Poll

Zašto ima (dosta) više muškaraca nego žena na srpskoj žanrovskoj sceni?

Zato što su žene potisnute na margine scene
Zato što žene Sf/f/horor ne interesuju koliko interesuju muškarce
Zato što muškarci pišu i čitaju kvalitativno bolju literaturu
Zato što žene više vole da čitaju i pišu mejnstrim i popularnu književnost
Zato što su muškarci tradicionalno, od malih nogu, okrenuti žanru
Zato što su žene tradicionalno okrenute drugim vrednostima u životu
Broj muškaraca i žena na Sf/f/h sceni je uravnotežen
Ne znam

Author Topic: Zašto ima više muškaraca nego žena na srpskoj žanrovskoj sceni?  (Read 32739 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Retke su takve porodice jer se to i nesvesno radi, jedino kad se tendencija osvesti, moze se govoriti o "ne deljenju nicega po bojama i polnim organima", u mojoj su sva deca istog pola te s te strane nije bilo deobe :lol:

Ipak, valja napomenuti da, sta god "recnik opisivao" treba izbegavati vredjanje i etiketiranje, ono je neproduktivno i agresivno. Prosto, upucuje na manjak argumenata i zivaca. A ova tema bi trebalo da bude konstruktivna, sa toliko ljudi iz struke koji mogu da rasvetle nesto od problematike.

Josephine

• Guest
U praksi se žene manje interesuju za politiku.

Nadam se da su svi oni koji ovde tvrde da se žene za nešto manje interesuju, bez ikakvog objašnjenja zašto je to tako, svesni koliko je taj argument, tako lišen uzroka i korena manje zainteresovanosti, iracionalan?

Ili mislite da su žene manje zainteresovane za fantastiku i politiku iz prostog razloga što imaju vaginu umesto penisa?

Ako nešto tvrdite, objasnite zašto je to tako. Ja imam svoju teoriju i objasnila sam je. Koja je vaša? Najlakše je ustvrditi da se žene ne interesuju jer su im opcije otvorene, a one ih svejedno ne koriste, pa zaključiti da mora da nisu zainteresovane i nastaviti bez njih.

Koliko to obrazovanih ljudi ovde misli da su žene nezainteresovane (ili lošiji pisci) po svojoj prirodi?

@Dybuk

To nazivanje (nekih) žena glupačama na ovom sajtu je tipičan pokušaj brendiranja, u stvari. Nazivaju nas glupačama u svakoj prilici, da bismo tako i ostale upamćene. I to ne radi samo batica, već par njih. U jednom trenutku, pre nego što su neki napustili ovo mesto, to etiketiranje je bilo podignuto na svakodnevni nivo. "D.lupača" im je bio glavni izum, adut i argument u diskusiji. Kao da ja ne mogu baticu u svakom razgovoru ovde da zovem "Pizdobata" ili "Tupobata" i da tako, najposle, postane prepoznatljiv u svesti učesnika? I posle kažu da žene imaju podjednake šanse i tretman ovde.

Albedo 0

• Guest
 tema je daleko od konstruktivne, jer redukuje ljudska bića na samo jedan, polni identitet. G. ne zna drugačije, vjerovatno su joj svi ostali krivi što je loš pisac i slično...

Kad zaboravimo da su ljudi mnogo više od pola, dakle, kad totalno zaglupimo, onda će tema postati konstruktivna, doduše, kako za koga. Ne zapita se naša draga G. da ona sama prizove polno ime kada nema šta pametno da kaže (ja sam žena, ti to ne razumeš, i slične fore), da je smiješno kakva podvojena ličnost je u pitanju

no, možda bi je trebalo upitati da li joj je Linkin ubio kućnog ljubimca ili zapalio štalu?

