Author Topic: SF JE MRTAV ŽANR  (Read 84517 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
Re: SF JE MRTAV ŽANR
« Reply #550 on: 10-07-2015, 12:54:13 »
a da li druge dimenzije /kroz/ paralelni svetovi spadaju u fantastiku ili horor? ili SF?

tomat

• 4
  • 3
« Reply #551 on: 10-07-2015, 12:57:45 »
a da li druge dimenzije /kroz/ paralelni svetovi spadaju u fantastiku ili horor? ili SF?

Zavisi na sta naidjes u drugoj dimenziji/paralelnom svetu.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #552 on: 10-07-2015, 12:58:42 »

Jesi li se ikad zapitala odakle legende potiču?

Ejnšnt ejlijens?
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #553 on: 10-07-2015, 13:00:59 »
daj breeee, to su tolki prevarantiiiiiii,,,eee breeeeeee,,,,,,,

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #554 on: 10-07-2015, 13:06:21 »
Prevaranti? Daj bre! Ima li veće prevare od sveta u kome živimo?

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #555 on: 10-07-2015, 13:12:25 »
pa ja mnooogo puta vristah o mixanju nauke i fantastike....
te starost zemlje milionima godina, te pecinski ljudi, neandertalci,'Quest for fire",...darvin, stiven hoking....

elem, ajd mani te nebuloze, idemo konkretno danas sa prevarama....
recimo "OVERPOPULATION"

Zemlja je prenaseljena!
Daj neku vecu prevaru od te!?!

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #556 on: 10-07-2015, 13:19:00 »
Pa za prenaseljenost postoji rešenje... Satiranje trećeg sveta, na primer?

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #557 on: 10-07-2015, 13:21:36 »
resenje za prevaru....?SF!
vidis da nije mrtav zanr!

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #558 on: 10-07-2015, 13:22:17 »
Eto rešenja!

Albedo 0

• Guest
« Reply #559 on: 10-07-2015, 13:23:07 »
pa Zemlja jeste prenaseljena, probaj da napraviš svijet u kojem svih 7 milijardi troši vode, struje, goriva i ostalih resursa kao prosječan Njujorčanin i imaš apokalipsu u roku od odma

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #560 on: 10-07-2015, 13:25:45 »
Pa baš stoga i postoje teorije zavere, koje nisu teorije zavere.

Čisti SF!

Dakle, SF nije umro i bavite se "ŽIVOSAHRANJENIMA"!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #561 on: 10-07-2015, 13:30:34 »
Probaj da svih 7 milijardi žive kao Bušmani.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Albedo 0

• Guest
« Reply #562 on: 10-07-2015, 13:35:55 »
ne, ne, kao vampiri

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #563 on: 10-07-2015, 13:37:41 »
Vukodlaci?

Albedo 0

• Guest
« Reply #564 on: 10-07-2015, 13:41:21 »
kad je bal nek je bal

Linkin

• 3
« Reply #565 on: 10-07-2015, 14:20:29 »
Ovaj topik sve više kao ona crnogorska drama "Đekna još nije umrla, a ka' će, ne znamo".  :lol:

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #566 on: 10-07-2015, 17:31:54 »
Naravno da vukodlak može biti i SF.
Ne slazem se, vukodlak je deo fantastike/horora. Osim ako nije vestacki stvoren, dakle AW - artificial werewolf :)

Vukodlak jeste tradicionalni deo tih žanrova koje pominješ, ali nije i nužni. Odnosno nije vezan definicijom za njih, pošto tako nešto ne postoji. Do sada je već dekonstruisan i rekonstruisan toliko puta da je besmisleno o tome pričati. Eno, Natsuhiko Kyogoku (vrlo poznat pisac u Japanu) ima priču Loups-Garous, koja je o vukodlacima, ali ovi se u njoj ne pojavljuju (u završnom obrtu). Možeš da staviš vukodlaka i u priču o Šerloku Holmsu, kao što su i uradili sa hellhoundom (videti Baskervilski pas). Ne mora nešto da se fizički pojavljuje da bi bilo iskorišćeno kao motiv.

