Author Topic: SF JE MRTAV ŽANR  (Read 87452 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Re: SF JE MRTAV ŽANR
« Reply #700 on: 16-07-2015, 11:48:35 »
U stvari, sve što sam gore rekao je već Lidija rekla svojom analogijom sa Evropejcima, samo što Bata ne čita njene poruke, a i da čita, ne pokušava da shvati, jer to je u magijskoj hijerarhiji od manjeg značaja.

A, kad smo već pomenuli zombije: za mene je 28 dana kasnije više SF nego horor. "Zombiji" su tu racionalizovani, oni nisu mrtvi, već su zaraženi virusom. Oni su brzi, zbog čega su neki rekli da to nisu zombiji. Međutim, povezanost tih "zombija" (iako nisu nigde nazvani tako u filmu, koliko se sećam) i zombija od ranije je apsorbovana u kulturu i uzalud je sada boriti se protiv toga teorijom i mučenjem termina, desilo se, kasno je.

Kao što je Džon Klut rekao da bi promenio naziv fantastičnog horora u "teror", ali "sada je kasno".
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #701 on: 16-07-2015, 11:55:20 »
Pravi se razlika izmedju 'infected' u 28 Dana Kasnije i tradicionalnih zombija. Mada ja ne insistiram na toj podeli.
Zombiji su se mnogo promenili, u masu novijih filmova (i serija) su humanizovani, sa osecanjima, mislima itd.

Albedo 0

• Guest
« Reply #702 on: 16-07-2015, 11:57:28 »
U stvari, sve što sam gore rekao je već Lidija rekla svojom analogijom sa Evropejcima, samo što Bata ne čita njene poruke, a i da čita, ne pokušava da shvati, jer to je u magijskoj hijerarhiji od manjeg značaja.

pa eo u Danteovom 8. krugu pakla nalaze se prevaranti, alhemičari i falsifikatori

PTY

• 5
  • 3
« Reply #703 on: 16-07-2015, 12:07:51 »

A, kad smo već pomenuli zombije: za mene je 28 dana kasnije više SF nego horor. "Zombiji" su tu racionalizovani, oni nisu mrtvi, već su zaraženi virusom. Oni su brzi, zbog čega su neki rekli da to nisu zombiji. Međutim, povezanost tih "zombija" (iako nisu nigde nazvani tako u filmu, koliko se sećam) i zombija od ranije je apsorbovana u kulturu i uzalud je sada boriti se protiv toga teorijom i mučenjem termina, desilo se, kasno je.

Kao što je Džon Klut rekao da bi promenio naziv fantastičnog horora u "teror", ali "sada je kasno".

ma meni je taj dojam ostavio i sam WWZ, a kamoli 28 dana…  :mrgreen: I ne znam da li je tu u pitanju sama racionalizacija koliko prost fakt da post- i apokaliptični format ima svoje zakonitosti koje lako izdominiraju nad samim žanrovskim poreklom motivacije.

Ne samo sad, ja sam uvek imala taj dojam: recimo, bilo bio-katastrofa Madadama Atvudove, tehno-katastrofa Barnsa u Poslednjem predsedniku, komet-katastrofa Luciferovog čekića, ET-katastrofa u Dišovim Genocidima, eko-katastrofa u Wattsovim Rifterima – sva ta žanrovska motivacija meni postane krajnje sekundarna kad samo psiho-profilisanje survivalizma uzme zamaha, otud mi to i ostane u pozadini, što se samog utiska tiče.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #704 on: 16-07-2015, 12:09:36 »
Pravi se razlika izmedju 'infected' u 28 Dana Kasnije i tradicionalnih zombija. Mada ja ne insistiram na toj podeli.
Zombiji su se mnogo promenili, u masu novijih filmova (i serija) su humanizovani, sa osecanjima, mislima itd.

Pravi se razlika, ali to je unutar filmskog (pod-)žanra o zombijima. Dakle, 28 dana kasnije (i njegov nastavak) se svrstavaju u filmove o zombijima (verovatno ne na svakom mestu, ali generalno da), pa se tek onda objašnjavaju razlike. Ali ja hoću da kažem kako je moguće od nečeg što je tradicionalna horor-tema napraviti SF, isto kao sa vukodlacima.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #705 on: 16-07-2015, 12:14:23 »
Uh, fenomenalan Dankanov esej. Ovo bi trebalo prevesti i objaviti kod nas. Bukmarkovao sam ga, pa ću ga pročitati na tabletu. Predugačko mi je da bih sedeo :)
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #706 on: 16-07-2015, 12:21:23 »

Pravi se razlika, ali to je unutar filmskog (pod-)žanra o zombijima. Dakle, 28 dana kasnije (i njegov nastavak) se svrstavaju u filmove o zombijima (verovatno ne na svakom mestu, ali generalno da), pa se tek onda objašnjavaju razlike. Ali ja hoću da kažem kako je moguće od nečeg što je tradicionalna horor-tema napraviti SF, isto kao sa vukodlacima.

Hmm, a kako sa vukodlacima? :)
Mislim dobro, infekcija dodaje sf (postapokalipticnu notu) zombijima ali oni su i inace deo te price, kad pogledas 'big picture' to jeste apokalipsa, kad poprimi vece razmere. I uvek je infekcija, bez obzira na izvor, jer se prenosi ujedom sa obolelog na zdravog.
Na kraju, if it looks like zombie, if it smells like zombie...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #707 on: 16-07-2015, 12:28:26 »
Pametniji su pročitali brže, a ja ovakav kakav sam ni do polovine da stignem. Kad sam se upitao koj će im sav taj utrošak energije, odustao sam. Svidelo mi se poređenje sa klopom - specijaliteti i brza hrana nikad neće biti neprepoznati u tanjiru.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #708 on: 16-07-2015, 12:40:27 »
Evo, da se ne bi jedili kako govorim samo o filmovima, preporucujem odlicnu antologiju prica o zombijima svim ljubiteljima horora, sf-a i...zombija :)

Zombies: Encounters with the Hungry Dead, John Skipp

Ja je imam na engleskom (kupljeno kod nas), ne znam da li je u medjuvremenu prevedena. Inace, moj potpis je iz price Roberta Blocha, A Case of the Stubborns.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #709 on: 16-07-2015, 12:51:37 »
Hmm, a kako sa vukodlacima? :)
Mislim dobro, infekcija dodaje sf (postapokalipticnu notu) zombijima ali oni su i inace deo te price, kad pogledas 'big picture' to jeste apokalipsa, kad poprimi vece razmere. I uvek je infekcija, bez obzira na izvor, jer se prenosi ujedom sa obolelog na zdravog.
Na kraju, if it looks like zombie, if it smells like zombie...

Pazi, moguće je da neko delo spada u dva ili više žanrova; dakle, moguće je da nešto bude SF i horor u isto vreme. Čak tvrdim da je moguće da nešto bude SF i fantasy u isto vreme, iako se neki neće složiti - pogotovo oni koji fantasy od početka definišu negativno: nije naučan, nije ubedljiv, nije realističan i slično. Ali pogledati Duncanov esej na koji sam uputio.

Ja samo tvrdim da 28 dana kasnije ima više SF nego horor motiva i karakteristika; neko bi rekao "post-apokaliptični horor", ali meni post-apokalipsa više određuje temu i značenje tog filma nego horor; čitav njegov ton je takav, sve sa dobrim (srećnim) krajem. Pomenuti Klut je rekao i da je horor "resistence to the truth", i čim ubaciš neko shvatanje, neko razumevanje (aha, infekcija, znamo kako se može BORITI sa njom) ti potiskuješ horor. E, sad, i Resident Evil koristi infekciju na isti način - čak i Variola Vera mog imenjaka koristi infekciju, dođavola! -  ali on je toliko pun "jump scare"-ova i tesnih hodnika i lošeg osvetljenja da ta razlika u prezentaciji znači mnogo. E, sad, moglo bi se pričati da li su prvih 15 minuta ili tako u 28 nedelja kasnije čisti horor ili ne, ali ne mogu se delovi filma posmatrati tako odvojeno.

To ti je kao da pitaš zašto je Lavkraft horor a Howard-ove priče o Konanu nisu: one čak koriste Lavkraftovu mitologiju, ili nešto slično njoj, u svojoj pozadini, pošto je Hauard bio inspirisan njom. A čak je i Konan sujeveran, nemaš ti tu neku racionalizaciju koja pobedjuje horor, ali valjda zbog tona, atmosfere, prezentacije, čega god... jebem li ga, pitaj Gula.

A za vukodlake, pa samo upotrebi ovo što sam rekao za žanrove i maštu; u stvari, sami si rekla onomad: artificial werewolves, ne u smislu veštačkih materijala, nego veštačkog uzgoja (genetski inženjering), a mogu da budu i rasa sa drugog sveta; neke njihove odlike se mogu racionalizovati (u svesti prosečne publike), one koje ne mogu biće odbačene; naglasak priče neće biti na jezivom, već na začudnom... i slično. Nije to toliko teško. Jedino što vukodlaci nisu danas popularni kao nekad. potisnuše ih vampiri i zombiji...  :cry:

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #710 on: 16-07-2015, 13:03:49 »
Čak tvrdim da je moguće da nešto bude SF i fantasy u isto vreme

Naravno da može. Pročitati "Rokanonov svet" od Legvinove i sve će vam se samo kasti.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #711 on: 16-07-2015, 13:05:56 »
Slazem se da delo moze da ima odlike vise zanrova istovremeno, to nije zabranjeno :) a zapravo je vrlo cesto.

Ridiculus, ne brini, vukodlaci se vracaju! :|

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #712 on: 16-07-2015, 13:08:56 »
Pa i Dik je često pisao noir uporedo sa SF-om.  :wink:

Ali izgleda da mnogi ljudi imaju najveći problem sa dihotomijom science fiction/fantasy, kao da se to isključuje, pa sam zato pomenuo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #713 on: 16-07-2015, 13:18:07 »
Mnogo toga što si ti pomenuo ima za posledicu haos sa kojim se suočavamo na ovom topiku. A police u knjižarama u SAD će i dalje biti isto markirane.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #714 on: 16-07-2015, 13:41:48 »
Mnogo toga što si ti pomenuo ima za posledicu haos sa kojim se suočavamo na ovom topiku.

Normalno. Moj znak u DnD horoskopu je chaotic neutral.

A police u knjižarama u SAD će i dalje biti isto markirane.

Samo zato što nije praktično stavljati police tipa 40% SF, 50% detective fiction, 10% horor... MNOGO bi to bilo polica.

Verovao ili ne, meni raznovrsnost odgovara. Ja upravo pokušavam da pomirim sve te razlike, koliko god nespretno to izražavam.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #715 on: 16-07-2015, 13:47:20 »
Oh, well... zato i imamo Science Fantasy :D
First 666

BakaBandit

• 2
« Reply #716 on: 16-07-2015, 13:53:39 »

Pazi, moguće je da neko delo spada u dva ili više žanrova; dakle, moguće je da nešto bude SF i horor u isto vreme.

Primetio sam da na forumu ima neka kao borba između fanova horora, i fanova SF, ali zar nije jasno da je to umetnost da se stvari preklapaju, poklapaju itd...

Mislim da li neko kaže da Osmi putnik je SF a nije Horor, ili da je Horor a nije SF?
Po meni očigledno spada u oba žanra...

SF i fantasy?
Pa zar nije Star Wars upravo to?

Neke stvari poput Muve ili Event Horison više vuku na jednu stranu nego drugu ali ima pregršt takvih primera...

U svakom slučaju takva rasprava mi se čini ispraznom, dok se hororom definiše nešto što izaziva taj osećaj kod čitoaca ili likova, Sf se odnosi više na seting , na zamišljeni svet koji nastaje kao posledica nekog izuma ili koncepta, što baš i čini SF i horor tako srećnim parom, jer ima strašnijih stvari od vukodlaka i vampira u tmini među zvezdama...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #717 on: 16-07-2015, 13:55:25 »
Budući da voliš raznovrsnost, ali i matematiku, pokušaj sa računicom:

sličnosti + razlike = 1. To je zakon.

Kad ne možeš da izađeš na kraj sa razlikama, pokušaš sa sličnostima.

sličnosti nikad nije jednako razlike.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #718 on: 16-07-2015, 14:23:25 »
Uh, fenomenalan Dankanov esej. Ovo bi trebalo prevesti i objaviti kod nas. Bukmarkovao sam ga, pa ću ga pročitati na tabletu. Predugačko mi je da bih sedeo :)

Ako misliš da prevodiš, samo da znaš da su neke ideje dublje objašnjenje tek u komentarima.

Albedo 0

• Guest
« Reply #719 on: 16-07-2015, 15:02:17 »
ridikuli, ako nećeš da ti odgovaram to možeš da uradiš na vrlo jednostavan način - prestani da lažeš kao pas :)

on želi da reči imaju apsolutna značenja

ovo je brutalna, bezočna laž, da ja više ne znam jesi li mentalno retardiran ili šta

izraz ''smrt SF-a'' kod mene ima apsolutno značenje?

i idejno i ideaciono nisu isto, pogotovo kad prvo razumiješ kao semantičko-filozofsko

za ostalo me boli uvo, realno da sa budalom nastavljam priču, 15 strana topika prođe i on mene optužuje da ja radim ono što je on čitavo vrijeme radio, tretirao ''smrt SF-a'' kao kategoriju koja ili stoji kao apsolut ili kao nepostojeća, jer samo tako ''empirijski'' može da dokaže da nikakve smrti nema, samo ako je ta smrt apsolutna i nikakva druga

to Bata nije uradio nijednom na ovom topiku
aj šetaj more

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #720 on: 16-07-2015, 15:30:33 »

Ako misliš da prevodiš, samo da znaš da su neke ideje dublje objašnjenje tek u komentarima.

Najpre bih morao da ga kontaktiram da mi da dozvolu. Videću možda na odmoru. Sada imam previše posla.
First 666

Jane Snow

• 2
« Reply #721 on: 16-07-2015, 15:34:01 »
SF je mrtav (u Srbiji) čim nema stručnjaka i poznavalaca da o njemu diskutuju, a da kao dokaz da nije mrtav ne pominju svoje romane.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #722 on: 16-07-2015, 15:37:32 »
O tome da je SF mrtav...

http://youtu.be/AIQxYYhlHXQ
First 666

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #723 on: 16-07-2015, 15:38:12 »

SF je mrtav (u Srbiji) čim nema stručnjaka i poznavalaca da o njemu diskutuju, a da kao dokaz da nije mrtav ne pominju svoje romane.

E, ovo je stvarno vrhunac zamene teza.

Dakle, gospođice Snow, razlog smrti SF-a je to što nema STRUČNJAKA koji bi o njemu DISKUTOVALI?

BakaBandit

• 2
« Reply #724 on: 16-07-2015, 15:48:33 »

Mada ne bi znao da nazovem nekog stručnjakom, ali zar nije ovo forum za poznavaoce SF-a?
Zar ne čine SF fandom upravo čitaoci i fanovi, a ne stručnjaci?
Zar se zajednica ne sastoji od nas zaludnih koji preveliki deo svog slobodnog vremena provode u čitanju i razmišljanju o svetovima koje ne postoje?

Ako pričamo o novim delima u Žanru iz Srbije, onda ne znam šta da kažem o tome, pošto nisam čitao domaće autore SF-a, ali stvaralštvo je kompleksna jedna stvar, inspiracija i talenat treba da se sretnu, da bi smo mi dobili konkretno delo SF-a, a onda da bi postalo popularno...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #725 on: 16-07-2015, 15:58:57 »
Baka, ne brini. Oglasio se fantom Znaka Sagite. xfrog

Jane Snow

• 2
« Reply #726 on: 16-07-2015, 16:05:05 »
Ako pričamo o novim delima u Žanru iz Srbije, onda ne znam šta da kažem o tome, pošto nisam čitao domaće autore SF-a,

Žanr se piše malim slovom. Zato su potrebni stručnjaci.

Mada ne bi znao da nazovem nekog stručnjakom, ali zar nije ovo forum za poznavaoce SF-a?
Zar ne čine SF fandom upravo čitaoci i fanovi, a ne stručnjaci?
Zar se zajednica ne sastoji od nas zaludnih koji preveliki deo svog slobodnog vremena provode u čitanju i razmišljanju o svetovima koje ne postoje?

A ti si pitanje postavio fandomu? Onda ne očekuj jasan, konkretan i argumentovan odgovor. To možeš da dobiješ samo od poznavalaca. Zajednice, u Srbiji, kao ni fandoma, nema.

BakaBandit

• 2
« Reply #727 on: 16-07-2015, 16:33:00 »
Hvala na ispravci, ostaviću grešku da stoji, ali zapamtiću za ubuduće.

Ja sam isto mislio da nema ljubitelja SF-a u Srbiji, kada sam ranije Google-ovao nisam naišao na ništa obećavajuće (jesam naišao na ovaj forum, ali, čini mi se, bio je tada manje aktivan). Ali kada sam na skorašnjem Kosmodromu (koji je bio na Japanizmu, pominjan je na forumu), video punu salu (možda ne baš punu ali barem 40 ljudi) ljubitelja SF-a i aktivnu diskusiju koja se tu vodila, pomislio sam da sigurno mogu negde na internetu pronaći još fanova :D

Jane Snow

• 2
« Reply #728 on: 16-07-2015, 16:49:18 »
Ima fanova, nema zajednice. U zajednici se ljudi vole, poštuju, žele da svakome krava živi, umesto da mre. Zajednica napreduje, brine o podmlatku, uvek ima na umu više ciljeve i opstanak grupe. Zajednica podržava originalne mislioce, ona je otvorena, miroljubiva, organizovana i mirna sama sa sobom.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #729 on: 16-07-2015, 16:53:52 »
Hvala na ispravci, ostaviću grešku da stoji, ali zapamtiću za ubuduće.

Ja sam isto mislio da nema ljubitelja SF-a u Srbiji, kada sam ranije Google-ovao nisam naišao na ništa obećavajuće (jesam naišao na ovaj forum, ali, čini mi se, bio je tada manje aktivan). Ali kada sam na skorašnjem Kosmodromu (koji je bio na Japanizmu, pominjan je na forumu), video punu salu (možda ne baš punu ali barem 40 ljudi) ljubitelja SF-a i aktivnu diskusiju koja se tu vodila, pomislio sam da sigurno mogu negde na internetu pronaći još fanova :D

Više je po sredi to da fanova sada ima više nego ikada ranije, a mogućnosti koje pruža internet dovele su do uslovno rečeno zapostavljanja tradicionalnih zajednica, kakva je LK. Danas na Fejsbuku imaš više grupa sa po više stotina članova koje se bave fantastikom u različitim pojavnim oblicima i ukusima. Iz toga sledi da zapravo postoji više zajednica, koje su sve manje grupisane po geografskoj odrednici, a sve više po tematskoj.
First 666

Jane Snow

• 2
« Reply #730 on: 16-07-2015, 17:08:35 »
To su grupe, a ne zajednice.

