Author Topic: True Detective  (Read 181943 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
Re: True Detective
« Reply #350 on: 11-10-2014, 16:40:14 »
zato
što je već i prva zasrana na kraju
što je ne režira isti reditelj
što ne igra m. mekonahi
što je zaplet daleko nezanimljiviji

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #351 on: 12-10-2014, 19:23:21 »
Kratka opaska - pošto trenutno nemam vremena da naširoko obrazlažem svoje kompletne utiske - je da je True Detective trosatni film koji traje 8 sati. Što nikako nije dobro. Osim ako ne volite da gledate McConaughey-a kako glumi, što je sasvim na mestu, jer bez njega ništa u ovoj seriji ne bi funkcionisalo.

I, da, scenario je najslabija tačka - ne u smislu konstrukcije rečenica i dijaloga (koji umeju da budu dobri), koliko ne zna šta hoće i kuda je krenuo. Dakle, po meni Pizzobatto je najslabija karika.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #352 on: 12-10-2014, 19:27:50 »
Pizzobatto je najslabija karika.

pa naravno.
sve si tačno reko, pa i ovo.
fukunaga je izvuko stvari kolko je mogo svojom odličnom suspense/dread-filled režijom + mekonahi svojim deliverijem, ali u II sezoni neće biti ni fukunage ni mekonahija, ostajemo samo s picopevcem!

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #353 on: 12-10-2014, 21:11:27 »
Kratka opaska - pošto trenutno nemam vremena da naširoko obrazlažem svoje kompletne utiske - je da je True Detective trosatni film koji traje 8 sati. Što nikako nije dobro. Osim ako ne volite da gledate McConaughey-a kako glumi, što je sasvim na mestu, jer bez njega ništa u ovoj seriji ne bi funkcionisalo.

I, da, scenario je najslabija tačka - ne u smislu konstrukcije rečenica i dijaloga (koji umeju da budu dobri), koliko ne zna šta hoće i kuda je krenuo. Dakle, po meni Pizzobatto je najslabija karika.

Potpuno sam saglasan.

Edit: i sa Gulom da je kraj zasran.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Albedo 0

• Guest
« Reply #354 on: 12-10-2014, 21:16:12 »

po toj logici Radivojević je najslabija karika u SF

sve je u TD savršeno, kome nije jasno neka reprizira remek djelo

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #356 on: 28-11-2014, 11:12:46 »
Taylor Kitsch? John Carter? K'o što jedan moj poznanik voli da kaže, "od njega se svetlost i harizma potpuno odbijaju". Ne znam za svetlost, al' za harizmu se slažem. Ne vidim razlog za radovanje.

Albedo 0

• Guest
« Reply #357 on: 28-11-2014, 12:45:06 »
"od njega se svetlost i harizma potpuno odbijaju"

imajući u vidu da the light is winning to zvuči kao fenomenalan izbor!

ionako je sporedna uloga, Mekadamsova je glavna

Albedo 0

• Guest
« Reply #358 on: 08-12-2014, 19:24:35 »

:-| :-| :-|

Barbarin

• 4
  • 3
« Reply #359 on: 08-12-2014, 23:16:07 »
Konačno odgledah seriju do kraja. I to u cugu 5 epizoda, vreme je proletelo. Odlično je odradjeno sve, osim možda malo dublje analize počinioca i to kako ranije nisu povezali konce. Al kaže Vudi kad imaš ličnih problema rešenje ne vidiš ni kad ti je pred nosom.
Jeremy Clarkson:
"After an overnight flight back to London, I find myself wondering once again if babies should travel with the baggage"

Albedo 0

• Guest
« Reply #360 on: 09-12-2014, 14:20:56 »
vreme je proletelo

Time is a flat circle!

Albedo 0

• Guest
« Reply #361 on: 25-12-2014, 11:26:27 »

cujkebr

• 2
« Reply #362 on: 27-12-2014, 00:08:08 »

Potpuno sam saglasan.

Edit: i sa Gulom da je kraj zasran.
Sta je tu toliko zasrano da svi vi ovde filozofitare?Nije interesantna zadnja epizoda?Nije dobra ili nije dobragluma?Nije u skladu sa ostatkom serije ili je manje kvalitetna od prvih pet epizoda?To sto nije po ukusu nekih ljudi ne znaci da nije dobra,pa sta ste vi ocekivali da vam sve nacrta i u detalje objasni svaku sitnicu?Zar to tek ne bi bio promasaj,zar ne treba svako gledalac da shvati kraj na svoj nacin,prema svom vidjenju?Ljudi ne moze svako biti reziser jedne od najboljih serija ikada i da zadovolji svaciji bukus.Toliko ste popljuvali kraj serije a ja uopste ne vidim sta je to tako lose uradjeno,cak naprotiv.Ovako dobru seriju nisam gledao godinama(a mozda i nikada),budite malo realniji,a sta je to bolje uradjeno od ove serije?Vecina(da ne kazem sve)serija snimljenih zadnjih deset godina tesko da se mogu porediti sa njom a to sto biste vi voleli da vidite(steta sto niste vi veliki reziseri jer vrlo lako svemu nadjete zamerku i to vrlo strucno opisete)na kraju to su samo vase zelje koje na zalost nisu ispunjene.Serija jesavtsena a oni koji misle da je zasrana nakraju neka gledaju druge serije koje imaju(po njima)savrsene zavrsetke.Nisam mogao vise da citam ovo silno proceravanje i prenemaganje a tvrdim da su je svi koji seru o njoj pogledali u jednom dahu,pozdrav

Albedo 0

• Guest
« Reply #363 on: 27-12-2014, 00:40:39 »
TAKOE!!!

remek djelo

Ovako dobru seriju nisam gledao godinama(a mozda i nikada)

+∞

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #364 on: 27-12-2014, 19:11:45 »
Sta je tu toliko zasrano da svi vi ovde filozofitare?Nije interesantna zadnja epizoda?Nije dobra ili nije dobragluma?Nije u skladu sa ostatkom serije ili je manje kvalitetna od prvih pet epizoda?To sto nije po ukusu nekih ljudi ne znaci da nije dobra,pa sta ste vi ocekivali da vam sve nacrta i u detalje objasni svaku sitnicu?Zar to tek ne bi bio promasaj,zar ne treba svako gledalac da shvati kraj na svoj nacin,prema svom vidjenju?Ljudi ne moze svako biti reziser jedne od najboljih serija ikada i da zadovolji svaciji bukus.Toliko ste popljuvali kraj serije a ja uopste ne vidim sta je to tako lose uradjeno,cak naprotiv.Ovako dobru seriju nisam gledao godinama(a mozda i nikada),budite malo realniji,a sta je to bolje uradjeno od ove serije?Vecina(da ne kazem sve)serija snimljenih zadnjih deset godina tesko da se mogu porediti sa njom a to sto biste vi voleli da vidite(steta sto niste vi veliki reziseri jer vrlo lako svemu nadjete zamerku i to vrlo strucno opisete)na kraju to su samo vase zelje koje na zalost nisu ispunjene.Serija jesavtsena a oni koji misle da je zasrana nakraju neka gledaju druge serije koje imaju(po njima)savrsene zavrsetke.Nisam mogao vise da citam ovo silno proceravanje i prenemaganje a tvrdim da su je svi koji seru o njoj pogledali u jednom dahu,pozdrav

Ja se izvinjavam što imam svoje mišljenje!  :oops:

Mada, i kada bih mogao da ga potisnem, ne vidim nikakav argument ovde, osim: JA mislim, dakle, JA znam najbolje. Jer sam to JA. Ali, neprijatelju moj, ko si TI? I zašto misliš da "meni je ova serija vrhunska" išta znači nekom drugom u smislu dokaza ili bar pokušaja ubeđivanja?

Ja sam taj koji voli nejasnoće, relativizam, mogućnost različitih interpretacija. Dakle, nije problem u očekivanjima "da nam se sve nacrta i u detalje objasni svaku sitnicu". Naprotiv!