A Batina greška je što brka upotrebu tih motiva sa žanrovima, isto kao za jednoroga. Mora da ga mnogo tište...

U stvari, britanski pisac Hal Duncan je napisao fenomenalan članak zašto SF i fantastika ne mogu biti dosledno razgraničeni nikakvom definicijom - a ne daj Bože tako prostom kao što je upotreba jednoroga i vukodlaka (verovatno bi čovek prs'o od smeha)! - ali nemam vremena sad da tražim dobre citate. Mada, ako bude potrebe, doći ćemo i do toga...
Znate... u početku beše Šala, i Šala beše...itd

Albedo 0

• Guest
« Reply #567 on: 10-07-2015, 17:43:25 »
dosljedno razgraničenje: fantastika živa, SF nije

šta ćeš dosljednije

druga je stvar što vi birate nedosljednost, neplauzibilnost, neuvjerljivost, nerelevantnost...

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #568 on: 10-07-2015, 17:51:22 »
Deder daj neki dokaz za tu nedoslednost i neplauzibilnost. To što ponavljaš to kao mantru ne znači da ima veze s mozgom. Možda ima neko značenje ZA tebe, ali to je na nivou subjektivnih ubeđenja i verovanja, dakle, ništa bolje od halucinacije.

Sećam se, iz vremena kad sam bio mlad, da je moja majka kolutala očima kada bi se na televiziji pojavili vukodlaci i vampiri, ali i vanzemaljci i svemirski brodovi. Tako da imaš pravo u tome. Sve te stvari su nekome jednako neplauzibilne, ali subjektivni stav nije merilo. Može i nauka da ti bude, ko te sprečava da u to kao "veruješ". Može Bato da ne veruje u višu matematiku, koga briga? ALi nek ne priča o plauzibilnosti, jer je ta reč za njega čista magija.

dosljedno razgraničenje: fantastika živa, SF nije

šta ćeš dosljednije

Ajmo sad to da primenimo na realnost, pa ćemo videti da li je dosledno... Hoće čovek da napiše SF priču. Kako da joj pristupi? Recimo, zna da je to nešto "mrtvo", ali šta konkretno njemu to znači u procesu pisanja? Čekamo objašnjenje!

Albedo 0

• Guest
« Reply #569 on: 10-07-2015, 17:59:30 »
citiraću velikog ridikulija, koji ne može dva posta logički da pomiri: ''subjektivni stav nije merilo''

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #570 on: 10-07-2015, 19:17:10 »
Ne, od tebe očekujemo više. Oko "subjektivnosti" se gložimo još od Istinskog detektiva. Možda i ja snosim deo krivice jer nisam bio dovoljno jasan.  "Informisani stavovi" me zanimaju, ovi drugi manje, a nimalo ako ne poznajem dotične. Dakle, kad kažem "subjektivan" upravo mislim na neinformisan stav, nesklon dokazivanju i preispitavanju.

Dakle, nešto poput ovog tvog, na ovoj temi. Ti polaziš od Živkovića, ali onda ideš na drugu stranu... na SVE strane, bolje rečeno. Nije bitno da li je SF mrtav zato što tehnologija napreduje brže nego što žanr stiže da obradi ideje (Živkovićev stav, ponekad i Batin); ili zato što su ideje na kojima žanr počiva razotkrivene kao neplauzibilne (Batin stav); ili zato što moderni pisci žanra suviše preuzimaju elemenata čiste fantastike (Batin stav); ili zato što društvo traži ideološkog vodiča u drugim žanrovima (Batin stav)... Mnogo je to ataka na život SF-a sa raznih strana! Ili se saberi i kaži nešto koherentno (ali ne polazeći od pretpostavke da je žanr irelevantan, jer to treba da dokažeš ), ili batali topik...

