Poll

Zašto ima (dosta) više muškaraca nego žena na srpskoj žanrovskoj sceni?

Zato što su žene potisnute na margine scene
Zato što žene Sf/f/horor ne interesuju koliko interesuju muškarce
Zato što muškarci pišu i čitaju kvalitativno bolju literaturu
Zato što žene više vole da čitaju i pišu mejnstrim i popularnu književnost
Zato što su muškarci tradicionalno, od malih nogu, okrenuti žanru
Zato što su žene tradicionalno okrenute drugim vrednostima u životu
Broj muškaraca i žena na Sf/f/h sceni je uravnotežen
Ne znam

Author Topic: Zašto ima više muškaraca nego žena na srpskoj žanrovskoj sceni?  (Read 36530 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
Možda je poređenje neumesno, ali u osnovi drži vodu; zapitajmo se zašto žene ne popravljaju automobile. Devedeset od sto muškaraca voli da čačka ispod haube uprkos što većina nema pojma šta radi pa isplaženih jezika, naoružani komšijom - savetnikom i novim setom gedora glume "Čovek i njegova mašina". Molim da me zaobiđu odgovori o fizičkom naporu prilikom popravki, to jednostavno nije istina.

Mislim da ti ovo ne drži vodu...šta je starije koka ili jaje? Ako se devojčice od malena uče da se igraju barbikama, a dečaci automobilima, nemoj očekivati da će da imaju poriv da prčkaju ispod haube...još kad ćaća povede brata u radionicu, a maloj kaže - de ti ostani sa mamom i babom, eto rapsodije.

Naravno, sve ovo je poluistina...bata je lepo skrenuo pažnju na nepotpunost. Šta sam pokušao da kažem - razlog za neravnomernu zastupljenost polova leži u opšteprihvaćenim socijalnim normama, i polovi jednostavno nemaju priliku da se jednako razvijaju....usmerenja postoje. To ne znači da se oni neće razgranati, kao što ne znači da se to odnosi na književnost...

Žene mogu biti odlični automehaničari, pisci, direktori itd. Pitanje je zašto to od njih ne očekujemo...

Ne, ne... pazi, dečaci će isto tako da poprave i lutku, ali devojčice neće nikada popraviti Barbi plave kose kada je u napadu besa ili ljubomore rastrgaju, nego će cmizdriti kraj nje dok neko ne dođe i to popravi.
Dakle, nije to stvar kome se prenosi znanje, nego da se prenese znanje zainteresovanim. 
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Josephine

• Guest
Dobro, ja sve vreme očekujem da mi kažete zašto su žene takve kakvim ih opisujete... Ne treba mi opis, treba mi razlog.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Mislim da se ovom pricom o popravkama kola, lutaka i ostalog malo zaboravlja da je sve to tradicionalno vidjenje stvari koje danas malko drugacije stoje. Neke lutke kad se slome nema im spasa, btw, mozes da lepis ali gube funkciju.

Koliko muskaraca na ovom forumu za sebe moze reci da je majstor u kuci, da popravlja bojler, slavinu, kola, itd? Koliko dece ste danas videli da rade nesto rukama osim sto drze misa i prste na tastaturi? Danas ako ti nesto treba ti platis za uslugu, i u tome nema nista lose.
Popravljas i majstorises jer to volis i imas vremena time da se bavis, a danas vremena itekako nedostaje, jer taj bojler mora biti popravljen sto pre, sutra se treba spremiti, otici na posao i odraditi 10-tocasovni radni dan.

Džek

• 4
  • 3
Dybuk, to su viđenja iz mojih mlađih dana, kada su se popravljala kola sa karburatorima (sada se kopča lap top i radi dijagnostika), kada su dečaci kavaljerski popravljali devojčicama ne samo lutke, nego sve ostalo, kada nije bilo neta i kada sam se zarekao da ću popraviti sve što mogu popraviti, pa i bojler, dok me struja ne strese :)

Uzgred, bojler se ne može popraviti, može se samo zameniti pokvareni deo, a to sam baš neki dan uradio i to uopšte nije ni majstorluk ni nauka. 

Josephine

• Guest
Dibučice, to je banalizacija stvari. Trolovanje. Opis uzroka, očito, zahteva viši nivo diskusije.

