Author Topic: Novinari koje najviše volimo  (Read 32383 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Novinari koje najviše volimo
« Reply #100 on: 05-05-2015, 12:02:43 »
Džefri Matulef je pre neki dan napisao divnu, strastvenu komparaciju/ uporednu analizu Monster Hunter 4 Ultimate i Bloodborne. Prelepo je videti dve najbolje igre izašle ove godine ovako s ljubavlju promišljene.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #101 on: 24-05-2015, 13:50:48 »
Kara Elison se oprašta od gejmz džrnalizma:

http://caraellison.co.uk/essay/goodbye-new-wave/
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #102 on: 24-05-2015, 13:56:26 »
Šteta je što odlazi iz profesije, iako sam je dosta kritikovao poslednjih godinu dana, no, ipak, Kara je bila ozbiljan glas koji je često imao šta da kaže.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #103 on: 24-05-2015, 13:57:58 »
Koliko sam shvatio, okreće se pravljenju igara, to jest pisanju igara ("narrative development").

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #104 on: 24-05-2015, 13:59:22 »
Da, da, pominjala je nešto u tom smilsu na RPS, čini mi se. Neka, sjajno, meni je uvek drago kada gejming novinar pređe tarabu i krene da se bavi divelopmentom. Delom jer su o tome sanjali, a delom jer je interesantno gledati kako se neko ko je kritikovao druge sad snalazi u ulozi primarnog kreatora.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #105 on: 31-05-2015, 00:17:27 »
Listam majski broj Sveta kompjutera i gledam kako Kuzmanović piše vrlo pozitivne prikaze za PC verziju GTA V i Dark Souls II: Scholar of the First Sin. Svet nije ono što je nekad bio. :D
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #106 on: 31-05-2015, 02:25:45 »
Stvarno ne znam gde ovo da stavim, ovde, ili na Meho reaguj, ili čak na radionicu. Lik izveštava sa Medžik turnira u formatu koji liči na Fear and Loathing in Las Vegas (pretpostavljam, nisam čitao knjigu, ali jesam gledao film; čitajte glasom Džonija Depa).

http://gawker.com/i-won-a-5-000-magic-the-gathering-tournament-on-shroo-1705333524

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #107 on: 01-06-2015, 16:43:25 »
Den Uajthed piše o autorskim pravima autora starijih igara i kako se ona često potpuno prenebregavaju:

We Need to Talk About Emulation

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #109 on: 05-06-2015, 11:13:28 »
Ričard Kobet, prigodno, pruža malu istoriju Folauta:

A brief history of Fallout

neomedjeni

• 3

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #112 on: 06-07-2015, 16:21:36 »
Kobet fantastičan kao i uvek:

http://www.rockpapershotgun.com/2015/07/06/rpg-adventure-kickstarter/

By that I mean that far too many simply ape the design of the past without understanding that to make something like Monkey Island isn’t a question of making something like Monkey Island. That game broke every mould that the genre had. To name just a few things – creating the Three Trials system that’s still the standard design style today, adding real-time puzzles like following the shopkeeper, coming up with dynamic mechanics like the insult-swordfighting system, having a total tonal shift from conventional adventuring to something more RPG like upon arrival on the titular island…

But in many ways, this proved the [RPG] genre’s biggest advantage over time – that what stuck with players and designers was what it was trying to do. Its soul, if you will. It never felt like a solved problem in the way that adventure games fell into a rut, with every major series being its own quest to tap into that core dream from a very different angle. The world simulation of Ultima. The scope of Daggerfall. The intimacy of Planescape Torment. As time and technology moved on, many of the initial problems began solving themselves. They learned to make interfaces that don’t suck. We got the storage space to let conversations be more than “Name? Job? Bye.” They managed to become, more or less, the games that we saw in our heads while playing through them back in the day, when a few wiggly lines made the Battle of Helms Deep feel like a playground scuffle – epic adventures that stir the blood and loins, yet without adventures’ core problem of having basically One True Design.

The result of all this is that while most Kickstarted RPGs are indeed rooted on nostalgia for the games of the 80s and 90s, their focus is on recreating the feel we had when playing those games rather than the specific experiences that don’t hold up. Adventure developers meanwhile go for recreating the games, desperately hoping that it’ll be enough. And it just isn’t, in the same way that it takes more than sitting in front of a TV with a bowl of cereal to recreate the salad days of watching Saturday morning cartoons anything but ironically.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #113 on: 06-07-2015, 16:32:18 »
Tek sam stigo do dela iz kog si izvuko prvi citat ali reći ću ono što uvek i treba reći: Kobetu spomenik da se digne za života. I to je malo.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #114 on: 06-07-2015, 19:55:47 »
Pa, uvek imaš Patreon... :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 08-07-2015, 07:07:59 »
Eh... PjuDiPaj nije ni novinar niti ga nešto posebno volim, uglavnom ga ne gledam, ali ovaj njegov video treba pogledati. Verili:

http://youtu.be/zn0y3Opb8Wk

n00dle

• 2
« Reply #116 on: 08-07-2015, 08:19:00 »
Simpatican momak kojem je srce na mestu. Ni meni nije jasno sto je toliko popularan, ali apsolutno nemam nikakav problem s tim. Svaki njegov video koji sam odgledao je imao notu pozitivnosti koja je dobrodosla u eri hipsterskog cinizma i neprestanog outragea svakom sitnicom.

