Author Topic: SF JE MRTAV ŽANR  (Read 84530 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
Re: SF JE MRTAV ŽANR
« Reply #350 on: 29-06-2015, 13:23:18 »
u pravu si, zosko, utoliko što se svakako neću srozavati pretresanjem intimnog života ma kojeg diksutanta ovdje (takvi komploti i pikanterije su beskonačna čežnja jednog dottore di sinistra scienzia, sudeći po intenzitetu uzbuđenja u posljednjem postu podignutog do nad-kategorije "ustasha")

stoga ću reći libeatici
da, kako razumjeti (druge)? to je dobro pitanje, no to je ujedno pitanje u kojem ti pokazuješ određeni manjak sposobnosti. jer, i ja kažem bez ironije, da temeljni problem koji je iskrsao na -ovom- topicu nadilazi usko područje SF-a (premda je "znanje SF-a" neophodan uvjet da se ponudi "puniji", ne čisto-formalistički odgovor. koliko vidim, nijedan diskutant ovdje ne zadovoljava SVE potrebne uvjete, a čak primat dajem non-sf uvjetu)

a kako je tebi ovo bitna stvar, a meni ne, te kako se istinski ne razumijemo (više je do tebe, da budem SASVIM jasan), o ovoj stvari nema svrhe dalje pričati

možda će negdje drugdje biti prilike, možda ne... preživjet ćemo
Od danas ću biti Kao Sunce Jasan.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #351 on: 29-06-2015, 13:27:00 »
smore, da se mozda nisi sudario sa zrcalom pa se prepoznao u mom izvornom obracanju? ne znam. obicno te nazivam "gulom".

mačji proljeve, umesto ove gomile praznoslovlja bolje izađi s nečim konkretnim umesto ovih ispraznih naklapanja, tračeva, insinuacija i vređanja, ako si sposoban izdići se iznad toga.
vidim da si ti isto ko i napuhani pingvin nesposoban sročiti jasnu i glasnu rečenicu, nego sve nešto jezuitski zavijeno, zamumuljeno, ni tamo ni vamo, pa vi bedni smrtnici odgonetajte šta je veliki Um (U-m) htio reć.
jes, zabole me.

ps: ionako se nadam da će ova deonica biti odsečena i bačena na deponiju, od momenta kad je ustaša krenuo sa ničim izazvanim vređanjem.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #352 on: 29-06-2015, 13:29:16 »
tata ti je ustaša, vrtni dottore

Albedo 0

• Guest
« Reply #353 on: 29-06-2015, 13:35:03 »
nisam znao da je libeat ustaša. Mada stvarno ničim izazvana vrijeđa

....

• 4
  • 3
« Reply #354 on: 29-06-2015, 13:40:44 »
u pravu si, zosko, utoliko što se svakako neću srozavati pretresanjem intimnog života ma kojeg diskutanta ovdje (takvi komploti i pikanterije su beskonačna čežnja jednog dottore di sinistra scienzia, sudeći po intenzitetu uzbuđenja u posljednjem postu podignutog do nad-kategorije "ustasha")
...

hehe, bas nisi osoba vredna kao sagovornik i covek, necu te prisiljavati da se srozas iako maliciozna vrsta. :)

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #355 on: 29-06-2015, 13:47:54 »

ne, tata mi je mrtav, glupane.
a ni kad je bio živ nije bio ništa slično tome.

a ne znam šta mi je i trebalo da se uplićem s ovim govnima, zaista.

valjda mi se smučilo kad vidim da kvazihumanoidni ekvivalenti mačjeg proliva bljuju po nekome ko je nešto ipak uradio i ima iza sebe više od forumskog praznoslovlja i 'usta moja, hvalite me' patoloških proliva, kao pingvin i žoško.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #356 on: 29-06-2015, 13:49:13 »
zosko

ma daj nemoj i ti potonuti u melodramu
mislio sam na čitavu ovu situaciju koja se isplela, sve nešto zaplotnjačko, končići, povlačenja, natezanja. baš za gula, to je njegova scienzia = to je za tog malog sroljca.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #357 on: 29-06-2015, 13:51:50 »
gule,
ne uplićem tvog oca. nego je ono odgovor tebi da si evidentni debil... pa makar si nešto uradio (možda ne sasvim debilno)

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #358 on: 29-06-2015, 13:57:51 »
gule,
ne uplićem tvog oca.

ti si evidentni debil i definitivno si se ispisao iz bića vrednih mog daljeg obraćanja.
i do sada ti je to bila nezaslužena privilegija a od sad pa nadalje prepuštam te glupaku izbosne i njegovim naduveno-praznim tupljavinama: to je tvoj nivo.

