Author Topic: Đorđe Bajić - "Crveni sneg" (Before After, 2015)  (Read 6032 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Đorđe Bajić od nedelje kreće sa objavljivanjem novog krimića u nastavcima na sajtu Before After.

Evo intervjua koji je sa piscem napravio Ivan Velisavljević.

http://www.beforeafter.rs/kultura/6-trik-pitanja-za-dorda-bajica/
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
Re: Đorđe Bajić - "Crveni sneg" (Before After, 2015)
« Reply #1 on: 10-10-2015, 12:19:36 »
Evo i prvog nastavka Bajićevog romana...

http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-1-deo/

PTY

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 10-10-2015, 20:58:10 »
i eto, dobro sad, meni bi bilo stvarno drago da Đorđe izbaci popularan krimić, najpre zato što je on stvarno okej momak i totalni žanrovski ovisnik, a onda i zato što bi bilo stvarno super da se domaći krimić kao žanr razbudi i razmrda... ali on ovde kao da sledi neku formulu koja recimo mene totalno odbija, i ja stvarno ne znam otkud to...

eto, ta post-festum dimenzija, meni to smesta ubije svaku nadu da će tu za mene biti ikakvih iznenađenja, i stvarno ne znam ima li zapleta koji sa time može da izađe na kraj, to je ogroman negativni momentum koji mi ne dozvoljava otkrivam zbivanja paralelno sa naratorom, nego moram da čekam na njegovo cevčenje. Pa još kad se na to doda naratorov info-dump u predstavljanju svakog bogovetnog protagoniste sa kojim ima kontakta, i to u maniru toka misli/unutrašnjeg monologa-slaš-dijaloga, pa to mene toliko išamara u nekakvu pasivnu i dremljivu stancu da ja tu nemam ama baš ništa sama da otkrijem, da saznam, da pretpostavim, da bar malo učestvujem u tekstu... ali povrh svega mi smeta što svi protagonisti zvuče potpuno isto, apsolutno ista dikcija i sintaksa, nema ni mrve razlike ni u tonu ni u izrazu, ne razlikujem ih uopšte nego po didaktičnoj karakterizaciji naratora.

dobro sad, ima ovde silesija ljubitelja krimića, znaće oni bolje jer verovatno čitaju ono što ja ne čitam, ali ipak, meni ovo stvarno nije blisko, i stvarno me zanima da li se tu radi o nekom bizarnom retro fazonu koji je sad u modi...

Truman

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 10-10-2015, 21:31:11 »
Pročitao prvi deo. Ne znam zašto, al ovi moderni domaći krimići mi uopšte ne leže. Da li je to do stila koji je brz i prozaičan...ili do samog okruženja i vremena zbivanja jer sam ja ipak odrastao na anglosaksonskim detektivskim klasicima. Imam utisak da su pisci koji ovako pišu bez nekog posebnog talenta, više mi liče na novinare. Možda grešim dušu. O samom zapletu naravno ne mogu još da sudim mada nemam neka očekivanja.
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #4 on: 10-10-2015, 23:11:11 »
Đorđu ovih dana treba da izađe dead tree krimić "Jedno đubre manje", dakle u regularnoj formi - knjige, ali ovo je baš naručeno i pisano za sajt, u nastavcima. Koliko sam shvatio, na kraju će i "Crveni sneg" biti objedinjen u knjigu. Meni je zanimljivo da vidim kako ću percipirati roman koji izlazi u nastavcima, jednim delom uslovljen time što se nastavlja, drugim delom opterećem time što mora biti dovoljno snažan i upečatljiv da se uopšte setiš da čitaš sledeći nastavak.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #5 on: 10-10-2015, 23:46:47 »
mislim da je ovo sjajna ideja, roman u nastavcima, i baš mi je čudno da se USUDIO ,baš ON, Đorđe sa svojim stidlivim nadama za ovakav  istup. ipak, za tri meseca...to je MajkaHrabrost xjap

...ovo JĐM, jel to politički triler? :)
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Agota

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 11-10-2015, 01:34:50 »
pročitala prvi deo. super je uvod. sviđa mi se. rekvijem za duše koje je progutao novi talas. dobro, videčemo za dalje, kakav će biti zaplet... za sada je okej :)
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

PTY

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 11-10-2015, 07:50:39 »

... ali ovo je baš naručeno i pisano za sajt, u nastavcima. Koliko sam shvatio, na kraju će i "Crveni sneg" biti objedinjen u knjigu.

Koliko sam ja shvatila iz onog Ivanovog intervjua, Đorđe je ovaj roman dovršio pre no što je ovaj prvi segment okačen. Ali u slučaju da još ima vremena da radi na segmentima pre objavljivanja, evo jednog problema: uvodne rečenice daju na znanje da se narator obraća sa vremenskom zadrškom. Recimo, ja sam iz prvih rečenica zaključila da nam se obraća sa zadrškom od najmanje nekoliko dana. Ali svega par pasusa kasnije, dok govori kako se od Politike do Slavije vraćao pešaka, narator kaže "danas se šetnja odužila", što znači da saopštava zbivanja dana unutar dana u kom su se dogodila. A onda opet zadnja rečenica segmenta jasno ukazuje da to ipak nije slučaj, jer se on tom rečenicom referiše na vremensku zadršku od opet više od jednog dana.

Whodunit krimići podrazumevaju close reading, to je norma. Čitalac je angažovan, on ne samo da obraća pažnju na detalje, nego ih i pamti. Svaka informacija se automatski skladišti u ispravnom odnosu na druge informacije, kao pazla, jer angažman baš to zahteva, i kad se pojavi bilo kakva kontradikcija, to se automatski registruje. U ovom slučaju, pojavljuje se sumnja da je narator izgubljen u sopstvenom tajmskejpu, odnosno da je on izgubio nit kad su se tačno dogodila ta zbivanja o kojima govori, da li pre četiri dana ili danas. A to je vrsta omaške koju bi dobar urednik morao da ispravi, ili barem pažljiv čitač.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 12-10-2015, 07:29:26 »
Pozdrav, devojke i momci.

Znate i sami da sam se prilično deaktivirao kada je Sagite u pitanju, ali, eto, red je da napišem koji red povodom Crvenog snega... Diskusija se zahuktala, pa mi je nekako glupo da ostanen po strani, tim pre što su se na topiku oglasili neki meni dragi ljudi.

Kako prvo, hvala što ste kliknuli i pročitali prvi poglavlje. Crveni sneg je ekspepriment, kao što sam rekao u intervjuu, dvoumio sam se da li da se u priču uopšte upuštam. Jesam i nije mi žao. Zadovoljan sam kako je tekst ispao, naročito imajući u vidu zadata ograničenja.

Super je što na tekstu još može da se radi. Prema tome, Libeat - samo nastavi sa sugestijama! Dragocene su mi. Mislim, naravno, ne mogu da menjam glavnu postavku (koja te odbija), ali neke sitnije stvari svakako mogu i hoću. Uostalom, upravo još jednom prolazim kroz roman i to neće biti poslednji put. Prva ruka je finiti, ali ću još ću raditi na tekstu. Ima tu mesta za poboljšanja. To je sigurno.

Libe, tvoj post mi je super. Eto primera konstruktivne kritike!

Što se postfestum dimenzije tiče, bila mi je neophodna pošto sam želeo da upotrebim formu "pronađeni rukopis" U tom kontekstu, bio sam rasterećen(iji) kada su neki drugi segmenti u pitanju. Priča je data iz vizure Ivana Rančića, pa samim tim i svi dijalozi. On zapisuje onako kako ih je upamtio i svakako izgovoreno prilagođava svojoj sintaksi. Vidim da to Libi smeta, meni je to ovde OK. Mada, generalno, likovi zvuče slično u većini romana. Naročito kada svi pripadaju istom sociolektu, istoj društvenoj grupi.
"zombi je mali žuti cvet"

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 12-10-2015, 07:31:39 »
...ovo JĐM, jel to politički triler? :)
Krvava krimi hronika tranzicione Srbije. Na moj način, dakako. Na izvestan način, Jedno đubre manje se nadovezuje na Žutu kabanicu, ali je postpuno zasteba priča/misterija.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 12-10-2015, 09:11:22 »
...
 Vidim da to Libi smeta, meni je to ovde OK.
...

