Poll

Zašto ima (dosta) više muškaraca nego žena na srpskoj žanrovskoj sceni?

Zato što su žene potisnute na margine scene
Zato što žene Sf/f/horor ne interesuju koliko interesuju muškarce
Zato što muškarci pišu i čitaju kvalitativno bolju literaturu
Zato što žene više vole da čitaju i pišu mejnstrim i popularnu književnost
Zato što su muškarci tradicionalno, od malih nogu, okrenuti žanru
Zato što su žene tradicionalno okrenute drugim vrednostima u životu
Broj muškaraca i žena na Sf/f/h sceni je uravnotežen
Ne znam

Author Topic: Zašto ima više muškaraca nego žena na srpskoj žanrovskoj sceni?  (Read 42552 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Josephine

• Guest
Pa ti prestani da padaš na žene koje ističu sise i briju brkove i tvoj problem je rešen. Ili nađi muškarca pa živite u hepi gej zajednici. Ljubavi se u zube ne gleda.

Nisi ozbiljan, samo mrtav.

ALEKSIJE D.

• 3
"Nisi ozbiljan, samo mrtav."
Nemaš pojma koliko si u pravu.

Josephine

• Guest
Imam, zapravo. Čuj, biti mrtav je izbor. Nemoj zbog toga da pljuješ po živima. Ima i za nas vremena da umremo.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Quote from: Aleksije D
Samo ostao ja, baksuz, na braniku ničega.

Dobro, ovo je lepa recenica. Samo sto se branis kad te ne napadam? :) Neka ti taj cg patos i cinizam, ja inace cenim taj kvalitet, al kad se pretera onda bude bas...sirovo.

Stipan

• 4
  • 3
Nego, gde mi je Stipan?

Tu sam Aleksije, ali nisam blesav da se sa D. hvatam u klinč.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Tako je Stipane, vi objavljeni autori sa iskustvom nemojte slucajno da ste objasnili kako stoje stvari na domacoj sceni. :lol:

Stipan

• 4
  • 3
Otkud ja znam kako stoji odnos žena/muškarac na žanrovskoj sceni i zbog čega je to važno?
Nikad me nije zanimalo, niti smatram da je ičemu bitno. Ali, ajde, D. je sklona mistificiranju svega i svačega, pa me ne čude ovakvi okršaji.

Albedo 0

• Guest
tako je, D. je sklona lažnom mistificiranju, što znači da je stvarno smarač, potpuno operisan od bilo kakvog logičkog mišljenja. Znaš, neki šovinisti bi rekli da je baš zato totalno žensko. Ja to neću reći, ali da ovako promašuje i traći nam vrijeme i postove, to je bre fakat. Njoj da ne samo ja, nego bilo ko, eo pr i Boban, kaže A, ona kaže ''nije nego B'', iako je to B u stvari A. Tako imamo začarani krug u kojem ona ne prihvata A nego B, iako je svakome očigledno da su A i B jedno te isto.

Žene nisu samo diskriminisane, već se od njih očekuju i određeni modeli ponašanja. One koje se ne uklapaju u te modele izgleda da gore prolaze.

ovo je jedno te isto. Diskriminacija i cilja na to da ko ne prihvati model - gore prolazi. Dakle, začarani krug D.argumenta

Istražujem puteve formiranja svesti, ne razotkrivam slojeve.

i ovo je jedno te isto. Koja je poenta pisanja kompletno novog posta kad je pitanje formiranja svijesti i pitanje slojeva identiteta jedno te isto pitanje? Opet bacanje u začarani krug lažne debate, u kojoj niko ništa neće da nauči.

Pa ako je to nekome pro, onda nemam dalji komentar.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
a gle, nije li i u životu ponekad tako?

znatiželja je jača od straha da postavim pitanje: kome si oko izvadila? 8-)
Bato, nismo se razumijeli. Moja primijedba "nije li i u životu ponekad tako" se odnosila na nemanje izbora, a ne na iskopane oči.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Bato, možda si prevideo reč "samo". I ona u suštini kaže da je isto, i ide na istu gomilu, a ta gomila stoji na ženskim plećima...

Žene nisu samo diskriminisane, već se od njih očekuju i određeni modeli ponašanja.

