Poll

Da li je vreme za povlacenje Crippled Avengera?

jeste
43 (44.8%)
nije
53 (55.2%)

Total Members Voted: 91

Voting closed: 23-02-2004, 18:08:34

Author Topic: The Crippled Corner  (Read 1657024 times)

Tuco and 8 Guests are viewing this topic.

otaku

• 4
  • 3
    • http://nasdvoje.mojblog.com/
The Crippled Corner
« Reply #150 on: 24-03-2004, 15:16:16 »
ovo za Kosovo, verovatno stoji sto kazete, ali, sto se filma Doni Darko tice, duboko sam razmisljala, gledala film dovoljan broj puta (prvo gledanje se obicno prati radnja) i iako se, priznajem, retko drzim onoga sto put meri, jednom seci (u ovom slucaju posalji), sto mi se nije malo puta olupalo o glavu  :x  , evo, sad, pri cistoj svesti i zdravoj pameti, izjavljujem da, da mogu da se vratim kroz vreme, opet  bih isto rekla za Doni Darka, iako sad znam za jet engine fanova Darka upucen sa Znaka sagite, koji bi mi se, u tom slucaju, srucio na glavu (za Kosovo, iskoristila bih drugu sansu sto mi je data i u startu ne bih stisla posalji). Postujem sva suprotna i slicna misljenja i priznajem mogucnost da gresim i da lupam.

p.s. nije strasno lupati, na greskama se uci i od njih se ne umire, izuzev ako ne planirate neku akciju deratizacije, o    
   :x
Proooobaj da u glavi budes sam

Proud Schmoe

• 2
The Crippled Corner
« Reply #151 on: 25-03-2004, 06:11:52 »
Posto se nekako sasvim priordno desilo da se bas na Cripple-ovom Corneru okupljaju fanovi Kristine Rici (sto ja nisam), da pomenem ovde za preporuku onima koji su propustili polubiografski film Vinsenta Galoa "Buffalo '66" iz 1998. godine.
Ovde vam je Kristina u toj plavoj fazi, chubbier than ever.  :evil:
U ovom delcu imate svega i svacega i jednu predivnu scenu stepovanja u kuglaskoj dvorani.
Uz to, odlicne epizode Bena Gazzare i Andjelike Hjuston i kameo raspalog Mikija Rurka.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
The Crippled Corner
« Reply #152 on: 25-03-2004, 19:57:48 »
@Mica Milovanovic

To sto mislis da DONNIE DARKO nema ni traga od logike samo bolje objašnjava dubinu tvojih razmišljanja vezanih za proteste o događanjima na Kosovu... Ponekad je dobro razmisliti da li da klikneš na box "Pošalji", što upravo, ne razmišljajući, činim...

nije mi bas najjasnije sta bi Mica zeleo da kaze? o kakvom Kosovu i protestima govorimo ovde?

@Schmoe

da li ima prirodnijeg mesta za obozavanje Christine Ricci od Crippled Cornera?
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #153 on: 25-03-2004, 19:59:48 »
obavezno pogledajte THE GIRL NEXT DOOR. film rula. Kim Bauer je carica. jednog dana cu se ozeniti sa njom i ogovarace me po Sagiti kako sam se udao...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #154 on: 30-03-2004, 02:28:35 »
pogledao sam TAKING LIVES. upravo zbog DJ Carusa mi je to bio jedan od najocekivanijih filmova godine. rec je o projektu koji je prvobitno developovao Tarsem kod Bruckheimera ali se film ubrzo nasao u turnaroundu i zavrsio u Warneru.

DJ Caruso me je prijatno iznenadio filmom THE SALTON SEA. moram priznati da mi je najprijatniji element tog filma bila rezija, premda mislim da je scenario jedan od boljih svoje vrste. ne volim filmove sa prevelikim brojem frikova po kvadratnom metru i THE SALTON SEA je na tom planu igrao na ivici faula ali se na kraju ispostavio kao dobar i bitan film te ga sad ponosno cuvam na kaseti.

THE SALTON SEA je imao neku vrlu zanimljivu luzersku pricu oko sebe. izasao je u pogresnom trenutku asa castom koji u to vreme nije bio aktuelan i nekako je sve bilo uzasno pase oko njega. cini mi se da je nesto konkurisao RINGu i tako tim filmovima gde zaista nije imao sanse.

TAKING LIVES je luzerski na drugi nacin. DJ Caruso u njemu pravi suprotnu gresku. snima film koji je toliko in da je pase, odmah na startu. svi sastojci filma su do te mere efemerni da boli. naime, imamo serial killer flick sa Angelinom Jolie, sa Ethan Hawkeom koji izigrava kinky Warner Bros personality iz TRAINING DAY. i Kieferom koji se pojavljuje u istoj funkciji kao u PHONE BOOTH, kao special guest star, sto je televizijski termin, a opet s druge strane, radeci seriju 24, Kiefer deluje relevantnije na TVu nego na filmu ovih dana.

Joe Bokenkamp je napisao adaptaciju romana Michael Pyea. Problem je u tome sto je adaptacija pogresno koncipirana. Nisam citao roman, dakle govorim iskljucivo o drmaskom aspektu. Prvo, broj likova je suzen cime se onemogucuje mogucnost za obrte. naprosto sve obrte sam video unapred. posto sam covek iz struke, obicno ih i vidim unapred ali ovoga puta su obrti prozirni cak i za laike. kada je vec takav materijal bolje je bilo da se igra na hickokovsku varijantui suspensea gde publika zna vise od junaka. no, ta vrsta konceptualizacije je ocigledno odbacena te se stepen saznanja izmedju publike i junaka stalno menja.

konceptualno hickokovska prica koja se mogla izgraditi kada bi likovi prodisali, kada bi se prekinulo sa prevelikim strukturalnim elipsama (redak serial killer flick gde vidimo samo jedno ubistvo, sve ostalo je elipsa) kada bi se gradio suspense na bazi znanja.

u ovom obliku imamo predlozak za POTENCIJALAN hickokovski triler koji je izradjen sa mentalitetom akcijasa, s tim sto neme niti akcije niti Hitcha.

fotku je radio Amir Mokri, DP koji me je odusevio radom u BLUE STEEL kao staticnom filmu i u BAD BOYS2 kao hiperkineticnom, no ovde ne nailazi na ozbiljne zahteve. uh, TAKING LIVES bas pada upravo kad se pomene BLUE STEEL...

ako je za utehu, DJ Caruso unosi malo sitnog veza, ima jedan dobar jump scare, i jedan lukav lazni rakord, ali sve ostalo je rutinski i samo pokazuje da je on stekao veliku vestinu radeci na televiziji da ni od cega napravi nesto sto se gleda. ko je video Carusovu DARK ANGEL epizodu MEOW zna o cemu govorim...

Milosh

• 5
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #155 on: 02-04-2004, 02:55:45 »
Quote from: "otaku"
Pumpkin mi je u planu, ali video klub u kom iznajmljujem kasete nema kompjuter i onda vlasnik vec par dana trazi vec nekoliko kaseta koje zna da ima, samo ne zna na kojoj polici  :lol: znaci, dobar je?

znaci...nateraj vlasnika da je pronadje, pripreti mu, pravi scenu, radi sta znas...neka kopa po magacinu...film je GENIJALAN!  :D
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

http://milosh.mojblog.rs/

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #156 on: 05-04-2004, 16:17:46 »
molio bih Big Daddy Trippa da mi pomogne da preuredim ovaj topik u mali hram filma THE GIRL NEXT DOOR

Tripp

• 4
  • 2
The Crippled Corner
« Reply #157 on: 06-04-2004, 16:49:54 »
...Oh, Cripple, man! Malo je zbilja uspjesnih teen-romanticnih komedija, u smislu prosvijetljavajucih, inteligentnih, iskrenih coming-of-age ostvarenja; ionako u svakoj drugoj igra Freddie Prinz, Jr. No, pored LOSER-a Amy Heckerling, ne vidim ko bi se jos mogao kotiti na pijedestalu osim "The Girls Next Door", makar kada su u pitanju noviji projekti. Toliko je malo pravih reprezentativnih filmova novijeg datuma iz ove skole. Velika prednost spomenutog flicka - osim, svakako, jedne od najbozanstvenijih mladjih glumica danasnjice, Elishe Cuthbert - jeste i R-rejting, gdje je sve moguce, ali ako odmah u startu ne uzmemo u obzir American-Pie urnebesni manirizam, vec nesto naveliko slozenije. Da li se to radi o modifikaciji ovoga podzanra u sterilnom Holivudu? Volio bih da je tako, premda mi se ipak cini kako se je skoro nemoguce sklepati film na isti fazon. Kako god bilo, nije nepoznato da 20th Century Fox umije da dozvoli mnogo slobode svojim rediteljima.

