Author Topic: Šta čitamo 2015?  (Read 37013 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zosko

• 4
  • 3
Re: Šta čitamo 1991.5?
« Reply #300 on: 13-09-2017, 20:21:11 »
u sf-godini 1993. nalazi se leiberova prica belsen express ciji protagonista ne pokusava probuditi simpatije, individualno sinkrono ide uz idejni opus nacional-socijalizma, dok istovremeno, bez racionalnog povoda, razvija paranoju koja se postepeno pojacava. paranoju u smislu straha od tvorenja mete, nalazenja na udaru u totalitaristickom sistemu, kojem nije izlozen; radnja se ni vremenski ni po lokaciji ne odvija ni priblizno rajhu. sistem u kojem zivi demokratski je, itd.

u godisnjaku koji se uglavnom bavi teorijom, prica se prenosi kao uvod u esej o obradi realnog horora 20. stoljeca u sf-u; u fokusu nacisticki v2 ili a4 program, znanstvenici oko von brauna, suradnja sa ss-om i logorasi pri postavljanju pogona i produkciji, te poslijeratnom putu aktera, relativizaciji odgovornosti, pa sve do americkih svemirskih programa.

clanak je nastavak opshirne analize prilika u sf godisnjaku 1991. pod naslovom "o svemirskim pionirima i zlocincima".

na nekoliko desetina stranica, sticemo uvid u mnostvo aktera oko a4-programa, von brauna i okruzenja, sve uz citate iz protokola sjednica iz doba ww2, pismenih instrukcija, te protokola sa poslijeratnih sudova raznih, relativizacije, izjava prezivjelih logorasa, sve do prikaza preuzimanja najvisih pozicija od strane doticnih nacista u americkom svemirskom programu.
primjer arthur rudolph, koji zbog zasluga oko prvog slijetanja na mjesec dobio distinguished service medal, rukovao se sa trojicom us-predsjednika, te osamdesetih godina napustio usa zbog prijetnje obnove procesa oko uloge u konc-logorima ili pogonima proizvodnje v2.

krajnje predano obradjeno, precizna analiza od nekoliko desetina stranica.
gdje je sf? preporucuje se pynconov postmodernizam gravity's rainbow koji obradjuje problematiku, leiberova spomenuta prica i sl.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
Re: Šta čitamo 2015?
« Reply #301 on: 17-09-2017, 18:09:25 »
iz sfj-a 1991. procitali se intervjui sa:
brian w. aldiss, charles n. brown, john brunner, hal clement, stephen r. donaldson, wiliam gibson, rudy rucker, john shirley, bruce sterling-om
te alpersov esej o razvoju dark futura u sf-a rusenjem campbellovog kontinuuma, t.j. utopijskog pristupa, distopijama.
pa slusserov esej o razvoju kiberpanka, fajnli vrlo zabavna aldissova i farmerova javna diskusija o plagiranju.

nastavlja se sa brunnerom, kao jednim od najzanemarenijih sf-autora, koji, kako otvoreno priznaje, pod pritiskom trzista i izdavaca napisao mnogo trivije, od koje zivio, ali i nekolicinu djela bez upliva komercijalnog, primjerice stand on zanzibar i sl.

john brunner - morgenwelt (stand on zanzibar)

prvo nj.-izdanje iz 1980.
kompleksan roman koji projicira razvoj 21. stoljeca, prenaseljenost planete, itd. sve kroz mnoge pricice i skice.

uz sto ide i vec spominjani

thomas pynchon - die enden der parabel (gravity's rainbow)

vrlo slozena postmoderna koja se mora citati pazljivo.
sve i kao preteca kiberpanka.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #302 on: 20-09-2017, 21:36:40 »
procitala se prva trecina pynchona, koji podario prilicno smijeha, te se presijece sa necim slicnim, tek manje kompleksnim za citanje.

ward moore - es grünt so grün (greener than you think)

prvo nj.-izdanje iz 1981.

