Author Topic: Dejv Egers - Krug (Booka, 2014)  (Read 1930 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Dejv Egers - Krug (Booka, 2014)
« on: 07-08-2014, 14:38:54 »

Pročitao sam KRUG Dejva Egersa, Bookino izdanje njegovog prošlogodišnjeg romana i distopijske vizije sveta kojim su zavladali "kapitalizam bez frikcija" i socijalne mreže. Uprkos tome što kritičari porede ovaj Egersov roman sa Orvelom, Zamjatinom i Hakslijem, ipak je reč o delu bitno niže klase od njihovih.

Za početak, Egers ipak ne prodire u suštinu totalitarizma, on ga samo prepoznaje kao potencijal jednog trenutka u našem tehničko-poslovnom razvoju i samim tim je efemerniji.

Egers ne zaostaje puno za njima u pogledu pesimistične vizije bliske budućnosti i "scenarija" po kome sve odlazi u vražju mater ali je prilično slab kada su u pitanju likovi kroz čije se sudbine prelamaju ova distopija i pripadajuća rasprava.

Egers dosta dobro prikazuje mitska radna mesta kao što je danas Google i maštovito ih razrađuje do tačke kada "kapitalizam bez frikcija" biva doveden do paroksizma. U određenom smislu, Egersov stav je gotovo konzervativan, kao da žali za starim kapitalizmom, uz punu svest o njegovim kontradikcijama.

Egersa očigledno plaši zavodljivost "kapitalizma bez frikcija" i misli da bi on mogao biti utočište raznih grandomana. U određenom smislu, Egersov roman je kulturrasistički jer vidi nerd-kulturu kao plodno tle za razvoj totalitarističkih težnji i mesijanskih kompleksa. Premda u taj milje smešta imsvog naivnog aktivistu-idealistu koji želi da sruši Sistem.

Bliska budućnost u koju je roman smešten zapravo nije toliko daleko od nas, to jest mogla bi se desiti koliko sutra jer tehnologije koje su Egersov "novum" već danas postoje u formi prototipa ali nisu još u serijskoj proizvodnji. Dakle, samo nas serijska proizvodnja deli od tog stanja.

Likovi su prilično jednolični i šablonizovani i esejistički domen romana je jači od psihološkog. U tom pogledu ono što je najubedljivije jeste prikaz potonuća glavne junakinje u zavisnost od socijalnih mreža.

KRUG Dejva Egersa je istinitiji u domenu fakata kojima raspolaže nego u pogledi one "umetničke istine" koja bi trebalo da proističe iz dela. Pisac nam je preneo svoje strepnje ali to nije učinio kroz likove.

Zato KRUG ostaje svojevrsna novelizacija Negropontovog klasika BITI DIGITALAN apdejtujući ga u skladu sa novim dostignućima u domenu softvera i menadžmenta. KRUG, rečju, nije sjajna knjiga ali je jedna od onih koje treba pročitati.

Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
Re: Dejv Egers - Krug (Booka, 2014)
« Reply #1 on: 07-12-2016, 14:23:45 »
...barcode never lies
FLA

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #2 on: 07-12-2016, 14:43:15 »
Čekaj samo da Carnex vidi logo...

Agota

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 07-12-2016, 21:10:13 »
Čekaj samo da Carnex vidi logo...
isto sam pomislila...
 :lol:
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...