Dybuk, možeš biti i jedinica, ja iskreno prvi put čujem da postoje izdvojene biblioteke i privatni kompjuteri u nečijim domovima, tako da to njeno nametanje sopstvenog limitiranog (pomalo sumnjivog u pogledu dal se stvarno tako desilo) porodičnog iskustva kao opšteg navodi me na razmišljanje da kupim neku mačku i dam joj da je zadavi, možda bi manja šteta bila od ovih straobalnih budalaština koje piše (sorry Meho).

i što je najgore od svega, osoba koja tvrdi da je diskriminisana još od kolijevke uopšte nije na marginama scene, talk about cause and consequence

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Polni identitet je danas jako aktuelizovan, u svetskim okvirima. Nema (zanrovskog) filma gde se ne ucitava feminizam  ;) postoji predlog da se rediteljke tj njihovi filmovi oznace sa F rejtingom sto je jedan filmski festival i lansirao. Dakle, tema je relevantna, posebno u kontekstu zenskog broja casopisa koji D. uredjuje, te ja ovu temu posmatram kao svojevrsnu anketu, koju ona sprovodi u istrazivacke svrhe.

Josephine

• Guest
Tako je tužno što si regresirao na nivo od pre par godina, batice. :( I ružno za gledati. Šta je bilo, blam te je što je Boban pomislio da ti se sviđam, pa sada, kao neki dečak od 10 godina, vređanjem pokušavaš da to negiraš? Dosadan si, dječače. 

Ja nemam veze sa banovanjem Linkina. Svaka odluka ovde je, naravno, Bobanova, a Linkin je ionako ovde od samog početka rada foruma, poznaju se Boban i on jako dobro. Neke činjenice ti, jednostavno, nisu poznate, pa i, nesvesno, mnogo lupetaš.

Prekini da namerno miniraš temu, biće ti žao kada te budem stavila na ignor, veruj mi.

Albedo 0

• Guest
tužno je gledati osobu koja uopšte nije napredovala, i primorava druge da se spuste na njen nivo. čak ne zna ni šta da kaže sem da se nakači na još jednu pustožensku priču, a kao pokušava da se distancira od tih rigidnih polnih podjela

stvarno treba biti glupača pa ne shvatati da su igranje lutkama, bratov komp i knjige, i pozivanje na emocije i emotivne odnose, u stvari isti diskriminatorni koš. Ne prihvataš prva dva a zloupotrebljavaš treće, pa to i mislim kad kažem da si podvojena ličnost

da ne pričamo da hoćeš objašnjenje, odgovor zašto, a da sama poturaš apsolutno i jedino polne/biološke motivacije za bilo čije ponašanje, pa da čovjek prsne od smijeha kakve gluposti nadrobiš. Dakle, u nekom drugom slučaju polna motivacija je sasvim odgovarajuće objašnjenje (tipa Dejzi iz H8 je super), a npr Lonijeva apsolutno ISTA ARGUMENTACIJA u ovom slučaju je problem. Licemjerje je slaba, nedovoljno artikulisana riječ za ovu dijagnozu  :)

znaš li uopšte da razlikuješ ''bivanje potisnutim na margine scene'' od ''ja sam dobijala lutke''? Vala, ne može scena da bude odgovorna za drugu stvar, you know that ili si i dalje glupa?

nemaš nikakav fokus, sem što si mnogo opterećena polnim organima, ali Black Swan je možda tvoj nivo za to

Linkin banovan? Prvi put čujem. Super, znači ponovo si počela da koristiš Bobana za svoje prljave trikove?

Moja poenta je da ako ti Linkin nije ubio kućnog ljubimca ili zapalio štalu, onda vidi šta jeste uradio, i šta ti radiš drugima. No, moje poente pored tebe prolaze kao pored turskog groblja, iz g. razloga, naravno.

ALEKSIJE D.

• 3
Zato što žene palamude po vasceli dan zašto ima više muškaraca nego žena u svakom poslu  i kako su ugrožene, jadne, a u stvari pametne i jake, dok muški skotovi sede i pišu...

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Kako to zene palamude? Meni se cini da je glagol prilicno polno odredjen, no mozda gresim :mrgreen:

Ghoul

• 4
  • 3
Kako to zene palamude? Meni se cini da je glagol prilicno polno odredjen, no mozda gresim :mrgreen:

ok.
histerišu.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Nema isto znacenje.

Josephine

• Guest
Awww, batica se zaljubio.

histerišu.