Imam sestričinu i sestrića. Dečak je stariji dve godine. Kada se igramo "Čoveče ne ljuti se", na primer, ona neće plave figurice jer su "muške", a on neće "crvene" jer su "ženske". Kada im kažem da su sve boje za sve i da je sasvim okej da biraju one koje im se sviđaju, a ne one koje im "pripadaju", oni se slože sa mnom. Imaju po 5 i 7 godina. Sad, on je dobio računar. Ona na njemu može da se igra samo kada je on u školi, jer on ostatak vremena igra pucačine. Ona je prkosna (na tetku :lol: ) pa namerno hoće da igra kada je on tu, jer - što bi ona dobijala second hand stvari i vreme? I to je nisam ja naučila, devojčica živi u senci svog brata i bori se za mesto pod suncem.

Kada on igra igre na kompu, ona, sa strane, gleda, ali neće da igra pucačine. Kada je pitaš što, samo kaže da neće. Ali voli da gleda kada igram ja, i voli da navija. Kada se ona igra, bira "ženske" igre (oblačenje lutkica, kuvanje itd.). Oboje se podjednako ljute kada gube. :lol: Njoj mama oblači roze stvari, kupuje joj hello kitty stvari i garderobu, njemu mama kupuje maskirnu garderobu i puške. Oni misle da im tako pripada i to je za njih, tu je njihovo mesto. Ona ima drugarice koje luduju za hello kitty, i kako sada da ona igra pucačine? Sa kim da se druži onda? On ima svoje društvo dečaka, njoj ne da u to društvo, jer šta će jedna devojčica tamo?

On misli da je rat "muška stvar". Kada mu kažem da su ratovi loši i povređuju i stvarno ubijaju ljude, on me belo gleda.  :lol: Sad, ja volim da trolujem svoje sestriće, ali kada to uradim, tačno vidim da su zbunjeni. Rečeno im je kako i šta, takve prikazane svetove poznaju i šta ih ova tetka sada tu zbunjuje (nisam provodila mnogo vremena sa njima kada su bili baš mali, bila sam van zemlje). Verovatno sam tetka iz pakla koja vrši socijalni eksperiment nad svojim sestrićima :lol: , ali njih dvoje su lep primer za sve uslovljene razlike među polovima/rodovima.

Džek

• 4
  • 3
Kad već kažeš da je prkosna, zašto uprkos svemu ne igra pucačine i odalami brata da se makne sa kompa? Prkosne žene lete u svemir!

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Quote from: Dzek
Uzgred, bojler se ne može popraviti, može se samo zameniti pokvareni deo, a to sam baš neki dan uradio i to uopšte nije ni majstorluk ni nauka.
Znam, popraviti je laicki izraz, prisustvovala sam nekim "popravkama" tj zamenama delova :lol:

D, pa nas par i govorimo o banalnim stvarima, popravke, kola, farbanja, ne znam sto ti se bas moj komentar ucinio kao trolovanje. Komentarisala sam taj deo price, nisam se bavila uzrocima.

Josephine

• Guest
Hej, Dybuk, ne mislim da ti troluješ. Mislila sam da je to jasno, sorry. Ti se lepo držiš i nisi ti prebacila diskusiju na generalizacije. Ama uopšte nisam mislila na tebe, odgovorila sam na tvoj post. xremyb

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Drzim se? Ok :lol:

Mislim da nije nevazno staviti celu pricu u pravi vremenski kontekst, a to je danasnjica, gde su i muska i zenska deca podjednako onesposobljena i nemotivisana da se bave kreativnim radom i razvijaju svoju kreativnost i individualizam, generalno. Cast izuzecima.

Josephine

• Guest
Ah, nemoj sad da moram da gazim po jajima kada pričam i sa tobom.  :lol: Ja uvek rečima razbijem sva jaja.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Poznata mi je ta tendencija, imam sestru racicu/vodoliju :p

Ok je, podzapamo se pa sledeceg trenutka normalno pricamo, not an issue :lol:

hidden

• 4
  • 3
Društvo je takvo da postavlja određene obrasce ponašanja pred decu, što nije nužno loše - naprotiv. Ne umanjujem značaj vaspitanja. Nevolja je kad vaspitanje pređe u forsiranje onoga što mi smatramo prihvatljivim interesovanjima/sklonostima...tipa-sramota je da devojčica igra fudbal.

Ne treba ni ovde biti isključiv...