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #571 on: 10-07-2015, 19:27:19 »
Bata nema stav, on ima želju za raspravom. :lol:

A Linkin i ti se prave duše što sparujte s njim već mesec dana. <3
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #572 on: 10-07-2015, 19:33:31 »
Dobro, nadam se da je barem koja korisna misao proizašla iz toga... ;)

To ti je poput hrišćanstva: uticalo je da se zapadna civilizacija razvije više nego ostatak sveta, ali ne zato što ima neke veze s istinom, nego upravo zato što uglavnom nema.  Najveći umovi su pokušavali da pomire nepomirljivo... vekovima. Mada ne kažem da Bata ima značaj hrišćanstva... :D

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #573 on: 10-07-2015, 19:46:17 »
Lepo rečeno.

Bato je hrišćanstvo!  :idea:
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Albedo 0

• Guest
« Reply #574 on: 10-07-2015, 19:50:35 »
Ti mora da se šališ. Mislim na ovo oko preispitivanja. Ja ovdje imam najmanje rigidan stav. Odgovorno tvrdim da gotovo ništa nisi ti sam preispitao. Kamoli scallop, koji misli da šta god bubne to je uklesano u tablice sa Sinaja. Toliko i o nesklonosti dokazivanja.

Ja od prve strane koristim više nego relativizovan pojam ''SF smrti''. Relativizovan znači preispitan. Bukvalno. Gotovo svi na ovom topiku imaju čvršće i fanatičnije stavove od mene. Ako to ne vidiš, čitaj od početka.

a ovo čisto da ne bi lagao

da li je SF mrtav zato što tehnologija napreduje brže nego što žanr stiže da obradi ideje (Živkovićev stav, ponekad i Batin); ili zato što su ideje na kojima žanr počiva razotkrivene kao neplauzibilne (Batin stav);

ovo je u stvari čista podlost. Ne znam kako drugačije da tumačim, kad vidim ono Linkinovo gluparanje po TD topiku, pri čemu mu je svaki novi komentar gluplji od prethodnog, ne znam da li da vas povežem kao što vas je Đejp povezao, dodajući svoj rigidan, nepreispitan i nedokazan stav da Bata nema stav 8-)

EDIT: u međuvremenu je ipak iznio zanimljivo shvatanje Bate kao jevanđelja, mada ja sam ipak za Jovana Krstitelja, nego za Apostole 8-)

poslije ovoliko stranica ako moram da objašnjavam ko je šta rekao u najelementarnijem obliku, onda stvarno...

dakle, Živković je rekao A a nije rekao B? Sem što je rekao da sve što izlazi pod etiketom SF jeste podvala izdavačke industrije. Iliti B.

Samo to Bata nešto izmišlja, naravno u pitanju je scallopu omiljen višak imaginacije, da se pripiše Bati da je rekao ono što nije rekao

ili zato što moderni pisci žanra suviše preuzimaju elemenata čiste fantastike (Batin stav)

iliti B (ZŽ stav, a koliko vidim i ridikulijev stav, samo nesvjestan, budući da tvrdi da je dva žanra i nemoguće dosljedno razdvojiti, al ne kapira da to znači upravo da pisci pišu tuti fruti romane, jer tako odgovara izdavačkoj industriji)

ili zato što društvo traži ideološkog vodiča u drugim žanrovima (Batin stav)

što je sam ZŽ rekao u vezi pijetla koji nas budi, a što je ridikuli u rijetkom trenutku trezvenosti pridodao: ''nema više masovnog interesovanja za velike vizije budućnosti koja je krasila ranije godine SF-a. Dakle, ljudi svoje (iracionalne i fetišističke?) religiozne potrebe zadovoljavaju negde drugde, ne više u SF-u.''

dakle, sve Batine tvrdnje, Bata ovo, Bata ono, a sve to od ZŽ-a pisalo na prvoj strani topika. Kao što je na prvoj strani topika stajala preispitana, relativizovana definicija SF-a, koja je maltene kompatibilna sa ridikulijevim citatom

samo što izgleda ni ridikuli više nije kompatibilan sa sopstvenim citatom, valjda zbog algoritma

scallop

• 5
  • 3
« Reply #575 on: 10-07-2015, 19:59:10 »

Samo to Bata nešto izmišlja, naravno u pitanju je scallopu omiljen višak imaginacije, da se pripiše Bati da je rekao ono što nije rekao

Tvrdim da Bata ništa nije rekao.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #576 on: 10-07-2015, 19:59:25 »
Ja sam, u stvari, u prvoj verziji poruke ubacio za ovo pod 4) da je i moj stav, ali kako ne mislim da je to uzrok smrti SF-a, izostavio sam. Tako da nema nedoslednosti.

