Author Topic: SF JE MRTAV ŽANR  (Read 59286 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomat

• 4
  • 3
Re: SF JE MRTAV ŽANR
« Reply #50 on: 03-05-2015, 22:35:56 »
znači li to da nikada nije postojala potreba za, recimo, književnim realizmom. mislim, osvrnimo se oko sebe :)
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Albedo 0

• Guest
« Reply #51 on: 03-05-2015, 23:39:29 »
pa ne, nego je Orvelova 1984 u stvari danas na neki način književni realizam 8)

možda ridiculus ne brine za društvenu moć, no ako se dobro sjećam Klark je nekad piskarao o Kini kao velesili, a i to je danas maltene književni realizam 8)

ali ne postoji u Kini vjera u progres, nije progres ponavljanje apsolutno istog razvoja kao na Zapadu, progres se oličava u čuvenoj ABN tuđici - novumu

a novuma nema. Da sad neka zemlja trećeg svijeta počne da se razvija, ona će jednostavno da ponovi stari scenario razvoja, neće donijeti ništa novo, sem ako to novo svedete na prilično oskudne ideje o gedžetima, raketnim rancima... To jeste kraj istorije, sve dok neko bukvalno ne proizvede novum. SF za siromašne.

pa Kina je najstarija zemlja na planeti, mislim, nije ni čudo što mi sestrić čita epsku fantastiku

mislim da pričamo o sasvim drugim stvarima, šta su u stvari epohalne promjene, mislim da svako to doživljava nekako drugačije. Epohalno je kada aristokratija, čitava familija ode u šetnju, i to izgleda tako da roditelji vežu ogrlice djeci i šetaju ih na uzde. I onda se pojave ideje o ljudskoj slobodi i pravima, i ta praksa nestane, jer kao krši ljudska prava.

I od tada ne postoji ništa epohalno u tom pogledu. Sem ako ponovo ne vežu djecu za uzde, ili ih ukače u neku matrix kapsulu, dok ne odrastu dovoljno da kontrolišu analni otvor 8)

sve u svemu, ja razumijem Živkovića u smislu da u SF-u nema više ničeg epohalnog

EDIT:
P.S. s jedne strane, science uopšte nije termin za društvene nauke, ali eto dođu ljudi i kažu da ih u SF-u najmanje zanima tehnologija, pa kako je to onda uopšte SF kada društvene nauke nisu science?
Čim je SF krenuo u tom pravcu to je znak nekog slabljenja
a ridiculus je u pravu da nauku slabo interesuje uticaj tehnologije na ljudske stvari, Čomski čak otvoreno kaže da to vladajuća klasa podvaljuje tehnodeterminizam i slično, kao oduzima ljudima slobodu...
ajd da ne smaram više

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #52 on: 03-05-2015, 23:49:54 »

pa Kina je najstarija zemlja na planeti, mislim, nije ni čudo što mi sestrić čita epsku fantastiku

U svetlu svega sto ste do sad izgovorili u sebi(...) ovo je najpostenije izreceno do sad.

Znam da nema veze sa temom, ali to je cak i meni jasno.
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #53 on: 03-05-2015, 23:51:28 »
Zivkovic je covek koji je sticajem okolnosti donosio sud, a ne davao misljenje. On (uz jos neke ljude) je bio legenda. To je sada vec davno prestao da bude, pa je samim tim njegov sud postao misljenje, a misljenje svako ima - te je usled zakona ponude i potraznje zapravo bezvredno.

Toliko o Zivkovicu.

Inace, upravo Kinezi pisu krajnje tvrd sf, pa kineski pisac tako ima sve izglede da dobije Huga.

Ne razumem primedbe o epohalnom. U korenu te reci je ep, a ep je odlika neke druge fantastike. No, SF se uvek klatio izmedju toga da li je vise naucna ili vise fantastika. Najbolji pisci su uvek tvrdili da je i jedno i drugo tek sredstvo za pripovedanje.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Albedo 0

• Guest
« Reply #54 on: 03-05-2015, 23:58:25 »
kad bi se tako hvatao svake riječi onda SF uopšte ne bi trebala da bude fantastika, pošto se taj termin tu i ne nalazi

Rosmane, ništa te nisam razumio, al dobro 8)

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #55 on: 04-05-2015, 00:04:45 »
Naprotiv. Naucna fantastika. Ili, ako ti je drazi doslovan prevod, naucna izmisljotina - posto je to znacenje reci fiction.
First 666

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 04-05-2015, 00:08:57 »
kad bi se tako hvatao svake riječi onda SF uopšte ne bi trebala da bude fantastika, pošto se taj termin tu i ne nalazi

Rosmane, ništa te nisam razumio, al dobro 8)

Posteno. Priznajem malo sam zagrabio "with a big spoon" sto kaze Vojvodin prevodilac u Hagu, ali ako upotrebim onu manju zvucalo bi: ko se prihvati iscitavanja zvanicne kineske istorije, njemu je Martin k'o Mikijev almanah...*

*Cross topic reference
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Albedo 0

• Guest
« Reply #57 on: 04-05-2015, 00:18:34 »
sad kad si preveo haiku jasno je! 8-)

Naprotiv. Naucna fantastika. Ili, ako ti je drazi doslovan prevod, naucna izmisljotina - posto je to znacenje reci fiction.

možda je to značenje riječi, ali fikcija je i književni realizam, pa ne može niko da kaže da piše realističku fantastiku

fantastika je nerealistička, a SF ne mora da bude nerealan, naprotiv

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #58 on: 04-05-2015, 00:33:19 »

sve u svemu, ja razumijem Živkovića u smislu da u SF-u nema više ničeg epohalnog

Bato, što imaš potrebu da komentarišeš nešto što nedovoljno poznaješ?
Mica

Albedo 0

• Guest
« Reply #59 on: 04-05-2015, 00:45:13 »
aman bre, Mićo, mislim da sam jasno ograničio svoju tvrdnju na društvenu smrt SF-a, ne na njegov književni status. Ridiculus je to ponajbolje shvatio.

a valjda mi se ne može spočitati da to društvo nedovoljno poznajem

scallop je tvrdio obrnuto, da SF nikad i nije bio društveno relevantan, to je njegov stav

ali sam odgovor ''ZŽ'' na kvizu maltene empirijski dokazuje suprotno

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #60 on: 04-05-2015, 01:06:49 »
Aha, dakle "naučna fantastika" možda znači da je "naučni" deo izmišljen ;)

Ima neki deo u definiciji (ne sećam se više da li Suvinovoj ili čijoj) koji govori o "ekstrapolaciji" nauke, a meni je to vrlo problematičan pojam. Ono što danas nauka smatra mogućim ne znači da će i sutra; a ako tome pridamo suviše veliku važnost (tj. koja je važeća teorija u trenutku pisanja), dobijamo da SF ima istu vrednost kao politički pamfleti ili slična pisanija koja zavise od društvenih okolnosti. "Teoretski moguće" znači da ne protivreči važećim teorijama - ne znači da je praktično moguće.

Pizzobato, ja ne verujem u kraj istorije. Već se 200 godina piše o tome, i već se desio nekoliko puta, tako da sam izgubio volju da ga shvatim ozbiljno. To što neko ne vidi dinamiku u svojoj viziji sveta ne znači da ova ne postoji u nekoj široj, obuhvatnijoj viziji.

Drugo, vera u progres i sam progres su dve različite stvari koje se kod tebe pojavljuju zamenljivo (u Kini nema prvog jer realno nema drugog?) Istraživanje i kolonizacija svemira (i, eventualno, robotika) nisu sinonimi za nauku. Imamo i nanotehnologiju, genetiku, neurologiju, lingvistiku ("jezik kao virus" je jedna ideja), biohemiju i svašta još nešto.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Boban

• 3
« Reply #61 on: 04-05-2015, 01:14:38 »
ma Bata je bre imbecil, ko normalan može da veruje u Fukojamin "Kraj istorije"... Od trenutka kada je ta ideja plasirana, cirka 25 godina, pobrojte koliko je ratova i promena granica bilo u svetu... i šta se sve događa; to je nezamislivo glupa ideja, a Fukojama je pravi naslednik Denikena.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #62 on: 04-05-2015, 01:27:06 »
Hm, da, ali da li se u tih 25 godina neki rat završio, a da se unapred nije znalo ko će pobediti?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #63 on: 04-05-2015, 01:34:41 »
U njegovu odbranu, Bata (tj. Fukuyama) nije ni mislio na te sitne zadjevice, već na dogadjaje koji bitno menjaju ljudsko društvo. Više ih, navodno, nema. Niti će ih biti. Ali ja se ni sa tim ne slažem. Recimo, proboj u genetici može da dovede do povrede najsvetije oblasti poznate čoveku, sa mnoogo dalekosežnijim posledicama po društvo nego što je kolinizacija Marsa.

Albedo 0

• Guest
« Reply #64 on: 04-05-2015, 01:41:28 »
Boban predstavlja Fukujamu kao da je tip degenerik. Daleko od toga da se ja potpuno slažem s Fukujamom, osnovna ideja o kraju istorije ne može da se razumije kao kraj povijesti ili kraj prošlosti, kraj zbivanja, kraj bilo kakvog dešavanja, što si bre toliki smarač

prošlost je ono što se desilo

povijest je ono što buljuk ljudi priča da se desilo

npr, Albanci pričaju da su Iliri a Srbi pričaju da ovi nisu Iliri

a istorija je nauka o prošlosti, te se očekuje da otkrije istinu o tome, analizirajući povjesna lupetanja, ali i arheološki istražujući, i što ne čak i dnk analizu da ubace, čak i prirodne nauke mogu da pomognu istoriji da odredi šta se u prošlosti desilo

pritom je jasno da istorija nikad neće biti sposobna da rekonstruiše kompletnu prošlost, ako ništa drugo onda zato jer se istorija ne bavi time šta si jeo juče. To nije istorija, to je samo prošlost, eventualno je povijest ako si jeo šlag s neke ribe 8)

Kraj istorije stoga ne znači da neće biti ratova, samo da su oni toliko besmisleni da se, kao što reče mac, pobjednik već zna, a čak i ako se slučajno ne zna, i onaj drugi protivnik je isto smarač.

Ko su pobjednici, kapitalisti ili komunisti, istok ili zapad, hrišćanstvo ili islam, latinica ili ćirilica, Hrvati ili Srbi? Ima li šta novo na meniju? AKo nema onda je kraj istorije, iako ih ovih borbi mogu sulude kombinacije da se izračunaju, problem je upravo taj, one su izračunljive. Jopet, nema novuma.

i ne samo to, u svjetlu priče šbbkbb, gdje čak ni pobjeda u Drugom svjetskom ratu suštinski ne mijenja slijed stvari, možda je istorija završila svoje i prije Fukujame. Ja baš nisam toliko sklon da mislim da bi sve bilo isto da je Hitler pobijedio, ali i sami znate da su se i takve priče pisale

no poenta kraja istorije je ''već viđeno'' problem, a ne to da li će se Srbi ponovo pokačiti sa Hrvatima. Zato se u Kini kao dešava nekakav progres, no to nije uopšte progres, niti je to istorija, to je samo umnožavanje već viđenog.

kao istorija, ne kao prošlost ili povijest

Albedo 0

• Guest
« Reply #65 on: 04-05-2015, 01:50:16 »
U njegovu odbranu, Bata (tj. Fukuyama) nije ni mislio na te sitne zadjevice, već na dogadjaje koji bitno menjaju ljudsko društvo. Više ih, navodno, nema. Niti će ih biti. Ali ja se ni sa tim ne slažem. Recimo, proboj u genetici može da dovede do povrede najsvetije oblasti poznate čoveku, sa mnoogo dalekosežnijim posledicama po društvo nego što je kolinizacija Marsa.

po Fukujami ne bi moglo da se desi, jer on smatra da će svi da postanu liberalne demokratije, a tu genetičari ne mogu da prčkaju, navodno zbog autonomije ličnosti

to i jeste glavni razlog što su ga svi opljuvali, jer se ne zna da li je liberalna demokratija više taj konačni cilj. Čak i on je to poprilično relativizovao u kasnijim djelima, no nije ni važno

ajd reci šta bi se desilo sa nekim otkrićem u genetici. Sad mi ništa drastično ne pada na pamet, sem da bi se na neki način ispunili snovi svjetske populacije, da biraju kako će im potomstvo izgledati

da li bi svi bili plavokosi i visoki, itd... ili bi sve ostalo isto, samo malo poboljšano, kao apgrejdovani Kinezi i Srbi 8-)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #66 on: 04-05-2015, 01:51:39 »
"Već vidjeno" nam više govori o smorenom stanju našeg duha (tj. našeg doba) nego o objektivnim dešavnjima. Zašto ne ono čestertonovsko "a onda gledaj ponovo, drugim očima"?

Albedo 0

• Guest
« Reply #67 on: 04-05-2015, 02:04:40 »
možda, ali koji istoričar realno može da ne bude smoren? Kad završi s istorijom Kine, Mesopotamije, Inka, Egipta, Evrope, i onda kao dođe i sluša Obamu nešto, objektivno, šta tu ima novo?

plus u vremenu kad je istorija još drmala, Francusku revoluciju su pokrenuli bukvalno ludaci, ono tipa bio na službenom putu, žena mu umrla, on je iskopao da je posljednji put vidi, i slično

sad se bune ako Vučić ima dva tika, a ne da poludi onako zdravo, istorijski 8-)

u XX vijeku civilizacija je prošla takvu fazu ''normalizacije'', da smo svi birokratski uniformisani kao roboti, suviše racionalni, mi uopšte realno nismo zanimljivi koliko su to ljudi prije bili

sem ako sad ne priznaš da bi radio neku suludu stvar, a čak i tad bi pilule riješile taj problem 8-)

istorija bi u stvari ponovo krenula kad bi svi prestali da piju lijekove, ovako, umrtvljeno je to 8-)

Boban

• 3
« Reply #68 on: 04-05-2015, 02:20:42 »
xex, a klimatske promene, mini ledeno doba koje će spustiti nivo vode u okeanima za 200 metara ili da proradi BILO GDE u svetu jedan od supervulkana, ali da baš proradi, ne da pućka kao onaj na Islandu, to bi se toliko odrazilo na ljudsku civilizaciju kao potop pre 11700 godina. Istorija pamti mnoge periode po 200 godina kada se ništa nije dešavalo, ali to nije kraj, jer čovečanstvo ne treba da traje još koji vek, nego stotinama hiljada godina. I reći da se ništa neće menjati, da će sve ići ka smirivanju i uniformisanju je totalna budalaština. Sutra mogu da zarate Ameri i Rusi i da pola sveta nestane u paklu. Kontinenti se i dalje pomeraju, Indijski podkontinent se i dalje zabija u Aziju. Muslimani čekaju svoju priliku da zavladaju celim svetom. Jedna hiperjača protuberanca sa Sunca može da neutralizuje na duže vreme kompletnu telekomunikaziju na Zemlji, postoji toliko stvari koje mogu da se promene i koje će se promeniti u ljudskom okruženju da nema trika da sve to ne utiče i na ljude.Pre 4-5000 godina Sahara je bila lepo mesto za život, a za 1000 godina možda će ceo mediteran postati pustinja, Grčka svakako hoće.
Kraj istorije, kako da ne... prošle godine sam saznao da postoji jedna oblast u Slavoniji od Osijeka prema zapadu gde do XIX veka 800 godina nije bilo ratova, razaranja, osvajanja, ničega u tom smislu. Sve vojske su nekako promašivale tu oblast jer im nikako nije bila usput. Zamislite te ljude koji su živeli u tom kraju, ne idući nigde, nemajuću informacije nikakve o okolnim zbivanjima, pa za njih je kraj istorije nastupio u XII veku, zar ne? I oni Bušmani u Bocvani koji žive isto već 10000 godina ili plemena po Sibiru koja i ne znaju da postoji civilizacija i ostatak sveta...

Boban

• 3
« Reply #69 on: 04-05-2015, 02:58:08 »

Albedo 0

• Guest
« Reply #70 on: 04-05-2015, 03:01:14 »
ti bre ništa ne kapiraš... apsolutno ništa od toga ne pobija kraj istorije, probaj da obdareno ne prelistavaš postove

istoriju bi možda, i to samo možda, pokrenuli vanzemaljci, nikakav supervulkan bre, pa šta bi se desilo, nova religioznost, apokalipsa, jebanje oko resursa, eventualni pad unatrag ka feudalnim režimima, neke vrste divljaštva, sve bre VEĆ VIĐENO, tačka.

Samo Alieni.

Boban

• 3
« Reply #71 on: 04-05-2015, 03:43:27 »
tako posmatrano odavno nema ničega novog, milionima godina već.
To je besmisleni pokušaj da se Fukojama objasni drugačije nego što je TADA pričao, a mi smo o Fukojami mnogo razgovarali i pisali još krajem prošlog veka, dok si ti pišao u pelene.
To ti je isto kao što današnja crkva priznaje evoluciju i heliocentrično ustrojstvo sunčevog sistema, ali nije tako u početku rečeno. Božija reč je bila drugačija. Ja ne dam Crkvi da drugačije tumači Svete spise. Ima da progutaju govna koja su stavili sebi u usta.
Fukojama je pričao drugačije i potpuno jasno najavljivao da će ljudsko društvo ići ka smirivanju i ujednačavanju i BEZ RATOVA, da će na kraju svi živeti u srećnoj građanskoj demokratiji. Sada, pošto vidi da je bio glup kao tocilo, pokušava da da drugačije tumačenje, ali to sve nema veze sa životom. Fukojama je običan balvan koji je samo žudeo da kaže nešto različito od svega što su drugi govorili.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #72 on: 04-05-2015, 08:42:43 »
I tako, pola noći drndate ono šta vam Bata uvaljuje kao temu, a ne ono šta je Zoran izjavio. :shock:  Nemojte posle reći da vas nisam upozorio.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #73 on: 04-05-2015, 08:44:46 »
Bato, problem sa tobom, i drugima koji ne čitaju fantastiku, jeste u tome što nisu sposobni da zamisle bilo šta drugačije od njihove svakodnevice. Zato i Fukujama. Zato i kraj istorije. Čak i da zanemarimo liberalni kapitalizam...

Svet oko nas je toliko fantastičan, i mi smo toliko malo sposobni da zamislimo kuda on ide, da razmišljanjima poput Fukujaminog nema mesta.
Da si sposoban da se staviš u glavu sebe samog od pre 30 godina, video bi koliko je fantastičan svet u kome živiš i koliko nisi imao pojma kuda će otići.
Uzmi neka od proročanstava najblistavijih umova iz pedesetih i šezdesetih godina i pokušaj da analiziraš gde je svet dospeo, a šta su oni mislili gde će dospeti, pa vidi koliko je malo šansi da se predvidi kuda civilizacija ide. Uzmi Lemovu Summu Technologiae, koja je verovatno najmudriji dokument koji je zapadna filozofska misao iznedrila glede "predviđanja" budućnosti, pa vidi koliko je to mudro, a koliko daleko od onoga gde smo sada...
Mica

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #74 on: 04-05-2015, 08:49:15 »
I tako, pola noći drndate ono šta vam Bata uvaljuje kao temu, a ne ono šta je Zoran izjavio. :shock:  Nemojte posle reći da vas nisam upozorio.

Aferim, Skalope.

Samo što smo, valjda, već apsolvirali ZŽovu izjavu i saglasili se da je besmislena, pa nije ostalo mnogo da se kaže. :)

@Mića

Bata bi, mukica, hteo da se druži - ali nije potkovan za temu, pa se dovija kako ume. :)
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #75 on: 04-05-2015, 08:58:00 »
I tako, pola noći drndate ono šta vam Bata uvaljuje kao temu, a ne ono šta je Zoran izjavio.   Nemojte posle reći da vas nisam upozorio.

Pa šta da kažem o Zoranovoj izjavi? Šta može o njoj da se kaže?
Da on sada piše romane poput Gibsonovih koji oslikavaju duh novog vremena, pomak od tradicionalnog SF-a ka nečemu novom, mogao bih da razumem njegovu izjavu.
Ali da čovek koji se prozom vraća u srednju Evropu tridesetih godina prošlog veka proziva današnji SF zbog prevaziđenosti, zaista ne razumem.
Da se razumemo, meni se mnogo toga u njegovoj takvoj prozi sviđa, ali to nema veze sa ovom njegovom izjavom.

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #76 on: 04-05-2015, 09:06:44 »

Da se razumemo, meni se mnogo toga u njegovoj takvoj prozi sviđa.

Daj, majke ti, prosvetli nas, jer mi jadni ni čitali nismo?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #77 on: 04-05-2015, 09:45:42 »
Pa, ja mislim da su neke njegove knjige, kao što je Biblioteka, Sedam dodira muzike, i još po neke, veoma dobre knjige, među najboljima koje je srpska fantastična proza dala.
Zoranov stil je takav da ga mnogi danas mogu smatrati presporim, presterilnim, itd. ali meni se dopada preciznost
njegove rečenice, briživost kojom se zamisao prenosi čitaocu.
Naravno, ima on i dela koje mi se ne dopadaju, ali to ne umanjuje kvalitet pojedinih ostvarenja.

Mica

Dirty Old Man

• 4
  • 2
« Reply #78 on: 04-05-2015, 09:57:29 »
Koliko god nam bila draga Science Fiction, sve češće objašnjenje skraćenice SF kao Speculative Fiction čini mi se daleko pogodnijim za ono što se u žanru sada piše i objavljuje...
Bez starca nema udarca.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #79 on: 04-05-2015, 10:03:03 »

Da se razumemo, meni se mnogo toga u njegovoj takvoj prozi sviđa.

Takva proza se odnosila na onu iz tridesetih godina prošlog veka? Ovo za Biblioteku i Sedam dodira muzike smo progutali kao fantastiku.

Mićo, problem je u tome je što njegovu izjavu o mrtvoći SF ne razumeš. A razumeš kad ga Bata detaljno interpretira. Ej, taj je sam napisao Enciklopediju! Nadam se da si i to razumeo. Ili nije bilo tačno da si u tome i ti učestvovao. Osim Nikolsa. Meni smetaju aršini.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #80 on: 04-05-2015, 10:08:22 »
Koliko god nam bila draga Science Fiction, sve češće objašnjenje skraćenice SF kao Speculative Fiction čini mi se daleko pogodnijim za ono što se u žanru sada piše i objavljuje...

Ne znam baš :) Čini mi se da je tvrdi SF u porastu, naročito ako se u zbir uključi militaristički sf.
First 666

Albedo 0

• Guest
« Reply #81 on: 04-05-2015, 10:14:54 »
Mićo, bukvalno, ali bukvalno tvoj post je potvrda onoga što pričam. Ostaje mi jedino da se čudim zašto ti to ne kapiraš. Čak i ja, pošto stalno svodiš temu na mene, ili na ZŽ-a, na naš odnos prema SF-u, iako je to realno zamjena teza, al čak i tako, onda sam i ja empirijski dokaz da je ZŽ u pravu.

I šta s Fukujamom? Jel to ti tvrdiš da treba razvaliti institucije liberalne demokratije, ukinuti internet, parlamentarne izbore, slobodu govora, ljudska prava, građanstvo, mobilne, kompjutere, masmedije itd? Ako NE tvrdiš onda si Fukujamac, i to tvrđi.

Možeš da tvrdiš da nisi, ali svaka razlika je kozmetička. Zamišljaš šta drugačije nego što je sada? Iskreno, volio bih da čujem odgovor na to pitanje, šta je to što Mića zamišlja drugačije od gore navedenih društvenih institucija. A istina je, bojim se, samo kozmetička dopuna tih institucija.

a Boban je tek upao u neki svoj fazon, valjda misli da niko sem Fukujame nije govorio o kraju istorije, a i mrzi me da rasplićem šta je sve nadrobio. Npr, to što se možda ništa ne mijenja ''milionima godina'' nikakve veze nema s krajem istorije, jer taj neki tip prije milion godina nije bio svjestan toga. Iole obrazovan čovjek danas jeste svjestan generalne cikličnosti. Bar dok nas Mića ne razuvjeri šta to fundamentalno novo može da zamisli pomoću post-1990's SF-a.

I ajd da završim oko sposobnosti razmišljanja, realno, i Vernov Nautilus nije bio toliko revolucionaran, postojale su podmornice i prije njegovih pisanija. Štaviše, kao klinac kad sam dobio za rođendan njegove knjige, imao sam sposobnost da se začudim, uprkos tome što su podmornice bile nešto sasvim normalno devedesetih. Povrh toga, Nautilus i danas posjeduje začudnost, u pogledu da je to nesvakidašnji izbor njegovog kapetana, jedan način života koji, kako kažeš, ja ''ne mogu da zamislim''. Možda, no njegov način života je i danas spektakularan, odjebati sve i otići pod vodu, no to više nema ''društvenu moć'', kao što je rekao ridiculus, i ne znam dokle treba state the obvious.

Ti stalno govoriš da SF i dalje ima šta da ponudi, no o tome se i nije govorilo. Govorilo se da nema ko da ga kupi. Reci mi koja današnja generacija će se oduševiti Vernom. On ima šta da ponudi, no niko ga ne kupuje.

Boban

• 3
« Reply #82 on: 04-05-2015, 10:17:09 »
SF jeste u porastu, ali neki drugi žanrovi su u enormnom usponu pa nam vitopere perspektivu.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #83 on: 04-05-2015, 10:20:57 »
Pa, bojim se da ni tebe ne razumem. I dalje ne vidim šta to ne razumem u Zoranovoj izjavi.
Ja pokušavam da jasno kažem ono što mislim.
Rekao sam da se meni sviđaju Zoranove knjige/romani/zbirke priča koji su napisani stilom koji dosta podseća na srednjoeveropsku prozu tridesetih godina prošlog veka. Ne vidim zašto bi pisac morao da bude "moderan". Mislim da je legitimno pravo svakog pisca da traga za stilom koji najbolje oslikava ono što želi da prenese čitaocu.
To nema nikakve veze sa onim što Zoran govori o SF-u.
To da je Zoran sam napisao Enciklopediju jeste tačno. Ono što sam ja radio je proveravanje određenih činjenica, dodavanje pojedinih podataka vezanih za objavljivanje knjiga kod nas, itd. Boban je takođe radio na tome, nešto manje od mene. Sve tekstove jeste napisao Zoran. Naravno da je pri pisanju korišćena sekundarna literatura (Nikols najviše), ali ima tu i zaista velika količina originalnog teksta. I ja bih na njegovom mestu smatrao Enciklopediju svojim delom.
A da mi smetaju neki stavovi (aršini), smetaju mi. Nije lepo blatiti, makar i posredno, ono što ti je omogućilo da budeš to što jesi. Mislim da je, na primer, Suvinov pristup mnogo primereniji, ali to nije predmet ove rasprave.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #84 on: 04-05-2015, 10:22:17 »

Da bismo bar malo polemisali u okviru ove teme, moram da ti napomenem, da u SF F označava spekulativno. Do razvodnjavanja naučne podloge došlo je zbog segmentacije žanra i promene uloge nauke u SF. Ona definitivno više nije cilj već samo sredstvo koje oblikuje okruženje priče, odnosno, seting i casting, za one kojima je engleski srodniji jezik.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #85 on: 04-05-2015, 10:25:03 »
SF jeste u porastu, ali neki drugi žanrovi su u enormnom usponu pa nam vitopere perspektivu.

Periodi uspona su manje-više gotovi. Tržište je poslednjih recimo dve godine zacementirano što se tiče podela kolača. Ako se iz računice izuzme YA kao zaseban žanr (što nije), onda se vidi da SF trenutno uzima preko 50% ukupnog tržišta, pošto YA uglavnom prati SF teme.
First 666

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #86 on: 04-05-2015, 10:27:00 »
Bato, ti sve gledaš u veoma kratkoj i uskoj perspektivi, pa ne razumeš o čemu pričam.
Odmakni se od toga.
Pročitaj nešto mimo političke ekonomije.
Pročitaj gore navedenu Sumu tehnologije.
Mica

Albedo 0

• Guest
« Reply #87 on: 04-05-2015, 10:38:48 »
probao sam to da čitam davno, i odustao. Ali ma koliko tvrdio da posmatram stvari usko, ja to mogu da uputim i drugoj strani, koja, btw, uopšte nije odgovorila na moje pitanje.

Vern je dovoljan dokaz, on realno ne dotiče ni tebe ni druge čitaoce any more, ako griješim, izvoli pa me demantuj repriziranjem 20 soma milja pod morem

dakle, na ''vrlo uskom'' uzorku lijepo mogu da dokažem svoju tvrdnju

s druge strane, ti možeš samo kao u priči Ahil i kornjača, da nabacaš ako hoćeš i 300 novih SF romana, no kvantitet ne može da promijeni suštinu

i koju pol. ekonomiju ja spominjem? Gotovo ništa nije bilo ekonomsko u mojoj priči. Rekao si da zbog mog odnosa prema SF-u nisam sposoban da zamislim nove svjetove. No, ti sam na moje pitanje nisi rekao ni A-A o tim novim svjetovima.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #88 on: 04-05-2015, 10:48:01 »
A koje beše pitanje?

Albedo 0

• Guest
« Reply #89 on: 04-05-2015, 10:52:05 »
A koje beše pitanje?

Exactly

scallop

• 5
  • 3
« Reply #90 on: 04-05-2015, 11:01:08 »
Niko danas ne čita ni Platona, ali se svako malo neko fata za njega. Operu i koncerte klasične muzike ćete posetiti da pokažete da ste "kulturni" ili novu toaletu. Muzeji bi i kod nas bili posećeni, da nisu ogrezli u memli. U Galeriju Ufici u Firenci sam čekao sat da uđem i bar pola sata da izađem. A nigde ništa novo što bi rekli Bata i Fukujama. Tim redom.

Sa SF-om je slična priča. Verna i Velsa ne čitamo, jer smo pročitali, a neka deca čitaju. Valjda. Bar ona kojima internet nije pojeo mozak. I imaju roditelje. Potpuno je netačna tvrdnja da SF nema više šta da kaže. I da se uvek bavio "popularizacijom nauke". To je apsolutna glupost. Jedina nauka koju je SF podstakao da nastane je ekologija. Pre Herbertove Dine bukvalno je bila na margini. Istovremeno, kad već pominjem Herberta, uz Asimova (ciklus Zadužbine) se najdoslednije bavio društvenim uređenjima. Bata samo ništa nije ćito, a ima mišljenje.

Na trećoj strani, bar kad je domaća fantastika u pitanju, ponoviću da domaći pisci imaju skučeno opšte obrazovanje i da se ne bave pripremom. A tema i "novuma" ima kao pleve. Na Radionici sam pokušao da podsetim pričom "Pisac nepoznatog dela i Higsov bozon" na bar tri aktuelna novuma - Higsov bozon, Boltzmanove mozgove i savremenu tvrdnju da brzina interneta danas omogućava da u nekom konačnom vremenu i majmun iskucka Šekspira. I naišao na totalno nerazumevanje. Što bi išta čitali? Dovoljan im je virus koji izaziva zombizam i evo priče.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #91 on: 04-05-2015, 11:09:17 »
Bato, SF je bio društveno relevantan samo ljudima koji su u njemu tražili potporu za neke svoje ideje.

Mica

Albedo 0

• Guest
« Reply #92 on: 04-05-2015, 13:02:00 »
ne znam šta je gore, što Mića ne odgovara ili što scallop odgovara pogrešno :)

pa upravo to tražim, primjer Herberta i ekologije, ali post 1990, ne prije. Štaviše, nisam tražio ni već uvedenu praksu nego ideju o novoj praksi.

ostalo jopet ista stvar, kako prolazi SF na radionici je valjda još jedan dokaz ZŽ tvrdnje, ne njenog pobijanja

tomat

• 4
  • 3
« Reply #93 on: 04-05-2015, 13:08:15 »
ja sam pročitao tek par knjiga post 1990 SF-a, pa verovatno ima neko ko je pozvaniji da o tome govori, ali evo recimo Mehanička devojka.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Windup_Girl
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #94 on: 04-05-2015, 13:13:27 »
Neal Stephenson. Skoro bilo šta od njega iz ranijeg perioda ('90-te). Snow Crash, recimo. Sad, koliko je on tu koga inspirisao je već tema za istraživanje. Ali, to ti je dobar primer kako biti futuristički, a biti aktuelan.

Velika je šteta što Stephenson nije mnogo poznat u Srbiji. (Barem nije po mom znanju, ali šta ti ja znam xnerd )

neomedjeni

• 3
« Reply #95 on: 04-05-2015, 13:29:26 »
Rajtovo Zlatno doba. Zanimljiv prikaz moguće utopije u kojoj se gubi granica između stvarnog i virtuelnog sveta. Veoma jezivo delo, zapravo.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #96 on: 04-05-2015, 13:37:33 »
/odustao od smislene diskusije, ajmo u oftopik/

to:ridiculus
re:stivenson
Čitate ga vi neustrašivi gikovi, ti i irena adler; mene obim njegovih dela plaši (iako ga imam na polici)...
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #97 on: 04-05-2015, 13:40:19 »
ne znam šta je gore, što Mića ne odgovara ili što scallop odgovara pogrešno :)

Scallop ne odgovara pogrešno, jer ti ne znaš da pitaš. A ne znaš jer iz dosadašnjih odgovora pabirčiš znanje sa kojim barataš. Brale, ne čitaš ništa. Ipak, dogurali smo te do devedesetih. Zaboravili smo Verna. Budući da se SF usmerio ka naučnim motivima kao pogonu, a ne kao cilju, sledećih 25. godina se bavi individualnim i društvenim odrazom promena u nastajanju. Neko od onih koji čitaju anglosaksonsku literaturu, ja je ne čitam jer ni ona ne čita mene, mogao bi da ti navede gde su sve inkorporirana naučna saznanja postdevedesetih. Budući da više gledaš, a manje čitaš, navešću ti jedan TV serijal kome sam sada posvetio svu pažnju. Neki će misliti da je klasični triler serijal, ali Person of Interest je savršeno postavljen u SF maniru. AI je diskretno smešten u priču, to je tribut komercijalnoj serijalizaciji, ali NIŠTA u toj seriji ne bi moglo da opstane, bez SF veštačke inteligencije, koja ne bira likove u središtu pažnje prema potrebi Vlade koja ju je finansirala, već prema svom nahođenju. Nadam se da će tu priču ili postavku priče jednom neko da napiše. Savršeno je nova i menja svet. Mogao bih i ja da je napišem, ali poštovanje prema idejnom tvorcu mi ne dozvoljava.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #98 on: 04-05-2015, 14:03:32 »
PoI je odličan primer relevantnosti SF-a u sadašnjem trenutku, naročito pošto je predvideo "krizu" sa bespilotnim letelicama i prisluškivanjima.
First 666

Scordisk

• 3
« Reply #99 on: 04-05-2015, 14:04:50 »
Samo bih se nadovezao na scallopov post - ne znam da li je neko gledao Black Mirror, seriju gde svaka sezona ima po tri epizode od cirka sat vremena.

Uglavnom, ovo je odličan primer SF-a danas i potpuno obaranje Živkovićeve, blago prepotentne, ideje.

Postavka je sledeća - sve priče se odvijaju u realnom svetu koji je verna kopija našeg, ali uz neki blagi tehnički napredak. Zapravo, uzete su postojeće tehnologije (društvene mreže, internet, pametni telefoni, pregršt svima dostupnih informacija) pa samo unapređene za nekoliko generacija, dakle, stvar koja gledano iz naše perspektive može da se zamisli bez neke muke. Ipak, kao i u svakoj valjanoj umetnosti (kada su u pitanju knjige ili filmovi), centralna tema jesu odnosi među ljudima i svi problemi koji proizillaze u kontekstu uznapredovane tehnologije. Dakle, ljudi, a ne nauka, situacije i emocije koje možemo da prepoznamo i sa kojima možemo da se poistovetimo (ovde konkretno s ciljem da kod gledaoca izazovu anksioznost prilikom prepoznavanja, štpo prva sezona sasvim uspeva).

Elem, to je SF u vrlo labavom obliku, nisu nikakve svemirske tehnologije u pitanju, ali preispituju trenutno stanje, samo s blagim pojačavanjem već postojeće situacije u smislu tehnologija. Naprimer - ljudi su u stanju da sve vreme snimaju svoje svakodnevne aktivnosti i da ih zatim pregledaju, premotavaju i analiziraju kako im je volja. I jedna epizoda smao pokazuje disfunkcionalni bračni par koji svoje svađe diže na viši nivo uz pomoć ove tehnologije. Ili - mogućnost da se uz pomoć informacija koje čovek ostavi za sobom na društvenim mrežama u vidu tvitovanja, fejsbuk postova, instagram slika i aploudovanih snimaka, stvori androidska replika. pa kada ženi pogine bračni partner, ona naručuje jednu takvu kopiju i svi problemi i muke koje iz toga proizilaze.

Ili, šta se desi kada je neko, igrom slučaja, u svom teškom emotivnom trenutku u žiži javnosti i svi širom sveta mogu da prisustvuju nečemu što bi bila samo neprijatna životna epizoda, a sada dostupna svima uz pomoć dva klika?