Mnjah… pa ne pišeš ti roman da ga sam čitaš.   :mrgreen:

Vidi, meni post-festum format po pravilu ne prija zato što pravi tekst ekstremno statičnim, jer ne nudi sama zbivanja, nego protagonisti ta zbivanja saopštavaju: oni u dijalozima, Ivan u unutrašnjem monologu. A prepričavanje je smrt ne samo krimića, nego vaskolike dinamike uopšte. Ja znam da ti pokušavaš da za to kompenzuješ ubacivanjem tih opaski koje bi trebalo da aktiviraju dodatnu motivaciju za čitanjem, ali meni te tvoje “udice” još više nabijaju statičnost, zato jer mi daju na znanje da zadrška nije 24 sata, nego mnogo, mnogo više.

Na primer, u ovom segmentu ti opisuješ zbivanja u dva dana: dan#1 je Ivan u Politici razgovara sa Taškom, kasnije telefonom razgovara sa Bobom. Dan #dva je putovanje avionom i dolazak do zimske rezidencije. Iz kog tačno dana u tajmlajnu Ivan upućuje opaske o obmani i spletkama? Iz kog tačno dana upućuje opasku o strašnim stvarima koje su se desile u vikendici? tekst postaje konfuzan zbog tvog meandriranja u tajmlajnu.

I da – drvena planinska kuća na tri sprata… čemu to? Logistika je sumanuta, jer to je metražom soliter, sagrađen od drveta gde vetrovi fijuču a sneg se meri u kubnim metrima. Ima li ta kuća centralno grejanje, ili kamin u svakoj sobi? Ima li WC na svakom spratu? Struju, vodu?

Nepotrebno komplikovanje koje znatno utiče na ionako nategnutu uverljivost.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 12-10-2015, 14:50:40 »
Od drugog poglavlja romam prelazi u pripovedački prezent. Za planinsku kuću si lepo primetila. Ona zapravo ima prizemlje i dva sprata. Što je neki standard za raskošnije varijante. Naravno da nisam objašnjavao sistem grejanja istog trenutka kada su Ivan i ostali ugledali kuću, mada će kasnije o tome biti reči... Kažem roman je u prvom licu, pa samim tim impresionistički. Kada neko ugleda neku kuću ili uđe u nju, ne mora odmah da krene da razmišlja o tome kako funkcionioše grajnje... Naročito ako je toplo. I najvažnije... Nadam se da ćeš nastaviti da čitaš, pošto su mi korisne tvoje opservacije.

PTY

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 12-10-2015, 17:41:50 »
Ma dosta ti je prizemlje i sprat, veruj mi na reč, luksuz se razmeće češće u širinu nego u visinu, pogotovo kad je o drvenoj gradnji reč. Čisto sumnjam da si ikad zimovao na planini, a da nije bio hotel ili neko slično komercijalno zdanje... i ne moraš ti meni da to opisuješ, pogotovo ne u prvom poglavlju, samo budi načisto sa logistikom, jer sam si izabrao ambijent, pa kad već jesi, nemoj da ja steknem dojam kako o njemu manje znaš nego ja.

što se prezenta tiče, problem je što si onim početnim rečenicama već fiksirao naratora na kraj tajmlajna, pa bio to dan#8 ili #88, tako da ti sad treba trostruki oprez. No dobro, svakako će biti dinamičnije otkrivati zbivanja u real-time formatu, tako da to nalazim kao daleko privlačniju mogućnost što se tempa tiče.

što se tvoje ranije opaske tiče, da "likovi često zvuče slično u većini romana", nisam htela to da čačkam jutros, ali sad moram: ljudi retko kad zvuče slično, čak i kad su unutar istih društveno-obrazovno-klasno-whatnot krugova. Evo uzmi mene i Agotu: da li ti iole zvučimo slično? na stranu sad vokabular ili dijalekt, mi nemamo isti ton. Moj ton je ton cinika mizantorpa, Agotin je ton čiperi čirful čirlidera, i za svo ovo vreme otkako je znam na forumu, ja sam ubeđena kako se ta žena nikad u životu nije namrštila, a kamoli najedila. A da sad ne pominjem generalne manirizme i specifčnosti koje govorni jezik poseduje, od poštapalica pa do formalnosti obraćanja... eto, uzmi za primer postove Džindžera, Ghoula i tebe, pa mi reci da li bi ikad mogao da zameniš autorstvo tekstova u njima? a generacisjki, obrazovno i društveno ste sasvim sigurno unutar iste grupe. tako da... ne slažem se sa tom tvojom tvrdnjom, zaista.

i naravno da ću i dalje čitati nastavke ovog romana. ideja je dobra, dosta popularnih romana je tako startovalo. i ne, ne brini, neću da forsiram "no quarter" pristup, ali ne mislim ni da te tetošim bog zna kako, jer ovo ti je ipak četvrti po redu roman. Što se samih opaski tiče, ti usvoji samo ono što misliš da treba, ali razmotri dobro čak i ono što ne usvojiš, jer kako stvari danas stoje, normalni komentari kao kategorija su danas u rangu lanjskog snega.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #13 on: 14-10-2015, 11:41:47 »
Da se mrštim? Pa da dobijem bore! Neka hvala...Želim da se smejem BEZ POSLEDICA!!!!!!!!!!!!!! :lol:

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 24-10-2015, 16:34:48 »

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #16 on: 02-11-2015, 00:17:16 »
Izašao je četvrti deo CRVENOG SNEGA

http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-4-budna/

Agota

• 4
  • 3

Agota

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 07-11-2015, 18:58:29 »
Sledeće nedelje, šesto poglavlje: Vidikovac.

Ko će postati prva žrtva Crne planine? Da li možete da pretpostavite?

Zvezdana?

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #19 on: 11-11-2015, 14:08:44 »
Zašto misliš da je Zvezdana?

Agota

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 11-11-2015, 23:01:48 »
...mislim da Zvezdana zna... Ko je ubio Loru Palmer... :)

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 11-11-2015, 23:02:33 »
Za sada ću samo reći da će žrtva biti ženskog pola... Znači, moguće da si u pravu...

zosko

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 12-11-2015, 00:00:27 »
a umrijet ce od dosade, histericnog smijeha/placa ili crne carape planine?
moving on my own trace

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 12-11-2015, 21:35:19 »
Specijalni bonus! Upoznajte likove romana Crveni sneg!Da li ste spremni da upoznate”žestoke”, ekipu koja je osamdesetih suvereno vladala noćnim životom Beograda? Njihove biografije će vam dobro doći dok svake subote budete čitali nova poglavlja krimića “Crveni sneg”, uzbudljivog romana u nastavcima o kome bruji čitav grad.

http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-upoznajte-zestoke/

crippled_avenger

• 4
  • 3

Agota

• 4
  • 3
« Reply #25 on: 14-11-2015, 15:31:33 »
Za sada ću samo reći da će žrtva biti ženskog pola... Znači, moguće da si u pravu...
Znači, S.. To mi je bila druga opcija ...u svakom slučaju neko iz porodice...

Bojana je sledeća...

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #26 on: 14-11-2015, 22:01:31 »
Baš si se navrzla na žene...

Agota

• 4
  • 3
« Reply #27 on: 15-11-2015, 10:19:04 »
Baš si se navrzla na mene...

Tužiću te kod tašte i žene...

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3
Osmi nastavak

http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-8-sabljarka/

Sent from my iPhone using Tapatalk

Agota

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 05-12-2015, 21:25:19 »
Deveto poglavlje: Crvenog snega

[/color]http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-9-u-rikverc/

crippled_avenger

• 4
  • 3
Jubilarni deseti deo:

http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-10-lavina/

Agota

• 4
  • 3

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #33 on: 20-12-2015, 20:44:17 »
Ulazimo u završnicu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Dvanaesti deo:

http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-12-u-zimski-sumrak/

Kunac

• 4
  • 3

Agota

• 4
  • 3

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 09-01-2016, 16:35:29 »
Još malo pa nestalo.

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #38 on: 09-01-2016, 22:01:29 »

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 16-01-2016, 15:56:28 »
Pretposlednje poglavlje Crvenog snega... Pre nego što smrt spusti zavesu!
http://www.beforeafter.rs/kultura/crveni-sneg-15-pre-nego-sto-smrt-spusti-zavesu/

Agota

• 4
  • 3

Agota

• 4
  • 3
« Reply #41 on: 23-01-2016, 19:29:18 »
 Krajevi se potroše,
                          počeci uvek traju.
                                                  Početak - eto šta je na kraju!

:)

Kunac

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 25-01-2016, 07:42:59 »
Gotovo! A kao da je juče izašao prvi nastavak.