jedna od ranih anti-utopija, prije booma, prije orvela. izaslo 1947.
ward moore, autor koji se nikako nije zelio identificirati sa ranim utopijskim priculjcima sf-a, treshastim pristupom, dajm-novelama, pa ni sf-om.
prije spominjani george r. steward i earth abides, to je rad s kojim se greener than you think mjeri.
inace jedan od najzabavnijih romana koji nam podario sf; sto je dr. strangelove pri ekranizaciji (ne literarni izvornik), to je ovaj mooreov naslov u svijetu satire u distopije. vrh.
apsolutni must read. tko nije, da skoci kroz prozor. :lol:
moving on my own trace

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #303 on: 20-09-2017, 23:26:26 »
Kad si kod ranog nemačkog SF-a jesi li možda čitao Berge, Meere und Giganten Alfreda Döblina?
Mica

zosko

• 4
  • 3
« Reply #304 on: 21-09-2017, 01:06:48 »
nisam, tek alexanderplatz i sl.
döblina bas ne u kontekstu sf-a. propust.
od njemackih ranih anti-utopija, mnogo "prije vremena", nekako mi je najistaknutiji tuzub 37, paul gurk, koji ide mnogo dalje od hakslija ili orvela, sve do potpune kontrole kroz eliminaciju svega organskog; sav "zivot" na planeti svodi na prostu monotoniju stroja. pisano 1935.

moving on my own trace

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #305 on: 21-09-2017, 08:41:24 »
Jebi ga, mnogo mi je žao što ne znam nemački...  :(
Mica

zosko

• 4
  • 3
« Reply #306 on: 22-09-2017, 09:04:26 »
van starih prica, opcenito su imali jako dobar program oko sf-a, posebno heyne, gdje vlasnik gurao razvoj.
spomenuti dzepni casopis i godisnjaci, primjerice, nikad nisu imali cak ni podrsku urednika, koji nisu vjerovali u isplativost koncepta, tek je stari heyne kao vlasnik rekao to cemo izdati (koji inace nije ni citao sf), te subvencionirao izdanje i sa po 20k dm koliko znao iznositi gubitak.
jedan godisnjak imao je oko tisucu stranica teorije, pri cemu autori dobili 25 dm po tiskanoj stranici, a prodavalo se po ca. 6 tisuca primjeraka. i to je nosilo gubitak oko 20k dm.

sve u svemu, trajalo je 50 godina, izdalo se najbolje moguce sa svih strana svijeta, onda je random house kupio heyne.
sf program je opcenito mrtav, kao takav, iako se izdaje vise sf-a no ikad, svojevrsni boom, no u biti kako to predvidio kiberpank: vecina ne ide pod firmom sf-a, odredjenim programom, vec se sf rasprsio poput vatrometa i vratio u mejnstrim.

inace mislim da njemacki i danas nudi prednost da, van ogromnog opusa, pruza mogucnost procitati, primjerice, karen duve ili sorokina, za sto usa relativno zakinuta, dok nj. za prevode njihovih izdanja nije. :lol:
rekao bih da njemacki obuhvaca najvise djela, pruza najveci izbor, dok se u americi nije prodavao ni jedan lem.
aktualni primjer iz dostupnog opusa:
braca strugatzki - 26 romana u 6 knjiga
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #307 on: 24-09-2017, 20:20:46 »
danas se cita odlican roman koji nabavio na preporuku jedne ljubiteljice sf-a; iako me naslovnica pomalo iritirala, reko, kakav je ovo sf? po opremi, vise mi licilo na poneke ljubavne priculjke sa radionice. onako, jest' da je na sirijusu, ali opet ljubavni priculjak.
no na srecu me prvi dojam prevario. elem:

christian mähr - fatous staub

prvo nj.-izdanje iz 1991.

christian mähr, austrijski kemicar, urednik (radio), autor.
fatous staub: njemacka sf-nagrada za najbolji roman, kurd-lasswitz-nagrada (pandan nebuli) za najbolji roman

to su vec reference.