Ma daj, Gule. Histerija je davno prevaziđen pojam kojim su muškarci ponižavali žene. Moja lutajuća materica je uznemirena.  :lol: Taman kada čovek pomisli da će rasprava da održi tok i da će neko, zapravo, da objasni zašto ima određeni stav.

Dakle, NIKO ovde NE UME da objasni ZAŠTO su žene manje zainteresovane za fantastiku? Ok.

Ghoul

• 4
  • 3
Dakle, NIKO ovde NE UME da objasni ZAŠTO su žene manje zainteresovane za fantastiku? Ok.

a zašto bi iko to, OVDE, ili bilo gde, morao/mogao da objasni?

zašto fina, kulturna cura od 19 godina dobije rak a razvratna plitkoumna sponzoruša doživi 80-90 godina?
zašto deca pate? zašto deca dobijaju rak?
zaaaaštoooo....?

na to mi odgovori, pa ćemo onda lako zašto manje ženica piše fanta/horor u srbiji.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Quote from: D

Zapravo, da bi dobila odgovor na to pitanje mozda je bolje postaviti suprotno pitanje

Zasto su zene (koje se sf-om bave) zainteresovane za fantastiku? Iz njihovih odgovora bi bilo moguce izvuci zajednicki imenitelj, te tako otprilike locirati uzroke. A onda te okolnosti ili nedostatak istih "okriviti" za nezainteresovanost nekih drugih zena.

Josephine

• Guest
@Ghoul

Misliš - to što su žene manje zainteresovane za fantastiku je božja volja ili slučajnost ili nekontroljiva sila?  :lol: Zanimljivo.

@Dybuk

Možda si i u pravu, ali ovde odavno cirkuliše taj stav da žene nisu zainteresovane, kada god se postavi pitanje. Sada me je zainteresovalo i ZAŠTO se tako misli, jer istražujem problem. Naravno, očekivala sam vrdanje odgovora, jer se ovde podrazumeva da žene po prirodi nisu zainteresovane. No, ljudi ovde nisu glupi i jasno im je zašto je taj stav iracionalan i neargumentovan, te zato tema sada prelazi u izbegavanje odgovora, vređanje i zamene teza. Gulov stav o božjoj volji ću svakako uzeti u obzir.  :lol:

Albedo 0

• Guest
ne, ne, pitanje je super, i povezano s Aleksijevom tezom o palamuđenju

dakle, zašto D. palamudi? To je malo teže pitanje, ali iz njega se može izvesti zašto D. u stvari nije zainteresovana za fantastiku? Jer voli da palamudi.

Da ne voli da palamudi, dokazala bi svoju zainteresovanost za fantastiku tako što bi napokon napisala, objavila nešto što bi bilo dobro čitati. Ali ona to nije učinila. Ona u stvari ničim vrijednim nije doprinijela fantastici.

Dakle, prva D. ne pokazuje interesovanje za fantastiku, nego samo za palamuđenje. Zašto je to tako, odlično pitanje!

Jasno je, dakle, da je ovo tema koja će dobiti objašnjenje onda kada D. upozna samu sebe.

Boban

• 3

Vidi, D. postoji jednostavno objašnjenje za ovo.
To je tema tvog broja, to je stvar koju ti treba da rasvetliš, mi smo nesposobni, seksistički nastrojeni, uljuljkani u muškom kvazi superizmu.
Nemoj praviti zamenu teza koju rade i propovednici kada hoće da dokažu da bog postoji. Oni traže od nas da dokažemo da bog ne postoji, pa pošto mi to ne možemo, oni zaključuju da bog postoji. Nemoj raditi takve stvari jer to em nije lepo, em nije korisno, em ne vodi ka pomirenju ženskog i muškog pogleda na svet.
I pre nego što se dalje budeš bavila ovom temom, sva rodna neravnopravnost potiče iz iskonski ukorenjenih razlika rastresenih kroz milione godina evolucije.
Žene bi danas ravnopravnost, ali upravo je ravnopravnost žena u većini segmenata diskriminacija muškaraca koji su bili favorizovani milionima godina i sada neko naprasno, preko noći hoće da im to oduzme.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Josephine

• Guest
I u pravu si i nisi, B.

