Author Topic: True Detective  (Read 174169 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
Re: True Detective
« Reply #1000 on: 05-07-2015, 10:19:44 »
Kako nema uverljivosti kod Teksaškog masakra? Pa takvi legendarni filmovi ne prave greške u postavci. Moroni su U VUKOJEBINI, NESOCIJALIZOVANI. Svi su ranije radili u rednek klanici bogu iza tregera, a ne družili se sa nekom bogataškom familijom čija su kopilad, nisu išli da farbaju ograde po celom gradu. Picolato želi da na ubedi da Čildres imao porodičnu firmu sa ocem, a sad ga drži onako. Da je čas socijalizovan, izlazi da kosi travnjake, a da nije u stanju tonu starog đubreta koje se gomila po kući da izbaci. Ma smešno bre. Toliko nadrogiran baš i nisam, da ne primetim te nedoslednosti. ;)

i ponovo si u krivu
naravno da je Teksaški masakr neuvjerljiv. u usporedbi sa TD, to je treš.

dakle, naravno da je uvjerljivije kada je postavka izgrađena tako da je zlo unutra. kada je "uključeno", a zlikovac nije srozan na karikaturu (kao u tvom legendarnom filmu). ne, ti ne shvaćaš da ovdje "zlikovac" nije isključivo Childress (btw, bolje integriran u čitavu priču, nego je to slučaj tamo), već je zlo čitava sredina, sraštenost - ovdje je na sjajan način odgovoreno Siegelovom Prljavom Harryju koji razvija tezu o američkom velegradu kao sredini koja 'porađa' Škorpiona. američki velegrad je odavno na tapeti, a sada je Pizzolatto sjajno (čak smiono) pokazao (a da to ne bude treš i groteska) da i dobra stara konzervativna sredina stvara čudne fenomene; kakvi se tu Škorpioni rađaju. i to čitav raspon, a kako je u pitanju sraštenost (nisu raskorijenjeni kao u velegradu) čitava stvar djeluje još strašnije i uznemirujuće.

jer, strašno je, ne kada imaš nekog istinskog morona leatherfacea (TM je srozan samo na bestijalnost, chainsaw masakri su ekvivalent rimskim arenama, kao je primijetio Sloterdijk), ne, nego je strašno kada imaš ljude koji raspolažu svime, čitavim rasponom ljudskog ponašanja. to se zove praktičnost, snalaženje u svim situacijama. taj višak "praktičnosti", na podlozi instrumentalno-kalkulatorskog razuma, čini strašnijom postavku Childress-Tuttle-familija-močvara-Lafayette-institucije-...

i stoga je ona uvjerljivija, ova je PRIČA uvjerljivija od chainsaw masakra. i kudikamo bolje izvedena.
Od danas ću biti Kao Sunce Jasan.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1001 on: 05-07-2015, 11:52:43 »
ma Linkin je izmaštao nešto, ko je uopšte reko da je onaj vezani Čildresov ćale, to je povezao a nije skapirao sraštenost sredine u pogledu 5 likova od limenke, 5 lutaka, pet ovoga pet onoga, to je kulturna sraštenost, Linkine

poenta je upravo na sraštenosti čitave Amerike, od vukojebina do posljednjeg sprata njujorškog nebodera, da su oni svi dio iste mreže

a uvjerljivost teskaškog masakra mora da je  neki vic, ako hoće nesocijalizovanog iz vukojebine, pa koliko znam eno ga na Hepi televiziji, zove se Zmaj od Šipova, možda je opštio s ovcama al vala ne ne kida kožu s ljudi

imaš upravo totalno nesocijalizovanu ideju od tim likovima iz vukojebina, suviše si gledo Kanibal holokaust i slična smeća

primitivni narodi su manje agresivni od urbanih likova

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #1002 on: 05-07-2015, 12:09:47 »
U kanibal holokaustu je upravo poenta u tome sto ti tvrdis.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #1003 on: 05-07-2015, 12:13:27 »
Quote from: Pizzobatto
primitivni narodi su manje agresivni od urbanih likova

Quote from: Petronije
U kanibal holokaustu je upravo poenta u tome sto ti tvrdis.

Tako je, Petronije.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1004 on: 05-07-2015, 12:22:33 »
moguće je da ja to pogrešno pamtim, pošto sam pokušavao i da zaboravim, ali do tell, tru detektiv je učiteljica života, i o svemu može da se raspreda!

Linkin

• 3
« Reply #1005 on: 05-07-2015, 12:25:12 »
ovdje je na sjajan način odgovoreno Siegelovom Prljavom Harryju koji razvija tezu o američkom velegradu kao sredini koja 'porađa' Škorpiona. američki velegrad je odavno na tapeti, a sada je Pizzolatto sjajno (čak smiono) pokazao (a da to ne bude treš i groteska)

Kakve li su to divne svetlosti velegrada tebi opalile u glavu, sinak!  :shock:  :? :x  xdrinka

Šta si ti tu sve izmešao i domaštao, američki velegrad, prljavog Harija, ma što da staneš tu, ubaci slobodno i malo jelenskih rogova i vukova sa Ontarija. :roll:

Divni su to velegradi koji na tom američkom jugu, rekao bi čovek (ali ne i Kao Sunce Jasan) čistoj provinciji, koji graniče sa močvarom i vukojebinom. :(

naravno da je Teksaški masakr neuvjerljiv. u usporedbi sa TD, to je treš.

Mora da si plakao kad si video kako je tvoj idol, mali genij Picolato, integrirao taj treš kao vrhunski uzor u svoje delo, iz koga je pokrao bukvalno sve.