elem, ima i nekih slicnosti sa skalopovim pristupom u zadnjem romanu, unazad, jako lijepa i slozena prica, vrlo promisljeno napisana, uz upliv mnogo zivotnog iskustva, pa i kao sf-autora ("cijeli zivot cekam da me netko pozove").
da ne prepricavam radnju, jedan od motiva paralelni je univerzum, razvoj bez ww1+2, wilhelminsko doba i k.u.k. u kontinuitetu.
pri cemu autor kompleksno ispreplice dva univerzuma, u sto ubacuje svoj alter-ego autora i dogodovstine razne, rekli bi u najboljem pkd-maniru, gdje se ravni zbilje stapaju do neprepoznatljivosti pripadnosti.
stilisticki vrh, prejako, upecatljivo, zabavno, duboko.
odlican roman, velika preporuka.
moving on my own trace

scallop

• 5
  • 3
« Reply #308 on: 24-09-2017, 20:27:53 »
Evo i ovaj napisao UNAZAD pre mene. Još i kolega! Ima li išta na ovom svetu da ja nisam bio drugi, treći ili ko zna koji? :!:

Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #309 on: 24-09-2017, 20:41:05 »
:lol: na slicnom kvalitativnom nivou oboje ste obradili "zavrzlame", iskustva, misli - "strahove i nade" - s kojima se srece sf-autor, sve u fantasticnoj projekciji.
ne vjerujem da je ovo prevedeno, steta, bolje od bar 95% onog sto internacionalna industrija kritike hvali.
moving on my own trace

scallop

• 5
  • 3
« Reply #310 on: 24-09-2017, 20:56:35 »
Teško je biti bolji, uvek neko počne da ti podmeće nogu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #311 on: 25-09-2017, 08:03:28 »
da "citiram" mährovog alter-ega alter-ega u paralelnoj dimenziji, fatous staub:

nije se razumio u literaturu, jos manje u kazaliste, ali, znao je sve sto ne razumije spakirati u kitnjaste recenice. ni publika nije znala nista, a nije znala ni to sto ne zna spakirati u kitanjeste recenice.
tako su citali njegove kritike i ushiceno zakljucili: tocno!
da su znali pisati, prosto bi u svom neznanju srocili isto.

:lol: to je ta danasnja "objektivno-strucna kritika".
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #312 on: 27-09-2017, 16:39:02 »
fatous staub: u jednom od univerzuma (varijanta bez ww1+2) kameo nastup ima i princip; zove u pozamasnoj dobi u retro-radio emisiju "za starce" tipa "cestitke i pozdravi", gdje se, javljajuci se iz sarajeva u svojstvu kuk-sluzbenika, sve na perfektnom njemackom teskog beckog akcenta, prisjeca divlje '69., masovnog pokreta, ne histerije, kad se krenulo uciti engleski i slusati rok, sto kuk branio kao nekulturno, neuzviseno, dno.
uz muzicku zelju: jimmy hendrix - star spangled banner :mrgreen:
dok u emisiju iz paralelnog univerzuma i druge vremenske linije upadaju smetnje, recenice iz govora wilhelma II.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #313 on: 27-09-2017, 21:16:09 »
dolazim u iskusenje jos jednom procitati fatous staub. :roll:
no, opet malo teorije, sfj - 1997:

tu se u rubrici science nalazi odlican esej na cetrdesetak stranica o ljudskoj percepciji vremena, kako mozak interpretira tok, sve kroz starenje, specificnu obradu podataka, itd.
i zakljucuje kako je i zasto 18. godina realno simetricno percipirana asimetricna sredina nekakvog prosjecnog zivotnog vijeka, recimo od 80 godina, sve uz reference. :cry:
izmedju ostalog, odlican clanak na kojem se moze graditi sf.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #314 on: 29-09-2017, 14:08:09 »
lista se heyne science fiction (i fantasy) program, pa da podijelimo za one koji razmisljaju preci na pravi jezik koji nudi najveci izbor. :lol:

40 godina najbojeg sf-programa na svijetu, koji predstavio najbolje sa istoka i zapada, domace, strano, nastrano, sve, uglavnom bez trasha. birano, subvencionirano.
2500 naslova, kompletna bibliografija, 1500 autora abecednim redom.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #315 on: 30-09-2017, 06:24:53 »
kupujmo domace, znaci europsko. :lol:
cita se jos jedan roman koji odnijeo kurd lasswitz nagradu:

georg zauner - die enkel der raketenbauer (unuci konstruktera raketa, prevedite bolje te koji konstruirali rakete)

prvo nj.-izdanje iz 1980. 

elem, ako ste citali lajbovica, dopao vam se, a propustili zaunerov roman, nesto vam nedostaje u zivotu.
informacija. niste informirani.

elem 2, roman tvori zbirka godine 3276. objavljenih dokumenata i izvjestaja iz 27.-29. stoljeca.
obradjuje se post-civilizacijska mracna epoha koja trajala od 22.-31. stoljeca.
uvid sticemo najcesce kroz izvode iz dnevnika monaha; crkva ima posebnu ulogu, sve kao vrhovna vlast.
tehnoloske spoznaje uglavnom izgubljene, die terminologije koje prenosi narodno predanje nepoznatog je znacaja, zivi se od poljoprivrede, te kradje metala iz tunela nekadasnjih podzemnica, itd.
znaci postapokalipsa i odlicna satira.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #316 on: 30-09-2017, 14:46:59 »
die enkel der raketenbauer na zalost ima tek ca. 150 stranica.
iako se ideja moze dovesti u vezu sa lajbovicem, ovo je otprilike 2.7 puta bolje, zauner jos domisljatiji/bolji/iskusniji autor od millera.

"dragi brate, pisem ti danas u slavu gospoda, jer si me se sjetio. trava koju si nam poslao preko brata dobrotvorica odlicna je, hvala; mnogo bolja od trave koju sami proizvodimo. vjerujem da i sveti oci puse istu. uz to smo pjevali."

:lol:
nasljednica crkve tesko hara, nameti 50%, diktat, sve, ali nije organizirana u biskupije, vec komune, pusi se trava i sl.
ali bez ironije. kao da nakon kaosa domisljati hipik stekao priliku reanimirati dio izgubljene tradicije u crkve, tamjan = trava.
pa imamo aluminij = lako nehrdjajuce zeljezo, pa se skuplja sve zamislivo preostalo i koristi, tako i nuklearni otpad izvadjen iz starog rudnika, sve u potpunom neznanju.
a povremeno iznad kojeg sela prozuji i po neka zaostala interkontinentalna raketa nakon sto se slucajno samostalno lansirala. :lol:
steta sto tek 150 stranica. tko nije citao, rijeci nemam, da mi se ne obraca!
realno: ovaj zaunerov roman svrstao bih u top 3 njemackog sf-a, a i svjetskog. kroz sve epohe.

elem, nastavlja se sa ultimativnim radom koji proslavio prije spominjanog brunnera.

john brunner - der schockwellenreiter (the shockwave rider)

prvo nj.-izdanje iz 1981.
moram li ovo predstavljati?
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #317 on: 30-09-2017, 16:31:40 »
bas nesto razmisljam o zaunerovom romanu... koji, u grubim crtama, na millerov nacin obradio i solidnu mjeru lokalnog kolorita.
nije da nije i miller, no na us lokalni kolorit smo kalibrirani, ne dozivljavamo stranim.