The Girl Next Door hrli prema solidnoj dvosatnoj minutazi i citavo vrijeme, ma koliko na mahove pretenciozne, prica se racva na nekolicinu pod-prica vezanih za dvoje zaljubljenih ljudi, kroz njihove djelimicne uspone i padove, djelimicne ali nikada eksplicitne - sto je isto tako bitan notion. Druga ove tajna romanticne komedije je bezmalo savrseno kontrolisani skript, ako se zna da se dvoje protagonista zaljubljuju jedno u drugo u prvih dvadeset minuta. Naravno, aksiom zanra glasi da obicno tada treba da dodje i zavrsne spice filma - kada se dvoje zaljube. The End. Jer ono sto slijedi nakon zaljubljivanja, svi to pretpostavljamo, nije nimalo interesantno za nas gledaoce, a onda, kao dobar primjer, neko pokusa da snimi film i o tome pa se taj film zove THE STORY OF US. U ime zivopisnog dokaza da je, uopsteno gledajuci, izuzetno tesko napisati slican skript - kada se dvoje protagonista zaljube u prvoj trecini filma - vrijedi pogledati i SOMETHING'S GOTTA GIVE.

The Girl Next Door je naprosto krcat desavanjima, a istovremeno barata i lojalnoscu izmedju trojice nerazdvojnih drugova, sto je za jos jednu pohvalu, jer se rijetko nalaze slicni projekti sa mnostvom likova i zbivanja. Recimo, LOSER radi postojano samo na romansi momak-djevojka (vjerovatno zato jer Glavni Junak nema prijatelja) i, provaljenim staromodnim nacinima dramaturgije jednog provjerenog veterana ove skole, doista uspijeva u svojim nastojanjima.

U TGND imamo dvoje ljudi koji se odmah spandjavaju i ono sto slijedi, nekim cudom, nimalo nije monotono, jer do njihovog KONACNOG zaljubljivanja moracemo da cekamo dok se iz protagoniste ne izrodi jedan nimalo zanemarljiv i veoma zreo muskarac. Posalice nisu ocajnicki banalne, vec prica tece, cini mi se, poput vintage proze gdje se zanr obicno umije pretociti u mejnstrim, dakle nesto za svaciji ukus. Ista stvar je i sa filmom LOSER, za koji takodje ne mislim da se radi o svakidasnjoj teen-romanticnoj komediji. Samo sto je LOSER, za razliku od ovog, ipak PG-oriented; bez psovki i svakojakih bizarnosti, sto je, u stvari, i odlika/kamen-temeljac romanticne komedije. Odvajkada sam, naime, drzao da je pokazivanje grudi glavne djevojke u takvom filmu cisto krsenje pravila, pa uvijek kada gledam WORKING GIRL kazem sebi da se ne radi o romanticnoj komediji zbog scene kada Melani Grifit lezi u krevetu sa Harisonom Fordom. TGND i u tom smjeru ispunjava sve preduslove svoga pod-zanra: Elisha, ma koliko okruzena golotinjom, nikada ne skida sve sa sebe; one dijelove njene koze koje imamo u prilici nazrijeti na filmu mozemo da upotpunimo tek u svojim fantazijama.  

Finale je namjerno uobicajeno za taj podzanr - protagonista se ogoljava pred desetinama ljudi, i to jos za govornicom; nesto sto je, inace, pokusao obesmisliti Adam Sandler u filmu BILLY MADISON i umalo nije uspio u tome. No, cak i tada, pod cekicem udarnog klisea, TGND ne uspijeva da poklekne posto pokazuje da je daleko pametniji od vecine filmova iz iste fele i, sto je bitnije, iskreniji i neusiljeniji, iako ne, pak, kripto-savrseno izbrusen. On samo prica pricu o dvoje ljudi - on ne pokusava nasmijati pola Svijeta i zgrnuti velike novce na boks-ofisu.

U svakom slucaju, Cripple, mozda se neces sloziti sa mnom, medjutim stvarno mislim da se radi o jednom zbilja mocnom filmicu i, znajuci Holivud, bice da je ovo u pitanju samo jedan od onih spur-of-the-moment deals, kada prosto naidje ovakav film i onda nema nicega slicnog u narednih 5 godina. I sto je jos bitno, TGND ima OK soundtrack i, je li moguce, ovog puta u scenama sa dobrim ribama nema pjesme "Revolving Door" grupe Crazy Town. Ili mi se mozda to samo ucinilo? Ma kakvi! Ovo je OK film - naravno da nema te stvari u njemu.
'Hey now!'

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #158 on: 08-04-2004, 01:57:51 »
ledao sam SPARTAN i DAWN OF THE DEAD!

SPARTAN je odlican film, po mom uverenju verovatno i najbolji u Mametovom rediteljskom opusu. U ovom scenariju on uspeva da obuzda svoju raspisanost. Po prvi put u svom radu, mamet uspeva da izbaci junake i pricu u prvi plan i da svoje intervencije svede na minimum. Pritom, ja nemam nista protiv mametovih obelezja. Problem je samo u tome sto su njegove majstorije povremeno uspevale da obezvrede izgradjene likove, te se cesto desi da me vise ni ne zanimaju kada vec nebrojeni put prevare jedni druge.

SPARTAN je u tom smislu bas film. Onako, bioskop. Nema sale. Direktno, cak i svesno se nadovezuje na estetiku i neke plotpointe serije `24` cak i vrlo konkretno, te ako bih zeleo da vidim `24: The Movie`, ne bi bilo lose da SPARTAN bude uzor i polaziste kako da se izgradi film.

Val Kilmer je u formi. To me raduje. Kada je nanizao BLIND HORIZON i SPARTAN, sa MINDHUNTERSom koji se sprema, raduje me njegova gluma u Shane Blackovom KISS, KISS, BANG, BANG. Stavise, ne da mi mira...

DAWN OF THE DEAD je film koji nudi dva nevidjena set-piecea. I ono sto se desava u medjuvremenu nije bas ogavno, ali nije ni dobro niti dovoljno mastovito i razigrano. Najpre, film ima previse likova a niko od njih nije zanimljiv, to jest, ni sa kim od njih ne jasemo. Zatim samo tkivo filma obiluje PSIHODRAMATIZACIJOM, koju slabo varim.

Nisam preterani fan Romerovog DAWN OF THE DEAD, stavise imam razne primedbe za taj film. Ali, ipak, to je bila epoha dobrog filma i Romero je naprosto radio u miljeu gde je mogao da ozbiljno osmisli i osvesti zanr. Snyder i Gunn prave rimejk sa gimmickom, sa ponekom dobrom idejom, ali naprosto ne pokusavaju da kazu ono sto nam je Romerov izvornik govorio.

Inace, prakticno i da nema filma koji uspeva da dobro odrazi tu civilizacijsku nultu tacku kada nastupa potpuna sloboda. A to su upravo razne vrste apokalipticnih situacija. Mislim da je vreme da se konacno pojavi zombi film koji ce postici upravo taj efekat. Koji ce nas odvesti u grad na dan kada pocinje NIGHT OF THE LIVING DEAD. Nazalost, psihologija filmskih autora je takva da zele da se pre ili kasnije zatvore u Policijsku Stanicu 13.