....

• 4
  • 3
« Reply #359 on: 29-06-2015, 13:59:45 »
zosko

ma daj nemoj i ti potonuti u melodramu
mislio sam na čitavu ovu situaciju koja se isplela, sve nešto zaplotnjačko, končići, povlačenja, natezanja. baš za gula, to je njegova scienzia = to je za tog malog sroljca.

mda, jasno, kakva melodrama. jedino je doktor gul znano dovoljno vrijedan covjek za njuskanje oko septickih jama, nije da je bas morao dokazati, ali ta priroda... tesko ce pustiti.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #360 on: 29-06-2015, 14:05:14 »
idi, sinistrični
ovoliku čandalu nije ni Nietzsche pretpostavljao: jebote, ti beskrajno mrziš što je nekome albedo poticajniji od tvojih nagvaždanja. žalim, svoj kult možeš širiti na lokacijama (boguizanogu) gdje nema sunca.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #361 on: 29-06-2015, 14:07:19 »
upravo to, zosko

Albedo 0

• Guest
« Reply #362 on: 29-06-2015, 14:22:53 »
možeš samo da ga blajvaš, nišilista.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #363 on: 29-06-2015, 14:52:44 »

možeš samo da ga blajvaš, nišilista.

jedino je doktor gul znano dovoljno vrijedan covjek za njuskanje oko septickih jama

okupila se tri ugursuza, tri bednika, tri govneta - tačno po meri.

naravno, nema za čoveka većeg komplimenta nego da ga ovakvi bednici i ništaci napadaju: jasan pokazatelj da sam na pravom putu.

ipak, sad kad ste se tako lepo okupili u zajedničkom blatu, blajvajte se uzajamno, doktor vam više neće smetati. a i ne priliči mu sa svinjama. neki nivo ipak mora da se drži, čak i na sagiti.

Albedo 0

• Guest
« Reply #364 on: 29-06-2015, 15:28:42 »
nikad ne spominjem ničije roditelje i to svakako nije u redu, ali nišilistino izmotavanje je besramno*. On izgleda misli da lijepo ogradi kineski zid oko nekih svojih svetinja i onda da lijepo sere direkt u bosanska usta. Poduvaš mi žirafu, majmune.

Da lijepo zaključimo, kad je već deponija blizu. Najogavnija osoba na forumu svakako je južnoafrička šiptarka. Kada je lijepo dokazana interkontinentalna bruka sa Haute Tension člankom, kada je dokazano da autor NEMA POJMA, da brka pojmove, da lupeta, da piše salatu od riječi, onda misli da će sve da riješi time što nekoga nazove ''glupakomizbosne''

a da ga apologetkinja diletantizma vadi iz govana koje je sam izasrao. Nemaš pojma, majmune, dokazano nemaš pojma. Piši ti predgovora do prekosutra, ja sam tvoj najekskluzivniji članak rascopao na komade. Istina je glavna, majstore, NE broj napisanih predgovora i članaka po raznoraznim domaćim časopisima i knjigama, koji su ionako svi bezvrijedni na internacionalnom nivou.

Tamo gdje je važno, palgrejvo si mi mekmilana.

U akademskom smislu mi nisi do koljena. Pa ti ni ne razumiješ napisano, tebi je sve to drkađon, jer si neuk i poluobrazovan. Znam da boli, ali razdvoj malo te privatne fantazije, ja ti roditelje nikad nisam spominjao, čak ni u šali, ni bezazleno, ni bez zle namjere, nikad. Stoga blajvaj žirafu.

Kad dobiješ direkt aperkat sa dokazom da ''ne znaš šta su rod, pol i seksualnost'' (a pišeš članak o tome!) to NE možeš da zataškaš vrijeđanjem o ''međedima izbosne'' i slično. Jer si dokazani diletant.