Meni je True Detective vrlo dobra serija, ali ništa više od toga. Zato što:
- ima filmske produkcijske vrednosti, ali ritam je poremećen, u smislu da su mnoge scene, situacije i rešenja potpuno nepotrebne. I razvučene. I nepotrebno razvučene. Primer: razlaz između Mekonahejevog i Harelsonovog lika zato što je ovaj prvi jebao ženu ovog drugog. To se verovatno ne bi dogodilo da su likovi razvijeni dosledno - eto, to ZNAM iz sopstvenog iskustva - ali onda ne bismo imali zaplet. Jeftino.

- čitava priča o Žutom kralju i Karkozi? Čemu? Ne znači ništa i ne vodi nikud... Čembersov rad mi je bio poznat i pre gledanja serije i ponadao sam se da će se to drugačije razvijati, ali, ne... Ničim se ne pokazuje da je Kralj u žutom zaista zbirka priča nekog tamo pisca od pre stotinak godina, jer Čembers u svetu True Detectiva NE POSTOJI. Dakle, Picobato krade pravi svoj pseudo-ktulu mit... Hej, i moja priča je kul, poručuje on fanovima Lavkrafta i horora. Ne suptilno.

- na stranu razrešenje sa poremećenim ubicom, kraj bi bio bolji da je serija prekinuta dok Mekonahej i Harelson leže na zemlji sa ranama od poslednjeg obračuna - pa makar tu ubacili komentar o zvezdanom nebu. Ovako - kompromis.

Uprkos tome, serija je sasvim gledljiva i dopadljiva, sa odličnom glumom i dobrom režijom. Ložački dopadljiva, čak, što po definiciji znači da će se dopasti mnogima. No, videćemo kako će izdržati test vremena.

P.S. za sve koji misle da ocena na Imdb-u išta znači kratko podsećanje: True Detective, 9.3; Game of Thrones, 9.5

Albedo 0

• Guest
« Reply #365 on: 27-12-2014, 21:42:05 »
[
- ima filmske produkcijske vrednosti, ali ritam je poremećen, u smislu da su mnoge scene, situacije i rešenja potpuno nepotrebne. I razvučene. I nepotrebno razvučene. Primer: razlaz između Mekonahejevog i Harelsonovog lika zato što je ovaj prvi jebao ženu ovog drugog. To se verovatno ne bi dogodilo da su likovi razvijeni dosledno - eto, to ZNAM iz sopstvenog iskustva - ali onda ne bismo imali zaplet. Jeftino.

jel ti to ozbiljno tvrdiš da je Mekonahej dao otkaz zbog tuče sa Harelsonom i jebanja žene, jer onda si propustio štošta. prosto je činjenica da je Kol zbog nečeg drugog napustio policiju

mogao bih naširoko i o tome da je sasvim dosljedno došlo do jebanja, jer pobogu, Hart i Kol su se prije toga i svađali oko ''šišanja trave u potkošulji'', a Megi od početka pokazuje blagonaklonost prema Kolu, između ostalog i u slučaju šišanja, i prvi put kad ga sreće, i kad mu namješta drugaricu, tako da, hm, čudi me da to prepoznaješ kao nedosljedan razvoj likova, prije bih rekao da si malo nepažljivo gledao

na stranu to što je ovo, jelte, serija kao i svaka druga, i da producenti traže zaradu, i vrše pritisak na pisca da ubaci seksi scene i sapunjave momente, da je gotovo fenomenalno kako je samo jebanje prikazano, da Picolato nije prosto odbio producentske zahtjeve već ih subverzivno ismijao

Zamisli momenat u WIRE kada Lester Frimon smuva ribu i onda reci da li je ovo ''jeftino''. Naravno, meni ta frimonska besmislica nikad ne može biti veliki minus, jedva da je i mali minus, za WIRE kao seriju. Ili, hm, reći da nema jebačke jeftinoće npr u RIDGET-u, al normalno, sigurno je neki dasa kritičar do sada pet puta objasnio da sve te jebačine tu imaju itekako smisla. Samo nemaju u TD, jelte.

Samo za razliku od RIDGET-a, gdje je Triru data apsolutna produkciona sloboda, Picolato i svi ostali stvaraoci u kapitalizmu moraju da pregovaraju sa producentima, i kad neko iz pregovora izađe sa onim što smo vidjeli u TD, toj osobi mora da se skine kapa

što se Čembersa tiče, to su ipak tvoja lična očekivanja, dakle, ako si već kritikovao ''Ja, ja pa ja'' pristup onda svakako ovo ne može da bude adekvatna zamjerka fenomenalnom Istinskom detektivu

što se 3. primjedbe tiče, ni u ludilu nije riječ o kompromisu, i to sam odlično objasnio u svom tekstu

Ja se izvinjavam što imam svoje mišljenje!  :oops: 

Izvinjenje prihvaćeno!  8)

cujkebr

• 2
« Reply #366 on: 28-12-2014, 00:17:03 »
U pravu si druze svako ima pravo na svoje licno misljenje i ja sam izneo moje licno misljenje.Sve sto sam napisao je licno i naravno ti ne moras dase slozis sa tim,meni se samo cini(opet licno)da ono sto se zamera ovoj seriji ne odgovara onome sta sam ja video gledajuci je.99% ljudi ovde je bilo odusevljeno serijom do zadnje epizode i onda posle nje drvlje i kamenje.Ja sam seriju pogledao tri puta(to nisam nikada pre uradio ni sa jednom serijom,cak nisam nikada pogledao dvaputa jednu seriju u jednoj godini a Spartakus(prva sezona)me je bas bio izuo iz cipela a nisam ni pomislio to da uradim)i odgledao sam sva tri puta sa uzivanjem,zadnji put u HD-u,tako da po meni je ovo jedi9nstvena i neponovljiva serija.I meni je prvi put kraj bio pomalo razocaravajuci ali kada sam ga pogledao po treci put bio mi je sasvim logican i potpuno zadovoljavajuci,potpuno je pratio ritam serije(moje misljenje).Svi mi koji smo gledali seriju epizodu po epizodu(skoro uzivo cekajuci sledeci torrent sa sledecom epizodom),posle pretposlednje epizode smo ocekivali cudesnu poslednju epizodu,sto je bilo logicno zbog kvaliteta predjasnih epizoda i zbog toga sto je mnogo toga bilo jos neispricano,neobjasnjeno.Kada ta zadnja epizoda nije bila cudesna(vec samo odlicna kao i ostale epizode)tu je nastalo poprilicno razocarenje(jer cuda se ipak retko dogadjaju,zar ne)i rezignacija u pogledu kvaliteta cele serije.I ja sam ocekivao cudo,ali posle nekoliko gledanja sve je (bar meni ai vecini ljudi sa kojimasam diskutovao o seriji)leglo nasvoje mesto i velika vecina kockica se slozila ,jer savrsenstvo je moguce ali ipak tesko dostizno.Ja preporucujem da pogledaju jos jednom seriju,bez predrasuda(jer ovako vanserijsko delo to i zasluzuje)i verujem da ce vecini i ta zadnja epizoda biti zadovoljavajuca,cak sta vise izvrsna.Pozdrav,ovo je samo moje misljenje a verujte mi jako dugo pratim filmove i serije

cujkebr

• 2
« Reply #367 on: 28-12-2014, 00:36:06 »
 aI zašto misliš da "meni je ova serija vrhunska" išta znači nekom drugom u smislu dokaza ili bar pokušaja ubeđivanja?