zamisljam kako bih slicno preslikao na ex-yu. :lol:
mislim da bih srbe i hrvate na neki nacin stopio u neki hibrid, te blago dislocirao. od hrvata bih uzeo ustaljenost, a od srbije, ne znam, nesto poput koprivnjace koja gmize planetom pravac zapad. nova granica: una.
istocno federacija bosne i albanije (bia).
znaci, srbatska da se prostire na uzu hr, sloveniju, dio austrije, dio italije, pa obrada folklora: ovo je srbatska, nasi su djedovi ginuli na isonzu, gdje kosti jednog srbata...
pa drzavotvorno uz poziv na ndh. itd. itd. pa stapanje dva pravca krscanstva, sve uz dodatak slican zaunerovom...
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #318 on: 02-10-2017, 17:13:40 »
veceras dalje sa made in germany, konkretno latino-germany. :roll:

thomas ziegler (alias rainer friedhelm zubeil) - stimmen der nacht (glas tmine)

prvo nj.-izdanje iz 1993.
jos jedna prica koja je odnijela kurd lasswitz nagradu (u kracoj verziji, 1984.).
ako nekog zanima, preporucujem predstavljeno izdanje, koje proshireno i doradjeno, roman.

elem, radnja se zbiva 40 godina nakon ww2, te spekulira razvoj sbbkbb da se prihvatio morgenthau-plan, t.j. njemacka uredila kao agrarna zemlja.
imamo nazadnu nj, ali, i naciste koji ovladali juznom amerikom. jedna od posljedica sprovodjenja plana: nacisti dobili priliv iz naroda koji im inace nije bio naklonjen, ogorcenim sprovedenim planom.
hladni rat ne vodi se izmedju usa i sssr-a, vec latino-njemacke i ostatka svijeta.
tehnologija koja razvijena za vrijeme rajha nije otisla novim svjetskim silama, vec znanstvenici emigrirali u juznu ameriku i nastavili rad za naciste, itd.
u radnju utkan je i ljubavni priculjak, tako i neprikladna naslovnica, ali nikako standardna prica, vec pomalo i jezovita (stradala zena tehnoloski osigurala mogucnost smarati muza i nakon smrti).
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #319 on: 04-10-2017, 23:18:01 »
ziegler stilski nije previse upecatljiv, ali mnoge viseslojne i zadnja dva poglavlja sve kompenziraju. :lol:
da ne spominjemo kako je lako sacuvati pregled nad akterima, jer vecina brzo isluzi. :roll:

elem, u duhu nobela za dokaz gravitacionih talasa, veceras se prije spavanja procitao frtalj

hal clement - unternehmen schwerkraft (mission of gravity)

drugi nj.-reprint iz 1978.

najjaci roman doticnog autora, bar meni.
prosto cini uzitak pratiti tok misli kako clement zamislja planetu (i zivot na istoj, kao i prepreke pred kojima se nalazi covjek) na kojoj vlada do 700g, sve one "sitnice" i manje sitnice na koje banalni fentezi-autor ne bi ni pomislio.
jednostavno fenomenalno.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #320 on: 05-10-2017, 19:40:19 »
povratak skoro pa domacem pisanju:

eric koch - die freizeit-revoluzzer (the leisure riots)

prvo nj.-izdanje iz 1977.

autor i roman koji nikad nisu stekli preveliku paznju; prilicno neopravdano.
eric koch, autor koji u mladosti emigrirao iz rajha do kanade. soc.-znanstvenik, urednik (radio), pisac.

roman ciji naslov bih preveo sa drekavci napisan je iz perspektive bivseg naciste, friedricha bierbauma, osobnog asistenta hermanna göringa, koji nakon ww2 postavio i vodio najznacajniju tvornicu ideja usa: crupp.
van zanimljivih paralela, imamo izuzetnu sociolosku studiju (tezista koje odmice van ovog sto bi naslutili nakon predstavljana protagoniste).
top 20 sf-a.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #321 on: 05-10-2017, 22:35:52 »
sigurno se sjecate slucaja ministra obrane leslija mekenzija. mozda ste zaboravili nas doprinos, no ako se sjecate slucaja, znate i da se ministar kao deklarirani homoseksualac i pocasni predsjednik pokreta homofila nasao na udaru optuzbe diskriminacije heteroseksualnih suradnika.
da bi odagnao sumnju u svoju pravicnost, zatrazena je nepristrana istraga. nista juristicko ili parlamentarno, prosta akademska istraga bez emocija.
to smo obavili mi, crupp.
...