Sećam se kada su zakk i Melkor tvrdili da žene nisu zainteresovane za fantastiku. To je stav koji godinama provejava ovde. Vi tvrdite, ja pitam zašto (i istovremeno imam svoje objašnjenje zašto, ali me zanima da čujem vaše).

Poređenje sa dokazivanjem da bog ne postoji ne stoji. Svakako ću obraditi ovo pitanje, ali ko pita ne skita. Pretpostavila sam da ću opet dobiti taj stav da žene nisu zainteresovane i trenutno pokušavam da saznam šta ljudi misle zašto je to tako. Logično je da ljudi umeju da objasne svoj stav? Ili nije? Ne uspeva mi baš da dobijem to objašnjenje, ali i to je deo odgovora koji treba promisliti.

Niko muškarcima ne oduzima ništa niti može da im oduzme bilo šta. I to osećanje ugroženosti je takođe zanimljivo. Zašto se uopšte razmišlja u terminima oduzimanja, umesto u terminima saradnje?

Što se tiče činjenice da nisam objavila roman - nisam. Ne osećam se spremnom, nisam dovoljno dobra, nije lako objaviti bilo šta danas, dobro pisanje se ionako ne ceni već treš, a pošto sam već žensko, ne ide da se objavim pod ženskim pseudonimom jer sam manje dobra. :lol: Objavila sam priče, imam pedesetak napisanih SF priča dosad, nešto sam uređivala, sad pravim ovaj broj (ako izađe uopšte) i to je moj skroman doprinos. Možda nikada i ne bude veći, a možda i bude. Sve po božjoj volji:lol:

Poslednji post za danas.

Boban

• 3
ti si kraljica neracionalnog trošenja postova...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Ghoul

• 4
  • 3
ti si kraljica neracionalnog trošenja postova...

! No longer available

Scordisk

• 3
Ja sam glasao za to da je srazmera zena i muskaraca ista. Ne zasnivam svoje misljenje na nekom konkretnom podatku, vec vise na osecaju, no, nemam utisak da je bio neophodan odgovor poduprt referencama, vec samo licno misljenje.

Svoje misljenje zasnivam na cinjenici da danas, u srbiji i okolini, na knjizevnoj sceni, postoji podjednak broj muskih i zenskih pisaca, kakvi god da su, takvi su.  A fantasticni kutak, jadan i zapostavljen kakav jeste, ipak predstavlja deo celokupne knjizevne scene.

U casopisima koji danas izlaze manje vise redovno, ubiqu, marsonicu, refesticonovom casopisu, pa cak i u torti, uglavnom je uravnotezena proporcija muskih i zenskih reproduktivnih organa. Tako mi se cini.

Takodje poznajem dosta devojaka koje vole sf/f/h u podjednakoj meri kao i moji muski prijatelji, ali to sto se ne bave pisanjem, to nista ne govori - znam mnogo muskaraca koji vole fantastiku pa se ne bave pisanjem.

Cak bih i na radionici, onoj rahmetli, pa i ovoj novoj, rekao da je broj muslaraca i zena uravnotezen. Naravno, ne govorim o idealnoj podeli pola pola, vec o tome da oba pola ucestvuju... osim ako nema i trandzi,ali o tome ne mogu govoriti.

Elem, ono sto se ovde postavlja kao pitanje, jeste da li su zene polno diskriminisane na zanrovskoj sceni, te bih voleo da se osvrnem na to pitanje. Svojevremeno sam dobio poklonjenu osmicu na rodnim studijama, na faksu, pa se osecam kao neko potkovan da odgovori na to pitanje.

Feministicka teorija ima svoje svetle, pa cak bih rekao, i mudre, teorije - najvise mi se dojmila tvrdnja da se podredjeni polozaj zena u drustvu postize kontinuiranim kulturnim uslovljavanjem (putem vaspitanja, obrazovanja, odredjivanja rodnih i polnih uloga), istovremeno predstavljajuci to kao biolosku datost, kao naucno dokazanu cinjenicu.

To je, naravno, glupost. Psihicke i fizicke karakteristike variraju od individue do individue, i najmanje veze imaju sa polom, nacionalnoscu ili seksualnim opredeljenjem. Upoznao sam i fizicki jake zene, i fizicki slabe muskarce, ali to nista ne znaci. Upoznao sam i jako fine siptare. Cjenim da sve to varira od osobe do osobe.

