Author Topic: Novinari koje najviše volimo  (Read 25861 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Novinari koje najviše volimo
« Reply #200 on: 08-02-2016, 10:30:01 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #201 on: 08-02-2016, 10:52:31 »
Ovaj Rič Stenton... da ne postoji morali bismo da ga izmislimo:

Metal Gear Solid: Peace Walker - Portable perfection

I od istog autora, istorijat studija Platinum, jednog od najboljih studija u istoriji medijuma:

http://www.eurogamer.net/articles/2016-02-07-a-brief-history-of-one-of-gamings-greatest-studios

neomedjeni

• 3
« Reply #202 on: 09-02-2016, 09:48:17 »
https://www.rockpapershotgun.com/2016/02/08/rpgs-travel/

Rekao bih da je ovde Kobet malo odmarao. Prvi tekst na Scrollbarsu koji sam pročitao, a da nemam osećaj da je autor njime išta rekao.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #203 on: 09-02-2016, 10:02:37 »
To je zato što čitaš samo njegove tekstove vezane za rol-plej igre! A ne i one o opskurnim erotskim avanturama! Tj. avanturističkim igrama, da ne bude zabune.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

neomedjeni

• 3
« Reply #204 on: 09-02-2016, 10:06:15 »
To je zato što čitaš samo njegove tekstove vezane za rol-plej igre! A ne i one o opskurnim erotskim avanturama!

Da si ovde stao, bio bih kupljen.  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #205 on: 09-02-2016, 10:09:24 »
I ja!  :cry:

(... bih bio kupljen.)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #206 on: 19-02-2016, 02:11:43 »
Evo još jedan dokaz zašto numerička ocena toliko malo znači - van konteksta, jedno diskretno ništa. Ili možda 8 ničega, možda 80% ničega, kako više volite. Svejedno.

Elem, Čik ima (spojler: vrlo dobar) pregled igre The Witness, kojoj daje dve zvezdice od 5. Pft! Ua, Čik! Batali pisanje o igrama kada ti ne ide! :lol:  Medjutim, nećemo paničiti. Ko pročita čitav tekst, shvatiće da Čik u stvari veoma ceni ovu igru, ovaj produženi tutorijal, ovaj test inteligencije. U njegovom rečniku, dve zvezdice znači samo "I didn't like it", što je jedna vrlo subjektivna perspektiva, koju čitalac ne mora nužno da pokupi ako je pregled dobro napisan, ali svakako može da je shvati. Što će reći, možda su produženi tutorijali ili maštoviti testovi inteligencije upravo vaša šolja čaja. Znam da moja jesu.

Dakle, dole ocene! Hoćemo suptilnu anarhiju nebrojivih impresija! Naravno, neki urednici to dobro znaju (ovi iz Rock, Paper, Shotgun ili Eurogamera, na primer), pa su ove (ocene) potpuno ukinuli.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #207 on: 22-02-2016, 09:30:10 »
Kris Donlan je o ovoj igri pričao i u prošlom Jurogejmer podkastu. Vrlo zanimljivo:

Reading and writing in Ice-Bound, an unmissable narrative game

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #208 on: 22-02-2016, 09:45:44 »
I ja sam... iako ne u Jurogejmerovom podkastu! :cry:

neomedjeni

• 3
« Reply #209 on: 23-02-2016, 08:37:32 »

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #210 on: 23-02-2016, 09:03:22 »
I to ga je odmah katapultiralo na tvoju listu novinara koje najviše voliš.  :lol:

Šalu na stranu, lepo piše Frejzer i zabavan je tekst mada, naravno, naslov bi trebalo da bude "Western AAA RPGs sometimes have dull side quests". Pošto, dakako, primeri koje daje iz Witchera 3 služe da speru ljagu sa žanra u globalu. Da ne pominjem da ljudi koji igraju JRPG već znau koliko su sidequestovi u nekom velikim recentnim igrama dobri i adiktivni. Na primer, dobar deo mog sedamdesetpetočasovnog prolaska kroz Yakuza V (koji nije ni iz daleka završen) otpao je na voženje ljudi taksijem po Fukuoki, lov na krupnu divljač u okolini Saporoa na Hokaidu, i ulična takmičenja u plesu na tvrdim pločnicima Osake  :lol: :lol: :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #211 on: 23-02-2016, 09:31:12 »

Recimo da se nalazi na listi novinara koji ubrzano stiču moju naklonost. Ljubav ne darujem tako lako.  :lol:

A, ovaj, koliko je AAA jRPG naslova izašlo ove godine u Zemlji izlazećeg sunca?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #212 on: 23-02-2016, 09:40:46 »
Ove godine? Pa, s obzirom da upravo izlazimo iz sušnog perioda svake godine, ne mnogo. Yakuza Kiwami i još nekoliko portova. Ali u ovoj godini se od visokoprofilnih (i visokobudžetnih) JRPG naslova koji će izaći pre kraja Decembra može sastaviti lepa lista: Dark Souls III, Final Fantasy XV, Persona 5, Star Ocean: Integrity and Faithlessness, rimejkovi Dragon Quest VII i VIII, Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue, Nier: Automata, Project Setsuna, SaGa Scarlet Grace, Toukiden 2... Ima ih još al ove su najprominentnije...

neomedjeni

• 3
« Reply #213 on: 23-02-2016, 09:53:07 »
Ah, moja greška, glava mi je poekad još uvek u 2015. godini. Mislio sam na nju, budući da autor članka analizira side questove u zapadnjačkim AAA naslovima iz 2015. godine, pa me je zanimalo koliko je Japan dao visokobudžetnih RPG-ova u istom periodu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #214 on: 23-02-2016, 10:06:56 »
Dobro, stićće valjda i glava za ostatkom mnogopoštovanog tebe u 2016.-u.  :lol: :lol: :lol: I, da je Japan dosta visokobudžetnih RPGova i prošle godine (mada treba imati na umu da "visokobudžetno" na zapadu i u Japanu nije ista stvar). Dve The Legend of Heroes igre, Tales of Zestiria, rimejk Final Fantasy Type-0 HD, Bloodborne, rimejk Etrian Odyssey 2 Untold: The Fafnir Knight, Fire Emblem Fates, Shin Megami Tensei X Fire Emblem akaGenei Ibun Roku ♯FE, Disgaea 5, rimejk Dark Souls II: Scholar of the First Sin, Xenoblade Chronicles X, Yakuza 0... Da ne pominjem da je Metal Gear Solid V i sam skoro pa postao RPG  :lol: :lol:

neomedjeni

• 3
« Reply #215 on: 23-02-2016, 10:13:37 »
Flaninih mi grudi, pa to je mnogo duži spisak nego ovaj sa trulog zapada!!!  :-?

Dobro, kapiram da treba ozbiljno imati na umu to što si pomenuo da se shvatanja visokih budžeta razlikuju, ali ipak se radi o primetnoj razlici.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #216 on: 23-02-2016, 10:45:27 »
Tako mi Huonovog zuba, možda je bitno da ipak razjasnim tu razliku u budžetima i generalnoj filozofiji.

Naime, kada kažem "visokobudžetni RPG" u Japanu to je veoma različito od Dragon Age Inquisition ili Mass Effect Andromeda ili Fallout 4 ili, indeed, Witcher 3. Naravno, igra poput Final Fantasy XV ima budžet koji je danas i nemoguće obračunati s obzirom na desetogodišnji razvojni ciklus (koji još nije gotov) i ona je, prezjumabli, visokobudžetnija od bilo koje navedene igre, ali ta igra je izuzetak i japanske igre načelno imaju manje budžete od zapadnih igara sličnog marketinškog profila.

Iz više razloga, naravno. Jedan je da neke od najprominentnijih JRPG igara poslednjih godina postoje samo na prenosnim konzolama (Monster Hunter 4 ili X, Shin Megami Tensei IV, Fire Emblem Awakening ili Fates, ceo Etrian Odyssey serijal, Mario and Luigi serijal, Tokuiden...) a proizvodnja igara za portabl platforme je značajno jeftinija od proizvodnje za Playstation 4 ili Xbox One (ili PC u istoj klasi). Veliki deo budžeta zapadnih AAA igara odlazi na skupi performance capture koji za ovakve igre ili ne postoji ili je jako malog obima.

Drugi je što je Japan, delom zbog prirodnog naginjanja prenosivim platformama (obično se kao razlog navode mali stanovi, duge vožnje do posla itd.) bio mnogo sporiji u prelasku na novu generaciju konzola (prevashodno Playstation 4, naravno, Xbox One je prso već u najavi) pa se dobar deo "visokobudžetnih" konzolnih igara i u 2015. godini radio za Playstation 3 kao vodeću platformu - umesto za Playstation 4 kao na zapadu - pa su tako Tales i The Legends of Heroes igre pravljene primarno za Playstation 3 (The Legends of Heroes su imale i verzije za Vitu i PC) što je opet osetno jeftinije nego da se razvija za Playstation 4.