Sve stoji kano klisurine. Članak Haute Tension je glupost, koju bi pisao diletant s druge godine studija, jer pojma nema šta je pol a šta rod, i šta je uopšte seksualnost u teoriji roda. Ti to ne znaš, obrukao si se na više kontinenata, i odjebi bre više. Kad uzimaš Batu u usta (a uzeo si ga prvi), sjeti se Haute Tension, da znaš đe ti je mjesto. I ti, ''doktore'', i tvoja apologetkinja diletantizma.

Idi održavaj taj ''nivo'', samo ne znam koji nivo, pošto ja gore vidim u čemu se valjaš.

*treba li reći da je meni bar jedan sagitaš spomijao pokojnog roditelja u podjebavačkom smislu, dakle podjebavačkom, ne uvredljivom, iako sam mogao biti mamlaz pa da to zloupotrebim. Taj sagitaš je neko sa kim nemam nikakav problem, jer em znam da on nije znao, niti da je imao fundamentalno zlu namjeru. Možda se ta osoba čak ni ne sjeća da me je podjebavala preko pokojnog roditelja. Zato i ne spominjem ime osobe, nema potrebe za tim, nemam ništa da joj zamjerim. Uz to, ako se neko osjeti uvrijeđenim, može i izvinjenje da traži, pa ako ne dobije onda neka raspali.

Ali mene neće da trpa u imaginarne grupe koje mu vrijeđaju pokojne roditelje, a da mu bar ne poručim da blajva žirafu.

....

• 4
  • 3
« Reply #365 on: 29-06-2015, 16:43:55 »
...umesto ove gomile praznoslovlja bolje izađi s nečim konkretnim umesto ovih ispraznih naklapanja, tračeva, insinuacija i vređanja, ako si sposoban izdići se iznad toga...

a, sto odmah ne kazes. cuj, u povjerenju, libe je sagradila kucu na vrhu planine mafadi, a i ti bi da si pravi doktor koji se razumije u nivo poput nje. no shvacam da su lovecraftova amaterska nedjela nepovoljno djelovala na tebe.

Franz Xaver von Baader

• 4
  • 3
« Reply #366 on: 29-06-2015, 16:57:14 »
polako bato... ne nasjedaj na gulove konstrukcije
kako je zosko dobro uočio, on je toliko septički tip da reakciju na njegove prostačke kvalifikacije inscenira kao da je on tu žrtva, kao da mu se dira roditelje. ne, jasno je da kad ti netko lijepi neku etiketu (ako želi, libeat tu može tražiti tragove malicioznosti), recimo kad ti dobacuje "ti si ustaša", a ti mu odvratiš "tata ti je ustaša", dakle jasno je da ta rekacija nije upućena ocu, roditeljima i sl. nego da se tako kolokvijalno kaže "ti si evidentni debil".

da, takvo manipulativno izvrtanje i podizanje na razinu spektakla-za-svjetinu, igranje va bank računajući solidarnost drugih zamjenom teza ("svetinja!"), e to je u pravom smislu "sinistra scienzia", to je niskost i podlost guliše. gule, jednostavno trebaš početi raditi na sebi, to je jedini put.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #367 on: 29-06-2015, 19:23:43 »
ono kad neko pred svima pojede govno - i to je kao sunce jasno da je pojeo govno -a onda krene sa palamuđenjem: 'ma nije to govno nego se pingvin posro'.

a onda još naiđe neki ološ - komada dva - da mu aplaudira.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #368 on: 29-06-2015, 19:29:59 »
Dakle, na ovoj temi je SF definitivno umro...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #369 on: 29-06-2015, 19:39:21 »
Baš. Nema me nešto manje od 24 sata, a za to vreme SF umre retroaktivno. Vraćajući se u doba svetog Avgustina i još dalje, kralja Kula, u praskozorje čovečanstva.

Sad više nema poente ni da tražim gde sam stao, na veliko Scallopovo olakšanje.
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Albedo 0

• Guest
« Reply #370 on: 29-06-2015, 19:51:10 »
dok se probiješ kroz fascinantnu količinu naduvenosti i licemjerja gedžovanskoga, svakako da se izgubi poenta, no možda Boban poćera to na deponiju

....