A za fantastiku... ah, tu sledi cunami informacija. Samo da završim obaveze.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #577 on: 10-07-2015, 20:05:28 »

Ne znam čega se više plašim, Batinih dezinformacija ili tvojih informacija. :-?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #578 on: 10-07-2015, 20:08:10 »
Ovog mog, naravno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #579 on: 10-07-2015, 20:12:11 »
Mda. Ti praktično asistiraš Bati.

Albedo 0

• Guest
« Reply #580 on: 10-07-2015, 20:12:34 »
Ja sam, u stvari, u prvoj verziji poruke ubacio za ovo pod 4) da je i moj stav, ali kako ne mislim da je to uzrok smrti SF-a, izostavio sam. Tako da nema nedoslednosti.

ma super, samo to što ljudi traže ideološkog vodiča u drugim žanrovima jeste definicija smrti SF-a od prve stranice topika, i tvoja rečenica to potvrđuje.

dakle, koje smrti kojeg SF-a, bi možda bilo pravo pitanje za tebe

šta mene briga dal ćeš to zvati ''smrt SF-a'' ili ''gubljenje funkcije ideološkog vodiča'' ili ''pijetao koji nas budi završio u supi, al ostale SF kokoške, biće i jaja, garantuje izdavač''

meni potpuno svejedno, ovo drugo je samo najneutralniji izraz

i džaba bre priča o plauzibilnosti kao magiji, ja još nisam čuo kako će ti vanzemaljosi da slete 'vamo, i koliko će ih biti, samo slušam apologiju svih tih izletanja, ''izmještanja'' iz naučne spoznaje, pa šta je to nego magija

tako da razbacuj taj cunami, ali stvarno ću da se potrudim da ga ni ne pogledam, mada imam slabu volju, upkos svijesti da je besmisleno raspravljati kada neko na kraju svega dođe i prdne da je plauzibilnost magija

Linkin

• 3
« Reply #581 on: 10-07-2015, 21:05:50 »
A Linkin i ti se prave duše što sparujte s njim već mesec dana. <3

Nas dvojca samo želimo da pomognemo Bati da pobedi svoju prokrastinaciju. :|

Ja sam na putu da Batu otvorim oči što se tiče Detektiva, da uvidi svu neutemeljenost  svoje uobrazilje i ošljarenje Picolata.

Očekujem da od ridikuli završi posao na SF-u, pa da pozovemo neko svešteno lice da okadi forum. ;)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #582 on: 10-07-2015, 22:50:36 »
Mda. Ti praktično asistiraš Bati.
Ako misliš na to da bi ovaj tema bila davno mrtva da nema nas dvojice, skoro da bih se složio. Pa šta onda? Možda misliš da sama tema nije dovoljno interesantna za ovakav forum? Možda da Boban promeni slogan u "forum ljubitelja politike i dobrog jela"?

Šalim se, naravno. Ali, kada bi izguglao "science fiction is dead" ili "is science fiction dead" iznenadio bi se šta bi sve dobio. Desetine mišljenja i rasprava... neka i na forumima posvećenim tim žanrovima... neka i od strane učenih i elokventnih ljudi. Pa nije Živković to prvi rekao... Svašta. Smešno je to i pomisliti. Sigurno je ZŽ bio svestan diskusija u fandomu i šire. Za razliku od njega, Bata toga NIJE svestan, i zato sebi kopa rupu bez dna.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #583 on: 10-07-2015, 23:20:32 »
dakle, koje smrti kojeg SF-a, bi možda bilo pravo pitanje za tebe

Ovo je najbitnije i najpronicljivije pitanje koje si postavio od početka rasprave... e sad ga samo okreni i primeni na sebe i Živkovića.