Milosh

• 5
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #159 on: 08-04-2004, 02:26:50 »
Quote from: "crippled_avenger"
Inace, prakticno i da nema filma koji uspeva da dobro odrazi tu civilizacijsku nultu tacku kada nastupa potpuna sloboda. A to su upravo razne vrste apokalipticnih situacija. Mislim da je vreme da se konacno pojavi zombi film koji ce postici upravo taj efekat. Koji ce nas odvesti u grad na dan kada pocinje NIGHT OF THE LIVING DEAD. Nazalost, psihologija filmskih autora je takva da zele da se pre ili kasnije zatvore u Policijsku Stanicu 13.

rekao bih da ce Shaun of the Dead bar donekle da pokusa sa takvim pristupom, kroz komediju doduse, ali i to je OK. videcemo kada film stigne na divx... uzgred, cripple, jesi li video trailer za Shaun of the Dead?
"Ernest Hemingway once wrote: "The world is a fine place and worth fighting for." I agree with the second part."

Milosh

• 5
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #160 on: 08-04-2004, 04:02:50 »

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #161 on: 08-04-2004, 12:41:11 »
nisam video trejler, no vidim da se stvara hype.

ipak, rec je o komediji, kad su civilizacijska pitanja tema, ipak ocekujem neko serioznije tumacenje. no, komedije takodje mogu biti bogate znacenjima, ako su dobre. problem je u tome sto neka od tih znacenja previdimo smejuci se.

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #162 on: 10-04-2004, 01:56:33 »
Planira se preseljenje mog gurua Maxa i njegovog hrama. Poslednje dane sam zato proveo u njegovom backroomu panicno pretrazujuci stare originale koji ce uskoro biti sklonjeni. Naravno, oni ce i dalje biti dostupni, medjutim, nece nam uopste biti u vidokrugu i necemo imati priliku da se setimo sta sve ima kod Maxa.

U to ime sam pogledao stari slasher programmer PROM NIGHT, na Deltinom originalu, sa Jamie Lee Curtis, iz vremena kada je bila beznadezno zatvorena u slaher movie zanru. PROM NIGHT je kanadski film, rezirao ga je Paul Lynch i totalni je kuriozitet da bastovana igra David Cronenberg`s own private weirdo Robert Silverman a da jednog od klinaca igra potonji C-akcioni superstar Jeff Wincott, koji se tek minimalno rehabilitovao igrajuci u drugoj sezoni serije 24.

Film je prilicno slab i nije bas naslov koji ce izazivati nostalgiju za slasherima iz ranih osamdesetih. Medjutim u ovom filmu ima nekih zanimljivih elemenata. Naime, cak i u jednom prilicno nezanimljivom, utrnulom ostvarenju kao sto je PROM NIGHT postoji prijatna jednostavnost prizora. Naprosto, iako je rec o poslovno sracunatom i determinisanom filmu, njegovi likovi na cisto materijalnom planu egzistiraju. Glumci iz te epohe imaju neverovatnu telesnu ubedljivost. U tome im pomaze i vrlo nepretenciozno snimanje prirode u kome se naprosto prevazilazi izvestacenost i stegnutost savremenog komercijalnog filma.

Potom sam pogledao Guillerminov SKYJACKED. Ako apstrahujemo cinjenicu da su neka trashy resenja iz ovog filma direktno iskoriscena za ismevanje u filmu AIRPLANE!, film je vrlo napet. Prva polovina filma je odlicna a ostatak bi se mogao nazvati vrlo intrigantnim zato sto Guillermin zalazi na teritorije psihopatologije u koje se nikada nije zalazilo u Mad Bomber filmovima.

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #163 on: 12-04-2004, 00:40:54 »
Nastavlja se prekopavanje po skrivenim coskovima videoteke MAX. U svom poslednjem naletu sam odgledao SLUMBER PARTY MASSACRE 2 i ORCA-THE KILLER WHALE.

SLUMBER 2 je bizaran film. Producirao ga je Corman a rezirala Deborah Brock koja je dobri andjeo Vincent BROWN BUNNY Galloa i veliki fetisista filma ROCK`N`ROLL HIGH SCHOOL koji u SLUMBER 2 samo voli a potom snima i sequel. Go figure...

Film je los, ali nije dosadan i prilicno je bizaran. Daleko od toga da je bolestan i strasan ali je zanimljiv u svojoj potrebi da eksperimentise na terenu gde eksperimenta obicno nema. Kada se radi takva vrsta cheap bottom of the barrel materijala, obicno se ide na rip-off i na logicno sklopljenu celinu koja se pravi da je major film. I obicno inovacije iz B-filma proisticu iz toga sto se autori trude da isplivaju iz konvencije i nametnu se necim novim. Medjutim, SLUMBER 2, donekle kao i SLUMBER izvorni, nimalo ne lici na more slashera koji su ih okruzivali. Prvi SLUMBER je bio malo posprdan, premda ne i cisto parodican, dok je Dvojka potpuni departure.

ORCA-THE KILLER WHALE je pak cist klasik. Prosto je neverovatno kako je kritika previdela ovaj dragulj. Film je nastao kao klinicki rip-off Spielbetgovog mega-hita JAWS koji je promenio istoriju Holivuda prebacivsi formulu B-filma u veliki budzet, ucinivsi nemogucim da snimis zanrovski film za samo 100 000 dolara sa jednim od brace Carradine.

ORCA je neka vrsta spin-offa JAWSa. Richard Harris igra robertshawski lik okorelog ribara, poput Quinta, koji hvata morske zveri za razne podvodne cirkuse. On ubija zenku kita ubice i superinteligentnmi kit se nameri na njega.

Reditelj Michael Anderson, inace pouzdani isporucilac tvrdog zanrovskog materijala je nailovao film. uspeo je da na savrsen nacin prikaze mitsku borbu ribara sa superinteligentnom zivotinjom kroz koju se junak zaista promeni. Epizodni likovi ne odmazu Harrisu, ali je ORCA pre svega film o njegovom liku koji mora da se izbori sa svojom savescu olicenom u osvetoljubivoj zveri.

Bilo bi blasfemicno reci da je ORCA bolji film od JAWS jer realno nije. Medjutim, svakako je najvredniji sledbenik tog filma. Medjutim, to sledbenistvo definisem vrlo usko. Naime, moze se reci da je JAWS najbolji moguci film koji je Spielberg mogao napraviti na tu temu. ORCA je odlican film koji bi Englez mogao napraviti na tu temu. Ako smognete snage, potrazite ovaj klasik na starom originalu Makedonija Filma i ne obazirite se na dve Maltinove zvezdice ili zgrazavanje u Halliwellu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #164 on: 15-04-2004, 12:19:02 »
Gledao sam THE LADYKILLERS Brace Coen. Na ovom filmu su potpisani Ethan i Joel. Mozda zato ne spada u sam vrh njihovog opusa. Ovom rimejku se ne moze osporiti da je zabavan, medjutim, cak i iza zabave koja je solidna premda ne i narocito intenzivna, stoji jedan klasicisticki postupak, poprilicno lisen invencije. Coenovi u ovom filmu prave dosledan rimejk originala. Nazalost, ni u cemu ga ne prevazilaze sto znaci da je njihov film pomalo anahron. A svakako nije mahnit kao jedan drugi klasik na ovu temu. Govorim, naravno, o filmu DUPLEX, koji je upravo film kakav bi Coenovi trebalo da prave.

Ipak THE LADYKILLERS je jedna solidna komedija, sa nekoliko spektakularnih elemenata, narocito u liku Tom Hanksa i Tzi Ma, ali nazalost, mislim da su upravo ova dva cinioca mogla biti pametnije iskoriscena.

otaku

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #165 on: 18-04-2004, 17:33:14 »
ovaj topik u mali hram filma THE GIRL NEXT DOOR

film je odlican, samo mi malo smetalo sto je glavni lik pravi Brendon Vols, osim toga, film je predug, posle izvesnog vremena iscekujes kraj vec vise. Inace, od tinejdzerskih komedija, ja najvise volim Weird Science, i Clueless i Fast Times at Ridgemont High

phuzzy

• 4
  • 3
    • http://www.screaming-planet.com
The Crippled Corner
« Reply #166 on: 18-04-2004, 17:42:37 »
Inace, od tinejdzerskih komedija, ja najvise volim Weird Science

OMFG, mislio sam da sam jedini ludak.

Osamdesete su zakon.

otaku

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #167 on: 18-04-2004, 17:46:02 »
e, da i Almost Famous..
a u Weird Science ima najgenijalnija scena kad biraju velicinu grudi za devojku i ona kada ih nadju sa brushalterima na glavama  :lol:

Milosh

• 5
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #168 on: 19-04-2004, 06:18:09 »
Inace, od tinejdzerskih komedija, ja najvise volim Weird Science, i Clueless i Fast Times at Ridgemont High

Weir Science je zakon! John Hughes rules! Eh, te odamdesete.  :D

elem, otaku, obavezno, ako igde pronadjes, pogledaj Better off Dead sa John Cusackom, jedna od meni omiljenih 80s teen komedija.  :D  

tu su i Ferris Bueller's Day Off, The Breakfast Club, Pretty in Pink...  :lol:

a moram da pomenem i odlicni The Night Before koga su svojevremeno vrteli na tvu non-stop.  :!:

[Fast Times at Ridgemont High jos uvek nisam gledao, cekam da se pojavi na divxu jednog lepog dana]

otaku

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #169 on: 20-04-2004, 01:58:58 »
Gledao sam THE LADYKILLERS Brace Coen.
...ne spada u sam vrh njihovog opusa.
... Coenovi u ovom filmu prave dosledan rimejk originala. Nazalost, ni u cemu ga ne prevazilaze sto znaci da je njihov film pomalo anahron. A svakako nije mahnit kao jedan drugi klasik na ovu temu. Govorim, naravno, o filmu DUPLEX, koji je upravo film kakav bi Coenovi trebalo da prave.

e, pa, jeste da je anahron, i zao mi za Koenove sto nisu nesto unapredili karijeru, ali to je njihov problem  xwink2  , meni je ovaj film genijalan, na par mesta sam se od srca smejala, nije mala stvar ni da se to postigne
 (baba crnkinja je ludilo smesna kao naivcina i scena u kojoj joj Tom Henks objasnjava da je to po jedan peni od svakog ulagaca  :lol:  ). Podsetio me film na "Arsenik i stare cipke" koji je meni jedna od najdrazih starih komedija

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #170 on: 20-04-2004, 02:23:35 »
Crippled Avenger je pogledao HELLBOY. Da vam kazem ja sta je to...

Salim se.

Potrudicu se da budem vrlo nepretenciozan.

Film je ODLICAN. Idite da ga vidite, necete zazaliti, itd. Verujem da to niko nije morao da vam kaze.

No, ja se ovog puta necu baviti pitanjima zasto je film odlican. osim sto cu reci da mi je ghoul priznao kako je pod utiskom Selme Blair isao na net da trazi mp3 sa pesmom Bijelog, ne Bijelinog, vec bas Bijelog Dugmeta o njoj...

Dakle, mislim da je Selma, koju imam na nisanu jos od CRUEL INTENTIONS i BROWN`S REQUIEM ogroman dobitnik posle ovog filma i da ce napokon zaigrati u dobrom visokobudzetnom Holivudu kao sto zasluzuje umesto da se smuca (da ne kazem potuca) po indie filmovima.

I sve je u filmu super i Bog zna kako.

Sta su problemi?

Prvo, mislim da se Holivud vec jako dugo ismeva satanistima i uskoro ce pretrpeti zescu kaznu za to. HELLBOY uvodi veselog djavolka u nase domove, on radi za Sluzbu, inace mu je srce slomljeno, ali hej voli fast food, drustvo i humor. Jedino ne voli kafanu...

Drugo, problem je sam strip koji je potpuno idiotski. No, u okvirima toga sto strip nudi, film je vise nego dobar.

Trece, moram priznati da je Hellboy idealna rola sa Arnija. Skoro bez sminke. Anrnie bez sminke je tri put veci frik od maskiranog Perlmanna. U krajnjoj liniji, ko je prokleti naci frik prizvan pred kraj rata? Ko vam prvi pada na pamet? Arnie!

Hellboy je morao biti Arnijeva testamentarna rola. To je vec pitanje metafizike. Prosto mi nije jasno zasto ti ljudi koji vec prave filmove o tome da se svet rusi ako nadjes odredjeni kamen, odredjenog dana, malo ne pozabave i vlastitim demonizmom?

Arniejev testament je mogao biti u filmu END OF DAYS da ga Hyams nije onako besprizornicki unakazio.

Dakle, poslednji ozbiljan protivnik Arnieju je Mracna Strana. I HELLBOY je naprosto zaokruzivanje kruga.

Na pitanju podele dolazimo i do Cetvrte, kljucne tacke.

Del Toro je odlican reditelj. Ja sam njegov veliki fan i jedan od gurua njegove popularizacije dok je jos bio nepoznat Miramaxov uvoz iz Mexica.

Medjutim, Del Toro nema ono sto su imali autori koji su ucinili Arnija zvezdom.

Sad cu pokusati da objasnim sta je to. Ne znam da li cu umeti.

Postojala je stara izreka u Holivudu da ne mozes da budes reditelj ako ne umes da jases konja. Uveren sam da Milius, Cameron, McTiernan i Verhoeven mogu da jasu konja. Kao sto Del Toro a jos manje Jackson, recimo, ne mogu.

Ovo je vec ezoterija, ali mislim da ovu vrstu filma uspesno moze da zauzda kuckin sin koji moze da kontrolise konja. Tacno je da je imao manji budzet nego sto treba, i da tu sigurno izvire izvesni deo te skoro neobjasnjive ispraznosti koja stalno opterecuje film. Mislim da bi se tip koji jase konja izborio za veci budzet.

Jahanje konja se moze odnositi i na seks. Del Toro je malo nedojeban. To ne valja za reditelja. Hitchcock je iskoristio bonus za nedojebanost. To moze kod scenarista. Ne moze kod reditelja.

Kako se to reflektuje na film? Cudno je to sto cujete od mene, ali nazalost HELLBOY je suvise skrojen. Sve je tight. Nema tacaka na kojima se autor iskazuje u nekom iracionalnom produzavanju poput Michael Baya u BAD BOYS 2. S druge strane, nema situacija u kojima se reditelj suocava sa barbarogenijalnim pitanjem `Kako ovo da snimim?` Del Toro apsolutno vlada konvencijom, na svakom nivou vlada jezikom koji unutar samog rasporeda planova i pokreta kamere sugerise sta se zbiva. Znamo da je horor ili akciona scena i pre nego sto krene samo zbivanje. Po smeni kadrova. A sustina je da povremeno poput Sergio Leonea ili David R. Ellisa imamo stuaciju u kojoj je autor naprosto snimio desavanje na neki nov i talentovan nacin...

Slicno je i scenografijom i kostimom. Nema dovoljno interakcije sa tim materijalima. Framing je uzak. Sve je on the need to know basis. Del Toro nije prvi koji kreira neki imaginarni ili barem polu imaginarni svet u kome ce se desavati spektakl, pa ipak ima primera gde se takav problem ne javlja. uzmimo Verhoevenov STARSHIP TROOPERS. Udarci njegovih buba koje su podjednako bizarne kao bica u HELLBOYu zaista bole, i to ne samo zbog rejtinga...

Ali, takav kakav je, Del Toro jeste najbolji sto reditelj moze da bude u njegovoj vrsti... I HELLBOY je u tom kljucu savrsen.

A u nekom ukupnom estetskom smislu je ODLICAN...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #171 on: 22-04-2004, 01:39:11 »
Sinoc sam gledao jedan apsolutno bizaran film koji bih svima preorucio jer mislim da je rec o zanemarenoj a dosta bitnoj karici zanrovske istorije ako ne bas i evolucije.

Rec je o filmu koja sam iskopao na neopisivo prasnjavom originalu Zeta Filma pod naslovom TIHA FLAUTA, premda se pored bukvalnog naslova THE SILENT FLUTE u vecini literature javlja kao CIRCLE OF IRON.

Rec je o filmu koji je Stirling Siliphant napisao po prici koju su smislili Bruce Lee i James Coburn. Smisljanje price se verovatno desilo u vreme euforije kada je groznica kung fua zahvatila Holivud, te su mnoge celebrities posecivale Bruce Leejeve casove.

James Coburn je iz takvog prijateljstva poceo da saradjuje sa Leejem.