Albedo 0

• Guest
pod diskriminacijom se podrazumijeva modelovanje ponašanja, inače padamo u pleonazam... druge žene to ne rade, nači nije zbog toga, da nađemo drugi razlog

Bato, nismo se razumijeli. Moja primijedba "nije li i u životu ponekad tako" se odnosila na nemanje izbora, a ne na iskopane oči.

ko će u to da ti povjeruje, kopačice očiju!?!?! 8)

Meho Krljic

• 5
  • 3
pod diskriminacijom se podrazumijeva modelovanje ponašanja

WTF? Otkad to?

• дискриминација жена - свака разлика, искључење или ограничење у погледу пола, што има за последицу или циљ да угрози или онемогући признање, остваривање или вршење од стране жена, људских права и основних слобода на политичком, економском, друштвеном, културном, грaђанском или другом пољу, без обзира на њихово брачно стање, на основу равноправности жена и мушкараца.[1]

•  
    [/l][/l]
[/list]

Albedo 0

• Guest
kako god da hoćeš da konstruišeš model ponašanja, upravo se moraš osloniti na tu definiciju

šta je model ponašanja žena, pa prvenstveno model koji nije model ponašanja muškaraca, dakle, imaš riječi ''razlika, isključenje, ograničenje''

ako to nije osnova modela onda šta jeste?

model mora da bude specifičan, mora da bude ograničen na poželjna ponašanja, mora da isključuje nepoželjna, zato i rekoh ''Diskriminacija i cilja na to da ko ne prihvati model - gore prolazi''

ako ugrožavaš ostvarivanje prava žena, šta radiš nego upravo stvaraš model njihovog ponašanja, i to model koji je što dalje od tih prava, koja im nude sasvim drugačiji model ponašanja?

ako im oduzimaš ravnopravnost, onda im oduzimaš egalitarni model, ako im ne dozvoljavaš da upražnjavaju slobode u svim društvenim poljima, to bih nazvao modelovanjem ponašanja.

rečenica ''marš u kuhinju'' diskriminiše i modeluje istovremeno

Boban

• 3
žena-bombaš...

Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

trt-mrt

• 2
pa zena bombas samoubica :)

ridiculus

• 5
  • 3
    • Strahoslovni domen999
Mislim da bi se takva više identifikovala sa samoubicama nego sa ženama.
"I call this interesting effluvia synergy! A distillation of poison and malice bound to an artificial will by a pseudo-life!"

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
Meni je ovaj GIF sumnjiv. Ženska desnom nogom skoro dodiruje bedem od džakova, a sudeći po zamahu, bomba mora da odleti iza bedema. Sem ako joj nije ispala iz ruke, ali tada ne bi dovršila zamah.
Ipak, bomba pada ispred bedema.

Nije da branim žene, svakome se to može desiti (da naoružana bomba ispadne iz ruke usled straha i treme), ali meni je ovaj snimak fejk.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

Boban

• 3
ona jeste zamahnula ali nije ispustila bombu... zaboravila je da je baci, onda ju je ugledala u ruci i ispustila u strahu.

Džek

• 4
  • 3
ali pogledaj ponašanje vojnika koji se nije bacio u zaklon, direktno gleda u eksploziju. Svako instinktivno okrene glavu na suprotnu stranu, naročito na tako maloj blizini i u panici. Ne isključujem mogućnost da je snimak pravi, ali ima tu stvari koje mi nisu verodostojne. No, to i nije tema, ako ništa, snimak je urnebesan :)

Josephine

• Guest
Evo, ovaj nije fejk.

trt-mrt

• 2
rekoh juce da su decaci nestasniji, al bas ovoliko https://www.youtube.com/watch?v=imMJrTnGZZk . prilicno smela verzija u kojoj cak i devojcice treba 'pokopati'

Džek

• 4
  • 3
Te gifove koji ne dokazuju ništa drugo sem svakodnevnih ljudskih (i ženskih i muških) kikseva možemo postavljati do narednog bogojavljanja, ali što može žensko sebi da napravi, ne može ni jedno muško.
Da li ta ženska težnja za savršenstvom isključuje trivijalnost kao npr pisanje sf-a, svesno žrtvujući ono malo duše i zadovoljstva u toj potrazi, pa ta težnja skrene u neočekivanu krajnost, kao što je, konkretno, nalaženje odgovora iz naslova teme, jer zaista, odgovor se ne može tek olako isčačkati, zahteva anketiranje velikog broja žena. Muškarci su tu suvišni.