Ono,medjutim, sto mislim da je greska u feministickom pristupu, jeste ista ona greska koju ponavljaju sve grupe koje su na ovaj ili onaj nacin diskriminisane - bilo da su u pitanju crnci, zene ili pederi - a to je da, umesto da svoje akcije koncentrisu na brisanje razlika, oni te razlike ne samo da produbljuju, vec i se i sami pokusavaju identifikovati U ODNOSU na vecinsku, povlascenu grupu, pa cak i dobrim delom preuzimajuci odredjene identitetske karakteristike omrazene grupe. Zato danas imamo feministkinje koje se trude biti muskarci sa vaginom, crne rasiste u americi ili pedere koji na svojoj razlicitosti insistiraju, umesto da je poniste, sto je i bio pocetni cilj, jelte.

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
Muškarci vole pivo a ženama je to bljak (generalno), samo još fali da zakukaju kako su diskrimisane sa tim (gorkim) pivom; opet, dosta žena ga pije, a i dosta muškaraca ljuštri vino. Isti slučaj sa fudbalom i umetničkim klizanjem. Bez veze je to sve, uopšte ne vidim diskriminaciju a ako je negde ima, to je zbog marketinških razloga. Eto, neko je spomenuo da muškarci uzimaju ženske pseudonime. Meni je sasvim svejedno kojeg je autor pola, bitno je da mi se delo dopada i da je dobro. To što neko smatra da su pisanje, fudbal i naginjanje piva muški sportovi nije stvar diskriminacije, nego je to individualno (pogrešno) mišljenje.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Albedo 0

• Guest
ma to je malo naširoko. Prvenstveno D. uzme sasvim netačan podatak i na nemu gradi čitavu kvaziteoriju. Taj netačan podatak je sljedeći: muškarci ne nailaze na probleme i prepreke prilikom donošenja svojih životnih odluka.

To je prosto neistinito odavdje do vječnosti, i šta tu treba da se doda...

Neko je Bobana/scallopa mazio po glavici dok je pisao fantastiku? Tako je, sine, biće od tebe nešto!

Ako su žene nezainteresovane to znači da su većinom praktične. Npr, svi znamo da rukujemo kompjuterom/automobilom/šporetom, a većina ne zna kako oni stvarno funkcionišu. Dakle, koristimo ih a ne znamo kako rade.

to je TAJNA BEZ MISTERIJE. Nije nikakva misterija saznati funkcije i dijelove tih aparata, ali mi ipak svojevoljno ostajemo u neznanju.

Živimo među svim tim tajnama i ne smeta nam. Češće muškarci žele da uđu u mašinu, spoznaju njen rad, a žene ih češće samo upotrebljavaju.

Ali isto tako postoje stvari o kojima muškarci pojma nemaju, i čije funkcionisanje žene bolje shvataju. Npr, poljoprivreda i trgovina su vjerovatno ženski izumi. Dakle, ne trudnoća, recimo, što bi bio čisti biološki primjer nečega što žene znaju, a u čiju ''mašinu'' muškarci ne ulaze, no postoje sasvim nebiološke, već navedene stvari koje su tajne bez misterije za muškarce.

I sad odjednom mi treba da razmatramo fantastiku kao da je ona arhimedovska tačka u kojoj se ogledaju muško-ženski odnosi, kao da tu pada muška dominacija, štatijaznam... Fantastika je vezana za mašine, što ne znači da ne može biti vezana i za poljoprivredu. Napišite agro SF i biće super 8)

šalu na stranu, ako je to ''kulturno uslovljeno'', onda treba naglasiti i da je ponašanje D. kulturno uslovljeno. Ona je crazy and free i to je kulturno uslovljeno. Mojne da laže sebe da je samo igranje lutkama uslovljavanje. Njeno ponašanje na ovom forumu od početka do kraja je apsolutno neslobodno.

Uslovljavanje je zaebano široka stvar, ne kaže se džaba da - ne postoji mjesto bez ideologije. Samim tim je i D. rob neke ideologije, ona neće da je se otrese, no smatra da je njena perspektiva objektivna, bogom dana itd... a ne u stvari podjednako ograničena, ako ne i još više limitirana.

Podjela rada između muškaraca i žena mora da postoji, to je fakat. Granice su neminovne, samo je pitanje gdje treba da budu povučene. Ko to ne shvata, taj će i dalje da palamudi.

ALEKSIJE D.

• 3
Žene koje kukaju svojoj ugroženosti i bore se za svoja prava žele da budu muškarci. Ergo, žele da imaju muda. Ergo, mlate praznu slamu onako kako misle da će ih muškarci shvatiti, kako one (mučenice) vide muškarce. Dakle, palamude, upravljaju sa nepostojećim, palim mudima koje bi da podignu, kako one to misle da treba.
Nema ih u žanrovskoj fantastici jer nemaju o čemu pametnom pisati, osim, naravno o svojoj ugroženosti i nemogućnosti razumevanja prave ženske ljubavi na liniji žensko - žensko.
Jer, u dubini duše, sve su one olinjale lezbače. Te feministkinje, pisci SF-a.. Tj.piškinje, jer zbog njih i jezik moramo menjati. Sve psihološkinje, sudkinje, scenaristkinje... Fema do Feme, bre!
Za žene se zna: KKK!
Bata može da pojasni. Onako sociološki, a ne ovako kao ja, seljački.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Kako bi muškarci uopšte mogli da znaju zašto žene rade to što rade? Bolje pitaj žene, neka ti one to nekako sroče, a muškarac može samo da proba da prevede šta je žena stvarno htela da kaže. Za to je programiran, da prevede ženu, a ne da razmišlja kao žena.

Eno ti one devojke iz Sakurabane, pa pitaj njih zašto nema devojaka. Mada, sasvim je moguće da će ti reći "kako nema, pa evo nas!"

ALEKSIJE D.

• 3
Samo budala pokušava shvatiti žene.
Pametan se pravi kako ih razume i ne zamara mozak sa njima.
Verujte, ja to znam: radim sa pedeset žena...

Džek

• 4
  • 3
Pa i da je to sve tako, šarena je i ogromna božija bašta i svi mogu da se posade u njoj. Kao što i jesu. Ali potezati neke stvari je besmisleno. Čitam sf od malih nogu, bukvalno, i nijednom nisam uočio neku razliku, neku diskriminaciju, neko forsiranje ili bilo koji drugi oblik "men first" mehanizma i ujdurme.

Moje je mišljenje da su samo žene, i niko drugi, krive zašto nisu više zastupljene u domaćoj fantastici, i da nije ove teme, nikada ne bih obratio pažnju na to (pardon, gubio vreme) jer koliko znam, žene su itekako zastupljene kao autori sf dela. Fudbal igraju i prate muškarci, žene imaju svoju ligu. Slabo su zastupljene u toj ligi, pa sada treba da kukaju što nisu više zastupljene a radije će da kupe lepu haljinicu (što podržavam jer žene su lepe i treba da neguju svoju lepotu) nego da kupe kopačke i dres, što takođe podržavam, jer u zdravom telu je zdrav duh, a oboje to volim kod žena. Dobro, jedno više od drugog, ali to je džast mi :) Dakle, niko ih ne ograničava da nešto od toga odaberu ili da odaberu oboje, to je direktno njihova stvar i problem koji se ovde iznosi, iznosi se kao društveni problem. Bez veze. 

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Kako bi muškarci uopšte mogli da znaju zašto žene rade to što rade? Bolje pitaj žene, neka ti one to nekako sroče, a muškarac može samo da proba da prevede šta je žena stvarno htela da kaže. Za to je programiran, da prevede ženu, a ne da razmišlja kao žena.

