Author Topic: SF JE MRTAV ŽANR  (Read 59401 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ghoul

• 4
  • 3
SF JE MRTAV ŽANR
« on: 02-05-2015, 13:41:39 »
tako barem kaže sf doktor zoća:

Књижевник Зоран А. Живковић је у дискусији изразио уверење да је СФ умрла, да је то био жанр двадесетог века и да се, одласком двадесетог века, угасио, зато што је постао непотребан, јер ми сада живимо научну фантастику, на пример сви имамо мобилне телефоне, и јаке компјутере...  што он кад је као мало дете, године 1955, окретао дугме оног старинског радио-апарата (тражећи станице, звук далеких градова) није могао ни да наслути (да ће доживети такву будућност).

(Добро, па, ево, А. Б. Недељковић може да потврди да је и он отприлике тада, око 1955. године, са одушевљењем, помно, у ноћним сатима кад је пријем био најбољи, ослушкивао Лондон, Солун, Букурешт, Москву, Загреб... )

Али је Живковић такође изрекао једну изненађујућу дефиницију СФ, рекао је: СФ је петао, који нас буди, да видимо шта време доноси.

sad, ako je sf mrtav, ali je takođe i petao koji kukuriče, onda je to HOROR - to je zombi petao, dakle SF je mrtav: HOROR ŽIVI! :!: :-|

Black swan

• 4
  • 3
Re: SF JE MRTAV ŽANR
« Reply #1 on: 02-05-2015, 15:08:25 »
to mu ga valjda dodje s godinama...mislis da ce svijet i žanr zavrsiti s tobom
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #2 on: 02-05-2015, 16:11:56 »
Tja. Uveren sam da je neko i pri početku novog talasa tvrdio da je SF mrtav...
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Dirty Old Man

• 4
  • 2
« Reply #3 on: 02-05-2015, 17:23:31 »
Interesantno je gde je u toj argumentaciji mesto svemirskih putovanja, kolonizacije drugih planeta, susreta sa vanzemaljcima, putovanja kroz vreme... Sve je stalo u mobilni telefon i jak kompjuter?
Bez starca nema udarca.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 02-05-2015, 17:26:25 »
doktor zoća je čak i u svojim najblistavijim danima bio sklon jezivom lupetanju koje je bilo jedva prikriveni impresionizam, sa tankim uporištem u teoriji ili barem istoriji; a ovo sad što priča samo je svedočanstvo toga da nema pojma o čemu govori. ta žvaka o tome da je sf mrtav jer je tehnologija izumela nešto u njegovom detinjstvu nezamislivo ista je kao i naklapanja pojedinih idiota da je horor mrtav jer ga prevazilaze crne hronike iz dnevnih novina, a što su sve varijacije na slepilo onih koji su tvrdili da je poezija mrtva posle aušvica.
ukratko, ljudi bez mašte i širine vizije našli se nadležnim da određuju šta je moguće, šta je živo, i dokle se može ići.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #5 on: 02-05-2015, 18:21:17 »
Ja na ovo odgovorio pre dvadeset godina...

http://www.rastko.rs/rastko/delo/11881

Mica

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 02-05-2015, 20:09:23 »

ODLIČNO si odgovorio.
očigledno je da su se slične tlapnje mogle čuti из уста неких људи još pre nekoliko decenija...

prisećam se da je dr zoća negde napisao nešto tipa 'sad kad sam napiso enciklopediju, o sf-u se više nema šta reći, to ionako više ne postoji, prošo voz, amin'.

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #7 on: 02-05-2015, 20:16:23 »
poslije mene potop :)
bas se spremam poceti konacno citati tu enciklopediju
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

Albedo 0

• Guest
« Reply #8 on: 02-05-2015, 22:46:36 »

Ne djeluje mi da je ovo baš odgovor Živkoviću, jer on reče da je SF postao nepotreban, a to ne znači baš književno mrtav, već društveno irelevantan. To je svakako tačno. SF je bio maltene dio narativa progresa, nakon Fukujame ko još vjeruje u taj progres.

To znači da SF danas može da bude i složeniji, i estetski usavršen, i intelektualno moćniji, može kao žanr da bude bolji, ali jeste nepotreban. Društvo više ne gleda u SF kao u pijetla koji nas budi.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #9 on: 02-05-2015, 22:59:00 »
Nije problem Fukujama, nego Parovi.