(mislio sam kao ilustraciju da okačim sliku tipa "plastic surgery gone wrong" ali sam se uzdržao.)

:)

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
ali što može žensko sebi da napravi, ne može ni jedno muško.
------
(mislio sam kao ilustraciju da okačim sliku tipa "plastic surgery gone wrong" ali sam se uzdržao.)

Dve reci: Miki Rurk :(

Albedo 0

• Guest
 čitam neku knjigu i naiđoh na nešto što bi moglo bti interesantno, a rekao bih da ne ide u prilog nijednom polu

Zapravo, kao što ne smijemo zanemariti doprinos političke težnje za unifikacijom (očite i na drugim područjima, na primjer u pravu) u fabriciranju [/i]jezika koji lingvisti prihvaćaju kao prirodnu datost, isto tako ne smijemo smatrati da je ta politička intencija jedina odgovorna za generalizaciju upotrebe dominantnog jezika kao dimenziju unifikacije tržišta simboličkim dobrima, popratne pojave unifikacije privrede, a također i kulturne proizvodnje i prometa. To je vidljivo na primjeru tržišta bračnih razmjena, gdje su proizvodi dotad uglavnom kolali unutar zaštićenog zabrana lokalnih tržišta pa su se pokoravali njihovim specifičnim zakonima formiranja cijena, a sada su se odjednom našli obezvrijeđeni generalizacijom vladajućih kriterija vrednovanja i diskreditiranjem »seoskih vrednota«, zbog čega je naglo pala vrijednost seljaka,[/i] tako da su oni često bili osuđeni na beženstvo. Vidljiv na svim područjima prakse (u sportu, pjesmi, odjeći, stambenoj kulturi itd.), proces unifikacije proizvodnje i prometa ekonomskih i kulturnih dobara povlači za sobom postupno zastarjevanje nekadašnjeg načina proizvodnje habitusa i njihovih produkata. Stoga je razumljivo zašto žene, kao što su to sociolingvisti često uočavali, brže usvajaju legitimni jezik (ili legitimni izgovor): one su osuđene na to da se ne opiru vladajućim upotrebama — i po podjeli rada među spolovima, koja ih svrstava u domenu potrošnje, i po logici braka, koji je za njih glavni, ako ne i jedini put društvenog uspona, i gdje se one kreću uzlaznim smjerom — i zbog toga su predisponirane da, prije svega u školi, prihvaćaju nove zahtjeve tržištasimboličkih dobara.[/font][/color][/font]

Josephine

• Guest
Muškarci su tu suvišni.

A zašto su suvišni, Džek? Misliš - nema interakcije i uzajamne povezanosti između muškaraca i žena u svakoj oblasti, pa i u književnom žanru?

Isto tako možemo da pitamo samo žene zašto ih u politici nema više (misliš li da bi samo njihovi odgovori, samo to što smo ih pitali, doprineli njihovom većem angažovanju u politici ili da ti odgovori treba da se promisle, a problemi reše u saradnji sa muškarcima? A misliš li i da bi sve znale da odgovore?). A onda možemo da pitamo i muškarce. Kladim se da bi im se odgovori razlikovali i da u toj razlici i leži odgovor.

mac

• 3
Trenutno pitanje dozvoljava neprecizne odgovore. Kakve veze ima šta ja mislim da se dešava nekom drugom? Treba posmatrati samo dešavanje. Ako baš treba voditi anketu i pitati ljude onda pitanje treba da bude zašto tebe ne zanima SF. Takvo pitanje daje korisnije podatke. To pitanje bismo mi onda mogli da postavimo ženama (i muškarcima) u našoj okolini i skupimo odgovore. Znaš, kao prava anketa.

Albedo 0

• Guest

Džek

• 4
  • 3
Ja to vidim prosto. Ne treba komplikovati tamo gde nije neophodno.

Muškarci su zastupljeni u sf i time su ispunili svoj domaći. Žene nisu, a mogu. Pitajmo žene zašto nisu. Kako ja da kažem što moj(a) drug(arica) iz klupe brljavi sa domaćim? Mogu da nagađam, ali nagađanje nije odgovor. Drug(arica) će bolje znati.

Josephine

• Guest
Kao da se plašite da iznesete lično mišljenje.

Ne treba mi anketa, ne treba mi istraživanje po principima metodologije naučnog istraživanja, potrebna su mi vaša razmišljanja o tome zašto ima manje žena u žanru. Ćaskamo.