Bice da su ljudi samo puni zavisti, ko i obicno.

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #117 on: 08-07-2015, 12:34:24 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #118 on: 08-07-2015, 12:43:44 »
Hmmm...  Jel' to zamišljeno kao duhovito?

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #119 on: 08-07-2015, 12:59:18 »
То је замишљено да буде феноменално, као што и јесте.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #120 on: 08-07-2015, 13:46:03 »
Slaba mu je realizacija. (Jel' ovo mikroagresija sa moje strane kad pretpostavljam da je tvorac pokazane "studije" muškog roda?  :roll: ) Ali, dobro, nisam ni znao da džemperi imaju seksualne preference, tako da sam nešto naučio, ali mi smeta što je na prvoj fotografiji prikazan i taj džemper, a na drugoj vidimo samo glavu, što je potpuno neprofesionalno.  xfrog

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #121 on: 08-07-2015, 14:28:35 »
Neka to, nego dete od 7-8 godina 'gets called sexist and child molester'.
Probala da pogledam video tog malog, traje nesto minut...izdrzala 10sec. :(

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #122 on: 08-07-2015, 14:47:32 »
Neka to, nego dete od 7-8 godina 'gets called sexist and child molester'.

Pa, to su uvrede koje ljudi znaju, pa ih koriste. Ne treba od prosečnog jutjub komentatora očekivati neke nerealne napore kad nekom hoće da pokvari devojačku sreću.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #123 on: 08-07-2015, 14:50:30 »
 :-D

Dybuk zalazi na ovaj podforum, pa čak i na ovu temu!!!  xcheers

Pa, to je meni vrednije od svih komentara o lažnom globalnom zagrevanju i pomaganju beskućnicima!

Čak i da je lik koji je napravio sliku u pravu, izlaganje mu je mučenje. Mislim, mučenje neutralnih čitalaca koji već nemaju prethodno formirano mišljenje u vezi toga da li je on u pravu ili nije. A ne daj bože da još nije u pravu, da samo lupeta... ah!  :-x :-x :-x xqqd

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #124 on: 08-07-2015, 14:54:20 »
Haha, don't get your hopes up my dear  :!:

Ipak xcheers

Samo reagujem na potpuno odsustvo logike, pa i humora, onako po poslovniku xnerd

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #125 on: 08-07-2015, 15:04:33 »
 :shock: Ali..ali...niije valjda da te privlači odsustvo humora!? (Za logiku ćemo lako, ali odreći se duhovitosti...  :cry: )

:idea: (Gde je onaj moj neistomišljenik kad je najpotrebniji?)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #126 on: 08-07-2015, 15:14:46 »
Hmm, pa u neku ruku da. :) Ali ne u pozitivnom smislu.

A duhovitost je, naravno, uzasno vazna. Za logiku cemo lako, in-did!

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #127 on: 09-07-2015, 14:33:39 »
Боже ме сачувај каква количина немача појма, који се још поносе својим неразумијевањем. Ко да сам залутао на Политику... :-(

neomedjeni

• 3
« Reply #128 on: 09-07-2015, 14:38:22 »
Što, pa samo ih je dvoje?
Nije da predstavljaju... ček da izračunam... jednu četvrtinu posetilaca podforuma?!!!!  :-?

Nešto se hitno mora preduzeti!!!

neomedjeni

• 3
« Reply #129 on: 14-07-2015, 07:35:03 »
http://www.rockpapershotgun.com/2015/07/13/serpent-in-the-staglands-rpg-scrollbars/

Kako čovek može da kaže da ova igra ne izgleda previše lepo? Pa pogledajte taj divni pixel art!  :cry:

Inače, rekao bih da je bio prilično pošten u svom prikazu prema SitS-u. Nadam se da će ovo skrenuti malo pažnje na tu igru.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #130 on: 14-07-2015, 07:48:18 »
Da, meni ju je ortak preporučio, pa sam ja na forumu Crate and Crowbara pitao je li ju je ko igrao, i niko nije odgovorio. xD Tako da mi je drago što je junački sin Kobet skrenuo malo pažnje na nju.

neomedjeni

• 3
« Reply #131 on: 14-07-2015, 08:11:35 »
Zato Codex ima temu od 100+ strana o igri.

Ono što me najviše privlači i užasava u vezi igre je činjenica da je prepuna mozgalica. Autori su toliko uložili u ovu komponentu da igra čak ima svoje runsko pismo koje moraš da koristiš da bi dešifrovao poruke i logičke zagonetke. Mogu da zamislim sebe kako danima nemoćno stojim zaglavljen pred vratima nekog hrama koji nemam pojma kako da otvorim i jedem se iznutra.

Naravno, nema varanja sa walkthroughom, jer zapravo nigde nema walkthrougha.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #132 on: 14-07-2015, 09:07:19 »
Mislim, pa sačekaćemo 5-6 meseci s kupovinom, dok se ne napravi uoktru.  :lol:

The brutally opaque RPGs that spit in your face for not being one of the designers.

neomedjeni

• 3
« Reply #133 on: 14-07-2015, 09:19:13 »
Ne bih da zvuči kao da sam se nameračio na njegovo nepogrešivo veličanstvo, ser Ričarda, ali slutim da je u toj izjavi malo hiperbolisao situaciju. S jedne strane, nemali broj ljudi je završio igru bez nekih većih problema sa njenom mehanikom, s druge, on verovatno nije imao vremena da se ozbiljnije posveti SotS-u i pokuša da zaista uđe u štos.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #134 on: 14-07-2015, 12:55:37 »
Ma, jasno. I iz samog prikaza se vidi da je za igrom posegao tek na nagovaranje čitalaca, dakle, nije on sad to igrao, što se kaže, za dušu. No, kako god, jasno je da bi nekom sa malo turističkijim stavom, poput mene, ova igra ispostavila dosta ozbiljnih prepreka i ne treba u nju da se zalećem dok ne bude podrške na internetu...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #135 on: 18-07-2015, 07:15:08 »
Tipično odličan intervju Wesleyja Yin-Poolea sa čovekom koji pokušava da počisti nered koga je napravio Peter Molyneux:

Meet the man cleaning up after the Godus disaster

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #136 on: 21-07-2015, 15:01:07 »
Prošlog vikenda odigrala se ovogodišnja inkarnacija Kapkomovog EVO turnira, najvećeg turnira u borilačkim igrama na planeti - praktično nezvaničnog svetskog prvenstva. Da biste lakše pogledali sva finala i još neke zanimljive mečeve (mada je već i samo finale u Ultra Street Fighter IV vredno truda), Andihero je sklopio pregledan googledocs dokument kojem možete pristupiti ovde:

Pristupite!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #137 on: 27-07-2015, 13:27:02 »
Povodom tridesetogodišnjice Commodore Amige, Den Uajthed napisao divan tekst.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #138 on: 30-07-2015, 10:10:58 »
Gaddemit, ovaj Ričard Kobet. Jebao bih se s njim i to ne mislim na neki metaforički način. Otreso bi ga ko seljak šljivu. Bio bi to opasan titanski sudar brkova i brade.

Elem, povod za ovaj moj izliv ljubavi je njegov napis o KOTOR 2 na Jurogejmeru, od koga sam pročitao samo prvi pasus, ali gaddemit, kakav prvi pasus!!!!!!!!

Knights Of The Old Republic 2 is a game I'd love to see the pitch for. Did Obsidian actually say that the plan was to systematically tear down, subvert and scornfully rip great chunks of flesh out of the Star Wars universe and George Lucas' shallow sense of morality and storytelling? or was it more on the lines of "So, we're thinking three bladed lightsabres this time," with Chris Avellone accidentally left locked in the car?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #139 on: 10-08-2015, 11:16:35 »
Ljubitelji Broken Sworda i avantura generalno će uživati u ovom lepom napisu Sajmon Parkina:

Broken Sword and 25 years of Revolution

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #140 on: 14-08-2015, 09:22:38 »
Rič MF Stenton o Metal Gear Solid:

Metal Gear Solid: The first modern video game

Doomdark

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #141 on: 14-08-2015, 10:59:01 »
Ljubitelji Broken Sworda i avantura generalno će uživati u ovom lepom napisu Sajmon Parkina:

Broken Sword and 25 years of Revolution

Луре оф тхе Темптресс ми је једна од омиљених игара, али Брокен Сњорд још нисам играо.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #142 on: 15-08-2015, 07:27:57 »
Boginja slavi dekadu pisanja o igrama:

The 10 Biggest Changes of The Last 10 Years in Video Games

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #143 on: 17-08-2015, 11:55:12 »
Džefri Matulef intervjuiše ljude iza studija The Chonese Room koje sam o vikendu dosta pominjao zbog igre Everybodys Gone to the Rapture: Jessica Curry i Dan Pinchbeck

The Chinese Room: A look behind Britain's boldest studio

neomedjeni

• 3
« Reply #144 on: 17-08-2015, 12:09:57 »
Gaddemit, ovaj Ričard Kobet. Jebao bih se s njim i to ne mislim na neki metaforički način. Otreso bi ga ko seljak šljivu. Bio bi to opasan titanski sudar brkova i brade.

Mentalna zabeleška. Uprkos manjku intelekta i brade koji očigledno predstavljaju Mehov seksualni okidač, nikad, ali apsolutno nikad ne prihvataj njegov poziv da ti pokaže svoju Fallout kolekciju. Za svaki slučaj.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #145 on: 19-08-2015, 08:56:44 »
Andi Hamilton povodom izlaska igre Volume piše o šunjačkim sekcijama u ne-šunjačkim igrama i kako su one frustrirajuće:

Stealth Stealth

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #146 on: 19-08-2015, 09:09:27 »
Da, i ja pamtim šunjalački deo u Modern Warfareu kao sjajan, ali to je samo zato što je metnut u vrlo monotonu igru. :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #147 on: 19-08-2015, 14:19:10 »
Okej, ovo nisu nikakva velika imena, ali dvojac Kodeksovaca koji je intervjuisao developere igara The Tehnomancer, PoE: The White March i Kingdom Come na Gamescomu ne možete a da ne zavolite.

http://www.rpgcodex.net/content.php?id=10034

Isečak iz članka:

Of course, as an industry professional I was determined not to let myself get fooled by her pleasant words; the danger of a pop-a-mole action developer trying to rope in the old school crowd by paying lip service to hardcore elements is all too real in today's industry. So when the developers opened the floor to audience questions (and, as usual, the non-Codex attendees mostly twiddled their thumbs and waited for the gift bags to be handed out), I decided to spring a quickly improvised bullshit detector on them.

I asked: “It's strange to see something as old-fashioned as social skills in a modern RPG - don't they restrict the amount of choices for players who don't have the right skills? What made you decide for this option, as opposed to putting in minigames -- or just making all dialogue open to everybody, so we can all enjoy the game?”

The other presenter, who for most of the presentation had been dead silent, suddenly lurched forward, his eyes bulging out of their sockets, aflame with the fires of primal hatred. “No! We do not have minigames! No minigames! We don't do that! We have no minigames!” I shifted uncomfortably under his unrelenting gaze. Thankfully the CEO had understood my question a little better and intervened before anybody came to harm. “We don't have minigames because we come from a pen&paper background” she explained. “That's what we know and that's what we like – lots of character stats, not just player skill.” Well, who can argue with that?

I sensed the opportunity for another question: "List or grid based inventory?" "List based." At least they gave a straight answer.

As with any game, we won't know ifTechnomancer will be any decent until it's actually released. However, I found its presentation to be surprisingly convincing; the CEO was able to say all the right words to appeal to a hardcore audience, and apart from the button mashing third person action combat and the understandably simplistic tutorial footage, there was no evidence of mainsteam pandering on display. If this turns out to be a bargain-bin Witcher 2, but with multiple social skills - well, that would be a pretty decent outcome, wouldn't it? Thus, with a spring in our steps and with our hearts singing the hymns of Incline, we proceeded to our next scheduled presentation in the Pillars of Eternity booth.

I apsolutni pobednik među komentarima:

Bubbles: Most of the Technomancer presentation was handled by Spiders's CEO Jehanne Rousseau, who had taken on the executive-level task of explaining how a studio with a history of making half-baked low budget games could possibly pull off a complex hardcore RPG full of meaningful choices and consequences. Rousseau was the only female presenter I would meet at Gamescom; this seeming career imbalance was alleviated by the fact that most of the receptionists and trash collectors I saw were women.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #148 on: 20-08-2015, 10:54:37 »
Da se malo vozdignemo iz tog kala: Sajmon parkin ima knjigu a ja sam zaboravio da to pomenem pre neki dan. Evo sad:

Stop Pretending Games Can't Harm You, New Book Argues

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #149 on: 04-09-2015, 15:13:17 »
Ifa Vilson u pravednom gnevu pita Hidea Kođimu:

So, Mr Kojima, do we feel "ashamed" over Quiet?

Ja još nisam stigao do dela Metal Gear Solid V u kome se Quiet pojavljuje i paradira sa sisama unaokolo, ali još je iz trejlera i najava za igru bilo jasno da, štagod od personalitija da joj Kođima podari, njen lik će uvek i zauvek biti 90% fan service, 10% sve ostalo.