Eno ti one devojke iz Sakurabane, pa pitaj njih zašto nema devojaka. Mada, sasvim je moguće da će ti reći "kako nema, pa evo nas!"
e, mac, ote mi misli. taman da ću reći, brate/ sestro D., pitaj samo žene zašto (ne) pišu/čitaju fantastiku, zašto ih ima/nema u fantastici. pitaj, ali ne na sagiti. kako ti je palo na pamet to raditi ovdje? koji istraživački projekt je uopće istrajao na sagiti?

saturnica

• 8
  • 3
  • *
a mislim da je i jedna od ponuđenih točka u ovom istraživanju trebala biti i:
da li vas zaboli dupe za to što žene manje pišu fantastiku od mušakaraca!  :evil: :evil:

Albedo 0

• Guest
svaka žena koja je nešto napisala na ovom topiku nije rekla zašto (dovoljno) ne piše fantastiku... prebrojah četiri komada primjeraka tog pola, i nijedna da kaže zašto ne piše 8-)

Ghoul

• 4
  • 3
da li vas zaboli dupe za to što žene manje pišu fantastiku od mušakaraca!  :evil: :evil:

mene baš nimalo ne boli dupe za to - a i zašto bi?
mene zanima samo dobro pisanje na teme koje me zanimaju, a ne ženski pisci, crni pisci, gej pisci, jevrejski pisci, srpski pisci...

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
svaka žena koja je nešto napisala na ovom topiku nije rekla zašto (dovoljno) ne piše fantastiku... prebrojah četiri komada primjeraka tog pola, i nijedna da kaže zašto ne piše 8-)

Sve pisu osim mene, tako da su pozvane da odgovore na moje pitanje zasto pisu ili moze i na tvoje zasto ne pisu dovoljno. :)

A ja ne pisem zato sto nisam talEntovana, jbg. :lol: Ne bih pisala sf sve i da pisem, inace ;) jer ga ne volem, ne inspirise me i dosadan mi je u najvecem broju slucajeva.

xtwak za "cetiri komada primjeraka".

klem

• 3
  • boss
većina žena ne želi da piše, one su po prirodi pasivne i slaboumne
a zašto se d ne zainteresuje za teškoće muškaraca u ovom svetu, nego samo priča o ženama, koliko muškarac mora istrpeti bola tokom života, nositi se sa raznim stvarima, biti odbačen, izgažen, ismejan, ponižen, dokazivati se, biti uspešan, biti roditelj i stub porodice, ići u rat itd.
i'm hardcore

tomat

• 4
  • 3
... jer ga ne volem, ne inspirise me i dosadan mi je u najvecem broju slucajeva.

Previše barbika u detinjstvu, samo stvari roze boje, ili šta?
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Definitivno barbike. I haljinice. Pih! :cry:

Pa volim druge stvari, takav sam tip, ne znam kako da objasnim.

Albedo 0

• Guest
ne pisem zato sto nisam talEntovana

nije ni D. talentovana pa piše, mislim, mi ovdje tražimo baš uzroke, ne opravdanja! 8-)

dakle, zašto bilo ko piše bilo šta, pa onda i fantastiku u svim njenim oblicima

u odsustvu zoska, podsjetio bih na jednu zanimljivu anegdotu, po kojoj je žena u stvari sam sadržaj pisanja, pa se postavlja pitanje kako onda žena može da postane pisac, kad je ona sam sadržaj?

Onda bi sadržaj pisao sam sebe, kao neki hipertekst, kao artificijelna inteligencija koja se otrgla od svog tvorca i sama pisala svoj program, konstantno ga unapređujući. S druge strane, anegdota iznosi mišljenje da je žena u stvari inspiracija, muza, i da u najboljem slučaju šapuće piscu na uvce sadržaj njegovog dela

a kao dokaz da je žena u stvari sadržaj pisanja neki iznose ovaj antički znak

~

naime, ovo je na prvi pogled samo jedna linija, i neki kažu da je to jedan od prvih ikad zapisanih znakova, u davno prošlo vrijeme kada su znakovi na neki način i ličili na stvari na koje ukazuju, što se vidi u starokineskom, gdje riječ za ribu liči na ribu. A kao što vidite, gornji znak liči na nešto drugo 8-)

i eto, sad znate zašto žene ne mogu da pišu, jer stalno ispletu klupko! 8-)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
To mora da je neka bas bas bas stara anegdota 8-)