Albedo 0

• Guest

Kao da se plašite da iznesete lično mišljenje.

Ne treba mi vaše mišljenje, ne treba mi ni neko drugo vaše mišljenje, potrebna su mi vaša razmišljanja o tome zašto ima manje žena u žanru. Ćaskamo.

eo opet to radiš

Kimura

• 4
  • 3

Povodom ovih bombaških gifova, evo ženske kojoj je išlo od ruke:

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D1%83%D0%BD%D0%BA%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%9B

A koja je, u svakom slučaju i nezavisno od ratnih podviga, bila prava heroina.

Džek

• 4
  • 3
Za nju se zna zašto nije pisala sf.

hidden

• 4
  • 3
Tek jutros pročitah veći deo diskusije. Kod nas se još uvek na dečake gleda drugačije neg na devojčice, a tako je i u svetu. Koliko puta smo čuli ono - ima tri kćeri, ajd nek sada bude sin johoooj...kontam da su muškarci od malena više ohrabrivani da istražuju, budu slobodniji, i od roditelja i kroz ostale kanale sa kojima su u kontaktu (filmski junaci, knj.junaci, strip junaci - uglavnom miskarci...itd...)

Verovatno je moguće sa su samim tim i odvažniji da naprave iskorak u umetnost - vazda začudno polje u kome nema izvesnosti.

Ali, verovatno grešim jer sam ja baš onako laik, a i valja to sve istražiti pa potkrepiti.

Sent from my SM-G355H using Tapatalk

Albedo 0

• Guest
ma meni je ta priča čudna... ne zato što je istinita ili neistinita, već što nije potpuna, i što se nekim riječima daje nepravilno značenje. Pogledajmo samo ovo npr:

''muškarci od malena više ohrabrivani da istražuju, budu slobodniji''

Dopuna: to znači da su ohrabrivani i da uludo gube glavu, ginu, ranjavaju se, dok žene sjede kod kuće. Od kamenog doba dođe žena i kaže ''donesi kilo divljači'', a ako on usput nabasa na nešto sa oštrijim zubima i kandžama, to nju baš briga 8-)

Značenje: stoga, ohrabrivanje može da znači i zaglupljivanje. Sloboda može da znači i podvala.

Sve je to ženska zavjera. ''Ti dovoljno snažan? Ne možeš ni vepra da pogodiš!'' One koje ćute to znaju. Ove kao D. još to nisu prokljuvile 8-)

saturnica

• 8
  • 3
  • *

Sve je to ženska zavjera. ''Ti dovoljno snažan? Ne možeš ni vepra da pogodiš!'' One koje ćute to znaju...
xjap

Meho Krljic

• 5
  • 3
Dakle, žene su ohrabrivane da budu a) ekonomski zavisne od muškarca i b) proizvođači beba za tog istog muškarca.

Boban

• 3
Dunja Dačić Dojo: Muzička scena je muški klub
Dunja Dačić, poznata pod umetničkim imenom Dojo, pojavila se kao dobro skrivana tajna naše alternativne scene pre otprilike tri godine. Nedavno je svetlost dana ugledao njen album  prvenac „Solstice“, koji je napravila potpuno sama sa nestvarno malim budžetom.     
Za ovu kantautorku moglo bi da se kaže da je retka pojava na našoj muzičkoj sceni i to iz prostog razloga što na istoj toj sceni ženski izvođači mogu da se izbroje na prste obe ruke. Sa ovom neverovatno iskrenom devojkom razgovarali smo, bez dlake na jeziku, o njenom novom albumu, izazovima koji prate žive nastupe i svim onim našim malim nesigurnostima uprkos kojima konstantno „letimo u sunce“, trudeći se da uvek u nečemu budemo najbolji.

Kažeš da si muzikom počela da se baviš kao devojčica, pa reci nam ko je ostavio najveći uticaj na tebe u tom ranom dobu?
- Klasičnom muzikom se bavim od svoje................ http://www.mojnovisad.com/vesti/dunja-dacic-dojo-muzicka-scena-je-muski-klub-id7179.html

Džek

• 4
  • 3
Možda je poređenje neumesno, ali u osnovi drži vodu; zapitajmo se zašto žene ne popravljaju automobile. Devedeset od sto muškaraca voli da čačka ispod haube uprkos što većina nema pojma šta radi pa isplaženih jezika, naoružani komšijom - savetnikom i novim setom gedora glume "Čovek i njegova mašina". Molim da me zaobiđu odgovori o fizičkom naporu prilikom popravki, to jednostavno nije istina.