Samo bih hteo da te pitam sta je tebi(od serija) vrhunsko i sta je tebi puno bolje od  True Detective(ako moze u zanru a moze i van zanra),ako nista drugo onda barem kao preporuku za gledanje jer nikada dosta kvalitetnih preporuka.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #368 on: 28-12-2014, 11:46:56 »
@Bata pogadjas mi misli, nevezano za TD. Sinoc gledam the wire u HD prvu epizodu i kad spomenuta kurava spopadne Di Andjela u trenutku mi sine kako zavrsavaju ona i Frimon i pomislim "jbt. koja glupost, koji im je moj to trebalo". Sto se tice TD, i ja spadam u one sto im kraj bas nije legao ali ne bih znao precizno da se izrazim zasto, znam da me je nerviralo ono plakanje mekohahija i neko resenje sa policajcem na brodu koje mi je delovalo nekako nasilovano i nelogicno. Uz veliku ogradu da se ni ne secam svih detalja najbolje ,poslusacu cujketa :mrgreen: i odgledati celu seriju ponovo, mozda bude lepsi utisak na kraju. Sve ostalo je za cistu peticu, gluma, rezija, tempo, dijalozi...Ostala mi je u secanju ona dugacka scena kad vade onog bajkera iz pucnjave, fantasticno.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Albedo 0

• Guest
« Reply #369 on: 28-12-2014, 13:38:09 »
uvijek ima toga, natjeraju producenti i uglave neku nebulozu

pa i u Twin Peaks je veći dio serije neka jebačina bila, sapunjara sa muško-ženskim odnosima

al u TD smo podigli standarde, to mi se sviđa, nije što bi prema tom standardu jeftine jebačine i jedan Kubrik pao, ma i Kopola bre, drago mi je što se ne može naći veća mana Picolatu

inače, i ja sam bio vrlo začuđen završetkom serije, čak sam na ovom topiku na 4-5 strani rekao da je polovičan, onda sam pogledao ponovo sve i kockice su se složile

što se tog broda tiče, on ima smisla jer se čak od prve epizode prikazuju različite zloupotrebe procedure, Kol napušta policiju zbog proceduralnih zaebancija, stalnog hijerarhijskog gloženja, tako da brod ima smisla kao šlag na tortu, iako jeste malo pretjeran, ali čitavo finale je takvo

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #370 on: 30-12-2014, 19:40:15 »
Ja stvarno nemam vremena da pola svog slobodnog vremena posvetim negiranju vrhunske vrednosti Istinskog detektiva...

Međutim.

@Pizzobatto
S obzirom koliko se zalažeš za pažljivo čitanje/gledanje serije, čovek bi pomislio da ćeš taj stepen stepen detaljisanja pokazati i na drugim mestima - recimo, čitajući moje poruke - ali ne...

Nigde nisam spomenuo (čuveno HBO-ovo) ubacivanje erotskih scena na sve strane, i gde leže i gde ne leže. To ne vidim kao neki poseban problem, niti je posebno vredno pomena u ovom našem slučaju. Možda su one scene sa Hartom i bivšom prostitutkom takve - nije ni bitno. Možda je čitava ona pucnjava na kraju 4. epizode takva: lepa, uzbudljiva, provokativna i potpuno nepotrebna i banalna - nije ni bitno. Pričao sam o nečem drugom.

Elem, lik koji živi poput Kola, distancirajući se od licemerja društva i (društvene?) religije, suočavajući se sa ponudom koju mu je Hartova žena predstavila svojim telom, ima dva mogaća izbora. Ili će je odbiti ili će imati seks sa njom BEZ kajanja i bez skrupula.  Sve ostale opcije su veštačke i potpuno odstupaju od svega što taj lik predstavlja. Ne zato što ljudska bića nisu iracionalna i podložna izlivima strasti i emocija, već zato što je Kolova iracionalnost - a to je stanje tuge zbog smrti svoje kćerke - JAČA od izazova koji mu se trenutno nudi. Inače je isti licemer poput Harta. Što bi mogla biti poenta serije da su razvijali tu ideju dosledno do kraja, ali nisu. I zato tvrdim da je Kol to uradio samo da bi priča imala opravdanje da potpuno otuđi dva glavna lika. Do tada je bilo problema i neslaganja, ali posle tog događaja više nisu mogli da se gledaju očima, a kamoli rade zajedno. Bar neko vreme.
@cujkebr
Generalno, teško mi je da Istinskog detektiva poredim sa serijama, zato što je zaista u pitanju film koji je premašio opseg svog trajanja. Što će reći, produkcija je bolja nego u (svim) serijama tog žanra, i to je - verujem - jedan od razloga popularnosti među ljudima koji gledaju TV serije. Dok se detektivi voze, i voze, i voze, i voze, i voze, i voze, i voze, i dok Kol uvlači dim cigarete, i uvlači, i uvlači, i uvlači, i uvlači, i polako (ali šmekerski!) oteže rečenice, i oteže, i oteže, i oteže, i oteže, ne mogu da se oduprem utisku da je serija spora, i spora, i spora, i spora i da odugovlači da bi popunila vreme od osam sati. Itd. Ipak, film, za koji iz nekog razloga Picolato nije mogao ili hteo da dobije sredstva ili dozvolu. Od svih poređenja koja sam čuo, ono sa Sedam mi je najfascinantnije... Dođavola, čak su i poslednje rečenice slične... Ali, detektivski "slučaj" u TD-u je banalan i nezanimljiv, sam po sebi, i ostaje na plećima likova da iznesu priču. Zato nema potrebe za Žutim kraljem; mogao je taj ubica da se predstavlja kao Golišava kornjača, i sve bi ostalo isto. Ako ubacujete mitologiju u priču, onda bar nešto uradite sa njom. Nešto više od usputne reference na Lavkrafta i srodne pisce, koji su referenca na ljudsku beznačajnost u kontekstu šireg plana univerzuma i života... Moglo je to da se uradi suptilnije.

Elem, ne gledam serije, pa ne preporučujem. Čak ni Fargo, prvu sezonu Crnog ogledala, Orphan Black, In Treatment ili Deadwood. Ništa od toga nije isti žanr. Iako The Wire jeste bolji.

Albedo 0

• Guest
« Reply #371 on: 31-12-2014, 01:57:05 »
pa i ja mislim da sam bio više nego jasan: Rast Kol ne napušta policiju (samim tim ni Harta) zbog žene. Jel treba da ispojlerišem do kraja, pa i ovo sam napisao: “jer se čak od prve epizode prikazuju različite zloupotrebe procedure, Kol napušta policiju zbog proceduralnih zaebancija, stalnog hijerarhijskog gloženja”.  Prosto se ne slažem, i mislim da sam u pravu 8)

Dakle, još jednom, razlaz sa Hartom je irelevantan za sam detektivski slučaj - Kol bi otišao i bez toga. Kol bi dao otkaz i uopšte nikakve veze njegov odlazak iz policije nema sa jebanjem žene. Kad bi napustio policiju napustio bi i Harta, pobogu, ili ti to ozbiljno misliš da je Kol takva moralna gromada, sigurno bi i pisma slao starom prijatelju, i viđali bi se redovno za božićne praznike, ma daj, čim sam vidio da si napisao da bi “ispao licemjer” sve mi je bilo jasno, samo sam htio da te pitam “PA ŠTA ako je licemjer?”, jel ti to nešto smeta :) , ali o tome malo kasnije. Sada samo još jednom da naglasim da je jebanje relevantno samo u drugom smislu, koju ti sasvim zaobilaziš

Prvo, o ovome je djelimično već pisano

Rast djevojci koja je ubila svoju bebu kaže da nas je Bog stvorio bez mana, mi smo takvi kakvi smo i trebali bi to da prihvatimo blabla, i ona prizna krivicu. 2-3 epizode kasnije, cura (bivša prostitutka) koja zavodi Martija govori to isto, Bog nas je stvorio ovakve, to nisu mane itd.. i ovaj puca nakon 7 godina od prethodne prevare. Puca kada čuje Rastov fazon koji izgovara ta djevojka, malo gej, a? Koga je on stvarno htio da jebe u pedu? 8)

Megi u potpunosti shvata ovaj bromance, i udara Harta tamo gdje je znala da ga najviše boli. Dakle, dok ti brineš da li to ima smisla za samog Kola kao lika propuštaš kompletnu homoerotičnu koncepciju. Megi je shvata i zna šta radi.

S druge strane, moj stric rođeni je imao istu tragediju kao i Kol, i samim tim ću ne čvrsto nego jebeno neoborivo da ustvrdim da je ponašanje Kola u kompletu REALISTIČNO. Kako si ono bješe rekao, “znaš iz sopstvenog iskustva”? Znaš kako se ponaša otac koji je izgubio ćerku? Čisto sumnjam, al znam i ja jednog takvog oca, toliko o tome.

Povrh toga, ne samo da su oni koji su izgubili ćerku postali skloni sranjima (i što znam iz prve ruke), nego je Picolato to učinio savršeno. Sasvim je detronizovao Rasta, kojeg svi dižu u nebesa, meni serija uopšte nije super zbog njega, bar ne do posljednje epizode (mnogima je, jelte obrnuto, jer hoće svoju kvaziintelektualnu bajku da prožive do kraja, a pritom mnogi čak i zanemare jebanje koje je takođe bilo sramotno). A čak mu je dodijelio staru dobru “premature ejaculation” pride. Svaka čast na takvom ponižavanju glavnog lika pametnjakovića. Pa ja se divim Picolatu, da mu je HBO tražio seksi scenu sa Kolom, a on im sasuo tešku bruku, i mentalno gledano (da je jebo ženu najboljem ortaku, i da mu je toliko svijest alkoholom izmijenjena da ne može da se kontroliše) i fizički (svrš za 10 sekundi). Pa to je 1 od 5 najboljih momenata u seriji a ti to ističeš kao manu. Svašta.

I da dodam, da jebanja nije bilo, Kol bi prosto dao otkaz i ODMAH počeo da istražuje ZAJEDNO sa Hartom. Našao bi ga mnoooogo ranije i mnogo ranije bi riješili slučaj. To je tačno, ali nije kompletna istina. Šta se onda ne bi desilo, ne bi se uništio alkoholom i ne bi dobili propalog Kola deceniju kasnije. Propali Kol je okosnica serije, i ne bi ga bilo da nije bilo otuđenja dva lika. A čak ni tada on ne odlazi Hartu već ih dva crna pajkana zovu na razgovor. Dakle, Kol kao propali pojedinac, totalno urnisan psihički i fizički, je bio potreban zarad organizacije same serije, a ne SAMO otuđenja dva lika.

Dakle, jebanje ubija 2 muve jednim udarcem a vama nešto smeta. Zašto, zato što Kol ispada licemjer? I još jednom, pa šta? Nešto vam mnogo smeta što čovjek nije ispao ni moralno ni intelektualno superioran, i što je prosto propao, poludio, propio se... Uh, uh.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #372 on: 31-12-2014, 12:08:47 »
Od svega ovoga, slažem se da je Megi znala šta radi, i ovo što si rekao, što je i bila moja poenta:

"...da jebanja nije bilo, Kol bi prosto dao otkaz i ODMAH počeo da istražuje ZAJEDNO sa Hartom. Našao bi ga mnoooogo ranije i mnogo ranije bi riješili slučaj."

Ja sam i mislio na razlaz sa Hartom - bez koga nema rešavanja slučaja - a ne sa policijom, koja je potpuno nemoćna po prirodi stvari i samo sputava naše likove.

Vidiš, ne slažem se da je Kol propao i uništen, ništa više nego što je bio na početku serije (tj, u 1995-oj). Možda je samo imao masku kulture i uglađenosti dok je imao posao, jer je moralo da bude tako. Uništeni ljudi nemaju takav fokus. Vrlo dobro on zna šta radi. On je čovek vođen ogorčenočću, a to je moćan pokretač. Pričaš o stricu koji je izgubio kćerku, ali šta to dokazuje? Da se svi ljudi koji su izgubili drage (ili posebno decu) ponašaju isto? Da li je on svoj bol, svoju tugu i svoju ogorčenost usmerio  na isti način kao Kol? Da li je njegova životna filosofija poput Kolove? Ja sam 15 godina živeo u prisustvu sličnog pogleda na život i ljude i znam koliko je to moćna opsesija. No, to su vrlo subjektivne stvari i verovatno ništa ja neću tebi tu dokazati. Ili ti meni.

Nemam ja ništa protiv toga da se Kol raskrinka kao licemer - bila bi to sjajna opaska - ali treba to isterati do kraja, a ne pokazati na jednom mestu (kada scenario zahteva) a onda zaboraviti.

Albedo 0

• Guest
« Reply #373 on: 31-12-2014, 12:25:26 »
nači slažeš se samo sa onim što je najpovršniji dio objašnjenja?

da uzmemo šbbkbb, i da oni odmah uzmu da dalje istražuju, da li stvarno misliš da bi Hart otkrio ono što je otkrio u finalu? Ili misliš da bi krenuli u potpuno drugom pravcu, da razotkriju čitavu mrežu , i najvjerovatnije izginu usput? Nadam se da shvataš da do ovog konkretnog ubice ne bi stigli klasičnim policijskim radom?

Možda je to tvoja želja da su oni otkrili nekog drugog, ali TD onakav kakav je, sa onakvim završetkom i onakvim ubicom, nije mogao da prođe bez decenijskog odlaganja slučaja.

A pritom zaboravljaš da propali Kol učestvuje u SVAKOJ EPIZODI TD, dok onaj prvobitni Kol nije stalna pojava

dakle, ti si prosto htio neku drugu seriju, htio si Čembersa, htio si Kola iz 1995. godine, i slično, dakle šta si TI LIČNO htio je malo  ''ja pa ja'' koncept

i stalno pričaš da treba nešto istjerati do kraja, a sad si još i sam rekao da je Kol licemjer od početka. AKo uništeni ljudi nemaju takav fokus, odakle Kolu fokus na ritualno ubistvo u prvoj epizodi? Odakle toliki entuzijazam da se vrati svom undercover životu, ušmrka kokain ilištaveć i zaebava se s bajkerima? Odakle mu volja da to istražuje decenijama? Odakle onakvo ''licemjerno'' finale? Odakle čuvanje leđa Hartu u Redžijevom slučaju?

+ izgleda nisi pogledao izbačenu scenu sa Kolovom djevojkom, koja je još jedno licemjerje

i ''licemjerje'' je prisutno od početka, i seksualni naboj sa Megi se gradi od početka

prosto mi nije jasno da stalno pričaš ''istjerati do kraja'', kad je bukvalno to sve stvarno istjerano do kraja, do apsurda jebote, pa neki se žale koliko je ne istjerano do kraja, nego PRETJERANO DO KRAJA

ja bih rekao, kad bi ti malo bolje razmislio, da bi po tvojim kriterijumima izbacivanja licemjernih momenata i jebačine, da se ti u stvari ne slažeš sa jedno 85% ove serije

jer 85% OVE serije (dakle, ne neke čembersovsko-lavkraftovske, sa glavnim clean nihilističkim protagonistom) zavisi od Kolovog licemjerja i seksa

Albedo 0

• Guest
« Reply #374 on: 31-12-2014, 12:35:37 »
i da ne zaboravim

Pričaš o stricu koji je izgubio kćerku, ali šta to dokazuje? Da se svi ljudi koji su izgubili drage (ili posebno decu) ponašaju isto?

ne, to ti upravo pričaš, jer si ti, a ne ja, pokrenuo temu o Kolovom ponašanju, koje je po tebi nelogično

znači, ako se ti ljudi NE PONAŠAJU UVIJEK ISTO, to znači da ti griješiš, a ne ja

ne znam zašto stalno svaljuješ na seriju ili mene sopstvene greške i umišljaje :)

te Čembers, te licemjerje, te da li se takvi očevi ponašaju isto, a to je bila tvoja teza a ne moja, ti si tvrdio da je njegovo ponašanje nelogično i teški scenaristički promašaj

dakle, ako se takvi ljudi ne ponašaju uvijek isto onda ti ne možeš da sudiš o Kolu, a ja mogu bez problema da ga prihvatim

Uostalom, imaš i ''javnu ličnost'' koja je izgubila ćerku, pa ne moramo ni da se bavimo našim rođacima ili prijateljima. A zove se Ratko Mladić

da li se on ponašao kao ovakav ili onakav ili na potpuno treći način?

NARAVOUČENIJE: što se više takvih očeva ponaša različito, to sam ja više u pravu a ti više griješiš :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #375 on: 31-12-2014, 12:52:26 »
i stalno pričaš da treba nešto istjerati do kraja, a sad si još i sam rekao da je Kol licemjer od početka.