Moći ću da opsežno citiram druge tek kad budem sedeo pred računarom - znači, ništa do sutra - ali sad ću reći samo ovoliko: vezuješ SF suštinski za modernizam (palp modernizam, kako reče neko), i to bi bilo okej da tvrdiš da SF ne postoji tamo od 60-tih, 70-tih godina prošlog veka, ali tvrditi sada, odjednom, u XXI veku, da je žanr umro, na osnovu gornje postavke, je prilično čudno. I anahronistički.

Takodje, pojam "magije" nije jednoznačan koliko misliš. Primenjuješ definiciju iz antropologije na književnost, i to baš ne funkcioniše kako bi ti želeo. Nije "magija" iz fantastike to što ti misliš da jeste.

P.S. I ne, Živković nigde ne pominje, niti nagoveštava razlog broj 2. Možda pomalo razlog broj 3, ali više kao posledicu razloga 1). I tome ćemo pokloniti posebnu pažnju u dogledno vreme.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #584 on: 10-07-2015, 23:22:58 »
Dupli post. Prokleti Tapatalk...

Albedo 0

• Guest
« Reply #585 on: 10-07-2015, 23:30:07 »
koliko sam ja shvatio, zž je to izjavio prije 1990. godine, dakle ne u 21. vijeku, i očigledno pravi razliku između modernističkog SF-a i onoga što dolazi kasnije (što ne zaslužuje SF etiketu), pa i to je realno napipano na prvoj strani topika

Sigurno je ZŽ bio svestan diskusija u fandomu i šire. Za razliku od njega, Bata toga NIJE svestan, i zato sebi kopa rupu bez dna.

sudeći po ponašanju forumaša na 12 strana topika, jedino je Bata svjestan

svi ostali su, da se poslužimo aktuelnim primjerom, u nekoj 1996. godini i Srebrenica se nije ni desila

dakle, sad je samo 2 problematično, jer nije reko ZŽ nego samo Bata? Super, bar nisam kriv za 3 komada nego samo za jedno, samo što plauzibilnost stoji implicitno i kod ZŽ-a, samim tim što govori o pijetlu koji nas budi da nam kaže šta nam budućnost donosi. To jeste očekivanje uvjerljivog prikaza budućnosti, iliti plauzibilnosti

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #586 on: 10-07-2015, 23:58:28 »
Nije plauzibilno da je Živković to izjavio pre 1990-te (mada znam za njegov stav povodom sajberpanka još u 80-tim) pošto se u uvodnom postu pominje "žanr 20. veka" i "njegovim krajem (tj. veka). Ali da, ti imaš svoju verziju plauzibilnosti...

Albedo 0

• Guest
« Reply #587 on: 11-07-2015, 00:13:20 »
istoričar Hobsbaum tvrdi da je XX vijek period 1914-1992.

XIX vijek je za njega 1789-1914

tako da nemojmo sad y2k da pravimo od toga, niko nije rekao da moraju okrugli brojevi da budu

Linkin

• 3
« Reply #588 on: 11-07-2015, 00:30:20 »
koliko sam ja shvatio, zž je to izjavio prije 1990. godine, dakle ne u 21. vijeku

Ma kakvi. Zbunilo te što je Mića napisao da mu je zapravo odgovorio još pre 20 godina.

Izjavio je to 30. aprila ove godine na tribini u SKC (ima i slika):

(2)  Била је у Студентском културном центру у Београду (код парка Мањеж, и Југословенског драмског позоришта), па, у великој дворани, у четвртак 30-тог априла 2015, та трибина, о којој сте имали најаву у Арт Аними, о времеплову из перспективе науке и научне фантастике. Било је то у организацији Центра за промоцију науке. На бину су изашли млади водитељ, и троје учесника: физичар Божидар Николић (средње слово не знамо), астрофизичарка Тијана Продановић (средње слово не знамо), и, као говорник о другој половини теме (а то је: времеплов у научној фантастици) др Зоран А. Живковић.

Ostatak teksta na ovom linku:

Tema: vesti Srpskog društva za naučnu fantastiku

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #589 on: 11-07-2015, 00:34:03 »
:D

Bilo bi lepo kada bi sam forumski softver mogao da kači smajlije kao odgovor na tvoje tvrdnje, da se ja ne mučim, pošto su one upravo na tom semantičkom nivou. Evo, pomoći ću ti: Živković je dao pomenutu izjavu na tribini u SKC-u, 30. aprila 2015.

