Author Topic: SCI-HUB: the Pirate Bay of science  (Read 3473 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomat

• 4
  • 3
Re: SCI-HUB: the Pirate Bay of science
« Reply #100 on: 17-09-2018, 12:59:17 »
bio na nekom vrkšopu u Zagrebu, organizovala EurOMA, bili neki editori časopisa koje izdaje emerald, kažu pejvol keva, sa open ekses obazrivo.

naravno, teraju na svoju vodenicu, kako bi umlatili još para, al polako :lol:
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #101 on: 18-09-2018, 15:53:22 »
ma pejvol je keva al samo u situacijama kad tvoj univerzitet ima ugovor sa recimo springerom (i koji srećna država želi da plati jer nauka mora da bude dostupna svima), pa je dovoljno da budeš prvi ili koresponding autor na radu i da dobiješ open access publikaciju koju ti lično ne plaćaš (meaning: ne plaćaš od para sa sopstvenog projekta).

open access je a must.
naravno, i tu imamo da ljudi ne razlikuju ozbiljan časopis od spama, al to je već problem onih koji ne razlikuju, ne moj.
(internet je zlo!  nas-rofl )
Some things you have to do yourself.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #102 on: 18-09-2018, 16:38:20 »
Sve to može ekonomski da se reši, a jedino pitanje ostaje da li je moguće rešiti postojećim tvrdim valutama, ili je potrebno uvesti neku novu virtuelnu, nekakvi naučni reputacioni poeni. Onaj ko objavljuje rad ulaže svoje resurse, deleći ih onima koji treba da ulože svoje vreme u verifikaciju rezultata, kao i nešto malo vlasnicima referenci u radu. Tvoje početne virtuelne resurse dobijaš diplomiranjem i doktoriranjem, ali ti resursi ti ne mogu omogućiti večito štancovanje slabih radova. Ili ćeš proizvoditi kvalitetne radove, ili ćeš morati da pribegneš klasičnoj tvrdoj valuti da bi platio drugima trošenje njihovog vremena za tvoju korist.

Blokčejn tehnologija bi ovde mogla da ima određenu ulogu.

tomat

• 4
  • 3
« Reply #103 on: 18-09-2018, 16:49:49 »
već vidim veliku radost izdavača kada bi im ovo predložio.

za doktoriranje će biti potrebno krš virtuelnih resursa.
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics: even if you win, you're still retarded.

mac

• 3
« Reply #104 on: 18-09-2018, 17:26:12 »
Ne bi trebalo ako možeš da nađeš usluge s neke druge strane. Ono što ti treba je stručna verifikacija rada, i kasnije držanje tog rada na nekom serveru. I jedno i drugo košta i treba da se plati, ali ni jedno ni drugo ne podrazumeva da je rad zaštićen od očiju javnosti. Ako je zamislivo onda je izvodivo.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #105 on: 18-09-2018, 17:41:47 »
stručna verifikacija rada ide kao peer review i to se naravno ne plaća. kao i svuda, imaš stručnih, manje stručnih i ekstremno stručnih ljudi koji ti rivjuišu rad, al moje iskustvo je da nema veće sreće od dobrog rivjuera jer ti takvi obično pomognu da rad jako poboljšaš (obično su to ljudi sa decenijskim iskustvom u vrlo uskoj stručnoj oblasti, uglavnom operisani od ega i ja-pa-ja momenata...kakav diplomski, kakav doktorat, to ti ne donosi znanje koje je ovde potrebno, mislim, to jeste prerekvizit, al daleko je od suštine i znanja koji su ovde potrebni).

slabi, jaki radovi... zna se gde šta može da se publikuje.
naravno, ovde ne pričam o publikovanju radi publikovanja već o tome da je bitno da svom sajentifik komjunitiju (ljudi u oblasti kojom se baviš) pružiš novum za koji mogu da se zakače ili da bilduješ dalje na njihovim otkrićima a sve u cilju dešifrovanja puno toga što nam je još uvek nepoznato.
ah, ta nauka. :lol:
Some things you have to do yourself.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #106 on: 18-09-2018, 19:37:47 »
mac bi već trenutni neoliberalni science marketplace of ideas da nabaci na steroide, na testosteronski neoliberalizam

šta će mi bogatstvo i svecka slava sva kada mora umreti lepa Nirdala

mac

• 3
« Reply #107 on: 18-09-2018, 21:18:58 »
Ma nisu problem ideje, nego ljudsko vreme, jedini tvrd resurs. Jedino vreme ne možeš da sačuvaš, i možeš samo da biraš kako ćeš da ga potrošiš. Dakle verifikacija radova troši vreme. Zašto bi se neko time bavio za džabe? Jer pazi, tebi treba neko bolji od tebe, da ti pronađe grešku. Taj bolji od tebe verovatno ima pametnija posla nego da verifikuje tuđe radove.

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #108 on: 20-09-2018, 23:06:24 »

tomat

• 4
  • 3

ЖивОзбиљан

• 4
  • 3
« Reply #110 on: 13-11-2018, 22:53:22 »
eto te švecke ljevice

neoliberalizam

ću ozbiljno počnem da čitam Lenjina

samo boljševici spašavaju stvar

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
« Reply #111 on: 14-11-2018, 00:38:37 »
eto te švecke ljevice

neoliberalizam

ću ozbiljno počnem da čitam Lenjina

samo boljševici spašavaju stvar

Znao sam!
Boljševički uljez!
Zemlja Amerika i Francuska biće zemlja proleterska, to je okej, ali zašto ti pocrvene!?!