Author Topic: SF JE MRTAV ŽANR  (Read 59426 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Albedo 0

• Guest
Re: SF JE MRTAV ŽANR
« Reply #150 on: 05-05-2015, 14:07:24 »
Ja ništa :D

neomedjeni

• 3
« Reply #151 on: 05-05-2015, 14:49:49 »
Bolje pitanje je, kako da nešto pročitamo, ako nas mrzi da kupujemo tablet ili da naručujemo knjige iz inostranstva kako bi nas pljačkali domaći carinici? Verujem da sam pročitao 80% sf romana koji su prevedeni na naški u poslednjih deset godina, što bi možda nešto značilo da ne dobijamo 1,5 knjiga godišnje u prevodu.

Albedo 0

• Guest
« Reply #152 on: 05-05-2015, 14:57:22 »
pa ovaj Stivenson ima 500 strana, jepte se 8-)

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #153 on: 05-05-2015, 15:19:16 »
Prava stvar da te okane foruma!
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #154 on: 05-05-2015, 15:21:58 »
Ništa ne brini, to je Stephenson iz faze dok je još pisao kraće romane!
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

zosko

• 4
  • 3
« Reply #155 on: 05-05-2015, 16:14:39 »
pa sad će da te neko razapne zbog tog ''zaprljano'' fantazijem i epskom fantastikom :)

izjava odlicna, navodni znaci neumjesni. mnoga potencijalno vrhunska sf-djela kvari fentezi. a epskog se ne smijem ni sjetiti, else odustajem i od star warsa.
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #156 on: 05-05-2015, 16:19:24 »

sad je nepozljna i diskusija o sf-bliskim temama? koji su novi trendovi?
moving on my own trace

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #157 on: 05-05-2015, 16:24:30 »
Heh ja sf mogu da [gledam] samo ako je obogacen hororom  8-)

Sta bi sa pomenutom postapokalipsom? To je odlicno, i uvek dobar izvor inspiracije, doduse scenariji su se iscrpli od hladnoratovskog Threads-a naovamo.
Distopija nasuprot tehnoloskom razvoju, intergalaktickim putovanjima, tehnologijama buducnosti, AI... Distopija je buducnost.  :lol:

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #158 on: 05-05-2015, 16:56:12 »
Dr. Mladen Šukalo termin "žanr" zamenjuje terminom "popularno". Nekada su bili popularni viteški romani, sada su relikvije. Nekada se pisale ode, sad se pitamo šta to beše?
Sve ima vek trajanja.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #159 on: 05-05-2015, 17:01:18 »
kad se dotaklo filma: mislim da je tesko naci bas vrhunski sf u filmu. naravno, stvar ukusa (moj - neukus), ne razmatram sa strucnog aspekta.

ideal bih nazvao real-sf, dok se u filmskoj industriji obrce toliki novac, da ne ostaje ni najmanja sloboda koju ne bi diktiralo trziste. trejler za novi star wars: imamo teenie zenu i crnca. pazljivo birane kroz marketing. ne da bi mi smetali, ali lakse bih se identificirao sa zrelijim karakterima, no s ovim sarenilom; primjerice.

sad akteri moraju biti sareni, teenie, crni, zuti, bijeli, sve u odredjenom odnosu itd. itd.

horor, eksplicitni horor mi je sam po sebi samo neukusan. real-sf, tu je ugradjen i horor u smislu jeze. imamo dovoljno horora kroz samu poziciju i prolaznost. to sf mora istaci. distopija kao happy end ili viktori.

no film treba napuniti kase, ne izazvati depresije.
sazeo bih ovako: sf koji nam se prezentira u filmu previse je djetinjast. solidan za koji smjesak, opusteno vece, ali ne daj boze ukljucenog mozga.
moving on my own trace

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #160 on: 05-05-2015, 17:34:19 »
Pa da, sve je PC, i sve usmereno na sto bolje specijalne efekte, sto ludju akciju, takoreci spektakl.

Ja to ne mogu da gledam, znam da ljudi vole, ali su mi strahovito dosadni ti sf/akcioni spektakli.
Nauka me nikad nije interesovala, za razliku od drustva, psihologije, jezika, natprirodnog. Otud mozda i tolika ravnodusnost u odnosu na zanr.
Ali kad se horor (ili jeza) uplete...Alien je jedan od najboljih horora/sf svih vremena sa sve nastavcima, Predator je dobar.

Pomenuti Threads je extreman, mucan, uzasan film, ali Book of Eli, The Road su odlicni primeri ciste postapokalipse koja ne 'baca u depresiju', vec i jezi i zabavlja, a sto se tice sf-a, moj izbor, Moon 2009 (prilicno low key) i Man From Earth 2007. Ali, opet je sve vise usmereno i vrti se oko pojedinca, prati drustvenu dinamiku, psihologiju nego te neke klasicne (para)naucne futuristicke ideje i akcije.
Mada, sta ja znam, gledam manje-vise sa strane, kao neko ko nije bas u temi.
Ipak mislim da je redefinisanje, futuristicka degradacija koncepta drustva, zemlje i zivota kakvog znamo plodonosnije i aktuelnije nego pisanje o tehnologijama i napretku na cijem se pragu ionako nalazimo u svakom trenutku. Mislim, svako malo negde izbije neki sukob, rat, a evo jos jedan hladni je u toku. Nije ni cudo da su neki optereceni krajem sveta - bukvalno - bas sam gledala americki rijaliti doomsday preppers dok mi nije dosadilo, kraj sveta je ozbiljna, a nekima bogme i jedina tema.  xrotaeye Tu su pare, izmedju ostalog...dobro, i u blokbasterima naravno.

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Kopernik je prso skroz!
    • http://comicsartist.blogspot.com/
« Reply #161 on: 05-05-2015, 17:52:52 »
http://www.imdb.com/title/tt0082484/?ref_=nv_sr_2

evo jedna cista Naucna Fantastika!
i genijalan film!
a opet da se odmorite od silnih postapokalipticnih i cgi fraktura, malko da zacinimo salatu!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #162 on: 05-05-2015, 18:07:17 »
Idi, bre, Ugly, u peršun.  xrofl  To je preko sto godina staro.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #163 on: 05-05-2015, 18:16:44 »
ugly, nix nazadovanje, distopija nakon vrhunca!

sf, horor, sjetih se davnog igranja civilajzejshna. elem, imas nezadovoljno pucanstvo, das mu dva entertejnera, crkvu i sve pet.

real-sf mi je nesto sto razotkriva svijet najblize moguce njegovoj pravoj sustini i krece se u tom okviru. sve to bez uticaja happy teenie-people kao lajtfigura, hormona, vesele glazbe. ne treba mi ni osmi putnik ni predator, slabo je i to; sustinski sjedimo na kugli koja juri vrtoglavom brzinom kroz nista, vezani najelementarnije u svim funkcijama njenim uvjetima.
samo realan prikaz porazne pozicije covjecanstva uz fiktivnu nadogradnju. znaci sve ono ljudsko kao konstanta.
opet, ne kao poticaj za depresije, vec smisleni sf za razmisljanje.

ali naravno, cak i ja volim filmice u vecernjim satima. :lol:
moving on my own trace

Stipan

• SEVERNJAK
  • 4
  • 3
« Reply #164 on: 05-05-2015, 18:20:10 »
Što se tiče mešanja SF i fantazija, vredi pročitati "Rokanonov svet" Ursule Legvin.

To je knjiga koja pripada Hainskom ciklusu, a najveći deo je klasična herojska potraga,
...Only one gets out alive...

Albedo 0

• Guest
« Reply #165 on: 05-05-2015, 18:24:09 »

sad je nepozljna i diskusija o sf-bliskim temama? koji su novi trendovi?

trend ti je otprilike takav da Boban nadrvi čitav roman o međunarodnoj politici na osnovu knjiga iz pretprošlog vijeka, a Bata se pojavljuje u obliku zrna graška da stvara probleme 8)

ali ubo si posred srijede, najznačajnije zrno je u stvari čitava planeta, no True Detective je sve objasnio o kugli koja vrtoglavo juri 8)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #166 on: 05-05-2015, 18:28:11 »
Pomenuti Threads je extreman, mucan, uzasan film, ali Book of Eli, The Road su odlicni primeri ciste postapokalipse koja ne 'baca u depresiju', vec i jezi i zabavlja, a sto se tice sf-a, moj izbor, Moon 2009 (prilicno low key) i Man From Earth 2007.

Da, Moon je i meni odličan. Sledeći film Duncana Jonesa, Source Code, me već zbunjuje svojom "naukom". A sledeći će biti... World of Warcraft!

Ali, ali, ali... The Road "ne baca u depresiju... i zabavlja"!?!?  :shock: :-? :cry: xdrinka xrotaeye xfoht

real-sf mi je nesto sto razotkriva svijet najblize moguce njegovoj pravoj sustini i krece se u tom okviru.

To ti je zbog onog "real", ne zbog "SF". "Real-bilo šta" bi trebalo da razotkriva svet (tj. ljude, društvo) u njegovoj pravoj suštini.

Svaki otpor ovoj činjenici je potpuno besmislen.  :wink:

zosko

• 4
  • 3
« Reply #167 on: 05-05-2015, 18:35:11 »
nein! zamjena uzroka i posljedice. :)
sta je bilo prije, kokosh ili jaje, to sam rijeshio! tako i pojam real-sf nije izvornik misli, vec posljedica.
elem, ne zelim da ozbiljan sf manipulira poznatim konstantama jer ulazi u sferu bajke.
moving on my own trace

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #168 on: 05-05-2015, 18:39:00 »
a valja li vama onaj "Cloud atlas", od onih brace/sestre....? meni bio OK....

Albedo 0

• Guest
« Reply #169 on: 05-05-2015, 18:40:24 »
užas Atlas

Ali, ali, ali... The Road "ne baca u depresiju... i zabavlja"!?!?  :shock: :-? :cry: xdrinka xrotaeye xfoht

http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php?topic=11011.msg586744#msg586744

8)

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #170 on: 05-05-2015, 18:43:15 »

Da nije tu u pitanju generacijski jaz? :lol:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

zosko

• 4
  • 3
« Reply #171 on: 05-05-2015, 19:09:08 »
a valja li vama onaj "Cloud atlas", od onih brace/sestre....? meni bio OK....

meni sve ok, covjece, citam stripove! trazi se perfekcija. :)
moving on my own trace

scallop

• 5
  • 3
« Reply #172 on: 05-05-2015, 19:39:28 »
Molim da se primeti da ste se prešaltali na bioskop. A SF literatura i SF bioskop nisu isto.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #173 on: 05-05-2015, 19:43:51 »
a fundamentalna razmisljanja? kokosh-jaje? sta je bilo prije? vulkanci, ceka se odgovor.
moving on my own trace

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #174 on: 05-05-2015, 20:09:13 »
Oh shit! Haha. Ne opra me ni Dunav ni Sava. xdrinka

Ok, ajde probacu da objasnim; nije ni generacijski jaz niti sociopatija (Bata vec iskoristio situVaciju), nego neprecizna - mozda nesrecna- formulacija.
Kad kazem 'zabava' mislim na ono sto bi se narodski reklo 'entertainment value', imala sam na umu pomenuti Threads kad sam ovo pisala, te Road iako ni iz daleka hilarijus, ipak jeste entertejment, u odnosu na prvopomenuti film. Svakako, kad se ova dva uporede, nema spora oko toga koji je tezi i sokantniji.
Nisam ja monstrum, beliv ju mi  :cry:

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #175 on: 05-05-2015, 20:42:34 »
Dybuk, doklen god konzumiras Gejlijene i Prdatore,sve ti je oprosteno... ;)

cudi me da niko ne pomenu Prometheus ko SF, sa maaaalko akcije/lafkrafstine pred kraj...
e, a ako neko pomene Snowpiercer da je SF, taj treba se banuje sas ovoga forumeta.....

evo da se Scallop ne ljuti sto samo o filmovima spikam, eto jedan SF roman a da nije fantasy ...Enderova Igra....itd...

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #176 on: 05-05-2015, 22:33:25 »
Na tribini o distopijskoj književnosti gomila klinaca u publici je govorila koliko ih "Igre gladi" i "Divergentni" podstiču na to da razmišljaju o svojim životima, da misle svojom glavom i da preispituju autoritete. Između ostalog. Srce mi je bilo puno slušajući tu dečurliju.

Ako to nije dokaz svrhovitosti i važnosti SF-a, ne znam šta je.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #177 on: 05-05-2015, 22:39:34 »
...i MAZE RUNNER!!!

zosko

• 4
  • 3
« Reply #178 on: 05-05-2015, 22:55:17 »
hm, ne znam sad bas ide li to u nekom konstruktivnom pravcu, to klinacko preispitivanje. neka dibuk posluzi kao aktualan primjer mladje generacije stasale na emancipiranom sf-u. znaci covjeku alien odgrize glavu i to vise nije shokantno, vec zabavno.
bez da sad popujem, ali negdje im se ipak nudi previse nesretnog, nikad dovoljno ekstremnog, sadrzaja.
dok smo mi nekad u kinima skretali pogled, zaprepascivali se i razvili zdravu empatiju. to eksplicitno bas i nije bilo svakodnevno, kamo li zabavno.
moving on my own trace

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #179 on: 05-05-2015, 23:08:17 »
hm, ne znam sad bas ide li to u nekom konstruktivnom pravcu, to klinacko preispitivanje. neka dibuk posluzi kao aktualan primjer mladje generacije stasale na emancipiranom sf-u. znaci covjeku alien odgrize glavu i to vise nije shokantno, vec zabavno.
bez da sad popujem, ali negdje im se ipak nudi previse nesretnog, nikad dovoljno ekstremnog, sadrzaja.
dok smo mi nekad u kinima skretali pogled, zaprepascivali se i razvili zdravu empatiju. to eksplicitno bas i nije bilo svakodnevno, kamo li zabavno.

Nije da nisam saglasan sa tobom, ali čini mi se da je u knjigama drugačije. Odnosno, nasilje je manje eksplicitno - iako ga ima.
First 666

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #180 on: 05-05-2015, 23:09:22 »
Ajme! Jednom da dozivim da me neko baca u isti kos sa desenzitizovanom decurlijom. Thank you Sagita!  :cry:

Hehehe, to sto je nama Alien njima su gore spomenuti filmovi, sto nije bas dobro, treba i oni da gledaju Alien, Predator i, sto da ne, Prometeus.

zosko, slazem se s tobom, sto sokantnije, brze i eksplicitnije, to bolje: to danas prolazi. (I jeste, Alien je meni savrsen horor/sf krosover.  ;))
Novo vreme, nova pravila, nisam odusevljena ali razumem.

edit...[stidljivo] @Ugly MF sta je Snowpiercer? Mislim, akcija, futuristicka prica....?

Albedo 0

• Guest
« Reply #181 on: 05-05-2015, 23:17:58 »
"Igre gladi" i "Divergentni" podstiču na to da razmišljaju o svojim životima, da misle svojom glavom i da preispituju autoritete.

sem što bukvalno Divergent djeluje kao autoritet i misli umjesto njih

ah!

zosko

• 4
  • 3
« Reply #182 on: 05-05-2015, 23:22:43 »
Ajme! Jednom da dozivim da me neko baca u isti kos sa desenzitizovanom decurlijom. Thank you Sagita!  :cry:

izvinjavam se dami. pogresno protumacio.
premijera. takav dan.
moving on my own trace

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #183 on: 05-05-2015, 23:26:42 »
Haha sve ok, salim se ja.   xwink2
Razumem. Nije lako.

Albedo 0

• Guest
« Reply #184 on: 05-05-2015, 23:29:36 »
interesantno je to sa ''desenzitivizacijom'', horor kao mentalna priprema dječurlije za NATO intervencije, džojstik kao fizička priprema.

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #185 on: 05-05-2015, 23:34:06 »
@Dybuk,
Snowpiercer je alegorija.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #186 on: 05-05-2015, 23:39:05 »
Lepo receno. Medjutim, 'alegorija' nije filmski zanr.  ;)
Mislicu o tome, thx.

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #187 on: 06-05-2015, 00:30:49 »
...nisam se usudio da kazem horror-fantastika, posto je najmanje SF... ;)

zosko

• 4
  • 3
« Reply #188 on: 06-05-2015, 00:45:27 »
Haha sve ok, salim se ja.   xwink2
Razumem. Nije lako.

mda, krenes od avatara, nicka, potpisa, pa se iznenadis kad tamo neka dama. :lol:
moving on my own trace

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #189 on: 06-05-2015, 00:54:36 »
zosko, si citao strip serijal Universal War One, uradio DenisBajram?
poslastica za sve ljubitelje SF stiva u bilo kom obliku...

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #190 on: 06-05-2015, 01:09:40 »
Zanimljivo, Albanac ubacio Srbina u strip. Da li je preživeo do kraja?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #191 on: 06-05-2015, 01:13:33 »
nisam, hvala za preporuku, sad kad kazes, poznat mi je serijal, sigurno sam to negdje nekad i prelistao i odlozio za...
moving on my own trace

zosko

• 4
  • 3
« Reply #192 on: 06-05-2015, 13:10:49 »
nadjoh uw2, kao moze se suvereno krenuti i od ovog ciklusa, djeluje solidno.

moving on my own trace

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #193 on: 06-05-2015, 13:34:08 »
Dybuk, sve ti je oprošteno za The Road! I zaboravljeno!  :wink: Hm, o čemu smo uopšte pričali? Prometheus?   xsqsick :cry:

Meni je Children of Men najbolji SF film iz ovog veka - i jedan od najboljih ikada - koliko sad mogu da se setim, ali on je vrlo blag SF.

Što se knjiga tiče... kada su jednog od najboljih pisaca u industriji video-igara pitali za neko dubokoumno SF delo koje može da izmeni vašu perspektivu na stvari, on je rekao: Permutation City od Greg-a Egan-a. Nisam čitao, pa ne mogu ništa da tvrdim, ali znam da se to delo često pominje u polemikama te vrste. A takodje je iz 1994, pa ispunjava uslove ove teme.

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #194 on: 06-05-2015, 14:12:20 »
nadjoh uw2, kao moze se suvereno krenuti i od ovog ciklusa, djeluje solidno.

moze....al je bezveze, i 1 je bolji,,,makar meni, ja sam mali....

zosko

• 4
  • 3
« Reply #195 on: 06-05-2015, 17:33:48 »
ugh, dobro zboris, zavirih opreznije, izgleda je dvojka otisla u barbi-stajl.

moving on my own trace

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #196 on: 06-05-2015, 17:56:48 »
ma i sama tematika, previse se zafilozofiro,ali 2 zavrsava i UW1, mada, meni se posle 1 drugi nije nesto ni citao...
treba slasno prvo ogulit keca...

zosko

• 4
  • 3
« Reply #197 on: 06-05-2015, 19:49:18 »
danas procitao siberia 56, 1. tom, bec/sentenac, scenaristicki ne moze gore. "jezivo".
bec? nerazumljiv. dok mi je "finsternis" odlican, a ne volim fantasy, ovaj spejs sf, koji obozavam, potpuni promasaj. mogao bi u worst listu.
moving on my own trace

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
First 666

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #199 on: 10-05-2015, 11:39:02 »
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.