EDIT: Uh, preteče me Linkin...

Linkin

• 3
« Reply #590 on: 11-07-2015, 00:39:21 »

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #591 on: 11-07-2015, 00:47:36 »
To bi bio najstrašniji od svih neplauzibilnih scenarija!

Albedo 0

• Guest
« Reply #592 on: 11-07-2015, 01:09:54 »
Živković to svakako nije prvi put rekao 2015. godine, a jopet je izgleda Bata jedini toga svjestan.

Linkin

• 3
« Reply #593 on: 11-07-2015, 01:18:34 »
Pa jeste, rekao je to isto godinu dana ranije svojoj ženi u četiri oka... nas si naš'o... daj link kad je rekao pre toga ili ćuti...  xtwak

Albedo 0

• Guest
« Reply #594 on: 11-07-2015, 01:26:57 »
prva strana, predgovor drugom izdanju Enciklopedije, 2010. godina, pritom piše čovjek u predgovoru da nema potrebe za ažuriranjem nečega što je 1990. izašlo, ''jer ažuriranje ne bi imalo smisla i iz jednog temeljnog razloga. Po mom uverenju, naučna fantastika prestala je da postoji s okončanjem dvadesetog veka''

a neće da ažurira ništa poslije 1990.

tako da, zbunjen si ti sam Linkine, i sjaši mi malo

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #595 on: 11-07-2015, 01:33:08 »
Mislim da je neko to rekao još u XV veku. 8)

P.S. Nisam te poredio sa apostolima i Jovanom Krstiteljom, otkud ti to? Poredio sam te sa srednjovekovnom crkvom i, indirektno, inkvizicijom. Pošto prvo idu zaključci, a "dokazi" se posle lako uklope. Šta tu nije jasno?!

Linkin

• 3
« Reply #596 on: 11-07-2015, 01:33:51 »
tako da, zbunjen si ti sam Linkine, i sjaši mi malo

Ipak, toliko zbunjen nisam da ne znam da predgovor drugom izdanju Encikolopedije iz 1990 godine nije pisan te godine, već 2010 godine, kad je objavljeno drugo izdanje.  xfrog

Bez obzira na napomenu šta neće da ažurira.

Predgovori su uvek novi, za svako izdanje.

Zapravo, on enciklopediju i nije želeo da ažurira pravdajući se se da je SF mrtav, pa eto, samo zato ni nema potrebe. Da je 1990 mislio isto, svakako ne bi tu enciklopediju ni napisao.

Albedo 0

• Guest
« Reply #597 on: 11-07-2015, 01:47:25 »
ridikuli, šta sad kakiš oko crkve, to je sve zaebancia bila

Linkin, kad jednom pošten post napišeš dobićeš i odgovor, na ove izokrenute bezobrazluke ga sigurno dobiti nećeš

Linkin

• 3
« Reply #598 on: 11-07-2015, 10:58:52 »
Linkin, kad jednom pošten post napišeš dobićeš i odgovor, na ove izokrenute bezobrazluke ga sigurno dobiti nećeš

Nabavi prvo izdanje enciklopedije, pa ćeš videti da tamo nigde ne piše da je SF mrtav. Znači, nije Živković izjavio još pre 20 godina, kako si tvrdio.

Shvatam ja šta ti hoćeš da kažeš, i upravo to i jeste bila logika kojom se Živković vodio kada nije dopunio enciklopediju za još 10 godina.

Ali, svejedno, to je samo naknadno smišljen izgovor. Živkovića je, jednostavno rečeno, prošao SF.

Imao je druge ciljeve, i nije želeo da ponovo potroši godine baveći se SF-om u istraživačkom smislu.

"Ko hoće, nađe način, ko neće, nađe izgovor".

PTY

• 5
  • 3
« Reply #599 on: 11-07-2015, 17:43:41 »
Mislim da je neko to rekao još u XV veku. 8)

P.S. Nisam te poredio sa apostolima i Jovanom Krstiteljom, otkud ti to? Poredio sam te sa srednjovekovnom crkvom i, indirektno, inkvizicijom. Pošto prvo idu zaključci, a "dokazi" se posle lako uklope. Šta tu nije jasno?!

... ali Augustin čiji vo mukanjem potresa... svet, forum, ploču na leđima kornjače?? ( strašno je to, jelda, da tako prelepe i sofisticirane reference padnu na jalovu ilovaču i ne uzrode ni zrna...  :)  )

No dobro, vremena se menjaju, pa ni Augustin nije više bog zna kako referentan (a obaška što izvesna... erm, iskliznuća ovog topika u primordijalne koordinate govore ponajviše o prevaziđenosti forumskog koncepta per se... :cry: :cry:  - naravno, ja to ne mislim, ali vlasnik foruma kanda je na pola puta da upravo to zaključi, i to mi je zaista food for thought, u svakom slučaju.)

Nego, da se vratimo na temu: Norman Spinrad (mdaaaa, taj... :roll: ) je imao par vrlo pronicljivih opservacija po tom pitanju, a jedna od njih je prokazivala “sedenje na dve stolice” - nejmli autore (i izdavače, naravno, ali ipak primarno autore) koji su su se žanrom uglavnom služili, to kao nekakvim naprosto uslužnim medijumom, tamo negde na nivou taksi servisa: žanr, kao uslužni medijum za isporuku pamfletizma.

Ukratko, reč je bila o radikalnim idejama koje se *onomad* nisu mogle ovako ekstremno lako prozno plasirati u korpusu književne matice, ali su zato bile sasvim prihvatljive ondašnjem žanrovskom izdavaštvu, to pod nominalnom krinkom žanrovske ikonografije.

Da se odmah razumemo, nije to bio tako parazitski odnos kako to na prvi pogled izgleda iz gore navedenog: ako išta, bila je to neka vrst simbioze: s jedne strane, bili su tu autori čije je rukopise književna matica glatko ignorisala kao isuviše radikalne za mejnstrimaški  malograđanski moral, a sa druge strane, bio je tu SF žanr koji je vapio za sofisticiranim wordsmith-ovima, koji bi ga eventualno izveli iz njegovog petparački eskapističkog geta. Sve u svemu, činilo se da je to brak sa blagoslovom samog raja.

I bio je, bar neko vreme. Jeste da su neki od autora isprva malko kmečali da oni ipak “ne pišu SF”, ali su eventualno smanjili te svoje proteste, jednom kad su shvatili da su i pored toga adekvatno prepoznati i priznati, to i van geta, u samoj toj famoznoj književnoj matici. Nakon toga, ambicije su im koraknule stepen naviše: respekt se ponudio onom delu SFa koji je bio prepoznatljivo soc-politički angažovan. 

Ali problem je što danas autor može da bude soc-politički angažovan gde god mu se prohte. U ovom dobu vaskolike tolerancije, književna matica je podatna za soc-politički pamfletizam taman koliko i ondašnji omladinski žanr, ako ne i mrvicu više. Revizionistički porivi čine danas književnu maticu daleko radikalnijom od ondašnjeg petparačkog žanra, a nedostatak cenzure ( i primarno zdravog razuma, o ukusu da sad ne govorimo :cry: ) čini danas književnu maticu daleko slobodnijom nego što je to petparački žanr ikad bio.

Drugim rečima, ako hoćete da plasirate čiste proizvoljnosti i razgolićen manjak ukusa, daleko bolje će vam biti u samoj književnoj matici. Iz te perspektive, SF vam je mrtav makar samo zato što lično od njega nemate više nikakve koristi.  :evil:

Fentezi je već druga stvar, na današnjem fenteziju svi još cede pare, kakogod sitne, ali ipak... Fentezi je sirota krava na veštačkom disanju, ali se svejedno itekako intenzivno muze, to čak i sa većim litražnim prinosom od onih mišićavih kravuljaka koji švrćkaju tamo-amo po nekim žanrovskim livadama. Tako da.. wherever does your loyalty lie.  :twisted: