Author Topic: Problem iz sudske medicine  (Read 1731 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ALEKSIJE D.

• 3
Problem iz sudske medicine
« on: 09-03-2015, 12:26:19 »
Potrebna mi je mala pomoć. Ako se ovde muva neki medicinar, možda bi mogao da mi odgovori na pitanje koje sledi.
Zanima me pod kojim uslovima dolazi do povrede koja se manifestuje na sledeći način: odstranjivanje dela lobanje, tako da ostaje samo donja vilica pričvršćena za vrat?
Naime, pod kojim uslovima se dešava ovakvo raspadanje? Konkretno - da li boravak u vodi, na oko 10 sepeni celzijusa, može dovesti do odvajanja samo gorenjeg dela lobanje (pri tome mislim na kopletan deo gornjeg dela osim donje vilice) a da ne dođe do raspadanja drugih delova tela sa odvajanjem kao što su prsti, udovi...
Da li povrede mehaničkim predmetom izazivaju ovakav oblik povređivanja?
Koliko je vremena potrebno da dođe do naduvanja trbušne duplje i promena na telu u vidu oticanja udova, kada telo boravi u vodi na teperaturi do 10 C? Da li moguće da do ovoga ne dođe nakon dva meseca boravka u vodi, pri čemu bi došlo samo do "delimične dekaptacije", bez ostalih vidiljivijih promena kao što su gore navedene?
Na žalost moje znanje sudske medicine suviše ovde zaostaje, tako da bi neke špekulacije bile i te kako korisne.

pandora

• 4
  • 2
Re: Problem iz sudske medicine
« Reply #1 on: 09-03-2015, 13:11:28 »
Teško da se može dati odgovor na ovako postavljena pitanja. Uzgred, kako to ''donja vilica pričvršćena za vrat''? Nikako.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #2 on: 09-03-2015, 14:10:13 »
Poslaću ti fotografiju ili link, pa će ti biti jasnije, može?

pandora

• 4
  • 2
« Reply #3 on: 09-03-2015, 14:14:01 »
naravno

M.M

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 09-03-2015, 14:15:55 »
Donja vilica je jedini pokretni deo u glavi. Ono šta pitaš je nemoguća kombinacija.
Nijedan poraz nije konačan.
http://knjigeiknjige.blogspot.com/

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #5 on: 09-03-2015, 14:31:36 »
Poslao sam link, valjda radi pa pogledajte.

pandora

• 4
  • 2
« Reply #6 on: 09-03-2015, 14:49:27 »
Pogledao. I? :-)  Kakvo "veštačenje'' očekuješ na osnovu ''Kataloga...''? Tamo nema ni preciznog opisa, a o fotografijama ni govora... Nažalost, ne može to tako

Albedo 0

• Guest
« Reply #7 on: 09-03-2015, 15:01:40 »
pa na neka pitanja može da se odgovori, ja sam laik, ali rekao bih da nema šanse da tijelo ostane netaknuto poslije 2 mjeseca u vodi, realno počne da otiče u roku od 48 sati, možda griješim, ali oko toga ti Pandora i Miljan valjda mogu pomoći

i naravno, sumnjam da voda može da nosi kosti lobanje, možda samo uz još neki faktor, tipa neka životinja ili struktura terena na dnu, zaglavi se neđe, pa voda pogura ostatak i tako se odvoji

lupam, naravno, ali eto, ta pitanja mogu da se rasvijetle

da je potopljeno u kokakoli možda bi moglo! 8-)

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #8 on: 09-03-2015, 15:13:51 »
Pandora, na osnovu tih fotki su doneli raznorazne zaključke. Detalji obdukcije nisu poznati ni do dana današnjeg. Iz tih razloga me zanima čista špekulacija o mogućem načinu da telo dospe u stanje u kome se da videti na fotografijama iz te godine.
Dakle, veštačenje je prejaka reč. Čisto špekulacija o mogućim uzrocima, počev od pada sa stene, udarcem glavom o most gde se odvaja deo tela,/a posle nema ni krvi niti tog dela lobanje/ do truležnh promena koja nastupaju na način da tanji udovi ne otpadnu a vratni mišići i kičmena mošdina budu odvojeni od donjeg dela vilice, do fakta da se identifikacija izvršila na osnovu zlatne krunice koju je pok. imao. i uz to, uz pomoć cipele koja je i pored 2 meseca u vodi sačuvana....
Čisto mogućnosti teoretske kako je to moguće. Daleko bilo veštačenje.