Sent from my SM-G355H using Tapatalk

Albedo 0

• Guest
čisto reality check: moj rođak ima neku radionicu kod kuće, gdje čačka po automobilima komšija i braće, koji mu traže pomoć. Tako može po čitav dan da provede u radionici, a ćerka zajedno s njim.

Uhvati mala tu i tamo neki francuski ključ, no barbika je i dalje u rukama. Tako da mož'te pričati o uslovljavanju i uzrocima do prekosutra, ne sjedi pijetao na jajima.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Koliko mala ima godina? Ne mnogo, dok se igra s lutkama. A nece valjda dete da popravlja kola, zaboga? Zato ce ona znati sta s njima kad poraste. Izlozena je, a to je kljucno, ne mora da bude automehanicarka. Stavise, sigurno nece biti :)

Albedo 0

• Guest
ona je tamo zbog tate, ne jer je interesuje

npr, imaš ovu D. priču da ''mama oblači u roze'' sestričinu, kao da to znači da je mama uzrok bilo čega...

Džek

• 4
  • 3
Pokretač teme je kazao da slobodno iznosimo svoja mišljenja i da ćaskamo. Kakvo crno trolovanje, sem ako je trolovanje ne pisati šta postavljač želi da čuje, tj, pročita?

Očito je da sam bezuspešno pokušao da objasnim da odgovor na pitanje mogu dati isključivo žene, i to ne sve žene, nego samo one koje imaju afirmaciju ka sf-u. Opet, i to je generalizovanje jer nije ni svaka žena ista, svaka je jedinstvena i dobićemo mnogo različitih odgovora. A ako postavljač želi baš muško mišljenje o tome, rizikuje da dobije isti odgovor u raznim pakovanjima. A ono unutar bi glasilo - šta to mene briga, neka se potrude, neka zapnu i neka pišu. 

Jer, ovako se instalira da su muškarci krivi što više žena ne piše sf.

Ghoul

• 4
  • 3
ne sve žene, nego samo one koje imaju afirmaciju ka sf-u.

ili barem afinitet. ;)

ovako se instalira da su muškarci krivi što više žena ne piše sf.

pa naravno.
šta bi drugo očekivao od postavljačice ovog topika/pitanja?
krivi su muškarci, društvo, uslovljavanje, svi drugi samo ne žene...

Džek

• 4
  • 3
Ne, ne, baš afirmaciju. Svaka žena će da cmizdri nad Tvajlajtom i sl ljubavnim krmenadlama i kazati da ima afinitet ka sf-u, ali teško da će shvatiti zašto je drži leva ruka tame. 

Džek

• 4
  • 3
Pardon, ne svaka žena. Da ne generalizujem i sebi skoknem u usta.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Krive su i odrasle žene, one patrijarhalno vaspitane. I one treba dobro da se zamisle šta rade ovom društvu, i naročito budućim ženama. Krive su i mlade žene koje prihvataju to patrijarhalno vaspitanje, bez pitanja, bez ispitivanja. One treba da stanu i razmisle malo, o budućnosti svojoj i svoje dece, a ne da rade sve šta im se kaže. Deca nisu kriva, jer sve je u vaspitanju, a deca ne vaspitavaju sama sebe.

Problem je što postoje neke prirodne sklonosti, hijerarhijsko ustrojavanje, i sad da bi vaspitanje uspešno kontriralo tim prirodnim sklonostima potrebno je da dete bude pod većim nadzorom vaspitača. Veći nadzor guši slobodu i samostalnost. Dete koje je dobro vaspitano traži više autoriteta od drugih. Ravnopravnost vodi ka tiraniji.

Loni

• 4
  • 3
  • Mejnstrim Paša

Ukoliko razlike nisu samo naučene, već su i spontane. Tipa daš i sinu i ćerkici iste igračke, a svako bira druge i igra se drugačije, to dolazi do teorije da je svaki čovek ipak više dete roditelja istog pola, nego onog drugog.
   Svi smo uzeli broj hromozoma fifti-fifti od oba, ali to ne znači mnogo, ali su neki geni samo ,,mrtva slova na papiru'', a neki drugi aktivni i koristimo ih.

Što se tiče deda i baba tu je nauka već dokazala da nam svo četvoro nisu jednaki rod, već je svakom dečaku najbliži genetski deda s majčine strane (mama je zamrznula te muške gene i direktno ih prosledila), zatim idu baba i deda sa očeve (dedine muške gene, tata je razvodio pa taj muški deo nije došao zamrznut već izrelativizovan), da bi najmanje sličnosti s njim imala baba s majčine strane.
   Kod devojčica najbliži rod joj je baka s očeve, pa deda i baba s majčine, a najdalji deda s očeve.

Ukoliko je polna diferencijacija zaista tolika, onda sve muške predakinje samo zamrzavaju i prenose gene njihovih muških predaka i prenose, ali same ih ne sadrže, dok su devojčicama svi muški preci samo zamrznuti nosioci. Pa ako ima plave oči na oca, to ipak nije na oca već na njegovu majku ili baku...

A naravno sve ovo i ne mora da bude tačno.

Što se tiče SF žanra prosečan čitalaca nije bilo koji muškaraca već tip kome je nekako ovaj realističan svet, isuviše trivijalan i dosadan.
    Reč je o tipu koga smaraju obične stvari, patetiku i romantiku... Ne voli mnogo trivijalne poslove. Nije lud za sportom... Uglavnom se ne priklanja mejnstrimu pa ako su većina dizelaši i ljubitelji turbo ritmova, on će pre biti roker sa avangardnim stilom odevanja. Operisan je od praktičnog. U pričama je razvučen, preopširan, lenj. Alkohol mu nije stran. Nije Kazanova.
    Da je veliki švaler ne bi gubio vreme na alternativne svetove.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
bog stobom Loni, zašto ljubiltelj SF-a ne bi mogao biti Casanova??  :shock:  ne razumijem razloge koje si naveo...

Josephine

• Guest
Poznata mi je ta tendencija, imam sestru racicu/vodoliju :p

A je l'?  :lol: Čitala sam negde da je to najšizoidnija kombinacija u horoskopu. Prenesi sestri moju empatiju.  :lol:

@Loni
Ja pročitala par rečenica tvog posta i ništa nisam razumela. Možebiti da ću razumeti sutra kada se otreznim. Slava je danas.

Albedo 0

• Guest
Kazanova je jedan od prvih pisaca fantastike, mislim čoek tvrdi da je moguće obrlatiti tolke žene...

EDIT
čim neko počne o horoskopima, sjetim se ovoga

http://opusteno.rs/muski-kutak-f6/muski-horoskop-o-zenama-t10778.html

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/

Jedna moja drugarica radila na benziskoj pumpi, ono, tocila gorivo,brisala sofersajbne itd.Skroz kul lik zenska.Hetero sklonosti,skroz normalna...

Moj klinja sa godinu i po vidio tatu kako usisava po kuci,zapeo ko gluv da mu kupimo mali usisivac igracku...bili samo roze boje...klinja nikad srecniji, sta on zna sta je roze boja...bitno da zvrje baterije i sakuplja bele kuglice od stiropora.

Kad je vido nakon par meseci malu ves masinu igrackicu,,,Ijaaaooo!!! i to zvrnda!!! nedeljama se nije uspavao bez nje...sta mislite koje je boje bila ves masinica....?

Dal' mislite da ikakve veze ima kojim se bojama deca igraju dok su mala? Nikakve ,ja tvrdim bez experimentisanja...dokazano...

Josephine

• Guest
Samo da pročitam ovaj broj, pa javljam koliko seksa ima u ženskim pričama.

Josephine

• Guest
Dal' mislite da ikakve veze ima kojim se bojama deca igraju dok su mala? Nikakve ,ja tvrdim bez experimentisanja...dokazano...

Ne boje, ugly, već značenje koje se bojama pridaje. Baš mi se dopada što klincu niste nametnuli izbor igračke i što mu niste rekli da je "roza za devojčice". A klinja je car.  :lol:

Josephine

• Guest
"Nisi ozbiljan, samo mrtav."
Nemaš pojma koliko si u pravu.

Neverovatna je moja veštičija sposobnost da uvredim ljude potpuno nesvesno (ponekad i svesno, ali retko koristim talenat). Ili da im pogodim slabu tačku. Povlačim izrečeno, ako je to moguće. Izvinjavam se, ako to nešto znači i vredi sada. Gađala sam nešto drugo, a pogodila prvo.

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/

Ne boje, ugly, već značenje koje se bojama pridaje. Baš mi se dopada što klincu niste nametnuli izbor igračke i što mu niste rekli da je "roza za devojčice". A klinja je car.  :lol:
joooj, da vidis kad je sa dve godine video mesalicu za malter....maaajko mila...isli po gradilistima da provodimo vreme gledajuci majstore....a nidge igracke da se ni kupi ni naruci....onda je ugledao pravi vel'ki kamion mesalicu, pa smo nakupovali nekoliko igracaka toga i prestali da se druzimo sa dundjerima....