Ali, objasniću ti o čemu se tu radi, pošto si nam otkrio da voliš da se frljaš a ni najmanje nisu upućen. Ispravan termin za podžanr kome pripadaju i Teksaški Masakr i True Detective je Southern Gothic.

Naravno da kapiram zlo čitave sredine, koje Picolato uspešno gradi nekih šest, a možda čak i sedam epizoda. Ali, u zadnjoj, ili zadnje dve, njegova koncepcija se ispostavlja isprazno šuplja i felerična, traljavo uklopljeno meso Picolatovog uzora Teksaškog Masakra u telo. Pa, zar bi inače tvrdio da je sve ovo samo neo-satanistička propaganda, da ne kapiram Picolatove mistifikacije u pokušaju da prikaže sataniste kao nenadjebive likove kojima je nemoguće prići? Razmisli malo.

ma Linkin je izmaštao nešto, ko je uopšte reko da je onaj vezani Čildresov ćale

Pa kaže sam Čildres, valjda, kad ga nazove tatom. Nisi ti to izgleda pažljivo gledao.

Nije mu, naravno, pravi otac. To je Tatl. Vezani je stepfather sa kojim je imao firmu za bojene ograda po čitavom gradu.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #1006 on: 05-07-2015, 12:36:51 »
moguće je da ja to pogrešno pamtim, pošto sam pokušavao i da zaboravim, ali do tell, tru detektiv je učiteljica života, i o svemu može da se raspreda!

To ti je ono: who's the real monster. Ali, ja taj film ne ljubim nesto, ljudi ga bas vole&stuju jer je milestone, izmedju ostalog zacetnik faund futidz podzanra, medjutim sav taj pseudo mondo trip, dzungle i kanibalisticka urodjenicka plemena na kojima su Italijani insistirali u tom periodu meni je bezveze.

taurus-jor

• 5
  • 3
    • FSFF
« Reply #1007 on: 05-07-2015, 12:38:19 »
Linkine, kad Kao Sunce Jasan (the artist formerly known as Pingvin Patuljak) iznosi stavove, to su pingvinaški aksiomi, jasni kao sunce.  xfrog xjap

S njima se ne možeš raspravljati.

Njima se možeš samo... diviti.  xrotaeye xyxy

Samo Pingvin može da otkrije da je Majkl Majers bio crnac.  :-x :!: :-|
Teško je jesti govna a nemati iluzije.

http://godineumagli.blogspot.com

Albedo 0

• Guest
« Reply #1008 on: 05-07-2015, 12:39:18 »
a jel, sad od oca postade očuh? :)

otac nije, i to je fakat, napisao si da je otac sinoć

inače, da li tvoje pažljivije gledanje govori da ga je očuh osakatio po faci? Ili otac? I čija je ''porodična firma''?

moramo to malo preciznije

Ispravan termin za podžanr kome pripadaju i Teksaški Masakr i True Detective je Southern Gothic.

ne, ispravno bi bilo da uopšte ne koristimo kategoriju žanra, jer to je ionako prilično besplodan pojam, za neke filološke rasprave

valjda smo do sada skapirali da je Istinski detektiv filozofska avantura, a ne tamo neki žanr

Albedo 0

• Guest
« Reply #1009 on: 05-07-2015, 12:44:32 »
To ti je ono: who's the real monster.

to mi je jasno, al u načelu primitivni ljudi nisu kanibali, a ovi u filmu, koliko se sjećam, to jesu

i to da su ''izazvani'' ne pije vodu, neće biti da bi ih izmasakrirali, toga prosto nema u tim plemenima

možda bi ih ubili, ono klasično, koplje u vugla, ali tamo je bilo svakakvih masakara i mučenja, i do dana današnjeg se ne-zapadne civilizacije tako doživljavaju

al da vidim na šta Petronije misli, ovako kako ja pamtim, to nije autentična reakcija amazonskih plemena

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #1010 on: 05-07-2015, 12:46:46 »
To je eksploatacija Bato, makar sto se filma tice, nema tu autenticne reakcije, samo odraz ksenofobije razvijenog dela sveta.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1011 on: 05-07-2015, 12:51:37 »
to se slažem, ali šta sam ja reko nego da se Linkin prilikom ocjenjivanja kako izgleda neko nesocijalizovan iz vukojebine oslanja na Teksaški masakr, kome sam dodao Kanibal holokaust

u oba slučaja to nije adekvatan prikaz ljudi iz vukojebina, nije uvjerljiv, što bi reko Linkin

tumačenje da je to odraz bih bez problema prihvatio, ali i familija u Teksaškom masakru je odraz, a ne uvjerljiva grupacija radnika klanice u vukojebini, to je poenta

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1012 on: 05-07-2015, 13:10:09 »
za linkina

pa, rekoh ti odavno da ne razumiješ. neću reći "ne razumiješ ništa", ali ti si jednostavno nemač pojma.

kakav moj idol, kakvi podžanrovi, e mali linkine

o Pizzolattu ne znam ništa, izuzev da je autor ove sjajne serije. u tom smislu ga mogu cijeniti. idolatrija je tvoj fah, stručnjače za southern gothic (jebote, ti ćeš mi objasniti nešto, a pozivaš se na ... podžanrove??!!!)

gle, dečko, da ti objasnim ovaj naš "slučaj"
ti si ovdje stupanj "estetske svijesti" (i hrvaš se sa podžanrovima), dok sam ja "hermeneutička svijest" i obuhvaćam dalje, jače i šire (uključivši i estetsku svijest)
kužiš, ti si neznalica koja se iscrpljuje u hvatanju referenci (teksaški masakr i sl.) i misli da je estetsko razlikovanje kraj svega. a ne shvaća da je to najobičnija apstrakcija koja je ispod, na nižem položaju, od cjeline svijeta. estetsko pripada svijetu, ne obrnuto.

stoga ne čudi da ne razumiješ (uz sve ostalo) pojam integracije. kada tvrdiš da je TD "integrirao" TM ti govoriš (a da to ne razumiješ, jer ti o razumijevanju mnogo čega nemaš pojma) da je TD superioran TM-u. jer, samo ono što shvaća ono drugo može integrirati, tj. obuhvatiti to drugo u sebi.

ti bi (jer si niži stupanj, tj. estetska svijest) da je TD "uvjerljiv", da "funkcionira", a to bi bio (po tebi) kada bi bio 'vjeran' svome uzoru - Teksaškom masakru. dakle, ti bi običnu rekonstrukciju, umjesto integracije. ponavljam, kako ne znaš o čemu pričaš, nisu ti jasni ovi pojmovi.

jasno, jer ti ne znaš da je integracija misaono posredovanje sa sadašnjošću, tj. takvo (ob)uhvaćanje prošlog da nam i sada govori, umjesto puke rekonstrukcije koja je mumificirana lešina.

tako da, u pravu si, TD je integrirao TM i podigao tu karikaturu na viši stupanj refleksije - sada i southern rednecki imaju nekog smisla.

i sada, nakon što sam ti ovako lijepo objasnio stvari, idi još malo lupaj glavom o zid (ali neće pomoći. jedini put je da zaista počneš misliti, za početak, da studiraš što ti je jasno sunce obasjalo na ovome topiku)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #1013 on: 05-07-2015, 13:36:53 »
Definicije nisu nevazne, one pomazu da se film preciznije smesti, mada za ovakvu raspravu nisu bitne.
Ipak, TCM nije southern gothic, Angel Heart, Skeleton Key itd su predstavnici ovog podzanra. TCM se na wikiju vodi kao sleser, a ja bih rekla backwoods horor sa antagonistom tipicnim za kasnije sleser filmove. Tako da (pod)zanrovski nije cist.
True detective jeste southern gothic.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1014 on: 05-07-2015, 13:42:53 »
mada za ovakvu raspravu nisu bitne.

bravo gospođice

linkina je onaj šamar toliko zbunio da više ne može razumjeti ni stupanj rasprave

mi pričamo o filozofskoj avanturi, a on bi o podžanrovima. to se zove nemati takta.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #1015 on: 05-07-2015, 13:52:36 »
Ne bih da skrecem temu ka KH ali Bato mislim da gresis u vezi tog filma. "Civilizovani" ljudi su zestoko popljuvani tamo. Divljaci koji su izmasakrirali filmadzije u jednom trenutku dozvoljavaju drugoj ekipi da preuzme njihove ostatke i snimke (tako i vidimo sta se desilo), i tu se lepo vidi da oni nisu nikakvi maloumnici vec su se osvetili za silovanje njihove zene, kao vrhunac bahatosti filmadzija. Cak se i na kraju, cini mi se, poentira da je pitanje ko su pravi divljaci, tako nesto. Ne vidim sta je tu nejasno. Nacin na koji je sve to prezentovano i prikazano uopste ne menja poentu filma niti iko sa i malo razuma moze pogresno da ga shvati. Mozda se tebi ne svidja, to je ok, ali si ga iskoristio u pogresnom kontekstu, to sam 'teo da kazem. Ajd uzdravlje i nastavite sa TD, ovo je trenutno najbolji topik na sagiti :lol:
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

Linkin

• 3
« Reply #1016 on: 05-07-2015, 13:56:02 »
Ipak, TCM nije southern gothic, Angel Heart, Skeleton Key itd su predstavnici ovog podzanra. TCM se na wikiju vodi kao sleser

Čudna je ta wikija:

Southern Gothic

Dakle, TCM, Southern Comfort, Angel Heart.. i na kraju True Detective.

Dalo bi se pričati o svim tim Southern Gothicima i zašto je u TD izvršena rđava integracija (pojam koji Kao Sunce Jasan sam pokristi, a posle ga se odriče) ali posle onog sa američkim velegradom cenim da ne bi imalo smisla, jer su moje zamerke o neuveljivosti ipak na mnogo višem nivou sitničarenja nego što je "anything goes" nivo. :roll:

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #1017 on: 05-07-2015, 13:57:29 »
Linkine, jel verujes meni ili svojim ocima?  :lol:

TCM

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1018 on: 05-07-2015, 14:09:21 »
čekaj, zar je moguće da ne razumiješ Prljavog Harryja?!

zar je moguće da ne razumiješ pojam integracije,  sada, nakon što sam lijepo objasnio?

pa ja upravo govorim da je TD sjajan po liniji Prljavog Harryja.

ah, linkine, lijepo ti rekoh, trebalo bi sve ispočetka... lijepo na misaone šetnje, pa deri. taurusa bi to veselilo, no, ne da mi se više toliko. za true razumijevanje TD tebi fali elementarna stvar - otvorenost pitanja. ti ne znaš postaviti pitanje. ali dobro, barem gledaš drugu sezonu i čekaš... godota.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1019 on: 05-07-2015, 14:25:03 »
Divljaci koji su izmasakrirali filmadzije u jednom trenutku dozvoljavaju drugoj ekipi da preuzme njihove ostatke i snimke (tako i vidimo sta se desilo), i tu se lepo vidi da oni nisu nikakvi maloumnici vec su se osvetili za silovanje njihove zene, kao vrhunac bahatosti filmadzija.

pa jel smatraš da je kazna za silovanje masakr filmadžija?

Ja ne da ne smatram nego koliko sam upućen u antropologiju plemena Janomamo (čitao samo Šanjona o tome davno), nemoguće je da oni izmasakriraju i pojedu dijelove filmadžija, zbog silovanja žena.

Štaviše, Janomame i same maltretiraju svoje žene, a ubijaju bebe ženskog pola (mlatnu ih o stijenu), jer ne mogu sve da ih hrane, pa muški imaju prednost.

Ali kanibali nisu i masakre ne prave. Dakle, pitanje je samo uzroka i posljedice, pravo amazonsko pleme na silovanje žene ne odgovara takvom količinom nasilja, kamoli kanibalizmom.

naravno, koliko se sjećam, nije filmska ekipa samo silovala, zasrala je i više od toga, no reakcija je baš kako Dybuk reče, odraz samih filmadžija.

KH uopšte nije film o primitivnim ljudima, čak ni kao pozitivcima u filmu.

Slobodno ih zamisli kao Šiptare, jer tako Srbi zamišljaju Šiptare, kao ljudoždere iz žute kuće, a istina je malo drugačija.

to je jedina moja poenta, ja se svakako KH sjećam tek kroz maglu, i to je moj utisak bio onomad kad sam ga gledao

Linkin

• 3
« Reply #1020 on: 05-07-2015, 16:05:08 »
za true razumijevanje TD tebi fali elementarna stvar - otvorenost pitanja. ti ne znaš postaviti pitanje.

Evo ti pitanje:

Što je Rast Kol celu seriju progoni Bili Li Tatla do samoubistva, upada mu na posed i krade kasete, a Edina Tatla ni da poseti, naročito na kraju, iako je očigledno da zataškao celu stvari sa Čildresom? Dakle, nisu u pitanju neki nepoznati nedostižni likovi, kako nas Picolato ubeđuje, već sasvim poznati i dostupni, istim onim metodama koje Rast Kol već primenjivao na druge moćne i bogate likove, a sad najedared zaboravio, usred amnezije od toliko velikog "uzdizanja" što su ubili tamo nekog sporednog morona koji je bio ruka, a ne mozak, i što je ishalucinirao mrtvu ćerku i video neki jeftin cgi efekat.

I nemoj mi molim te odgovarati o nekom iskustvu bliskom smrti, promenama, i sazrevanjima i sl. Jednostavno, to je samo jefinoća da se zamaskira out of character razrešenje.

Moj odgovor je: zato što je True Detective kvazi-filozofska besmislica koja dramaturški puca na svakom koraku kad čovek nije opčinjen njenom "izuzetnom porukom". Za takve poruke ipak treba čitati ozbiljne knjige, a ne da dolazi do njih kroz gledanje naivne Holivudske limunada serije gde drama kvin seka persa junak promeni ceo karakter između dve epizode.  :roll:

Albedo 0

• Guest
« Reply #1021 on: 05-07-2015, 17:16:08 »
Linkin, mnogo si zaglibio u te priče, i jednostavno nema nazad, say no to drugs :)

da ode kod Edija Tatla, pa ni Rast ni Marti više nisu pajkani, dakle, kako to misliš da Tatlovi nisu nedostižni za njih?

Jel imaš primjer srpskih javnih ličnosti koje su ubile ljude, i koje su oslobođene na sudu, i šta im iko može?

čak i da su pajkani, od prve epizode Tatlovi vrše političke pritiske na samog šefa policije, da se slučaj ne riješi. Od prve epizode pajkani ne mogu da mrdnu, pa jbt Rast nije kao pajkan ni upao u kuću drugog Tatla

i što je najgore, zašto bi sve ovo bilo uopšte relevantno, kao ode Rast kod Edija Tatla i šta onda, opali mu par šamara, zapucaju iz pušaka, šta bi se desilo, daj molim te ono opiši mi 5-6 scena, koje traju sveukupno petnaestak minuta, koje bi obogatile prvu sezonu

jer iskreno gledano, te scene o upadanju i razračunavanju sa Tatlovima su tako težak kliše da ne znam šta tu više da dodam

gledaoci znaju ko je sve upleten, gledaoci znaju da u društvima u kojima žive ti na vrhu se uvijek izvuku, gledaoci sve to znaju, sem eto nekih gledalac koji bi htjeli Istinskog detektiva da pretvore u Daj hard ili šta već

iz samih premisa serije ne slijedi razotkrivanje kompletne mreže. To je fakat, prosto, sve ostalo je što je Linkinu milo to mu se i snilo. A ne mijenja suštinu serije

i stvarno, ti znaš neku jeftinu seriju u kojoj glavni junak promijeni kompletan karakter od prve do posljednje epizode jedne sezone, stvarno mi daj naziv te serije, hoću da je gledam

na tvoju žalost, jeftinoća svih serija se upravo sastoji u tome što se karakteri NE mijenjaju. A ovi se mijenjaju, i svaka čast na tome, tenkju Picolato

sve u svemu, postaje besmislena rasprava, jer iz nekog paradoksalnog razloga ti hoćeš da sezona 1 bude procedural, ako ćemo da se držimo tih ''podžanrova'', a ne souther gothic, čisti procedural tražiš ako hoćeš razvoj priče s Tatlovima, a kad u sezoni 2 procedural ne da nastupi nego guši svojom suvoparnošću, e sad ti to smeta. Daj malo koriguj te dvostruke aršine

Linkin

• 3
« Reply #1022 on: 05-07-2015, 17:26:36 »
da ode kod Edija Tatla, pa ni Rast ni Marti više nisu pajkani, dakle, kako to misliš da Tatlovi nisu nedostižni za njih?

Zar je Rast bio pandur kad je bilo sve ono oko Bili Lijevog samoubistva i uzimanja kasete? :)

i što je najgore, zašto bi sve ovo bilo uopšte relevantno, kao ode Rast kod Edija Tatla i šta onda, opali mu par šamara, zapucaju iz pušaka, šta bi se desilo, daj molim te ono opiši mi 5-6 scena, koje traju sveukupno petnaestak minuta, koje bi obogatile prvu sezonu

Ma, najbolje je ovako, da ga ostavi nekažnjenog. A sedam epizoda do toga radi sve suprotno. Ko što reče Picolato, sve za uverljivost.  :)

i stvarno, ti znaš neku jeftinu seriju u kojoj glavni junak promijeni kompletan karakter od prve do posljednje epizode jedne sezone, stvarno mi daj naziv te serije, hoću da je gledam

na tvoju žalost, jeftinoća svih serija se upravo sastoji u tome što se karakteri NE mijenjaju. A ovi se mijenjaju, i svaka čast na tome, tenkju Picolato

U tome je i fora. Izmene karaktera nemaš nigde, jer su naivne. Samo u ovoj seriji lik se prelomi posle drama kvinisanja. ;)

Albedo 0

• Guest
« Reply #1023 on: 05-07-2015, 17:34:04 »
hajde malo da počnemo da razotkrivamo romantičarsku mrežu, cijenim da se ni Pingvinu neće dopasti ovakvo tumačenje :)

elem, kao što znate, u romantizmu dominira poezija, i to ljubavna poezija. Iako su žene inspirisale umjetnike i ranije, u 19. vijeku one su i više od toga, one su sama priroda, ono najprirodnije u čovječanstvu. Umjetnici treba da opjevaju tako čudesan fenomen, da ih dignu u nebesa itd... Naravno, ni žene nisu imune na sve to, te se bilježi veliki broj pisama obožavateljki, koje primaju i Gete i Šiler i drugi pjesnici. Žene im pišu ljubavna pisma, opčinjene strasnim stihovima, one prihvataju umjetnika genija i sebe kao inferiorne muškom rodu, prihvataju da ostanu u okvirima nuklearne porodice, odakle će biti muza i nezajažljivi čitalac ljubavne poezije.

Na sreću ili na žalost, kako bi ko to gledao, vremenom se ova veza kida, žene se, što bi se reklo, emancipuju, traže i same da postanu autori, iako je to isprva stidljivo bilo, tipa pod muškim pseudonimom i slično, ali vremenom se dokopaju čak i univerziteta, na zgranutost konzervativnih muškaraca.

TU na scenu stupa Fridrih Niče, protagonista prve sezone Istinskog detektiva, koji se ističe po neprihvatanju postojećeg stanja, da neke inferiorne društvene grupe, neki ''socijalisti'' i slični, dolaze u njemačke obrazovne institucije.

Štaviše, pošto vrlo brzo postane praktično slijep, unajmljuje žene da im diktira svoje radove, i interesantno je to da je u stvari sve te najgrđe mizogine i mizantropske, antisocijalističke ode natčovjeku, u stvari Niče diktirao daktilografkinjama, koje se i nisu dugo zadržavale kod njega, ali kao da je njemu to bio povod da ih direktno muči. U jednom pismu on svom prijatelju se čak i žali, budala, reče otprilike: ova nova pravi mi probleme, počne da plače usred mog diktata. Kako i neće, jadnica vidi šta ju je snašlo

tu je možda dovoljan uvod za našeg Istinskog detektiva, jer problem je upravo u tome što su se žene otrgle od starih uloga, i ne prihvataju dodijeljene im zadatke. A Čildres ili ko god se tu pojavljuje, očigledno kao ni Niče ne prihvata novu situaciju, ali pokušava da je ritualno reprodukuje

zato je prva žrtva u stvari ''naturalizovana'' žena. Gola, seksi, sa rogovima, okrenuta velikom, raskošnom drvetu, potpuno ''prirodna''.

to je romantizam u svom najdekadentnijem, bolesnom stadijumu, njemu je očigledno potrebno ozdravljenje. Muškarci Čildresi očigledno moraju da se saberu, rat polova se neće završiti ovako, ne može se završiti zaboravljanjem svega što se desilo i vraćanjem u neko Geteovo doba, gdje žene muškarce tetoše kao bogove, od toga nema ništa, ma šta Čildres mislio o tome.

I jasno, odnosi polova se iz bolesnog Čildres središta šire po čitavom društvu, nalaze se i kod Martija i kod Kola, ne halucinira on džaba ćerku, a ne sina, ne laprda o Ničeu, ma koliko čistijem Ničeu od onog Čildres-rednekovskog, to je ipak nihilizam, stara muška filozofija onda kada žene više nisu romantične

kraj uvoda, ali problem je jasno postavljen, valja ukazati na dalja Čildresova zastranjenja, na kulturnu sraštenost s Martijem i Kolom, očigledna je filozofska veza trojice momaka, koji svaki na svoj način, na svom nivou reprodukuje bolest. Biće jasna i famozna petorka. Jasna je i Megi koja to razbija za štopovanih 5 sekundi, jasan je i Picolato, ah, Picolato!

Albedo 0

• Guest
« Reply #1024 on: 05-07-2015, 17:42:18 »

U tome je i fora. Izmene karaktera nemaš nigde, jer su naivne. Samo u ovoj seriji lik se prelomi posle drama kvinisanja. ;)

Linkin, hvala ti što imaš tako nisko mišljenje o meni, kad misliš da mi poturaš ovo sat vremena nakon što si napisao da jeftine holivudske serije mijenjaju karakter glavnog lika u 2 epizode :)

sad lijepo pojedi govna koja si izasrao, ili nađi koja to jeftina serija mijenja karakter lika za 2 epizode :)

mislim, što je dosta dosta je, nazvati TD jeftinom serijom, i to još da čujem od fana HBO pornjave, stvarno je mnogo :)

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1025 on: 05-07-2015, 17:59:13 »
Neću mnogo da ometam ovu divnu diskusiju, samo da zamolim Batu da uskladi rodove imenica u ovom novom latinskom potpisu, nije teško, a "inquisitor magistra" baš bode oči :lol:

EDIT: fala i terajte dalje.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1026 on: 05-07-2015, 18:13:15 »
jesam imo latinski u školi, al gugl translejt je gugl translejt!

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1027 on: 05-07-2015, 19:43:42 »
Moj odgovor je: zato što je True Detective kvazi-filozofska besmislica koja dramaturški puca na svakom koraku kad čovek nije opčinjen njenom "izuzetnom porukom". Za takve poruke ipak treba čitati ozbiljne knjige, a ne da dolazi do njih kroz gledanje naivne Holivudske limunada serije gde drama kvin seka persa junak promeni ceo karakter između dve epizode.  :roll:

dobro, pričat ćemo na tvojoj razini
dramaturškoj
(nadam se da, usprkos tome, imaš u vidu da je to niži nivo rasprave, jer "ipak treba čitati ozbiljne knjige, a ne da čovjeku završava svijet sa završetkom holivudske serije")

dakle,
tvoje pitanje (ja kažem irelevantno u svemu ovome, ali dobro) je "Što je Rast Kol celu seriju progoni Bili Li Tatla do samoubistva, upada mu na posed i krade kasete, a Edina Tatla ni da poseti, naročito na kraju, iako je očigledno da zataškao celu stvari sa Čildresom? "

odgovor: Rust ne progoni CIJELU SERIJU svećenika Tuttlea. nadam se da si gledao True Detective. Rust (i Marty) kreće od kriminalističkog fakta. ubojstvo žene. RAZVIJANJEM, u radnju ulazi Tuttle. prvo kao nešto sasvim sporedno (radna skupina), premda ZA NAS može biti nagovještaj. znači, za nas, ne za Rusta. jer, mi imamo "višak iskustva", pa i perspektive: mi smo gledatelji čitave te "dramaturgije".
Rust TEK KASNIJE, godinama kasnije dolazi u situaciju da ima širi pogled. i to ne zato "jer bi sve te godine", "čitavu seriju", progonio Tuttlea, nego praktički 'slučajno'.
ne znam kako ti ovo reći, ali Rust NEMA (nije imao) NIJEDAN RAZLOG da ne smatra slučaj s rogovima riješenim. kada su on i Marty sredili Ledouxe, to je to.

godinama kasnije, on nailazi na nekog narkomana koji mu otvara nove vidike. tada njegovo iskustvo MIJENJA teoriju: priča sa Ledouxima se ruši. sada ima novi "nacrt", a prodiranjem u "tekst" dolazi do sve višeg stupnja razumijevanja. TEK TU ulazi Tuttle (u 5. ili 6. epizodi - od 8 - ne znam sad savim precizno, ali lako se provjeri).

dakle, ovime je tvoje pitanje otklonjeno u najvećoj mjeri; ostaje eventualno neko sitničarenje, tzv. gikovsko-vezanje-uz-holivudsku-seriju, pri čemu je naravno gik u podređenom položaju. kako rekoh, njemu je serija sve i sva (umjesto da čita "ozbiljne knjige")

sumirajmo:
1. Rust ne progoni svećenika cijelu seriju

pitanje senatora Tuttlea
da, to pitanje ostaje nedovršeno, ali ne kao pravo pitanje (naime, struktura je prokazana, i mi kao gledatelji i Rust kao protagonist zna za vezu senator-slučaj) već je to dramaturški postupak. autor je tako i na taj način izveo radnju. je li to promašeno, kako čitave horde linkina urlaju?

ne bih rekao.

Pizzolatto jednostavno poentira na gostujućem terenu. zabija gol u gostima. nakon što je uspio "najstariju", "jedinu" priču postaviti u aktualno, batinim riječima, okružje "fanova hbo pornjave" i time privući te zbunjene nihiliste i darknajtere, SADA se ovi deru i kukaju da su "prevareni", nasanjkani, jer eto nisu gledali - western. haha, to je baš dobar vic. senator Tuttle nije puki senator Tuttle; on ima višu "ulogu" i predstavlja moć kao takvu. nisi gledao Umri muški pa da ovi pobiju sve odreda, bez ostatka. Rust je raskrinkao mrežu i napadao je u okvirima mogućnosti - do sjajnog finala u kome je eliminiran eksponent zla.

je li ovo greška scenarija? dramaturški neuvjerljivo?

NE!

uvjerljivo je i na razini radnje, a također dobro izvedeno na idejnoj razini. Dark vs Light, pri čemu Darka ima više. ponavljam, jesi siguran da si gledao True Detective?

uvjerljivo na razini forme i baš dražesno upakirano u darknajtersko trabunjanje o "flat circleovima". i finale je jedan flat circle, ima još Darka, ohoho ga ima. ali unutar te vanjske forme "vječnog vraćanja" imamo također bildungsroman i razvijanje karaktera. ne "drama kvin seka persa junak promeni ceo karakter između dve epizode" već logično i uvjerljivo razvijanje karaktera (idi čitaj Korinćane za početak).
što se konkretno Rusta tiče, on ne promijeni cijeli karakter, ponavljam, jesi gledao True Detective?

ako si gledao, onda moraš više pažnje obraćati na cjelinu (a ne samo na dijelove). kako sredina (Lousijana, močvarna raspala Lousijana) paše u dramaturgiju. kako su orisani ljudi koji tamo žive. zašto se dramaturgija kreće među narkomanima, kurvama, iron crusadersi, white trash, geto-crnci itd...

a da bi sve to mogao uvezati, moraš i čitati ozbiljne knjige (ili barem razumjeti Prljavog Harryja na liniji razvoja westerna)

sumirajmo:
1. Rust ne progona svećenika cijelu seriju
2. Rust ne može ubiti senatora Tuttlea (u ovakvoj dramaturgiji, kakva je izvedena u TD)

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1028 on: 05-07-2015, 19:53:33 »
hajde malo da počnemo da razotkrivamo romantičarsku mrežu, cijenim da se ni Pingvinu neće dopasti ovakvo tumačenje :)

ne do kraja;)

jer, romantizam se ne iscrpljuje u ovome što si do sada dao. imaš samo jednu 'polovicu', to ti mogu honorirati: romantizam kao ludilo.
za pravo tumačenje TD, valja sada suprotstaviti drugi stupanj romantizma. taj drugi stupanj je Rust. ali neću sada pisati o tome.

uglavnom, ultimativno objašnjenje TD nosi naslov: True Detective između dviju romantika

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1029 on: 05-07-2015, 20:03:29 »
Neću mnogo da ometam ovu divnu diskusiju

čekaj malo, gospođo jevtropijević
a ne bi sudjelovala u ovom porađanju istine (i linkina)?

Albedo 0

• Guest
« Reply #1030 on: 05-07-2015, 20:06:37 »
Rast je ozdravljenje! Halucinacija je oslobađajuća i romantičarska!

To mi i jeste namjera, samo još razmišljam kako da to razvijem, al moglo bi kao ''između dvije romantike''.

i da, definitivno nam treba trudetektijevićka da kompletiramo prikaz romantičarske mreže u TD

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1031 on: 05-07-2015, 20:20:34 »
Neću mnogo da ometam ovu divnu diskusiju

čekaj malo, gospođo jevtropijević
a ne bi sudjelovala u ovom porađanju istine (i linkina)?

Ja sam rekla sve što sam imala, na polzu čitateljstvu a zgražanje i gnušanje manjeg dela foruma :lol: Ne bih da se ponavljam, al evo ako te baš zanima:

Vi ste, deco, baš zastranili sa ovim nagađanjima :(
Nego: http://issuu.com/emitor/docs/emitor487 strana 71. i nadalje!

(ua Niče!)

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #1032 on: 05-07-2015, 20:44:12 »
Nego: http://issuu.com/emitor/docs/emitor487 strana 71. i nadalje!

ali... pa ti se slažeš sa mnom, zlato!

i detalj koji spominješ, da, četvrta epizoda, spašavanje djeteta u kadi, o da, to sam htio naglasiti kao prilog Rust-romantici... drugim riječima, nikakvo preokretanja karaktera, nego razvoj

da, neki ljudi jednostavno ne razumiju "jedinu" priču, a ovo je jedna takva... fino upakirana za darknajtere, ali tako da se održi prava mjera.

Linkin

• 3
« Reply #1033 on: 05-07-2015, 20:55:25 »
Ja samo da vam mahnem.  xyxy

Ne bih da kvarim idilu romantičnih iluzija otkrivanja nebeskih visina dela toliko šupljeg kao sito na osnovnom nivou. :|

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #1034 on: 05-07-2015, 21:49:57 »
Matt i Woody gledaju novu sezonu

Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #1035 on: 05-07-2015, 22:57:48 »
@Pingvin Zar si sumnjao  :mrgreen:
@Jape Awww.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #1036 on: 06-07-2015, 08:07:23 »
šta? onaj je preživeo nepreživljivo? nemoguće!

štaa? pizdobato je neotesana majmunčina i svinja od čoveka? nemoguće!!!

ali, tako kažu...

So, What's Going On Between Nic Pizzolatto and Cary Fukunaga?

On Sunday night's episode of True Detective, Ray Velcoro (Colin Farrell) and Ani Bezzerides (Rachel McAdams) visit a film set presided over by the worst person in the world: In a few scant minutes of screen time, we learned that the film's director is an alcoholic prima donna who alienated his crew and got mixed up in sex-party shenanigans that led to the death of a local politician. Oh yeah, and this horrible man just so happens to bear a clear resemblance to former True Detective director Cary Fukunaga, all the way down to his distinctive hairstyle. Assuming this wasn't just an unfortunate coincidence — and in the world of True Detective, there are no coincidences — this sequence should go down as the most passive aggressive TV scene of 2015.

itd.

Everything good about the first season was because of Fukunaga and Matthew McConaughey; everything bad was Pizzolatto's fault.

http://www.vulture.com/2015/07/nic-pizzolatto-cary-fukunaga-true-detective-feud.html

Linkin

• 3
« Reply #1037 on: 06-07-2015, 09:46:57 »
Everything good about the first season was because of Fukunaga and Matthew McConaughey; everything bad was Pizzolatto's fault.

Još jedno moje proročanstvo iz davnih dana. Jaoj, kako je ovo neprijatno!  :oops:

this sequence should go down as the most passive aggressive TV scene of 2015.

Opa. Prešlo se sa talentovanije konkurencije na talentovanije bivše saradnike.  ;)

C Q

• 2
« Reply #1038 on: 06-07-2015, 11:18:16 »
Nisam ocekivao skoro nista od druge sezone ali ovo je jako lose. Pizdolato sad, napokon, dobija ono sta i zasluzuje, sve sto je ranije napisano o nedostacima i rupetinama prve sezone sad je i te kako doslo do izrazaja, i to je jasno svima ovaj put.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #1039 on: 06-07-2015, 12:44:18 »
sve sto je ranije napisano o nedostacima i rupetinama prve sezone sad je i te kako doslo do izrazaja, i to je jasno svima ovaj put.

to je kao sunce jasno SAMO onima koji imaju oči, mozak i ukus.
avaj, oni drugi su, za sada, na ovom topiku GLASNIJI.
koga ne mrzi, nek se nadvikuje s njima... ;)

ali, pizdoblato je go, i mali mu je picikato.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1040 on: 06-07-2015, 13:13:13 »

Opa. Prešlo se sa talentovanije konkurencije na talentovanije bivše saradnike.  ;)

svi od Dantea do Ace deli Radivojevića sprtljali svoje neistomišljenike i protivnike u krugove pakla ili u čmarove maloljetnika, samo Picolato je problem!

Prosto je divno gledati takvo licemjerje!

Najvažnije je - da li je istina?

Sve ostalo je u stvari paćeničko izmotavanje

Picolato čokolato!

idemo da gledamo 3. epizodu

eddie coyle

• 2
« Reply #1041 on: 06-07-2015, 14:38:34 »

Najvažnije je - da li je istina?

Ne znam sta prdi ovaj Vulture, ja ovaj deo sa rediteljem uopste nisam tako doziveo, u toj sceni se proziva i glavni glumac i ceo koncept tog filma...

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #1042 on: 06-07-2015, 14:38:57 »
ka će prevod?

Petronije

• 4
  • 3

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #1044 on: 06-07-2015, 15:41:39 »
To pape!  :!:

Linkin

• 3
« Reply #1045 on: 06-07-2015, 16:02:24 »
Posle ove epizode sam se srodio s' onima koji True Detective season 2 posmatraju kao komedi sitkom.

Sad, nisam siguran da li nenamerno smešan ili je to namerno Picolatovo ismevanje Linča kroz nekavu mock up re-kreaciju sveta Tvin Piksa do najsitnijih detalja (posle gomila očiglednih paralela u ovoj epizodi, konačno mi je sinulo da je krimos, zapravo, Ben Torn), i s porukom da je Linčov svet impotentan, odraz impotencije svih aktera (valjda je Picolato zapravo besan zbog stalnih poređenja prve sezone sa Tvin Piksom, tj. insinuacija da je nekog iskopirao umesto da mu kliču kao originalnom geniju, čim ispoljava ovoliku pasivnu agresivnost, nemam drugo objašnjenje). Jedno nekako uranja u drugo, tako da na kraju i nije bitno. I jedno i drugo je, verovatno, najtačniji opis.

U svakom slučaju ovo je komedija jednog lakrdijaša, ili što bi Bata rekao paćeničko izmotavanje, a ne ozbiljna serija.

Albedo 0

• Guest
« Reply #1046 on: 06-07-2015, 17:11:33 »
po tebi se onda i Džojs paćenički izmotava s Uliksom, što je besmisleno

u svakom slučaju, scena sa režiserom nit smrdi nit miriše, realno je da se Fukunaga i Picolato smiju negdje zajedno, a ''some collapse of civilization revenge flick'' je vrh vrhova!

sveukupno gledano, mislim da su likovi sada zaokruženi, i 4. epizoda bi mogla da počne da odmotava klupko

Linkin

• 3
« Reply #1047 on: 06-07-2015, 22:55:03 »
Ukratko, serija sirotinjska verzija bez Fukunage.

Jest', ost'o nam Picolato, i usrećili smo se:

True Detective Season Two is Missing the Artistry

"The eye-catching, gorgeous cinematography is missing. What was once a hugely important aspect of True Detective has been kicked to the curb. There could be a few reason behind this, but two major reasons rise above the rest as being most likely: we have no Cary Fukunaga or Adam Arkapaw."

"True Detective just don’t look as great as it used to; it doesn’t feel as artistically vibrant. It’s still a mighty fine-looking show, but there’s very little that sets it apart from other dramas now when it comes to cinematography. And that’s part of the trade-off for True Detective functioning more like a normal show."

Albedo 0

• Guest
« Reply #1048 on: 07-07-2015, 00:13:42 »
dobar prikaz

http://www.avclub.com/tvclub/true-detective-maybe-tomorrow-221771

najjače je da ono uopšte nije Elvis!

eddie coyle

• 2
« Reply #1049 on: 07-07-2015, 00:32:08 »
Ukratko, serija sirotinjska verzija bez Fukunage.

Jest', ost'o nam Picolato, i usrećili smo se:

True Detective Season Two is Missing the Artistry

"The eye-catching, gorgeous cinematography is missing. What was once a hugely important aspect of True Detective has been kicked to the curb. There could be a few reason behind this, but two major reasons rise above the rest as being most likely: we have no Cary Fukunaga or Adam Arkapaw."

"True Detective just don’t look as great as it used to; it doesn’t feel as artistically vibrant. It’s still a mighty fine-looking show, but there’s very little that sets it apart from other dramas now when it comes to cinematography. And that’s part of the trade-off for True Detective functioning more like a normal show."

Za Fukunagu masa nije ni cula do prosle godine (ne verujem da su gledali Sin Nombre) a sad odjednom ne znaju kako da zive bez njega  :roll:

Njemu su na ruku isle i interesantne lokacije, ne verujem da bi on nesto drugacije slikao kalifornijsku urbanu pustos, vec milion puta vidjenu i na tv-u i na filmu...

Inace druga sezona se fino zaplice, nista cudesno ali sasvim zanimljivo, i dalje tvrdim da je prva epizoda bila budalastina, maltene potpuna digresija...