radila je na teksaskom univerzitetu kad je saznala da trazimo vrhunskog informaticara. dobili smo standardni natjecaj, potpisan sa k. hamsun, koji me ni najmanje nije zanimao.
nakon tri tjedna konacno sam odgovorio i pozvao je na razgovor.
nisam razumio nista od toga sta je rekla, no istog trena sam je zaposlio, sto zbog njezine ljepote, sto zbog k. u imenu. otkrio sam da k. stoji za karin.
(napomena: göringova zena zvala se carin, procitati carinhall)
sto se tice strucnog zargona, ni dalje je nisam razumio; rekoh "zasto ne govoris uz opce razumljive podnaslove?".
a ona bi: "drzi uspravno nexusa! ili nista od unosa u protokol!" :roll:
...

...nikad nisam bio blizi göringu no onomad na rodjendanskoj proslavi u carinhallu kad je uzviknuo: "ideologija je sranje!" :roll:

(napomena: istovremeno se kroz cijeli roman proteze antinacisticki stav i profesionalni seting protagoniste, posebno naglasava u sluzbi "znanost je van politike".)
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #322 on: 05-10-2017, 22:53:24 »
post-napomena: ovo je jedan desetljecima prilicno potiskivani roman iz 1973., a istovremeno jedno od najjacih ostvarenja sf-a. inace je autor zzidov, a spinrad za istog tek palcic. :lol:
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #323 on: 06-10-2017, 23:43:23 »
protagonista uredjuje novi dom, vilu, u usa:

odlucio sam böcklina - lijepu sliku nekog grckog otoka, koja bijese ponos i dika, radost i veselje moga oca - postaviti iznad kamina... uspomene na doba u sluzbi göringa, poput pozlacenog modela lovca kojim isti tokom ww1 upravljao, spremio sam na tavan. u cijeloj kuci necete pronaci kukasti kriz ili odoru koje sam obicavao nositi. znate, bitna razlika izmedju moje kuce i nekoliko tuceta göringovih kuca prosta je: ja sam - za razliku od göringa - svoje vlasnistvo stekao posteno.

(napomena za one sa jeftinijim ulaznicama: böcklin, otok, ocigledno je otok mrtvih, slika koju kupio i u berlinu kod sebe istakao hitler. - inace postoji jos koji kontekst, otok mrtvih nastao je u pet varijanti, da ne kompliciram.)

...
"zasto prihvacas takve zadatke? sjecas se kuknjave kad nisi imao ideju kako rijesiti jugoslavensku radnicku krizu?"
da, sjecao sam se. ona je konacno ponudila rjesenje koje bilo prihvaceno: 11.5% bonus za smetlare u sarajevu, plus, dodatna placa zaposlenima u turistickoj bransi dubrovnika i okolice. :roll:

ovo je najjaci obracun sa establishemntom, posebno us-americkim, ikad. moze se citirati svaka recenica.
protagonista djelima i unutrasnjim monologom uporno potpuno nesvjesno dokazuje svu kontradikciju svoje iskrene auto-percepcije sa stvarnoscu.
i to je tek 5% romana.
broj jedan social fiction. neprijatno za mnoge, sistematski potisnuto iz objave, kritike.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #324 on: 07-10-2017, 18:20:07 »
ako nekog zainteresirao jedan od presucivanih velikana sf-a, tu se moze opcenito upoznati sa njegovim radom, stavovima i pristupu:

eric koch - books (nedostaje the leisure riots.)
eric koch - archive

Stories In 2006, Mosaic Press published I Remember the Location Exactly, thirty stories covering the period from my birth in Frankfurt, Germany, in August 1919 until my release from an internment camp in Canada as an “enemy alien” in December 1941.
A second set of 30 stories, set in Canada covering the period from 1942 until 1968, dealt with events I observed, whether I participated in them or not. I made up a new narrator, a well-endowed Toronto adventurer I would have liked to have been. I called him Quentin Moyne and gave him an interest in the future, specifically the ability to predict the Sixties. I had I hoped to publish these stories as a book with the title Tales of Three Cities: Toronto, Montreal, Ottawa.
Some of these short stories have been posted here. I cannot understand why the book was rejected by eighteen publishers. Can you?