..kazu da narandzasta boja utice pozitivno na inteligenciju, ;) go figjur!

Josephine

• Guest
 :lol: Duša radoznala.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Не знам како је било у Сиријусу, али је жене протежираон и Скробоња објављујући "У знаку вампирице", иако је могао да 13 женских прича узме пар најбољих и споји их са мушким колегама.

Meho Krljic

• 5
  • 3
Ili obrnuto, da uzme par najboljih priča muških autora i pridruži ih ženskoj antologiji. Nego to alav čovek, radije će objaviti dve knjige nego jednu, dati eskpoužr većem broju autora i autorki. Stvarno ga treba kaštigovati prvom prilikom.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Или да уопште не гледа на пол писца већ само и искључиво на квалитет приче?
Не треба ни на силу гурати нешто и не треба на силу пружати шансу јер ево, мене баш занима, која је то спиатељица искористила своју шансу пружену у женској верзији те вампирске збирке???

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Nego to alav čovek, radije će objaviti dve knjige nego jednu

Алав него шта, не само да ће радије објавити две  књиге уместо једне, већ се у свој својој алавости ни ту неће зауставити, него ће још и сам себи објавити посебну вампирску збирку са свим причама и новелама које је већ објављивао.  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
Ima tu sad raznih stvari o kojima se može diskutovati. Rezon da ne treba da se gleda pol (uzrast, nacionalnost, polna orijentacija, socijalni status itd.) i da je samo bitno da li je neko napisao dobru priču zvuči pravično i ako je neko samo i isključivo zainteresovan da čita "objektivno" dobru prozu ovaj merkantilistički pristup za njega kao konzumenta zbirka bi imao smisla.

Međutim, objektivnost je relativno efemerna stvar, a takođe veliki deo čitalačke publike jeste zainteresovan da vidi prozne uratke koji reflektuju interesovanja, senzibilitet, motive itd. posebnih delova populacije. Ovo ne kreira nužno odmah vrhunsku prozu ali s druge strane u velikoj meri pomaže u izgrađivanju autorske ambicije u delovima populacije koji su istorijski u nepovoljnijem položaju da li zbog toga što imaju teži pristup veštinama potrebnim za kreiranje, ili zato što ih infrastruktura potrebna za publikovanje smatra manje kvalitetnim, manje marketibilnim ili nešto treće.

Dakle, ja sasvim shvatam da neko može da kaže "ne treba ništa da se odvaja, nek se svi nadmeću na ravnopravnoj osnovi pa nek najbolji bude objavljen" ali osnova najčešće nije ravnopravna. Ako bismo merkantilistički pristup doveli do ekstrema mogli bi i da kažemo "nemoj da uopšte gledamo da li je autor sa našeg govornog područja, hoćemo najbolju prozu odakle god bila" ili "nemojte uopšte da budu priče o vampirima, nego dajte najbolje priče čime god se bavile" itd.

Dalje, treba odvagnuti kolika je ta šansa koja je pružena spisateljicama u Skrobonjinoj zbirci - dakle, koliko je njihov rad promovisan od strane izdavača, zainteresovanih medija itd. - a koliko je koja od njih u startu već bila etablirana. Ne možemo tvrditi da su istu polaznu tačku imale Jelena Lengold, Mina Todorović i Veronika Santo sa jedne strane i Biljana Malešević i Sanja Pavošević sa druge. Kad tu napravimo dublju analizu onda možemo da diskutujemo o tome ko je od njih iskoristio pružene šanse na kakav način, ko se švercovo svojim amaterskim radovima uz ozbiljnije autorke a u kakvom to odnosu stoji sa muškom zbirkom.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
"U znaku vampirice": 13 autorki, 189 strana.

"U znaku vampira": 19 autora, 472 strane.

Protežiranje žena.
We're all mad here.

Stipan

• 4
  • 3
Ili nesposobnost da napišu priču dužu od par strana?

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Da stvarno, ima li broj strana ikakve važnosti u ovoj priči? Da li je urednik za vampirice tražio kraće priče, a za vampire duže?

Boban

• 3
Harlan Elison je u svojim Opasnim vizijama usvojio jedan dotad neuobičajen pristup, a ja ga uveliko koristim sve vreme, Skrobonja takođe... promešao je priče profesionalaca i početnika i stalno insistira da se knjige objavljuju upravo kao takve, ne da se, kao što su neki strani izdavači hteli, izvuku samo vrhunski autori a sitna boranija pobaca. Bio je svestan šanse koja je potrebna početnicima da budu zapaženi.
Činjenica jeste da neki od njegovih "nada" ništa nikada više nisu uradili, ali ima i onih kojima je to bila odskočna daska. Kao što reče Meho, svako sa svojom šansom uradi ono za šta je sposoban.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
Da stvarno, ima li broj strana ikakve važnosti u ovoj priči? Da li je urednik za vampirice tražio kraće priče, a za vampire duže?

Broj strana pominjem samo zato što na polici, kad vidim knjigu jednu do druge, ova "muška" je još malo pa cigla, a "ženska" tanušna, pa mi je onda i u tom smislu priča o protežiranju žena smešna.
We're all mad here.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
Значи величина је ипак важна? Ох, не...

Мада, апсурдно је уопште размишљати како ће жена да пише о угризу, јесу ли описивале мушке вратове...
šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Немам ништа против да се у збиркама мешају приче искусних писаца са причама писаца почетника, јер сваки искусни писац је прво био почетник.
Међутим, говорећи о збиркама "У знаку вампира" и "У знаку вампирице", ту заиста не видим потребу за штампањем две посебне књиге уместо једне свеобухватне.
Евентуално потезање аргумента равноправности у циљу оправдања поделе на "мушки" и "женски" примерак те књиге мени не пије воду, јер вампире не занима пол, већ крв.

Kimura

• 4
  • 3
Ženska je zbirka možda tanušna, ali se najbolja od tad objavljenih vampirskih priča može pročitati upravo u njoj.

Sad, vampiri nisu tek obične pijavice, nego se smatraju za nečistu, ali neodoljivo privlačnu silu, pa je zamisao da se čuje i ženska i muška reč potekla možda iz želje da se ta privlačnost osmotri sa obe strane. 

Ne znam kako dođoste do priče o ravnopravnosti.

I nisam sigurna da li je opasniji vampir ili vampirica.  :lol:

Stipan

• 4
  • 3
Sve su one pomalo vampirice...

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
@T2: pa ti si pokrenuo pitanje protežiranja žena, pa se stiglo i do ravnopravnosti. Ne sećam se da je Skrobonja pominjao ravnopravnost kao razlog za bilo šta.

Koliko se sećam, stiglo je previše priča (koje su se dopale uredniku) za jednu zbirku, pa je podelio u dva toma. Morao je da smisli nekakav kriterijum za podelu, a (pretpostavljam) ovakva podela je bar za nijansu zanimljivija od knjige 1 i 2.
We're all mad here.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
@Kimura,angel011
Мене су, пре свега, занимали разлози за дељење те збирке на женску и мушку, па сам зато и написао да евентуално навођење разлога женско-мушке равноправности не могу сматрати релевантим за дељење ове збирке на женски и мушки примерак (додуше, у ранијем посту сам то написао мoжда нејасно, па се извињавам).

Koliko se sećam, stiglo je previše priča (koje su se dopale uredniku) za jednu zbirku, pa je podelio u dva toma. Morao je da smisli nekakav kriterijum za podelu, a (pretpostavljam) ovakva podela je bar za nijansu zanimljivija od knjige 1 i 2.

Ако је Апокалипса могла да буде штампана на 666 страница, онда су и вампири и вампирице могли да прођу без поделе.

Ženska je zbirka možda tanušna, ali se najbolja od tad objavljenih vampirskih priča može pročitati upravo u njoj.

Ако је тако, а не сумњам да јесте, онда сматрам да је управо списатељица која је написала најбољу причу остала ускраћена да јој прича буде објављена и проглашена за најбољу у једној свеобухватној збирци.
Мада, битна је сарадња а не такмичење.

Stipan

• 4
  • 3
Kakve su to izvitoperene vizije? Otkad to nije bitno takmičenje?