• 4
  • 3
« Reply #371 on: 29-06-2015, 19:52:25 »
sf umro? kako umro? gdje? trazilo se podizanje na visoki nivo u skladu strucnjaka za sf, psihologiju, socijalnu inteligenciju i sparoge, pa se podiglo. ziv je sf, mrtav nije, dok je dobro utvrdjen u planina.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #372 on: 29-06-2015, 19:53:45 »
Scallopu svejedno. Mada mu nije jasno kakvo olakšanje treba da oseti. Doklegod govorimo o SF knjigama ja sam tu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
« Reply #373 on: 30-06-2015, 11:30:24 »
Privodite kraju salve trtljanja na ovom topiku; kada se vrnem kući i krenem da ga čistim od budalaština da ne pogubim ceo dan...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Albedo 0

• Guest
« Reply #374 on: 30-06-2015, 19:06:41 »
da, sad je mnogo čistije, hvala Bobane!

Boban

• 3
« Reply #375 on: 30-06-2015, 22:21:19 »
Bato, i ti si na spisku za heftanje. Pingvin i Zosko, proterani sa svih foruma od iskona do defkona, kojima sam pružio utočište, a svu trojicu SF&F nit zanima nit ga poznaju, stvarno počinjete da smarate poštene učesnike koji su ovde došli po svom izboru, a ne jer ih nigde drugde niko neće.
Nadam se da će predstojeće pretamburavanje sajta dati bolje mogućnosti kontrole i sputavanja nad ludacima...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

....

• 4
  • 3
« Reply #376 on: 30-06-2015, 22:47:27 »
nema potrebe za analizom necijih preferencija i motiva dolaska koji sezu u, recimo, vremena simultanih aktivnosti, te roditeljskog dozivljaja pruzanja toplog utocista, budimo prakticni.

sta sam nakon r55 imao reci self-loving, umisljenoj, u svakom pogledu amaterskoj, malogradjanskoj, iskljucivoj i ignorantnoj ludjakinji, zakulisanoj iza beskrajne blagoglagoljivo-verbalne kenjaze, sricanje cije apsolutno jedina kvaliteta doticne, u kojoj cak donekle sposobna zaokruziti misli, iako jadne, rekao sam. neka bude pedagoski od plebsa.

pokrenite ekskluzivni literarni krug i zivite sf, dobro vama, dobro meni. bah, sta sad.

Albedo 0

• Guest
« Reply #377 on: 30-06-2015, 23:33:38 »
Bobane, to što zoveš poštenim učesnicima gestapo bi utamničio i bacio ključ.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #378 on: 01-07-2015, 00:06:06 »
Šta mu je to r55? Mislio sam da je "reply #55", ali to je neki sitni Najtflajerov one-liner, pa je r55 verovatno nešto drugo.

RedSonja

• 4
  • 3
« Reply #379 on: 01-07-2015, 00:33:40 »
. Pingvin i Zosko, proterani sa svih foruma od iskona do defkona, kojima sam pružio utočište, a SVU TROJICU SF&F nit zanima nit ga poznaju,
zosko ovo se verovatno misli na pingvina tebe i tvog imaginarnog prijatelja

....

• 4
  • 3
« Reply #380 on: 01-07-2015, 00:48:07 »
misli se na pingvina i mene, koji ocigledno vrijedimo po "ljudina i po" finih osoba ili dvadeset snobova, znaci osamnaest libeat i trideset gula. bar je to jasno.
r55 = radionica.

....

• 4
  • 3
« Reply #381 on: 02-07-2015, 00:23:38 »
...
Nadam se da će predstojeće pretamburavanje sajta dati bolje mogućnosti kontrole i sputavanja nad ludacima...

tebe cu "preduhitriti", ne bas zbog slicnih komentara, vec jer smo svi zajedno ipak malo stariji i ozbiljniji, u vremenima kakva vec jesu.
kad sam se obratio libeat, namjera je vec bila ukljucena, a ne zelim da te narod poteze zbog prisile dijeljenja istog prostora sa mnom.
ne smatram sagitu potonulom, kao poneki, bilo je i boljih vremena sto se tice druzenja, pa tako i sf-a, mislim da jedno bez drugog ne ide, za moj subjektivni ukus pomalo odlazi u sterilno-utegnuto, sto ne mora biti lose, mozda se vrati na staru razinu slicnoj limitu 500 kvalitetnih clanova.
tu ja kao ucesnik, kojem sf tek interes u rangu hobija, nikako ne zelim biti faktor koji bi remetio razvoj.
mislim da je bilo i lijepog druzenja, mnogi nickovi ostali su mi u dragom sjecanju, te vam zelim mnoge lijepe trenutke, puno sf-a i staru opustenost uz pozdrav.

