Author Topic: Novinari koje najviše volimo  (Read 32384 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Novinari koje najviše volimo
« on: 29-08-2014, 20:04:18 »
Ovih dana sam u pokretu, pa pristupam Mreži uglavnom preko mobilnog. Dakle, u ovoj uvodnoj poruci biću nužno kratak:

- Tom Chick
- Chris Donlan
- Richard Cobbett

Redosled nije bitan, i računao sam samo i danas aktivne ljude. Ima tu još ljudi čije pisanje volim (Ste Curran, možda Cassandra Khaw, drugi), ali ova trojica su izazvala najjači utisak.

Povodom Chicka, sećam se da je Meho negde rekao da ovaj ne razume neke igračke žanrove, što je verovatno tačno, ali meni nije ni bitno, kao što mi za potrebe uticaja na moja razmišljanja nije bitno ni da li se ja slažem s njim ili ne (recimo, možda najozloglašeniji prikaz igre IKAD, njegov Deus Ex). Nisu ni svi žanrovi jednaki. S druge strane, niko ne poznaje bolje od Chicka žanr strategija. NIKO.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Father Jape

• 4
  • 3
Re: Novinari koje najviše volimo
« Reply #1 on: 29-08-2014, 20:31:15 »
Ja prosto ne mogu da ne pomenem Miodraga Kuzmanovića i Slobodana Macedonića jer sam ipak proveo blizu deset godina čitajući igračku štampu samo na srpskom (bilo je svojevremeno i u Gameru dobrih tekstova, ili bar tekstova koji su meni u ono vreme bili dobri).

Ali na engleskom govornom području the first, last and always mora biti Kieron Gillen (on bi cenio referencu na Sisterse).

(Ja Chicka i nisam čitao osim o strategijama... dobro da znam da zaobiđem taj prikaz Deus Exa ako ikad nabasam na nj.)
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 29-08-2014, 20:31:33 »
Dobro onda s moje strane:

Richard Cobbett je jedan od najboljih ikad u poslu koje sam čitao. Ima enciklopedijsko poznavanje medijuma ali mnogo važnije, ume da piše tako da istovremeno bude duhovit a da ne gubi nit izlaganja i, bez obzira da li piše prikaz ili opinion piece, da ponudi kompletnu informaciju PLUS svoje lično mišljenje bez posezanja za stilskim ili tehničkim trikovima. Donlan recimo često piše tako da krene od nekog svog intimnog doživljaja igre pa kroz impresionistički pristup negde u drugoj polovini teksta dotakne i "servisnu" informaciju, dok Cobbetta ne pamtim da sam ikada video da to radi. Kod njega je sve transparentno, konverzacijski pisano a opet potpuno nabijeno i informacijama i mišljenjima.

Kieron Gillen, naravno, jer je jako dobar autor, plus izmislio je New Games Journalism i ostao jedan od najboljih u ovom stilu pisanja ličnih, neretko ispovednih tekstova koji su, u njegovom slučaju, skoro uvek imali mnogo profesionalnog autoriteta da ne budu tek dnevnički izvadci tangencijalno povezani sa igrama, na šta ponekad njegovi epigoni znaju da zaliče (recimo Cara Ellison koja je sa vremenom skoro skroz otišla u te tangente).

Simon Parkin jer je čovek koji ima u pravom smislu te reči novinarski i publicistički izgrađen stil pisanja (i uostalom, piše za New Statesman ili The Guardian) a da istovremeno savršeno razume medijum i ume da piše jednako uverljivo i o borilačkim igrama i o nezavisnim walking simulatorima, i o Pokemonu i o GTA... Jedan kompletan autor kome samo fali da se malo raspojasa i napusti englesku uštogljenost da bi mi parirao Cobbettu u bici za tron.

Od mnogih dobrih ženskih autora koje rado trošim (Kat Bailey, pomenuta Cara Ellison, Leigh Alexander, Amanda Lange, pa i Ellie Gibson koju sam danas pominjao na drugom topiku), jasno je da na vrhu piramide mora stajati ONA. Keza MacDonald je žena koja se nalazi negde između Kierona Gillena i Richarda Cobbetta po lakoći sa kojom spaja ličnu ispovest sa objektivnim novinarstvom i još jedan je od autora koji piše sa takvom lakoćom i ubedljivošću da bi mogla da mi proda Bruklinski most samo kad bi ponudu sklopila u formi prikaza igre. Za razliku od dvojice pomenutih, malčice je više okrenuta japanskim igrama (živela je u Japanu jedno vreme) i tu demonstrira izvanredno poznavanje kulture a da nikada ne skrene u nekakav otakuizam. Njen muž, Kristan Reed je bio odličan autor takođe, ali ga je Keza u mom sistemu vrednosti pretekla. Njen prvi prikaz koji sam pročitao, recenzija Demons's Souls na Jurogejmeru, igre koja tad još nije izašla u Evropi ili Americi ne samo da me je naterao da igru naručim iz Hong Konga nego i na mapu postavila ženu koju ću rado pratiti kud god da krene.

Jeremy Parish mi je možda najomiljeniji američki autor koji, otkad je postao glavni urednik USGamera proživljava drugu mladost i ispaljuje ogromne količine tekstova svake nedelje. Parish je pisao sjajno godinama unazad (za 1UP, recimo), ali je sada, čini mi se na vrhuncu svojih moći, gde jednako koristi svoje encikopedijsko znanje, vrsno korišćenje ličnog u pisanju i lak, lepršav stil da omami.

Bonus shoutout mora otići  nekima koji nisu "zaista" gejming novinari ali su zadužili medijum pisanja o igrama. U prvom redu svakako Chet Faliszek i Erik Wolpaw, koje danas znamo kao Valveove pisce narativa (Portal i Portal 2, recimo), ali su početkom stoleća imali kultni sajt Old Man Murray na kome su udarani temelji pisanja o igrama koje danas, između ostalog rabe giganti poput Cracked. I, hajde, Tom Bissell koji je prozni autor i publicista, ali je gejmerima danas poznat kao scenarista poslednjeg Gears of War kao i sledeće igre koju radi poljska ekipa sa te igre, a izašla iz PCF i sada u Astronauts - The Vanishing of Ethan Carter. No, Bissell inače piše o igrama i neki njegovi novinski tekstovi (od kojih su neki sakupljeni u knjizi Extra Lives) su  među najboljim publicističkim napisima o igrama uopšte, recimo onaj izvanredni ispovedni tekst o tome kako je živeći u Ukrajini radio koks i igrao GTA IV dok više nije mogao da ih razlikuje.

*Počasni menšni svakako moraju ići kohorti odličnih autora koji rade ili su radili za Eurogamer i RPS, od Johna Walkera, preko Aleca Meera i Jima Rosignola, pa onda Quintina Smitha i meni veoma dragog Richa Stantona, sve do Nathana Graysona koji je vrlo osvežio Kotaku svojim prisustvom.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #3 on: 29-08-2014, 20:35:39 »
Od domaćih, svakako ova dva momka koje Jape pominje, a pre njih Aleksandar Petrović i naravno nezaobilazni Nenad Vasović. Od mlađe ekipe Miodrag Kovačević mi je privukao pažnju svojim prikazima u SK ali se negde izgubio u međuvremenu.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 29-08-2014, 20:40:30 »
E da, i ja htedoh pomenuti OMM, i također — Jacija! Ben Krošo je uzeo čarlibrukerovskog angry young mana, pomešao sa adamsovsko-pračetovskim britanskim verbalnim humorom, i najbitnije, sabio u petominutni koncentrat koji ima šarene sličice!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 29-08-2014, 20:48:21 »
I suvereno vlada tim medijumom. Ja volim i Engri Džoa i Total Biskita i druge Jutjubere, ali Yahtzee je par klasa iznad njih. Ne toliko po poznavanju igara, ipak je to čovek koji je inicijalno radio posprdne prikaze Demon's Souls i Monster Hunter, ali forma mu je van svake sumnje izvanredna.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 29-08-2014, 21:16:02 »
A treba i pomenuti Jima Sterlinga, čoveka danas najpoznatijeg po video serijalu Jimquisition na Escapistu koji je postao jedan od najglasnijih glasova "stvarne" kritike industrije (ne toliko samog medija) na Internetu, a čije je pisanje izvanredno (kao što se može videti iz aktuelnog rada za Escapist i minulog na Destructoidu). (U stopu ga prate ljudi koji rade uglavno odlični Extra Credits)
I moram da pomenem svog "šefa", Matta Sakeya, čoveka iza Tap-Repeatedly koji godinama pše izvanredne mesečne kolumne za IGDA i jedan je od najstrastvenijih, najboljih i najskromnijih autora tekstova o igrama koje sam ikad čitao.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 29-08-2014, 21:26:21 »
Iju, ja sam upravo shvatio da sam prestao da gledam Extra Credits u nepoznatom trenutku iz nepoznatih razloga. Valjda sam odgledao sve stare epizode koje su me interesovale i onda odlučio da sačekam da se nakupi nešto novih. Ne seaćm se kad je to bilo. :lol:

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #8 on: 29-08-2014, 21:52:00 »
Ја знам само ове домаће. Дакле, Кузмановић и (нажалост) одавно заборављени Виктор Тодоровић. Наравно, као п&ц авантуристи, незаобилазан ми је и Мацедонић, али он је ипак мало иза ове двојице зато што је често знала да га ухвати прекомјерна патетика.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 29-08-2014, 21:53:02 »
A da, iz zlatnog doba SK-a treba spomenuti i Viktora Todorovića, strateškog lisca. Evo jednog teksta koji mi je ostao u pamćenju:

http://pc.sux.org/SK/1996/03/SK_96_03_074.jpg

EDIT: Hah, upade mi Harvi u post. :lol:

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #10 on: 29-08-2014, 21:56:58 »
Ајој, сјећам се овог ко да је јуче било :-)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #11 on: 29-08-2014, 21:57:41 »

(Ja Chicka i nisam čitao osim o strategijama... dobro da znam da zaobiđem taj prikaz Deus Exa ako ikad nabasam na nj.)

Naprotiv, ja bih baš preporučio da ga SVAKO ko voli Deus Ex pročita, ali danas ga nije lako naći. Ako nabasam na njega, prijaviću. Još neko od ovde pomenutih imena ga je svim srcem preporučio... Cobbett? Gillen? Ne sećam se više... :-[

Chick je, u svakom slučaju, čovek koji ide svojim putem i ne libi se da kaže bilo šta ne obazirući se na vladajuće trendove naklonosti. Čovek koji može sa jednakim šarmom da piše o filmu Homefront i dva moguća izraza lica Jasona Stathama i o stonoj igri A Study in Emerald inspirisanoj Gejmanovim spojem dojlovske detektivske proze i lavkraftovskog egzistencijalnog horora. Čovek čiji je uticaj toliko veliki u odredjenim krugovima da je Kieron Gillen svojevremeno seo da igra AI War, a ja Fallen London, posle njegovih pohvala na račun dotičnih igara. Čovek kome po duhovitosti samo Cobbett može da parira - Chickova izjava o Titanfallu (slabo mi je pamćenje, pa ću parafrazirati, i izvinjavam se zbog mogućih grešaka):

"48 (?) sati besplatnog igranja, što mi, posle daunloda od xy GB, ostavlja tačno 6 i po minuta aktivnog igranja" :D

Father Jape

• 4
  • 3

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #13 on: 29-08-2014, 22:36:02 »
Ah, te blagodeti internetskog arhiviranja!

Джон Рейнольдс

• 4
  • 3
  • @
« Reply #14 on: 29-08-2014, 23:20:10 »
naravno nezaobilazni Nenad Vasović.

Васа је сјајан момак. Давно смо изгубили контакт, ал јеби га.

И, молим вас, немојте заборавити истинског хајдука не само гејмерске него и програмерске сцене, Пеђу Бећирића.
America can't protect you, Allah can't protect you… And the KGB is everywhere.

#Τζούτσε

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 30-08-2014, 06:17:21 »
Da, Peđa Bećirić. Posle je bio jedan od aktera one afere sa SMS "prevarom" gde nevinih nije bilo ni na jednoj strani  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #16 on: 01-09-2014, 11:57:28 »
Od domaćih "novinara" istakao bih odredjenog Mehmeta Krljića, iako on sam sebe sigurno ne vidi kao jednog. :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 01-09-2014, 12:11:29 »
Pa s obzirom da skoro nikada nisam profesionalno pisao o igrama, i red je da se tako ne vidim.  :lol:

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #18 on: 01-09-2014, 12:14:12 »
Žika Seljak i njegova šarenica. Ako se to može nazvati novinarem. I ona u jutarnjem terminu RTS, Dušica, kako li se vabi.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 01-09-2014, 12:21:51 »
 :lol: :lol: :lol: Ovde se ipak misli na novinare koji pišu o video igrama. Ali dobro, Dušica je jednom intervjuisala nekog momka koji je organizovao Counter Strike turnir, tako da je to u redu.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #20 on: 01-09-2014, 12:44:45 »
I? Gde sam ja pogrešio, moliću fino?
Zar moj Žika ne rpvi video igre? One ne piše - on živi video igru u kojoj je glavni čarobnjak koji ne voli malu decu što recituju.
Dušica je tek kao neko ko je u igrici: prepoznaj ko sam sada. Il je ćelava sa jednestrane, ili je metnula navlake i dobila zube tri broja veće, ili se ošišala kao da je prošla pored dreša u sezoni omlaćivanja klasja. To je ona igrica gde junakinju bacaš u ključalo ulje, u radilicu prekoneanskog broja i stalno se reikarnira. Ko Lara Kroft.
I svaki novinar u zemlji Serbiji, našoj maloj Kneževini sa Ustavobraniteljima na čijem čelu je Toma Vučić (mutatnt stvoren ukrštanjem nakon alhemijskog procesa izlučivanja iz ogromnog tela Velike Štetočine), piše o video igrici  u kojoj živimo, makar reč bila i o ceni tariguza u Lapovu. (KOje ne postoji dok ne dodješ tamo, kao što ne postoji ništa dok se ne pojavi na ekranu javnog servisa)
Dixi

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 01-09-2014, 12:49:54 »
Pogrešio si u tome što misliš da je ovo mesto za satirične ispade koji bi bolje prošli na nekom drugom mestu.  :lol: Al dobro, šta sad, svi grešimo. Ja i po nekoliko puta dnevno.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #22 on: 01-09-2014, 13:00:46 »
Pa s obzirom da skoro nikada nisam profesionalno pisao o igrama, i red je da se tako ne vidim.  :lol:
To je jedna suvoparna, formalna distinkcija. Čovek bi mogao da pristupi svakom tekstu na tvom blogu potpuno ravnopravno kao čitavoj Test Play sekciji u Svetu kompjutera. Plus što donosiš dovoljno vesti na ovom forumu za potrebe većine konzumenata, za razliku od mene, koji napišem 10 poruka za 3 dana, pa me nema 6 meseci.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #23 on: 01-09-2014, 13:23:40 »
Hahahah, pa nećemo postovanje na forumu ipak dovoditi u istu ravan sa novinarstvom.  :lol: Ja bih mogao da za sebe kažem da imam donekle nekakvu reputaciju u pisanju o muzici ali ni tu sebe ne bih smeo da nazovem novinarem, to je ipak profesija.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #24 on: 02-09-2014, 12:33:53 »
Ja sam tokom godina shvatio da, kada ljudi očekuju od nekoga da piše dobro i informativno, sa kritičkim osvrtom, očekuju to i od forumskih poruka ili tvitova te osobe. To je činjenica. Tako da, u tom kontekstu, zaista nema mnogo razlike.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #25 on: 10-09-2014, 10:46:05 »
Oli Velš postao novi glavni urednik Jurogejmera jer Tom Bramvel napušta firmu. Oh!!!!!!!!!! Oli je dobar lik i naravno, prirodan izbor. Videćemo kako će izgledati Jurogejmerov miks tabloidnih naslova i pronicljivog istraživačkog novinarstva u bliskoj budućnosti...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #26 on: 10-09-2014, 13:50:40 »
Povodom Miodraga Kuzmanovića...

Pročitah njegov prikaz Shadowgate-a u novom broju SK-a, i, ako ga uporedim sa Cobbettovim na IGN-u, gubi po svim tačkama. Sad, možda neko misli da nije pošteno porediti ga sa jednim od najvećih koje svet ima - i sigurno najvećim u domenu avantura - ali ja mislim da jedino takva poredjenja imaju poentu. Osim toga, prikaz jedne danas relativno opskurne igre je suviše kratak da bi se razlika u njenom vrednovanju - u pristupu njenom vrednovanju, pošto je sam zaključak sličan - toliko uočavala.

Recimo, Kuzmanović u opisu priče - potpuno nepotrebno (kao da je to bitno?) - spominje imena likova, ali ne i razlike u odnosu na original. Spominje jednu problematičnu zagonetku i otkriva nam njeno rešenje, ali ne spominje različite nivoe težine i koje su razlike medju njima. Cobbett govori o istim, ili sličnim, stvarima, ali sa mnogo više elegancije, erudicije i, najbitnije, dedukcije.

Elem, Kuzmanović dobro piše, i duhovit je, ali ne smatram ga dobrim gejming novinarem išta više nego dobrim novinarom bilo koje specijalizacije. Zaista, on bi mogao da piše duhovito o bilo čemu, ali ne bi nikad mogao da me zainteresuje za igru o kojoj prethodno nisam znao ništa.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 10-09-2014, 14:00:52 »
Da, pa... Kuzmanović je svakako jedan od najprepoznatljivijih u nas pre svega na ime stila koji je pikantan, jako začinjen, politički nekorektan ali šarmantan itd. Ljudi vole kada se čovek izražava u ekstremima a da to ipak ima elegancije a Kuzmanoviću se ne može prebaciti nepoznavanje materije. Svakako da nema enciklopedijsku širinu Cobbetta na primer, ali u određene žanrove je jako dobro upućen. Pre svega iz njegovog pisanja isijava strast.

S druge strane, naravno da njemu ponekad strast bude zamena za profesionalnu kritiku i naravno da ne mislim da je uopšte u istoj klasi kao Cobbett koji je zbilja mag pisanja. Ali i među zapadnim novinarima vrlo mali broj može uopšte da se poredi sa Cobbettom. Recimo, Tom Francis je bio sjajan dok se bavio novinarstvom, ja ga mnogo volim ali čak ni on nije kao Cobbett. Nema te kombinacije neverovatno zaokružene informativnosti i ličnog stava, lakog stila i neskrivene kritičke oštrice. Čak ni Kieron Gillen to nije imao kao što ima Cobbett.

Kuzmanoviću u dobre strane moram da pribrojim i to što je od PC-Master-Race elitizma efikasno prešao u agnostike i sagledao vrline konzola.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #28 on: 10-09-2014, 14:01:02 »
Evo, poređenja radi, i Vokerov osvrt na prvih sat vremena provedenih s igrom:
http://www.rockpapershotgun.com/2014/08/21/shadowgate-an-hour-with/

Elem, načelni ti je utisak u vezi s Kuzmanovićem verovatno uglavnom tačan, međutim valja istaći i faktor opterećenja poslom. Kuzmanović je em urednik dela o igrama, em piše više prikaza za svaki broj, em ima kolumnu; od prošlog meseca, posle 16 godina, nije više zadužen za I/O port (mada vidim da je od ovog broja preuzeo Vremensku mašinu).
Hoću reći, već duže vreme se vidi da ne može svemu da posveti onoliko pažnje koliko zaslužuje.

EDIT: @Meho, da, ali tek kad su konzole postale sličnije PC-ju i obratno. :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 19-09-2014, 14:54:54 »
Keza MacDonald je škotski nacionalista i zagovarač nezavisnosti. Who knew!!!!!!!!!!!!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #30 on: 23-09-2014, 23:25:55 »
Tom Chick ima kancer. To je vest koju sam danas čuo slušajući poslednju epizodu njegovih filmskih diskusija, o filmu The Guest Adama Wingarda (vrlo preporučljivom, uzgred). Neko vreme neće učestvovati u podkastovina, jer je mesto kancera negde u blizini grla, i svaki glasovni napor mu smeta. Nastaviće da piše dok se bude lečio i oporavljao.

Ne znam kuda ovo vodi. Tom je zadužio mnoge svojim poznavanjem i iskrenim tumačenjem ne samo video-igara - od AAA hitova velikih kompanija do opskurnih projekata misterioznih pojedinaca, od strategija do pucačina iz prvog lica - već i stonih igara i filmova. Nadam se da će se sve završiti dobro.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 24-09-2014, 06:41:20 »
O, kuku, taj Hodgkin's Lymphoma (pretpostavljam da je to kod njega slučaj) je baš raširen kod gejming novinara i podkastera... Greg Miller sa IGN-a je to imao (i izlečio se), John Bain aka Total Biscuit to ima i trenutno je u hemoterapiji... Sad i Tom Chick. Užasno. Jedini silver lajning tu je da je ova vrsta kancera "najlakša" od svih odnosno da je procenat izlečenja jako visok... Želimo mu svu sreću.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #32 on: 25-09-2014, 19:17:35 »
Pokrenuta je kampanja da ljudi iz gejming industrije pomognu Čika donirajući proizvoljnu novčanu sumu preko sajta GoFundMe, i rezultati su: skoro 20000 dolara za nešto manje od 2 dana!!!  :shock: :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 25-09-2014, 19:35:56 »
Pa, mislim, ako Chick ne mož da skupi pare da se leči na ovaj način, onda niko ne može... Ali JEBEM ti Ameriku u kojoj poznat i uspešan novinar mora da prosi pare za jebenu hemoterapiju  :cry: :cry: :cry: :cry:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #34 on: 26-09-2014, 04:09:27 »
Nije Čik pokrenuo kampanju, nego jedan njegov... prijatelj? Poštovalac? Svejedno, Čik ne bi ni objavio da ima rak da nije morao da da dobar razlog za odsustvo sa podkasta.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #35 on: 26-09-2014, 06:49:38 »
Ma, svejedno je ko je pokrenuo kampanju, ovo je jedna, nažalost uobičajena stvar, da ljudi koji su nominalno uspešni na polju u kome rade ne mogu sebi da priušte lečenje koje se u Evropi smatra normalnim, bez ulaska u dužnčko ropstvo. Pre nekoliko meseci bila je slična situacija sa Brandonom Boyerom....

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #36 on: 26-09-2014, 20:28:06 »
Pa dobro, pošto si spomenuo "prošenje" morao sam da razjasnim stvari. Boyer je sam tražio pare, i to oko 100 hiljada dolara, kol'ko vidim, a kod Čika je slučaj da je neko rekao "Hej, hajde da pomognemo čoveku" i postavio cilj na 5 hiljada, pa je posle pomerio na 10, kada je prvi cilj dostignut u toku prvog dana. Može se reći da će Čik uzeti pare, ali retko ko ne bi, i sigurno će ogroman deo troškova snositi on sam.

Ja ovde nazirem drugi problem, a to je: oni koji su javno, neanonimno dali donacije (a bilo ih je po 500 dolara, i čak 1000) bi eventualno mogli da imaju problem u budućnosti sa Čikovom prikazima njihovih igara, pogotovo ako budu pozitivni. "Conflict of interest".

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #37 on: 26-09-2014, 20:42:05 »
Da, istina, to je primer kako ni jedno dobro delo ne prođe nekažnjeno.  :lol:  I samo da pojasnim, ne mislim ništa negativno u odnosu na ljude kad pominjem prošnju - to je moja lamentacija nad američkim sistemima zdravstvenog osiguranja.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #38 on: 28-09-2014, 12:06:09 »
I, hajde, Tom Bissell koji je prozni autor i publicista, ali je gejmerima danas poznat kao scenarista poslednjeg Gears of War kao i sledeće igre koju radi poljska ekipa sa te igre, a izašla iz PCF i sada u Astronauts - The Vanishing of Ethan Carter. No, Bissell inače piše o igrama i neki njegovi novinski tekstovi (od kojih su neki sakupljeni u knjizi Extra Lives) su  među najboljim publicističkim napisima o igrama uopšte, recimo onaj izvanredni ispovedni tekst o tome kako je živeći u Ukrajini radio koks i igrao GTA IV dok više nije mogao da ih razlikuje.

Za Bissell-a se slažem, ali, kao što si i sam rekao na neki način, on nije gejming novinar. Onda bih mogao da stavim i Emily Short (pisala često o narativu u igrama; recimo rubrika "Homer in Silicon" na sajtu Game Set Watch, njen lični blog, i sl); Sama Ashwella (blog), čije ideje - i pogotovo njihova artikulacija - glatko prevazilaze 99% onoga što bilo koji gejming novinar može da napiše; Jasa Purewala (blog, verovatno broj 1. kada se radi o pravnim pitanjima u industriji igara); Christophera Franklina (blog), koji ima neke od boljih video-emisija posvećenih isključivo video-igrama; Rapha Kostera (blog), čija knjiga A Theory of Fun for Game Design je jedan od najuticajnijih priručnika/manifesta na tom polju (iako se ja lično ne slažem sa mnogi čime); itd, itd. Moram primetiti da danas svako ko se bavi igrama na neki način - bilo direktno kao kreator, bilo kao deo medijuma između tvoraca i korisnika, bilo kao pronicljivi i kreativni krajnji korisnik - ili ima objavljen neki tekst negde, ili ima neki podkast ili video iza sebe. Mada, Bissell je sjajan pisac - to stoji.

Što se tiče ostalog, Ste Curran mi je bio jedan od omiljenih, mada ga ne srećem često u zadnje vreme, bar ne u kontekstu kulture video-igara. Osim kao jednog od domaćina "najvećeg britanskog radio-programa o video-igrama", One Life Left (Resonance FM). On je bio - to je sada poznato - legendarni Edge-ov kolumnista, RedEye. (Kada smo već kod toga, i Gillen i Simon Parkin su pisali za Edge pre desetak i više godina, ali zbog njihove politike nepotpisivanja članaka nije uvek lako naći šta je čije.) Ako bih morao da odaberem pravu preteču Novog igračkog novinarstva, onda bih pokazao na RedEye-a. "Preteču" samo u smislu da je on bio jedan, i da nije imao direktnih sledbenika, inače bih ga nazvao "ocem".

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #39 on: 28-09-2014, 14:50:59 »
Odličan spisak ljudi i resursa!!!!!! I naravno da ne mislim da ovde moramo da pišemos amo o novinarima već su i razni publicisti i autori koji pišu nešto relevantno za igre dolaze u obzir  :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #40 on: 02-10-2014, 09:07:11 »
Da, Peđa Bećirić. Posle je bio jedan od aktera one afere sa SMS "prevarom" gde nevinih nije bilo ni na jednoj strani  :lol:

Evo u novom broju SK, povodom tridesetogodišnjice, ima više ličnih osvrta, pa i Bećirićev.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #41 on: 02-10-2014, 09:17:58 »
Kupio juče, pročitaću danas!!!!!!!!!!!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #42 on: 15-10-2014, 11:01:57 »
Evo jednog kuratora na Stimu koji je vredan pažnje po svom humoru i izboru igara, er, pardon, ne-igara: The Game Police!

"I wouldn't say this list is exactly a recommendation list rather than a handy way of identifying items on Steam that have been determined to be non-games under the 2008 Games Definition Act. Proceed with caution."

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #43 on: 15-10-2014, 11:06:12 »
Aaaa, zanimljivo.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 18-10-2014, 13:13:57 »
Ako ste ikada poželeli da igrate choose your adventure igru o tome kako muškarca u klubu upoznati, zavesti i odvesti u krevet, Kara Elison vam ispunjava želju:

http://www.unwinnable.com/wp-content/uploads/2013/04/Sacrilege

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 04-11-2014, 10:34:13 »

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #47 on: 04-11-2014, 10:59:01 »
Ako ste ikada poželeli da igrate choose your adventure igru o tome kako muškarca u klubu upoznati, zavesti i odvesti u krevet, Kara Elison vam ispunjava želju:

Imam blagi osećaj da je ovu igru nemoguće uspešno završiti. Because feminism.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #48 on: 04-11-2014, 11:11:19 »
Šta ja znam, Kara jeste feministkinja ali i dokumentovano voli kopulaciju, tako da... pokušaj ponovo!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #49 on: 14-11-2014, 17:48:40 »
Eh, iskoristiću priliku što je prikaz pisala Eli Gibson, u gostovanju na Jurogejmeru da skrenem pažnju na to kako je Sony uspeo da temeljito upropasti SingStar. SingStar, jebote, serijal karaoke igara koji traje već deset godina, koji su Sony ugradili u PS3 dashboard (i nemoguće ga je odande ukloniti). Ej! To su uspeli da zajebu... Ne smeši im se sjajna budućnost ako ovako nastave. Majkrosoft ih pristiže s prodajom a broj konzolnih ekskluziva koje imaju je sitan...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #50 on: 17-11-2014, 11:23:35 »
I sada i Oli Velš, nadovezujući se na tdemu, preko vikenda objavljuje oštru ali pravičnu analizu prve godine Playstation 4 konzole. Vrlo poučno:

http://www.eurogamer.net/articles/2014-11-15-who-needs-games-playstation-4s-first-year

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #51 on: 26-11-2014, 16:52:43 »
O, jebote....

Kristijan Donlan ima multiplu sklerozu......................................................

http://www.eurogamer.net/articles/2014-11-26-catastrophe-games-how-spelunky-and-xcom-prepared-me-for-an-incurable-illness

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #52 on: 28-11-2014, 13:59:47 »
Uesli Jun Pul intervjuiše Toma Bramvela povodom njegovog odlaska sa pozicije glavnog urednika Jurogejmera. Zabavno:

http://www.eurogamer.net/articles/2014-11-28-eurogamer-vs-tom-bramwell

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #53 on: 19-12-2014, 13:21:21 »

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #54 on: 19-12-2014, 13:25:40 »
Da, na podkastu je spominjao kako se prešaltao na stajanje dok radi. Za Božić će mu ćale napraviti novi, da ne mora ovako da improvizuje. :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #55 on: 19-12-2014, 13:29:35 »
Ja uopšte ne kapiram tu ideju da se stoji dok programiraš/ divelopuješ, mada stalno viđam da ljudi na slešdotu to pominju. Sumanuti zapadnjaci.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 19-12-2014, 13:33:51 »
On je između ostalog objasnio time što je zdravije, jer će sve ostalo vreme, nakon završetka posla, dakle sve igranje, sve gledanje filmova i serija, kako god okreneš provesti sedeći pred tim istim kompom, pa bi onda bilo previše i da radi sedeći.

A računam da si fokusiraniji ovako, kad ti i telo kaže "this is not leisure time".

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #57 on: 19-12-2014, 13:37:25 »
Ja se pitam koliko je actually zdravo stajati u mestu nekoliko sati, povijen nad tastaturom...

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #58 on: 19-12-2014, 13:53:03 »
Valjda idealno nisi nimalo povijen u tom stajaćem slučaju. Zato se i dovijao s onim setapom da mu tastatura bude na pravoj ergonomskoj visini.

mac

• 3
« Reply #59 on: 19-12-2014, 14:14:19 »
Sedenje uništava kičmu. Homo sapiens nije evoluirao u biće koje dobro dobro podnosi 10+ sedenja svaki dan 40+ godina. Nešto na kraju krene po zlu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #60 on: 19-12-2014, 14:33:08 »
Znam ja taj ceo parti lajn, naravno. S druge strane, i stajanje u mestu je zdravstveni rizik ako ga radiš satima - proširene vene, bolovi u krstima et cetera. No, mene više zanima koliko lako se usredsrediš na rad koji je pre svega intelektualan kada stojiš...

Father Jape

• 4
  • 3

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #62 on: 12-01-2015, 17:46:23 »
Andi Hamilton u PC Gameru o nastanku Hotline Miami: razgovor sa autorima, plus njegov neodoljivi stav. Uots not tu lajk?

The making of Hotline Miami 2

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #63 on: 13-01-2015, 08:43:47 »
Whoa, prilično brutalan tekst Daniela Starkyja o tome zašto mu nasilne igre poažu:

http://kotaku.com/violent-video-games-help-me-get-beyond-my-violent-past-1678978763

neomedjeni

• 3
« Reply #64 on: 13-01-2015, 09:07:34 »
Uh, bre, kakava životna priča.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #65 on: 15-01-2015, 12:03:51 »
Andi Hamilton nouz uer itz et:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #66 on: 19-01-2015, 13:37:36 »
Rič Stenton dokazuje zašto ga smatram unikatno dobrim autorom koji piše o video igrama. Ovo je tekst o čizovanju/ varanju tokom igranja Destinyja koji je hiperinteresantan čak i ako (kao svi među nama ovde) nikada niste igrali Destiny, niti nameravate. Stenton koristi partikularne primere da, u tradiciji velikih klasičnih filozofa, izvede interesantne opšte teze:

http://www.eurogamer.net/articles/2015-01-17-rich-stanton-on-cheesing-destiny

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #68 on: 26-01-2015, 12:47:35 »
Kliknuo sam na link očekivajući ko zna šta, a ono uobičajena twenty something introspekcija. Sve ti je ovo de rigeur ako si tih godina.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #69 on: 26-01-2015, 13:25:53 »
A, onda OK, muv on, nating tu si hir.

neomedjeni

• 3
« Reply #70 on: 26-01-2015, 13:34:27 »
Kasno, već sam pročito.  :cry:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #71 on: 26-01-2015, 15:22:31 »
Gamergate ispade vrlo žilav "pokret". Toliko da to dovodi do recimo ovakvih incidenata:

http://www.pcgamesn.com/infinifactory/here-are-my-impressions-of-infinifactory-please-trust-them

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #72 on: 09-02-2015, 15:42:13 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #73 on: 10-02-2015, 13:28:19 »
Holi šit, Oli Uelš je upravo osudio Jurogejmer ili na vječnu slavu ili na brzu propast. Naime, prikazi igara na ovom sajtu više neće imati numeričku ocenu. Umesto toga imaće nekakve kao medaljice "preporučeno", "esencijalno", "izbegavati") što malo podseća na binarni sistem koji ima Kotaku, ali je za nijansu granularnije. Dakle, zbogom metakritiče.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #74 on: 24-02-2015, 16:33:10 »
Ja ne mogu da se ne isplačem što Owen Grieve, čovek koji ovako izvrsno promišlja i piše o igrama i industriji u kojoj nastaju, ovakve bisere analize i sinteze ne može da naplati i umesto toga nam ih besplatno i štedro nudi na čitanje putem interneta. Koincidentno: i tekst manje-više govori o tome, kako se u novoj ekonomiji (ne samo igračkoj, dodaću), premeštanje akcenta sa tradicionalne produkcije (kapital, sredstva za proizvodnju, obučen kadar) na novu paradigmu (kapital, entuzijastična radna snaga koja radi za slavu i koristi svoje resurse) ide paralelno sa uravnjivanjem sadržaja i bežanjem od dubine u istome. Odličan je Grieve, voistinu:

http://midnightresistance.co.uk/articles/post-post-gamer-era

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #75 on: 24-02-2015, 16:38:09 »
The truth of the matter is that nobody cares how long and hard it is - what's important is that you help your partner reach a satisfying conclusion.

:lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #76 on: 24-02-2015, 17:01:13 »
To nam je praktično besplatno dao, onako uzgred.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #77 on: 04-03-2015, 16:55:11 »
Keza MakDonald je rešila da mu ga da po ženstvenosti. Zašto?  :-? :-? :-?

neomedjeni

• 3
« Reply #78 on: 04-03-2015, 17:05:55 »
Ako će ti biti lakše, da nisi pitao kako si pitao, ne bih bio siguran da je u pitanju žensko.  :evil:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #79 on: 04-03-2015, 17:10:22 »
Ženstvenost zaista nema mnogo veze sa biološkim polom, jelte, tako da ću smatrati ovaj komentar ništavnim.  :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #80 on: 04-03-2015, 17:13:38 »
Pa, neću to zanijekati, ali živim u ubeđenju da ženstvenost pristaje pre svega tačno određenom polu i Denisu Rodmanu, tako da...  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #81 on: 04-03-2015, 17:24:46 »
Moraš malo pažljivije da proučavaš tumblre sa trandžama da ne bi davao ovako bezumne izjave!!!!!!!!!  :lol:

Linkin

• 3
« Reply #82 on: 04-03-2015, 17:34:27 »
Heh. Meni je dovoljno da žene razmatram kao nešto ženstvenije muškarce da mi se i žene i ženstvenost ogade.  :cry:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #83 on: 04-03-2015, 17:36:04 »
Ima li šta seksije nego kada strejt žena izgleda kao dečko? Naravno da nema.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #84 on: 04-03-2015, 17:37:34 »
Heh. Meni je dovoljno da žene razmatram kao nešto ženstvenije muškarce da mi se i žene i ženstvenost ogade.  :cry:

Jeste, gadne su žene. Srećom, imamo mi jedni druge  :)

Ima li šta seksije nego kada strejt žena izgleda kao dečko? Naravno da nema.

Osim možda... kad je u pitanju jako seksi pravi dečko  :-| :-| :-|

Linkin

• 3
« Reply #85 on: 04-03-2015, 17:43:25 »
Meho, mi te volimo! Ali baš ne toliko!  xtwak :evil:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #86 on: 04-03-2015, 17:47:01 »
Ja to pričam samo teorecki, nije da imam aspiracija ka ikom od prisutnih. Ili odsutnih, kad smo već kod toga  :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #87 on: 04-03-2015, 17:54:55 »

Speak for yourself!

Linkin

• 3
« Reply #88 on: 04-03-2015, 18:06:00 »

Speak for yourself!

Eh, da ne preterujemo, solo varijanta bila bi mi suviše otvoreno napadno gej. Osećao bih se vrrrlo neprijatno.  :oops:

Može li recimo ovako: Meho, svi te volimo, svi svi svi :|, osim oca Peđe!  :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #89 on: 05-03-2015, 01:29:09 »
Ja sam više mislio na ovaj drugi deo. :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #90 on: 05-03-2015, 08:00:41 »
 xrofl

Ulepšaste mi jutro pokvareno ranim buđenjem.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #91 on: 05-03-2015, 10:49:59 »
Priznajem da Red Bullov sajt nije baš mesto na koje bih normalno išao da čitam o igrama, ali ovaj tekst pisao je pouzdani najamnik Damian McFerren (piše za Jurogejmer, pisao za ONM) i oštroumno je to promišljeno. Dakle, šta bi Minecraft 2 u suštini trebalo da bude:

http://www.redbull.com/en/games/stories/1331708927549/minecraft-2-10-things-it-needs

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #92 on: 14-03-2015, 08:35:52 »
Nejtn Grejson je napisao izvanredan dnevnik događaja sa ovogodišnjeg GDC-a:
 The GDC I Saw After One of Gaming's Roughest Years

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #93 on: 07-04-2015, 21:01:30 »
Džeremi Periš napisao izvrstan vodič za roguelike igre namenjen ljudima koji nemaju pojma šta je to. Naravno, neki popularni naslovi nisu pomenuti (ToME, recimo), ali je ovo bez obzira na to, jako dobro za upoznavanje žanra.

http://www.usgamer.net/articles/the-gateway-guide-to-roguelikes

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #94 on: 10-04-2015, 06:28:00 »
Kada bi postojali doktorati za pisanje o igrama, Rič Stenton bi uz Bloodborne mogo da otvori kliniku na sedamnes spratova. Ova igra mu je skoro potpuno preuzela tviter fid (jedno vreme je isključivo pisao hiperbolično intonirane pohvale Bloodborneu i prozivke GamerGaterima da dođu da se pobiju s njim ko muškarci, ako nisu babe - odlepio), napisao je nekoliko tekstova o njoj za Jurogejmer, sada ga je Keza MakDonald uvatila da objasni svetu šta se u igri actually događa. Nidles tu sej, ovo je sve jedan veliki spojler.

What's Really Going On in Bloodborne

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #95 on: 14-04-2015, 11:33:39 »
I ponovo Rič Stenton, ali šta da radim kad čovek nokuje iz parka sa svim što napiše. Ovog puta, vikend retrospektiva na Jurogejmeru, fantastično dobro napisan osvrt na Super Mario 64. S obzirom na recentni Retronauts podkast koji je ceo bio o Super Mario Worldu i posle koga sam došao kući i ponovo uzeo da igram SMW i ponovo se čudio kako igra stara četvrt veka izgleda i ponaša se pametnije i naprednije od skoro svega što smo u međuvremenu igrali, nema druge nego još jednom se pokloniti pred genijima koji u Nintendu dizajniraju ove naslove.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #96 on: 22-04-2015, 00:47:55 »
Tom Chick je završio terapiju i ponovo učestvuje u snimanju emisija. Uz promenjen glas, doduše. Taj deo njegove aktivnosti mi je čak više nedostajao nego prepucavanja i nadmudrivanja sa besnim fanovima čiji je predmet obožavanja upravo ispljuvao.

Fan: What RTS games do you play?  (Tipa, mator si i drugačiji su standardi nego pre 10 godina)
Tom: What RTS games do I play? All of them.[...] I mean, quite literally, all of them.
:D
(Povodom Chickovog negativnog prikaza Planetary Annihilation)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #97 on: 22-04-2015, 06:08:07 »
Evo sajta sa gomilom prevedenih starih intervjua sa japanskim dizajnerima igara:

http://shmuplations.com/games/

Sve iz vremena dok internet još nije bio aktuelan!

neomedjeni

• 3
« Reply #98 on: 22-04-2015, 08:25:00 »
Verovatno stari vukovi odavde to već dobro znaju, ali da pomenemo za svaki slučaj. Od pre nekoliko nedelja Ričard Kobet ima svoju RPG kolumnu, a ove nedelje nam piše o otkazanim RPG-ovima. Stara, bolna tema, no ma koliko je dobro poznavali, uvek iskrsne poneki novi, zanimljiv detalj. Recimo, ovo je prvi put da čujem za Interplayev Torn, a tek drugi za Witchera koji je bio planiran pre Witchera.

http://www.rockpapershotgun.com/2015/04/16/the-witcher-fallout-baldurs-gate-ultima-cancelled-rpgs/

Istina, ovaj tekst se, izgleda, ne ubraja u one iz kolumne, ali nema veze.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #99 on: 28-04-2015, 10:49:56 »
Kris Donlan se oprašta od P.T. (koju Konami uklanja sa PSN prodavnice ove nedelje), a sve je još tužnije u svetlu potvrde da se Silent Hills (igra za koju je P.T. bio tizer i pruf ov konsept) neće praviti.

Prelepo: http://www.eurogamer.net/articles/2015-04-28-goodbye-p-t-inventive-brilliant-and-troubled

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #100 on: 05-05-2015, 12:02:43 »
Džefri Matulef je pre neki dan napisao divnu, strastvenu komparaciju/ uporednu analizu Monster Hunter 4 Ultimate i Bloodborne. Prelepo je videti dve najbolje igre izašle ove godine ovako s ljubavlju promišljene.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #101 on: 24-05-2015, 13:50:48 »
Kara Elison se oprašta od gejmz džrnalizma:

http://caraellison.co.uk/essay/goodbye-new-wave/

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #102 on: 24-05-2015, 13:56:26 »
Šteta je što odlazi iz profesije, iako sam je dosta kritikovao poslednjih godinu dana, no, ipak, Kara je bila ozbiljan glas koji je često imao šta da kaže.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #103 on: 24-05-2015, 13:57:58 »
Koliko sam shvatio, okreće se pravljenju igara, to jest pisanju igara ("narrative development").

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #104 on: 24-05-2015, 13:59:22 »
Da, da, pominjala je nešto u tom smilsu na RPS, čini mi se. Neka, sjajno, meni je uvek drago kada gejming novinar pređe tarabu i krene da se bavi divelopmentom. Delom jer su o tome sanjali, a delom jer je interesantno gledati kako se neko ko je kritikovao druge sad snalazi u ulozi primarnog kreatora.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #105 on: 31-05-2015, 00:17:27 »
Listam majski broj Sveta kompjutera i gledam kako Kuzmanović piše vrlo pozitivne prikaze za PC verziju GTA V i Dark Souls II: Scholar of the First Sin. Svet nije ono što je nekad bio. :D

mac

• 3
« Reply #106 on: 31-05-2015, 02:25:45 »
Stvarno ne znam gde ovo da stavim, ovde, ili na Meho reaguj, ili čak na radionicu. Lik izveštava sa Medžik turnira u formatu koji liči na Fear and Loathing in Las Vegas (pretpostavljam, nisam čitao knjigu, ali jesam gledao film; čitajte glasom Džonija Depa).

http://gawker.com/i-won-a-5-000-magic-the-gathering-tournament-on-shroo-1705333524

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #107 on: 01-06-2015, 16:43:25 »
Den Uajthed piše o autorskim pravima autora starijih igara i kako se ona često potpuno prenebregavaju:

We Need to Talk About Emulation

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #109 on: 05-06-2015, 11:13:28 »
Ričard Kobet, prigodno, pruža malu istoriju Folauta:

A brief history of Fallout

neomedjeni

• 3

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #112 on: 06-07-2015, 16:21:36 »
Kobet fantastičan kao i uvek:

http://www.rockpapershotgun.com/2015/07/06/rpg-adventure-kickstarter/

By that I mean that far too many simply ape the design of the past without understanding that to make something like Monkey Island isn’t a question of making something like Monkey Island. That game broke every mould that the genre had. To name just a few things – creating the Three Trials system that’s still the standard design style today, adding real-time puzzles like following the shopkeeper, coming up with dynamic mechanics like the insult-swordfighting system, having a total tonal shift from conventional adventuring to something more RPG like upon arrival on the titular island…

But in many ways, this proved the [RPG] genre’s biggest advantage over time – that what stuck with players and designers was what it was trying to do. Its soul, if you will. It never felt like a solved problem in the way that adventure games fell into a rut, with every major series being its own quest to tap into that core dream from a very different angle. The world simulation of Ultima. The scope of Daggerfall. The intimacy of Planescape Torment. As time and technology moved on, many of the initial problems began solving themselves. They learned to make interfaces that don’t suck. We got the storage space to let conversations be more than “Name? Job? Bye.” They managed to become, more or less, the games that we saw in our heads while playing through them back in the day, when a few wiggly lines made the Battle of Helms Deep feel like a playground scuffle – epic adventures that stir the blood and loins, yet without adventures’ core problem of having basically One True Design.

The result of all this is that while most Kickstarted RPGs are indeed rooted on nostalgia for the games of the 80s and 90s, their focus is on recreating the feel we had when playing those games rather than the specific experiences that don’t hold up. Adventure developers meanwhile go for recreating the games, desperately hoping that it’ll be enough. And it just isn’t, in the same way that it takes more than sitting in front of a TV with a bowl of cereal to recreate the salad days of watching Saturday morning cartoons anything but ironically.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #113 on: 06-07-2015, 16:32:18 »
Tek sam stigo do dela iz kog si izvuko prvi citat ali reći ću ono što uvek i treba reći: Kobetu spomenik da se digne za života. I to je malo.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #114 on: 06-07-2015, 19:55:47 »
Pa, uvek imaš Patreon... :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 08-07-2015, 07:07:59 »
Eh... PjuDiPaj nije ni novinar niti ga nešto posebno volim, uglavnom ga ne gledam, ali ovaj njegov video treba pogledati. Verili:

http://youtu.be/zn0y3Opb8Wk

n00dle

• 2
« Reply #116 on: 08-07-2015, 08:19:00 »
Simpatican momak kojem je srce na mestu. Ni meni nije jasno sto je toliko popularan, ali apsolutno nemam nikakav problem s tim. Svaki njegov video koji sam odgledao je imao notu pozitivnosti koja je dobrodosla u eri hipsterskog cinizma i neprestanog outragea svakom sitnicom.

Bice da su ljudi samo puni zavisti, ko i obicno.

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #117 on: 08-07-2015, 12:34:24 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #118 on: 08-07-2015, 12:43:44 »
Hmmm...  Jel' to zamišljeno kao duhovito?

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #119 on: 08-07-2015, 12:59:18 »
То је замишљено да буде феноменално, као што и јесте.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #120 on: 08-07-2015, 13:46:03 »
Slaba mu je realizacija. (Jel' ovo mikroagresija sa moje strane kad pretpostavljam da je tvorac pokazane "studije" muškog roda?  :roll: ) Ali, dobro, nisam ni znao da džemperi imaju seksualne preference, tako da sam nešto naučio, ali mi smeta što je na prvoj fotografiji prikazan i taj džemper, a na drugoj vidimo samo glavu, što je potpuno neprofesionalno.  xfrog

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #121 on: 08-07-2015, 14:28:35 »
Neka to, nego dete od 7-8 godina 'gets called sexist and child molester'.
Probala da pogledam video tog malog, traje nesto minut...izdrzala 10sec. :(

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #122 on: 08-07-2015, 14:47:32 »
Neka to, nego dete od 7-8 godina 'gets called sexist and child molester'.

Pa, to su uvrede koje ljudi znaju, pa ih koriste. Ne treba od prosečnog jutjub komentatora očekivati neke nerealne napore kad nekom hoće da pokvari devojačku sreću.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #123 on: 08-07-2015, 14:50:30 »
 :-D

Dybuk zalazi na ovaj podforum, pa čak i na ovu temu!!!  xcheers

Pa, to je meni vrednije od svih komentara o lažnom globalnom zagrevanju i pomaganju beskućnicima!

Čak i da je lik koji je napravio sliku u pravu, izlaganje mu je mučenje. Mislim, mučenje neutralnih čitalaca koji već nemaju prethodno formirano mišljenje u vezi toga da li je on u pravu ili nije. A ne daj bože da još nije u pravu, da samo lupeta... ah!  :-x :-x :-x xqqd

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #124 on: 08-07-2015, 14:54:20 »
Haha, don't get your hopes up my dear  :!:

Ipak xcheers

Samo reagujem na potpuno odsustvo logike, pa i humora, onako po poslovniku xnerd

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #125 on: 08-07-2015, 15:04:33 »
 :shock: Ali..ali...niije valjda da te privlači odsustvo humora!? (Za logiku ćemo lako, ali odreći se duhovitosti...  :cry: )

:idea: (Gde je onaj moj neistomišljenik kad je najpotrebniji?)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #126 on: 08-07-2015, 15:14:46 »
Hmm, pa u neku ruku da. :) Ali ne u pozitivnom smislu.

A duhovitost je, naravno, uzasno vazna. Za logiku cemo lako, in-did!

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #127 on: 09-07-2015, 14:33:39 »
Боже ме сачувај каква количина немача појма, који се још поносе својим неразумијевањем. Ко да сам залутао на Политику... :-(

neomedjeni

• 3
« Reply #128 on: 09-07-2015, 14:38:22 »
Što, pa samo ih je dvoje?
Nije da predstavljaju... ček da izračunam... jednu četvrtinu posetilaca podforuma?!!!!  :-?

Nešto se hitno mora preduzeti!!!

neomedjeni

• 3
« Reply #129 on: 14-07-2015, 07:35:03 »
http://www.rockpapershotgun.com/2015/07/13/serpent-in-the-staglands-rpg-scrollbars/

Kako čovek može da kaže da ova igra ne izgleda previše lepo? Pa pogledajte taj divni pixel art!  :cry:

Inače, rekao bih da je bio prilično pošten u svom prikazu prema SitS-u. Nadam se da će ovo skrenuti malo pažnje na tu igru.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #130 on: 14-07-2015, 07:48:18 »
Da, meni ju je ortak preporučio, pa sam ja na forumu Crate and Crowbara pitao je li ju je ko igrao, i niko nije odgovorio. xD Tako da mi je drago što je junački sin Kobet skrenuo malo pažnje na nju.

neomedjeni

• 3
« Reply #131 on: 14-07-2015, 08:11:35 »
Zato Codex ima temu od 100+ strana o igri.

Ono što me najviše privlači i užasava u vezi igre je činjenica da je prepuna mozgalica. Autori su toliko uložili u ovu komponentu da igra čak ima svoje runsko pismo koje moraš da koristiš da bi dešifrovao poruke i logičke zagonetke. Mogu da zamislim sebe kako danima nemoćno stojim zaglavljen pred vratima nekog hrama koji nemam pojma kako da otvorim i jedem se iznutra.

Naravno, nema varanja sa walkthroughom, jer zapravo nigde nema walkthrougha.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #132 on: 14-07-2015, 09:07:19 »
Mislim, pa sačekaćemo 5-6 meseci s kupovinom, dok se ne napravi uoktru.  :lol:

The brutally opaque RPGs that spit in your face for not being one of the designers.

neomedjeni

• 3
« Reply #133 on: 14-07-2015, 09:19:13 »
Ne bih da zvuči kao da sam se nameračio na njegovo nepogrešivo veličanstvo, ser Ričarda, ali slutim da je u toj izjavi malo hiperbolisao situaciju. S jedne strane, nemali broj ljudi je završio igru bez nekih većih problema sa njenom mehanikom, s druge, on verovatno nije imao vremena da se ozbiljnije posveti SotS-u i pokuša da zaista uđe u štos.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #134 on: 14-07-2015, 12:55:37 »
Ma, jasno. I iz samog prikaza se vidi da je za igrom posegao tek na nagovaranje čitalaca, dakle, nije on sad to igrao, što se kaže, za dušu. No, kako god, jasno je da bi nekom sa malo turističkijim stavom, poput mene, ova igra ispostavila dosta ozbiljnih prepreka i ne treba u nju da se zalećem dok ne bude podrške na internetu...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #135 on: 18-07-2015, 07:15:08 »
Tipično odličan intervju Wesleyja Yin-Poolea sa čovekom koji pokušava da počisti nered koga je napravio Peter Molyneux:

Meet the man cleaning up after the Godus disaster

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #136 on: 21-07-2015, 15:01:07 »
Prošlog vikenda odigrala se ovogodišnja inkarnacija Kapkomovog EVO turnira, najvećeg turnira u borilačkim igrama na planeti - praktično nezvaničnog svetskog prvenstva. Da biste lakše pogledali sva finala i još neke zanimljive mečeve (mada je već i samo finale u Ultra Street Fighter IV vredno truda), Andihero je sklopio pregledan googledocs dokument kojem možete pristupiti ovde:

Pristupite!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #137 on: 27-07-2015, 13:27:02 »
Povodom tridesetogodišnjice Commodore Amige, Den Uajthed napisao divan tekst.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #138 on: 30-07-2015, 10:10:58 »
Gaddemit, ovaj Ričard Kobet. Jebao bih se s njim i to ne mislim na neki metaforički način. Otreso bi ga ko seljak šljivu. Bio bi to opasan titanski sudar brkova i brade.

Elem, povod za ovaj moj izliv ljubavi je njegov napis o KOTOR 2 na Jurogejmeru, od koga sam pročitao samo prvi pasus, ali gaddemit, kakav prvi pasus!!!!!!!!

Knights Of The Old Republic 2 is a game I'd love to see the pitch for. Did Obsidian actually say that the plan was to systematically tear down, subvert and scornfully rip great chunks of flesh out of the Star Wars universe and George Lucas' shallow sense of morality and storytelling? or was it more on the lines of "So, we're thinking three bladed lightsabres this time," with Chris Avellone accidentally left locked in the car?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #139 on: 10-08-2015, 11:16:35 »
Ljubitelji Broken Sworda i avantura generalno će uživati u ovom lepom napisu Sajmon Parkina:

Broken Sword and 25 years of Revolution

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #140 on: 14-08-2015, 09:22:38 »
Rič MF Stenton o Metal Gear Solid:

Metal Gear Solid: The first modern video game

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #141 on: 14-08-2015, 10:59:01 »
Ljubitelji Broken Sworda i avantura generalno će uživati u ovom lepom napisu Sajmon Parkina:

Broken Sword and 25 years of Revolution

Луре оф тхе Темптресс ми је једна од омиљених игара, али Брокен Сњорд још нисам играо.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #142 on: 15-08-2015, 07:27:57 »
Boginja slavi dekadu pisanja o igrama:

The 10 Biggest Changes of The Last 10 Years in Video Games

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #143 on: 17-08-2015, 11:55:12 »
Džefri Matulef intervjuiše ljude iza studija The Chonese Room koje sam o vikendu dosta pominjao zbog igre Everybodys Gone to the Rapture: Jessica Curry i Dan Pinchbeck

The Chinese Room: A look behind Britain's boldest studio

neomedjeni

• 3
« Reply #144 on: 17-08-2015, 12:09:57 »
Gaddemit, ovaj Ričard Kobet. Jebao bih se s njim i to ne mislim na neki metaforički način. Otreso bi ga ko seljak šljivu. Bio bi to opasan titanski sudar brkova i brade.

Mentalna zabeleška. Uprkos manjku intelekta i brade koji očigledno predstavljaju Mehov seksualni okidač, nikad, ali apsolutno nikad ne prihvataj njegov poziv da ti pokaže svoju Fallout kolekciju. Za svaki slučaj.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #145 on: 19-08-2015, 08:56:44 »
Andi Hamilton povodom izlaska igre Volume piše o šunjačkim sekcijama u ne-šunjačkim igrama i kako su one frustrirajuće:

Stealth Stealth

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #146 on: 19-08-2015, 09:09:27 »
Da, i ja pamtim šunjalački deo u Modern Warfareu kao sjajan, ali to je samo zato što je metnut u vrlo monotonu igru. :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #147 on: 19-08-2015, 14:19:10 »
Okej, ovo nisu nikakva velika imena, ali dvojac Kodeksovaca koji je intervjuisao developere igara The Tehnomancer, PoE: The White March i Kingdom Come na Gamescomu ne možete a da ne zavolite.

http://www.rpgcodex.net/content.php?id=10034

Isečak iz članka:

Of course, as an industry professional I was determined not to let myself get fooled by her pleasant words; the danger of a pop-a-mole action developer trying to rope in the old school crowd by paying lip service to hardcore elements is all too real in today's industry. So when the developers opened the floor to audience questions (and, as usual, the non-Codex attendees mostly twiddled their thumbs and waited for the gift bags to be handed out), I decided to spring a quickly improvised bullshit detector on them.

I asked: “It's strange to see something as old-fashioned as social skills in a modern RPG - don't they restrict the amount of choices for players who don't have the right skills? What made you decide for this option, as opposed to putting in minigames -- or just making all dialogue open to everybody, so we can all enjoy the game?”

The other presenter, who for most of the presentation had been dead silent, suddenly lurched forward, his eyes bulging out of their sockets, aflame with the fires of primal hatred. “No! We do not have minigames! No minigames! We don't do that! We have no minigames!” I shifted uncomfortably under his unrelenting gaze. Thankfully the CEO had understood my question a little better and intervened before anybody came to harm. “We don't have minigames because we come from a pen&paper background” she explained. “That's what we know and that's what we like – lots of character stats, not just player skill.” Well, who can argue with that?

I sensed the opportunity for another question: "List or grid based inventory?" "List based." At least they gave a straight answer.

As with any game, we won't know ifTechnomancer will be any decent until it's actually released. However, I found its presentation to be surprisingly convincing; the CEO was able to say all the right words to appeal to a hardcore audience, and apart from the button mashing third person action combat and the understandably simplistic tutorial footage, there was no evidence of mainsteam pandering on display. If this turns out to be a bargain-bin Witcher 2, but with multiple social skills - well, that would be a pretty decent outcome, wouldn't it? Thus, with a spring in our steps and with our hearts singing the hymns of Incline, we proceeded to our next scheduled presentation in the Pillars of Eternity booth.

I apsolutni pobednik među komentarima:

Bubbles: Most of the Technomancer presentation was handled by Spiders's CEO Jehanne Rousseau, who had taken on the executive-level task of explaining how a studio with a history of making half-baked low budget games could possibly pull off a complex hardcore RPG full of meaningful choices and consequences. Rousseau was the only female presenter I would meet at Gamescom; this seeming career imbalance was alleviated by the fact that most of the receptionists and trash collectors I saw were women.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #148 on: 20-08-2015, 10:54:37 »
Da se malo vozdignemo iz tog kala: Sajmon parkin ima knjigu a ja sam zaboravio da to pomenem pre neki dan. Evo sad:

Stop Pretending Games Can't Harm You, New Book Argues

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #149 on: 04-09-2015, 15:13:17 »
Ifa Vilson u pravednom gnevu pita Hidea Kođimu:

So, Mr Kojima, do we feel "ashamed" over Quiet?

Ja još nisam stigao do dela Metal Gear Solid V u kome se Quiet pojavljuje i paradira sa sisama unaokolo, ali još je iz trejlera i najava za igru bilo jasno da, štagod od personalitija da joj Kođima podari, njen lik će uvek i zauvek biti 90% fan service, 10% sve ostalo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #150 on: 08-09-2015, 15:53:25 »
Šon Bel je duhovit čovek  :lol: :lol: :lol: Trenutno je na medenom mesecu i:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #151 on: 11-09-2015, 12:31:28 »
Džefri Matulef o iskustvu gledanja publike od 500 ljudi koja na PAX primeu zajedno igra TFTB:

Tales from the Borderlands is the closest we have to a great video game movie

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #152 on: 11-09-2015, 12:43:11 »
A Kristijan Donlan svedoči o zanosu igranja Super Mario Makera

http://www.eurogamer.net/articles/2015-09-11-super-mario-maker-review

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #153 on: 14-09-2015, 11:10:32 »
Ako nije dovoljno što sam ja onoliko pisao o Metal Gear Solid V na drugom topiku i hvalio ga punim ustima i s obe ruke, evo sada detaljnog pojašnjenja jednog od MGSV multiplejer modova (koji ja još nisam ni krenuo da igram) iz pera Riča Stentona. Da se vidi koliko je to dobra igra:

All about that base: Metal Gear Solid 5's FOBs are glorious

neomedjeni

• 3

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #155 on: 26-09-2015, 08:37:18 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #157 on: 12-10-2015, 16:02:29 »
Pošto ove nedelje konačno puk može da kupuje i igra Uncharted: Remastered kolekciju, Oli Velš analizira sve tri igre i, iznenađujuće, kritikuje ih prilično oštro za njihove ne tako brojne propuste. Mislim, jeste to kritika iz ljubavi, to je očigledno, ali utisak je da se baš potrudio da za svaku igru pronađe što je više moguće elemenata koje treba kritikovati. Opet, ovo je divan napis o tri vrlo dobre igre.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #158 on: 17-10-2015, 06:09:14 »
Džon Bejn naravno nije novinar i jedan je od onih uspešnih JuTjubera koji insistiraju na razlici između njihove i novinarske profesije. Tako da mu nije mesto na ovom topiku, ali pošto mi je jako žao da vidim da mu se rak proširio na jetru i da se ne očekuje izlečenje, onda, eto, da pomenemo...

neomedjeni

• 3
« Reply #159 on: 20-10-2015, 08:07:13 »

I Kobet je posvetio pažnju AoD-u i reklo bi se da mu se sviđa. Naravno, izabrao je talkerski pristup.  :lol:

http://www.rockpapershotgun.com/2015/10/19/age-of-decadence-impressions/

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #161 on: 21-10-2015, 13:46:04 »
Kobet o (izgubljenoj) magiji.

http://www.rockpapershotgun.com/2015/09/14/the-rpg-scrollbars-the-lost-magic-of-magic/

Tek sad sam video. Kobete, moj davno izgubljeni brate!

Ja, naravno, za sve krivim demokratizaciju uloga u kompjuterskim RPG-ovima... a mage, a wizard, a sorcerer is just like a hobbit, a thief, a bard...  xfuck5

neomedjeni

• 3
« Reply #162 on: 27-10-2015, 08:27:08 »
Kobet ponovo udara!!!

http://www.rockpapershotgun.com/2015/10/26/dungeon-master-pc-games/

Jednom moram naći vremena da iščitam sve što je napisao na TRS-u.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #163 on: 02-11-2015, 12:52:49 »
Kris Spen je, ponukan četvrtom epizodom Life is Strange napisao dirljivo ličan tekst. Naravno, spojleri za LiS su tu, tako da, ko nije igrao, a namerava, nek ne čita:

http://midnightresistance.co.uk/articles/episode-iv

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #165 on: 26-11-2015, 16:11:14 »
јуче изашао врло интересантан чланак у гардијану који на неки начин разговара са темом топика...да ли је критика видео игара постала немогућа?
зашто су нови ААА наслови добили релативно ниске оцене у гардијану (3од5), шта радити са играма чији ДЛЦ суштински промени квалитет игре, како се односити према играма које су у ствари само платформа за неке будуће ствари(попут 'дестни')....а кад се у то све додају ММОРПГови...а и овај новинар ми је постао омиљен.

Has video game reviewing become an impossible task?

This month we have managed to shock a few readers by giving four of the year’s biggest releases – Fallout 4, Call of Duty: Black Ops 3, Star Wars: Battlefront and Rise of the Tomb Raider – three stars out of five. All are decent in a lot of ways, all have intriguing ideas and look beautiful – but each of them is lacking in fundamental areas, whether that’s about original content, the depth of the mechanics, or basic functionality. Three stars, though, means they’re fundamentally good games. Three stars does not mean we’re haters.

That people are surprised by three star reviews for AAA games is indicative of an era in which effectively reviewing a video game on launch is becoming increasingly untenable. Until five years ago, it was a fairly straightforward process. The publisher would send a new game out on disc, several weeks before its release date. This disc would contain everything the final game had to offer. The reviewer would then play it for a few days, often to completion, and then write a definitive impression – complete with a score. There were occasions where reviewers were forced to assess an incomplete version of the game, in which case the publisher would send a list of known bugs and beg that you ignore them, because they’d all be sorted before release. Usually they were. That’s how game reviews functioned for about 30 years.

Things are different now. For a start, publishers don’t send code out weeks in advance anymore – that would be too risky in an age of bit torrents. Instead, publications determined to get a review out on day one will be asked to attend special events, where access to the review code is strictly controlled and monitored. You get two or three days with the game in a hotel or office, and if there’s a multiplayer mode, you’ll play it on a local area network. Furthermore, most modern console and PC titles are released in an incomplete state: publishers can rely on the ability to provide post-release patches and updates because our contemporary machines have broadband internet connections. So that’s what they generally do. This is why at the Guardian we rarely publish reviews on launch day. Our writers play the games at home, with standard internet access, and on public servers. Or else, what are you actually reviewing?

The product released on day one is now usually only part of the story. There will also be lots of online functionality, which can only really be tested post-release, because it has a tendency to collapse (see Battlefield 4, SimCity and Grand Theft Auto: Online); there may also be free or paid-for downloadable content, which often forms a key part of the experience. For example, The Last of Us was already an amazing game, but a complete appraisal must now also consider Left Behind, the brilliant DLC story sequence that brought considerable extra depth to the character of Ellie.
These days, you’re not a consumer when you buy a new game, you’re an investor
The major game publishers no longer view their products as games, they see them as platforms. Destiny got mediocre reviews on its release, but the original version of the game was only ever a sort of pilot for the experience to come – yes, it was a pilot that cost gamers £40, but then, all early adopters in the online multiplayer sector are effectively taking a punt; they’re gambling on enough other players joining in to make it fun, and to make supporting the online infrastructure financially viable for the developer. These days, you’re not a consumer when you buy a new game, you’re an investor. That’s a weird psychological leap to make.
At the same time we have the rise of the early access model where certain titles, especially in the indie community, remain largely unfinished for years. Should we review them when they reach alpha, or beta, or when they’re finally “launched” several years later? Should a review score evolve alongside a game? That is what the game site Polygon now believes, often tweaking the score for individual games at different phases in their release process. In this way, criticism becomes a sort of progress report, a medical examination. The idea of a definitive assessment is fading away in an era where there are no fixed release dates, where everything can be patched.
But there are also more fundamental problems lurking beneath all of this. Since the very beginning, game reviews have operated in a confusing no man’s land between arts criticism and product assessment. Games writing emerged from the specialist computer magazines of the late 70s, where they’d be assessed in the same way as new disk drives or dot matrix printers. Reviews would compartmentalise each game into its constituent parts – graphics, sound, playability – with each often separately rated in ever more complex conclusion boxes. This approach reached its logical conclusion with the 1980s magazine ACE, which reviewed games out of 1000, and provided a “predicted interest curve”, which attempted to map out the longevity of the game – like the lifecycle of a vacuum cleaner.

Now, however, as games have become more readily accepted into the cultural space alongside movies and music, a new approach has emerged – something much more subjective, but also more informed by wider critical conventions and systems. Games criticism now comes from broader standpoints, for example feminist or queer, just like every other area of the arts. But in the games industry, a once closed community steeped in its own outsider status, this has led to fear, antagonism and suspicion.
Now, what are deemed to be negative game reviews find themselves subject to furious scrutiny. Writers are accused of being “biased” against a genre, or being too subjective, or lacking knowledge. There is a conflict between the idea of a review as a piece of information and as a piece of entertaining criticism, and as our reviews seek to provide the latter, we often receive the ire of fans. No one really wants to read a review full of caveats, exceptions and lengthy genre exposition, yet without those elements reviewers are often accused of not knowing enough about the game they’re covering.
Why do people get so angry about game reviews? Partly it’s because they are passionate fans and fandom becomes part of identity. In this context, critical reviews can be read as attacks on people’s preferences and passions. No one wants to hear that they’ve invested time and money in something that wasn’t worthwhile. We see this in all areas of specialist writing and reportage, from film journalism to football match reports – in a consumer society, people can be savage when their tastes are questioned. We also have the skewing nature of comments sections, subreddits and forums, which only ever represent the most vocal, and often the most caustic, minorities. But essentially there’s this whole friction between games as products or hobbies and games as an artform that deserves to be explored and exposed for its failures and foibles.
What is a game worth?
In some ways, though, the most complex area of the modern games review is the concept of value. Games are pretty expensive – around £25-50 depending on the platform. People want a lot from them – indeed, throughout the history of games, developers have taught us to expect just that: a lot of content. Adverts for role-playing adventures will often boast about featuring over 100 hours of gameplay. But exactly how much should we expect for our investment? When I reviewed Star Wars: Battlefront, I felt that the game lacked any sense of longevity – I felt I’d seen everything I wanted to see in about six hours. But is that poor value? What about the intensity of the experience?

Similarly, take a game like Destiny, which may cost players over £100 if they’re buying the main game and the DLC – are they being ripped off? Well considering a significant number of players are now putting in three hours a day, that £100 pound investment is looking pretty acceptable – it compares favourably with a massively multiplayer game subscription; and very favourably indeed with a gym membership. Even my first six hours with Battlefront was cheaper than spending those hours watching three movies at the cinema.
Those games scored three out of five because they were good games that nevertheless presented a lot of flaws in their basic foundational experiences. We didn’t attend review events, we played the game that everyone else played, and we based our opinions on our days with those games. The moment you try to turn reviews into predictive systems, you lose something of what they are – human reactions to emotional and exciting cultural works.
No contemporary review, then, will ever capture more than a fragment of the whole experience, bent through the prism of personal understanding and expectation. Even the most “objective” review, just like the most impartial news report, brings in a myriad of basic assumptions and preferences about what has been seen and felt. But unlike books or movies, games are now evolving platforms, open to updates and improvements. Today, you could buy an old Nintendo Entertainment System and review Super Mario Bros, it works just as it did 30 years ago. But in 30 years time, will we still be able to review Destiny? Or Witcher 3? Or anything on Steam? Most current titles rely on some sort of connectivity to a server. One day those servers will be switched off. All art forms are subject to erosion, but with games, that impermanence is now built in like a self-destruct mechanism.
As a consequence, reviewing games is like reviewing a relationship: you only know what you have in that moment, and even then, nothing is certain or solid. Both the author and the reader need to understand that now.
...barcode never lies
FLA

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #166 on: 26-11-2015, 17:44:03 »
јуче изашао врло интересантан чланак у гардијану који на неки начин разговара са темом топика...да ли је критика видео игара постала немогућа?

Misliš na temu "Kritika video-igara"? Zato što sam tamo postavio neka od ovih pitanja...  :lol:

No, sve u svemu, pitanje je sad: šta ja da mislim o centrima igračke (ne)informisanosti koji su dali najveće ocene nekim od pomenutih igara? Neki od njih* su verovatno dali 80% (ili više) ocene pre igranja.

Ocene za Black Ops III, na primer. IGN je tu uvek crna ovca - iako se u gomili crnih ovaca i ne vidi najbolje - ali evo šta kaže Meristation:

Treyarch's Call of Duty: Black Ops 3 offers the most complete and mature campaign we've seen to date

Stvarno? Mislim, STVARNO?! :shock: :-x Nisam igrao, suviše mi je slaba mašina za to, ali na osnovu prilično pouzdanih opisa, mogu reći da je priča iz kampanje debilna. Po rečima Čika, neko u Trejarhu je gledao Inception i pomislio "hej, ajmo i mi nešto slično da ubacimo", iako ni oni sami uopšte ne razumeju to što su ubacili. Plus milion odluka koje nemaju nikakvog uticaja na gejmplej - čak su u raskoraku sa njim. Pogledati razliku zvaničnih ocena u odnosu na korisničke na istom tom metakritičaru i nemojte se pitati zašto je to tako.

Naravno, neko će reći da je Black Ops u suštini za više igrača, ali reč na ulici je da ni tu stvari još nisu najbolje balansirane.

A o Falloutu se još ne usuđujem ni da započnem priču...

*S druge strane, nije ni Guardian potpuno nevin. Da su te igre bile britanske, velike su šanse da bi dobile po četiri zvezdice.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #167 on: 27-11-2015, 10:44:53 »
 :-x  припрема је предуго трајала, а постављање прекратко...некако ми је звечало у глави да постоји тема резервисана за критику...саћу ово пребацим и тамо, а могао би и овај твој одговор да цитираш иза...извињавам се  :(

едит...ја цитирао због контекста и могућих даљих коментара
...barcode never lies
FLA

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #168 on: 05-12-2015, 23:32:39 »

neomedjeni

• 3
« Reply #169 on: 07-12-2015, 23:09:34 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #170 on: 11-12-2015, 01:52:35 »
Tom Čik o razlici i sličnosti izmedju Fallout 4 i Xenoblade Chronicles X. Tačka po tačka, temeljno, od premise i kvestova do kastomizacije likova.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #171 on: 11-12-2015, 07:50:59 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #172 on: 12-12-2015, 08:57:37 »
Nije da mi je Pol Tasi među najomiljenijim gejming novinarima, ali čitam ga dosta redovno a ovde je ubo u sridu. Pogotovo što post-festum piše stvari o Wii-ju koje sam ja pričao pre deset godina  :lol: :lol: :lol:

Why I'm Angry At Nintendo

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #173 on: 17-12-2015, 12:26:40 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #174 on: 18-12-2015, 08:09:18 »
Sajmon Parkin ponovo intervjuiše Hidea Kođimu:

Hideo Kojima’s Mission Unlocked

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #175 on: 20-12-2015, 02:10:37 »
Na Quarter to 3, Tom Čik je objavio svoju "top 10" listu igara iz 2015. koje su ga najviše razočarale. To ne mora nužno da znači da su sve te igre loše, već samo da neki njihov aspekt ne zadovoljava očekivanja. Recimo, na prvom mestu je Rise of the Tomb Raider, čiji je jedini problem taj što je ograničena samo na Iks-boks. Ua, Majkrosoft!

Takodje, na 4. mestu je Anno 2205, koja mu se u globalu jako svidja, ali nema tradicionalnu otvorenost tog serijala.

Zanimljivo da je na 9. mestu Xenoblade Chronicles X, igra koja mu se takodje svidja, i o kojoj je dosta pisao ovih dana. Ali, XCX potpuno napušta naraciju i zanimljive likove kao stožere koji povezuju sisteme u prethodnoj igri, i koncentriše se samo na te sisteme, što bi bilo poštenije sa igračke strane samo kada ta priča, likovi i mitologija ne bi bili tako dobri kao što jesu. Da se razumemo, prenosim samo Čikovo mišljenje.

Da ne bih rasparčao ovu priču na nekoliko tema, evo ovde i linka ka emisiji u kojoj se priča o XCX. Čik i Mat Pekam sa Tajmovog sajta raspravljaju tokom dva sata o raznim aspektima igre: manama i prednostima (u)brz(an)og putovanja; nedostatku pamtljivih likova; borbenom sistemu nalik na mmo-igre, ali kompleksnijem; skelovima, klasama; mrežnim dodacima i sl.

"XCX je bolja igra od Fallouta 4, ali Fallout pruža bolji worldbuilding."

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #176 on: 20-12-2015, 05:22:01 »
Ako se neko pita, na kraju prethodnog posta, kada sam napisao "skelovi", nisam pogrešio. :D

A u medjuvremenu je na istom sajtu objavljena i lista video-igara koje su najprijatnije iznenadile u ovoj godini. Victor Vran! Age of Decadence! Metal Gear Solid V! Sve favoriti ovog foruma.

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #177 on: 20-12-2015, 09:23:32 »
Na Quarter to 3, Tom Čik je objavio svoju "top 10" listu igara iz 2015. koje su ga najviše razočarale. To ne mora nužno da znači da su sve te igre loše, već samo da neki njihov aspekt ne zadovoljava očekivanja. Recimo, na prvom mestu je Rise of the Tomb Raider, čiji je jedini problem taj što je ograničena samo na Iks-boks. Ua, Majkrosoft!

Takodje, na 4. mestu je Anno 2205, koja mu se u globalu jako svidja, ali nema tradicionalnu otvorenost tog serijala.

Zanimljivo da je na 9. mestu Xenoblade Chronicles X, igra koja mu se takodje svidja, i o kojoj je dosta pisao ovih dana. Ali, XCX potpuno napušta naraciju i zanimljive likove kao stožere koji povezuju sisteme u prethodnoj igri, i koncentriše se samo na te sisteme, što bi bilo poštenije sa igračke strane samo kada ta priča, likovi i mitologija ne bi bili tako dobri kao što jesu. Da se razumemo, prenosim samo Čikovo mišljenje.

Da ne bih rasparčao ovu priču na nekoliko tema, evo ovde i linka ka emisiji u kojoj se priča o XCX. Čik i Mat Pekam sa Tajmovog sajta raspravljaju tokom dva sata o raznim aspektima igre: manama i prednostima (u)brz(an)og putovanja; nedostatku pamtljivih likova; borbenom sistemu nalik na mmo-igre, ali kompleksnijem; skelovima, klasama; mrežnim dodacima i sl.

"XCX je bolja igra od Fallouta 4, ali Fallout pruža bolji worldbuilding."

ne radi link :(

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #178 on: 20-12-2015, 09:32:49 »
Ovo bi trebalo da radi.

I ovo.

Prvo je za razočarenja, drugo za iznenadjenja.

Obično proverim linkove, a sada nisam siguran da li sam to uradio i ovaj put. Verovatno me je mrzelo, pošto kucam preko mobilnog.

Hvala na ukazivanju. :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #179 on: 21-12-2015, 12:12:00 »
Dan Whitehead prestaje da piše za Eurogamer i, zapravo, svoju četvrtvekovnu karijeru gejm-rivjuera okončava da bi imao vremena za druge (prezjumabli bolje plaćene) projekte kao što je pisanje za televiziju. Veoma volim Whiteheada, što se sigurno i primetilo ovde po broju njegovih tekstova koje sam linkovao tako da... Evo kako se od njega opraštaju na Eurogameru.

neomedjeni

• 3
« Reply #180 on: 24-12-2015, 10:38:29 »

neomedjeni

• 3
« Reply #181 on: 05-01-2016, 10:08:55 »
http://www.rockpapershotgun.com/2016/01/04/rpg-2016-preview/

Kobet o RPG godini pred nama. Priznajem da sam veoma zainteresovan da vidim FF IX. Kao i Torment i D:OS 2, to bi bila tri meni najzanimljivija naslova.

milan

• 4
  • 3
« Reply #182 on: 12-01-2016, 11:26:09 »
Jutros kada sam otisao na IGN, otvorio mi se IGN Adria, na hrvatskom. Vecina textova su prevodi, osim recenzija, kako mi se cini. Hajde sada lepo da svi nekako namolimo naseg dragog & amazing Mehu da iskoristi svoje mutantske sposobnosti pa da se nekako tamo ubaci i pise svoje prikaze...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #183 on: 12-01-2016, 11:41:05 »
Pazi stvarno Adria...  :shock: :shock: :shock: Znači sad ću morati da koristim proksi i da čitam IGN? Pa jel' ovaj svet poludeo?

milan

• 4
  • 3
« Reply #184 on: 12-01-2016, 16:59:07 »
Dovoljno je samo da ukucas opet ign.com kada ti se adria otvori, pa te vrati na pravu stranicu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #185 on: 12-01-2016, 17:11:34 »

neomedjeni

• 3
« Reply #186 on: 19-01-2016, 08:45:18 »
Kobet ponovo ima svašta pametno da kaže o RPG-u. Ovaj put se bavio proticanjem vremena u igrama.

https://www.rockpapershotgun.com/2016/01/18/fallout-4-dragon-age-seasons/

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #187 on: 19-01-2016, 08:57:45 »
Ti sem Kobeta i nemaš novinare koje najviše voliš  :lol: :lol: :lol:  Mislim, jeste on najbolji, pa sve to ima smila.

neomedjeni

• 3
« Reply #188 on: 19-01-2016, 09:23:33 »
Pa, i ne volim ga. Samo mi se sviđa seks kolumna koju piše.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #189 on: 26-01-2016, 07:06:51 »
Džon Bejn, setimo se, ima još malo vremena do kraja života:

TotalBiscuit Quits Social Media With Emotional Goodbye

neomedjeni

• 3
« Reply #190 on: 26-01-2016, 09:11:09 »
Tužno.

Imam utisak da sam u poslednjih godinu dve pročitao hrpu objava o javnim ličnostima koje boluju od raka.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #191 on: 26-01-2016, 10:03:18 »
To je zato što se nekada za takvu informaciju valjalo oslanjati na infrastrukturu profesionalnih medija od kojih su neki smatrali da su ovo ipak privatne stvari i da ne treba od njih praviti zabavu, kao i zato što se definicija "javne ličnosti" dramatično menja. Danas imamo socijalne medije pa si "javna ličnost" ako imaš 25000 JuTjub pretplatnika ili ako si, jelte, "uticajni tviteraš" plus ljudi pišu i pričaju sami o sebi. Što je sve normalno, naravno, tvoj proizvod si najčešće ti sam pa moraš o njemu da ponajviše pričaš. Na to još valja dodati da su crowdfunding mreže danas prilično uobičajen alat pomoću kojeg javna ličnost ovog tipa pokušava da sebi obezbedi sredstva za bolju zdravstvenu negu - što je do pre svega 4-5 godina bilo nezamislivo - pa onda to proizvodi još više šerovanja vesti o nečijem zdravstvenom stanju i rezultat jeste da zaista čujemo sve više vesti o ljudima za koje smo čuli a koji boluju od opasnih i smrtonosnih bolesti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #192 on: 26-01-2016, 16:06:26 »
Liz Ryerson piše esej o igri The Beginner's Guide i videoigračkoj kritici. A mast rid:

The Beginner's Guide and Videogame Criticism's Awkward Baby Steps

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #194 on: 01-02-2016, 16:45:38 »

neomedjeni

• 3
« Reply #195 on: 02-02-2016, 08:36:25 »
Mislim da je sve skapirao kako treba.

Kad je već da na tapetu Dragon Age serijal, neka Ketrin Kros je pisala o DA2 ovih dana, pa da mi to združimo:

http://gamasutra.com/view/news/264322/Opinion_Why_did_Dragon_Age_II_leave_some_fans_so_cold.php

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #196 on: 02-02-2016, 09:07:45 »
Što sad "neka" Ketrin Kros??? Citirana je već više puta na ovom forumu, žena je akademski autor koji se pritom po internetu bavi rodnom politikom, sociološkim efektima razvoja tehnologije, plus igra igre i dobro se razume u njih. Samo zato što je rođena sa ćunom a ne sa vaginom nije red da se ovako omalovažava.

neomedjeni

• 3
« Reply #197 on: 02-02-2016, 09:19:59 »
Avaj, ništa ja od toga nisam znao pre nego što sam u prethodnom postu sa nedostatkom dužnog poštovanja otkucao njeno ime na tastaturi.

Budite uvereni da se iskreno kajem.  :cry:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #198 on: 02-02-2016, 09:50:04 »
Ma, druže Neomeđeni, vi znate da vam niko dobronameran ništa ne prebacuje.  :lol:  Samo sam iskoristio priliku da podsetim na Krosovu koju cenim kao autorku jer ima dosta dobar odnos akademske discipline i dubinskog poznavanja materije u slučaju pisanja o igrama.

neomedjeni

• 3
« Reply #199 on: 03-02-2016, 08:38:58 »
U međuvremenu, Ričard Kobet nastavlja da briljira (i nervira Codex, ili bar tako misli :lol: ):

https://www.rockpapershotgun.com/2016/02/01/what-hearthstone-gets-right-about-roleplay/

It doesn’t help that most RPGs, rightly or wrongly, don’t have much in the way of balls when it comes to restricting the player character in any way. Compare, say, Baldur’s Gate 2 with Dragon Age 2 – partly because it’s a good comparison, partly because it wouldn’t be a good week if I didn’t annoy someone on the Codex. I’m thinking in terms of magic specifically. Baldur’s Gate 2 largely takes place in the city of Amn, and one of the cardinal rules there is ‘no magic without a license’. Dragon Age 2 takes place in a city controlled by Templars, whose job it is to keep mages under control, and not without some reason. Magic isn’t just whizzy-whizzy-bang-bang, but linked to demonic possession and all kinds of other health hazards.

Despite this, being a mage – an illegal, ‘apostate’ mage at that – doesn’t mean a damn thing. The guards will completely overlook fireballs in the street, you solving your problems with lightning bolts and all kinds of other stuff like that, even before you get to a point where you’re important enough to turn a blind eye. It’s a continuation of one of Dragon Age’s fundamental lore issues, that magic is meant to be rare and special and dangerous, but fuck that because players want to be/fight mages.

The trouble is that in not giving magic users at least some sense of threat or actual sense of being under the thumb, who cares? Baldur’s Gate 2 meanwhile made being a spellcaster a problem. Break out the elements and some very tough wizards would show up to impolitely request you not do that, with your three options being a) apologise and stop, b) buy a damn license, or c) prove yourself too powerful for them to stop. The latter especially is one of the most satisfying things you can do in that game. Even before that though, that tiny mechanical demand to keep the metaphorical magic wand holstered made a big difference to both mages and the setting.

One of the games I’m really looking forward to at the moment is Divinity: Original Sin 2: Not Quite Such An Original Sin, and one of the big reasons is that it wants to nail this sense of character through both restriction and opportunity. The demo town I played a few months ago is quite a fun place for humans, not so much for dwarves. If you’ve got a dwarf in your party, they’re barred at the front gate and have to find their own way in even if it means actively splitting the party. Especially, in fact, with each character having their own opportunities to find information, characters who won’t talk to anyone else, clever scope for sabotage, and reinforcements of their differences. It’s not that difficult to get the Dwarf into town for instance, but soon enough they’ll find an encounter like a banquet taking place in the middle of town. Most characters can just walk on through and eat, but they trigger the guards if they try to stick their beard into human business. It’s more restrictive an experience than the average RPG, yes, but in a way that boosts it rather than detracting. Each character then has their own contacts, their own histories, their own specialities – a wise elf for instance might be able to help heal the witness to a crime, the dwarf might have reason to cut their throat.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #200 on: 08-02-2016, 10:30:01 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #201 on: 08-02-2016, 10:52:31 »
Ovaj Rič Stenton... da ne postoji morali bismo da ga izmislimo:

Metal Gear Solid: Peace Walker - Portable perfection

I od istog autora, istorijat studija Platinum, jednog od najboljih studija u istoriji medijuma:

http://www.eurogamer.net/articles/2016-02-07-a-brief-history-of-one-of-gamings-greatest-studios

neomedjeni

• 3
« Reply #202 on: 09-02-2016, 09:48:17 »
https://www.rockpapershotgun.com/2016/02/08/rpgs-travel/

Rekao bih da je ovde Kobet malo odmarao. Prvi tekst na Scrollbarsu koji sam pročitao, a da nemam osećaj da je autor njime išta rekao.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #203 on: 09-02-2016, 10:02:37 »
To je zato što čitaš samo njegove tekstove vezane za rol-plej igre! A ne i one o opskurnim erotskim avanturama! Tj. avanturističkim igrama, da ne bude zabune.

neomedjeni

• 3
« Reply #204 on: 09-02-2016, 10:06:15 »
To je zato što čitaš samo njegove tekstove vezane za rol-plej igre! A ne i one o opskurnim erotskim avanturama!

Da si ovde stao, bio bih kupljen.  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #205 on: 09-02-2016, 10:09:24 »
I ja!  :cry:

(... bih bio kupljen.)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #206 on: 19-02-2016, 02:11:43 »
Evo još jedan dokaz zašto numerička ocena toliko malo znači - van konteksta, jedno diskretno ništa. Ili možda 8 ničega, možda 80% ničega, kako više volite. Svejedno.

Elem, Čik ima (spojler: vrlo dobar) pregled igre The Witness, kojoj daje dve zvezdice od 5. Pft! Ua, Čik! Batali pisanje o igrama kada ti ne ide! :lol:  Medjutim, nećemo paničiti. Ko pročita čitav tekst, shvatiće da Čik u stvari veoma ceni ovu igru, ovaj produženi tutorijal, ovaj test inteligencije. U njegovom rečniku, dve zvezdice znači samo "I didn't like it", što je jedna vrlo subjektivna perspektiva, koju čitalac ne mora nužno da pokupi ako je pregled dobro napisan, ali svakako može da je shvati. Što će reći, možda su produženi tutorijali ili maštoviti testovi inteligencije upravo vaša šolja čaja. Znam da moja jesu.

Dakle, dole ocene! Hoćemo suptilnu anarhiju nebrojivih impresija! Naravno, neki urednici to dobro znaju (ovi iz Rock, Paper, Shotgun ili Eurogamera, na primer), pa su ove (ocene) potpuno ukinuli.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #207 on: 22-02-2016, 09:30:10 »
Kris Donlan je o ovoj igri pričao i u prošlom Jurogejmer podkastu. Vrlo zanimljivo:

Reading and writing in Ice-Bound, an unmissable narrative game

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #208 on: 22-02-2016, 09:45:44 »
I ja sam... iako ne u Jurogejmerovom podkastu! :cry:

neomedjeni

• 3
« Reply #209 on: 23-02-2016, 08:37:32 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 23-02-2016, 09:03:22 »
I to ga je odmah katapultiralo na tvoju listu novinara koje najviše voliš.  :lol:

Šalu na stranu, lepo piše Frejzer i zabavan je tekst mada, naravno, naslov bi trebalo da bude "Western AAA RPGs sometimes have dull side quests". Pošto, dakako, primeri koje daje iz Witchera 3 služe da speru ljagu sa žanra u globalu. Da ne pominjem da ljudi koji igraju JRPG već znau koliko su sidequestovi u nekom velikim recentnim igrama dobri i adiktivni. Na primer, dobar deo mog sedamdesetpetočasovnog prolaska kroz Yakuza V (koji nije ni iz daleka završen) otpao je na voženje ljudi taksijem po Fukuoki, lov na krupnu divljač u okolini Saporoa na Hokaidu, i ulična takmičenja u plesu na tvrdim pločnicima Osake  :lol: :lol: :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #211 on: 23-02-2016, 09:31:12 »

Recimo da se nalazi na listi novinara koji ubrzano stiču moju naklonost. Ljubav ne darujem tako lako.  :lol:

A, ovaj, koliko je AAA jRPG naslova izašlo ove godine u Zemlji izlazećeg sunca?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #212 on: 23-02-2016, 09:40:46 »
Ove godine? Pa, s obzirom da upravo izlazimo iz sušnog perioda svake godine, ne mnogo. Yakuza Kiwami i još nekoliko portova. Ali u ovoj godini se od visokoprofilnih (i visokobudžetnih) JRPG naslova koji će izaći pre kraja Decembra može sastaviti lepa lista: Dark Souls III, Final Fantasy XV, Persona 5, Star Ocean: Integrity and Faithlessness, rimejkovi Dragon Quest VII i VIII, Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue, Nier: Automata, Project Setsuna, SaGa Scarlet Grace, Toukiden 2... Ima ih još al ove su najprominentnije...

neomedjeni

• 3
« Reply #213 on: 23-02-2016, 09:53:07 »
Ah, moja greška, glava mi je poekad još uvek u 2015. godini. Mislio sam na nju, budući da autor članka analizira side questove u zapadnjačkim AAA naslovima iz 2015. godine, pa me je zanimalo koliko je Japan dao visokobudžetnih RPG-ova u istom periodu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #214 on: 23-02-2016, 10:06:56 »
Dobro, stićće valjda i glava za ostatkom mnogopoštovanog tebe u 2016.-u.  :lol: :lol: :lol: I, da je Japan dosta visokobudžetnih RPGova i prošle godine (mada treba imati na umu da "visokobudžetno" na zapadu i u Japanu nije ista stvar). Dve The Legend of Heroes igre, Tales of Zestiria, rimejk Final Fantasy Type-0 HD, Bloodborne, rimejk Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight, Fire Emblem Fates, Shin Megami Tensei X Fire Emblem akaGenei Ibun Roku ♯FE, Disgaea 5, rimejk Dark Souls II: Scholar of the First Sin, Xenoblade Chronicles X, Yakuza 0... Da ne pominjem da je Metal Gear Solid V i sam skoro pa postao RPG  :lol: :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #215 on: 23-02-2016, 10:13:37 »
Flaninih mi grudi, pa to je mnogo duži spisak nego ovaj sa trulog zapada!!!  :-?

Dobro, kapiram da treba ozbiljno imati na umu to što si pomenuo da se shvatanja visokih budžeta razlikuju, ali ipak se radi o primetnoj razlici.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #216 on: 23-02-2016, 10:45:27 »
Tako mi Huonovog zuba, možda je bitno da ipak razjasnim tu razliku u budžetima i generalnoj filozofiji.

Naime, kada kažem "visokobudžetni RPG" u Japanu to je veoma različito od Dragon Age Inquisition ili Mass Effect Andromeda ili Fallout 4 ili, indeed, Witcher 3. Naravno, igra poput Final Fantasy XV ima budžet koji je danas i nemoguće obračunati s obzirom na desetogodišnji razvojni ciklus (koji još nije gotov) i ona je, prezjumabli, visokobudžetnija od bilo koje navedene igre, ali ta igra je izuzetak i japanske igre načelno imaju manje budžete od zapadnih igara sličnog marketinškog profila.

Iz više razloga, naravno. Jedan je da neke od najprominentnijih JRPG igara poslednjih godina postoje samo na prenosnim konzolama (Monster Hunter 4 ili X, Shin Megami Tensei IV, Fire Emblem Awakening ili Fates, ceo Etrian Odyssey serijal, Mario and Luigi serijal, Tokuiden...) a proizvodnja igara za portabl platforme je značajno jeftinija od proizvodnje za Playstation 4 ili Xbox One (ili PC u istoj klasi). Veliki deo budžeta zapadnih AAA igara odlazi na skupi performance capture koji za ovakve igre ili ne postoji ili je jako malog obima.

Drugi je što je Japan, delom zbog prirodnog naginjanja prenosivim platformama (obično se kao razlog navode mali stanovi, duge vožnje do posla itd.) bio mnogo sporiji u prelasku na novu generaciju konzola (prevashodno Playstation 4, naravno, Xbox One je prso već u najavi) pa se dobar deo "visokobudžetnih" konzolnih igara i u 2015. godini radio za Playstation 3 kao vodeću platformu - umesto za Playstation 4 kao na zapadu - pa su tako Tales i The Legends of Heroes igre pravljene primarno za Playstation 3 (The Legends of Heroes su imale i verzije za Vitu i PC) što je opet osetno jeftinije nego da se razvija za Playstation 4.

No, razlika u poslovnoj filozofiji je presudna. Japan načelno (dakle ne samo u gejming industriji) zaposlenje doživljava pre svega kao permanentan odnos (ono što bismo mi zvali radom na neodređeno vreme) pa je tako i u entertejnment/ gejming industriji dok zapad u ovakvim industrijama veliki deo rada poverava kontraktorima (ono što bismo mi zvali rad na ugovor). Drugim rečima, kada crtaš mangu za Shonen Jump, ti si zaposlen u toj firmi i primaš platu čak i kad iz nekog razloga trenutno ne radiš ništa, dok kada si frilens crtač koji radi za Marvel uglavnom bivaš plaćen po radu. U gejming industriji je slično, ljudi koji prave japanske RPGove (i igre generalno) su zaposleni u kompanijama koje ih prave, stalno, sve vreme i čak i kada ne rade na nekoj novoj igri, imaju posao i primaju platu, dok na zapadu generalno dobijaš ugovor za konkretan posao na nekoj igri, obaviš ga i onda ti se ugovor raskida ili ističe i tražiš drugi posao.

Na zapadu ovo znači da se studiji generalno sastoje od jednog fiksnog broja ljudi u svakom trenutku ali da kada se radi na projektu, taj studio zaposli još desetine (ili stotine) ljudi za konkretne poslove - grafički dizajn, dizajn interfejsa, performance capture itd. - koji rade nekoliko meseci ili godina i posle bivaju otpušteni. Ovo se doživljava kao jeftiniji/ ekonomski zdraviji način rada. U Japanu, pak, studiji imaju manje ljudi ali pošto su stalno zapsoleni, u okviru firme oni su stalno na raspolaganju da se pozajmljuju drugim studijima kako bi im pomogli sa određenim elementima posla i mada je nominalno skuplje da imaš stalnu radnu snagu na skupim ugovorima koji podrazumevaju skuplje dažbine, zapravo se ovde štedi jer imaš korpus iskusne, stručne radne snage koja dobro zna posao i jedne druge, korporartivnu filozofiju itd. Plus, japanski zaposleni imaju tu suludu radnu etiku i skloni su tome da rade mnogo duže i više za mnogo manje para nego zapadni kaunterparti.

Drugim rečima, tipična japanska visokobudžetna igra se pravi sa manjim timom ljudi koji rade u proseku nešto više nego zapadnjaci (čak i kad se uzme u obzir obavezni kranč na zapadu), mnogo manje pažnje posvećuje (i manje novca troši) jako skupim elementima proizvodnje koji se na zapadu tipično autsorsuju (dakle performance capture, pre svega), u proseku češće izlazi na platformama na kojima je razvoj u startu jeftiniji a prave je ljudi koji su manje plaćeni i koji se međusobno dobro znaju i sarađuju godinama i decenijama u kontinuitetu. Zato je Bloodborne, recimo, ako se uporedi sa Fallout 4 (a Bethesda i inače ima manje timove nego što su oni koji rade za EA ili Ubisoft) igra koja je napravljena za četvrtinu ili petinu vrednosti budžeta a bolje je primljena od strane kritike (procene su, pošto nema zvaničnih podataka, da je Fallout 4 budžet prebacio 100 miliona, dok je Bloodborne navodno koštao oko 20).

neomedjeni

• 3
« Reply #217 on: 23-02-2016, 10:57:45 »
Tako mi Huonovog zuba,

Bio bi žena mog života, samo da si žena.   :lol:

Vrlo korisno znati, sve ovo što si napisao ispod citata, naravno.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #218 on: 23-02-2016, 11:07:20 »
Pa, ti si prvi počo sa citatima iz Hokmunovog života i priključenija a ja sam prema Flani uvek gajio nježnja osećanja (i zamišljao je kao Zlatu Petković, prirodno).  :lol: :lol: :lol:

Ono u šta nisam imao vremena da uđem u prethodnom postu, a i nije skroz relevantno, je da u Japanu pojam nezavisne scene tek odnedavno ima nekog smisla. Do pre pola decenije indi likovi poput Daisukea Amaje (Cave Story) ili Kente Choa (Torus Trooper, rRotage, Gunrora, Tumiki Fighters...) su bili potpuno opskurne, samonikle anomalije u japanskom gejming krajoliku (i nisu ni naplaćivali svoje igre) a jedini malko priznatiji indi razvijači su to postali izrastanjem iz douđin krugova koji su radili neautorizovane spinofove nekih popularnih IP-jeva (na pamet mi najpre pada ekipa koja je radila Melty Blood). Tako da japanska indi scena tek odnedavno počinje da prepoznaje svoj tržišni i kreativni potencijal. Kontrast ovome je da na zapadu sada neke od najhvaljenijih savremenih RPGova rade nezavisne firme poput inXilea, Harebrained Schemesa, Obsidiana, Iron Towera ili Lariana. Ili, ov kors, Stygiana. To nisu AAA igre, ali jesu notabilni RPGovi, dok u Japanu praktično nema scene (ili bar ne dovoljno vidljive da mi za nju znamo) gde bi nastajali nezavisni RPGovi.

neomedjeni

• 3
« Reply #219 on: 23-02-2016, 11:12:17 »
Pa, ti si prvi počo sa citatima iz Hokmunovog života i priključenija a ja sam prema Flani uvek gajio nježnja osećanja (i zamišljao je kao Zlatu Petković, prirodno).  :lol: :lol: :lol:

Ali zašto si pobogu morao da je zamišljaš kao bilo koga? Ako me sećanje ne vara, Plava Ptica je unutar Viteza sudbine imala jednu ilustraciju sa njenim likom?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #220 on: 23-02-2016, 11:27:45 »
Pošto sam jako star, ne sećam se da li je konkretno Vitez Sudbine imao ilustracije (mada verovatno jeste ako ti tako kažeš) jer ne mogu ni jednu da prizovem u pamćenje a knjige su mi kod brata trenutno (a ja sam na poslu, kad smo već kod toga) ali Plava Ptica je imala na stafu "ilustratora" koji je samo uzimao kadrove iz stripova o Princu Valijantu, malo ih doterivao tušem i prodavao kao svoje. Recimo, Mač od Šanare je prepun ilustracija iz prvih nekoliko godina Princa Valijanta, tako da je moguće da je za ilustraciju Flane poslužila neka Aletina slika, ali, velim, ne sećam se.

S druge strane, ilustracije koje su autorski rađene za knjige o Elriku su bile tako dekadentne da je precrtavanje Princa Valijanta zapravo bila moja preferirana opcija kod Plave ptice.  :lol: :lol: :lol:

Oh, wait, sad sam pregledao, naravno, u pravu si, Vitez Sudbine je imao ilustracije i, naravno, u pravu sam i ja, korišćene su slike iz Princa Valijanta:

Ova srednja,  na kojoj "Hokmun" nosi "Izeldu" je očigledno Princ Valijant sa posvetljenom kosom i docrtanim draguljem na čelu kako nosi onu devojčicu što umire tamo valjda, kao posledica hunske invazije na Evropu...

Tako da je verovatno Aleta korišćena da ilustruje Flanu i otud mi i veza sa Zlatom Petković  xrofl xrofl xrofl

neomedjeni

• 3
« Reply #221 on: 23-02-2016, 11:56:20 »
 xrofl xrofl xrofl

Okej, za ovu ludost nisam znao.

Mada, Princa Valijanta sam prvi put čitao deceniju ili čak i više nakon Plave ptice (ne posedujem lično knjige iz edicije), pa i nije čudo što nisam povezao.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #222 on: 23-02-2016, 12:01:05 »
Pa, da, te knjige (Murkok, Bruks) su izlazile krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih, približno u isto vreme kada je Marketprint počeo sa kolekcijama Princa Valijanta pa se neko dosetio kako da na lak način uzme autorski honorar  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #223 on: 23-02-2016, 12:02:54 »
Recimo, Mač od Šanare je prepun ilustracija iz prvih nekoliko godina Princa Valijanta

Ja sam čitao Mač od Šanare pre 30 godina, ako ne i više, pa je to možda opravdanje što sam potpuno zaboravio ovo što kažeš.

neomedjeni

• 3
« Reply #224 on: 23-02-2016, 12:12:02 »
Dobro, u Maču od Šanare naš ilustatorski junak je nešto morao i da nacrta (ili možda pozajmi i iz nekog drugogo stripa), pošto se na većini ilustracija likovi iz knjige/a bore sa raznoraznim čudovištima.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #225 on: 23-02-2016, 12:39:32 »
Da, ali ima jedna slika na kojoj patuljak ide sa bakljom po tamnici (preuzeto iz prvog toma PV) i druga na kojoj glavni junak mačem izzrači glavnog negativca do smrti, a koje su obe gotovo identične originalima iz Princa Valijanta.

neomedjeni

• 3
« Reply #226 on: 23-02-2016, 13:03:05 »
Tu junak našeg ogovaranja očigledno nije morao da se previše trudi.  :lol:

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #227 on: 23-02-2016, 16:33:41 »
Mac od Sanare je tezak plagijatorski krs, cak i u vreme kad sam ga citao (onako mlad i neukusan i potpuno nekriticki orijentisan prema svemu sto ima etiketu epske fantastike) zasmetalo mi je sto je pljunuta kopija Gospodara prstenova. Sa druge strane, Vitez sudbine mi je i dan danas u secanju kao mozda najprijatnije EF iskustvo iz detinjstva, secam se da sam prvu knjigu iscitao na moru, a drugu iste noci kad smo se vratili s mora (lele, izem ti detinjstvo, mislim da sam bio vec 7-8 razred a moje najbolje secanje na more se svodi na citanje dobre knjige). Moram da priznam da ipak vie navijam za Flanine grudi nego za Huonov zub. I molim vas ne napadajte mi dekadentne ilustracije u Plavoj ptici! Elrik/Crni gusar/Breg Svetlosti imali su stvarno top ilustracije za tadasnjeg mene-klinca!!!

neomedjeni

• 3
« Reply #228 on: 23-02-2016, 16:37:55 »
Mac od Sanare je tezak plagijatorski krs,

Toga sam danas svestan, ali kao klinac sam prvo čitao njega, a tek posle naleteo na Gospodara.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #229 on: 23-02-2016, 18:36:40 »
Da, i ja sam prvo čitao Bruksa pa Tolkina pa sam tek retroaktivno shvatio razmere imitiranja.  :lol: :lol: :lol:

No, da, Vitez Sudbine je i meni jedna od najdražih knjiga iz detinjstva, Murkoka sam već znao po Elriku ali Hokmun je bio nekako čovek iz naroda. Plus to postapokaliptično a opet fantazijsko okruženje. Posle sa čiao Koruma i to me je dotuklo  :lol: :lol: :lol:

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #230 on: 23-02-2016, 23:39:49 »
Cek cek, odakle sad Korum? To nesto na engleskom? Ja znam samo za prva cetiri Elrika, Viteza sudbine, i Legends sa kraja vremena da su prevedene kod nas. Btw sorry za offtopicarenje, al vi ste poceli prvi, a nisam mogao da ocutim kad se spominje Murkok, moj nadrazi palp autor :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #231 on: 24-02-2016, 07:18:55 »
Da, na engleskom, moj otac je imao dosta SF knjiga na engleskom, Asimova, Hajnlina, Herberta, pa i Murkoka i među njima je bila Swords trilogija koju sam pročitao ležeći jednog dosadnog tjedna u bolnici sa nežnih 16 godina  :lol:

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #232 on: 24-02-2016, 12:55:38 »
Dobro, u Maču od Šanare naš ilustatorski junak je nešto morao i da nacrta (ili možda pozajmi i iz nekog drugogo stripa), pošto se na većini ilustracija likovi iz knjige/a bore sa raznoraznim čudovištima.

Ili nije :D Jer se sećam da me je još u detinjstvu bunilo kako su čudovišta u tekstu opisana na jedan način a na slikama nacrtana drugačije, a zrelo doba je to samo potvrdilo. Videti npr. http://www.komunikacija.org.rs/komunikacija/casopisi/Detinjstvo/XL_1/01/show_download?stdlang=ser_cyr

(ovo vjerojatno spada pod besramnu samopromociju, pa ko je tome neprijatelj nek ne klikće na link, a ko klikne nek skroluje do relevantnih ilustracija pri kraju teksta, mada je Meho već ponudio sve što treba)

Ali Boža Veselinović, koga sam u sebi zvala "onaj što crta najbolje čizme", stvarno je obeležio Plavu pticu, što ilustracijama što omotima za sve/gotovo sve knjige, mnogo sam ga volela. Bilo je i drugih odličnih ilustratora u toj ediciji, npr. "Kralja Artura" je ilustrovala Gordana Jocić, to su neke mračne, atmosferične ilustracije sa sitnim figurama koje se gube u pejzažu, baš su uticale na doživljaj knjige.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #233 on: 24-02-2016, 12:58:41 »
Aaaa, sjajno!!!!! Drago mi je da je i nauka potvrdila ove naše forumske prdarije  :-| :-| :-| :-| :-|

I jeste, čizme u Crnom Gusaru i Kraljici Kariba et al su bile stvarno moćne.

neomedjeni

• 3
« Reply #234 on: 24-02-2016, 13:10:29 »
Ja sam skrolovao i pročitao samo par poslednjih strana koje se odnose na Šanaru (pošto sam ipak na poslu i, užasne li sudbine, prinuđen i da nešto radim uporedo sa forumašenjem). Divna analiza, hvala za link.

Sad me samo kopka odakle su pokradene ilustracija na kojima se Menion, Šia i Flik bore sa nekim čudovištem sa bezbroj pipaka u močvari, onda ona na kojoj se vidi grozno čudovište koje je otrovalo Šiu ili ona s početka drugog toma, sa oromnom pećinskom zmijom. To su crteži sa čudovištima kojih se sećam, a koji verovatno nisu uzeti iz Valijanta, tamo toga nije bilo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #235 on: 24-02-2016, 13:18:17 »
Bilo je u Valijantu svega i svačega, ali ja se nažalost ekstremno slabo sećam tih slika (samo one dve koje sam pomenuo se sećam a obe su u Jevtrinom radu) i ako bi neko bio ljubazan da ih fotka ili skenira i okači ovde ne bih imao problem da prepoznam jesu li ili nisu u Princu Valijantu.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #236 on: 24-02-2016, 13:49:56 »
Ja to mogu da uradim ali "ovih dana" (tm) jer mi je Mač od Šanare verovatno u rodnom domu.
Što se tiče monstruma, kod Valijanta ima... pa da, baš svega i svačega, evo npr.dva rezultata nasumične pretrage https://webcomicoverlook.files.wordpress.com/2012/01/prince_valiant_vol_3_octopus.jpeg?w=604

http://2.bp.blogspot.com/-rdUV1ATp3Ho/UG33qhUfK4I/AAAAAAAAJI0/XMQ5sC6-xY0/s1600/dragons.JPG

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #237 on: 24-02-2016, 13:54:57 »
Pa, da, evo precrtanih ilustracija za Viteza Sudbine, koje su opet sve iz Valijanta, pa tu ima i džinovska vodena zmija recimo:

neomedjeni

• 3
« Reply #238 on: 24-02-2016, 14:00:07 »
Majku mu, ja Fosterovog Vala pamtim kao strip koji nije koketirao sa natprirodnim (nisam pročitao sve, ali jesam 8-9 Marketprintovih knjiga). Očigledno mi je sećanje nepouzdanije nego što sam mislio. 

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #239 on: 24-02-2016, 14:07:00 »
Drogiran si. U prvih nekoliko tomova imaš natprirodnog kolko hoćeš - pa u prvih nekolko desetina tabli imaš vešticu koja Valijantu proriče sudbinu, pa posle njega kako ubija zmaja (koji liči na džinovskog krokodila) itd. Valijantov mač, "Raspevani", jelte, mač je natprirodan itd.

neomedjeni

• 3
« Reply #240 on: 24-02-2016, 14:12:05 »
Počeo sam od drugog toma, prvi nikad nisam našao. Ono čega se sećam je da, kad god je Val u svojim avanturama naletao na natprirodne misterije (zamkove sa  duhovima, glasine o čudovištima i sl.),  uvek bi se ispostavilo da se iza toga krije neka ljudska zvrčka i vašarski trikovi. Ali kao što smo već ustanovili, grešno mi je sećanje.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #241 on: 24-02-2016, 14:18:22 »
To je kod Fostera čest ponavljajući motiv (u prvom tomu i sam Valijant isteruje razbojnike iz jednog zamka pretvarajući se da je demon) ali neretko kod njega imaš i te momente kada se desi nešto natprirodno i Valijant nema druge nego da (u sebi, najčešće) prizna da se desilo nešto onostrano i neobjašnjivo. I imaš pojavljivanje Krakena, recimo, to je negde u drugom ili trećem tomu, kada Valijant krene da objašnjava ljudima na brodu da je Kraken puka izmišljotina i mit, a onda se pojave džinovski pipci koji proluduju po brodu i odu pod vodu i on, onako potresen nastavi da priča nešto nepovezano, a ruka koja drži pehar sa vinom mu drhti.

neomedjeni

• 3
« Reply #242 on: 24-02-2016, 14:23:44 »
 xrofl

Predivno!!! Moram da uzmem ove knjige što ČK objavljuje i obnovim gradivo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #243 on: 24-02-2016, 14:28:55 »
Ali u pravu si da je Foster generalni ton uvek gledao da postavi da bude pre naturalistički nego "fentezi" pa se recimo ona ogrlica koju Valijant dobija na poklon, za koju mu kažu da će mu pomoći u bezizlaznoj situaciji, a što on odbaci kao praznoverna trabunjanja, posle pokaže kao vrlo korisna jer je od čvrstog metala i dovoljno oštrih ivica da njom on uspe da prereže okove kojima ga drže zakovanog iza vesla na galiji.

S druge strane, imaš dosta prominentan podzaplet sa Merlinom i Morganom Le Fej u prvih par godina gde se delom ide na to da se tu kuvaju neke travke i prave psihodelični napici a delom se prihvata da postoji i neka čista magija ali da je ona generalno na izmaku jer keltski starosedeoci već odumiru itd.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #244 on: 24-02-2016, 14:31:48 »
Počeo sam od drugog toma, prvi nikad nisam našao. Ono čega se sećam je da, kad god je Val u svojim avanturama naletao na natprirodne misterije (zamkove sa  duhovima, glasine o čudovištima i sl.),  uvek bi se ispostavilo da se iza toga krije neka ljudska zvrčka i vašarski trikovi. Ali kao što smo već ustanovili, grešno mi je sećanje.

U drugom tomu imaš džinovsku hobotnicu, kojoj bacaju Valijanta na nekom grčkom ostrvu. Nije "natprirodno", ali je neobično. U trećem isto neko slično čudovište - Kraken, što reče Meho.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #245 on: 24-02-2016, 14:39:30 »

U drugom tomu imaš džinovsku hobotnicu, kojoj bacaju Valijanta na nekom grčkom ostrvu. Nije "natprirodno", ali je neobično.

Tako je, to je ovo što je Jevtropijevićka linkovala ovde:

https://webcomicoverlook.files.wordpress.com/2012/01/prince_valiant_vol_3_octopus.jpeg?w=604

Pa onda imaš ove harpije:

Edit, mada sad vidim datum na toj slici, ovo nije Fosterovo.

neomedjeni

• 3
« Reply #246 on: 24-02-2016, 14:42:29 »
Da, kao što rekoh, očigledno je moje sećanje selektivno pobrisalo te detalje, jer su mu se više sviđale avanture u kojima Val zdravorazumski trijumfuje nad sujeverjem i glupošću, odnosno gde nema odstupanja od srednjovekovne realnosti.

Nisam išao dalje od prvih Marfijevih tabli.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #247 on: 24-02-2016, 15:02:35 »
Legitimno.

No, apropo "srednjevekovne realnosti", Valijant već po definiciji od nje odstupa jer u okviru jednog ljudskog života (i to svega nekoliko godina tog ljudskog života) prikazuje istorijske događaje u rasponu od kasnog doba Rimskog carstva (Atilina invazija na Evropu je prominentna u jednom dugačkom periodu, a ona se događala u petom veku) preko vikinške kolonizacije Severne Amerike (procenjene na deseti vek) pa sve do nekih protorenesansnih momenata...

neomedjeni

• 3
« Reply #248 on: 24-02-2016, 15:10:40 »
Da, čitao sam o tome, verovatno u nekom od uvodnika u strip. 

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #249 on: 24-02-2016, 15:13:44 »
Ili, jednako verovatno - u samom stripu!!!!!!!  :lol: :lol: :lol:

Meni je to kad stignu u Ameriku uvek bilo veličanstveno, pogotovo Fosterov crtež Nijagarinih vodopada koji je uradio po, ako se dobro sećam, sopstvenoj fotografiji, plus ta epska ljubavna priča... Ah, ne treba kriti da sam više puta u životu izjavio da je Princ Valijant najbolji strip svih vremena  :lol: :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #250 on: 24-02-2016, 15:35:34 »
Pa, da pojasnim. Princa Valijanta sam čitao pre desetak godina u Milanovačkoj biblioteci koja je tad počela ozbiljno da radi na formiranju dobre zbirke stripova (zahvaljujući tadašnjem direktoru, Borisavu Čelikoviću, velikom zaljubljeniku u devetu umetnost), pa su između ostalog pribavili i desetak Marketprintovih knjiga Princa Valijanta (verovatno ono što se u tom trenutku još nalazilo u Marketprintovom magacinu). Očigledno, neki brojevi su falili, te sam imao priliku da pročitam priče o sukobima sa Hunima i priču o pripremama Vala i porodice da prezime zimu na američkom kontinentu. Ali sam na žalost propustio da pročitam pripovest o dolasku u Ameriku, jer prethodna knjiga nije nabavljena (ili ju je neko iznajmio i zaboravio da vrati).

Takođe, nisam siguran da shvatam na šta ciljaš kada su u pitanju protorenesansni momenti, ali i to je možda nešto što sam već zaboravio...  :cry:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #251 on: 24-02-2016, 15:50:06 »
Ma ja sam ga čitao pre četvrt veka, moja su sećanja još gora.  :lol: :lol:

I kad kažem "protorenesansni momenti" mislim na povremene arhitektonske, kostimografske, likovne a ponekad i tehnološke reference koje su očigledno postsrednjevekovne.

neomedjeni

• 3
« Reply #252 on: 24-02-2016, 15:55:39 »
Ah, pa dobro, verujem je Foster radu na Valijantu pristupao sa strašću jednog strip autora koji želi da stvori nešto oku ugodno, a ne sa strašću jednog profesora istorije koji izvodi učenike pred tablu radi propitivanja.  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #253 on: 25-02-2016, 00:14:50 »
Iako volim da pričam o fantastici u književnosti i stripu, vratiću se malo na temu.

U stvari, ovaj topik mi je nekako najprikladnije mesto da kažem sledeće. Do sada sam igre za PC kupovao ili preko GOG-a ili preko Humble Bundle, ali pošto sam se odlučio da instaliram Steam, izbor igara je porastao. Odlučio sam da počnem da pišem o manje poznatim igrama za koje mislim da zaslužuju pažnju. Nije sad to nešto drastično drugačije od ovog što sam do sada radio :lol:, ali mislio sam na pisanje celovitih, smislenih tekstova (smislenih koliko ja to mogu), ne kratkih komentara ili, praktično, dnevnika igranja kao ovde na forumu. A za celovite, smislene tekstove je najbolje prebivalište blog ili neki sajt koji se bavi tim temama. Možda se čak odlučim da se okušam na Adriji. :) (Mada je to, kako bi rekli, potrebno u cilju veće učestalosti plaćenog pisanja u odnosu na neplaćeno, sigurno nije i dovoljno.)

Na odluku da pišem o manje poznatim stvarima je možda uticala i moja trenutna situacija, pošto ne posedujem niti najnoviju generaciju konzola niti novi PC. S druge strane, verovatno bih delimično pisao o istim stvarima i da posedujem sav hardver na planeti, jer takva su moja interesovanja. Mada bih tu i tamo igrao (i pisao o) Rise of the Tomb Raider ili Somu ili The Witness. S treće strane, Chris Donlan je započeo pišući na Edge-ovom sajtu nedeljnu kolumnu o besplatnim igrama. Ili sam ga barem ja tako upoznao. Shvatite to kako želite.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #254 on: 25-02-2016, 07:02:10 »
Odlično, pa da na ovom topiku za koji mesec govorimo i o tebi  :-| :-| :-| :-|

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #255 on: 26-02-2016, 23:49:07 »
Odlično, pa da na ovom topiku za koji mesec govorimo i o tebi  :-| :-| :-| :-|

Podržavam :)

Generalno smatram da ovde ima razboritih i visprenih ljudi i zaista se čudim što se ne uortačimo i pišemo o igrama u slobodno vreme (koje nemamo :lol: ). Ali ozbiljno.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #256 on: 28-02-2016, 07:41:41 »
Nego, tekstove na IGN Adria generalno ne čitam jer sam snob, jelte, al malopre kliknem na link na Jahuu koji mi je obećavao advance prikaz prve epizode druge sezone Daredevila a ispostavi se da je to prikaz na IGN-u. Ali pošto IGNov server shvati da sam ja u Srbijici, ridajrektuje me na Adrijin prikaz.

Alaha mi, pa ovo je ispod svakog standarda uređivanja i lekture koji bi smeo da važi u Srbijici. Mislim, ne da ja oću da hvalim svog konja, ta nisam romske nacionalnosti, ali Popboks je bre za ovo bio Modžo a Beforeafter je Wired... Katastrofa. Jasno je meni da Zif Dejvis zabole uvo da sipaju nešto mnogo para u balkansku adrijsku inačicu svog sajta, ali ovo je nažalost zaista bedno i treba da se stide.

Doduše, to jeste u skladu sa mojim sumornim predviđanjima da ovo neće biti uspešan projekat.

Šteta jer iako IGN i u Americi pljuju da je smeće, tamo o igrama ipak pišu i veoma dobri novinari (da pomenem još jednom Vinsenta Inđenita) a britanski IGN je imao jednu Kezu MakDonald za urednicu itd.... Ovo je beda.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #257 on: 28-02-2016, 14:52:32 »
Ne znam da li je neko ovo već kačio, ali Kvins priča o Disgaji 5:

! No longer available

neomedjeni

• 3
« Reply #258 on: 29-02-2016, 08:48:25 »
A Maher o orginalnom Wejstlendu i njegovom porođajnom procesu. I tome kako su roditelji kasnije menjali pol.  :lol:

http://www.filfre.net/2016/02/wasteland/#fn1-2254

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #259 on: 29-02-2016, 08:57:35 »
U, vrlo lep tekst  :lol: :lol: :lol: I nekako otopli čoveku oko srca kad vidi da Fargo posle trideset godina baštini nešto što je u svojoj srži veoma '80s ideja  :lol:

neomedjeni

• 3

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #261 on: 01-03-2016, 09:51:27 »
Kad već Kobetujemo, evo njegovog prikaza igre Town of Light za koju do pre četiri minuta nisam čuo a sada znam da je moram imati (i, nadajmo se, igrati  :lol: :lol: ). Zvuči kao eksploatacijska igra koja je uspela da izbegne najveći deo zamki eksploatacije. Plus, Kobet je prikaz sjajno napisao:

http://www.eurogamer.net/articles/2016-02-29-town-of-light-review

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #262 on: 01-03-2016, 10:08:01 »
Mačete dont tvit!!!

https://www.rockpapershotgun.com/2016/02/29/rpgs-crafting-pc-games/
Dobri stari Kobet!

Naravno, on je generalno u pravu, ali se ta suvišnost - da stavim nepriličnost kao zamerku narativnog tipa sad na stranu - ne odnosi samo na sistem pravljenja čini ili objekata, već na mnoge sisteme u mnogim igrama. Kad je već pomenuo Elder Scrolls... Fallout 4 je pun takvih (nepotrebnih) stvari, koje su tu samo da bi se igrač osećao kao da ima slobodu da radi bilo šta, a u stvari to što radi ne menja ništa.

A onda ima igara, od kojih su neke RPG-ovi, makar i delimično, čija je glavna vrednost u miksovanju sastojaka i pravljenju novih, neočekivanih smesa. I, naravno, primeni tih razultata na ono sa čime nas igra sučeljava. Magicmaker i Lichdom: Battlemage su dva dobra primera.

neomedjeni

• 3
« Reply #263 on: 01-03-2016, 10:16:37 »
Nemam vremena sada da pišem o tome, ali jedno od dostignuća Underraila je što je igra uspela da kreira komplikovan i zahtevam krafting sistem koji je igračima - zabavan!!!  :-? :-? :-?

Da, to je reč koju praktično svi koriste kada pišu o svojim iskustvima s kraftingom u Underrailu. Zabava. Hvale vredno dostignuće za Stigijce.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #264 on: 01-03-2016, 10:38:44 »
Meni to zavisi od dva faktora: prvi je koliko je komplikovano nabaviti potrebne komponente a drugi je koliko je fidbek dobro urađen. Ako u igri moram preterano da se smaram tražeći materijale, šeme ili alatke da bih zapravio taj mač koji će mi pomoći da šteta koju nanosim poraste za 1 onda se obično neću ni truditi oko toga. The Flame in the Flood je recimo ovde pogodio pravi duh jer igra ionako tera igrača da stalno ide napred i da prikupi samo ono što mu je u razumnoj blizini, ali je pravljenje predmeta logično i ne osećam se frustrirano ako posle pet minuta u igri već nema kamenu sekiru jer imam predmete koji su korisni napravljene od smislenih komponenti.

Drugo je fidbek, naravno. Ako sam već prošao kroz supstancijalan napor da napravim nešto, dakle, skupljao komponente, našao šemu, došao na određenu lokaciju gde se jedino mogu praviti stvari, levelapovao potrebne veštine onda bre oću da imam mač koji korisnošću i gizdavošću reflektuje toliki uloženi trud i vreme. Dakle, u najmanju ruku kreirani predmet treba da mi da primetnu prednost u daljem igranju (a ne kao u mnogim RPGovima gde potrošim sat vremena da pripremim sve za krafting, napravim taj neki jeben oklop od kože sa grifonove ćune a onda u sledećem rendom sanduku nađem oklop koji je za 40% bolji od ovog), a idealno, dopušta mi da kastomizujem taj predmet kako bih ga osećao kao "svoj". Ovo Kobet i pominje u članku (govoreći o KOTOR) a na pamet mi pada aktuelni XCOM2 koji nema krafting ali ima kastomizaciju formacijskog naoružanja koje nose vojnici i ne samo da se puške mogu nadograditi proširenim magacinima i modifikacijama koje daje bolje nišanjenje ili povećavaju štetu, nego im se mogu promeniti boja, tekstura i dati ime. Mnogo je to lep osećaj kada moj snajperista svojom zaista ubojitom modifikovanom piškom puškom koju vidim i prepoznajem iz aviona (bukvalno) skida glave mrskim tuđinima.

neomedjeni

• 3
« Reply #265 on: 01-03-2016, 10:52:39 »
Nisam igrao kraftera, ali kako sam pročitao, u Underrailu nije teško pronaći tražene komponente, ali nije uvek lako pronaći komponente najboljeg kvaliteta, a krajnji proizvod varira u odnosu na to kakav je kvalitet materijala ugrađenog u njega. Zato su igrači na terenu prinuđeni da donose odluke da li da naprave high capacity shield sa tim emiterom srednjeg kvaliteta koji im je upravo na raspolaganju ili da i dalje strpljivo čekaju jer su svi ostali delovi koji su im potrebni, a koje već imaju, prvoklasni.

A u pogledu drugog faktora koji pominješ, Underrail blista. Oružje, oklopi, eksplozivi, štitovi, hemikalije, ma sve što svojeručno napraviš, naravno, ako ulažeš u svoj krafting, često je duplo bolje od najboljeg što ćeš naći na telima palih neprijatelja ili u radnjama. Zapravo, zbog ovoga se priča o prelazu igre sa likom naučnika. Karakterom koji toliko ulaže u svoje krafting veštine da mu oprema i gedžeti suludog kvaliteta koje pravi nadoknađuju nedostatak drugih veština.

Plus, u poslednjoj trećini igre od novca koji si prikupio možeš da kraftuješ super still oklop, najbolji oklop u celoj igri. Recite, je li to samo kul ili baš baš kul.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #266 on: 01-03-2016, 11:10:11 »
To je kul do jaja. Možda tako i odigram Underrail  :-| :-| :-|

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #267 on: 04-03-2016, 12:20:57 »
Rollercoaster Tycoon je bio veoma popularan naslov krajem devedesetih godina. Kris Sojer je jedan od dizajnera igara koga ljudi pamte po dobru. Šta sad radi? Vesli Jin Pul ima lep intervju:

http://www.eurogamer.net/articles/2016-03-03-a-big-interview-with-chris-sawyer-the-creator-of-rollercoaster-tycoon

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #268 on: 05-03-2016, 09:12:47 »
Patrik Klepek ima metodičnu analizu najnovijeg rata koji se vodi između, eh, gejmera koji su, hajde da kažem konzervativniji u izvornom smislu i nekakvih (pro)feminističkih njihovih neprijatelja koji, navodno, svojim kužnim uticajem uništavaju medijum.

The Ugly New Front In The Neverending Video Game Culture War

Teško je zapravo i definisati strane u sukobu jer je i sam predmet sukoba bizarno shizofren. Naime, već izvesno vreme taj neki "konzervativniji" deo igračke populacije protestuje što se japanske igre, kada se lokalizuju za tržište SAD, "cenzurišu", odnosno što, konkretno Nintendo, menja sadržaj dijaloga u nekim slučajevima, a u drugim za ženske likove koji izgledaju kao ozbiljne maloletnice prerađuje kostime da budu malo zatvoreniji ili onemogućava promenu veličine njihovih grudi u character creatoru. Uobičajeno je da kada izdavač lokalizuje svoju igru za drugo tržište imate razne promene ovog tipa ali pošto ova partikularna vrsta konzervativaca (mnogi od njih 4Chan/ 8Chan porekla) voli loliporn i smatra ga tradicionalnim sastojkom japanske kulture, onda su protesti izdignuti na nivo borbe protiv cenzure i ima i primera da na primer, nezavisna grupa netuzijasta radi na fansubu najnovijeg Fire Emblem koji će biti "verniji" originalu, dok se drugi prosto zadovoljavaju napadanjem Nintenda (i drugih prestupnika) da kasape umetnost i ne poštuju kulturu itd.

E, baš zato je sad ova najnovija kampanja protiv Alison Rapp, zaposlene u Nintendu u Americi, bizarna i kontraintuitivna pošto isti ljudi traže od Nintenda da otpuste svoju zaposlenu jer je "pedofil". Njihov dokazni materijal? Njen seminarski rad sa koledža od pre pet godina u kome je objašnjavala razlike između američkog i japanskog odnosa prema seksualizaciji maloletnika i kako je insistiranje da Japan prilagodi svoje kulturne trope u domenu seksualizacije mladih imperijalističko po prirodi (ističući između ostalog ne samo tradiciju već i činjenicu da je u Americi age of consent 18 godina a u Japanu svega 13 itd.).

I sad, čak i da smatramo da je Rappova apsolutno prešla sve granice i diskutovala o temi o kojoj diskusije ne sme biti (mada ne smatramo, mislimo da je bitno da se raspravlja o tome šta je zloupotreba maloletnika i dece a šta nije itd.), teško je zapravo pomiriti činjenicu da grupa muškaraca(mahom) koja je makar naširoko anegdotalno poznata po loliporn simpatijama sada izigrava zabrinute roditelje zato što je studentkinja u radu napisanom pre pola decenije argmentovala da američki pogledi na seksualnost i pornografiju možda ne treba da budu po automatizmu smatrani za univerzalne i da postoje kulturn konteksti u kojima se seksualizacija mlađih osoba ne povezuje nužno sa njihovim zlostvljanjem itd...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #269 on: 09-03-2016, 06:55:34 »
Day of the Tentacle remastered izlazi 22 Marta. To je izvrsna vest. U to ime, evo ogromnog prajmera o igri iz pera Boba Mekija:

Day of the Tentacle: The Oral History

http://youtu.be/jsHKPPHdm7o

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #270 on: 10-03-2016, 00:50:19 »
"If Pillars of Eternity is in pausable realtime, Superhot is in realtimeable pause."
Tom Chick

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #271 on: 19-03-2016, 06:59:50 »
Ja neodgovorno sinoć kupio Superhot, praveći se da je to impulse buy  :lol: :lol: :lol: :lol:

Nego, druga vest, tangencilajno vezana za temu:

Pre par meseci sam negde na forumu (da li na ovom topiku? mislim da ne, sećam se da su komentarisali i ljudi koji na igre ne zalaze.) pominjao kako je Hulk Hogan tužio Gawker jer su oni objavili njegov seks tejp koji, da bude gore, je snimljen sa ženom njegovog drugara. Hulk ih je zamolio da ga uklone a oni su mu odgovorili uobičajenom rečenicom iza koje se kriju botom fideri tog tipa na svim meridijanima - javnost ima pravo da zna. El tako, kaže Hulk i presavije tabak, Gawker potvrdi da se saginjati neće jer principi slobodnog novinarstva ovo, dis iz madrfakin Amerika i nema cenzure ono -  i sudija sada presudi da je Gawker kriv za šta već - narušavanje privatnosti, duševnu bol ovoono i razreže 115 milijuna kazne, koliko je mister Hogan mislim i tražio. Nau, jeste da je ovo svinjarija u kojoj ni jedna strana nije preterano simpatična (mada je ipak manje gnusno polno opštiti sa bračnim partnerom svog prijatelja iza njegovih metaforičkih leđa od toga da snimak takvog čina koristiš da zaradiš pare izvodeći nekog na stub srama) ali ono što mene brine je da je Gawker još početkom procesa rekao da te pare nema i da ako izgubi nema odakle da plati. Tu stižemo do problema da su u vlasništu Gawkera, najcrnjeg gutter press (samo što nije press nego praktično trač-blog) medija kome ovdašnji Kurir-Alo pregaoci samo teže i čijeg mi dimajza ne bi bilo žao, nažalost i nama bitni sajtovi poput Kotaku i io9 i da je sada pitanje šta će s njima biti. U teoriji, naravno, i da Gawker zglajza, njih će neko kupiti ali... šta će onda s njima biti? Nisu ni Kotaku ni io9 najintelektualniji gehming i SF mediji na svetu ali imaju svoju funkciju za koju mislim da je prilično dragocena i brine me mogućnost da budu ovako ugroženi.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #272 on: 19-03-2016, 08:03:11 »
Kad smo već kod Kotakua, evo šta je Stiven Totilo tvitovao pre neki dan.

Nema veze s aferom oko Gawkera, samo je zanimljivo. :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #274 on: 28-03-2016, 23:37:40 »
Ričard Kobet radi na igri The Long Journey Home. (Već pomenuto, ali hajde da stavimo i ovde.) Osim toga, kako sam kaže u linkovanom unosu u dnevnik, računar mu je "spreman za strimovanje".

Takodje, Tom Čik je počeo sa strimovanjem. Njegov sajt, Quarter to Three sada ima zvanični kanal na JuTubu, koji ne mogu da linkujem sa mobilnog, ali staviću koji primer na odgovarajuću temu.

Sve manje novinarstva imamo ovde. No, ako ćemo iskreno, ni Kobet ni Čik nisu bili pravi novinari, ljudi koji se bave vestima. Više mu dodju kao komentatori ili recenzenti, a sada i ljudi čije ćemo igranje gledati u realnom vremenu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #275 on: 29-03-2016, 05:33:15 »
Pa, da, Dan Whitehead je jednom, u Jurogejmerovim komentrima, kada je neko tamo prozivao Jurogejmerove autore da nisu "pravi novinari" i sam rekao da sebe smatra "writerom" a ne "journalistom". Mada su tu sad definicije naravno prilično maglovite. Da li si novinar samo ako si "reporter" ili možeš da budeš i kritičar ili opinion writer itd.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #276 on: 29-03-2016, 10:53:24 »
Danas će možda biti dan kada ću izvršiti istorijsku kupovinu Street Fighter V.

A tim povodom zgodno je da ukažem kako Street Fighter opsesivac, hevimetal basista, zabavni podkaster i generalno omiljeni mi gejming frilens novinar, Andihero, već izvesno vreme ima Fightin' Talk kolumnu u PC Gameru. Evo teksta koji govori o drugim borilačkim igrama, dakle, onim koje nisu Street Fighter a koje možete igrati čak i na PC-ju:

Beyond Street Fighter: the PC's other tournament fighting games

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #277 on: 29-03-2016, 13:45:14 »
E, da, pošto ova cela bizarna epizoda sa Jimom Sterlingom i dalje traje, evo jednog, kao brejkdauna:

JIM STERLING vs DIGITAL HOMICIDE... WHAT'S REALLY GOING ON? - by Mr Biffo

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #278 on: 04-04-2016, 10:42:12 »
Vesli Jin Pul u još jednoj karakteristično izvrsnoj reportaži, ovog puta o pogolemoj griferskoj zajednici koja pravi haos u Elite: Dangerous:

Griefers or saviours? The Elite Dangerous players causing a rift in space

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #279 on: 05-04-2016, 08:17:10 »
Sajmon Parkin kvalitetno piše o Miitomo:

Miitomo: Nintendo's attempt to clean up social media

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #280 on: 13-04-2016, 08:08:38 »
I još jedna izvrsna reportaža Veslija Jina Pula, ovog puta o razlazu Martija O'Donela sa Bandžijem:

The day the music died: When Bungie fired Marty O'Donnell

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #281 on: 22-04-2016, 09:50:45 »
Pošto je najvaljen kraj produkcije Xbox 360, vreme je za kvalitetne retrospektive. Džon Hiks je za Jurogejmer napisao baš takvu, obrazlažući ono što sam ja procedio u nekoliko reči pre par dana, nejmli da je Xbox 360 u velikoj meri definisao neke od danas fundamentalnih elemenata konzolnog igranja i igranja uopšte:

One machine to rule them all: the triumph of Xbox 360

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #282 on: 25-04-2016, 10:42:47 »
Kita Stjuarta smo već na ovom topiku citirali, ali kako i ne bismo kad čovek odlično piše... Ova kolumna mu je zaista JAKO dobra, sa jasnim ispisom teza i dokaza i odličnim primerima.

Why is video game lore so awful?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #283 on: 28-04-2016, 06:21:30 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #284 on: 28-04-2016, 06:42:01 »
Kita Stjuarta smo već na ovom topiku citirali, ali kako i ne bismo kad čovek odlično piše... Ova kolumna mu je zaista JAKO dobra, sa jasnim ispisom teza i dokaza i odličnim primerima.

Why is video game lore so awful?
Jel treba biti mudrac pa pogoditi da je Bethesda najgora u tom aspektu? :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #285 on: 28-04-2016, 07:36:26 »
Ma, svi su najgori. Ima notabilno malo suprotnih primera. Meni su i BioWare i Bethesda u tom smislu podjednako loši.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #286 on: 28-04-2016, 11:33:36 »
Da, imaš pravo za Bioware. Mada, generalno, ja tu vidim samo Sterdženov "zakon" na delu, ništa više, ništa manje. Zadnjih par godina uglavnom igram igre koje imaju dobro zamišljenu podlogu predanja i sveta, i većinu sam pomenuo na temi "Fantazija u igrama".

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #287 on: 28-04-2016, 12:45:53 »
Pa, da, mada Stjuartov tekst ima zanimljive opservacije na temu toga zašto lore u igrama deluje neinteresantno čak i kada su se autori potrudili da bude detaljan i autoreferentan itd.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #289 on: 13-05-2016, 08:39:26 »
Standardno izvrsni Vesli Jin Pul ima detaljnu reportažu o uspehu i nestanku Lionheada. Makar Perinu će ovo biti zanimljivo:

Lionhead: The inside story

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #290 on: 18-05-2016, 20:25:57 »
A Čik daje Stellarisu jednu zvezdicu (od pet). Jednu zvezdicu! Moram da priznam da sam zatečen, pa još nisam ni pročitao čitav prikaz. No, treba imati u vidu da to u Čikovom rečniku znači da mu je iskustvo igranja bilo mrsko... što, opet, nikako ne vadi stvar, s obzirom da Čik visoko poštuje (i voli) Paradoksove istorijske strategije.

But if the price of playing Stellaris is navigating a bad interface, that doesn’t set it apart from lots of games we play anyway.  The trick is that we have to want to play the games badly enough to bang our shins against their bad interfaces.  Stellaris fails at the crucial task of making me want to play by committing a cardinal sin for any game, regardless of genre, platform, or production values.
It is without personality.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #291 on: 18-05-2016, 20:31:09 »
Sad treba gledati reakcije na Paradoxovom forumu. Kaisera su se spremali da kamenuju, Chicka bi mogli da rastrgnu.  :shock:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #292 on: 18-05-2016, 21:02:52 »
Imagine that your favorite history professor has written a sci-fi novel. You’re intrigued.  You read it.  It’s dry, bereft of imagination, and misses the point of sci-fi by light years.  It’s even full of typos and some of the pages are blank.  But you still read all 912 pages. It’s flat.  It’s lifeless.  It’s terrible. You’re crestfallen.  That’s Stellaris.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #293 on: 20-05-2016, 01:57:47 »
A na reddit-u postoji poseban topik o pomenutom prikazu, i, za divno čudo, izgleda da se većina komentatora slaže sa Čikovim zapažanjima, iako možda ne sa samom numeričkom ocenom.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #294 on: 21-05-2016, 07:55:12 »
Novi Doom (nećemo ga zvati ributom jer je jasno da je u pitanju, uprkos odsustvu cifre u imenu, kanonski nastavak) je osvojio svet pomalo neočekivano. Urnebes širom interneta kojim je igra dočekana (ne zaboravimo da Bethesda nije dala rivju kopije unapred, dakle, svi igru otkrivaju u isto vreme) me čak čini i malo nervoznim što hoću prvo da završim Ratchet & Clank pre nego što pređem na Doom. Elem, u svoj toj atmosferi Keith Stuart za Guardian piše jedan odličan tekst o tome zašto je originalni Doom bio takvo otkrovenje:

Doom was video gaming's punk moment

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #295 on: 23-05-2016, 08:40:41 »
Keith Stuart stvarno dobro piše ovih dana. Odličan tekst o neobičnom vremenu:

That time I was blacklisted by Sega while editing a Sega magazine

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #296 on: 25-05-2016, 11:08:24 »
Sajmon Parkin stvarno zaslužuje sve pohvale koje regularno dobija. Na Jurogejmeru je trenutno aktuelan njegov intervju sa Hideom Kođimom (Parkin je i praktično jedini novinar koji je sa Kođimom radio intervjue u vreme razlaza sa Konamijem i provajdovao publikumu informacije iz prve ruke) u kome se priča o tome kako Kođima obilazi studije po svetu istražujući ne samo tehnologije koje bi njegov studio mogao da koristi već i radne filozofije koje bi bile dobre za njegovu firmu. Jako zanimljivo i jako lepo napisano. Parkin uspeva da pitoresknu ličnost Hidea Kođime predstavi a da nikada ne poseže za klišeima tipa "Haha, ekscentrični Japanac".

On the road with Hideo Kojima

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #297 on: 29-05-2016, 20:43:22 »
Tom Čik na Patreonu!

Odlomak:

A review is a carefully articulated expression of a person's experience with a piece of entertainment. Preferably by someone who knows the medium well. In my case, that's mostly videogames. And preferably by someone who uses his own medium well. In my case, that's mostly writing.

Sorry for the boldface up there, but that's 99% of it. At this point, I hope you get a sense for whether my writing is worth your support. But if you want to know more, well, get comfortable. I've got a lot more to say!

My reviews are not recommendations and they aren't intended to be a measure of quality. They are snapshots in time of my experience with something. There is a date and a byline at the top of every review for a reason. I hope you can infer from a review whether you'll like something, but I can't possibly know what you'll like or won't like. I can't possibly know whether something is worth your time or money. That's a fool's errand.

A review should contain some insight and not just be a checklist of features followed by an arbitrary declaration of whether it was "fun". I consider it a point of pride that you won't find the word "fun" in my reviews. Not because I hate fun. There's always a better way to articulate that idea when you're trying to talk about something on a level deeper than an informal conversation. There's always a better way to express something to someone who might not share my idea of fun. Calling something fun is as lazy as calling it boring.

Naravno, 200% se slažem sa delom gde kaže da ne može znati da li je nešto vredno vašeg (našeg?) vremena ili novca, i uvek se čudim prikazima kada se pomene tako nešto. Osim možda u slučaju kada je igra slomljena na tehničkom nivou.

Jedna od najglupljih vrsta prikaza ikada: "Ova igra nije vredna 30 dolara!"

n00dle

• 2
« Reply #298 on: 30-05-2016, 03:07:49 »
Tom Chick mi je medju najomiljenijim recenzentima. Fantasticno pise covek. Nadam se da mu borba protiv raka ide uspesno.  :(

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #300 on: 31-05-2016, 08:11:35 »
Kako je najavljen nekakav spešl, definitiv edišn Dead Islanda, Kristijan Donlan je proizveo ovaj divni memoarski zapis:

The Dead Island bug the public never saw

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #301 on: 04-06-2016, 08:21:05 »
Greg Kasavin više nije novinar (a bio je, sećamo se da je pisao za gejmspot pre nego što je počo da pravi predivne igre poput Bastion i Transistor), al ne mari.

Doom is asking important questions that other FPSes aren't

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #302 on: 10-06-2016, 05:35:14 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #303 on: 06-07-2016, 01:16:15 »
Evo šta je Tom Čik najviše igrao preko Stima:

Space Pirates and Zombies nije bio ovoliko visoko kada sam poslednji put gledao, pre par meseci. Podsetilo me da bi trebalo da nahvalim tu igru, ili  je barem samo predstavim, pošto uskoro treba da izađe SPAZ 2.

A našao sam i Kobeta (ProbablyRichard), ali njegov profil je privatan.  :(

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #304 on: 06-07-2016, 02:17:52 »
A, radi kompletnosti, evo i nastavka gornje liste:

A ovde, osim RPG-ova, nalazimo i Rise of the Tomb Raider! Mada, i Payday: The Heist je akciona igra, iako znatno starija.

neomedjeni

• 3
« Reply #305 on: 06-07-2016, 07:50:13 »
A našao sam i Kobeta (ProbablyRichard), ali njegov profil je privatan.  :(

Znači Skajrim.  :cry:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #306 on: 06-07-2016, 09:27:38 »
Zar bi to krio?  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #307 on: 06-07-2016, 13:26:09 »
Evo, koga ne mrzi da čita, Kristijan Donlan je pažljivbo proučio tematiku i napisao ekstenzivno dugačak tekst o staroegipatskoj igri Senet. Ili, ako nekog mrzi da čita ali oće da sluša, ima i podkast koji se time bavi.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #308 on: 07-07-2016, 05:42:07 »
Stiven Totiljo intervjuiše Šigerua Mijamotoa:

What Makes Shigeru Miyamoto Tick

neomedjeni

• 3
« Reply #309 on: 07-07-2016, 07:52:07 »
Zar bi to krio?  :lol:

Pa, ne idu zajedno igranje Bethesdinih igara i održavanje ugleda hardkor RPG fanatika.

Doduše, Tim Kejn je potrošio desetine sati na F4, ali svi znamo da je to zato jer se nada da bi Obsidian mogao da dobije priliku da radi još koji spin off Fallouta.  :evil:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #310 on: 07-07-2016, 07:55:07 »
Nisam siguran koliko Kobet u svojim godinama mari za imidž "RPG fanatika". On je zapravo i poznatiji kao pojnt end klik ljubitelj nego kao RPG fanatik.

neomedjeni

• 3
« Reply #311 on: 07-07-2016, 07:57:59 »
Šta znam, neki jeftini filozofi kažu da ljudi propadaju kad prestanu da mare. Opet, ko će ga znati ima li čega u tome, i njih jeftine ćemo prve uza zid kad se digne kuka i motika, garant.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #312 on: 07-07-2016, 08:03:57 »
Mariti za imidž svakako nije znak zrelosti i napretka, dakle, prestanak TOG marenja je pozitivan.  :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #313 on: 07-07-2016, 08:15:34 »
Moraću to da kažem šefovima kad se sledeći put postavi pitanje imidža institucije.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #314 on: 07-07-2016, 08:23:13 »
Reci im "Da ova institucija istinski mari za imidž imala bi bradu i majicu bez rukava!!!!!!!!!!"

neomedjeni

• 3
« Reply #315 on: 07-07-2016, 08:25:55 »
Pa, da budemo pošteni, ima bradu, dugogodišnju.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #316 on: 07-07-2016, 08:36:39 »
Pustimo sad vaše homoerotske fantazije, druže Neomeđeni - pa makar i reč "firma" bila u ženskom rodu - nego da vidimo šta kaže Džef Minter. Minter nije novinar, naprotiv, u pitanju je legendarni gejm diveloper, ali njegov najsvežiji blog post je interesantan uvid u to zašto je njegov studio prestao da pravi igre za iOS:

Where have all the iOS games gone?

To give some idea of just how awful iOS was for us, the first non-iOS game I did after spending two years on iOS, released on a Sony handheld that many describe as being “obscure”, generated literally *thousands* of times more income for us than two years and ten games on iOS with its potential billions of users. In the face of that I would have been absolutely daft to spend any more time at all on iOS.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #317 on: 12-07-2016, 11:35:28 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #318 on: 25-07-2016, 08:21:49 »
Kad već pominjemo Aleksisa na drugoj temi:

Can too much choice be a bad thing?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #319 on: 25-07-2016, 08:44:26 »
Interesantna tema i pristup, i često sam razmišljao o tome, kao i o Buridanovom magarcu, jednoj od meni omiljenih metafora. Dovoljno je ovo zanimljivo da zapravo zažmurim i ne postavim pitanje "a ko je ovde novinar? :shock: " ;)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #320 on: 25-07-2016, 08:48:24 »
Pa, Aleksis je napustio Failbetter, tako da sad nije developer (bar ne da ja znam) a ima redovnu kolumnu na Jurogejmeru, dakle, ako se malo zažmuri, može da izgleda kao da je novinar.  :lol: :lol: :lol:

Mada naravno, on suviše dobro piše da bismo se držali zakona ko pijan plota.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #321 on: 29-07-2016, 09:51:27 »
I kad već kršimo propise...

John Romero svakako nije novinar, ali pre osamnaest godina je intervjuisao Nasira Gebellija i nedavno rešio da objavi taj snimak na Vimeu. Za slučaj da ne znate - a realno ne znate - Nasir Gebelli je iranski programer osamdesetih godina smatran za genija koji je jedini mogao da izvitopereno ambiciozne igre poput Final Fantasy ili Secret of Mana spakuje na dovoljno mali prostor da stanu na NES kartridže i da rade na Famicom/ NES hardveru kako Alah zapoveda. Gebelli je pre toga bio i jedan od cenjenijih autora igara za Apple II - na primer hitčinu Gorgon. Ovo je jedini video intervju koji sa njim postoji, tvrdi Romero, mada, Gebelli je još živ, nikad nije kasno.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #322 on: 03-08-2016, 05:35:11 »
Svi brojevi magazina Nintendo Power sada su dostupni onlajn:

https://archive.org/details/nintendopower

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #323 on: 09-08-2016, 06:15:27 »
Rami Ismail nije novinar već gejm diveloper, ali ovo je vrlo dobro da se pročita:

Why 'Day-One Patches' Are So Common

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #324 on: 11-08-2016, 08:13:21 »
Sajmon PArkin u odličnoj reportaži o odličnoj ženi koja je radila na masi važnih igara:
Robin Hunicke's extraordinary journey

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #325 on: 27-08-2016, 22:08:52 »
The best PC games you can play today

Evo nam malo drugačije liste od one Tajmove koju sam skoro postavio ovde. Mislim da je ovo odgovarajuća tema, pod uslovom da se shvati i kao "...kao i novinari koje ne volimo".

Ovi iz Pi Si Gejmera su potpuno prsli - osim ako nisu, ali ne bih mogao da se setim sličnog, pošto sam ih uvek čitao samo sporadično (kada Kobet nešto napiše za njih, recimo).

Neomedjeni će se oduševiti što su na spisku i Morrowind i Oblivion i Skyrim. I Fallout 4.

neomedjeni

• 3
« Reply #326 on: 28-08-2016, 06:34:06 »
Dark Souls nije na prvom mestu?! Meho, reaguj!!!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #327 on: 28-08-2016, 06:40:16 »
Meni je Witcher 3 na prvom mestu sasvim OK.

Ali, heh, Dragon Age II (ne i 3) i BioShock Infinite (a nema, recimo ni jedan Quake). Meni je lista simpatična jer ipak ima razuman senzibilitet gde pokušava da ispoštuje klasike a pokaže i kako medijum napreduje. Naravno da ima mnogo upitnih rešenja, ali koja top 100 lista ih nema? Meni najveća iznenađenja su da na listi nema X-Com (ima samo XCOM2, ali nije to isto) iako ima, recimo Valkyria Chronicles, zatim da nema, kako rekoh, ni jedan Quake, da nema ni jedan Thief (ima Dishonored, što poštujem, ali ipak...), da nema Left 4 Dead ali ima They Hunger itd. I nema ni jedna Introversionova igra što je zaista malo neobično uzevši u obzir da su oni i Britanci i sve to.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #328 on: 28-08-2016, 07:01:34 »
Nije meni problem da li ima (ili nema) na listi neka igra koju bih ispustio (stavio) već im je čitava metodologija konfuzna i nedorečena. Trebalo bi da se radi o igrama koje su najbolje po današnjim merilima, tj. ajde SADA da sednemo da ih igramo, a onda čovek kaže za Morrowind bukvalno "hasn't aged well".

Ali najgore mi je kad se kaže za StarCraft II: Legacy of the Void da je interesantan ne zbog multiplejera, već zbog priče. :cry:  :cry:  :cry:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #329 on: 29-08-2016, 23:53:57 »
Uzeo sam avgustovski broj Sveta kompjutera, pošto je na poslu dosadno, a nisam u poslednje vreme čitao ništa iz virtuelnog pera domaćih gejming novinara.

Pročitao sam samo prikaze igara o kojima već znam nešto, kao što su Song of the Deep, Necropolis, Inside, Zombie Night Terror.

Song of the Deep, koja me je stvarno interesovala jedno vreme - izmedju ostalog, radi se o igri koja se odvija ispod morske površine; radio je studio Insomniac, poznat po igrama o Ratchet-u i Clank-u; metroidvanija je, koja je "žanr" meni vrlo, vrlo drag - ovde je predstavljena kao dokaz da su igre umetnost! Ne, prijatelji iz Sveta kompjutera*, audiovizuelna privlačnost nečega nije dovoljna za takvu konstataciju, inače bi oni plavi BG vozovi mogli biti umetnost, kada bi samo puštali neku prijatnu muziku putnicima, pošto su mnogi već išarani interesantnim grafitima. Mnogo bolji primer "umetnosti" bi bio Inside, ali ja bih postavio drugo pitanje u vezi njega: da li ima ikakvo značenje što je to video-igra, a ne, recimo, animirani film? Da li iskustvo sa njim tu generalno dobija više nego što gubi, ili su Playdead jednostavno promašili medij?

Najviše me iznenadilo slaganje sa Kuzmanovićem po pitanju bilo čega. Mada, verovatno sam nepravičan ovde, i dobar deo takvog stava se zasniva na mom relativno slabom kontaktu sa njegovim tekstovima poslednjih godina. Ovde je pisao o Necropolisu (i igri meseca, Starbound, ali to nisam čitao), i veliki deo problema sa tom igrom je pravilno označen. Ovde čak i ne mislim na marketing i hajp i poredjenja sa Dark Souls - to ne bi trebalo mnogo da utiče na mišljenje profesionalaca (iako, nažalost, utiče i na njih, ne samo na plačljivu decu interneta, koji žive od hajpa, i za hajp). Necropolis nema ni D od atmosfere Dark Souls, što zbog proceduralnosti, što zbog estetskog izbora, što zbog težine (tamo gde treba da je težak, mnogo je lakši, i obrnuto). Drugo, Necropolis nema ni S od statistika, i potpuno se svodi na "probaj dok ne zaključiš... možda" pristupu.

*tj. Darko Mihoković, da budemo precizni

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #330 on: 30-08-2016, 07:45:16 »
Heh, stara i poznata zabluda da ako nešto sadrži materijal koji izgleda kao umetnost, mora biti da je i sadržalac umetnost.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #331 on: 12-09-2016, 08:37:59 »
Sajmon Parkin u gorkoslatkoj posveti CRT televizorima i light gun šuterima:

Time crisis: Is this the end of the light gun?

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #332 on: 12-09-2016, 09:17:25 »
Divan pasus odatle:

"Ever since I sold my 28-inch Sony Trinitron for an idiotic tenner, I've always kept a saved eBay search for a Sony PVM in an open tab. The PVM is the Bentley of the CRT world: a broadcast quality monitor used by production companies for film and TV editing. They once costs thousands but, having been rendered obsolete by the advent of widescreens and then summarily evicted from their Soho offices, can now be bought for a fraction of their original cost. After months of stroking a 'Buy It Now' button, I finally bought a PVM last month, a glorious 1986 model, complete with detachable speakers that, even at a modest volume, make the walls quiver with complaint. The set, a perfect 21-inch cube, is a reminder of how Jony Ive's sensibility has permeated contemporary product design. No white lines and slim trim here: the Sony 2130QM belongs to a different timeline. It's arrogantly chunky, traffic light totems of amber, buttons that light-up the bezels either side of the screen. It could have been ripped from the dashboard of the Nostromo. It is beautiful."

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #333 on: 26-09-2016, 12:11:39 »
Ovaj Keith Stuart toliko dobro piše da čak i ako vas čitava problematika čitova ne interesuje, ovo svejedno vredi pročitati:

Game Genie declassified: That summer I played 230 Game Boy games

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #334 on: 26-09-2016, 13:20:50 »
U knjizi Console Wars koju sam na drugoj temi predstavio pre par meseci ima dosta detalja o tome kako je američki deo kompanije SEGA početkom devedesetih korenito izmenio način marketinga a time i kulturu medijuma video igara. Odlični tekst Damiena McFerrana na Jurogejmeru ide u detalje o tome kako su stvari izgledale na ostrvu u isto vreme:

Pirates of the airwaves: How Sega won the hearts and minds of a generation

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #335 on: 05-10-2016, 08:08:37 »
Nije isključeno da sam ovaj tekst/ intervju koga je Sajmon Parkin uradio linkovao juče, ali, eto, demencija... U svakom slučaju, radi se o priči sa Norijošijem Fužimotom koji je jedan od glavnih dizajnera igre Dragon Quest Builders a  koja spaja filozofiju Majnkrefta sa jednim od najvažnijih japanskih RPG serijala (Dragon Quest, naravno). Interesantna priča.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #336 on: 20-10-2016, 08:56:24 »
Pošto je dvadesetogodišnjica Tomb Raidera, Ellie Gibson za Guardian "intervjuiše" Laru:

At home with Tomb Raider's Lara Croft: 'There was probably too much murder'

neomedjeni

• 3
« Reply #337 on: 20-10-2016, 09:04:41 »
Tim povodom, da se podsetimo i intervjua Slobodana Macedonića sa popularnom junakinjom povodom izlaska Tomb Raidera 2. Prošlo tek osamnaest godinica.

http://www.sk.rs/1998/01/siop01.html

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #338 on: 21-10-2016, 13:56:00 »
Seanbaby je napisao uobičajeno urnebesno smešan članak o tome šta je naučio praveći svoju uspešnu igru Caclulords koji je istovremeno ekstremno poučan u domenu toga kako gejm dizajn stvarno izgleda kad ste u rovovima:

http://www.cracked.com/blog/5-things-you-learn-when-making-modern-video-game/

neomedjeni

• 3
« Reply #340 on: 26-10-2016, 07:46:03 »
Bethesda je stavila Kotaku na crnu listu?

xrofl xrofl xrofl

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #341 on: 26-10-2016, 08:07:23 »
Ma, odavno, ima bar 2-3 ako ne i 4 godine, ja mislim.

Ali, to na stranu, jeste notabilno da postaje trend da se igra ne šalje "profesionalnim" medijima na prikaz već tzv. "influencerima" a to su JuTjuberi/ Tvičeri sa dosta pretplatnika, a koji najčešće nisu skloni da nešto preterano kritikuju igru već su zadovoljni da je opušteno letsplejuju i četuju sa svojim sledbenicima. Ne kažem, izdavači imaju pravo da rade šta hoće ali, kako se to uvek ističe, ako se želi da igre imaju tu neku kulturološku težinu, nužno je da se oko njih razvije i neka vrsta kritičkog i teorijskog diskursa. Razume se, ima to i na akademiji, ali tek kada to postoji i u popularnoj kulturi pričamo o zaista kulturno notabilnom fenomenu. Izdavačima to, reklo bi se, nije baš prioritet.  :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #342 on: 26-10-2016, 08:15:52 »
Treba ih razumeti. I kamenovati.  :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #343 on: 26-10-2016, 18:19:06 »
https://www.rockpapershotgun.com/2016/10/26/bethesda-outline-anti-consumer-review-policy/

Bethesda, developers of Elder Scrolls and Fallout and publishers of Dishonored, Doom, Wolfenstein and more, say that their policy now is to send out “media review copies” one day before their games come out. That’s what they did with DOOM earlier this year and that’s what they intend to do with the approaching releases of both Skyrim Special Edition and Dishonored 2.

We think this is a bad thing for you and for everyone other than Bethesda.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #344 on: 26-10-2016, 18:27:19 »
Sad se kao svi čude...  :roll:

Recimo da je takva politika bila vidljiva i pre 10 godina, i bilo je potrebno samo da se skupe dodatni uslovi, kao što je veliki uticaj video-strimera na igračku populaciju.

Bethesda je po mnogim pitanjima gora od EA, izdavača na čije su pljuvanje ljudi izgubili mnogo vremena.

neomedjeni

• 3
« Reply #345 on: 26-10-2016, 18:30:20 »
Heh, kako ono beše... A da, prvo su došli po komuniste...  :evil:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #346 on: 26-10-2016, 19:02:35 »
I Ars Technica povodom pitanja ranih prikaza: Why early reviews of videogames are getting rarer and rarer.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #348 on: 27-10-2016, 09:20:33 »
Povodom najave Uwea Bolla da se posle Rampage 3 povlači iz filmskog biznisa (i nastavlja, pretpostavljam da vodi svoj uspešni restoran u Vankuveru), vredi iskopati ovaj deset godina stari intervju koji je sa njim radila Ellie Gibson.

"Let's be realistic, what is House of the Dead? House of the Dead is a brainless shooter, where you shoot zombies into pieces. So what are you expecting from the movie, Schindler's List?
"I think I made a perfect House of the Dead movie, because it really shows how the game is. It's a lot of fun, it's over-the-top action - it's not 28 Days Later, because the reality is that House of the Dead is about how it's a lot of fun to shoot zombies... It's cheesy entertainment with a lot of gore and a lot of violence, and it's super-fast."

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #350 on: 03-11-2016, 03:49:06 »
Čekao sam Čikov prikaz Civilizacije VI, i konačno dočekao.

Ovde neću o detaljima (imamo poseban topik za to), ali posle čitanja se zaista čudim većini - dakle, ne svim! - igračkih publikacija u njihovom pisanju oda i hvalospeva i, uopšteno, budalaština. Bilo je reči negde na ovom forumu o tome kako bi takve publikacije trebalo da šire kritičku svest medju igračima, ali ja zaista slabo vidjam takve "devijantne" upotrebe svesti u igračkim medijima, pogotovo kada ih uporedimo sa filmskim ili bilo kojim drugim. Sajtovi poput Kotakua, Polygona ili Kill Screen-a su suviše okrenuti socijalnoj kritici i političkoj korektnosti na račun bilo kakve analize sa dizajnerske tačke gledišta, mada povremeno (ili možda zbog toga?) imaju napade odličnih članaka koji spadaju u ono što se zove "istraživačko novinarstvo". PC Gamer je postao šala, i to ne smešna (ok, možda su dobri kao tehnološki vodič). Eurogamer ima suviše malo članaka u odnosu na bogatstvo igračkog krajolika. RPS bi mogao biti svetli primer, ali oni svojim nadmenim stavom odbiše mnoge (iako ne i mene :) ). I tako dalje...

Jednom sam pomenuo "Čikovu parabolu", koja pokazuje razvoj i održavanje interesovanja za neku igru. Kada krenete da je igrate, upoznajete sisteme i radujete se svakom novom otkriću. Ako je igra dovoljno bogata sadržajem, relativno je lako održati interesovanje u toj fazi. Kakav je samo osećaj kada otkrijete da se u Civ VI gradovi mogu širiti na mapi gradjenjem fokusiranih "četvrti"?! Ili da ne možete osnovati grad tamo gde nema sveže vode? Ili da vodje imaju jednu skrivenu agendu, koja se menja u svakoj igri? I to vas tera da još istražujete, da eksperimentišete. Ali onda ste savladali sve sisteme i sad ste na vrhu Čikove parabole, i otkrili ste da kompjuter ne ume da igra ovu igru, i da nije nikakav gušt pobediti ga. U igri za jednog igrača, čija je čitava poenta u pobedjivanju drugih civilizacija! Sad dolazi nagli pad. Sledeća igra, molim!

I tako, sad se pitam koliko prikazivača je zapravo igralo Civ VI do kraja, a koliko njih je samo spremno da oprosti mane, i iz kojih razloga.

Ne sumnjam da će igra postati bolja preko zakrpi i ekspanzija, ali nije ovde stvar u tome, već u pristupu prikazivanju i ocenjivanju igara.

Sećam se kad je Čik dao tri zvezdice (od pet) igri Age of Wonders III, što u njegovom rečniku znači da mu se svidela. U stvari, mnogo mu se svidjala, ali je imala jedan veliki problem: ako steknete prednost do polovine igre, pobedili ste. Nije postojala nikakva završnica, bilo je potrebno samo formalno privesti igru kraju. Kao partija šaha sa mnogo slabijim protivnikom, koju ovaj ne može da preda, nego vas muči do mata. Glavni dizajner, Lenart Sas - koji se ponekad pojavi na forumu Qt3 - je ovo kasnije ispravio, i sada AoW3 ima lepo bogatstvo opcija u drugom delu igre (i inače prilično dobar AI). Zato je prva ekspanzija dobila 5 zvezdica. :) I svi zadovoljni.

...osim pojedinih fanova Civ VI. I Stellarisa. Hm, i Civ V. I možda one igre...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #351 on: 03-11-2016, 07:05:18 »
Dobro, ali s druge strane imamo nekog kao što je Keza MacDonald. Boginja.

Koja uzima jedno godinu dana odsustva, da rodi bebu. Kristan će ponovo postati otac, reklo bi se  :lol:  U to ime napisala je odličan tekst:

Why I Play

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #352 on: 07-11-2016, 07:53:54 »
Upravo dođoh da okačim taj članak. :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #353 on: 07-11-2016, 09:56:53 »
Eh, izvinjavam se...

Enivej, evo odličnog teksta koji je Rik Lejn napisao gledajući svoju ženu kako igra Dishonored:

http://www.eurogamer.net/articles/2016-11-06-dishonored-is-a-game-that-improves-with-every-play

My partner, as it turns out, plays Dishonored like a tornado with a grudge. Her escape from Coldridge prison was less Shawshank Redemption and more Shank-shank Detention. On her first mission to assassinate High Overseer Campbell, she killed 57 people. I didn't know there were fifty-seven people on that entire mission. She used the Rat Swarm power with the same frequency that most players use Blink. She thinks Granny Rags is nice.
 For someone who does their utmost to ghost through Dishonored, watching my partner wreak havoc through Dunwall was like watching someone enjoy a work of art by setting it on fire. There were moments when I unconsciously began climbing up the back of the sofa in horror, which to be honest only encouraged her further. When the game introduced hackable rocket-turrets in the second mission, the slaughter went from extreme to positively industrial.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #354 on: 07-11-2016, 18:39:29 »