je ubica prilično agresivan i nekontrolisan (ubistvo slikara). E sad, da je šizofrenik ili neko ko ima istoriju nasilja, to bi bilo očekivano, a ovako sam se osjećao kao da mi se prećutalo nešto o njemu, baš kako bi taj obrt bio iznenadiji. Na stranu (potpuno realna) opcija je da sam manje pažljiv čitalac od Milosha, pa su mi neki od tih detalja promakli. Ali, opet, ni ja ovo nisam doživio kao klasičan whodunit, pa mi nije pretjerano smetalo.
Pozdrav svima.
All those moments will be lost in time like tears in rain.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 12-07-2013, 10:19:05 »
Samo sutra, u subotu, na sajtu Čarobne knjige možete naručiti Žutu kabanicu po promotivnoj ceni od 408 dinara + 150 dinara za troškove dostave na kućnu adresu. Ako ste se već nosili mišlju da pazarite roman, eto prilike da to uradite po najpovoljnijoj ceni.

http://www.carobnaknjiga.rs/zuta-kabanica

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #43 on: 12-07-2013, 15:48:04 »
По свему судећи, успјећу да се докопам књиге раније него што сам очекивао!  :!:

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 13-07-2013, 13:10:12 »
Počeo je LETEĆI START Čarobne knjige. Vreme trajanja akcije je 48 sati tokom kojih možete da naručite Žutu kabanicu sa čak 40% popusta! To u praksi znači: 408 dinara knjiga + 150 dinara poštarina = 558 dinara (u knjižarama je cena 680).

Treba imati u vidu da je dostava na kućnu adresu besplatna za porudžbine veće od 1.000 dinara, pa ako planirate da pazarite još neki naslov Čarobne knjige - ušteda je veća.

Pored Žute kabanice, na popustu je SF roman Zovite ju Zemlja Ivana Lutza.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
« Reply #45 on: 14-07-2013, 19:43:41 »
Ako nemate ideju šta još da poručite, predlažem LIMONOVA!
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

ginger toxiqo 2 gafotas

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 21-09-2013, 14:39:10 »
Promocija romana
datum: 02. 09. 2013. godine (sreda)
mesto: Kulturni centar Beograda
vreme: 20:00 časova
"...get your kicks all around the world, give a tip to a geisha-girl..."

Midoto

• 4
  • 3
« Reply #47 on: 03-10-2013, 09:44:36 »
Bilo je super na promociji, prepala sam se da neću naći mesto iako sam stigla ranije. Svi govornici su bili rečiti, opušteni i duhoviti. Đorđe se pre početka žalio na tremu, ali je očigledno na nju zaboravio odmah na startu. A najsimpatičnije je bilo "desno krilo": bivši i sadašnji učenici. :)

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #48 on: 03-10-2013, 12:02:51 »
Uspeo sam da te ne vidim oO
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #49 on: 03-10-2013, 12:22:03 »
Uspela sam da stignem kad se već završilo.  :(
We're all mad here.