Albedo 0

• Guest
« Reply #731 on: 16-07-2015, 17:29:01 »
Ima fanova, nema zajednice. U zajednici se ljudi vole, poštuju, žele da svakome krava živi, umesto da mre. Zajednica napreduje, brine o podmlatku, uvek ima na umu više ciljeve i opstanak grupe. Zajednica podržava originalne mislioce, ona je otvorena, miroljubiva, organizovana i mirna sama sa sobom.

u kakvoj ti to zajednici živiš, crno dijete!

Jane Snow

• 2
« Reply #732 on: 16-07-2015, 17:33:26 »
U naprednoj.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #733 on: 16-07-2015, 18:52:51 »

Tesla

• freelancer
  • 2
  • cut. play. edit. rewind. play.
« Reply #734 on: 16-07-2015, 20:22:06 »
sf nije mrtav.
hibernira
---
ne volim da upoznajem ljude koje ne poznajem

Jane Snow

• 2
« Reply #735 on: 16-07-2015, 20:50:16 »
Naravno da nije mrtav. Život i univerzum su, po definiciji, science fiction. Sve je naučna fantastika. Sad je pitanje samo da li je kvalitetan SF mrtav.

Linkin

• 3
« Reply #736 on: 16-07-2015, 21:08:37 »
Život i univerzum su, po definiciji, science fiction. Sve je naučna fantastika.

Svaka čast za toliki entuzijazam! Eto šta znači živeti SF! :|

Ipak, obrnuto je istina. Ne samo da to ne važi za ovaj trenutak vremena, već neće važiti ni za bilo koji budući.

Evo kako je Stiven Hoking, sa naučne strane, osporio da neke glavne ideje naučne fantastike (putovanje kroz vreme u prošlost, život posle smrti...) ikada mogu biti realizovane:

http://youtu.be/0Hve3dZGxso

Jane Snow

• 2
« Reply #737 on: 16-07-2015, 21:30:32 »
A gde je to Stiven Hoking, sa naučne strane, oborio neke glavne ideje naučne fantastike?  :) Izneo je tvrdnje, to je sve. 

Linkin

• 3
« Reply #738 on: 16-07-2015, 22:20:42 »
Pa, zar i savremeni SF ne barata M-teorijom i kvantnom fizikom na nivou tvrdnje? SF se indirektno poziva na naučne autoritete tipa Hokinga, kad upotrebljava takvu naučnu terminologiju. A Hoking decizno odgovara 'ne, nikada'.

Tako i treba da bude, jer F znači fikcija. Ne život, univerzum, stvarnost. Fikcija. Izmišljotina. :)

Tesla

• freelancer
  • 2
  • cut. play. edit. rewind. play.
« Reply #739 on: 16-07-2015, 22:33:35 »
Mislim da ovde niej problem u SFu kao takvom, vec sto sad za razliku od 80ih ima milion izdanja svacega pa je tesko nekim novim kvalitetnim stavrima da dopru do publike.

to vazi i za ostale zanrove, narocito one koji su popularizovani kroz film i druge medije proteklih deceniju dve
---
ne volim da upoznajem ljude koje ne poznajem

Jane Snow

• 2
« Reply #740 on: 16-07-2015, 22:46:51 »
Tako i treba da bude, jer F znači fikcija. Ne život, univerzum, stvarnost. Fikcija. Izmišljotina. :)

Heh. A šta ako je i život nečija izmišljotina? Ne zna to Hoking. Njegovi odgovori su njegovi stavovi. Kada sam poslednji put proveravala, Hoking još uvek nije bio sveznajući bog i otac.

Mislim da ovde niej problem u SFu kao takvom, vec sto sad za razliku od 80ih ima milion izdanja svacega pa je tesko nekim novim kvalitetnim stavrima da dopru do publike.

Ima i toga. Zagadili smo planetu ne samo fizičkim, već i duhovnim, nematerijalnim đubretom.

Linkin

• 3
« Reply #741 on: 16-07-2015, 23:03:22 »

Heh. A šta ako je i život nečija izmišljotina? Ne zna to Hoking. Njegovi odgovori su njegovi stavovi. Kada sam poslednji put proveravala, Hoking još uvek nije bio sveznajući bog i otac.

Zamena teze. Nema potrebe da mešamo Boga.

Stvar je u tome što SF fikcija koja se poziva na nauku (S znači nauka, a ne crkva), a SF pisac obično nije naučnik.

Hoking jeste. On nije sveznajuć, ali njegove pretpostavke imaju težinu, jer se zasnivaju na naučnom znanju.

