Author Topic: NEKRADAMUS  (Read 4827 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
NEKRADAMUS
« on: 01-11-2015, 00:38:59 »


Hector Oesterheld & Horacio Lalia
NEKRADAMUS - crno-belo na toniranom papiru
17,5x24,5cm; 304 strane, tvrdokoričeno

Horor strip koji prati doživljaje moćnih demona: Nekradamusa i Gora.
Knjiga sadrži dvadeset pet zasebnih epizoda u kojima pored pojedinačnih priča postoji i širi kontekst koji se postepeno razvija.
Evo prve, uvodne: http://www.znaksagite.com/ck/Nekradamus01.pdf
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Ultras

  • 4
  • 2
  • Posts: 226
  • the man without fear
    • www.svetstripa.org.rs
Re: NEKRADAMUS
« Reply #1 on: 01-11-2015, 02:58:00 »
Kada se na sajmu, pored Sendmena, Mebijusa, Kolekcionara, Ranksa, Dzokera, Knjige magije, Torgala, Parkera, Lokota, Tarzana, Linija fronta... i desetine drugih (novih) stripova, poprilična prašina digne oko (još i nenajavljenog) Nekradamusa  :shock: biće veoma interesantno pratiti ovaj topik.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
Re: NEKRADAMUS
« Reply #2 on: 01-11-2015, 03:39:36 »
čudno je to koliko su se ljudi ostrvili na jedno malo, sporedno izdanje namenjeno ljubiteljima horora, jeftino, nepretenciozno... uz sva ta ultimativna, definitivna, grandiozna izdanja kojima smo doslovno obasuti sa svih strana.
Zamislite sada kako bi to izgledalo kada bih ja uzeo da viviseciram bezbrojne gluposti i propuste u tim velikim, pravim izdanjima, neuke i čak potpuno promašene prevode, razne druge manjkavosti koje možda mogu da vide samo posvećeni...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
Re: NEKRADAMUS
« Reply #3 on: 01-11-2015, 13:52:06 »
Evo kako to izgleda i uživo:

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Nightflier

  • Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Posts: 9.844
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: NEKRADAMUS
« Reply #4 on: 01-11-2015, 14:01:52 »
čudno je to koliko su se ljudi ostrvili na jedno malo, sporedno izdanje namenjeno ljubiteljima horora, jeftino, nepretenciozno... uz sva ta ultimativna, definitivna, grandiozna izdanja kojima smo doslovno obasuti sa svih strana.
Zamislite sada kako bi to izgledalo kada bih ja uzeo da viviseciram bezbrojne gluposti i propuste u tim velikim, pravim izdanjima, neuke i čak potpuno promašene prevode, razne druge manjkavosti koje možda mogu da vide samo posvećeni...

Tripuješ. Jedino te je Gul kritikovao. Zapravo, čak bi se moglo reći da nije kritikovao tebe (iako je mislio da jeste), već autora koji je svom junaku dao takvo ime. Nego, kad već piratizuješ, mogao bi da uradiš makar prvi tom Tomb of Dracula. ČK je u više navrata izjavila da to neće da radi...
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
Re: NEKRADAMUS
« Reply #5 on: 01-11-2015, 14:07:40 »
ne tripujem, samo za razliku od tebe pratim ceo internet. Ghoul je potpuno irelevantan u svakoj pa i ovoj raspravi...
Imam ja već svoj plan i program. Sledeći autor je Alcatena sa nekoliko divnih stvari o kojima ovi izdavači/bivši ulični prodavci ne mogu ni da sanjaju...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Nightflier

  • Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Posts: 9.844
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: NEKRADAMUS
« Reply #6 on: 01-11-2015, 14:36:10 »
Priznajem, ne pratim ceo internet. Mnogo mi je i ovo što pratim :) Bilo kako bilo, izdanje je veoma lepo i jedva čekam da ga pazarim & pročitam. Moram priznati da nikad čuo nisam za ovaj strip, ali čini mi se da je kao stvoren za nekadašnji "Horror" Dečjih novina.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
Re: NEKRADAMUS
« Reply #7 on: 01-11-2015, 14:46:53 »
Realno, jeste, epizode su uglavnom 12-14 strana, zaokružena priča, ali se provlači i neka pozadinska radnja.
Takođe, odnosi nisu zakucani večno, već likovi vremenom sazrevaju, menjaju se, dobijaju ili gube svoje moći, čak i umiru i nestaju iz serijala...
Osterheld ima tanani osećaj za zlo u ljudima, ovde je to svedeno na horor-fantastični srednjovekovni ambijent, ali zaista je gubitak što ovo nije išlo po epizoda u svim Hororima, jer je strip stvoren da se uz njega odraste u horor ambijentu.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Nightflier

  • Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Posts: 9.844
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: NEKRADAMUS
« Reply #8 on: 01-11-2015, 14:49:59 »
Da, ovo što vidim veoma mi prija na čisto nostalgičnoj osnovi. Toliko da mi je žao što nisam ja to prevodio. No, džbg, propustio sam i Kula (što prežaliti neću) i najdražu mi epizodu Konana.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Dzimi Gitara

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.091
Re: NEKRADAMUS
« Reply #9 on: 02-11-2015, 02:28:04 »
Problem je u tome što je davni past perfekt blagonaklon odnos prema ovoj vrsti piraterije i to većina ljubitelja stripa tako gleda. Da je ovo izdanje objavljeno pre petnestak godina svi bi bili srećni, jer tada su nam dušmani bombardovali i otimali zemlju, a izdavaštvom se niko nije ozbiljno bavio. Da je ovo izdanje uradila neka ozbiljna izdavačka kuća, ono bi išlo u većem tiražu i verovatno po nižoj ceni, uprkos pravima i materijalima. Isto važi i za Barbarelu. Na stranu što su oba izdanja amaterski dizajnirana, da ne kažem ružna. O prevodu i lekturi/korekturi ne mogu dok ne pročitam, ali obično pirati ne angažuju lektore, već se uzdaju u svoje sveznanje. Barbarela je, recimo, bila viđena za kvalitetan integral (sa četiri umesto dva albuma) u Trag biblioteci i šta sada?

Prvi problem sa takvim piratskim izdanjem je to što ono neće biti ponuđeno bibliotekama. Niti izdavač sme da ih ponudi, niti je tiraž dovoljno veliki. Niti će se ijedan izdavač usuditi da ih radi u boljoj opremi za dug period, jer je deo tržišta zasićen.

Dalje, od legalnih izdavača vlasnici licenca očekuju da prijavljuju piratska izdanja, jer ona prave štetu. I onda se dolazi do nezgodne situacije. Kako je moguće da piratsko izdanje objavljuje neko ko je bio naš bivši prelamač ili dizajner...? A ako je već tako, kako da rešimo taj problem? Gotovo da više nema izdavačke kuće iz sveta koja nije svoijim izdanjima prisutna kod nas, a svi očekuju tavku vrstu kooperativnosti.

Koliko vidim, ovde se najavljuje nekakva ozbilja biblioteka na sličnim osnovama?! Darkwood u biblioteci Jezovnik izbacuje srodne naslove, pa bi bilo vrlo problematično kada bi neko pokušao da piratski objavi naslove koje mi planiramo i već dogovaramo. Nekradamusa nismo planirali, ali nije ni važno. Sutra će "Čudna knjižara" u najavljenoj biblioteci ili neko drugi da radi nekog sledećeg Breću, Osterhelda, Trilja, Prata, Palasiosa, Himeneza, Hernandeza, Munjoza, Sampaja, Kastilja, Manaru, Lopeza, Kastra ili Čaveza... pa ćemo da se "ukrstimo" sa interesima.

Isto važi i za Ukronijin turistički vodič, spremljen za Sajam. Znam bar četiri izdavača koja su to htela ozbiljno da plate vlasnicima licence. A ljudi iz Ukronije nekom koga znam rekoše da ih je najviše u celom procesu koštao prelom (koji je užasan)?!!! I ko će sada to da kupi? Dvesta ljudi najviše. A to je moglo da ide u 3000 primeraka, u sve knjižare i biblioteke, u mnogo kvalitetnijoj opremi, sa lekturom, dobrom pripremom i bez milion tipfelera... Šteta.

Odavno je prošlo vreme kada su nam bili potrebni pirati da bi strip-scena preživela. Sada oni prave veliku štetu i vode nas nazad u voljene devedesete. Svako piratsko izdanje unazađuje izdavače koji plaćaju prava i poreze, samim tim unazađuju i celu izdavačku scenu. U godinama kada imamo po više stotina izdanja i kada se svi takmičimo ko će biti bolji i jeftiniji, sve će biti objavljeno legalno. Piraterija u strip-izdavaštvu je danas parazit i štetočina.

Naravno, ovo sve ne važi ako je Boban kupio prava, ja to ne znam pouzdano, ali bih voleo da se izdavač izjasni. Ali bez obzira na to, sve pomenuto svakako važi za hiljadu drugih "Strip Zona" i sličnih slučaja. To je sve teže trpeti.
Kamenje iz džepova http://kamenje.blogspot.com/

Dzimi Gitara

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.091
Re: NEKRADAMUS
« Reply #10 on: 02-11-2015, 02:48:12 »
Da izloženo ne bude naopako tumačeno, moram da naglasim i da načelno nemam nikakav problem s piraterijom. Naprotiv. Ali u ovom trenutku, takvo delovanje šteti stripu kod nas.
Kamenje iz džepova http://kamenje.blogspot.com/

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
Re: NEKRADAMUS
« Reply #11 on: 02-11-2015, 02:55:48 »
Ni ja nemam nikakav problem sa legalnim izdanjima, čak ni onda kada imaju pogrešne ili neprimerene prevode...
A gordost je uglavnom gadna osobina...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Dzimi Gitara

  • 4
  • 3
  • Posts: 1.091
Re: NEKRADAMUS
« Reply #12 on: 02-11-2015, 03:10:19 »
A gordost je uglavnom gadna osobina...

Tačnije ona je uvek gadna osobina. Odsustvo gordosti je ono što kod tebe najviše poštujem.
Kamenje iz džepova http://kamenje.blogspot.com/

Boban

  • 3
  • Posts: 22.791
Re: NEKRADAMUS
« Reply #13 on: 02-11-2015, 15:04:49 »
Da, ovo što vidim veoma mi prija na čisto nostalgičnoj osnovi. Toliko da mi je žao što nisam ja to prevodio.

Nauči španski pa ćemo pregovarati; biće dosta stvari sa tog govornog područja...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Nightflier

  • Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Posts: 9.844
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
Re: NEKRADAMUS
« Reply #14 on: 02-11-2015, 21:07:34 »
Nije to tako daleko od vlaškog, pa ne verujem da bi bilo problema :)
Sebarsko je da budu gladni.
First 666