stories
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #325 on: 13-10-2017, 23:29:29 »
za vikend jedan klasik:

hans wörner - wir fanden menschen (pronasli smo - ljude)

nj.-izdanje iz 1975.

roman pri kojem autor obradjuje posljedice hirosime i nagasakija, te i svoje dozivljaje u ww2 (stalingrad).
sedam godina nakon nuklearnog overkila u doticno podrucje upucuje se ekspedicija koja se ne vraca.
nova ekspedicija, tri clana, tri vozila. dubok i mracan roman, novi val prije novog vala.
pisano kratko poslije svrsetka ww2, prvo izdanje: 1948.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #326 on: 14-10-2017, 09:28:08 »
solidan wörner, veze, steta sto tek 160 stranica.
odlicno obradio ponore ljudskog bica pri ekstremnim situacijama, mehanizme, ocigledan je upliv iskustva iz stalingrada.
citam da pedesetih godina prodana u u, s und a i filmska prava, krenulo se sa realizacijom ekranizacije. no ocigledno malo kasne sa finishom. :roll:

previse iskljucivog inner-spejsa u zadnje vrijeme, ide se malo u svemir:

ljuben dilov - die last des skaphanders (teret skafandera)

prvo nj.-izdanje iz 1984.

roman koji obradjuje prvi kontakt covjecanstva sa vanzemaljskom inteligencijom.
istrazuje se deep-space, skoro pa generacijski maticni brodovi, nalazi planeta ciji zitelji nisu zainteresirani za kontakt, dapace.
stilski jako zabavno i uvjerljivo. znate onaj osjecaj kad nesto solidno procitate, a na kraju ne ostane mnogo, tek prosta linearna radnja prepricana u tri recenice, bez previse upecatljivog? to ovaj roman nije. :lol:
vrlo inteligentno i promisljeno, atmosfera, tehnologija, covjek, sve obuhvaceno.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #327 on: 18-10-2017, 12:04:52 »
povratak ericu kochu. vidite, beskrajno jak (sf-)autor, fenomen svoje vrste, a kako vec navodio, odbise ga 18 izdavaca, maltene nepoznat.
jos zzidov. rekli bi, pa kako, zzidov, dovoljno da napishe koju god budalastinu, hit. ali ne, covjek je asimilirani zzidov.
to znaci: prvo se osjecao nijemcom, pa zzidovom. a to je ocigledno neoprostivo.
za usporedbu, kakvo dno, mislim, nadobudno, se objavljuje ako smo na liniji:

jelena djurovic

evo dva-tri citata:

"... Iako za sebe tvrdi da je ateista, Đurovićeva često ističe svoje jevrejsko poreklo i poštovanje prema tradiciji i kulturi jevrejske zajednice..."

pa ubrzo slijedi

"...Srbija u EU. Srbija u NATO. Stop kulturnom genocidu državnih medija. Smanjenje uticaja crkve na društvo. Stop kultur-rasizmu. Stop istorijskom revizionizmu. Pomirenje sa susedima. Hapšenje ratnih zločinaca. Sva prava manjinama..."

a tu je i objasnjenje:

"...Đurovićeva je sredinom devedesetih završila višemesečni novinarski kurs koji je bio finansiran od strane tadašnjeg Soroš Fonda Jugoslavija. Od 1994. do 1995. radi na radiju "Studio B" kao autor i urednik emisije "Time in", a koju je takođe sponzorisao Soroš Fond..."

kako bi to bilo lijepo da jednako kao svoje postuje i porijeklo, tradiciju i kulturu okruzenja u kojem se zatekla. no onda bi bilo manje izdavaca, jelte. no vratimo se normalnim ljudima:

eric koch - die spanne leben (the last thing you'd want to know)

prvo nj.-izdanje iz 1978.