No, razlika u poslovnoj filozofiji je presudna. Japan načelno (dakle ne samo u gejming industriji) zaposlenje doživljava pre svega kao permanentan odnos (ono što bismo mi zvali radom na neodređeno vreme) pa je tako i u entertejnment/ gejming industriji dok zapad u ovakvim industrijama veliki deo rada poverava kontraktorima (ono što bismo mi zvali rad na ugovor). Drugim rečima, kada crtaš mangu za Shonen Jump, ti si zaposlen u toj firmi i primaš platu čak i kad iz nekog razloga trenutno ne radiš ništa, dok kada si frilens crtač koji radi za Marvel uglavnom bivaš plaćen po radu. U gejming industriji je slično, ljudi koji prave japanske RPGove (i igre generalno) su zaposleni u kompanijama koje ih prave, stalno, sve vreme i čak i kada ne rade na nekoj novoj igri, imaju posao i primaju platu, dok na zapadu generalno dobijaš ugovor za konkretan posao na nekoj igri, obaviš ga i onda ti se ugovor raskida ili ističe i tražiš drugi posao.

Na zapadu ovo znači da se studiji generalno sastoje od jednog fiksnog broja ljudi u svakom trenutku ali da kada se radi na projektu, taj studio zaposli još desetine (ili stotine) ljudi za konkretne poslove - grafički dizajn, dizajn interfejsa, performance capture itd. - koji rade nekoliko meseci ili godina i posle bivaju otpušteni. Ovo se doživljava kao jeftiniji/ ekonomski zdraviji način rada. U Japanu, pak, studiji imaju manje ljudi ali pošto su stalno zapsoleni, u okviru firme oni su stalno na raspolaganju da se pozajmljuju drugim studijima kako bi im pomogli sa određenim elementima posla i mada je nominalno skuplje da imaš stalnu radnu snagu na skupim ugovorima koji podrazumevaju skuplje dažbine, zapravo se ovde štedi jer imaš korpus iskusne, stručne radne snage koja dobro zna posao i jedne druge, korporartivnu filozofiju itd. Plus, japanski zaposleni imaju tu suludu radnu etiku i skloni su tome da rade mnogo duže i više za mnogo manje para nego zapadni kaunterparti.

Drugim rečima, tipična japanska visokobudžetna igra se pravi sa manjim timom ljudi koji rade u proseku nešto više nego zapadnjaci (čak i kad se uzme u obzir obavezni kranč na zapadu), mnogo manje pažnje posvećuje (i manje novca troši) jako skupim elementima proizvodnje koji se na zapadu tipično autsorsuju (dakle performance capture, pre svega), u proseku češće izlazi na platformama na kojima je razvoj u startu jeftiniji a prave je ljudi koji su manje plaćeni i koji se međusobno dobro znaju i sarađuju godinama i decenijama u kontinuitetu. Zato je Bloodborne, recimo, ako se uporedi sa Fallout 4 (a Bethesda i inače ima manje timove nego što su oni koji rade za EA ili Ubisoft) igra koja je napravljena za četvrtinu ili petinu vrednosti budžeta a bolje je primljena od strane kritike (procene su, pošto nema zvaničnih podataka, da je Fallout 4 budžet prebacio 100 miliona, dok je Bloodborne navodno koštao oko 20).

neomedjeni

• 3
« Reply #217 on: 23-02-2016, 10:57:45 »
Tako mi Huonovog zuba,

Bio bi žena mog života, samo da si žena.   :lol:

Vrlo korisno znati, sve ovo što si napisao ispod citata, naravno.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #218 on: 23-02-2016, 11:07:20 »
Pa, ti si prvi počo sa citatima iz Hokmunovog života i priključenija a ja sam prema Flani uvek gajio nježnja osećanja (i zamišljao je kao Zlatu Petković, prirodno).  :lol: :lol: :lol:

Ono u šta nisam imao vremena da uđem u prethodnom postu, a i nije skroz relevantno, je da u Japanu pojam nezavisne scene tek odnedavno ima nekog smisla. Do pre pola decenije indi likovi poput Daisukea Amaje (Cave Story) ili Kente Choa (Torus Trooper, rRotage, Gunrora, Tumiki Fighters...) su bili potpuno opskurne, samonikle anomalije u japanskom gejming krajoliku (i nisu ni naplaćivali svoje igre) a jedini malko priznatiji indi razvijači su to postali izrastanjem iz douđin krugova koji su radili neautorizovane spinofove nekih popularnih IP-jeva (na pamet mi najpre pada ekipa koja je radila Melty Blood). Tako da japanska indi scena tek odnedavno počinje da prepoznaje svoj tržišni i kreativni potencijal. Kontrast ovome je da na zapadu sada neke od najhvaljenijih savremenih RPGova rade nezavisne firme poput inXilea, Harebrained Schemesa, Obsidiana, Iron Towera ili Lariana. Ili, ov kors, Stygiana. To nisu AAA igre, ali jesu notabilni RPGovi, dok u Japanu praktično nema scene (ili bar ne dovoljno vidljive da mi za nju znamo) gde bi nastajali nezavisni RPGovi.

neomedjeni

• 3
« Reply #219 on: 23-02-2016, 11:12:17 »
Pa, ti si prvi počo sa citatima iz Hokmunovog života i priključenija a ja sam prema Flani uvek gajio nježnja osećanja (i zamišljao je kao Zlatu Petković, prirodno).  :lol: :lol: :lol:

Ali zašto si pobogu morao da je zamišljaš kao bilo koga? Ako me sećanje ne vara, Plava Ptica je unutar Viteza sudbine imala jednu ilustraciju sa njenim likom?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #220 on: 23-02-2016, 11:27:45 »
Pošto sam jako star, ne sećam se da li je konkretno Vitez Sudbine imao ilustracije (mada verovatno jeste ako ti tako kažeš) jer ne mogu ni jednu da prizovem u pamćenje a knjige su mi kod brata trenutno (a ja sam na poslu, kad smo već kod toga) ali Plava Ptica je imala na stafu "ilustratora" koji je samo uzimao kadrove iz stripova o Princu Valijantu, malo ih doterivao tušem i prodavao kao svoje. Recimo, Mač od Šanare je prepun ilustracija iz prvih nekoliko godina Princa Valijanta, tako da je moguće da je za ilustraciju Flane poslužila neka Aletina slika, ali, velim, ne sećam se.

S druge strane, ilustracije koje su autorski rađene za knjige o Elriku su bile tako dekadentne da je precrtavanje Princa Valijanta zapravo bila moja preferirana opcija kod Plave ptice.  :lol: :lol: :lol:

Oh, wait, sad sam pregledao, naravno, u pravu si, Vitez Sudbine je imao ilustracije i, naravno, u pravu sam i ja, korišćene su slike iz Princa Valijanta:

Ova srednja,  na kojoj "Hokmun" nosi "Izeldu" je očigledno Princ Valijant sa posvetljenom kosom i docrtanim draguljem na čelu kako nosi onu devojčicu što umire tamo valjda, kao posledica hunske invazije na Evropu...

Tako da je verovatno Aleta korišćena da ilustruje Flanu i otud mi i veza sa Zlatom Petković  xrofl xrofl xrofl

neomedjeni

• 3
« Reply #221 on: 23-02-2016, 11:56:20 »
 xrofl xrofl xrofl

Okej, za ovu ludost nisam znao.

Mada, Princa Valijanta sam prvi put čitao deceniju ili čak i više nakon Plave ptice (ne posedujem lično knjige iz edicije), pa i nije čudo što nisam povezao.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #222 on: 23-02-2016, 12:01:05 »
Pa, da, te knjige (Murkok, Bruks) su izlazile krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih, približno u isto vreme kada je Marketprint počeo sa kolekcijama Princa Valijanta pa se neko dosetio kako da na lak način uzme autorski honorar  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #223 on: 23-02-2016, 12:02:54 »
Recimo, Mač od Šanare je prepun ilustracija iz prvih nekoliko godina Princa Valijanta

:lol:

Ja sam čitao Mač od Šanare pre 30 godina, ako ne i više, pa je to možda opravdanje što sam potpuno zaboravio ovo što kažeš.

neomedjeni

• 3
« Reply #224 on: 23-02-2016, 12:12:02 »
Dobro, u Maču od Šanare naš ilustatorski junak je nešto morao i da nacrta (ili možda pozajmi i iz nekog drugogo stripa), pošto se na većini ilustracija likovi iz knjige/a bore sa raznoraznim čudovištima.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #225 on: 23-02-2016, 12:39:32 »
Da, ali ima jedna slika na kojoj patuljak ide sa bakljom po tamnici (preuzeto iz prvog toma PV) i druga na kojoj glavni junak mačem izzrači glavnog negativca do smrti, a koje su obe gotovo identične originalima iz Princa Valijanta.

neomedjeni

• 3
« Reply #226 on: 23-02-2016, 13:03:05 »
Tu junak našeg ogovaranja očigledno nije morao da se previše trudi.  :lol:

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #227 on: 23-02-2016, 16:33:41 »
Mac od Sanare je tezak plagijatorski krs, cak i u vreme kad sam ga citao (onako mlad i neukusan i potpuno nekriticki orijentisan prema svemu sto ima etiketu epske fantastike) zasmetalo mi je sto je pljunuta kopija Gospodara prstenova. Sa druge strane, Vitez sudbine mi je i dan danas u secanju kao mozda najprijatnije EF iskustvo iz detinjstva, secam se da sam prvu knjigu iscitao na moru, a drugu iste noci kad smo se vratili s mora (lele, izem ti detinjstvo, mislim da sam bio vec 7-8 razred a moje najbolje secanje na more se svodi na citanje dobre knjige). Moram da priznam da ipak vie navijam za Flanine grudi nego za Huonov zub. I molim vas ne napadajte mi dekadentne ilustracije u Plavoj ptici! Elrik/Crni gusar/Breg Svetlosti imali su stvarno top ilustracije za tadasnjeg mene-klinca!!!

neomedjeni

• 3
« Reply #228 on: 23-02-2016, 16:37:55 »
Mac od Sanare je tezak plagijatorski krs,

Toga sam danas svestan, ali kao klinac sam prvo čitao njega, a tek posle naleteo na Gospodara.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #229 on: 23-02-2016, 18:36:40 »
Da, i ja sam prvo čitao Bruksa pa Tolkina pa sam tek retroaktivno shvatio razmere imitiranja.  :lol: :lol: :lol:

No, da, Vitez Sudbine je i meni jedna od najdražih knjiga iz detinjstva, Murkoka sam već znao po Elriku ali Hokmun je bio nekako čovek iz naroda. Plus to postapokaliptično a opet fantazijsko okruženje. Posle sa čiao Koruma i to me je dotuklo  :lol: :lol: :lol:

Berserker

• 4
  • 3
« Reply #230 on: 23-02-2016, 23:39:49 »
Cek cek, odakle sad Korum? To nesto na engleskom? Ja znam samo za prva cetiri Elrika, Viteza sudbine, i Legends sa kraja vremena da su prevedene kod nas. Btw sorry za offtopicarenje, al vi ste poceli prvi, a nisam mogao da ocutim kad se spominje Murkok, moj nadrazi palp autor :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #231 on: 24-02-2016, 07:18:55 »
Da, na engleskom, moj otac je imao dosta SF knjiga na engleskom, Asimova, Hajnlina, Herberta, pa i Murkoka i među njima je bila Swords trilogija koju sam pročitao ležeći jednog dosadnog tjedna u bolnici sa nežnih 16 godina  :lol:

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #232 on: 24-02-2016, 12:55:38 »
Dobro, u Maču od Šanare naš ilustatorski junak je nešto morao i da nacrta (ili možda pozajmi i iz nekog drugogo stripa), pošto se na većini ilustracija likovi iz knjige/a bore sa raznoraznim čudovištima.

Ili nije :D Jer se sećam da me je još u detinjstvu bunilo kako su čudovišta u tekstu opisana na jedan način a na slikama nacrtana drugačije, a zrelo doba je to samo potvrdilo. Videti npr. http://www.komunikacija.org.rs/komunikacija/casopisi/Detinjstvo/XL_1/01/show_download?stdlang=ser_cyr

(ovo vjerojatno spada pod besramnu samopromociju, pa ko je tome neprijatelj nek ne klikće na link, a ko klikne nek skroluje do relevantnih ilustracija pri kraju teksta, mada je Meho već ponudio sve što treba)

Ali Boža Veselinović, koga sam u sebi zvala "onaj što crta najbolje čizme", stvarno je obeležio Plavu pticu, što ilustracijama što omotima za sve/gotovo sve knjige, mnogo sam ga volela. Bilo je i drugih odličnih ilustratora u toj ediciji, npr. "Kralja Artura" je ilustrovala Gordana Jocić, to su neke mračne, atmosferične ilustracije sa sitnim figurama koje se gube u pejzažu, baš su uticale na doživljaj knjige.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #233 on: 24-02-2016, 12:58:41 »
Aaaa, sjajno!!!!! Drago mi je da je i nauka potvrdila ove naše forumske prdarije  :-| :-| :-| :-| :-|

I jeste, čizme u Crnom Gusaru i Kraljici Kariba et al su bile stvarno moćne.

neomedjeni

• 3
« Reply #234 on: 24-02-2016, 13:10:29 »
Ja sam skrolovao i pročitao samo par poslednjih strana koje se odnose na Šanaru (pošto sam ipak na poslu i, užasne li sudbine, prinuđen i da nešto radim uporedo sa forumašenjem). Divna analiza, hvala za link.

Sad me samo kopka odakle su pokradene ilustracija na kojima se Menion, Šia i Flik bore sa nekim čudovištem sa bezbroj pipaka u močvari, onda ona na kojoj se vidi grozno čudovište koje je otrovalo Šiu ili ona s početka drugog toma, sa oromnom pećinskom zmijom. To su crteži sa čudovištima kojih se sećam, a koji verovatno nisu uzeti iz Valijanta, tamo toga nije bilo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #235 on: 24-02-2016, 13:18:17 »
Bilo je u Valijantu svega i svačega, ali ja se nažalost ekstremno slabo sećam tih slika (samo one dve koje sam pomenuo se sećam a obe su u Jevtrinom radu) i ako bi neko bio ljubazan da ih fotka ili skenira i okači ovde ne bih imao problem da prepoznam jesu li ili nisu u Princu Valijantu.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
« Reply #236 on: 24-02-2016, 13:49:56 »
Ja to mogu da uradim ali "ovih dana" (tm) jer mi je Mač od Šanare verovatno u rodnom domu.
Što se tiče monstruma, kod Valijanta ima... pa da, baš svega i svačega, evo npr.dva rezultata nasumične pretrage https://webcomicoverlook.files.wordpress.com/2012/01/prince_valiant_vol_3_octopus.jpeg?w=604

http://2.bp.blogspot.com/-rdUV1ATp3Ho/UG33qhUfK4I/AAAAAAAAJI0/XMQ5sC6-xY0/s1600/dragons.JPG

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #237 on: 24-02-2016, 13:54:57 »
Pa, da, evo precrtanih ilustracija za Viteza Sudbine, koje su opet sve iz Valijanta, pa tu ima i džinovska vodena zmija recimo:

neomedjeni

• 3
« Reply #238 on: 24-02-2016, 14:00:07 »
Majku mu, ja Fosterovog Vala pamtim kao strip koji nije koketirao sa natprirodnim (nisam pročitao sve, ali jesam 8-9 Marketprintovih knjiga). Očigledno mi je sećanje nepouzdanije nego što sam mislio. 

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #239 on: 24-02-2016, 14:07:00 »
Drogiran si. U prvih nekoliko tomova imaš natprirodnog kolko hoćeš - pa u prvih nekolko desetina tabli imaš vešticu koja Valijantu proriče sudbinu, pa posle njega kako ubija zmaja (koji liči na džinovskog krokodila) itd. Valijantov mač, "Raspevani", jelte, mač je natprirodan itd.

neomedjeni

• 3
« Reply #240 on: 24-02-2016, 14:12:05 »
Počeo sam od drugog toma, prvi nikad nisam našao. Ono čega se sećam je da, kad god je Val u svojim avanturama naletao na natprirodne misterije (zamkove sa  duhovima, glasine o čudovištima i sl.),  uvek bi se ispostavilo da se iza toga krije neka ljudska zvrčka i vašarski trikovi. Ali kao što smo već ustanovili, grešno mi je sećanje.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #241 on: 24-02-2016, 14:18:22 »
To je kod Fostera čest ponavljajući motiv (u prvom tomu i sam Valijant isteruje razbojnike iz jednog zamka pretvarajući se da je demon) ali neretko kod njega imaš i te momente kada se desi nešto natprirodno i Valijant nema druge nego da (u sebi, najčešće) prizna da se desilo nešto onostrano i neobjašnjivo. I imaš pojavljivanje Krakena, recimo, to je negde u drugom ili trećem tomu, kada Valijant krene da objašnjava ljudima na brodu da je Kraken puka izmišljotina i mit, a onda se pojave džinovski pipci koji proluduju po brodu i odu pod vodu i on, onako potresen nastavi da priča nešto nepovezano, a ruka koja drži pehar sa vinom mu drhti.

neomedjeni

• 3
« Reply #242 on: 24-02-2016, 14:23:44 »
 xrofl

Predivno!!! Moram da uzmem ove knjige što ČK objavljuje i obnovim gradivo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #243 on: 24-02-2016, 14:28:55 »
Ali u pravu si da je Foster generalni ton uvek gledao da postavi da bude pre naturalistički nego "fentezi" pa se recimo ona ogrlica koju Valijant dobija na poklon, za koju mu kažu da će mu pomoći u bezizlaznoj situaciji, a što on odbaci kao praznoverna trabunjanja, posle pokaže kao vrlo korisna jer je od čvrstog metala i dovoljno oštrih ivica da njom on uspe da prereže okove kojima ga drže zakovanog iza vesla na galiji.

S druge strane, imaš dosta prominentan podzaplet sa Merlinom i Morganom Le Fej u prvih par godina gde se delom ide na to da se tu kuvaju neke travke i prave psihodelični napici a delom se prihvata da postoji i neka čista magija ali da je ona generalno na izmaku jer keltski starosedeoci već odumiru itd.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #244 on: 24-02-2016, 14:31:48 »
Počeo sam od drugog toma, prvi nikad nisam našao. Ono čega se sećam je da, kad god je Val u svojim avanturama naletao na natprirodne misterije (zamkove sa  duhovima, glasine o čudovištima i sl.),  uvek bi se ispostavilo da se iza toga krije neka ljudska zvrčka i vašarski trikovi. Ali kao što smo već ustanovili, grešno mi je sećanje.

U drugom tomu imaš džinovsku hobotnicu, kojoj bacaju Valijanta na nekom grčkom ostrvu. Nije "natprirodno", ali je neobično. U trećem isto neko slično čudovište - Kraken, što reče Meho.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #245 on: 24-02-2016, 14:39:30 »

U drugom tomu imaš džinovsku hobotnicu, kojoj bacaju Valijanta na nekom grčkom ostrvu. Nije "natprirodno", ali je neobično.

Tako je, to je ovo što je Jevtropijevićka linkovala ovde:

https://webcomicoverlook.files.wordpress.com/2012/01/prince_valiant_vol_3_octopus.jpeg?w=604

Pa onda imaš ove harpije:

Edit, mada sad vidim datum na toj slici, ovo nije Fosterovo.

neomedjeni

• 3
« Reply #246 on: 24-02-2016, 14:42:29 »
Da, kao što rekoh, očigledno je moje sećanje selektivno pobrisalo te detalje, jer su mu se više sviđale avanture u kojima Val zdravorazumski trijumfuje nad sujeverjem i glupošću, odnosno gde nema odstupanja od srednjovekovne realnosti.

Nisam išao dalje od prvih Marfijevih tabli.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #247 on: 24-02-2016, 15:02:35 »
Legitimno.

No, apropo "srednjevekovne realnosti", Valijant već po definiciji od nje odstupa jer u okviru jednog ljudskog života (i to svega nekoliko godina tog ljudskog života) prikazuje istorijske događaje u rasponu od kasnog doba Rimskog carstva (Atilina invazija na Evropu je prominentna u jednom dugačkom periodu, a ona se događala u petom veku) preko vikinške kolonizacije Severne Amerike (procenjene na deseti vek) pa sve do nekih protorenesansnih momenata...

neomedjeni

• 3
« Reply #248 on: 24-02-2016, 15:10:40 »
Da, čitao sam o tome, verovatno u nekom od uvodnika u strip. 

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #249 on: 24-02-2016, 15:13:44 »
Ili, jednako verovatno - u samom stripu!!!!!!!  :lol: :lol: :lol:

Meni je to kad stignu u Ameriku uvek bilo veličanstveno, pogotovo Fosterov crtež Nijagarinih vodopada koji je uradio po, ako se dobro sećam, sopstvenoj fotografiji, plus ta epska ljubavna priča... Ah, ne treba kriti da sam više puta u životu izjavio da je Princ Valijant najbolji strip svih vremena  :lol: :lol: