Poll

Koji zanr vise volite?

Horor
11 (40.7%)
SF
16 (59.3%)

Total Members Voted: 27

Author Topic: Horor vs SF (film)  (Read 11597 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

trt-mrt

• 2
Re: Horor vs SF (film)
« Reply #50 on: 25-09-2015, 18:47:04 »
evo i neke liste http://www.popularmechanics.com/culture/movies/g97/the-100-best-sci-fi-movies-of-all-time/ , deluje prilicno relevantno. ostaje samo nejasno kako je moguce da shining, koji nije cak ni vrhunski horor, moze biti bolji od najboljeg sf-a

tomat

• 4
  • 3
« Reply #51 on: 25-09-2015, 19:11:08 »
Tek sam bacio pogled na listu, je l su filmovi ređani po nekom kriterijumu ili kako?
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

trt-mrt

• 2
« Reply #52 on: 25-09-2015, 19:23:44 »
nema nekog narocitog kriterijuma sem kvaliteta

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #53 on: 25-09-2015, 19:28:56 »

aha, očigledno je 'kvalitet' bio merilo, čim su na samo začelje, na dno, smestili neke od najboljih, kao što su They Live i City of Lost Children...  xuss

sranje lista od anonimnih sačinilaca - idealna za kojekakve trt-mrtove da prduckaju koješta. xtwak

Albedo 0

• Guest
« Reply #54 on: 25-09-2015, 21:47:42 »

ni ridikuli na esidu ne bi sastavio onakvu listu 8-)

Najbolji SF film svih vremena je Solaris, to svako zna! 8-)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #55 on: 25-09-2015, 23:16:11 »

ni ridikuli na esidu

To se zove (ridiku)Lusi!

No, lista ko lista, ništa specijalno. Gomila opštih mesta i diskutabilnih izbora.

The critics? No, I have nothing but compassion for them. How can I hate the crippled, the mentally deficient, and the dead?

tomat

• 4
  • 3
« Reply #56 on: 25-09-2015, 23:29:50 »
I meni bilo čudno što je Stalker tek na 83. mestu.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

trt-mrt

• 2
« Reply #57 on: 26-09-2015, 01:14:18 »
http://www.theguardian.com/film/filmblog/2013/oct/16/top-10-sci-fi-movies
http://www.timeout.com/london/film/the-100-best-sci-fi-movies-full-list#tab_panel_5

evo neceg verodostojnijeg, tu se blize vrhu nalaze solaris i stalker, ali ja ove liste i ne navodim zbog stalkera i solarisa, vec onog filma koji je na svim tim listama prvi. slozicemo se i da verovatno za guardian ne pisu anonimusi.
i bilo bi lepo cuti koji je to najbolji sf, a da usput nije opste mesto

Albedo 0

• Guest
« Reply #58 on: 26-09-2015, 01:32:54 »
pa sad, problem kod Gardijana je što, ako su stavili Odiseju na prvo mjesto, onda su Britanci postavili britanski film kao najbolji, kao Ciga svoga konja

jer oni smatraju britanskim svaki film snimljen na ostrvu

trt-mrt

• 2
« Reply #59 on: 26-09-2015, 02:00:41 »
ma naravno da nije problem u guardianu, problem je u mnogim srbima kojima je takodje odiseja najbolji film. a i ne samo mnogim srbima i britancima... :)
recimo da odiseja za razliku od solarisa nadilazi zanr, pa je u trci i za uopste jedan od najboljih filmova, ako nista drugo ono bar u nekoj kategoriji od tridesetak-pedesetak svih vremena
kad bolje razmislim, dvadeset-trideset :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #60 on: 26-09-2015, 04:37:58 »
Čak i kada bi bilo tačno da je taj i taj film (Odiseja u svemiru ili stavite naslov već po nahodjenju) najbolji u svom žanru, i medju najvećima uopšte - ma najbolji u istoriji kinematografije ako treba - to ne dokazuje koji žanr je bolji. Ili dragoceniji. Ili ima veći potencijal. Ili šta god slično. Zato što bi se moglo tvrditi da je taj film takav kakav jeste uprkos žanru, a ne zbog njega. "Transcendira žanr", ako tako hoćete. Dakle, ako volite "žanr", volite konvencije.

A ako kažeš, trt-mrt, da je najbolji SF film po bilo kom kriterijumu jedno od "opštih mesta", onda priznaješ da to ne mora nužno da bude Odiseja u svemiru. Svakako, vidjao sam liste gde je to Blade Runner (moja lista bi bila takva). Treći tvrde Solaris. Itd. Kao da je to bitno na ovoj temi.

Ali, moj pomalo nipodaštavajući komentar povodom "opštih mesta" na prvoj listi je vezan za činjenicu da svako, koliko god ne znao dovoljno o žanru, može da napravi sličnu listu (ili bar njen deo) na osnovu onoga što mu je poznato. Svako može da stavi na listu Blade Runnera, 2001, Tudjine, Terminatore i Zvezdane ratove (iako će ovde biti neslaganja), ali neće baš svaki prosečan gledalac da stavi na nju Brazil, Children of Men, Strange Days ili Moon, ili ne daj Bože nešto opskurno tipa The Man from Earth ili Upstream Color. To ne znači da ovima prvima nije tu mesto, ali ako se čitava lista sastoji od svima poznatih filmova i filmova za koje mislim da su pogrešili listu, onda opasno gubi kredibilitet u mojim očima. Nema sredine, nema čudesnih filmskih otkrića, nema reakcije "hej, ovog se nisam setio" ili "ovo deluje interesantno".

EDIT: Jašta, malo preterujem, da bih napravio jasniju poentu, ali suština ostaje. Ima sredine, ali suviše je to šturo u odnosu na druge dve krajnosti.
The critics? No, I have nothing but compassion for them. How can I hate the crippled, the mentally deficient, and the dead?

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #61 on: 26-09-2015, 06:57:59 »
Odiseja je SF tako da sam u tom smislu i glasao, ali zbog Psiha bih glasao i za horror.

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
« Reply #62 on: 26-09-2015, 07:29:29 »
Nema dva crtaća koji treba da budu uvršćeni u vr' na SajFantasticnu tabelu.
Titan A.E. zbogli inovativne ideje kao i Atlantis The Lost World....

I koja to lista nema Quest For Fire, najbolji umetnički,edukativni, naučnofantastični film ikada snimljen!!??
Ali su zato metnuli negde oba Terminatora, ebemtiiii listu...
kredebiliteti....

Albedo 0

• Guest
« Reply #63 on: 26-09-2015, 10:26:34 »
11:7

pošteno raspoređeno

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #64 on: 26-09-2015, 11:02:57 »
Mislila da ce Sin da glasa za horor :(

Quote from: ridiculus
Čak i kada bi bilo tačno da je taj i taj film (Odiseja u svemiru ili stavite naslov već po nahodjenju) najbolji u svom žanru, i medju najvećima uopšte - ma najbolji u istoriji kinematografije ako treba - to ne dokazuje koji žanr je bolji. Ili dragoceniji. Ili ima veći potencijal. Ili šta god slično. Zato što bi se moglo tvrditi da je taj film takav kakav jeste uprkos žanru, a ne zbog njega. "Transcendira žanr", ako tako hoćete. Dakle, ako volite "žanr", volite konvencije.