Hteo sam da kažem Veliki Brat, ali pogrešno bi me razumeli...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 02-05-2015, 23:04:21 »
Ne znam tačno o čemu se naklapa, ali tačno znam da SF nikada nije bio "društveno potreban". To mi strašno liči na ABN-ovu floskulu da SF ima "kognitivnu funkciju". Tada, kad je to izvalio, a čini mi se da ima sličnih uverenja i sada, napomenuo sam da, ako neko želi spoznaju, neka čita moje naučne radove, jer SF pišem da bih iz nauke iscedio ono šta nauci nije sasvim prihvatljivo, ali može da zabavi. I malo iluzija. Taj pristup je deo SF-a i danas, jer su naučne discipline itekako prilježne i redovno nas snabdevaju novim informacijama. Old dirty man je nešto u tom smislu i napisao. Sve ostalo su varijacije na temu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #11 on: 02-05-2015, 23:24:30 »
Meni je vazno da horor zivi SF kako 'oce.  8-)

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 02-05-2015, 23:46:55 »
nemoj tako, dibučice, nije lepo radovati se tuđoj smrti, pa makar to bila i smrt SF-a!

nego, kad već od ovolikih 'ljubitelja SF-a' na ovom forumu nemamo drugog (pouzdanijeg?) izveštača, da vidimo barem šta uvek verni doca ABN ima da doda povodom zoćinog (iz)laganja:

Доктор Живковић је проширио тему, на свој начин, тим својим коментарима да је СФ умрла зато што се, у суштини, толико већ остварила – да је постала непотребна. Али, човек његовог знања и искуства није то могао баш буквално да мисли; он је то више метафорично рекао, претпостављам. А и у контексту чињенице да се он научне фантастике одрекао – али, можда не баш заувек?

Осврнуо се и на своје стваралаштво, и испричао је оно о квизу, знате, што смо од њега у барем једној ранијој прилици чули, наиме, да он ама-баш-ништа СФ није никада написао, па ипак, кад је био квиз на некој телевизији, па кад је питање гласило „Ко је највећи српски писац научне фантастике?“, упитани грађанин („несретник“) је после извесног времена одговорио „Зоран Живковић!“ и то му је признато као тачан одговор. Живковић је закључио отприлике овако: „Ето, видите колико људи не познају моја дела. Никад ништа СФ нисам написао. Али, ако вас на неком квизу буду питали ко је највећи српски писац научне фантастике, слободно кажите да је Зоран Живковић, ево ја вам дозвољавам“.

Додао бих, Живковић је поменуо Фермијев парадокс тј. питање „Где су они?“ (ванземаљци, зашто нису већ ту, ако постоје) и рекао да постоји варијанта тога, Лемов парадокс, јер је наводно Станислав Лем рекао „Где су они?“ мислећи на времепловце, јер, ако ће макар и кроз много милиона година бити пронађен времеплов – требало би да већ сад постоје времепловци ту негде око нас.

Било би веома добро, ако би се др Зоран А. Живковић вратио у СФ!

Али, да су мене питали, као што нису, ја бих признао да је СФ веома попустила, и постала слабија и мање популарна, из разних разлога, делимично зато што се неке ствари јесу оствариле, па нема потребе предвиђати их.

Али бих инсистирао да апсолутно није тачно оно што је Зоран и овог пута поновио, наиме, да је научна садржина у СФ небитна, јер је то пре свега књижевност и само књижевност, и да је само тако треба и гледати и вредновати, а не са становишта предвиђања шта ће бити, итд.

Истина гласи: СФ се разликује од других жанрова једино по својој садржини, и ни по чему другом (нема СФ форме, или СФ стила... ), а једино и постоји да би приказивала новум, дакле своје карактеристичне садржине – ствари које још нису откривене или се још нису десиле али би, са становишта научног погледа на свет,  МОГЛЕ  да буду откривене или да се догоде. И то је једини  „резон детр“ (франц.  raison d’etre , разлог постојања) научне фантастике, и једино што интересује и писца, и читаоца.

Попустила је СФ и зато што нас је филм издао, била је велика серија високобуџетних, јако рекламираних, а врло не-паметних филмова, као што је Интерстелар, и то је жанру нанело велику штету.

odavde:
http://www.art-anima.com/forumi/index.php?topic=35.1500

Ygg

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 02-05-2015, 23:52:41 »
Pa zar se ni ABN-u ne sviđa Interstelar??? :cry:
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #14 on: 02-05-2015, 23:59:48 »
Kako je lako pričati nešto o nečemu o čemu nisi obavešten...
Mica

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #15 on: 03-05-2015, 00:33:13 »
ABN živi potpuno u svom svetu, tako da je njegova vizija Interstellara tu najmanji problem.

Mene samo čudi da iko sa njegovim obrazovanjem ne može da shvati da celokupna književnost govori pre svega o Čoveku, a drugi ciljevi (zabava, predvidjanje budućnosti, politička agenda, i sl.) su sporedni. U stvari, povlačim reč. Ne čudi me. Pretpostavljam da njemu ljudi nisu dovoljno zanimljivi.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 03-05-2015, 00:35:33 »
ABN živi potpuno u svom svetu, tako da je njegova vizija Interstellara tu najmanji problem.
Mene samo čudi da iko sa njegovim obrazovanjem ne može da shvati da celokupna književnost govori pre svega o Čoveku, a drugi ciljevi (zabava, predvidjanje budućnosti, politička agenda, i sl.) su sporedni.

ja sam napisao ne prikaz nego RAD, pomnu analizu pogrešnosti njegove knjige (doktorata), na 19 kartica gusto argumentovanog teksta.
ali ne vredi.
njemu je to fundament: posisao suvinov novum sa majčinim mlekom, izgleda, i ništa drugo ne vidi.

Albedo 0

• Guest
« Reply #17 on: 03-05-2015, 00:36:05 »
Nije problem Fukujama, nego Parovi.

Hteo sam da kažem Veliki Brat, ali pogrešno bi me razumeli...

mogao si dodati i Farmu, taman da se uporedi šta su te riječi značile prije 50 godina, a šta znače danas

No, to i jeste ''fukujamski'' na neki način, nema progresa nego prežvakavanja starog. U procesu staro postane besmisleno i nepotrebno. Sad je gotovo smiješno vidjeti da te ljude ne uznemirava što ih neko nadzire, čak i Žižek se sprda s tim, a kao obrazovan je, nije nepismen kao prosječni učesnik rijalitija.

Albedo 0

• Guest
« Reply #18 on: 03-05-2015, 00:41:22 »

Mene samo čudi da iko sa njegovim obrazovanjem ne može da shvati da celokupna književnost govori pre svega o Čoveku, a drugi ciljevi (zabava, predvidjanje budućnosti, politička agenda, i sl.) su sporedni. U stvari, povlačim reč. Ne čudi me. Pretpostavljam da njemu ljudi nisu dovoljno zanimljivi.

pa reći da se književnost prvenstveno bavi čovjekom je poprilična redukcija, nedostojna akademije

to je kao da sad ja kažem, kao neki formalisti, da filologija nije nauka o književnosti već nauka o literarnosti, prije svega

Albedo 0

• Guest
« Reply #19 on: 03-05-2015, 00:48:04 »
Ne znam tačno o čemu se naklapa, ali tačno znam da SF nikada nije bio "društveno potreban". To mi strašno liči na ABN-ovu floskulu da SF ima "kognitivnu funkciju". Tada, kad je to izvalio, a čini mi se da ima sličnih uverenja i sada, napomenuo sam da, ako neko želi spoznaju, neka čita moje naučne radove, jer SF pišem da bih iz nauke iscedio ono šta nauci nije sasvim prihvatljivo, ali može da zabavi. I malo iluzija. Taj pristup je deo SF-a i danas, jer su naučne discipline itekako prilježne i redovno nas snabdevaju novim informacijama. Old dirty man je nešto u tom smislu i napisao. Sve ostalo su varijacije na temu.

mislim da je Old dirty pokazao i zašto je SF sunovrat i nastao, sveto trojstvo vanzemaljaca, kolonizacije planeta i tajmtrevla su zasigurno ekseri na tom kovčegu

no, ipak oko relevantnosti, u pitanju su stvari od sitnica do generalnog duha vremena, vjera u progres je značajna stvar - bila

a sitnice koje život znače - da li bi bilo mobilnih telefona bez Star Treka? Ili neke druge SF tvorevine, koja je ta sokoćala izgurala u stvarni svijet. Mislim da je veza postojala, sada je nema

Pa Regan je bukvalno izmislio Star Wars svemirski odbrambeni sistem, to ne da nije tada postojalo, nego ne postoji ni danas. I pitanje je da li će ikad postojati, da li to uopšte može da se proizvede. A Regan je toliko drvio o tome da ima ljudi koji misle da se Gorbačov usrao, misleći da Ameri stvarno imaju raketni sistem u svemiru, te da je SSSR propao zbog čiste SF izmišljotine, pokušavajući da sustignu Ameriku u pogledu nepostojećeg naoružanja dotakli dno i bankrot.

Znaš kad će to ponovo da se desi, nikad

Boban

• 3
« Reply #20 on: 03-05-2015, 02:35:06 »
ZŽ je na promociji svog romana Četvrti krug u prostoru scene "Bojan Stupica" negde u zimu 1993/4 izjavio da je on najveći srpski SF pisac. Na upadicu profesora Milorada Jankovića "Odakle mu takav podatak?" odgovorio je: "Pa recite mi ko je bolji..."

Što se tiče ove najnovije izjave, nju treba shvatiti da su ljudi koji su sada matori (preko 50 godina) a odrasli uz SF "starog doba" doživeli da se mnoga predviđanja ostvare ili premaše, a mnoge legendarne godine koje su bile u opticaju (1984, 1999, 2001, 2010...) ostanu iza nas i da za tu generaciju nema više pravog izazova.

Reći da SF danas nije isto što je bio osamdesetih je isto kao reći da SF osamdesetih nije bio isti kao onaj šezdesetih, a taj kao onaj pred Drugi svetski rat, u takozvano "zlatno doba". Jednostavno, sve ide dalje, a SF se pokazao kao jedan od najvitalnijih žanrova... pogledajte trenutnu popularnost postapokaliptične "young adult SF" - moj sin u dvanaestoj godini izjavio za "Divirgentnu" da je najbolji film koji je ikada gledao, ne može da dočeka nastavak, a ja ne znam zašto sam mu uopšte i dao to da gleda, misleći da mu se neće dopasti, jer je moje deset godina starije dete izjavilo da se ne zna dal je dosadnija knjiga ili film.. Ko može da kaže da SF danas nema budućnost za one koji odrastaju uz njega? Ko sme da tvrdi da svaka generacija nema svoje favorite u SF postavkama i nešto za čime će, 40-50 godina kasnije sa setom govoriti da eto takvih stvari i takve važnosti više nema?
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #21 on: 03-05-2015, 10:43:15 »
Meni nedostaje onaj avanturistički duh iz tog "starog" SF-a, otkrivanje nepoznatog i suočenja junaka sa tim, kao što je Klark to radio. Tako tumačim tu izjavu, i mogu se složiti sa njom isključivo u tom aspektu.
Mislim da je sada teško nešto novo u tom segmentu napisati a da nije "prežvakano" ili da nije neka spejs opera, ali "teško" ne znači neostvarljivo. Pomak ka postapokalipsi nije nov, ali je i dalje lagodan izazov. Fascinantan je taj pomak u kojem vlada anarhija i beznađe, nasuprot avanturističkim idealima otkrivanja i istraživanja.   
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #22 on: 03-05-2015, 12:28:33 »
Evo ti Marsovca, otkrivanje nama nepoznatog, i suočavanje junaka s istim.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #23 on: 03-05-2015, 12:29:36 »
Ali i danas ima romana koji poseduju taj duh, samo što mi to vrlo malo čitamo ili prevodimo.
Pogledajte samo Wilsonov Spin.
Ako to nije roman koji poseduje taj duh, onda ništa nije...
Ima toga još, samo mi malo čitamo i malo pratimo šta se događa...
Mica

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #24 on: 03-05-2015, 12:43:52 »
Ima toga još, samo mi malo čitamo i malo pratimo šta se događa...

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #25 on: 03-05-2015, 13:18:39 »
Evo ti Marsovca, otkrivanje nama nepoznatog, i suočavanje junaka s istim.

Neka, hvala, zadrži ga.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Dirty Old Man

• 4
  • 2
« Reply #26 on: 03-05-2015, 16:13:24 »
Scallop je sasvim u pravu. Ni za mene SF nikada nije bio "kukurikanje petla", već zanosna vizija mogućih dostignuća ljudskog duha. Ne vidim zbog čega bi dalje stvaranje takvih vizija bilo onemogućeno postojanjem mobilnih telefona. Trenutno se pišu i objavljuju neki od najpopularnijih serijala u SF ključu, i niko ih ne smatra mrtvim ili nepotrebnim - naprotiv.
Bez starca nema udarca.

Albedo 0

• Guest
« Reply #27 on: 03-05-2015, 16:22:17 »
očigledno pričamo o različitim stvarima, a dio razloga za to su prve tri riječi druge rečenice

scallop

• 5
  • 3
« Reply #28 on: 03-05-2015, 16:43:55 »
Sigurno. Ti, Bato, uvek pričaš o različitim stvarima. Tako ti više odgovara. Ovde je predmet najnovija velika misao dr Z. Ž., koji posle Noja i Luja XIV ponovo ima stav o potopu. Naravno, mene njegove velike misli ne dojme još od čuvene: "Leteći tanjiri ne sleću u Lajkovcu". Izreći da je SF mrtav žanr u vreme kad je i kod nas piscima fantastike dojadilo da budu postmodernisti,a postmodernisti buljucima navaljuju u fantastiku (videti Mićine muke da je u svemu prepozna), je tačno koliko i Fukujamina besmislenost o "kraju istorije".
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Albedo 0

• Guest
« Reply #29 on: 03-05-2015, 17:01:48 »
Stvarno ne znam šta je nejasno. Živković je kao glavni pokazatelj nepotrebnosti SF-a naveo stvarno postojanje novih tehnologija. Dakle, ono što bi se nazvalo materijalnom kulturom poprilično je izgrađeno, i postalo je dio društva. Nije mu glavni pokazatelj idejni, nije ni literarni.

S druge strane, Mićin rad je sasvim dobar za književni dio, no ovo nije književni problem. Riječ je o materijalnoj kulturi, o artefaktima samim, ne o idejama, stilovima itd.

Ne znam šta je tu nejasno. Ako je SF mrtav zato što ga je materijalna kultura zanemarila, onda to nema nikakve veze sa književnim žanrom.

Možda Živković inače prosipa nešto što filologe nervira, ali ne vidim kako može da ih nervira nešto što uopšte nije filološka teza, jer se, jopet ponavljam, bavi materijalnom kulturom.

Mića je, štaviše, izričito napisao da svjesno zanemaruje socijalni karakter SF-a, ali ispade da tekst koji svjesno zanemaruje socijalni karakter SF-a jeste ujedno i odgovor na Živkovićevu tezu o gubljenju socijalnog značaja SF-a, u pogledu odnosa prema materijalnoj kulturi.

Mislim da tu nema logike. A već sam rekao da to ne problematizuje SF kao žanr. Ima ljudi koji i danas slušaju radio, no radio jeste socijalno mrtav. U tome i jeste poenta. Ako Živković tvrdi i nešto više povrh ovoga, tipa da SF nema svrhu postojanja, to je onda sasvim druga stvar, lupaj ga po tikvi zbog toga ako 'oćeš.

No, ukazivanje na samu tehnologiju govori suprotno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #30 on: 03-05-2015, 17:21:09 »
Ajde, razmisli ponovo ko ima više pojma o tehnologijama uopšte, Dr Z. Ž. ili ja, pa se javi ponovo. Tupavo je kad se neko uhvati za nešto šta ne zna. I u vreme vrhunca SF stalno su nastajale nove tehnologije, pa nije crko.

Albedo 0

• Guest
« Reply #31 on: 03-05-2015, 17:33:36 »
hajde da uzmemo da si doktor mega giga tehnologije

teza je ova

1. prije su SF i tehnološki/društveni razvoj bili u vezi, dakle plodotvorno su se dopunjavali (štaviše, da li je dr mega giga pokazatelj toga?)
2. sad nisu u vezi i ne dopunjuju se (ili postoji novi dr mega giga?)

to je po meni Živkovićeva tvrdnja, i rekao bih da ima smisla

politički gledano, Regan je trućao i o Star Warsu i o vanzemaljcima kad god je mogo, Al Gor je samo uveo kompjutere u Bijelu kuću, a Obama je već totalni dosadnjaković

društveni razvoj se više ne interesuje za SF, ni futurolozi nisu tako interesantni kao prije 15-20 godina

a ti vidi dal u tehnološkim istraživanjima ima i dalje neke veze

scallop

• 5
  • 3
« Reply #32 on: 03-05-2015, 17:44:09 »
Saberi tehnološki razvoj u poslednjih 15. godina i na to dodaj sav haos neoliberalizma. Uporedi sa promenama u ranijim istovetnim vremenskim segmentima, pa sve do Gernsbeka i videćeš u kakvom si besmislu kad zastupaš Živkovićevu tvrdnju.

Albedo 0

• Guest
« Reply #33 on: 03-05-2015, 17:52:30 »
aman, šta da poredim, jel taj Gernsbek učestvovao u popularizaciji nauke i tehnologije? Jesu li to činili i drugi pisci, Klark, Asimov itd?

Ko danas kao SF pisac učestvuje u popularizaciji nauke?

danas uopšte nisu potrebni likovi poput Klarka i Asimova, to je poenta

scallop

• 5
  • 3
« Reply #34 on: 03-05-2015, 17:58:59 »
Ja sam blesav kad pokušavam da ti nešto objasnim. Ovo je poslednje: sva imena koje si pomenuo u poslednjem postu nemaju veze sa popularizacijom nauke. Popularnost nauke je uvek podsticala SF. Ako se na ZS pitate da li nauka postaje religija, onda nauka ni danas nije u deficitu.

Albedo 0

• Guest
« Reply #35 on: 03-05-2015, 18:07:47 »
ne, ja se samo pitam kako nauka postaje popularna, a čujem odgovor: sama od sebe.

da ne bude da i ja dajem takve nejasne odgovore, pod popularizacijom bilo čega podrazumijevam kretanje istog kroz populus i afektivno vezivanje populusa za to. Ne može populus da se afektivno veže za parni valjak, sem ako taj valjak sere banane. Populus se vezuje za iluziju.

u tom slučaju nauka ne može da popularizuje samu sebe preko same sebe, već je treće stvari popularizuju. U ovom slučaju, jedna od tih stvari je SF

iz tvog posta nije jasno šta je popularizovalo nauku, ako se ne slažeš sa gore navedenim onda objasni sa čim se slažeš

Stipan

• SEVERNJAK
  • 4
  • 3
« Reply #36 on: 03-05-2015, 18:10:06 »
U žanr su ozbiljnu pometnju uneli sajberpankeri osamdesetih. To je bilo vreme kad su kao teme počele da se upliću i društvene nauke, a ne samo tehnologija.
...Only one gets out alive...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #37 on: 03-05-2015, 18:19:15 »
Tebi i Stipanu ću da osnujem školicu. Za otklanjanje netačnosti u mišljenju i stavovima.

Stipan

• SEVERNJAK
  • 4
  • 3
« Reply #38 on: 03-05-2015, 18:21:56 »
Lako je tebi sa Stipanom. Bori se sa Batom ako smeš....

tomat

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 03-05-2015, 18:24:12 »
U žanr su ozbiljnu pometnju uneli sajberpankeri osamdesetih. To je bilo vreme kad su kao teme počele da se upliću i društvene nauke, a ne samo tehnologija.

nije li u, recimo, Dika bilo ihahaj društvenih nauka? kod Lema, braće Strugacki, ...

najinteresantniji mi je SF kod kojeg tehnologija nije u prvom planu.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Stipan

• SEVERNJAK
  • 4
  • 3
« Reply #40 on: 03-05-2015, 18:28:40 »
Upravo je SF kod kojeg tehnologija nije u prvom planu danas prevlađujuća.

Dirty Old Man

• 4
  • 2
« Reply #41 on: 03-05-2015, 19:25:20 »
Ijan Mekdonald je svojevremeno - mislim na nekoj SF konvenciji u Kopenhagenu početkom devedesetih - izjavio kako njega, kao pisca naučne fantastike, više zanima budućnost društvenih zakona koji utiču na svakog pripadnika čovečanstva, poput recimo ekonomskih, od onih koji se možda mogu ticati veoma malog broja ljudi ("Koliko će ljudi biti u prilici da u doglednoj budućnosti prođe kroz crnu rupu? Veoma mali. S druge strane, ekonomske zakonitosti ticaće se svih nas i za trideset, i za pedeset, i za petsto godina..." - parafraza) Drugim rečima: poređenje naučne fantastike (u književnosti, pa i na filmu, u stripu itd.) i PR-a za nove tehnologije je potpuno promašeno. Imaju i Samsung i Epl i Simens svoje sektore koji se time bave. Ne, u centru svega je PRIČA. Zbog toga će SF-a biti sve dok pisci ili scenaristi budu umeli da smišljaju dobre priče, ne o onome što jeste - za to imamo "glavni tok" ili nežanrosvsku prozu - već o tome što bi moglo da bude, i što će eventualno jednog dana biti.
Bez starca nema udarca.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #42 on: 03-05-2015, 20:31:06 »
hajde da uzmemo da si doktor mega giga tehnologije

teza je ova

1. prije su SF i tehnološki/društveni razvoj bili u vezi, dakle plodotvorno su se dopunjavali (štaviše, da li je dr mega giga pokazatelj toga?)
2. sad nisu u vezi i ne dopunjuju se (ili postoji novi dr mega giga?)

to je po meni Živkovićeva tvrdnja, i rekao bih da ima smisla

politički gledano, Regan je trućao i o Star Warsu i o vanzemaljcima kad god je mogo, Al Gor je samo uveo kompjutere u Bijelu kuću, a Obama je već totalni dosadnjaković

društveni razvoj se više ne interesuje za SF, ni futurolozi nisu tako interesantni kao prije 15-20 godina

Ali to ne znači da neće biti ponovo interesantni za 15-20 godina...

Ima smisla sve ovo što kažeš, ali reći da je žanr "mrtav" i reći da se on "uspavao" su dve različite stvari. Živković je ionako uvek imao "neverovatnu" moć predvidjanja. Citat iz Enciklopedije naučne fantastike, stavka o Vilijemu Gibsonu:

Gibsonov pristup SF žanru postao je osnova kratkovečnog i marginalnog žanrovskog pokreta nazvanog "kiberpank".

Kao potvrdu tvoje teze istaći ću da sam čitao intervju sa nekim japanskim naučnikom, vrhunskim stručnjakom za robotiku, jednim od tvoraca Hondinog ASIMO-a, kako kaže da ga je Astro Boy, Tezukin strip o dečaku-robotu, inspirisao da se odluči na bavljenje robotikom. Takvih primera verovatno ima koliko hoćeš.

S druge strane, svet je postao komplikovaniji. Nauka je postala komplikovanija. Niko ne može više da isprati sva naučna i tehnička dostignuća. Ali su zato informacije pristupačnije svima. Zvuči kao apsurd, a možda i jeste. Biće da zaista više nema onakve "popularizacije nauke" kroz žanr kao u delima Verna, Velsa, Kembela, Asimova ili Zvezdanim stazama, ali oni su samo popularizovali igračke - nikad nije ni postojalo masovno interesovanje za onaj deo SF-a o uticaju tehnologije na ljudsku psihu, ekonomiju ili društvene odnose. Nikad. Danas ionako imamo druge izvore za popularizaciju tehnoloških igračaka, počev od TV emisija na posvećenim kanalima, preko interneta, do video-igara. Tako da mene iz te perspektive nije ni briga da li je žanr izgubio tu vrstu "društvene moći" ili nije, pošto to nije ona vrsta moći koja bi trebalo da ga zanima.

P.S. Ne slažem se da je vera u progres "nestala". Mnogo čitaš dekadentne evropske intelektualce. Samo je promenila oblik postojanja. Inače svet ne bi bio kakav jeste (uzdizanje Kine, američka tehnološka dominacija i sl.)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #43 on: 03-05-2015, 20:59:37 »
Aman, bre, ljudi :)

Čovek je prestao da čita SF - verovatno stoga što je SF prestao da teme koje njega zanimaju obrađuje na način koji njega zanima. I samim tim je SF prestao da bude relevantan ili da postoji, jer se relevantnost tog žanra ogledala samo u - je li - oku posmatrača... koje se zatvorilo. Kraj priče.

Mi sad jedni drugima možemo da pričamo kako sf nije mrtav (punk's not dead), ali to je zato što ga čitamo, pišemo, prevodimo, šta već. Za ZŽ je očito itekako mrtav.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Scordisk

• 3
« Reply #44 on: 03-05-2015, 21:15:41 »
Aferim, Flajeru!

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #45 on: 03-05-2015, 21:37:22 »
@Nightflier
Dobro, to je psihološko objašnjenje, i sve što si rekao stoji (iako to ne dokazuje da on nije model masovne tendencije u ovoj stvari), ali ova tema je već ionako otišla dalje od Živkovića.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 03-05-2015, 21:49:27 »
relevantnost žanra može biti u oku posmatrača, ali je ZŽ prilično tvrd u stavu da SF više nije relevantan. pri tome, nigde se ne ograđuje tvrdnjom da za njega SF više nije relevantan, već iznosi nešto za šta smatra da je apsolutno tačno (ili se bar meni tako čini).
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #47 on: 03-05-2015, 22:10:48 »

E kad tako samouvereno omašiš poentu za ogromnih dvaedeset godina: 1960e i new wave sf su bili tektonski prevrat

http://en.wikipedia.org/wiki/New_Wave_science_fiction

Osamdesete i kiberpank su nešto sasvim drugo.

Što se ZŽ vs SF tiče, evo vam predgovora Heliksovom izdanju Enciklopedije:
http://heliks.rs/sf_enciklopedija.asp

U vreme kada je izvorno objavljena 1990. godine, moja Enciklopedija naučne fantastike bila je četvrta knjiga te vrste na svetu. Od ostale tri izdvajala se ponajpre po tome što je izišla u zemlji u kojoj se to nije očekivalo – zemlji koja je poslovično oskudevala u enciklopedijskim izdanjima. Pre dve decenije, ova knjiga predstavljala je prerani luksuz. Prirodno bi bilo da se pojavila na kraju niza, pošto su prethodno svetlost dana ugledale enciklopedije koje nesumnjivo imaju prvenstvo, a pre svega nacionalna.

Ovde se, međutim, prirodni tok retko uvažavao, a ja nisam mogao da čekam da se moji sunarodnici nakane da upriliče sve važnije enciklopedije, pa da tek onda priložim svoju.

Enciklopediju sam mogao da napišem – to sada, kada su mi šezdeset dve godine, jasno razabirem – samo u jednom razdoblju života, dok su mi godine počinjale brojkom tri. Bio sam tada dovoljno nerazuman, prostodušan i ohol da se upustim u jedan posao koga se niko priseban ne bi sâm latio. Ovakve knjige stvaraju veliki timovi stručnjaka, nikako pojedinci, ma koliko bili trudoljubivi, požrtvovani i uporni.

U minulih dvadeset godina otkako je Enciklopedija objavljena povremeno mi je predlagano da je ažuriram. Odbijao sam to iz najmanje četiri razloga.

Prvo, nisam imao ambiciju da se doživotno bavim dograđivanjem jednog zdanja koje se nikako ne može podići do kraja. Jednom napisana enciklopedija i više je nego dovoljna za jedan ljudski život.

Drugo, posle petnaestogodišnjeg pomnog bavljenja naučnom fantastikom, od 1975. do 1990, potpuno sam se rastao od nje i posvetio pisanju proze u kojoj od SF žanra nije bilo ni pomena. Ovo je bilo belodano onim retkima koji su pročitali bar jedno od mojih osamnaest beletrističkih dela. Znatno je, nažalost, više drugih koji iz raznih opravdanih razloga nijednu moju knjigu nisu stigli da pročitaju, ali ipak su uvereni da pišem naučnu fantastiku samo zato što im je prva primisao na pomen mog imena ovaj žanr.

(U ovom pogledu prednjače sastavljači pitanja na televizijskim kvizovima. Ako vas ikada na nekom kvizu upitaju ko je naš najveći pisac naučne fantastike, bez oklevanja odgovorite „Zoran Živković“ zato što je to tačan odgovor koji se očekuje, iako je sasvim pogrešan...)

Treće, ažuriranje ne bi imalo smisla i iz jednog temeljnog razloga. Po mom uverenju, naučna fantastika prestala je da postoji s okončanjem dvadesetog veka. Izlaziće još, naravno, dela koja će nositi žanrovski amblem SF, ali to će biti samo podvala izdavačke industrije. Sasvim sažeto rečeno, na početku trećeg milenijuma nema više potrebe da čitamo naučnu fantastiku. Osvrnite se oko sebe i lako ćete uočiti da živimo u njoj.

Četvrto, prestala je potreba za ovom vrstom izdanja. Svaka enciklopedija u obliku knjige zastarela je već onog časa kada se pojavila, odnosno još onda kada je rukopis predat u štampu. Uzmak od ove kobi nađen je s pojavom interneta koji omogućava ažuriranja u stvarnom vremenu.

Internet, međutim, nije potpuno obesnažio papirne enciklopedije. Iako nije ažurirana, moja knjiga pouzdan je vodič kroz naučnu fantastiku u razdoblju koje obuhvata – od najranijih početaka do bezmalo kraja pretposlednje decenije dvadesetog veka. A to je više od devedeset odsto istorije SF žanra. Dvadeset nedostajućih godina najmanje su vredne pomena u toj istoriji.

U tom pogledu ponovno objavljivanje ovog dela čini mi se opravdano, tim pre što za njim vlada stalna potražnja još otkako je prvo izdanje rasprodato pre mnogo godina. Smerno se nadam da odvažni izdavač novog izdanja Enciklopedije naučne fantastike neće zažaliti što se upustio u ovaj poduhvat.

Zoran Živković

Za povod ovog razgovora ključna je ta treća teza, i složićete se da je to vrlo klimavo. Šta to znači, 'živimo u SF'? Nemam ni poslovični raketni ranac, nit vikendicu na mesecu, a i da imam, ne mogu da se uploadujem ili da oblikujem materiju po volji. Dok svi ne postanemo bogovi, ili bar ja, SF će postojati.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #48 on: 03-05-2015, 22:13:34 »
Ako živimo nešto, može se reći da živimo neki loš kiberpank, a i to vrlo vrljavo distribuirano.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #49 on: 03-05-2015, 22:29:25 »
Eto, to su stav i smernost :lol: .