Sta oces od mene, ja makar ponudih kakvo-takvo objasnjenje iz licnog ugla, ili opravdanje, svejedno. :lol:

tomat

• 4
  • 3
ma ne moraš da se objašnjavaš. samo sada da vidimo kako će zajednica reagovati, odnosno kako će u tebe usaditi interesovanje za SF kada te je već u detinjstvu izvela na pogrešan put tutnuvši ti barbike u ruke 8)
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
 xrofl Pa vec se interesujem za horor i fentezi, malo li je? Naucnu fantastiku ne trosim, to je sve :lol:

Pazi, moguce da izlozenost determinise stvari ali ne onako kako se implicira, uz barbiku i roze haljinice, mislim da je cak vrlo moguce da ta barbika utice na kreiranje interesovanja za zanr, lejtr on. Ne mozes a da se ne pobunis protiv barbike, to je nemoguce 8-) Sta je alternativa? Nekome Joda nekome Pinhed i tako to krece....

Džek

• 4
  • 3
U stvari, igranje sa Barbikom (u detinjstvu, da se razumemo) raspaljuje maštu, stvara imaginaciju, širi mentalne vidike itd... Ako je i Ken tu, eto rađanje afirmacije ka Devet i po nedelja, Sumrak sagi i onih nijansi sive :)

saturnica

• 8
  • 3
  • *

mene baš nimalo ne boli dupe za to - a i zašto bi?
mene zanima samo dobro pisanje na teme koje me zanimaju...
E, pa to je to! Jednako mislimo! Stop! Kraj price! :)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
U stvari, igranje sa Barbikom (u detinjstvu, da se razumemo) raspaljuje maštu, stvara imaginaciju, širi mentalne vidike itd... Ako je i Ken tu, eto rađanje afirmacije ka Devet i po nedelja, Sumrak sagi i onih nijansi sive :)

Ja nisam imala Kena tako da sam presla direktno na Pinheda. Ok, verovatno Leptiricu i drakulu pre toga :evil:

saturnica

• 8
  • 3
  • *
ma ne moraš da se objašnjavaš. samo sada da vidimo kako će zajednica reagovati, odnosno kako će u tebe usaditi interesovanje za SF kada te je već u detinjstvu izvela na pogrešan put tutnuvši ti barbike u ruke 8)
Meni su tutnuli medu koji je potom ostao bez jednog uha i oka. Jako sam ga voljela cak i tako kljastoga. Kako se to racuna u vezi fantastike? :)

tomat

• 4
  • 3
pa eto, kod tebe postoji interesovanje za fantastiku, pa uvaljivanje devojčicama medveda bez jednog oka i uva može biti jedan od pravaca delovanja zajednice, a u cilju povećanja broja žena na sceni 8)

saturnica

• 8
  • 3
  • *
pa eto, kod tebe postoji interesovanje za fantastiku, pa uvaljivanje devojčicama medveda bez jednog oka i uva može biti jedan od pravaca delovanja zajednice, a u cilju povećanja broja žena na sceni 8)
Da, razgovor konacno postaje sve zanimljiviji. Hvala tomate...:)

Albedo 0

• Guest
To mora da je neka bas bas bas stara anegdota 8)
 :lol:

očigledno sam manje talentovan od zoska! :cry:

Meni su tutnuli medu koji je potom ostao bez jednog uha i oka.

šta si uradila s medom???

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Bato  xpft

Ne znam, ova prica o medi upucuje na buduce interesovanje za horor, but that's just me :)

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Bato, bio je to zapravo jedan normalan medo s oba uha i oka, dok nije dospio u moje ruke. Kako je došlo do horora s medom, nemam pojma. Ali znam da je ljubav jako cvjetala. Dalje sve znaš... :evil:

saturnica

• 8
  • 3
  • *
Bato  xpft

Ne znam, ova prica o medi upucuje na buduce interesovanje za horor, but that's just me :)
bitno je da smo konačno otkrili u čemu je kvaka...

Albedo 0

• Guest
znam da je ljubav jako cvjetala

kao da je medo imao izbora! 8-)

saturnica

• 8
  • 3
  • *
znam da je ljubav jako cvjetala

kao da je medo imao izbora! 8-)
a gle, nije li i u životu ponekad tako?