Sasvim tacno.

trt-mrt

• 2
« Reply #65 on: 26-09-2015, 11:23:15 »
naravno da je filmski sf bolji, dragoceniji i ima veci potencijal. kako uopste objasniti da su odiseja, stalker, solaris, farenhajt ozbiljniji od bilo kog horor filma. pa, dok se neko bavi transcedentalnim, drugi se bave rudimentom tipa straha, a od transcedentalnog eventualno posednutoscu koja ponovo rezultira strahom, kakav je slucaj kod najpotentnijeg u zanru
da, moze se reci da to nema neke veze sa zanrom, da su to samo ozbiljniji filmovi od najboljih horor filmova
moguce je da su nekome solaris i blejd najbolji. ovde se radi o tome da u onih dvadeset-trideset za njih jednostavno nema mesta

Karl Rosman

• 4
  • 3
« Reply #66 on: 26-09-2015, 11:40:43 »
D vikend is kaming - sa' ce Cujke da popravi rezultat. Team horror! FTW.
"On really romantic evenings of self, I go salsa dancing with my confusion."
"Well, I've wrestled with reality for 35 years, Doctor, and I'm happy to state I finally won over it"

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #67 on: 26-09-2015, 11:43:57 »
 :?

Ne prizivaj! :cry: Eeenihu, mozda ce nas spasti to sto nismo na sekciji 'legendarnih serija'.

Albedo 0

• Guest
« Reply #68 on: 26-09-2015, 12:04:09 »
cujke, oprosti im, jer ne znaju što čine!

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #69 on: 26-09-2015, 14:37:02 »
Apropo, glasanje ove nedelje na Filmspottingu je Alien vs. Blade Runner. Trenutni rezultat je 216 vs. 218. :lol:

http://www.filmspotting.net/
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Albedo 0

• Guest
« Reply #70 on: 26-09-2015, 14:43:35 »
217!

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #71 on: 26-09-2015, 15:02:04 »
219!

Agota

• 4
  • 3
« Reply #72 on: 26-09-2015, 15:54:37 »
horor,naravno. ljubav je to vel'ka... NAGONI!!!!! šalim se, mada, ima tu istine. to je jedini žanr za koji ja moram da se
'pripremim' i koji me u potpunosti kao gledaoca angažuje. pun osećaj. eto, zato više volim horor.
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #73 on: 26-09-2015, 15:59:13 »
Fak yea!  :!:

xcheers Agota

Albedo 0

• Guest
« Reply #74 on: 26-09-2015, 17:49:31 »
prešo Alien u vođstvo!

mada, ja sam tri puta glasao, nači mož' se namješta rezultat!

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #75 on: 26-09-2015, 17:53:46 »
Ako si sa istog kompa pisalo ti je da su ti glas već računali, te se valjda brojke nisu promenile. :lol: Tako je bar meni.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Albedo 0

• Guest
« Reply #76 on: 26-09-2015, 18:54:25 »
ali, ali... brojke su se promijenile u dva navrata kad sam glasao, u roku od 10 sekundi, pa sam pomislio da je do mog klika! :(

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #77 on: 26-09-2015, 23:32:50 »
Mislila da ce Sin da glasa za horor :(

Jbga, da Kjubrik nije snimio taj jedan jedini film 108% bi glasao za horor, ali nažalost ODISEJA solo jede ceo horror žanr.

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #78 on: 26-09-2015, 23:59:00 »
Da ne bude zabune, ja sam glasao za SF, i pored ovoga što sam rekao za pojedine filmove. Iz sličnih razloga kao Agota.

horor,naravno. ljubav je to vel'ka... NAGONI!!!!! šalim se, mada, ima tu istine. to je jedini žanr za koji ja moram da se
'pripremim' i koji me u potpunosti kao gledaoca angažuje. pun osećaj. eto, zato više volim horor.

... samo što za mene "pun osećaj" znači "širi spektar emocija" koji SF može da ponudi. Fantasy bi se tu kotirao još bolje jer nije ograničen nekim tamo eksperimentima i laboratorijama.

Za mene je najmoćnija emocija u jednom filmu - ili bilo kom "proizvodu" umetnosti - tuga, ne strah ili jeza.

Son of Man

• 4
  • 3
  • See ya in Bambiland...
« Reply #79 on: 27-09-2015, 00:24:15 »
Da se nadovežem,
strah i jezu sam osetio poslednji put gledajući "Petak 13." kada sam imao jedno 12 godina. Dakle poodavno gledam horore isključivo iz razloga jer su mi izuzetno zanimljivi, znači nikakvih tu emocija posebnih nema, a pošto je novih dobrih horora sve manje i manje realno se godišnje pogleda 3-4 zanimljiva rada ako i toliko, a sve ostalo se gasi i briše posle prvih 10 do 15 minuta. Ali na drugu stranu, nismo svi isti jbga, pa tako nekog radi horor, nekog na taj emotivni način radi mystery-triler i tako redom...

tomat

• 4
  • 3
« Reply #80 on: 27-09-2015, 00:58:42 »
Da ne bude zabune, ja sam glasao za SF, i pored ovoga što sam rekao za pojedine filmove. Iz sličnih razloga kao Agota.

... samo što za mene "pun osećaj" znači "širi spektar emocija" koji SF može da ponudi. Fantasy bi se tu kotirao još bolje jer nije ograničen nekim tamo eksperimentima i laboratorijama.

ne vidim kako je SF ograničen eksperimentima i laboratorijama?

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #81 on: 27-09-2015, 01:04:11 »
Ma, to je moja šala na račun one plauzibilnosti u vezi koje se stalno prepucavam sa Batom. Moderna fizika izvlači svoje zaključke iz laboratorijskih uslova, a ja, iako cenim to na drugom nivou, ne vidim zašto bi to uticalo na moje uživanje u umetnosti, gde je uvek u središtu čovek, njegova psiha, medjusobni odnosi i sl.

Albedo 0

• Guest
« Reply #82 on: 27-09-2015, 01:23:04 »
u prevodu, ridikuli još nije shvatio da naučna plauzibilnost obuhvata i društvene nauke, dakle, čovjeka, njegove odnose i psihu

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
« Reply #83 on: 27-09-2015, 01:24:02 »
Da, ali tu plauzibilnost može imati i fantazija, kao i narativnu konzistentnost, logičku konzistentnost, matematičku konzistentnost, i sl.

Albedo 0

• Guest
« Reply #84 on: 27-09-2015, 01:26:53 »
može, ali Ex Machina ne može ;)

svejedno, al kad zapneš s tim laboratorijama, moram ipak da ti proširim vidike

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #85 on: 27-09-2015, 12:17:47 »
Quote from: ridiculus
Za mene je najmoćnija emocija u jednom filmu - ili bilo kom "proizvodu" umetnosti - tuga, ne strah ili jeza.

Interesantno.

Mislim da odavno ne gledam horor zbog straha ili jeze, jer sto vise gledas sve je slabiji 'kik' kao kod zavisnosti, haha. Ne, ja se ne bih ogranicila na emociju koju film izaziva vec je to kod mene stvar radoznalosti. Onaj drajv, nesto sto te vuce ka odredjenoj stvari. Ja sam kao mala volela da gledam tv seriju o Dzeku Trboseku, i da citam fantastiku, grcke mitove i narodne bajke (a one su uvek pomalo hororisticne). Mene taj svet iz mracnih kutaka podsvesti, onostranog i natprirodnog privlaci oduvek.

edit, 10-15, pa pretpostavljam da je to realno stanje stvari, ima nas cak vise nego sto sam mislila. :)

trt-mrt

• 2
« Reply #86 on: 27-09-2015, 15:15:02 »
dobro uradjen horor bez straha i jeze bio bi samo dobro uradjena drama :)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #87 on: 27-09-2015, 15:33:10 »
Naravno, ali je poenta u tome sta koga i koliko plasi. I da li uopste. Valjda se taj prag osetljivosti povecava a tu su i klisei koji umanjuju mogucnost iznenadjenja, a samim tim i straha. Ne kazem da horor ne mora da bude jeziv ili strasan jer je to pozeljno. Mnogi ljudi ocekuju da budu uplaseni pa se razocaraju kad to izostane. I onda cujes, film nije dobar, jer nije bio strasan.
Jeza je uvek plus, anticipacija strasne scene, zvuk, svetlo itd. Mislim da je taj kripi faktor glavni, jer se ja horora ne plasim. Kao vecina ljudi koji horor dugo i redovno gledaju. To je malo paradoksalno. I pomalo tuzno, jer uvek juris taj kik a onda shvatis da si izgubio sposobnost da te film posteno uplasi. I onda krivis filmove za to. Nisu krivi filmovi, vec staz i faktor 'vec vidjenog'. :lol:
Al se gleda jer se voli zanr i uvek ceka neko iznenadjenje.

trt-mrt

• 2
« Reply #88 on: 27-09-2015, 16:12:40 »
uzmimo audition, filma se vise i ne secam, ali se i te kako dobro secam dzaka (ovde vec spominjan), u kome je, pretpostavljamo, jer se to u filmu ne otkriva, neko naslozen (kroz maglu se prisecam i nekog pomeranja tog dzaka, ako ga je zaista bilo). dakle, od citavog tog filma ja se najupecatljivije secam samo te jezive scene. audition je tako meni najvise ta scena, ili ti, audition bez te scene ne bi ni bio audition

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #89 on: 27-09-2015, 16:20:38 »
Ma niko to ne spori, mislim da me nisi razumeo. Govorim o nekom subjektivnom dozivljaju pri gledanju a ne sadrzaju filma. 

Daj sto vise takvih scena, naravno! Da, to je najbolja scena u Audition, sigurno.

Evo, meni je tajlandski Shutter bio prilicno jeziv, posebno poslednja scena. I Dabbe: Bir Cin Vacasi (ili tako vec nesto), scena gde hodza raspetljava madjiju i barata sa 'sihrama', odvratno i jezivo. Takodje jedna od poslednjih scena, gde ulaze u kucu te vracare koja je bacila kletvu na porodicu...ma, citav film je jeziv! Dakle, ima nade za strah. Ili bar gadjenje. :)

trt-mrt

• 2
« Reply #90 on: 27-09-2015, 16:23:08 »
pa jeza jeste subjektivni dozivljaj :)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #91 on: 27-09-2015, 16:24:25 »
Ni to niko ne spori. Stavise, mislim da sam se dotakla te problematike u prethodnom postu. :)

trt-mrt

• 2
« Reply #92 on: 27-09-2015, 16:27:29 »
a subjektivni dozivljaj dozivljavamo gledajuci neki sadrzaj :)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #93 on: 27-09-2015, 16:29:17 »
Uh jeste, tako je.

trt-mrt

• 2
« Reply #94 on: 27-09-2015, 16:33:48 »
htedoh reci da 'jezivo' nema nikakve veze sa brojem odgledanih filmova. nesto je jezivo i strasno, pa je jezivo i strasno. sto se to finije prikaze eto boljeg horora

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #95 on: 27-09-2015, 16:35:56 »
Jezivo i strasno nije ista stvar. Nesto moze uvek biti jezivo ali ne i strasno. Bar meni.

Scene u mlinu i kuci u Leptirici su i dalje objektivno jezive ali mi vise nisu strasne.

Scene u hodniku sa nultim pacijentom u Varioli Veri isto tako.

trt-mrt

• 2
« Reply #96 on: 27-09-2015, 16:37:14 »
pa nije ista stvar, zato i rekoh 'jezivo i strasno'

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #97 on: 27-09-2015, 16:38:47 »
Ali si takodje rekao "nesto je jezivo i strasno pa je jezivo i strasno".

trt-mrt

• 2
« Reply #98 on: 27-09-2015, 16:40:58 »
rekao sam da je ono sto je jezivo (posebno) i strasno (posebno) , ili jezivo i strasno zajedno, je to pa to :)

trt-mrt

• 2
« Reply #99 on: 27-09-2015, 16:42:15 »
jezivo deluje onaj dzak, ali je strasno ako je neko tu slozen