Film koji je proizasaio iz te saradje, nazalost ne donosi nijednog od njioh u glavnoj ulozi. Glavne uloge tumace Jeff Cooper i David Carradine. Stavise Carradine tumaci cak cetiri uloge u filmu. Zatim se pojavljuje i Christopher Lee, i Eli Wallach i Roddy McDowall. Citava akcija ima nesumnjivo visok profil.

Film prikazuje duhovno i borilacko putovanje belog junaka kroz nekakvo azijsko bespuce, u potrazi za Knjigom u kojoj su sadrzane sve istine.

Film se desava u nedefinisanoj epohi, u nedefinisanoj zemlji po cemu film ulazi u sfere fantasy opredeljenja. U sustini, ipak, najvecu deo zanrovskog gradiva ima borilacki karakter, premda tehnike nisu elaborirane niti striktno koreografisane. Ipak, i u ovom predindustrijskom obliku, scene borbe pokazuju osmisljenost i proisticu iz lika.

Film je rezirao Richard Moore.

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #172 on: 28-04-2004, 04:04:10 »
KILL BILL VOL.2 je izvanredan film. sa njim je Tarantino zaokruzio citav stunt koji je zeleo da izvede, a to je provodjenje gledaoca kroz doktoriranje na temu pet vrsta exploitationa, i to bas grindhouse flickova.

zanimljio je da sam bas ovih dana gledao CIRCLE OF IRON koji se obilato citira u KILL BILL VOL. 2 a da sam iste veceri sa TCM snimio Tay Garnettov POSTMAN ALWAYS RINGS TWICE...

ono sto je glavni domet ovih filmova je to sto je Tarantino prepoznao da citav exploitation film pociva na konsatantnom prevazilazenju konvencije i konkurencije, i onda je u svoja dva filma ubacio situacije koje citiraju ili same u izvornom obliku prevazilaze standarde. upravo po konstantnom prevazilazenju redovnih dometa, KILL BILL transcendira eksploataciju i postaje umetnicki film, a opet s druge strane, u svakom kadru ostaje i exploitation...

moram priznati da KILL BILL VOL. 2 poseduje vecu toplinu spram likova i moze se posmatrati kao ozivljavanje, produhovljenje beslovesnog prvog dela. kao stari beslovesnik, ljubitelj Tony Scotta itd. moram priznati da je meni prvi deo drazi. naprosto, mene narocito ne zanima kakvi su to likovi. iskreno receno zanima me da vidim dobro rokanje i rezanje na pokret.

reagujem kao i vecina decaka.

prvi film je bio za decake. drugi film je za devojcice. na neki nacin, Tarantino se poneo kao Milorad Pavic. imamo KILL BILL za decake i devojcice. drugi deo je za devojcice. uspeva da ubaci emociju i humanu logiku u celo zbivanje.

iako me taj pristup narocito ne zanima, moram priznati da je u tome uspeo, te na neki nacim mogu reci da je zabavio i mene, coveka srca kamenoga.

BTW, cudi me da je ghoulu bio potreban drugi film da bi progutao prvi. Argento i bratija nikada nemaju emo pratnju za svoje flickove...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #173 on: 30-04-2004, 02:13:34 »
Podsetio sam se izvornog MAN ON FIRE.

Oprosti mi, Tripp. Gresio sam. kad sam bio mali, film mi je bio nedovoljno dinamican i detaljan. U to vreme je vrhunac Scott Glenna za mene bio NIGHT OF THE RUNNING MAN, kad skuva tipu stopala. Mark L. Lester. Mark L. Lester je i dalje brend u mom malom univerzumu ali italo-uticaj se takodje ceni.

Tada ga nisam cenio. Pogresio sam.

Prastaj, Tripp...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #174 on: 02-05-2004, 12:46:26 »
Proteklih nedelja sam intenzivno prekopavao po starim naslovima videoteke koja se seli i opredelio sam se da ponovo overim neke od vintage Sho Kosugi naslova iz detinjstva. Dok sam ih overavao podsetio sam se da je dva kljucna , izuzev samog klasika NINJA, rezirao Gordon Hessler, reditelj danskog porekla cijim se opusom iz Hammer faze bavi Kim Newman, narocito flickovima koje je snimio sa Vincent Priceom.

Hesslerovi Kosugi flickovi PRAY FOR DEATH i RAGE OF HONOR su straight-edge vengeance flickovi, sa iznenadjujuce solidnim rediteljskim pristupom, kakav se danas jedva srece i u blockbusterima. Borilacke koreografije jesu prilicno trapave, ali opet sve se krece hard-R teritorijom. Filmovi koji po sebi nisu nista narocito takodje sadrze obilje bolesnih elemenata koji su me prilicno iznenadili, medjutim, cini mi se da su savremeni generic negativci sa engleskim akcentom ucinili da zaboravim kako su svojevremeno, tokom osamdesetih villaini bili toliko zli da su pored zle profesije bili i izopaceni.

Kljucni film proteklog perioda za mene je ipak bio JUGGERNAUT Richarda Lestera koji je postojao na nekom apokrifnom Jadranovom originalu, medjutim nikako nisam uspevao da ga se dokopam. Konacno sam narucio NTSC iz Amerike i video sam ga u punoj slavi.

Film je cudesan. Lester je svakako jedan od najbitnijih reditelja, u to nema sumnje. Medjutim, ovaj film je cak i vise nego sjajan. Ovaj film je u prilicnoj meri anticipirao neka od najvecih remek-dela savremenog filma poput DIE HARD, a ponajvise DIE HARD WITH A VENGEANCE.

Scenario je konvencionalna prica o ludom bombasu koji radi ucene postavlja bombe na putnicki prekookeanski brod. Dok odugovlace pregovore sa njim, Britanci salju svoje mornaricke eksperte za eksploziv da se ubace na brod i krenu da rasparcavaju bombe. Ubrzo, situacija postaje nepodnosljivo komplikovana buduci da je bombe bezmalo nemoguce demontirati a bombas prekida pregovore posto umalo upadne u policijsku klopku.

Samo pisanje je odlicno ali u rukama drugog reditelja ovaj film ne bi bio nista vise do star-studded filma katastrofe kakve je tada pravio Irwin Allen.

Medjutim, Lester uvodi neverovatan cinizam u pristupu temi i egzekuciji. Dok brod odlazi sa doka u pozadini cujemo razgovor dva muskarca i repliku koja glasi `So, Humphrey, your place or mine?` O toj vrsti ludila mozemo govoriti na nivou same intonacije.

Sama slika je takodje vrlo specificno strukturisana. Lester medju prvima pokrece kameru u ovoj vrsti avanturistickog filma. Ranije je ovakav mejnstrim slikan relativno staticno, sa odmereneim, artificijelnim pokretima kamere. Cak su i neki nagli pokreti kamere radjeni pravolinijski. Lester uvodi kameru iz ruke. Daleko od toga da njegova kamera baulja kao sto danas ima slucajeva, ali on uspeva da nas ubaci u sred akcije. I to u sred akcije koju glume Richard Harris, Dave Hemmings, Omar Sharif. Gotovo da nikada nisam video film u kome je sa tolikom verite ostricom tretiran neki od ovih velikana koji su prosto oduvek izazivali reditelje da ih snimaju staticno. Mozda sam zato sada vise nego inace dobio priliku da jasem uz rame sa ovim kuckinim sinovima...

JUGGERNAUT je apsolutna preporuka. Ukoliko vam naleti na kablu, satelitu, VHSu, sprijateljite se sa mnom pa vam dajem kasete, koja god kombinacija da je, potrazite ga...

Ghoul

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #175 on: 02-05-2004, 18:32:18 »
kripl, jesi li gledao PHANTOM, THE SUBMARINE, korejski podmornicki film?

Bio je na FESTU pre 4-5 godina; tada mi je promakao jer su nesto menjali raspored prikazivanja ili sam se ja bese nesto zajebo, uglavnom, tek sada sam ga ulovio na DVD-u;

mogao bi se opisati kao DIE HARD na podmornici; naravno, nije nigde blizu tog remek dela, ali fino je napravljen, i ima cheezy-momente koji ce da apeluju na tvoj tradicionalisticki ukus vise nego sto prijaju meni; takodje, veliki poznavalac azijskog filma, Miki Stojanovic, bio je odusevljen svojevremeno [ako ti vec moja preporuka nije dovoljna].

Rekao bih da prevazilazi 'repertoarski' film, kako ti volis da kazes, i sigurno ga pogledaj ako ga nadjes na divxu ili vec necemu.

Moja ocena je 3- ali sigurno bi se tebi dopao bar do 4.

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #176 on: 02-05-2004, 19:45:33 »
Naravno da sam ga gledao. Na tom FESTu je pobrao ogromno odusevljenje iako je, objektivno, najveci domet tog filma iskljucivo u tome sto uspeva da lici na americki film, sa izvesnim modifikacijama. U tom trentku me je pomalo nerviralo to malogradjansko odusevljenje cinjenicom da je neko uspeo da skine look i mehaniku americkog filma, a da pritom sam americki film te vrste niko ne voli, i svi ga se kao zgrazavaju.

Tako je recimo CRIMSON TIDE nepravedno zanemaren i gotovo nepoznat film kod nas...

Ja sam inace ogroman buff za podmornicke filmove i ovaj je bio znatan dodatak mom gledalackom iskustvu.

To se ne bi moglo reci i za drugi ekstaticno dozivljeni korejski rip-off SHIRI

Ghoul

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #177 on: 05-05-2004, 14:08:52 »
kripl, buduci da pretpostavljam da si izgustirao knjigu o Katarini Big-Love, zanima me sta imas da kazes o sledecim recima Dejvida Kronenberga:

"Who is going to have a really negative reaction to INDEPENDENCE DAY? It’s not worth a negative raction. It doesn't call forth emotions one way or another. It's not meant to. A lot of film- making these days is very su- perficial. It's safe. It's not meant to get anyone too riled up, and even when it purports to take a moral stance, everybody knows that no one in- volved in the movie really cares about the moral part of it. A moral stance in Hollywood films is often just part of the narrative. It's a character at- tribute. This guy stands up for justice. It's not like the film- makers were worrying about that. They made the character have a strong point of view so he can struggle with someone, conflict being the essence of drama. You look at STRANGE DAYS. I was really surprised to see it starting to become a movie about a race war, and not really being a sci-fi movie at all. Yet they didn’t have the guts to complete that. The movie ends with a 38 second race riot that is immediatelycalmed, with no repercussion or aftermath. Either you leave it out or you do it. Sadly, it was just a plot device. You feel that the filmmakers did not care."

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #178 on: 05-05-2004, 22:54:09 »
Mislim da je film STRANGE DAYS, iako daleko od najboljeg rada Kathryn Bigelow, uspeo da postavi niz vrlo provokativnih pitanja, na koja naravno nije eksplicitno odgovorio. STRANGE DAYS se nastavlja na WILD PALMS i mislim da je u strozu zanrovsku matricu integrisao niz provokativnih elemenata. Mislim da je politizacija tog filma sasvim dovoljna da mu ocuva zanrovski kapital i da afirmise termitsku dramaturgiju.

Inace, o STRANGE DAYS se moze detaljno govoriti kroz analizu Chuck D-a. Sa Chuckom sam o tome diskutovao letos. Dig his connections with Jimbo Cameron...

Recju, David should mind his own business...

Inace, mislim da je novi film Tony Scotta MAN ON FIRE jedan od subverzivnijih desnicarskih filmova. U njemu postoji briljantan prezir prema sirotinji, onako ocit prezir prema publici za leva lozenja. Nesto kao BAD BOYS 2.

Medjutim, MAN ON FIRE nema scena u kojoj se eksplicitno govori o desnom usmerenju. To je tipican film termitske dramaturgije. Zato ga ne cene dovoljno.

Ghoul

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #179 on: 05-05-2004, 23:31:51 »
Mislim da je film STRANGE DAYS, iako daleko od najboljeg rada Kathryn Bigelow, uspeo da postavi niz vrlo provokativnih pitanja, na koja naravno nije eksplicitno odgovorio.

CrAven, da li si stvarno toliko naivan?

Nije explicitno odgovorio?

Zar nije jasno porucio na kraju: znaika 'Nigraz, don't be upset; don't fight the system. The system is alright. What appeared to be the 'oppression' is an isolated incident perpetrated by a couple of individuals, who will be duly punished by the system, and then everything will be OK as it always has been. The system loves you. Now go to your poverty rows, to your rap, and drugz and whatever lowlife monkey fun you see fit for yourselves & don't waste your time causing all this ruckus. There's no need for revolution. Let's have some party & forget about this unfortunate incident."znaika

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #180 on: 06-05-2004, 01:45:11 »
Nije to rekao, zato sto posle takvog odgovora ne bi bilo nove prilike da se ista prica otkopa za neki novi film. Jedino sto se moze uzeti kao zamerka tom filmu, iz vizure krajnje levice, jeste to sto crncima ne nudi revolucionarni koncept. Sto im ne objasnjava kako da se sistemski izbore sa problemom.

Drugo, mislim da je taj film najkriticniji upravo prema beloj kulturi. Belci su u tom filmu totalno prsli, potrebna su im surova virtuelna iskustva, i konacno, ako nisi primetio imas izvanredan in-joke kada se pomene da Amerika vec odavno cisti palubu TITANICa. To je vec za sladokusce... Film je totalna antiutopija, a prica sa klipovima je naprosto kriminal u antiutopiji.

Zar nisi primetio koliko je policija brojna & represivna u tom filmu?

Milosh

• 5
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #181 on: 06-05-2004, 03:10:56 »
ghoule, kad vec pominjes Cronenberga, procitah na Fangorijinom sajtu da je izasao dvd: Fast Company + Crimes of the Future i Stereo. jesi nabavio to? na sta lici? pricaj...

Ghoul

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #182 on: 06-05-2004, 04:09:47 »
ozbiljno se nosim mislju da kupim taj cron. dvd, iskljucivo zbog prva 2 njegova filma; kad vidim koji su addit. features. i da li ima director's commentary, mozda ga uzmem.
[mada, imam vec vol. I Crony scenarija, koji sadrzi text za oba...]

johnson bronson

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #183 on: 11-05-2004, 22:45:45 »
e ziv bijo kripelu!

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #184 on: 15-05-2004, 16:28:45 »
TROY je film koji je slabiji nego sto izgleda.

Rec je o filmu koji treba da se gleda u drustvu, naprosto zato sto u sebi sadrzi izvesne redundantne elemente koji se moraju prikazati neofitima. Osnovni problem ovog filma je u pogresnom tretmanu mita. naprosto, prica o opsadi Troje je pre svega mit, pa tek onda istorijska cinjenica. Mit je konstituisan od prisustva bogova i ljudi. Pesnicka tumacenja ovog mitskog gradiva su brojna a ILIJADA je, kao i TROY, samo jedno od tih tumacenja. TROY kao ni mnogi anticki tekstovi te vrste nema puno veze sa ILIJADOM, niti se to od ovog filma moglo ocekivati.

Medjutim, kada se u filmu TROY izbaci neizmerno bitan element bozanskog uplitanja u dogadjaje, kada se ne samo ne izobrazavaju bogovi, vec se ukloni i uticaj raznih prorocanstava, onda se gubi osnovna kopca sa tom pricom.

Naime, kao sto sudbinu junaka tragedije cine hibris i hamartija, tako i zaplet svake od njih cini uticaj bogova, koji moze biti konkretan, u pojavnom obliku, ili barem indirektan. Scenarista David 25th HOUR Benioff izbegava bogove i prorocanstva i ostavlja nas sa realsiticki konotiranim mitom ciji iracionalan zaplet zapravo ne moze da veze savremenu publiku.

Ipak, kao sto rekoh TROY se OBAVEZNO mora gledati u drustvu,. a opijati su pozeljni.

Kada se gleda u drustvu, dobijate priliku da apstrahujete salo ovog filma i da uzivate u bitkama koje su fenomenalne. Ne samo da cete uzvikivati `Ridli Skote pojedi svoja muda!` nego cete cak uspeti da buduete i uvuceni u neke od set-pisova preko Petersenovoe stamene, postene, rezije u kojoj ne mora da se trazi subjektivni plan vise.

Takodje neke od inovacija su vezane i za detaljno prikazivanje kakve posledice ostavljaju razna seciva na telo i glavu onog koji njima biva proboden/udaren/pogodjen.

U krajnjoj liniji, ovaj svet nikada ranije nije prikazan sa ovakvim zarom. Jedini aspekt u kome ventualno TROY moze zaostajati za GLADIATORom je aspekt mirnih scena u kojima Ridleyev sminkeraj moze da zabasuri ispraznost razgovora. Petersen relativno konvencionalno resava te situacije, i za razliku od Ridleya daje jednu zaista opipljivu teksturu svetu kojim se bavi. Ocigledno je CGI napredovao.

TROY takodje sa ukusom eksploatise tipicnu holivudsku glumacku podelu, matori Englezi igraju aristokratiju, Helena nije neka sexpot na prvu loptu vec je vise onako etericna, itd. Ali, OK, ovo i jeste holivudski pokusaj da se reafirmise mit. Mislim da je jedina greska u tome sto su mirne scene morale vise nalikovati MATRIXu a da su bitke morale ostati ovakve kakve jesu...

U svakom slucaju, mislim da je TROY obavezno stivo, i da je jedini uslov da se ne overdozira sa zeljom da se ispuni ILIJADA, i naravno, odlazak sa prijateljima...

TROY je dobro zarevanje pre nego sto nam Oliver Stone ne isporuci THE G(r)eek flick ALEXANDER koji ce verovatno biti edgy i pokusace da penetrira istoriju i mit (premda su TROY i ALEXANDER neuporedivi zato sto ALEXANDER ima bogatu istorijsku gradju iza sebe...)

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #185 on: 20-05-2004, 16:38:48 »
Film je iznenadjujuce dobar. Po prvi put, Emerih ne poteze petparacke trikove, ne pravi cirkus od ozbiljnih situacija, ne uvodi komicna odmorista. Rezultat je prvi Emerihov film koji ima celovitost, koji prevazlazi tradicionalno dobre Emerihove pocetke i uspeva da bude konsekventan i dinamican sve do kraja.

Stavise, neki od prizora imaju visoku estetizovanost koja se granici sa ozbiljnom umetnickom invencijom. Na rediteljskom planu takodje, Emerih vrlo posteno odradjuje celu stvar. Naprosto, ima inventivnih situacija a i islikano je iz svih uglovu sto se vidi kada se sklopi scena.

Naravno, niti scenario ima probojnost nekog vaistinu mocnog predloska, niti je rezija vrhunska, medjutim, u najslabijim momentima DAN POSLE SUTRA ostavlja utisak solidnosti, a u najboljim je cak i uzbudljiv...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #186 on: 25-05-2004, 12:37:24 »
Nastavio sam kopanje po starim delovima kolekcije videoteke MAX. Prvi mi je pao u sake TIGER CAGE, staro izdanje Beograd Filma, na kome je prevod radio Dragan Jelicic.

Rec je o kultnom hongkonskom policijskom filmu koji je rezirao Yuen Woo Ping. U ovom filmu on ne overdozira sa svojim kung fu zahvatima. Ima ih, medjutim akcenat je vise na pucnjavama i automobilskim poterama, sa narocitim fetisom za gazenje kolima.

Meci pogadjaju meso kao kod Wooa. Razlika je u tome sto nema slow-motiona u kome se krv rasprsakava vec je sve vrlo naturalisticki.

Film je odlican, i lepo je osetiti Woo Pinga van tipicne wirework ili kung fu postavke.

Potom sam ponovo gledao Bartelov DEATH RACE 2000/ Kada sam ga gledao klinac bio mi je straight akcijas. Tek sam sada sposoban da ukapiram, kakve je to ludacka satira, pa tek onda akcijas. Oseca se Cormanov uticaj na planu gorea. Oseca se rediteljska pismenost Lewis Teaguea koji je pomocnik, vide se cameo uloge tog Cormanovog putujuceg cirkusa, medjutim, Bartelova interpretacija antiutopije je dominantna i ona omogucuje da ovaj film dan-danas stoji kao klasik.

Mislim da bi nekada najavljivani Paul Andersonov rimejk sa Cruiseom, ako bi bio dosledno uradjen, mogao da vrati ovu pricu u americku ideolosku arenu, na velika vrata.

Konacno, overio sam jedan od klasika sa srpskih televizija THE ARAB CONSPIRACY Richarda C. Sarafiana. Rec je o trielru u kome se jedna opasna lady assassin ubacuje da zavede i likvidra saudijskog diplomatu koga igra Sean Connery. Sarafianov glavni adut je totalna relaksiranost i insistiranje na vantrilerskim lementima koji pojacavaju trenutak kad se akcija zaista zagreje. Lokacije su super iskoriscene i film posteno pruza gledaocu sve ono sto ne moze da ima...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #187 on: 26-05-2004, 01:15:01 »
Ako zelite da downloadujete Crippleov intervju iz novog LUDUSA, evo linka...

http://www.intsdus.net.yu/ludus114.zip

Inace, gledao sam GODSEND, prilicno promasen film, za koji mi je ipak jasno zasto je uopste sniman. Ima nekog talenta i ideje u scenariju Mark Bombacka, koji je najnoviji kandidat za pisanje DIE HARD 4. Ipak, postoji atmosfera klanja vola za kilo mesa u celoj stvari, suvise propustenih prilika i suvise nedopustivih gresaka. Ipak, par momenata inventivnosti i sugestivnosti daju ovom filmu oreol ogromnog ali zanimljivog promasaja...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #188 on: 26-05-2004, 17:30:06 »
Ako vas zanima jos jedan Crippleov intervju, evo linka:

http://www.kikinda.org/vesti/intervju/d.vojnov.htm

otaku

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #189 on: 26-05-2004, 22:10:56 »
Quote from: " intervijuisani crippled_avenger"

zato se stalno nađe neko ko će radi pranja novca, političkih poena ili čistog oportunizma dati novac za film.

e, Bjelogrlic te vise nece zvati u svoj turski kafic, da znas  :lol:
slika je super, boy from geto  :)

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #190 on: 30-05-2004, 03:53:07 »
Cini mi se da mi je Big Daddy Tripp ukazivao na ovaj film. Da mi mozak nije sprzen citanjem, gledao bih ga ranije...

OK, dobro, ja sam zaista addict za razne teen filmove, od nekih vidjenijih coming-of-age do najcrnjeg gross-outa.

Ipak, cini mi se da sam naisao na klasik, u ravni edgy neprepoznatih dostignuca poput ADDAMS FAMILY VALUES ili CLUELESS. S tim sto ih ovaj film na jednom tematskom nivou prevazilazi jer njihove glevne adute koji se javljaju relativno retko, i zato su ovi filmovi neizbruseni dijamanti, plasira konstantno.

Ovu cinicnu pricu o dozivljajima u letnjem kampu je snimio Daniel Waters, neznani junak americke scenaristike. Poceo je kao pisac scenarija za kultni teen hit HEATHERS da bi se ubrzo nasao kod Joel Silvera i postao script doctor. Nikada se nece saznati sta je sve doctorovao ali je potpisan na HUDSON HAWKu, FORD FAIRLANEu (filmu sa najvise one-linera u istoriji), BATMAN RETURNS i DEMOLITION MAN. Ostaje tajna koje je sve nerealizovane scenarije napisao i, konacno, koje je sve filmove doctorovao.

HAPPY CAMPERS je njegov rediteljski debi, film koji se prakticno nije ni pojavio u bioskopima. Rec je o filmu sa strukturom backwoods konzervativne tinejdzerske gross-out komedije iz osamdesetih. Dakle, kamp, suma, jezero, a ubrzo postaje vrlo ozbiljan i promisljen, a opet podjednako zabavne drustvene satire, prozete hrabrom komedijom.

Cini se da je Waters u ovom filmu pokazao do kojih visina moze da dosegne tinejdzerska komedija ukoliko se pravilno uradi. Jako bitan element je i definitivna inspiracija koju je imao, ravna onoj iz HEATHERS faze. Dakle, HAPPY CAMPERS je negde na razmedji AMERICAN PIE i BUDJENJA PROLECA, ekspresionisticka teen komedija. Potrazite ga!

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #191 on: 31-05-2004, 03:56:52 »
Gledao sam MINDHUNTERS!

Film spada medju Rennyjeva vrhunska ostvarenja.

Po mom misljenju, razlog zasto ga do sada nisu plasirali u bioskope je u tome sto Miramax/Dimension ne mogu da shvate kako da ga prodaju narodu. Naime, film nema neki star hook, te oni cekaju da se Val Kilmer i Christian Slater malo oporave pa da ga tako puste. Serial killer angle je vec istrosen, cak i u pouzdanoj varijanti sa Ashley Judd. Filmu nazlaost nedostaje neki gothic hook da se prodaje kao horor. Zato je zarobljen na polici.

Da je New Line producirao ovaj film, vec bi zaradio 100 miliona ali sa Weinsteinima ima nesigurnu sudbinu.

Najbitnije je da film nije unreleased sto je los.

Scenario je tight. Nista o cemu ce se pisati mnogo, ali vrlo precizan i bez suvisnih detalja i sala. Prica se da ga je u nekom casu doktorovao i Ehren Kruger.

Scenario je posluzio kao racionalizovana kicma za ulazak u svet Rennyjevih fetisa. A renny ovoga puta isporucuje socan film bez pogresnog kadra. Fotografija je besprekorna, film je savrseno osvetljen. Cini se da je Renny u ovom slucaju too fuckin` slick. Svaki drugi reditelj odstupi bar malo, ima neki svoj kink, ali ne i Renny. Tony Scott je prljav, Renny je cist. Renny radi kao hirurg. Sklapa filmski les koji izgleda potpuno kao manekenka. Fenomenalno.

Renny uspeva da cak polemise i sa samim sobom. Pravi direktne omaze svojim heartstopping scenama iz CLIFFHANGERa i DEEP BLUE SEA, a podseca nas i na LONG KISS. Medjutim, ne propusta i da konstruise tri perfektne autenticne, i nikad do sada vidjene scene.

MINDHUNTERS je film koji se ne busa svojom autenticnoscu te ne verujem da moze biti privlacan najsiroj publici. Medjutim, njegov unutrasnji estetski mehanizam cini da se dokaze kao veliki film. MINDHUNTERS ce vremenom samo rasti kao klasik, kada se prevazidje njegov trenutni autsajderski polozaj. Koncept ovog filma je mrtav ali ga Renny svojom hirurgijom spaja da bi ga kinestickom alhemijom podigao u visine. Svaka cast!

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #192 on: 03-06-2004, 13:00:34 »
Doslo je vreme za evropski film...

U to ime sam pogledao EUROTRIP, nastavak Todd Philipsovog klasika ROAD TRIP, i mogu reci da, iako ga se Todd odrice iz nekih poslovnih razloga, ovaj film stoji kao dostojan nastavak. Naravno, on nema tu fundamentalnu Toddovu preciznost i smisao, ali uspeva da izvuce maksimum na nivou cistog komediografskog zanata.

Inace, u filmu se pojavljuju Rade Serbedzija i Pedja Bjelac, koga smo nedavno mogli videti u filmu KAD PORASTEM BICU KENGUR. Koliko je za Serbedziju ovakav film ipak demise posle high-flying avantura sa Cruiserom, toliko je za Bjelca iskupljenje...

Zatim, sam gledao novu krimi komediju Francis Vebera RUBY & QUENTIN sa Jean Renoom i Gerard Depardieuom. Najzad je rec o jednom francuskom blokbasteru koji ne pokusava da simulira holivudsku moc koju ionako ne moze da dostigne vec svoju nemogucnost da bude Holivud pokriva francuskim resenjima. Ne znam da li je ovaj film postigao zeljeni uspeh na francuskim blagajnama ali ako jeste, mozda nas ceka i americki rimejk jer je pitch o maloumniku i gangsteru potentan za holivudsku razradu...

Konacno, video sam i film SCENES DE CRIMES Frederic Schoenendoerffera. To je sin cuvenog Pierrea, starog desnicarskog dokumentariste i reditelja ratnih filmova o Indokini. Ovajn film je priprema za Fredericov sledeci film AGENTS SECRTES, spijunski triler o kome cujem jako dobre stvari. U tom filmu se pojavljuje par koji obelezava sve najbolje recentne francuske filmove Cassel-Bellucci. SCENES je police procedural serial killer flick koji u taverierovskom maniru istrazuje zivote policajaca nasuprot prici o potrazi za ubicom. Ipak Frederic pokazuje sklonost ka holivudskoj elipsi i atraktivnosti te izdize nivo iznad zanimljivog ali ipak rutinskog scenarija. Ghoulu ce se ovaj film dodatno dopasti jer ima detaljnu scenu autopsije.

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #193 on: 05-06-2004, 17:03:44 »
Ako vas zanima novi Crippleov intervju, posetite ovaj link:

http://www.pobjeda.cg.yu/naslovna.phtml?akcija=vijest&id=31829

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #194 on: 05-06-2004, 17:07:53 »
Cripple na svom terenu...

Kako da uploadujem sliku sa harda?

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #195 on: 06-06-2004, 16:31:20 »
Ovog meseca izlaze dva albuma grupa koje su medju najvecim zivim.

Prvo, 15. juna novi Beastie Boys.

Onda 29. juna novi The Cure...

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #196 on: 09-06-2004, 21:38:36 »
stidljivo predlazem sledeci link:

www.geocities.com/noptt2002/index.htm

Ghoul

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #197 on: 09-06-2004, 21:40:20 »
a stidljivo mozes taj link da pridruzis svakom svom postu, u svom profilu... DILEJO!

a kad smo kod toga, strane kritike ti se ne otvaraju...

otaku

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #198 on: 10-06-2004, 03:09:00 »
nista se ne otvara, tj. otvara se, ali nema ni kritika, ni porno slika.   :lol:

crippled_avenger

• 4
  • 3
The Crippled Corner
« Reply #199 on: 11-06-2004, 02:17:34 »
Sajt se polako popunjava, posetite ga ponovo...

Danas sam gledao novi film čuvenog hongkonsškog direktora fotografije Jingle Ma (Drunken Master II) u kome pokušava da rehabilituje Michelle Yeoh posle dosta sumnjivog filma THE TOUCH Peter Paua (verovatno najvećeg aktivnog HK snimatelja). Reč je o filmu SILVER HAWK, novoj ekranizaciji poznatog HK strip serijala koji je već nekoliko puta ofilmotvoren.

Reč je o površnom i rutinskom stripovskom akcijašu sa akcionim scenama koje nisu nadahnute ali su maksimalno sprovedene. Moram priznati da već počinje da mi nedostaje taj simplifikovani pristup stripovskoj akciji. Naime, danas, posle Frank Millera i ekipe, zaista ne gledamo istim očima na stripove, pa čak i na najbanalnije junake. Ipak, ne smemo zaboraviti zašto su ti junaci izvorno konstruisani. Izmišljeni su da budu petparačka zabava za besprizonike. Zato i filmovi po stripu treba da primarno isporuče petparačku zabavu za besprizornike. Svaka nadogradnja koja naiđe, nije nepoželjna, naprotiv. Ipak, ta nadogradnja mora da izraste iz vrhunskog palpa.

SILVER HAWK nije baš film na kome će se prelomiti tradicije snimanja filmova. Ni u svetu, ni u samom HK. Ipak, reč je o filmu koji zna svoje mesto u lancu ishrane, te bez mnogo post-efekata radi na konstituisanju elementarnog stripovskog palpa.

Priča i scenario su podnošljiv libreto sa Jingle Maove odlične i šminkerski urađene akcione scene u kojima uz Michelle Yeeoh na vrlo zanimljiv način učestvuju i Luke Goss, negativac iz BLADE 2 i Michael Jai White (jedan od boljih poznavalaca borilačkih veština, uz Wesley Snipesa, verovatno najbolji nastavljač Jim Kellyjeve tradicije), guilty pleasure crnac koga je nažalost Tarantino izbacio iz final cuta za KILL BILL VOL. 2 (igrao je Billovog telohranitelja).

Inače, Michelle Yeoh ima 44 godine, još jedna potvrda koliko su nam HK akcioni heroji ostarili. I podsetnik da biološki časovnik neumitno otkucava nad našim omiljenim žanrom.