Dakle, kao u pisanju, većina nema pojma šta radi, ali ipak radi. Nekad auto i upali pa uvuku jezik i okamene facu da sakriju "i am the man" grimasu. 

Reče D da ćaskamo pa iznosim neke komparacije. Ne mogu taj problem koji to i nije posmatrati samo sa jednog aspekta. Ima tu dosta korelacija koje bi mogle da osvetle neke stvari u ženskim glavama, onim ljupkim glavama koje ne pišu sf, ili pišu nešto drugo. Možda se u drugim primerima i poređenjima, sabranim na gomilu, skriva plava pilula koja omogućava da se pročita i skenira ženski um. I ako se uspe u tom skeniranju, da li tu išta menjati? Naterati dodirom volje talentovane žene da se late Worda i krenu Ursulinim stopama? Usaditi im psajhik tačom nekontrolisanju žudnju za fantastikom? Zašto, pobogu? Tek to bi bilo uslovljavanje.

Da ne odlepršam predaleko; sa koje god strane da gricnem stvar, opet mi se sve svodi na - pitajmo žene. Zašto nagađati. Ovde ne možemo, jer ženski članovi foruma već imaju afirmaciju ka sf-u. Možemo i muškarce da pitamo, da ne budem toliko tvrd, pa da i tu napravimo paralelu a slutim da bi ta paralela bila veoma zanimljiva i raznolika.

Uzgred, žene, automehanika je u suštini vrlo jednostavna. Kao u pisanju, samo treba iskustvo i baratanje alatima. Zašto ne popravljate svoja kola? 

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Bobane hvala, odlican intervju! Upravo slusam album :)

Misliš li da ženama koje vole muziku generalno fali više samopouzdanja nego muškarcima?

- Postavite sebi ovo pitanje: „Ko se više preispituje, žene ili muškarci?“ i tu ćete naći odgovor.
To konstantno preispitivanje te koči da uradiš nešto novo. Ja to prva znam, trebalo mi je jako dugo da prevaziđem sve nesigurnosti, ali sam onda krenula da sviram i nisam stala. Mislim da su ljudi sve brži u osuđivanju jedni drugih i da se mnoge devojke boje takvih osuda

@ridiculus, ovaj album je tvoja soljica caja, mislim :) https://dojod.bandcamp.com/album/solstice

Boban

• 3
ma žene su same krive za ovo stanje... kad ste videli da igde žena sipa gorivo u auto na pumpi. Samo pruže ključ radniku i čekaju da završi. Lakše im je tako. Žene su iz lične komocije prihvatile gomilu takvih stvari i ove pojedinke koje bi to da menjaju su usamljene. Pa ja lično znam gomilu žena koje maštaju da se dobro udaju i da budu izdržavano lice. Kažu: Lakše je podneti jednog muškarca ako je to materijalno opravdano nego se ceo život rvati sa svim muškarcima u borbi za samostalnost.

mac

• 3
Da li to znači da će jedino udruženi muškarci uspeti da emancipuju žene, tako što će terati žene da rade na poslu, a raditi kućne poslove umesto njih?

Boban

• 3

Ygg

• 4
  • 3
Evo, na ovom konkursu su u uži izbor ušle skoro samo žene (6:1 je odnos žena i muškaraca).

СЕДАМ КЊИГА ЗА НАГРАДУ ПОЛИТИКИНОГ ЗАБАВНИКА БЕОГРАД - У ужем избору за награду "Политикиног Забавника", која се додељује за најбоље дело намењено младима, нашло се седам књига, а име добитника знаће се сутра, објавио је лист "Политика".
 За награду конкуришу наслови: "Сара и заборављени трг" Зорана Паневског (Лагуна), "Лето кад сам научила да летим" Јасминке Петровић (Креативни центар), "Дођи на једно чудно место" Весне Алексић (Креативни центар), "(Не)питај ме како сам" Иване Лукић (Креативни центар), "Приче из главе" Владиславе Војновић (Пчелица), "Словне приче" Весне Видојевић-Гајовић (РТС) и "Легенда о неосвојивом граду" Гордане Малетић (Лагуна).
 На 37. конкурс стигле су 74 књиге, а најбољу одабраће жири у саставу: Јасна Влајић-Поповић (председник), Слободан Гиса Богуновић, Предраг Ј. Марковић, Небојша Брадић и Петар Милатовић.
 Свечано уручење награде (плакета и новчани износ) биће уприличено 25. јануара на Дан листа "Политика".

https://www.facebook.com/15481474654/photos/a.136174024654.107064.15481474654/10153845714814655/

EDIT: Sad vidjeh da je već proglašen i pobjednik:
http://www.politika.rs/scc/clanak/347510/Zabavnikova-nagrada-za-Ne-pitaj-me-kako-sam
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

hidden

• 4
  • 3
Možda je poređenje neumesno, ali u osnovi drži vodu; zapitajmo se zašto žene ne popravljaju automobile. Devedeset od sto muškaraca voli da čačka ispod haube uprkos što većina nema pojma šta radi pa isplaženih jezika, naoružani komšijom - savetnikom i novim setom gedora glume "Čovek i njegova mašina". Molim da me zaobiđu odgovori o fizičkom naporu prilikom popravki, to jednostavno nije istina.

Mislim da ti ovo ne drži vodu...šta je starije koka ili jaje? Ako se devojčice od malena uče da se igraju barbikama, a dečaci automobilima, nemoj očekivati da će da imaju poriv da prčkaju ispod haube...još kad ćaća povede brata u radionicu, a maloj kaže - de ti ostani sa mamom i babom, eto rapsodije.

Naravno, sve ovo je poluistina...bata je lepo skrenuo pažnju na nepotpunost. Šta sam pokušao da kažem - razlog za neravnomernu zastupljenost polova leži u opšteprihvaćenim socijalnim normama, i polovi jednostavno nemaju priliku da se jednako razvijaju....usmerenja postoje. To ne znači da se oni neće razgranati, kao što ne znači da se to odnosi na književnost...

Žene mogu biti odlični automehaničari, pisci, direktori itd. Pitanje je zašto to od njih ne očekujemo...

Kimura

• 4
  • 3
ma žene su same krive za ovo stanje... kad ste videli da igde žena sipa gorivo u auto na pumpi. Samo pruže ključ radniku i čekaju da završi. Lakše im je tako. Žene su iz lične komocije prihvatile gomilu takvih stvari i ove pojedinke koje bi to da menjaju su usamljene. Pa ja lično znam gomilu žena koje maštaju da se dobro udaju i da budu izdržavano lice. Kažu: Lakše je podneti jednog muškarca ako je to materijalno opravdano nego se ceo život rvati sa svim muškarcima u borbi za samostalnost.

U ovom se razmišljanju može naći poneko zrnce istine.
Ključ jeste u samostalnosti, ali ta samostalnost je skupa i podjednako krupan zalogaj i za muškiće i za žene.
Roditelji su ti prvi protivnici samostalnosti. Braća, sestre, prijatelji, ljubavnici - svi su protiv. Cela naša kultura je izgrađena na nesamostalnosti, mada je, paradoksalno, unapređuju jedino oni koji su uspeli da se osamostale, to jest da razmišljaju i delaju nezavisno od očekivanja.
A isti takav paradoks je i ona sloboda koja dolazi iz služenja svima.

Josephine

• Guest
Kažu: Lakše je podneti jednog muškarca ako je to materijalno opravdano nego se ceo život rvati sa svim muškarcima u borbi za samostalnost.

Dakle, žene su krive jer su primorane da biraju manje zlo?

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
Sto bi zene same sipale gorivo i popravljale kola kad postoje ljudi kojima je to posao? :lol:

Kimura

• 4
  • 3
Možda zato što ponekad same farbaju i doteruju kosu, iako mogu da odu kod frizera. :)

Ali, nema tog znanja niti veštine koji sami po sebi obezbeđuju samostalnost.

Dybuk

• 4
  • 3
  • ведьма
E pa ja bih radije kod frizera :lol: Nije to isto, izmedju ostalog i ti muski sto cackaju po motoru na kraju cesto priznaju poraz pa odvezu kola kod majstora. 8-) Dupli posao!

džin tonik

• 4
  • 3
uz svu opasnost da sad muski sagitasi pobjegnu u potragu za zenama na izdasnija lovista... otkrivam najvece tajne koje se inace odaju tek nakon petog piva. takav dan, socijalan...

Najlepse zanimanje za zenu?
Kakav je bio Vas porodjaj?