Nisam. Rekao sam da je serija mogla da se razvija u tom pravcu - tj. da se Kol razotkrije kao neko ko ne veruje u ideje koje žarko zastupa. Ali, za to je potrebno napraviti neke izmene u scenariju. Da sam ga ja shvatio kao takvog od početka, ne bih imao primedbe.

AKo uništeni ljudi nemaju takav fokus, odakle Kolu fokus na ritualno ubistvo u prvoj epizodi? Odakle toliki entuzijazam da se vrati svom undercover životu, ušmrka kokain ilištaveć i zaebava se s bajkerima? Odakle mu volja da to istražuje decenijama? Odakle onakvo ''licemjerno'' finale? Odakle čuvanje leđa Hartu u Redžijevom slučaju?

Pa, očigledno nije uništen... To što si rekao bi, po nekim misliocima i piscima, bilo i glavno merilo da li je čovek uništen/poražen ili ne. Alkohol i droga nisu dovoljni. Kol je na nekoj granici, ali batrga se. Bori se.

ja bih rekao, kad bi ti malo bolje razmislio, da bi po tvojim kriterijumima izbacivanja licemjernih momenata i jebačine, da se ti u stvari ne slažeš sa jedno 85% ove serije

jer 85% OVE serije (dakle, ne neke čembersovsko-lavkraftovske, sa glavnim clean nihilističkim protagonistom) zavisi od Kolovog licemjerja i seksa

A šta ćemo sa Hartovim licemerjem, koje dominira serijom poput gromade?  :lol:

Nemoj da mi pripisuješ stvari koje nisam rekao. Nemam ništa protiv bilo kojeg ponašanja dok je u skladu sa širom vizijom. Ali, kada osetim da je nešto ubačeno ne zbog sklada sa tom vizijom ili idejom, već kao provokacija ili podilaženje ukusima i trendovima ili jednostavno kao primer zbunjenosti scenariste, onda nastupa nezadovoljstvo. Ne pretendujem na apsolutnu kritiku (to je nemoguće) ali teško ćeš uspeti da negiraš vrlo jasno kristalizovan subjektivni doživljaj (znam, pleonazam, ali zbog naglaska). Možeš da ubacuješ detalje, pa ću ja druge detalje i tako u nedogled. Ili se možda dogovorimo za 17 godina.  xjap

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #376 on: 31-12-2014, 12:55:37 »
A za ovo drugo...

Da li ti tvrdiš da ne postoje karakterni profili? Da je psihologija potpuno nepotrebna?

Svako - ama baš svako - može da uradi bilo šta u bilo kojoj situaciji?

Pizzobattov zakon neodređenosti?

Zašto si onda spomenuo svog strica i sličnost sa Kolom, ako nisi hteo da igraš na tu kartu?

Ali, kao i obično, menjaš metodologiju i pristup da bi "dokazao" ono što već unapred želiš da dokažeš. Kao ono kada si kao "dokaz" da je TD bolji od Farga izneo njihove ocene na Imdb-u... Naravno, sada ćeš reći da to nije dokaz, već samo kuriozitet, kada sam uputio na Game of Thrones. Verujem da, da TD ima najbolju ocenu ikada (za TV seriju) na IDmb-u, ili bilo gde drugde, paradirao bi sa tim na sva vrata.

Albedo 0

• Guest
« Reply #377 on: 31-12-2014, 13:14:00 »
da se Kol razotkrije kao neko ko ne veruje u ideje koje žarko zastupa. Ali, za to je potrebno napraviti neke izmene u scenariju.

zašto, pa i Niče je poludio pod stare dane, pa to sam spominjao na blogu onomad
dakle, uopšte nije nevjerovatno da neko prvo priča jedno, i onda tras, priča sasvim drugo. čak i u realnom životu, kamoli umjetnosti

a pritom Kol JESTE LICEMJER od početka

Pa, očigledno nije uništen... To što si rekao bi, po nekim misliocima i piscima, bilo i glavno merilo da li je čovek uništen/poražen ili ne. Alkohol i droga nisu dovoljni. Kol je na nekoj granici, ali batrga se. Bori se.

u čemu je onda problem? Boriti se, a istovremeno propovjedati nihilizam, je licemjerno. To i jeste moja poenta.

Nemoj da mi pripisuješ stvari koje nisam rekao. Nemam ništa protiv bilo kojeg ponašanja dok je u skladu sa širom vizijom. Ali, kada osetim da je nešto ubačeno ne zbog sklada sa tom vizijom ili idejom, već kao provokacija ili podilaženje ukusima i trendovima ili jednostavno kao primer zbunjenosti scenariste, onda nastupa nezadovoljstvo.

mislim da ti nisam pripisivao stvari, samo sam na tvoju opasku da je nešto možda licemjerno u Kola pokazao da nije ''nešto možda'' nego ''gotovo uvijek'' licemjerno

to nije pripisivanje stvari, nego prosto ukazivanje da u seriji Kol je licemjer u 85% momenata. To je ŠIRA VIZIJA :)

ali čisto da zaokružim da li je nešto stvarno ubačeno i neprirodno stoji kao piletu sisa, valjda ti je poznata stvar, sem Ničeovog licemjerja, da je čoek otišao u bordel i zaradio sifilis?

Dakle, Niče, nadčovjek, bez slabosti, onaj koji je iznad svega toga?

dakle, ja bih rekao da u široj viziji Kolova jebačina stoji tako čvrsto na nogama da mi je gotovo bespredmetno to dokazivati

imaš buljuk pisaca, filozofa, neki bi rekli i crnogorskih vladika, koji jedno pišu, drugo rade, treće jebu, a sifilis mnogi zarade!

pa eo ga Polanski, doživljava tragediju i onda obljubi maloljetnicu

šta je to, nelogičnost, ubačeno kao piletu sisa? Jel to zbunjenost scenariste? :)

Albedo 0

• Guest
« Reply #378 on: 31-12-2014, 13:22:21 »
A za ovo drugo...

Da li ti tvrdiš da ne postoje karakterni profili? Da je psihologija potpuno nepotrebna?

Svako - ama baš svako - može da uradi bilo šta u bilo kojoj situaciji?

Pizzobattov zakon neodređenosti?

Zašto si onda spomenuo svog strica i sličnost sa Kolom, ako nisi hteo da igraš na tu kartu?

Ali, kao i obično, menjaš metodologiju i pristup da bi "dokazao" ono što već unapred želiš da dokažeš. Kao ono kada si kao "dokaz" da je TD bolji od Farga izneo njihove ocene na Imdb-u... Naravno, sada ćeš reći da to nije dokaz, već samo kuriozitet, kada sam uputio na Game of Thrones. Verujem da, da TD ima najbolju ocenu ikada (za TV seriju) na IDmb-u, ili bilo gde drugde, paradirao bi sa tim na sva vrata.

mislim da sad pokazuješ nesposobnost razlikovanja kada ja paradiram, ironišem i zezam se, od onoga kada nešto ozbiljno tvrdim

al to ej usud pisane riječi, da se humor teško prenosi, pa eto da za vjeke vjekova naglasim da za mene IMDB nije pokazatelj ničega. Sem onda kada se zaebavam. Eno DAWN OF THE DEAD ima ocjenu 7,8, za mene je totalna glupost od filma

zašto sam spomenuo svog strica - zato što si ti spomenuo da znaš iz sopstvenog iskustva da Kol ne bi uradio ono što je uradio :)

na to si odgovorio priličnom zamjenom teza: ''Pričaš o stricu koji je izgubio kćerku, ali šta to dokazuje? Da se svi ljudi koji su izgubili drage (ili posebno decu) ponašaju isto?''

dakle, dokazuje da tvoje iskustvo nije toliko mjerodavno da osporiš logičnost scene

to prvo, al kad si već ti sam odlučio da uneseš princip neodređenosti pitanjem da li se svi ljudi koji su izgubili drage ponašaju isto, onda je valjda jasno da i u slučaju principa neodređenosti, i u slučaju realnog iskustva sa takvim ljudima, ti jednostavno nisi u pravu što se tiče logičnosti Kolove seksi scene :)

dakle, ti nisi u pravu u oba slučaja, ja ne ogu biti jasniji od toga :)

a meni nije potreban princip neodređenosti, dovoljno je da odredim  5 karakternih profila, i da jedan od tih 5 reguje onako kao Kol

ti možeš naravno da tvrdiš da preostala 4 tako en reaguju, ali to i nije toliko važno :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #379 on: 31-12-2014, 13:55:37 »
dakle, uopšte nije nevjerovatno da neko prvo priča jedno, i onda tras, priča sasvim drugo. čak i u realnom životu, kamoli umjetnosti

Ne da nije neverovatno, nego je to jedna od osnovnih stavki ljudskog postojanja. Nismo roboti, pobogu. Toga sam bio svestan i pre nego što sam pogledao TD-a.

u čemu je onda problem? Boriti se, a istovremeno propovjedati nihilizam, je licemjerno. To i jeste moja poenta.

E, ovde se ne slažemo. Ali bi se možda složili u zavisnosti od formulacije ove rečenice. Zavisi šta smatraš pod "propovedanjem". Kolovo stanje je njegovo sopstveno i on nikom ne nameće ili savetuje taj model ponašanja ili razmišljanja. Čak bi se, da je scenarista želeo da bude realističniji, ovaj više zatvorio pred Hartom i ne bi toliko razglabao o svom pogledu na život. Avaj, pretpostavljam da je to moralo biti ovako da bi gledaoci imali bolji uvid u njegov lik, NE zbog neke dodatne nedoslednosti.

Njegov nihilizam JE njegova borba. To je status quo. Kol se bori, ali ne pobeđuje (barem do samog kraja serije), inače bi nihilizam nestao. Nema jednog bez drugog, u njegovom slučaju.

ali čisto da zaokružim da li je nešto stvarno ubačeno i neprirodno stoji kao piletu sisa, valjda ti je poznata stvar, sem Ničeovog licemjerja, da je čoek otišao u bordel i zaradio sifilis?

Potpuno nebitno za ovu raspravu. Čovek je voleo žene, to se zna. Otvoreno. Nema to veze s licemerstvom. Pogotovo jer nije pisao o sebi.

Dakle, ti meni zameraš da učitavam svoju ideologiju u seriju (što je 100% tačno), i onda istu kritikuješ, a šta ćemo sa učitavanjem tvoje ideologije? Nema kritike bez učitavanja...

A za ovo drugo...

:-x

Ajde da te pitam ovako: kako ti znaš da Kol - ili bilo koji lik u bilo kom dramskom delu postupa dosledno? Kako to meriš? Prema svom iskustvu ili tuđem? Ili kako Pizzolatto kaže?

Mada, ono za humor ti priznajem... Imam problema sa prepoznavanjem humora u zadnje vreme...  :cry:

Nastaviće se posle Nove godine...

Albedo 0

• Guest
« Reply #380 on: 31-12-2014, 14:19:48 »
ne, ne, nikako, ne govorim ja o tome da li Kol nameće nekome svoj svjetonazor (iako nakratko kod onog sveštenika pod šatorom vrlo agresivno to čini, i na kraju krajeva ostavlja pečat i na samog Harta, što pokazuje završetak serije), već da Kol sam ne živi u skladu sa svojim svjetonazorom.

Ne dok ne propadne načisto i počne da kelneriše u nekoj rupi. U stvari, čak ni tada, jer i tada to nije nihilizam već nihilizam sa posebnom zakupljenom garažom. Sve dok on savjesno radi svoj posao, dok traži ubicu, dok razvija neke prijateljske odnose sa Hartom, on je licemjeran prema sopstvenom svjetonazoru

Nihilizam nije borba. Borba je upravo licemjerje.

A nije problem u samom učitavanju, nego što ti tražiš nešto što se u seriji nije desilo, i onda tumačiš ono što se jeste desilo na osnovu onoga što nije.

I to je legitimno (i ja to sam sto puta radim i apsolutno podržavam) sve dok ne kažeš da sam scenario, onakav kakav jeste, u kojem se nalaze samo stvari koje se jesu desile, sam po sebi nije logičan.

To prosto nije tačno. Scenario, ovakav kakav jeste, jeste logičan.

Scenario kakav ti zamišljaš, sa Čembersom, bez jebačine itd isto tako jeste logičan. Ali taj scenario se nije desio. I ja nemam problem sa takvim pristupom, ti si ga kritikovao kao ''ja pa ja'' pristup, a ne ja.

Ali ako odbaciš ''ja pa ja'', ostaje ti samo ono što stvarno postoji u scenariju, a ne postoji čembers i i ne postoji Kol bez jebačine. Dakle, pitanje je samo da li je Kol sa jebačinom logičan, a ne da li bi Kol bez jebačine bio bolji.

Možda bi i bio bolji, ja mislim da ne bi (to je moj ''ja pa ja'' udio), ali to i nije bila dilema ovdje, već Kol kakav jeste. A on nije nelogičan, nije neprirodan itd...

ništa nema neprirodno u bilo kom filmu ili seriji koji se meni ne sviđaju, ja se nadam da nikad nisam takvu kritiku iznosio, prosto nikad nije bila poenta u prirodnosti, ili da je nešto scenaristički gaf, već da je meni to odbojno. Ne neprirodno ili usiljeno ili nasilno ubačeno, već odbojno (zato što je nečejmbersovski, ili nelavkraftovski i slično)

a to je sasvim druga stvar. Ljudi se stvarno ponašaju kao Kol, u tom smislu nema ničeg neprirodnog. Ljudi se stvarno ponašaju i kao Volter iz Breaking Bada, oni se stvarno tako ponašaju, Volter jeste prirodni libertarijanac, i ja npr nikad ne smatram BB glupom serijom jer je on neprirodan, već zato što je on libertarijanac

on nastupa kao dosljedni libertarijanac, i samim tim ga ha ''učitavam'' kao idiote. to jest, kao i gotovo sve libertarijance

to bi bio nekakav moj pristup tumačenju bilo čega

Albedo 0

• Guest
« Reply #381 on: 31-12-2014, 14:43:58 »
vidim da sam se malo gramatički pogubio na kraju, sad ne mogu da ispravim, praštajte

al kad sam već krenuo da trpam drugi post da još jednom naglasim da je ovdje nesuglasica čisto na nivou toga da li je ovaj scenario loš kakav jeste ili da li nije ispunio neka očekivanja

ja se nadam da nisam udarao u ovo drugo, jer i sam imam očekivanja u pogledu serija i filmova, i to mi je maltene glavni kriterijum ocjenjivanja, nemam problem da to priznam

ali mislim da si ti išao u prvom pravcu, insistirajući da je scenario loš ovakav kakav jeste, sa tim se duboko ne slažem

najčešće ne nastojim da reagujem ako neko kritikuje nešto jer nije ispunilo njegova/njena očekivanja

singerica

• 2
« Reply #382 on: 31-12-2014, 20:29:02 »
Kako je tebi dosadno..

Nevjerovatno je da malo ko ističe činjenicu kako se kaprićoza-ubici ušlo u trag nakon gledanja slike ofarbane kućice. Takođe ostaje nejasno što je na kraju Picolato želio da postigne s pričom oko Karkoze i žutog kralja.

Albedo 0

• Guest
« Reply #383 on: 03-01-2015, 11:22:20 »
đe si, romans, srećna nova godina i duvaj karu!

ne znam da li te je iko učio da ako želiš da učestvuješ u raspravi trebalo bi i da pročitaš prethodno napisano

inače, ne poštuješ sagovornika i ispoljavaš totalni bezobrazluk

nadam se da si ti radio nešto pametnije ovih dana, tipa napio se, ispovraćao se, napio se, ispovraćao se

a ja se, eto, dosađujem. zato duvaj karu

Dr00d

• 4
  • 3
« Reply #384 on: 06-01-2015, 16:53:31 »
Nikako ne mogu da se nateram da gledam serije na koje se lozi siroka masa (Prison break, Breaking Bad, Walking Dead, Lost i sl.) jer znam da nista ne propustam, a ovome sam iz dosade i manjeg broja epizoda dao sansu.
Pa nista specijalno. Ok je serija, gledljiva, ali bolje da je napravljen dobar film od 2 sata.

Procitah ove komentare gore, jedino vas ne kontam cemu poenta gubiti vreme trazeci neku dubinu ovde, raspravljati sta je logicno, a sta nije, da li su trebali ovako ili onako, itd. Tako je kako je, shift delete i odes gledas nesto drugo :)

đe si, romans, srećna nova godina i duvaj karu!

Ovo me je nasmejalo :D
There's no saint like a reformed sinner.

singerica

• 2
« Reply #385 on: 06-01-2015, 18:58:50 »
http://vigilantcitizen.com/moviesandtv/deeper-meaning-true-detective-season-one/

Pussybato, nisam znao da si tako nežan. Praštaj ako sam ti povrijedio osjećanja.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #386 on: 06-01-2015, 19:57:11 »
http://vigilantcitizen.com/moviesandtv/deeper-meaning-true-detective-season-one/

gde bre iskopa ovo NEPISMENO đubre?
pa ovaj je uspeo da napravi čak tri greške u samo jednoj kratkoj rečenici!

"The series begin with the discovery of the corpse of a young women, set up in a ritualistic matter."

lost me at hello! :D

Albedo 0

• Guest
« Reply #387 on: 07-01-2015, 22:27:43 »
Tako je kako je, shift delete i odes gledas nesto drugo :)

banujte ga! 8-)

singerica

• 2
« Reply #388 on: 08-01-2015, 02:03:52 »

gde bre iskopa ovo NEPISMENO đubre?
pa ovaj je uspeo da napravi čak tri greške u samo jednoj kratkoj rečenici!

"The series begin with the discovery of the corpse of a young women, set up in a ritualistic matter."

lost me at hello! :D
Ima ok dijelova i zapažanja, samo što se žestoko nalupao oko mitologije i Lavkrafta.

Inače kad pričamo o realnosti, pitam se kako je moguće da Kol preživi sa onako rasporenim stomakom. Marti ajd i nekako, mada bi onakav udarac čekića vjerovatno raznio grudnu kost i koje rebro.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #389 on: 08-01-2015, 02:26:03 »
bavio sam se već time u rivjuu...
ONO se ne preživljava... a opet...!

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
« Reply #390 on: 08-01-2015, 12:13:44 »
Nikako ne mogu da se nateram da gledam serije na koje se lozi siroka masa (Prison break, Breaking Bad, Walking Dead, Lost i sl.) jer znam da nista ne propustam, a ovome sam iz dosade i manjeg broja epizoda dao sansu.

Jesi li gledao Pushing Daisies?
Ne mog se setim jos neceg blesavog....

singerica

• 2
« Reply #391 on: 08-01-2015, 12:26:52 »

Čitao sam jutros tvoj rivju, i osvrnuo bih se malo na Bad (fake) cop dio.

SREĆAN KRAJ - Ja kraj TD uopšte ne vidim kao srećan, iako na prvi pogled tako izgleda. A upravo je taj privid sreće i hepi endinga jeziv, bar meni. Uhvatili su pravog (njihovog) čovjeka, ubicu? Ne bih rekao. Redži Ledu i Erol Čildres su bili obični pioni, ljudi s dna kace, potrošna roba. Glavni igrači su ostali netaknuti, postali su još moćniji, i sigurno je da će uz pomoć nekog novog Ledua ili Erola nastaviti da rade to što su radili generacijama. Picolato je vjerovatno na to i ciljao - sve se svodi na negiranje realnosti. Lijepo je živjeti u zabludi i misliti da su ubice uhvaćene. Ali ako krenemo da razmišljamo kako je preko svega toga bačen veo iza koga se kriju pravi monstrumi, bogataši i političari koji vode državu i svijet, e tu nastaje problem. Lakše je posprdati se sa svim tim, izrugivati teoretičare zavjere, negirati da tako nešto ne postoji, kako bi nastavili sa našim mirnim, pozitivnim životima. Dobro je pobjedilo zlo, ima nade. Picolato se bukvalno posrpdao takvom načinu razmišljanja. Takođe, onaj re-union Martija i porodice jeste pozitivan, ali i to je privid. Marti sve da se sjutra pomiri sa ženom, preksjutra će opet zaskočiti neku mladu sojku. Time's a flat circle. Svi ponavljamo svoje greške, čitavo vrijeme bježimo od sebe ali se na kraju opet vraćamo na isto mjesto.

KARKOSA - to mi i dalje ostaje nejasno. Slažem se s tobom da je Picolato mogao staviti nešto drugo umjesto Karkose/žutog kralja, i opet bi bilo isto. Jedino što to priči daje određeni mistični prizvuk, ali opet... s druge strane, zamišljam na što je mogao da izgleda ritual u onoj jezivoj zgradurini, pod svijetlom baklji, gdje su sigurno svi bili pod uticajem LSD-a i drugih droga. Psihodelija totalna.

UBICA(e) - Već sam to spomenuo. Prvo, i Ledu i Erol su bili marionete, obični izvršitelji. Bog zna koliko ima takvih. Drugo, one močvare Luizijane su nepregledne, ogromne, zabačene i skrivene, plus svako gleda svoja posla. Treće, iza sebe su imali političku elitu/rođake za koje su završavali posao, i koji su ih stoga i štitili. Glavonje je boljelo dupe - dobijali su što su htjeli. Neko će reći kako su im mogli vjerovati - pa zamislite scenu da bilo ko od ovih rednecks-a dođe i ispriča kako najuticajniji i najbogatiji ljudi Luizijane kidnapuju đecu koju zatim siluju i ubijaju u čast đavolu :) Prošli bi kao onaj što je progovorio i onda presjekao sebi vene u zatvoru. Kol je prišao tome najbliže što je mogao, nabavio snimak rituala na kaseti, povezao odgovorne ljude, našao porodične veze, i sve to poslao novinama. Što je na kraju dobio? Ovo: “The State Attorney General and the FBI have discredited rumors that the accused was in some way related to the family of Louisiana Senator Edwin Tuttle.”

Na kraju se sve to svodi na sledeći dijalog (kopiram sa vigilant citizen, kao i ovaj prethodni)

-“Tuttles, the men in the video … We didn’t get them all”
-“Yeah, and we ain’t gonna get ‘em all. That ain’t the kind of world it is, but we got ours”.

Sigurno je da su imali još pomagača. Nisu oni sami mogli to da odrade. Niti je igdje eksplicitno naglašeno da je u svemu tome bio Erol sam. Prosto, dobili smo jedan dio na tacni, ostalo treba sami da dopunimo.

I to je to. Dodao bih na kraju da mi se sledeće stvari nisu dopale u TD:
-način na koji su povezali špageti ubicu preko zelene kuće. previše usiljeno, jeste da su detalji važni, ali ono bi možda povezao jedino šerlok holms. hvatanje redžija ledua je s druge strane pravi primjer policijskog posla - dugotrajno i dosadno pretraživanje fajlova, traženje sličnosti itd.
-borba u karkozi i kako su njih dvojica preživjela one rane. jedino ako su stvarno tamo umrli, pa nakon toga slijedi aftermath.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #392 on: 08-01-2015, 14:03:49 »
nemam šta da dodam ovom tvom a što nisam već rekao u svom osvrtu.

dakle, da sumiram: kraj nit je srećan nit je nesrećan nego je ŠUĆMURAST, preliven obilatim sirupom u poslednjoj sceni, sa krajnje neveštim, smušenim završnim scenama koje slede posle krvavog okršaja u 'karkosi' čiji je najveći greh - nefokusiranost, nejasnoća, traljavo izvedena dvosmislenost (ako je autor uopšte ciljao na dvosmislenost).

znači, nije nam jasno ni KAKO su ovi preživeli, NI DA LI SU PREŽIVELI, ni poenta onog spooky porodičnog (posthumnog? izmaštanog? sanjanog?...wtf?) okupljanja, ni rastov nagli preokret, ni jeftinoća "mrtve ćerke", ni otrcana neubedljivost "svetlost pobeđuje" (kako sad pa to, na osnovu čega, ko ti reče?)...

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #393 on: 08-01-2015, 14:30:44 »
Ja samo astronomski imam prigovor da je u početku bilo obilje energije i materije, a kako je svemir porastao to se sve rastočilo i razvodnilo. To jest u stvarnosti prvo je bila svetlost, a mrak vremenom pobeđuje. Na ostalo nemam primedbe.

singerica

• 2
« Reply #394 on: 08-01-2015, 14:46:01 »
nemam šta da dodam ovom tvom a što nisam već rekao u svom osvrtu.

dakle, da sumiram: kraj nit je srećan nit je nesrećan nego je ŠUĆMURAST, preliven obilatim sirupom u poslednjoj sceni, sa krajnje neveštim, smušenim završnim scenama koje slede posle krvavog okršaja u 'karkosi' čiji je najveći greh - nefokusiranost, nejasnoća, traljavo izvedena dvosmislenost (ako je autor uopšte ciljao na dvosmislenost).

znači, nije nam jasno ni KAKO su ovi preživeli, NI DA LI SU PREŽIVELI, ni poenta onog spooky porodičnog (posthumnog? izmaštanog? sanjanog?...wtf?) okupljanja, ni rastov nagli preokret, ni jeftinoća "mrtve ćerke", ni otrcana neubedljivost "svetlost pobeđuje" (kako sad pa to, na osnovu čega, ko ti reče?)...
I meni je u početku smetao onakav kraj, al vremenom kapiram koliko je svo to blabla trućtruć nebitno. Kao da su američkoj publici nacrtali ono što je tražila, a s druge strane im provukli kitu u dupe.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #395 on: 08-01-2015, 18:02:19 »
američkoj publici nek trpaju šta oće - al što meni? šta sam im ja skrivio?
što čejmbersu, što lavkraftu, što ligotiju kitu u dupe?!

singerica

• 2
« Reply #396 on: 08-01-2015, 18:27:03 »
Ne bih sad ulazio u polemiku po pitanju kraja. Znam samo da mi je taj "svijetlo pobjeđuje mrak" dio krajnje nebitan. Stvoren je vjerovatno da podmiri zahtjeve producenata i potrebe američke publike, a opet imam osjećaj kao da se Picolato tu posprdao sa njima jer je prije toga obznanio pravu istinu.

Lector, si monumentum requiris, circumspice.

Albedo 0

• Guest
« Reply #397 on: 11-01-2015, 19:04:22 »
Ja samo astronomski imam prigovor da je u početku bilo obilje energije i materije, a kako je svemir porastao to se sve rastočilo i razvodnilo. To jest u stvarnosti prvo je bila svetlost, a mrak vremenom pobeđuje. Na ostalo nemam primedbe.

ali u mentalnoj stvarnosti to je izlazak iz umnog mraka u proSVJETLJENOST! 8-)

ktulu bapske priče, žuti retardirani kraljevi, napravite mjesta za istinskog detektiva!

Uostalom, zar nisu tog Ktulua i kod samog Lavkrafta slavili neki incestuozni maloumnici, crvenovrati svih zemalja i slične spodobe

žuti kralj, pa naravno, petparačka udica za rasturanje filozofskog pesimizma

Picolatov WINTER SLEEP odvrnut do daske!

Ko nije dorastao neka gleda Američkog psiha!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #398 on: 11-01-2015, 21:30:06 »

ali u mentalnoj stvarnosti to je izlazak iz umnog mraka u proSVJETLJENOST! 8)

ktulu bapske priče, žuti retardirani kraljevi, napravite mjesta za istinskog detektiva!

Ali to nije ništa novo.

U suštini, filosofija XVIII veka, koja je kulminirala sa Hegelom.

Samo zamena jedne vrste bapskih priča drugim... Ta "svetlost" može biti nekome mrak - mrak pun strašnih i čudnih mogućnosti.

Mada, ovde je dokazano da ja ništa ne mogu da tvrdim na osnovu svog iskustva, jer time protivurečim sam sebi po definiciji. Zaista nemam volje da tražim sve sofizme iskorišćene u tom dokazivanju... Lakše mi je da presečem Gordijev čvor. Tako da... nema veze.

"Gledaj ponovo." To ljudi često govore kada hoće da kažu da sam ja (ili bilo ko) nešto propustio, nešto pogrešno razumeo u filmu ili seriji. Gledam ponovo samo kada osetim da materijal zahteva ponavljenje: mnogo detalja, mnogo informacija, mnogo neobjašnjenih stvari, i sl. Takve serije/filmovi su obično brzog ritma... True Detective je S-P-O-R. Kada se ne slažem sa ideologijom koja stoji u zaleđini nečega (kada se ta uopšte vidi), ili - još gore - kada je prezirem, ponavljanje ne pomaže. Mislim, mogu ja da pogledam i Feast II 150 puta i time da učinim da taj film postane sastavni deo mog života, ali čemu? Svaka prisnost takve vrste pobeđuje otpor prema toj stvari. I menja vas. Da živimo u doba plemena, i da su me roditelji oženili naslepo sa ružnom devojkom, posle 10 godina bih se pomirio sa tim i obratio pažnju na njene dobre strane (ako ih ima). Ne živimo u to doba, pa dakle: čemu sve to? Da bi me nešto interesovalo, mora da me privuče na prvu loptu (kod žena, fizički; kod filmova, estetski ili intelektualno, ako već ne samo adrenalinski), pa tek onda mogu da uviđam druge dobre strane (koje su bitne - čak bitnije - gledajući dugoročno). Ali ako nema one početne varnice, ne želim da gledam ponovo, jer se to može reći za svaki film ikada snimljen, a gde su tu onda kriterijumi? I ono što propuštam često nije na nivou onoga što gubim.

44-inch Chest gledam ponovo. Tu svaki put mogu da nađem nešto novo, i to mi je bilo jasno tokom prvog gledanja. Children of Men gledam ponovo. Magnoliju. I još par desetina filmova... ali, od serija? Nisam siguran. Možda samo nešto kraće tipa Black Mirror...

Uzgred, srećna Nova godina svima (sa zakašnjenjem), kao i ostali praznici.

Albedo 0

• Guest
« Reply #399 on: 11-01-2015, 21:53:27 »
uf, uf, opet nešto ridikulišeš 8)

način na koji referišeš na Hegela dovoljno govori o tvojim, kako si ih sam nazvao, prvoloptaškim intelektualnim kriterijumima. Hegel drvlje i kamenje bacao na prosvjetiteljstvo.

No ja nisam ni govorio o tome već o prosvijetljenosti ili prosvijećenosti, a to nije isto. Prvo je pokret iz 18. vijeka, drugo je intelektualni stav star više milenijuma (to jest i jedini mogući intelektualni stav). Ah, da, ništa novo pod užarenom loptom!

Čak i filozofski pesimizam barata sa kategorijom prosvijećenosti, makar i kritikovao prosvjetiteljstvo.

Naravno, sasvim je legitimno da te samo prvoloptaške serije i filmovi interesuje, samo ne znam čemu onda uopšte uglavljivanje fraze ''da me privuče intelektualno''. To je maltene udžbenički primjer oksimorona.

Slobodno uživaj u kojim god hoćeš serijama, Istinski detektiv ostaje intelektualno superioran u odnosu na bilo kakve Čemberse i Lavkrafte, to je prosto fakat.

Naravno, nečiji ukus ništa ne govori, jedan meni drag autor, Nil Postman je jednom rekao da intimno obožava da guta popkulturno smeće. A čoek je fenomenalan intelektualac, koji razdvaja svoja privatna zadovoljstva od naučnoistraživačkih radnji.

Tako da nema potrebe da Istinskog detektiva posmatraš kao test inteligencije, ja već peti put ponavljam da je sasvim legitimno da ti se ne sviđa, ne znam zašto bezuspješno pokušavaš da nađeš objektivne intelektualne kriterijume prema kojima je Istinski detektiv loš. To je prosto nemoguće naći 8)

Subjektivne ti praštam! 8)