Albedo 0

• Guest
« Reply #382 on: 02-07-2015, 00:26:41 »
šta sad palamudiš?

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #383 on: 03-07-2015, 08:41:21 »
Vladušić se ovaj izgleda slaže s Batom

(http://www.maticasrpska.org.rs/letopis_495_6/ ТЕМАТ: „ВИСОКА“ И „НИСКА“ КЊИЖЕВНОСТ – СА НАВОДНИЦИМА ИЛИ БЕЗ ЊИХ?)
http://www.maticasrpska.org.rs/letopis/letopis_495_6/16%20Vladusic.pdf

(Mrzi me da sređujem ovo dole xD)

И м а ,   н аим е ,н еч е г   с и м пт ом ат и чн о г   у   ч ињ ен иц и   д а   ј е   п рв и   д е о   с ер иј ал аMatrix,последња значајна творевина SF уметности, настао 1999. године.То је цезура простирања SF уметности.Н ак о н   т о г   в р ем ен а   S F   с е   и л и   т р ив иј ал из уј е   у   т ем ат из ац иј ам асуперјунака, или уступа место епској фантастици. Мислим да јеразлог томе управо чињеница да јеMatrixс в ој и м   с ав р ем ен иц им а   в е ћм ог а о   и зг л ед ат и   к а о   н ау чн а   р еа лн о с т ,   а   н е   н ау чн а   ф а нт ас т ик а .   Так осе изгубио читаочев осећај изолованости од света од кога зависиж а нр о вс к а   к њ иж е вн о с т ,   к ој а ,   з ап р ав о ,   с в ој и м   п ок л он иц им а   п р од ај еу п р ав о   т а ј   о с ећ а ј   е с к ап из м а .   У   т р ен у тк у   к ад а   ј е   п ос т ал о   а кт уе лн оо с ећ ањ е   д а   ј е   ч ов еч а нс т в о   н а   п р аг у   н ов е   н ау чн е   р ев ол уц иј е ,   н ик ак в аф а нт аз иј а   у   д ом ен у   н аук е   н иј е   в иш е   и зг л ед ал а   к а о   ф а нт аз иј а .   Ч и ­т аоц и   к ој и   к њ иж е вн ос т и   п р ис т уп ај у   п р е   с в ег а   к а о   з аб ав и ,   ш т означи као искораку из света, нису више могли да поднесу сазнајниефекат жанра који је Пекић ценио. Тада настаје скретање ка епскојф а нт ас т иц и   и л и   к а   п с еуд ор ел иг иоз н о ј   н ар ац иј и   о   с уп е рј ун ак у   к ој испасава човечанство. У преводу, то значи да „ниска” књижевностданас нема ону сазнајну актуелност коју је у њој похвалио Пекић.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

scallop

• 5
  • 3
« Reply #384 on: 03-07-2015, 09:00:00 »
Pošto je to Vladušić napisao lakše mi je. Samo bih napomenuo da se i Vladušić fata za bioskop, a ne za knjigu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #385 on: 03-07-2015, 09:04:53 »
Sad sam proguglao ko je taj Vladušić, i šta ste piskarali ovde o njegovim pokušajima proze. :lol:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Albedo 0

• Guest
« Reply #386 on: 03-07-2015, 09:39:26 »
fata se on i za knjigu, Matrix mu je samo simptom, jelte

vrlo zanimljivo, dakle

pseudoreligiozna naracija o superjunaku koji spasava čovječanstvo nije SF, pa normalno! 8-)

znači Boban u životu nije napisao SF 8-)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #387 on: 03-07-2015, 09:42:40 »
Najpre, ne prihvatam formulaciju "ste piskarali", jer ja nigde nisam pominjao Vladušića. Kao jezikoslovac, trebalo je da napišeš "je piskarano". Tako bi me oslobodio ove reakcije.