elem, roman koji se nadovezuje gore predstavljenom (iako se moze i samostalno citati), tu je opet nas friedrich bierbaum, srecemo i billa busha, crupp i vrhunski kochov stil. velika preporuka. ako ste voljeli alan ford, znajte, ovo je alan ford "za velike". :lol:
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #328 on: 18-10-2017, 13:55:05 »
"...meni mozete zahvaliti sto razboritost i znanost prihvatile borbu sa silama tmine. iako smo izgubili. proslog tjedna, za 40. predsjednika sjedinjenih americkih drzava izabrana je vjestica..." :mrgreen:

moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #329 on: 21-10-2017, 13:54:15 »
 :)
elem, nakon sto prva dva romana oko dogodovstina friedricha bierbauma i cruppa u anglosaksonskom govornom podrucju ostala nezamijecena, eric koch cak nije ni spomenut u nichollsovoj enciklopediji (koju asimov nazvao biblijom sf-a), znaci nakon sto se koch osvrnuo na us-establishment, new age (new nonsens), sve uz the show must go on pristup (uz refleksiju miligram-eksperimenta na us-drustvo, kondicioniranje uz pomoc slicnog sistema), treci roman iz crupp-opusa izasao je izvorno tek na njemackom:

eric koch - kassandrus

pro nj.-izdanje iz 1988. (izvornik)

dok prva dva romana (the leisure riots i the last thing you'd want to know) uvrstena u biblioteku sf-litarature (gdje objavljen samo krem de la krem sf-a) pod naslovom c.r.u.p.p.
elem, kassandrus, bierbaum ponovo jashe, predvidja se velika privredna kriza u devedesetima. :mrgreen:
preporuka. sve u svemu, rad koji na satirican nacin predoci paralelu izmedju naci-njemcake i post ww2 us-amerike, izmedju ostalog.

ako se netko bavi znanstvenim istrazivanjem sf literature, ova tri romana nude neiscrpan izvor, posebno prikladno u sklopu kakvog diplomskog, etc.
u biti su netaknuti, potiskuju se.
moving on my own trace

Savajat Erp

• gospodar izgubljenog vremena
  • 4
  • 3
« Reply #330 on: 06-12-2017, 21:08:04 »
Пре пар недеља банем код кума на његову изнајмљену гајбу и док сам (као сваки добар гост) шмурао по полицама за књиге налетим на Фијаско од Станислава Лема, и пошто нисам до сад ништа читао од дотичног (бласфемија, вриснуће неко можда, мсм, СОЛАРИС, јбт! :) ) да ми је кум на читање као сваки добри закупац (мњах, била је већ ту, газдина је, фак ит)...оно, лакоумном типу попут мене мало тешко за праћење штиво, Лем баш ставља С у СФ, кад оно на 80-ој страни `ладно наркомански штек за гудру! Изрезан квадратић ко у филмовима, са све мањом рупом после да се закачи пакетић, да не би случајно испадао "садржај" при непажљивом ношењу!  :lol: Ето шта се све може наћи у старим књижуринама :)

Niste mi verovali da ću da pucam?!
ZAŠTO MI NISTE VEROVALI?!!!!

Scordisk

• 3
« Reply #331 on: 06-12-2017, 21:26:06 »
kakvi varvari, da tako kasape lema. ja sam koristio zelaznijeve gospodare svetlosti za tu svrhu

tomat

• 4
  • 3
« Reply #332 on: 06-12-2017, 21:40:59 »
Nisu li gospodari svetlosti tanjušni za tu svrhu?
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Scordisk

• 3
« Reply #333 on: 06-12-2017, 21:41:57 »
zavisi koliku svrhu završiš :D ja sam imao duplikat, čini mi se da je to bio glavni razlog

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #334 on: 06-12-2017, 22:32:09 »
neki dan sam imao tri solarisa...prodano dva komada
zaista tesko stivo ali sam dosao do kraja
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše