Author Topic: Србољуб Никић, „Жиг петокраке“ (2013)  (Read 3725 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zstefanovic

• 4
  • 3
Нови графички роман
Србољуб Никић
ЖИГ ПЕТОКРАКЕ
(2013)

АуторНикић, Србољуб, 1971-
Наслов  Жиг петокраке : графички роман / Србољуб Никић
Врста/садржајтыпе оф материал height=16 стрип
Језиксрпски
Година2013
Издавање и производњаРашка : Центар за културу "Градац", 2013 (Рашка : Грамис)
Остали ауториСтефановић, Зоран
Физички опис79 стр. : илустр. ; 25 cm
НапоменеТираж 300
Стр. 75-78: Ја, мој неумрли близанац и свет на поставу изврнут : о графичком роману "Жиг петокраке" Србољуба Никића / Зоран Стефановић.
ISBN978-86-88391-18-4
УДК741.5
COBISS.SR-ID198888460

Уз подршку Удружења стрипских уметника Србије
Хвала Душану Младеновићу - Душману за спајање свих конаца
Свест је екран. Време је тачка. Рат је наслеђен. [„Веригаши“]

zstefanovic

• 4
  • 3

Ја, мој неумрли близанац и свет на поставу изврнут: О графичком роману „Жиг петокраке“ Србољуба Никића

Зоран Стефановић

Цео поговор овде http://www.usus.org.rs/sr-RS/novosti-2/207-ja,-moj-neumrli-blizanac-i-svet-na-postavu-izvrnut-o-grafi%C4%8Dkom-romanu-zig-petokrake-srboljuba-nikica.html

Извод:

Набрајајући све вишеструкости стрипа Жиг петокраке, ми откривамо да Никићев експеримент није биљка осуђена у пустињи, већ да се прилично директно углављује у један шири, већ постојећи духовни екосистем, и то у највиталнији део нашег модерног стваралаштва, кроз барем два магистрална тока.

Први ток је сигнализам, једини српски неоавангардни покрет који је у нашем добу од планетарног значаја и који, након пола века, данас делује као једно од најјачих огњишта српске културе — како преко свог оснивача Мирољуба Тодоровића, тако и његових сапутника: Слободана Шкеровића, Илије Бакића и других. У сваком слоју код Србољуба Никића ми налазимо естетске, симболичке, филозофске и стохастичке елементе које можемо без оклевања назвати сигналистичким.

Други магистрални правац са којим Никић кореспондира — и који је више унук сигнализму, но што је засебна појава — јесте опус београдске уметничке групе „Космопловци“. То се нарочито односи на неке стрипове Радована Поповића, Лазара Бодроже, Данијела Савовића или Ивана Грубанова.

Одређене везе видимо са ваљевским кругом око некадашње групе „Црни креч“, тачније песничко–ликовним радовима Дејана Богојевића и Миливоја Костића, док преко Бакићевих вршачких веза стижемо и до тамошњег круга, нарочито до везе са делом стрипског опуса Данила Милошева и Борислава Грабовића.

zstefanovic

• 4
  • 3

Uploaded with ImageShack.us

Прва петина књиге
http://www.rastko.rs/cms/files/books/51dfef0ab350b

zstefanovic

• 4
  • 3
ПРОМОЦИЈЕ И ДИСТРИБУЦИЈА

Издање је изашло крајем јуна. Већ је промовисано на Скупштини УСУС у Београду (СКЦ, 23. јун) и на Балканској смотри у Лесковцу (Центар за културу, 28. јун).

Следећа промоција је Крагујевац 30. августа (Стрип конференција), Београд крајем септембра и октобра (Салон и Сајам), и наравно -- у самој Рашкој.

Податке о дистрибуцији за екс-Ју ће ускоро доставити издавач, директно или преко мене.

Рецензенти који живе у Београду нека се мени јаве на ПП за свој примерак.

Пријатан дан.