Author Topic: Blast from the past, ili kucamo na vrata zaboravljenih igara!!!  (Read 14690 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Хм, али онда ово сигурно још много више важи и за Ц64, Спектрум и сл.? Сретно им било, у сваком случају.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Važi, međutim tu nisam primetio nekakve preservation napore, valjda se te mašine ne računaju u naročito važne za današnje nostalgičare (da ne pominjem kojekakve BBCjeve, Acorne i slične mašine). Srećna okolnost je, naravno, da je makar digitalno većina ovih igara očuvana. Ja imam kompletan Amigin katalog a WinUE emulator vrlo dostojanstveno obavlja posao (i samo je pitanje dana kada ću ponovo da se upustim u pustolovinu igranja Obilteratora, jelte) a ROM sajtovi nude skoro kompletne kataloge i Amstrada i Spectruma i C64, sa uglavnom veoma funkcionalnim emulatorima na sve strane, tako da je makar solidna aproksimacija iskustva igranja ovih igara moguća. Razume se, ovi preservation napori koje sam linkovao na prethodne dve strane idu mnogo dalje i žele da očuvaju i kulturni kontekst ovih igara, dakle, i pakovanja, prateći materijal, ali i to šta je igra "značila" u vremenu kad je nastala itd. I to užasno treba ceniti.

Najstrašnije je što 15 ili 20 godina od danas nećemo imati išta slično za današnje igre zahvaljujući games as service filozofiji. Svakako, nekakav kod Destinyja će biti očuvan, ali ta igra je bezvredna bez servera...

Meho Krljic

• 5
  • 3
Kad već pominjemo emulaciju, odličan tekst na Jurogejmeru o blimu:

The history of bleem!

Meho Krljic

• 5
  • 3
Da ne biste, kao ja jutros, kopali po Kamijinom tviteru u potrazi za reminiscencijama o Resident Evil 2, Eurogamer je uslužno sve sklopio u jedan članak:

http://www.eurogamer.net/articles/2018-01-24-as-resident-evil-2-turns-20-hideki-kamiya-remembers-its-turbulent-development

neomedjeni

• 3
http://www.pixsoriginadventures.co.uk/ultima-underworld-3-design-document/

Još malo neostvarenih planova za Ultimu, ovaj put podzemnu.

Meho Krljic

• 5
  • 3
E, pa, postaje malo teže da se zakuca na vrata zaboravljenih igara. Nažalost.
Nintendo je pre par nedelja potegao pravnu batinu da natera dva povelika ROM sajta da zatvore dućan, a sada smo dobili objavu da i Emuparadise, preventivno, sklanja svoju bazu ROMova sa mreže.

Nije ovo kraj sveta, naravno, ima hiljade ROM sajtova po internetu, ali Emuparadise je sajt u koji je uloženo mnogo ozbiljnog truda i ljubavi, Romovi su uglavnom bili čisti i bez virusa, sam sajt nas nije zatrpavao reklamama, malverom i rudarskim skriptama i velika je šteta da nestaju. Naravno, ja imam praktično kompletne biblioteke većine konzola pre Playstation 1 ali za ove kasnije konzole pričamo već o velikim storidž potrebama i tu sam se do sada oslanjao na web. Velika je šteta da ova industrija nema rešenje za očuvanje svog legata a onda uništava rešenja do kojih je zajednica došla.

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Нит пас коску глође...

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
Pa... hteo sam to da pomenem al reko' valjda bi se sećao muzike da je bio Commando  :lol:

Ali možda je bio Who Dares Wins 2, on zaista JAKO liči na Commando.

U medjuvremenu je moj brat dosao do identiteta misteriozne igre, indeed u pitanju je Who Dares Wins. Doduse, on nije spomenuo drugi dio, ali to je uglavnom to.

Meho Krljic

• 5
  • 3
To je pošto, tehnički gledano, ne postoji Who Dares Wins 1

Jedna od interesantnijih varijacija/ imitacija Commanda bila je igra za osmobitne računare Who Dares Wins 2. U pitanju je vrlo kompetentan run’n’gun šuter urađen od strane samo jednog jedinog čoveka koji je Commandov urnebesni gejmplej usporio i dao mu malo taktičkog ukusa, igrajući se sa dizajnom nivoa i prepreka na način koji je sugerisao da je autor, Steve Evans, inače talentovani britanski developer koji je uradio nekoliko popularnih igara onog vremena, veoma dobro razumeo šta je Commando činilo tako impresivnim iskustvom. Činjenica da niko od mog društva nikada nije video igru Who Dares Wins kojoj je ovo trebalo da bude nastavak nas u ono vreme nije mnogo zbunjivala – pretpostavljali smo da je u pitanju nekakava japanska ekskluziva nikada portovana na naše mašine. No, istina je, zapravo zanimljivija (i smešnija): Evansov originalni Who Dares Wins je bio praktično klon Commanda, sa sve dizajnom nivoa i Commandov zapadni izdavač, Elite je uspeo da isposluje zabranu izlaska ove igre. Evans je onda ponovo seo za tezgu, preradio dizajn i rezultat je da je Who Dares Wins 2 igra sa očiglednom inspiracijom u Commandu ali sa osobenom dinamikom i taktičkim izazovima koju je i danas merak igrati. Commodore 64 verzija je imala i skrolovanje ali je Amstrad verzija, podeljena na distinktne „sobe“ delovala još taktičkije i nju i danas rado poigram.

http://tinyurl.com/j9orca2

Brock Landers

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
So, that's settled then 🙂