BakaBandit

• 2
« Reply #742 on: 16-07-2015, 23:27:08 »
Pa, zar i savremeni SF ne barata M-teorijom i kvantnom fizikom na nivou tvrdnje? SF se indirektno poziva na naučne autoritete tipa Hokinga, kad upotrebljava takvu naučnu terminologiju. A Hoking decizno odgovara 'ne, nikada'.

Mada većina SF-a ima elemente koje si opisao, neki novija dela se povinuju pravilima koje je ovde Hawking, i ona su naravno čista fikcija, ali barem naučno-moguća fikcija (barem po dosadašnjim saznanjima)

1. Saturn's children i Neptune's brood od Charles Stross-a koji rešavaju probleme baš onako kako je Hawking pomenuo u ovom intervju, čovečanstvo je izumrelo (uglavnom) i zamenjeno robotima čiji je AI zasnovan na ljudskoj inteligenciji, sa sve emocijama, požudom i pohlepom, jednostavno nisu znali drugačije da naprave!

2. The Three-Body Problem, Liu Cixin. Ovaj roman opisuje međuzvezdani rat! Ali bez FTL-a(bilo kakvog) i bez previše magičnih tehnologija, i tamo gde odlazi u krajnost bira delove nauke koje ne poznajemo dovoljno da se njegove ideje mogu lako opovrgnuti...
Taj rat je spor, i rat je ideja i lojalnosti, fantastična knjiga od jednog inžinjera.

Ima i toga. Zagadili smo planetu ne samo fizičkim, već i duhovnim, nematerijalnim đubretom.

Ja bi ovde dodao da danas ima mnogo manje "zagađenja" u SF-u nego što je bilo u vrhuncu pulp ere 1930-ih, tada je papira bilo na pregršt i nije se biralo toliko revnosno, već samo da se popune stranice. Kako je SF pregurao taj period i izašao bolji iz njega, pošto su Asimov, Heinlein i Clark odrasli na tim pulp-ovima verujem da će i današnje prezasićenje na kraju izaći na dobro ^_^

Linkin

• 3
« Reply #743 on: 16-07-2015, 23:46:24 »
Mada većina SF-a ima elemente koje si opisao, neki novija dela se povinuju pravilima koje je ovde Hawking, i ona su naravno čista fikcija, ali barem naučno-moguća fikcija (barem po dosadašnjim saznanjima)

I ti SF koncepti koji su teorijski naučno mogući, tipa međuzvezdanih putovanja, su uslovljeni izuzetnim brojem faktora, koji su možda svaki za sebe prektično neostvarivi. Npr, prvi i osnovni faktor, gorivo za međuzvezdana putovanja. Teorija može takvo gorivo da 'izmisli', tj. da odredi potrebne performanse, ali uzalud ako nam nije dostupno, ili čak možda ni ne postoji u prirodi. Šta onda?

Kad se nađe gorivo, materijali za brodove, tj. legure koji će da izdrže te brzine.

Možda ni to ne postoji u prirodi. Ili nije dostupno.

A goriva/materijali koji su dostupni čine ta putovanja smešno sporim. Čak i za generacijska putovanja.

Generalno, mislim da se za razmišljanja o kosmičkim putovanjima ljudski vek mora prvo drastično produžiti. To možda čak i pre goriva i materijala. Naš trenutni životni vek je prekratak. I mi smo kao civilizacija osuđeni da tavorimo na jednom prizemnom nivou naučnih ideja, koji bi verovatno bio znatno viši da je ljudima omogućeno da žive recimo hiljadu godina. Zamisli Nikolu Teslu i Leonarda koji su živeli hiljadu godina i šta bi nam sve još otkrili.

Jane Snow

• 2
« Reply #744 on: 17-07-2015, 00:02:42 »
Zamena teze. Nema potrebe da mešamo Boga.

Ako pomeneš zamenu teze, pomeni i u čemu se ona sastoji. Ovako je to obična fraza.

Bog ovde, naravno, nije pomenut u religijskom kontekstu, već u kontekstu nekoga za koga se pretpostavlja da sve zna. Hoking jeste naučnik, izneo je svoje pretpostavke i tvrdnje na osnovu onoga što zna i predviđa. To ne znači da je u pravu. Ama uopšte.

I mi smo kao civilizacija osuđeni da tavorimo na jednom prizemnom nivou naučnih ideja, koji bi verovatno bio znatno viši da je ljudima omogućeno da žive recimo hiljadu godina.

E, ovo ćemo da kvotujemo pa da ti se smejemo za hiljadu godina. Možda ne mi, ali svakako neko ko je konačno osmislio kako da produži ljudski život na hiljadu godina.

A zamisli, na primer, da u svemiru postoje kretanja slična vodenim strujama, a mi ih još nismo otkrili. I zamisli da nam gorivo treba samo da stignemo do te struje, a onda da joj se prepustimo da nas nosi ogromnom brzinom kojom se kreće, kroz svemir.

Jasno je da Hoking neke stvari ne može da zna i predvidi. A svemir je još uvek pun tajni. A ljudi sve duže žive. Makar i kao kiborzi u kojima ubrizgane matične ćelije zamenjuju ostarelo tkivo novim i mladim. Na primer.

Linkin

• 3
« Reply #745 on: 17-07-2015, 00:25:54 »
Ako pomeneš zamenu teze, pomeni i u čemu se ona sastoji. Ovako je to obična fraza.

Bog ovde, naravno, nije pomenut u religijskom kontekstu, već u kontekstu nekoga za koga se pretpostavlja da sve zna. Hoking jeste naučnik, izneo je svoje pretpostavke i tvrdnje na osnovu onoga što zna i predviđa. To ne znači da je u pravu. Ama uopšte.

Zamena teze se sastoji u tome da ignorišeš ono 'naučna', koji jasno definiše nauku kao autoritet, i namećeš Boga. Kome se ne možemo obratiti za konkretne odgovore, ni da hoćemo. :mrgreen:

Nema nijednog dokaza da Bog postoji. Možemo ga posmatrati kao neko duhovno jedinstvo, harmoniju i sklad između svih ljudi. Ali, nešto više, teško.

Ti kažeš da Hoking možda nije u pravu. A šta ako jeste? Šta ako duša jednostavno ne postoji i nema ničeg posle? Kako da neko otkrije za milijardu godina, ili bilo kada, nešto što, jednostavno, ne postoji?

Svako može da tvrdi ovo ili ono. Nije toliko ni bitno šta ko tvrdi, već šta je istina. A u ovom trenutku nauka tvrdi, na osnovu dostupnih znanja, da ničeg posle smrti nema.

I mi smo kao civilizacija osuđeni da tavorimo na jednom prizemnom nivou naučnih ideja, koji bi verovatno bio znatno viši da je ljudima omogućeno da žive recimo hiljadu godina.

E, ovo ćemo da kvotujemo pa da ti se smejemo za hiljadu godina. Možda ne mi, ali svakako neko ko je konačno osmislio kako da produži ljudski život na hiljadu godina.

A zamisli, na primer, da u svemiru postoje kretanja slična vodenim strujama, a mi ih još nismo otkrili. I zamisli da nam gorivo treba samo da stignemo do te struje, a onda da joj se prepustimo da nas nosi ogromnim brzinama kojom se kreće, kroz svemir.

Jasno je da Hoking neke stvari ne može da zna i predvidi. A svemir je još uvek pun tajni. A ljudi sve duže žive. Makar i kao kiborzi u kojima ubrizgane matične ćelije zamenjuju ostarelo tkivo novim i mladim. Na primer.

Ideja produžetka dužine života nije ni najmanje smešna. Sve velike krize s kojima se danas suočavamo i jesu proizvod kratkog životnog veka generacije. Uzgoje se jedna stada ovaca za šišanje, i taman kad se malo opamete kraj, ajde sad sve isto sa novim ovcama, iste podvale političara, iste laži, sve ispočetka sa drugim ljudima.

Da su ljudi isti nešto bi naučili i ceo sistem bi kretao unapred umesto ciklično se vrteo u mestu. Mi kao civilizacija nemamo dobro postavljene dugoročne ciljeve jer smo kao pojedinci previše kratkotrajni, pa smo zato više okrenuti hedonizmu, umesto daljem razvoju i napretku. Mi smo, jednostavno rečeno, civilizacija nezrele dece.

A što se tiče tih struja, možda si u pravu. Problem je što mi ne možemo ni do Marsa i nazad, a kamoli negde dalje, izvan Sunčevog sistema.

Da bi uopšte krenuli da se pomeramo s mesta prvi korak je izgradnja kolonije na Mesecu. Da bi uopšte mogli da ovladamo dovoljnim brojem patentnih rešenja potrebnih za kolonizaciju Marsa.

Ali, ko će da u kolonizaciju Mesec ulaže bilione, od čega nema kratkoročne ekonomske koristi, kad nismo ovladali ni planetom Zemljom?

Albedo 0

• Guest
« Reply #746 on: 17-07-2015, 00:30:17 »
ovo mora da je neka ideološki iskrivljena svijest, čim neko misli da će matične ćelije da produže život čovjeka ili da će neke vodene struje da ga vode kroz svemir, to su stvarno vlažni snovi i ništa više od toga

rekoh već - najobičniju komunu sa recimo 10 hiljada stanovnika na Mjesecu, dakle na Mjesecu, ne Marsu ili tako nešto - nikad neće napraviti

kamoli putovati po drugim galaksijama, kamoli živjeti hiljadu godina

ljudi su izgleda izbezumljeni otkad im je ''Bog umro'', ne znaju šta će sa sobom, tješe se nekim glupim formama vječnog života, kao ''uploadovaću mozak u kompjuter i sve će biti u redu'', kao da nisu slične gluposti mislili i za gramofon, kad su uzimali ljudske lobanje i mislili da će gramofonska igla da iščita kakav primalni zvuk na lobanji, ili kad su pisali priče o tome da iskopaju Getea i rekonstruišu ždreslo i glasne žice, kako bi mogli da ga čuju uživo

sve su to odavno u ovom ili onom obliku prežvakae budalaštine, saberite se ljudi, neće čovječanstvo niđe sa Zemlje, sem u pepeo i šaš

što se mene tiče, ko u 21. vijeku i dalje piše knjige o tome da su se ljudi preselili a neku drugu planetu ili Mjesec - on piše najgluplju neplauzibilnu fantastiku, ne SF

ko danas piše da ljudska memorija, ljudski um može da se prebaci u kompjuter, ili da će vještačka inteligencija da se neviđeno razvije i prevaziđe čovjeka - taj piše kretensku fantastiku, a ne SF

itd, itd

BakaBandit

• 2
« Reply #747 on: 17-07-2015, 03:01:40 »

što se mene tiče, ko u 21. vijeku i dalje piše knjige o tome da su se ljudi preselili a neku drugu planetu ili Mjesec - on piše najgluplju neplauzibilnu fantastiku, ne SF

ko danas piše da ljudska memorija, ljudski um može da se prebaci u kompjuter, ili da će vještačka inteligencija da se neviđeno razvije i prevaziđe čovjeka - taj piše kretensku fantastiku, a ne SF

itd, itd

Interesantan stav, da li imaš da mi preporučiš neki dobar SF, što ti smatraš dobrim SF-om da pročitam?
Nešto optimistično i ohrabrujuće u duhu klasičnog SF-a npr?

Jane Snow

• 2
« Reply #748 on: 17-07-2015, 06:49:21 »
Ne znam šta je nejasno u činjenici da je komparacija sa bogom iskorišćena u svrhe ilustracije da neko ne može sve da zna.

Ti kažeš da Hoking možda nije u pravu. A šta ako jeste?

Upravo je ovo poenta moje komparacije (zato u toj izjavi i piše "možda je u pravu": ne može da se zna da li je u pravu ili nije, te je svako postavljanje Hokinga na temu i citiranje njegovih reči isto kao i religija: veruje se u ono što kaže Hoking, kao što se veruje u Boga jer to kaže crkva, prorok itd. I jedni i drugi raspolažu istim dokazima i činjenicama da je put kroz vreme nemoguć, tj. da "Bog" (pa makar i u obliku naprednije vanzemaljske civilizacije) (ne) postoji.

Životom posle smrti ne bavi se (primarno) naučna fantastika, već upravo - religija. I paradoksalno je što ti smeta pominjanje boga (iako se ne razumemo u kom kontektsu je pomenut), a koristiš se religijskim argumentom, te naučnoj fantastici prepisuješ nešto što nije njena tema.

Što se tiče nauke - život posle smrti nedvosmileno postoji. Materija i energija su neuništivi, samo menjaju oblike. Danas su atomi deo čoveka, sutra deo drveta ili minerala. Atom nastavlja da postoji. Sva postojeća količina energije postoji od velikog praska i tu je - oduvek postoji ista količina energije. Energija iz čoveka (životinja, biljaka), nakon smrti, premešta se u druge forme, a, možda, i tela. Život, kao koncept, je, naravno, veći i komplikovaniji od svesti jedne beznačajne tačke u svemiru i njenog ega. Bez smrti nema ni života, to znamo. Kako onda ne postoji život posle smrti? Hoking je mogao da bude i precizniji u svojim "naučnim" odgovorima, te da jasnije definiše "život", umesto što je navikao da daje "populističke" odgovore.

Ideja produžetka dužine života nije ni najmanje smešna.

Nije smešna ideja produžetka života, već tvoja izjava da su ljudi na nešto osuđeni i da je gotovo. Na isto se svode i izjave ovog batte, koje su, iskreno, za ignorisanje, jer on samo nabacuje tvrdnje bez ikakve argumentacije, dokaza, a ljudi prevaziđu takav način diskusije u tinejdž dobu - kada deca, koja su nekoga u trećem osnovne, zvala štreberom, shvate da je taj štreber izrastao u najboljeg frajera.

Doduše, istorijski, ljudi su takav način diskusije prevazišli još kada su ispali smešni tvrdeći da je zemlja ploča.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #749 on: 17-07-2015, 09:39:51 »
Besmrtnost je itekako zastuplena tema u SF-u. Da navedem samo neke priče s tom tematikom: „Besmrtni bard“ Isaka Asimova, „Stalno se vraćajući kući“ Ursule Legvin i Šeklijev „Besmrtni vojnik“ se bave upravo besmrtnošću.