Author Topic: Boban Knežević - SLOBODANIDA (2014)  (Read 135095 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Re: Boban Knežević - SLOBODANIDA (2014)
« Reply #900 on: 28-09-2016, 13:40:30 »
Upravo sam dovršila čitanje. Moram reći da sam u početku knjizi pristupila s određenom dozom skepse, nakon što sam se mjesecima prije načitala negativnih komentara, pa priznajem da sam u biti očekivala da mi se roman ne dopadne. Ali nije se dogodilo tako. Pa ću se prikloniti manjini i reći da mi se roman ipak svidio. Mislim, nema tu neke dubokoumne filozofije oko koje bi se trebale lomiti koplja. Svima s ovih prostora je jasno o čemu se tu govori, tko su akteri i što bi se moglo dogoditi kad bi poznate ličnosti iz različitih etapa naše/vaše povijesti, i s različitim težinama svojih biografija, postavili u isto vrijeme, u jedan zajednički prostor.
Knjiga me odmah u startu zgrabila lijepim stilom pripovijedanja i zanimljivom radnjom. Mislim da je razrada ideje oko načina na koji bi ljudi mogli koristiti avatare za razbibrigu ( i ne samo za to! ) napravljeno izvrsno. Zastrašujuće je i za pomisliti gdje bi nas sve manipulacija i zaigravanje s duplim likovima (živućim i mrtvim) mogla odvesti. Od početka do kraja, knjiga se čita kao pitko i zabavno štivo. Bez pretjeranog politikanstva, mislim da joj je to bio osnovni cilj. Cijela knjiga vrvi zanimljivim i neočekivanim susretima.
„Druže Tito ljubičice bijela…“ i „Juriš u šumu…“ su vrh! Pretpostavljam da one starijoj generaciji predstavljaju gotovo kodne riječi za uvod u prošlosti. Istina, povremeno sam zapinjala na nekim imenima, meni nepoznatima, pa sam se morala služiti google-om. No, nije naročito ometala čitanje činjenica da o nekim likovima ne znam ništa. Zapravo, nametalo se tijekom cijelog čitanja, preispitivanje naše stvarnosti, ljudi iz ovog okruženja, političara, povjesničara, književnika, trend-setera, novinara i raznih drugih javnih ličnosti s našeg prostora.
Ima tu i finog humora, ne pretjeranog, već fino doziranog, umetnutog kroz dijaloge. Svi dijalozi u knjizi su odrađeni po mom ukusu ( na njih sam posebno osjetljiva), osim onih gdje progovara Hrvat. Njegov mi govor donekle djeluje izvještačeno i neprirodno. Pronašla sam dvije veće greške u njegovom upravnom govoru, a ni ostalo nije odrađeno najbolje. Za neko sljedeće izdanje valjalo bi ga popraviti.
Sveukupan dojam - zadovoljavajući.

Boban

• 3
« Reply #901 on: 28-09-2016, 14:20:46 »
kako to misliš "manjina"?
To što se glas pojedinaca možda računa mnogostruko samo je njihov marketing, ne realno stanje stvari.
Uvek je najvažnije dobro izbrojati one koji se ne javljaju a i ti si umalo upala među njih.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #902 on: 28-09-2016, 14:24:38 »
kako to misliš "manjina"?
To što se glas pojedinaca možda računa mnogostruko samo je njihov marketing, ne realno stanje stvari.
Uvek je najvažnije dobro izbrojati one koji se ne javljaju a i ti si umalo upala među njih.
da, u pravu ste, mislila sam zapravo na ovdje izjašnjene, a može biti i da su samo oni negativniji uspjeli nadjačali glasom pozitivne.

Boban

• 3
« Reply #903 on: 28-09-2016, 14:52:03 »
ma nisu ni ovde većina, samo se deru ko kokoška kada snese jaje...

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #904 on: 01-12-2018, 21:10:02 »
knjiga došla na red
uokvirio sam je papirom da je zaštitim od oštećenja
i mogu reći da mi se svidja prva stranica... velika slova i malo stranica to je pun pogodak

nešto ranije sam odustao nakon 220 sttranica od 500 pješčanu planetu Batlerijanski džihad od sina i andersona pa sam prešao na bobanidu

sutra glavno čitanje

Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #905 on: 01-12-2018, 23:05:05 »
znaš kolko četalja ima u toj knjizi

i to apgrejdovanih
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Boban

• 3
« Reply #906 on: 02-12-2018, 01:46:52 »
Zaista ne znam da li bi me u ovom slučaju više obradovala pozitivna ili negativna procena knjige.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #907 on: 02-12-2018, 11:26:23 »
Cetalji kao povijest nisu problem
19% 21.st smo iscrpili a ta ideja je poražena u 20.st
Problem su oni koji smatraju ideju velike s. aktualnom
Nakon 15 str. Ok stil.
5 dakanja u 2 i pol reda al neka bude

Boban

• 3
« Reply #908 on: 02-12-2018, 12:29:59 »
ekavci daču a ijekavci njaču, to je odvajkadna netrpeljivost.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #909 on: 02-12-2018, 20:47:11 »
kao da su mi poznate ove prve stranice
jel ovo gdje bilo na privju da se pročita 20-30 stranica?

Boban

• 3
« Reply #910 on: 02-12-2018, 23:27:03 »
jeste...