Meho Krljic

• 5
  • 3
Više je izvitopereno to što se o ovome uopšte diskutuje. Prethodne Skrobonjine zbirke su bile rodno neutralne i sve je bilo dobro. Kad se kod vampira odjednom desilo da čovek objavi dve knjige umesto jednu, umesto aplauza komentariše se da ne treba ići na silu (podrazumevajući da su ŽENE a ne muškarci te koje su na silu dobile "svoju" knjigu) i da bi trebalo videti da li su žene iskoristile priliku koju im je izdavač pružio. Možda T2 zaista ima najbolje namere, ali to što piše je čista, nepatvorena mizoginija.

Boban

• 3
Eto, ponekad i Meho bude u pravu... treba se radovati što imamo knjigu više, jer kada bi se izdavalo samo ono što baš zaslužuje, ostali bismo bez mnogih dela koja u svom vanvremenskom uzletu korespondiraju sa nekim još neosvešćenim čitaocima.
Ko zna ko će za 100 godina izučavati ove naše zbirke/antologije nagnute fantastici i šta će u njima nalaziti da je bitno i važno da se obnovi...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
Kakve su to izvitoperene vizije? Otkad to nije bitno takmičenje?

Мени лично, као љубитељу жанра, такмичења мењу писцима нису битна.
Јесте да су поједини класици жанра настали као резултат интерног такмичења међу неколицином пријатеља, и да се углавном путем конкурса и тамичења долази до издања, али такмичења међу такмичарима могу да изазову не само позитивни већ и негативни набој, па сам зато написао (мислећи на жанровске писце) да ми је битнија сарадња а не такмичење.

Više je izvitopereno to što se o ovome uopšte diskutuje. Prethodne Skrobonjine zbirke su bile rodno neutralne i sve je bilo dobro. Kad se kod vampira odjednom desilo da čovek objavi dve knjige umesto jednu, umesto aplauza komentariše se da ne treba ići na silu (podrazumevajući da su ŽENE a ne muškarci te koje su na silu dobile "svoju" knjigu) i da bi trebalo videti da li su žene iskoristile priliku koju im je izdavač pružio. Možda T2 zaista ima najbolje namere, ali to što piše je čista, nepatvorena mizoginija.

treba se radovati što imamo knjigu više

Аплауз дајем, као што сam аплауз давао и осталим Скробоњиним збиркама и романима, и свакако да се радујем објављеним вампирским збиркама, јер хипотетички, да којим случајем немамо ниједну објављену књигу - кукали би што је немамо, а сад кад имамо две - испада како мени ни то не ваља, али заиста није тако (иако је моје мишљење остало непромењено, па и даље сматрам да је раздвајање на две збирке било непотребно).
ангел011 каже да подела није била планирана на самом почетку, већ се десила након прикупљања прича, тако да се у том светлу израз „гурање силом“ може протумачити као „гурање силом прилика“ а не као „гурање голом силом“, или неким Скробоњиним до тад невиђеним хајповањем (нпр. проглашавањем те збирке есенцијалном или уврштавањем исте у топ 10 домаћих класика које морате прочитати).
Подразумевам да су објављивањем ових збирки добили пре свих љубитељи жанра (не штампају се сваке године  вампирске приче), међутим - допустићете да мени, као љубитељу жанра, упркос томе што се слажем са Кимуром (која каже да се у тој танушној књижици налази најбоља прича), боде очи то што женски примерак изгледа као књижуљак у поређењу са мушким примерком.
Самим тим увиђам да сам апсолутно погрешио када сам рекао да су у овом случају жене биле протежиране издањем књиге јер оне то нису, чак је силом прилика најбољој причи ускраћено да буде заиста најбоља у једној свеобухватној књижурини од збирке која би, попут Апокалипсе, биле штампана на преко 600 страница, већ је најбоља прича, силом прилика, осуђена на бесконачно битисање у књижуљку који више личи на додатак уз мушки примерак, него на његову женску пареду.
Кад сам питао која је списатељица искористила пружену шансу, мислио на нове објављене и необјављене приче и дуже форме мање познатих ауторки, те сам очекивао одговор у виду назива евентуалних дела, а не оптужбе да на форуму желим  да спроводим истрагу списатељица.
Но, ионако је давање шансе први поменуо Мехо, а ја у сваком случају ништа лоше нисам мислио својим питањем, једино сам се можда рогобатно изразио па је звучало као да прозивам списатељице, што није тачно, и према томе - немој Мехо, тако ти свете Акрохолије и још светијега Јана од Агатоклеса, немој Мехо говорити криво и етикетирати ме као женомрсца.