Molio bih sve one koji uzmu učešće na ovom topiku da izbegnu povezivanje SF literature sa SF filmom. To je kao dupe i oko. Prvo je individualno delo, a drugo je kolektivno, tako da odgovornost nije u istom domenu. Dalje, napominjem da je SF u svojoj ranoj fazi bio prisutan kroz omladinsku književnost (tako smo je i zavoleli) i da bi promišljeniji pregaoci lako pozicionirali prelomnu tačku kada je deo SF-a ostao u omladinskoj književnosti, a značajniji deo otputovao na drugu stranu. Takođe, prisutna su i uverenja o kognitivnoj funkciji SF-a (evo, Vladušić to mišljenje pripisuje Pekiću), a ja preko dvadeset godina objašnjavam da ta tvrdnja blage veze s mozgom nema, jer ko se uči u SF-u, taj pre toga ništa nije znao.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #389 on: 03-07-2015, 10:08:45 »
Tja. Zato ja volim prirodne nauke. Kod vas društvenjaka i umetnika sve možeš da kažeš i da ostaneš živ. Matriks je poslednja značajna tvorevina SF umetnosti. A nije Inception, i nije Donnie Darko, i nije... da navedem još par filmova koji bi mogli da idu rame uz rame sa tim. Evo ja kažem da je Odiseja u svemiru poslednja značajna tvorevina SF umetnosti, pa probajte da mi oborite tvrdnju. Ili Brazil. Ili, ne daj Bože, Planeta majamuna... E, pošto je od Matriksa SF umro, sad dolaze superjunaci i epska fantastika... A nisu tu bili pre toga, već su sada nahrupili. A onda briljantna tvdnja da je SF umro zbog toga što je Matriks svojim savremenicima izgledao kao naučna realnost. To je jako utemeljeno. Baš od Matriksa se izvrnuo i sada samo povremeno trzne nogicama. Superjunaci mu povremeno daju veštačko disanje a GRRM špricne ledenu injekciju... Pa sjajna tvrdnja da je u tom trenutko postalo "aktuelno osećanje da je čovečanstvo na pragu nove naučne revolucije". Evo nama je baš te 1999 godine sve bilo jasno i batalili smo SF jer smo shvatili da smo na pragu. Pa smo se sapleli preko praga i batalili saznajni efekat žanra. Daj, ne zajebavajte me...

Bobane, a kukao si da LMS nikada nije objavljivao žanrovsku literaturu. Eto ti je sad...

Uzgred, Oče, ti baš nemaš milosti prema nama od rane zore...  :(
Mica

Albedo 0

• Guest
« Reply #390 on: 03-07-2015, 10:16:48 »
prirodne nauke ili društvene nauke, kad dođemo do određenja godine, vala nijedna nauka ne može tačno da je odredi

sem što valjda ovi prirodnjaci misle kad bubnu da je prije 10 miliona godina hodao brontosaurus da je to vraški precizno. Sem što je vjerovatno najgrđe nagađanje ikad.

tako da dajte vi neku opipljivu kritiku mog novog omiljenog analitičara 8-)

Albedo 0

• Guest
« Reply #391 on: 03-07-2015, 10:19:50 »
Takođe, prisutna su i uverenja o kognitivnoj funkciji SF-a (evo, Vladušić to mišljenje pripisuje Pekiću), a ja preko dvadeset godina objašnjavam da ta tvrdnja blage veze s mozgom nema, jer ko se uči u SF-u, taj pre toga ništa nije znao.

sem što je to bukvalno dokaz kognitivne funkcije SF-a

eno onaj Kurcovel, što laže jadan narod da se uvećanjem procesorske snage može napraviti bolja vještačka inteligencija, to je upravo pokazatelj kako je SF upropastio kognitivne funkcije stanovništva

scallop

• 5
  • 3
« Reply #392 on: 03-07-2015, 10:20:55 »
Vodi ga kući pa ćete obojica dobiti ono šta ste zaslužili.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #393 on: 03-07-2015, 10:26:15 »
Scallope, nije problem što Bata ne uči preko SF-a, već što ne uči uopšte, već samo piskara po forumu i nervira nas...  :)

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #394 on: 03-07-2015, 10:33:45 »
Eh, kad bi samo Bata bio problem, sašili bismo mu trokraku kapu. Daleko gore je što su neki "ozbiljniji" ljudi inertni, pa smo svedeni na potprcavanja (mikroagresija) i prestajemo da budemo konstruktivni prostor fantastike.

Albedo 0

• Guest
« Reply #395 on: 03-07-2015, 10:46:42 »
pa kad se vatate za godine, kao da je hronologija neka pouzdana stvar, ne mogu da se dogovore ni kad su neke izumrle umjetničke epohe počele ili završile, a ne kad je nešto aktuelno u pitanju

ili ova kognitivna funkcija, scallop griješi, misleći da se kognitivne funkcije mogu samo unapređivati. Mogu one i da se kvare i nazaduju, štaviše, to je pravilo, kognitivni napredak je izuzetak

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #396 on: 03-07-2015, 10:50:55 »
Matriks je budistička alegorija. U njemu je SF sekundaran.  :wink:

Bato, uzalud ti je pozivanje na Živkovića. Ja sam njegovu enciklopediju izgustirao još pre dvadeset i kusur godina, te dobro znam kako čovek razmišlja. Svaka njemu čast na doprinosu izučavanju žanra u ovoj zemlji, ali jasno se vidi da ga u ovom slučaju vodi nostalgija: za njega je SF vezan za određene pisce i teme unutar žanra, i sa njihovom "smrću" umire i "žanr" u njegovim očima. To je tako očigledno svakom ko ga je dublje čitao. I PTY je to potvrdila iz svog ugla.

A=A+1 znači: SF nije ono što je nekad bio, ALI, nije se ni toliko promenio da bi postao nešto drugo. Potrebna je nova definicija koja će preciznije odrediti današnje stanje žanra, ne izneveravajući njegove korene i doprinose kroz istoriju. Samo je nemoj očekivati od mene. Sva moja pitanja su tu samo da bi zamutila temu... jer kada se ova izbistri, možda ugledaš neke nove mogućnosti. Recimo, SF smešten u prošlost. Ili u sadašnjost. Ionako dobar deo filmova sa motivom putovanja kroz vreme zadovoljava ovaj uslov. Drugo, šta bi danas bila Odiseja u svemiru? 2001. je prošla odavno. Veće je pitanje: kako nešto što je bilo SF u doba kada je napisano/snimljeno kasnije gubi to svojstvo? Možda ljudi nisu u mogućnosti da izađu daleko izvan Sunčevog sistema - lupam, ali uzmimo to kao primer - iz razloga koji nam trenutno nije poznat, i, kada bi ta hipoteza postala naučno dokazana, gde bi to smestilo sve one silne romane, priče, filmove i ostala dela u kojima vidimo ljude po drugim galaksijama?

I, na kraju

pobogu ridikuli, ja nisam rekao da SF danas nije naučno plauzibilan, stvarno dokle se mlatimo oko toga.

Može da zvuči nejasno, priznajem, pa ću preformulisati: rekao si, efektivno, da ono što se danas piše i objavljuje kao SF često nije naučno plauzibilno, stoga nema pravo na tu etiketu. No, to je za drugu temu, za koju sad nemam vremena.
nisam ni to reko, već se ticalo socijalne relevantnosti pravog SF-a (i popularnosti neplauzibilnog), al ta debata je izgleda zakopana pod novim naletom diskusija...

ali u centru svega je naučna plauzabilnost, koju sada dobar dio SF-a nema, prosto jer više i nije SF već obična fantastika.

O društvenoj relevantnosti otom potom.

P.S. Kognitivna funkcija SF-a?! Lako je dokazati - prelako, u stvari - da su kroz istoriju SF-a ljudi najviše bili inspirisani najnenaučnijim delima u sumnjivim okvirima žanra. Nije hard SF taj na kome su se deca učila začuđivanju kroz nauku, već omladinska i palp literatura i odgovarajući filmovi i TV serije (tj. spejs opera).
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #397 on: 03-07-2015, 11:03:31 »
Bato, ako već nisi mogao uživo kao scallop i ja da gledaš, nadam se da si imao priliku bar na jutjubetu odgledaš neku epizodu serije "Svemir 1999" da vidiš kakve si domete ekspističke umetnosti propustio dvadesetak godina ranije od "dana D" :) .

Uzgred, već me pomalo nervira što, verovatno zbog godina, ne mogu do kraja da shvatim gde prestaje bućkom lupnjanje po vodi, a kad počinje prosto nerazumevanje.

Sve mi se čini da je stalno u toku "običan dan za pecanje"...
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #398 on: 03-07-2015, 11:23:28 »
pa kad se vatate za godine, kao da je hronologija neka pouzdana stvar, ne mogu da se dogovore ni kad su neke izumrle umjetničke epohe počele ili završile, a ne kad je nešto aktuelno u pitanju

ili ova kognitivna funkcija, scallop griješi, misleći da se kognitivne funkcije mogu samo unapređivati. Mogu one i da se kvare i nazaduju, štaviše, to je pravilo, kognitivni napredak je izuzetak

Kad god napišeš da ja grešim, ozbiljno se zamisli, neki od tvojih kognitivnih kapaciteta je u ozbiljnoj regresiji. Svi ostali ponešto i nauče.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #399 on: 03-07-2015, 12:24:58 »
A=A+1 znači: SF nije ono što je nekad bio, ALI, nije se ni toliko promenio da bi postao nešto drugo. Potrebna je nova definicija koja će preciznije odrediti današnje stanje žanra, ne izneveravajući njegove korene i doprinose kroz istoriju.

Ali pre toga, postavlja se pitanje koliko je tako nešto moguće...

Mislim, naravno da jeste moguće, ali pitanje je koliko bi bilo funkcionalno, znači primenjivo u praksi, bar za nekog ko smatra da su “istorije” također SF.   ;) Na tom nivou, bilo koja definicija bi bila toliko široka da bi bila naprosto obesmišljena što se same praktičnosti tiče.

Primer: ako je finalna granica SFa toliko široka da obuhvati i istorije, onda ti praktično imaš “kišobran termin” kao što je recimo “spekulativna fikcija”. Otud, ako kažemo da je ‘žanr horora deo “spekulativne fikcije” baš koliko su to i žanrovi naučne fantastike i fentezija’, to jeste tačno, ali van tog nivoa nam je skoro pa neupotrebljivo, jer ta 3 žanra nemaju dovoljno ostalih značajki koje bi ih dalje izjednačavale. Naprotiv, van tog nivoa, svaki od 3 žanra ima svoje specifičnosti koje jednostavno ne dopuštaju bilo kakvu zajedničku definiciju.

Znači, ako se danas SF promatra tako široko da u njega upadnu i “istorije”, onda se promatra na isto takvom širokom i generalnom nivou, i pitanje je koliko će definicija sa tog nivoa biti zapravo od koristi u bilo kakvom preciznijem bavljenju unutar klasičnijih segmenata SFa.

Druga zanimljivost se veže za tvoju procenu filma “Gravity”: rekao si da bi taj film bio SF pre Gagarina, ali danas nije. Naravno, delim ja mišljenje, ali zanimljivo je kako je ono rezultat upravo direktnog uticaja ZŽove definicije: naime, on definicijski pravi razliku između prostog futurizma i pogodbenog sveta budućnosti, i tek na primeni tog njegovog pravila dolazim(o) do zaključka da Gravity nije SF film. (znači, “lako predvidivi futurizam” versus “ne očigledno ekstrapoliranog pogodbenog sveta”. Zapravo, ta definicija jeste i logična i lako prihvatljiva, njen jedini problem je što ne funkcioniše danas onako kako je pre 3 decenije, a i sve će manje u budućnosti, jer tehnološki napredak sve više postiže tempo u kom je “lako predvidivi futurizam” sve manje predvidiv. Recimo, vreme od prvog pominjanja “google glasses” pa do njihove prozivodnje i upotrebe je bilo verovatno kraće nego što dobrom piscu treba da napiše dobar roman: otud, pisac je mogao da startuje sa pričom o tom gedžetu u maniru striktno pogodbenog sveta, ali da do objavljivanja romana to naprasno postane čisti i prost “lako predvidivi futurizam”. Znači, to je taj famozni slučaj da velik deo upotrebljive definicije anuliše upravo sam tehnološki napredak, i najverovatnije je na to  ZŽ i mislio kad je ponudio opasku koja je tema ovog topika.

Doduše, ostali delovi njegove definicije manje podležu tom fenomenu, ali oni su bili malko problematični čak i pre 30 godina, i to ne samo na graničnim slučajevima i hibridima, nego upravo i na samom centru korpusa kojim su se bavile. Recimo, deo o održivosti i uverljivosti pogodbenog sveta je i onda bio malko nepodesan za primenu: naime, dobro je sve to funkcionisalo kad se premeravala uverljivost pogodbenog sveta Džona Kartera sa Marsa, ali deder ti to isto tako lako primeni na pogodbeni svet u Ruži za propovednika, na primer…   :lol: