Author Topic: Politicka korektnost (PC)  (Read 12398 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
Politicka korektnost (PC)
« on: 17-03-2016, 11:59:23 »
Political correctness (adjectivally, politically correct, commonly abbreviated to PC) is a term primarily used as a pejorative to describe language, policies, or measures which are intended not to offend or disadvantage any particular group of people in society; in pejorative usage, those who use the term are generally implying that these policies are excessive. The term had only scattered usage before the 1990s, usually as an ironic self-description, but entered more mainstream usage in the United States when it was the subject of a series of articles in The New York Times. The phrase was widely used in the debate about Allan Bloom's 1987 book The Closing of the American Mind, and gained further currency in response to Roger Kimball's Tenured Radicals (1990), and conservative author Dinesh D'Souza's 1991 book Illiberal Education, in which he condemned what he saw as liberal efforts to advance self-victimization, multiculturalism through language, affirmative action, and changes to the content of school and university curricula.

Commentators on the left have said that conservatives and right-wing libertarians pushed the term in order to divert attention from more substantive matters of discrimination and as part of a broader culture war against liberalism. They also argue that conservatives have their own forms of political correctness, which are generally ignored.

Mozemo li malo o ovoj pojavi?
Kad se pomene PC mnogi se zgrazavaju i distanciraju smatrajuci da je upotreba pol. korektnog govora zaobilazenje ili makar ulepsavanje istine. Sve je popularnija pobuna protiv politicki korektnog govora kao vid slobode i protesta protiv (auto)cenzorske prirode PCja.
Ja mislim da se, u svakodnevnom zivotu i konverzaciji, PC svodi na - sto bi nas narod rekao - "not being an asshole".
No, u svemu sa da preterati pa i u PCju. Sta vi mislite?

Meho Krljic

• 5
  • 3
Re: Politicka korektnost (PC)
« Reply #1 on: 17-03-2016, 12:21:13 »
Politička korektnost nije problem kao koncept, problem je ako autoritet koji ima silu maskira tu silu iza političe korektnosti. Obično ljudi koji imaju problem sa političkom korektnošću zapravo imaju problem sa autoritetom i silom koju taj autoritet koristi ili samo sa percepcijom toga da iza zahteva za političku korektnost stoji sila nekog autoriteta.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #2 on: 17-03-2016, 12:28:33 »
Evo jednog laickog misljenja na koje naleteh za svog forumasenja, zazvucalo mi je jako zanimljivo (opet, naravno, primenjeno na americku stvarnost)

"Political correctness" doesn't exist. It's an imaginary monster dreamed up by right-wing bigots irate at being scolded for their prejudice.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #3 on: 17-03-2016, 12:50:53 »
дибук, овај цитат може бити занимљив само ако (из неког неразумљивог разлога) скупљаш бесмислене цитате на нету (хоћу рећи, могла си га директно ставити на топик 'глупости'). његова примена на било какву стварност (па и америчку) је непостојећа.

мехо је добро рекао горе - сама по себи, ПК није проблем, али оног тренутка када се ауторитет и његова сила нађу иза појаве (која би у овом случају била ПК, а рецимо 30тих година шовинистичка реторика у немачкој) тог тренутка појава постаје један од облика репресије...новоговор нове врсте фашистичке државе.
...barcode never lies
FLA

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 17-03-2016, 13:00:01 »
Pa, to - da ne postoji politička korektnost ne bi postojali zvanični dokumenti u kojima se propisuje jezik koji treba koristiti u javnoj korespondenciji u okviru ove ilione organizacije, ili administracije. Plus, nisu samo desničari (kako god ih definisali) neko ko ima problem sa politički korektnim izražavanjem, svi imamo predrasude koja prenosimo i u izražavanje i smeta nam ako nam ukazuju na njih kao na nešto što je diskriminatorski nastrojeno (recimo, nedavno je na primer Miša Đurković ali možda je bio i Slobodan Antonić ili neko od te "desnije" ekipe analitičara sleš publicista objašnjavao kako je sam naziv Centra za kulturnu dekontaminaciju politički nekorektan jer implicira da je kakva-takva tradiciji okrenuta kultura kojoj su aktivnosti centra trebalo da predstavljaju pandan tih nekih mitskih devedesetih, bila kontaminirana bla bla bla).

Naravno, politička korektnost je sasvim dobra i zdrava ideja, ali naravno, u implementaciji ima mnogo neshvatanja, nespretnosti, zloupotrebe, no to ne čini samu ideju invalidnom.* Ono gde danas obični ljudi (dakle ne neki publicisti i takoti) imaju problem je često tzv. outrage culture odnosno ideja da se na svaki (pecipirani) incident kršenja političke korektnosti reaguje jednakim - maksimalnim - intenzitetom bez obzira na njegove proporcije i realne posledice. Ovo pravi problem jer zaravnjuje diskusiju o društvenim vrednostima, pogotovo zamagljujući razliku između ideala kome se teži i operativno ispunjivih ciljeva u nekom definisanom vremenskom periodu i, naravno, čini ljude sa manje slobodnog vremena i živaca manje sklonim da u toj diskusiji učestvuju što opet znači da u njoj na kraju učestvuju i pobeđuju samo oni koji imaju najviše slobodnog vremena i najdeblje živce da izdrže (i emituju) uvrede i napade - a što je antiteza koncepta političke korektnosti.

Krekd je ponudio video na ovu temu:

http://www.cracked.com/video_19810_why-outrage-culture-ruining-internet.html

A ima i ovo:

Outrage Culture Kills Important Conversation

*primer politički korektnog korišćenja termina  :-| :-| :-|

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #5 on: 17-03-2016, 13:01:38 »
dejane

Citat je iz pera "americkog levicara" (termin nastao upravo u US) i to je njegov pogled na PC. Sad, ako Srbin misli da je glupost...boze moj, svako ima pravo na svoj ugao gledanja.

Men' se cini da je tema komplikovanija nego sto izgleda, npr svasta je PC danas (nevezano za vase komentare). Dakle, ja sam se u OP fokusirala na primeni u svakodnevnom govoru, pa zahvaljujem tebi i Mehu na ovom prosirenju podrucja borbe. Svakako bih da procitam vise o tome kako to izgleda s aspekta o kome govorite, plus neki savremeni primeri bi bili super, radi boljeg razumevanja problematike.  :)

ed upade Meho

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 17-03-2016, 13:16:38 »
Ja sam poznati upadač  :lol: :lol: :lol:

Ne znam za šta tačno tražiš konkretne primere, ali evo jednog primera svima nama bliskog: kada se sugeriše da bi nazivi profesija u našem jeziku možda trebalo da imaju rodno ravnopravne forme, tu se mnogi potresu jer smatraju da je to nasilje nad prirodnim razvojem jezika a u svrhu političke korektnosti koja ništa konkretno ne postiže. Na primer, ja sam sada u jednom tekstu napisao "stručnjakinja" i moja koleginica je, proveravajući da li smo uneli sve podatke potrebne da se tekst objavi, prokomentarisala da ona tako ne govori, da sebe zove psihologom a ne psihološkinjom i da se nikada nije osećala ugnjetenom od strane muškaraca, tj. rodno neravnopravnom.

Ali sad - da li je ova vrsta razvoja jezika "neprirodna" ili "nasilna" je stvar za debatu - jezik se teško menja propisom, ali se lako menja praksom. Ako dovoljno ljudi (i žena) bude govorilo psihološkinja, stručnjakinja i, er... vozačica taksija  ovo će postati uobičajeni termini (kao što je termin iz devedesetih "ničim izazvan" danas transformisan u duplu negaciju "ničim neizazvan" time što su mediji prvo počeli da ovo pravilo forsiraju a sada svi tako govore) i nećemo u njima videti problem, a,kako smo već drugde na forumu isticali, izražavanje roda u jeziku ima merljive posledice na socio-ekonomske indikatore u društvu.

Dakle, možda je ovde insistiranje na političkoj korektnosti na duge staze merljivo korisno, ali to ne znači da se mnogi neće otimati jer percipiraju celu tu rodnu korektnost u govoru kao nametnutu od strane više sile itd. čak i ako samim njima to treba da pruži određenu beneficiju.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #7 on: 17-03-2016, 13:30:45 »
Ja se slazem s tvojom koleginicom. Sebe smatram PC ali samo onoliko koliko to ne menja drasticno moje navike u govoru :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #8 on: 17-03-2016, 13:40:16 »
Jasno. No mera našeg verovanja u principe negde i jeste u tome koliko smo spremni da uložimo napor da promenimo nešto kod sebe. Na primer, danas je politički korektan termin za nekoga ko naplaćuje za seksualnu uslugu ne kurva, ne prostituka nego seksualna radnica (ili radnik, ako se identifikuje kao muško, jelte). Možda nas mrzi da to izgovaramo ali korišćenje ovog termina umesto termina prostitutka je zapravo učinilo užasno mnogo da se ove osobe - bez obzira što krše zakon - zaštite u pre svega zdravstvenom a zatim i socijalnom smislu što je opet vidno doprinelo poboljšanju zdravstvene i socijalne situacije zajednica u kojima one stanuju i/ ili rade. Slično, kada smo termin narkoman transformisali u zavisnik a onda u intravenski korisnik droga uspeli smo da - kao društvo - napravimo koristan korak napred i, uvažavajući da je bolest zavisnosti fenomen za sebe, organizujemo programe smanjenja štete koji nisu rešili zavisnost ali su suzbili korelativne fenomene poput širenja HIV-a i hepatitisa, pa i kriminala vezanog za intravensko korišćenje droge. Dakle, svestan napor da se koristi jezik koji je manje stigmatizujuć je doneo merljive socijalne i zdravstvene efekte koji koriste čitavoj zajednici, ne samo populaciji koja je predmet jezičke promene.

U tom smislu ima rezona diskutovati o tome treba li da se nateramo da govorimo "psihološkinja", "stručnjakinja" i.... er... "vatrogasilica"???

Biki

• 4
  • 3
« Reply #9 on: 17-03-2016, 13:46:54 »
Odlicna tema Dybuk. Po mom misljenju PC moze da bude jednako dobra i losa stvar. Dobra je sve dok se koristi u svrhu da se izbegne vredjanje grupe ljudi koji su drugaciji od vecine. Primer je recimo koju rec koristimo kada opisujemo ljude koji imaju physical or mental disabilities. Losa je recimo kada se izgubljeni ljudski zivoti u bombardovanju nazovu kolateralnom stetom.
Kakva ce PC da bude zavisi od osobe koja je koristi i u koju svrhu je koristi. Rekla bih da je PC kao vatra , dobar sluga, ali opasan gospodar.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 17-03-2016, 13:53:42 »
Ali kolateralna šteta nije termin iz domena političke korektnosti. Ona je primer doublespeaka - termin je najverovatnije izmislio Orvel, znamo ga iz 1984. - odnosno načina govora koji umekšava i skriva "prava" značenja da bi se izbegle reakcije javnosti koje bi mogle da ugroze dalji rad državnih ili korporativnih autoriteta. U korporativnom sektoru znamo čest primer: otpuštaš ljude i to zoveš racionalizacijom resursa, a u vojnoj terminologiji često govoriš o "dejstvovanju po meti" ili o kolateralnoj šteti jer bi reći da si nekog ubio bilo potencijalno loše za percepciju od strane građana koji ti nominalno daju mandat da radiš to što radiš.

I mi smo osamdesetih imali program štednje koji smo zvali "stabilizacijom".  :lol: :lol: :lol:

Videti i weasel words.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #11 on: 17-03-2016, 14:02:58 »
Hvala Biki. Potpuno se slazem s tobom oko prirode PCja xcheers

дејан

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 17-03-2016, 14:07:19 »
наравно, свако има право да убацује своје ставове у свој језик (гледе 'женских назива професија' и тсл) иако су граматички, језички и на сваки могући начин погрешни а ти облици изражавања сами по себи насиље над самим језиком (како рече моја паметнија/образованија половина која себе назива граматичким тоталитаристом и сматра да нема свако право да убацује шта хоће - то није реч, то је насумично натакнут наставак на основу, онда нема разлога да не мењамо род свим речима, или простије, називи занимања говоре о томе да је неко квалификован или уме да ради неки посао, а не на који начин пиша у паузама рада тог посла) и да очекује да ће се можда то примити у народу, ја верујем да је то право богом дано и бранићу то право својим животом...али оног тренутка ако неко покуша да исправи другог неисправним обликом језика ја то рачунам у вербално насиље и тако се опходим према томе.

едит...ви писали јошсваштанешто
...barcode never lies
FLA

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 17-03-2016, 14:15:06 »
Polako s to nasilje  :lol: :lol:

Kako znamo da je gramatika stvar dogovora slobodnih ljudi (kad sam ja išao u školu "do sada" se pisalo "do sada" a danas je korektno i da se piše "dosada") ovde nije u pitanju to da branimo gramatiku nego slobodu ljudi da se oko nje dogovaraju.

Biki

• 4
  • 3
« Reply #14 on: 17-03-2016, 14:21:00 »
Well, hvala Meho nisam do sada cula za doublespeak i newspeak. Meni je PC i doublespeak izgledao vrlo slicno po prirodi, ali sad vidim kako su to ustvari dve razlicite stvari. Pokusavam da nadjem los primer za PC ali mi nista konkretno trenutno ne pada  na pamet.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #15 on: 17-03-2016, 14:25:29 »
Pravopis nije gramatika, što se Mehovog primera tiče. A rodno osetljivi nazivi zanimanja su uglavnom skovani prema već postojećim tvorbenim obrascima. Dakle lingvistkinja, a ne lingvistžgonfčur.

Sasvim je validno namerno ih izbegavati ili namerno ih koristiti, sve dok je svima jasno što se to čini, bez spominjanja nekakvog 'nasilja nad jezikom' ili 'jezičke pogrešnosti'.

A 'X nije reč' je oduvek, sasvim pouzdano, značilo 'X je nedvojbeno reč, samo je ja baš ne volim'. :lol:

Za kraj, kakono reče Marko Simonović u onom intervjuu:
Kako gledate na rodno osetljivu upotrebu jezika i pravljenje ženskih ekvivalenata za nekada tipično muška zanimanja (lovkinja, noćna čuvarka itd.)?
I tu ima mnogo netolerancije zbog iluzije da je najbolje da svi govorimo isto, te da je svaka razlika problem. Reči kao što je lovkinja se razumeju, pa nema smisla negodovati ako ih neko upotrebi, baš kao što nema smisla takve reči nametati sagovorniku. Ovde, kao i u svim ostalim domenima o kojima smo govorili, važi jednostavno pravilo: jezik služi sporazumevanju. Ako vi kažete ili napišete nešto što ja savršeno razumem, a ja vas osudim samo zato što ne odobravam lingvistička sredstva koja ste upotrebili, onda problem s jezikom imam ja, a ne vi, pa sve da iza moje osude stanu sve kampanje, kompanije i najstarije novine na svetu.
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #16 on: 17-03-2016, 14:34:40 »
Biki

Pa, po nekim forumasima razgovor o zenama u 7. umetnosti je "los primer PCja" :lol: :lol: :lol: (apropo moje izjave da je svasta danas PC)

Meni konkretno smeta niz rogobatnih konstrukcija; recimo Mehov primer gde je narkoman - intravenski korisnik droga umesto sasvim pristojnog "zavisnik". Mozda engleski ipak vise trpi taj, nazovimo ga, 'novogovor'?
Ali, to je jezicki PC.

Sta je sa afirmativnom akcijom iliti pozitivnom diskriminacijom? Sta je sa cenzurom izvesnih dela (ili pokusajem) koja odrazavaju duh vremena kad su napisana i sadrze neke rasisticke kvalifikacije? (ne govorim o Mein Kampfu!!) Da li je i to vid PCja?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #17 on: 17-03-2016, 14:40:33 »
Well, hvala Meho nisam do sada cula za doublespeak i newspeak. Meni je PC i doublespeak izgledao vrlo slicno po prirodi, ali sad vidim kako su to ustvari dve razlicite stvari. Pokusavam da nadjem los primer za PC ali mi nista konkretno trenutno ne pada  na pamet.

To je zato što imaš pametnija posla nego da visiš na forumima po internetu gde kojekakvi libertarijanci kukaju kako ih američka federalna vlada ubi  :lol: :lol: :lol:

I "loš" primer političke korektnosti bi u onom smislu u kome sam gore pisao bilo nametanje terminologije od strane autoriteta - dakle, recimo to da se od sutra manifestno i promenom pravopisa insistira da je jedini ispravan termin za ženu-psihologa "psihološkinja" i da učenik koji na pismenom zadatku napiše "psiholog" za ženu dobije jedinicu zbog toga i bla bla bla. Ali opet kažem, to nije problem političke korektnosti po sebi već autoriteta koji je nameće sa više ili manje sile.

Većina problema sa političkom korektnošću, tj. njenih "loših" primera kojih možemo da se setimo sada i odmah su vezani zapravo za outrage culture a ne za samu političku korektnost. Recimo, Josss Whedon je praktično proteran sa interneta posle Avengers Age of Ultron jer u filmu koji je on napisao ženski lik u monologu kaže dve stvari: 1) da je sterilisana i ne može da rađa i 2) da je čudovište. Naravno iz konteksta je jasno da je ona čudovište jer je odgajena isključivo da ubija (i ubijala je) a da je sterilizacija samo deo tog odgajanja, dakle, ne da je sterilnost čini čudovištem, ali je ovo nijansa koja se izgubila posle 3-4 razjarena tvita ljudi koji su krenuli sa tezom da je Whedon ženomrzac. Onda se na to nadovezao njegov tvit (napisan mnogo meseci ranije) u kome je na pitanje kako pisati jake ženske likove on između ostalog rekao da treba da poštuju snagu i zajednicu i da nemaju pišu i testise, što je onda pokrenulo novi outrage sa tezom da je Whedon transfobičan. I sada, čovek koji je zaslužan za neke ikoničke jake ženske likove je ispao ne samo politički nekorektan nego praktično aktivno fašistička figura.

Ali da ne propustimo da vidimo: ovde je problem ne u diskusiji o nijansama značenja Whedonovog pisanja (u scenariju i na tviteru) već upravo suprotno - što je diskusija nestala u opštoj trci ko će jače da ga osudi. Prava diskusija na temeljima političke korektnosti bi u slučaju njegovog identifikovanja žena sa nemanjem penisa i testisa bila interesantna jer bi se bavila identitetskim pitanjima, time ko određuje ko smo mi zaista (mi ili zajednica, mi ili zakon, mi ili nauka itd.), represivnim elementima tradicije i represivnim elementima nepoštovanja tradicije, naukom kao disciplinom i naukom kao prečicom do lakih poentiranja u diskusij itd. Ali te rasprave nije bilo zbog outrage culture fenomena.

Pravopis nije gramatika, što se Mehovog primera tiče.

Ovaj čovek me kontinuirano uništava, ali valjda se posle toga ponovo rodim bolji i pametniji  :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 17-03-2016, 14:46:21 »
A da, da se samo na trenutak vratim na meni ne naročito zanimljivu temu rodno osetljivog jezika, ko je baš dokon, ovde ima 21 stranu rasprave:

http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1655.0

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 17-03-2016, 14:50:52 »
Meni konkretno smeta niz rogobatnih konstrukcija; recimo Mehov primer gde je narkoman - intravenski korisnik droga umesto sasvim pristojnog "zavisnik".

E, tu smo, tu je zamka predrasude.

Zavisnik i intravenski korisnik droga su dva potpuno odvojena pojma, dve zapravo sasvim različite pojave. Zavisnik ne mora drogu koristiti intravenski (metamfetamin se puši, ušmrkuje itd. heroin se ušmrkuje ili unosi putem sluzokože na nekom drugom delu tela, neki ga i vejpuju) dok neko ko ubrizgava drogu ne mora da bude zavisnik. Ovo nije samo dokona jezička distinkcija nego apsolutno ključna javnozdravstvena razlika. Program smanjenja štete se ne bavi zavisnošću, praktično je slep za nju, već se usredsređuje na činjenicu da je igla koja prodire u organizam vektor transmisije infekcija koje se mogu sprečiti i time se zajednica u kojoj intravenski korisnici droga stanuju ili rade ili se u njij kreću bude zaštićenija. Dakle, vrlo je bitno razlikovati intravenskog korisnika droge od zavisnika jer ti ovog prvog uopšte ne lečiš od zavisnosti programom smanjenja štete a ovog drugog ne ubacuješ u taj program ako ne koristi iglu.

Sta je sa afirmativnom akcijom iliti pozitivnom diskriminacijom? Sta je sa cenzurom izvesnih dela (ili pokusajem) koja odrazavaju duh vremena kad su napisana i sadrze neke rasisticke kvalifikacije? (ne govorim o Mein Kampfu!!) Da li je i to vid PCja?

Ubre, ženo... ti sad mnogo ideš u širinu. Svaka od ovih je tema za dužu duskusiju  :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #20 on: 17-03-2016, 14:52:44 »
A da, da se samo na trenutak vratim na meni ne naročito zanimljivu temu rodno osetljivog jezika, ko je baš dokon, ovde ima 21 stranu rasprave:

http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1655.0

Jesbaš:

Тема и ли форум који тражите изгледа је или обрисан, или вам није доступан.

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #21 on: 17-03-2016, 14:56:01 »
Damn, smetnuo sam s uma da je možda u odeljku koji je nevidljiv neregistrovanima. < <

дејан

• 4
  • 3
« Reply #22 on: 17-03-2016, 14:57:43 »
ФЈ ево јавих твоју опсервацију на надлежно место...а и цитираног

...barcode never lies
FLA

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #23 on: 17-03-2016, 15:03:01 »
<3

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #24 on: 17-03-2016, 15:11:30 »
Glede rodno ravnopravnih naziva profesija, valja se spomenuti da su pedesetih godina tadašnje feministkinje vodile žučnu borbu upravo za ukidanje rodno-determinisanih naziva, smatrajući ih nipodaštavajućim.

Takođe, jedna američka poznanica svojevremeno mi je rekla da se "actress" smatra politički nekorektnim izrazom, te da se preferira "actor" i za glumice.

Što se mene tiče, sklon sam rešenju da se za slovenske nazive i za nazive koji imaju slovenski nastavak -ar  koriste ženski oblici, dok se za nazive profesija koje su izvedene od ma kakve kovanice s "logos" koristi tradicionalni oblik, između ostalog jer razne filološkinje i psihološkinje zvuče rogobatno i ružno. 
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #25 on: 17-03-2016, 15:22:37 »

Takođe, jedna američka poznanica svojevremeno mi je rekla da se "actress" smatra politički nekorektnim izrazom, te da se preferira "actor" i za glumice.

Da, često je diskusija u domenu ravnopravnosti ta da li razlike treba da sistemski zanemarujemo ili, naprotiv da ih prepoznajemo i negujemo kao identitetske odlike koje obogaćuju zajednicu.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #26 on: 17-03-2016, 15:26:04 »
Meni konkretno smeta niz rogobatnih konstrukcija; recimo Mehov primer gde je narkoman - intravenski korisnik droga umesto sasvim pristojnog "zavisnik".

E, tu smo, tu je zamka predrasude.

Zavisnik i intravenski korisnik droga su dva potpuno odvojena pojma, dve zapravo sasvim različite pojave. Zavisnik ne mora drogu koristiti intravenski (metamfetamin se puši, ušmrkuje itd. heroin se ušmrkuje ili unosi putem sluzokože na nekom drugom delu tela, neki ga i vejpuju) dok neko ko ubrizgava drogu ne mora da bude zavisnik. Ovo nije samo dokona jezička distinkcija nego apsolutno ključna javnozdravstvena razlika. Program smanjenja štete se ne bavi zavisnošću, praktično je slep za nju, već se usredsređuje na činjenicu da je igla koja prodire u organizam vektor transmisije infekcija koje se mogu sprečiti i time se zajednica u kojoj intravenski korisnici droga stanuju ili rade ili se u njij kreću bude zaštićenija. Dakle, vrlo je bitno razlikovati intravenskog korisnika droge od zavisnika jer ti ovog prvog uopšte ne lečiš od zavisnosti programom smanjenja štete a ovog drugog ne ubacuješ u taj program ako ne koristi iglu.

Ubre, ženo... ti sad mnogo ideš u širinu. Svaka od ovih je tema za dužu duskusiju  :lol:

Da, i zapitala sam se sto narkoman postade intravenski korisnik kad nije svaki zavisnik intravenski korisnik :lol: hvala.

A sto se drugog dela tice, samo sam se pitala da li ove stvari spadaju pod pojam PCja, ne moramo da elaboriramo ;)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #27 on: 17-03-2016, 15:37:14 »
Afirmativna akcija ne spada u političku korektnost ali jeste deo iste filozofije javne politike (integracionizam, poštovanje identieta, jednaka prava i mogućnosti). Cenzurisanje reči "nigger" u Haklberi Finu jeste primer instrumentalizovanja političke korektnosti od strane institucije autoriteta, dobronameran ali sa diskutabilnim posledicama u domenu istorije kulture.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #28 on: 17-03-2016, 15:47:40 »
Jeste oftopik, ali moram da dodam. Ja predlažem (verovatno se i ponavljam) da se za logos zanimanja samo doda -a na kraju za ženski rod, umesto -škinja. Od sluge može sluškinja, jer sluga nije -logos. Za -logos mi nemamo pravilan ženski rod, i pošto ga već nemamo nismo ograničeni samo na rogobatne opcije, nego možemo da uvedemo i novu.

m: filolog, filologa, filologu, filologa, filolože, filologom, filologu
ž: filologa, filologe, filolozi, filologu, filologo, filologom, filolozi

Kad protumbate ovo kroz usta par puta postane vrlo prirodno za izgovor.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #29 on: 17-03-2016, 18:47:34 »
Dok ne pričamo ništa pametno da eventualno još koju prozborimo o tome kako je politička korektnost u izražavanju praktično uvek vezana za pitanja identiteta (po tome se recimo lako vidi zašto termin poput kolateralne štete ili daunsajzinga nije politička korektnost - ovi termini nisu zainteresovani za identifikovanje ikoga, štaviše, služe da identitet prikriju i izmeste iz diskusije) i da se u velikoj meri definiše (i menja) u odnosu na većinsku percepciju identiteta (ovde na drugom "a" treba onaj neki uzlazni akcenat, koji FatherJape i Jevtropijevićka ponekad otmeno koriste, da bi ukazao da govorim o množini).

Dakle, recimo, ovih dana imamo na javnoj sceni Srbije omanji skandal u vezi sa time kako se predvodnik jednog od policijskih sindikata obratio načelnici MUP-a za medije, gde joj je u javnoj situaciji, pred, jelte, zvaničnicima i medijima, na njenu opasku da se priča da "nije baš sjajan prema damama" rekao "Ja postim i strah me je bilo da mi priđete tako lepi, a znam da biste me to pitali". Ona je posle za medije insistirala da ju je "najbrutalnije uvredio kao ženu" i ako je ovo zaista bila cela njihova diskusija na rodne teme, jasno je da se u Srbiji outrage culture tek pomalja i još traži svoje mesto pošto ovo svakako ne možemo nazvati "najbrutalnijom uvredom". Ali ovo jeste politički nekorektan govor, iako je nominalno izrazito pozitivan. Naime čovek joj je em rekao da je lepa em priznao da je se plaši, takoreći svoju muškost je stavio u podređen položaj u odnosu na njenu nadmoćnu ženstvenost. I ovakve situacije umeju da zbune čoveka - kako je sad ovo politički nekorektno, zašto je ovo seksizam i gde je tu uvreda, šta oće te feminstkinje, pederi i zapadni moćnici itd. itd. itd.

Ali tu dolazimo do toga da je poltička korektnost i njen antipod iz pakla, govor mržnje, da su oni vezani za identitete koji imaju mnogo više simboličkog u sebi nego što u praktičnom smislu zapravo priznajemo i da su vezani za određenje tog identiteta u odnosu na onog ko u toj diskusiji ima moć, a to je često (ne uvek, naravno) predstavnik većine.

Svi znamo da je politički korektan termin za pripadnika albanske nacionalne manjine u Srbiji "Albanac" ali svako od nas zna po nekog pametnjakovića koji ističe da u Albaniji Albanci sami sebe zovu rečju čiji iskrivljeni oblik "Šiptar" mi ovde stolećima svega nekih sedamdesetak godina koristimo da označimo ovaj etnicitet i štasekojikurac onda Albanci mršte i oće da se biju kada ih nazovemo Šiptarima, pa to je isto kako oni sebe zovu, zar ne?

Ali nije tako prosto: reč "Šiptar" ne samo što je prvo transformisana u termin koji označava samo pripadnike manjine u dijaspori (dakle određuje nekog po manjinskoj osnovi), onda je dobio i mnoge negativne konotacije, od one skoro dobronamerne odrednice za socijalnu funkciju vezanu za poslove sluga koju je Selenić ovekovečio u ovoj sceni, pa do sasvim uvredljivih izrazito rasističkih dimenzija (skopčanih sa komplikovanim odnosom albanske manjine na Kosovu prema većini itd.) koje su dovele da još krajem šezdesetih vlast u SFRJ inicira promenu jezika u nepežorativnom smeru i da zvaničan termin postane Albanac. Dakle, ovde je politička korektnost diktirana s vrha u očiglednoj nameri da se manjinska etnička grupa liši stigme (da su lopovi, prevaranti, šverceri itd.)  koja ju je nezasluženo ili već u ovoj ili onoj meri zasluženo pratila. Rezultat znamo, danas je reč "Šiptar" i dalje uvredljiva.

Isto tako, reč "ciganin" koja je označavala manjinsku etničku grupu u istoj meri je označavala i mentalitet i životni stil, u veoma pežorativnom smislu pa je u nekom momentu naložena i sprovedana migracija u termin "Rom" koji pripadnici ove manjine u teoriji preferiraju jer ona na njihovom jeziku (barem u narečju koje se smatra "glavnim") označava "čoveka". Ali sada imamo jedan veoma izražen trend da mnogi Romi za sebe eksplicitno kažu da su cigani jer reč "Rom" povezuju sa manipulcijama koje neki članovi njihove etničke grupe koriste da bi dobijali beneficije koje su deo raznih inicijativa na nivou Evrope (npr. Dekada romske inkluzije itd.). U tom smislu, reč koja je bila prvo neutralna, pa pežorativ sada se kooptira od delova grupe koju označava, jer ti delovi žele separatan identitet od onih svojih sunarodnika koji zarađuju na ime etniciteta, ali to i dalje ne daje "nama", tj. većini, zeleno svetlo da reč "ciganin" koristimo kao pozitivnu identitetsku odrednicu, svakako ne kao prvi govornik u dijalogu jer smo na stadijumu gde se tek izgrađuje nekakv identitet koji bi tu reč koristio u pozitivnom smislu i bio prepoznat od te većine.

U tom smislu, kada čovek ženi u razgovoru u javnosti koji treba da bude služben, dakle agnostičan u odnosu na rodne karakteristike i da se bavi profesionalnim temama (mada je ona prva potegla njegov odnos prema damama, time mu dajući makar šlagvort za ovakav odgovor) kaže da je "tako lepa" ovo nije "brutalna uvreda" ali jeste recikliranje "većinskog" stava (a zapravo ne tehnički većinskog , samo onog vezanog za populaciju koja drži većinu moći u društvu) da su žene definisane prvenstveno kroz svoj izgled a ne kroz funkciju, svetonazor, sposobnosti itd. Nije joj rekao da se plaši njene funkcije ili sposobnosti ili ekokvencije (sve stvari koje su lične) već lepote, karakteristike koja (simbolički makar) nije voljna i vezuje se za identitet grupe a ne njen lični. Drugim rečima, on je sa ličnosti svodi na kategoriju. Ovo nije "namerna" uvreda ali jeste uvredljivo.

I naravno, pošto bi sada trebalo, pojašnjenja radi da navedem fiktivni primer u kome su stolovi, jelte, obrnuti i ona se njemu obraća na sličan način, da bi i mi, surovi muškarci mogli da shvatimo kako je to kad se ovako nešto iskusi na sopstvenoj koži, vredi istaći da je to zapravo nemoguće baš zato što muški i ženski identiti simbolički nisu odrazi u ogledalu. Naša kultura je izrasla na religiji sa muškim bogom i muškarac je podrazumevani identitet. A žena je "drugi". Reč za rasu - čovek - je sinonim za muškarca i srednjerodni izraz "ljudsko biće" je MNOGO novijeg datuma (i iako smo danas na njega sasvim svikli i ne smatramo ga rogobatnim, zamislite kakve su svađe bile kada su pokušali reč "čovek" da zamene ovim terminom i kako su se ljudi bunili protiv silovanja jezika u ime nekakve puste korektnosti).

Dakle, kad bi žena ovako muškarcu u sličnoj situaciji rekla "plašila sam se jer imate veliki penis" to definitivno ne bi imalo istu konotaciju. Tako da je možda najlakše da dam primer koji nije rodnog tipa ali ima istu identitetsku dimenziju i mislim da je nama ovde u većini shvatljiv: dakle, kao kada bi Srbinu u Hrvatskoj koji u ulozi načelnika odseka za medije razgovara sa predstavnikom sindikata MUPa taj predstavnik, Hrvat, rekao da ga nije baš dobro razumeo jer priča ekavski. Možda to i nije neistina, možda ovaj i jeste pričao ekavski, ali ovo je očigledno politički nekorektno izražavanje čak i ako govori istinu i rezultat je autentičnog problema govorika da se snađe sa njemu nepoznatim narečjem, jer govornik nastupa iz pozicije većine, svodi sagovornika na predstavnika grupe i odriče mu ravnopravnu ulogu u razgovoru.

Biki

• 4
  • 3
« Reply #30 on: 17-03-2016, 19:27:21 »
Meho, ti si genije!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #31 on: 17-03-2016, 19:33:11 »
Samo po nekoj izuzetno nezahtevnoj definiciji genijalnosti  :lol:

Biki

• 4
  • 3
« Reply #32 on: 17-03-2016, 19:58:45 »
Podsetilo me na Nerdwritera

http://youtu.be/a_kErty6kug

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #33 on: 17-03-2016, 22:32:33 »
Quote from: Meho Krljic
Dok ne pričamo ništa pametno

............

Meho objasnio i izdominiro

.............

/thread :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #34 on: 17-03-2016, 22:51:50 »
u odnosu na većinsku percepciju identiteta (ovde na drugom "a" treba onaj neki uzlazni akcenat, koji FatherJape i Jevtropijevićka ponekad otmeno koriste, da bi ukazao da govorim o množini).

Kratkouzlazni ili gravis — а̀
Kratkosilazni ili dupli gravis — ȁ
Dugosilazni ili obrnuti brevis — ȃ
Dugouzlazni ili akut — а́

A ono što tebi treba je tzv. genitivni znak ili cirkumfleks — â (dakle nije isti simbol kao za dugosilazni; razlika je kao stari most u Mostaru naspram rekonstruisanog).

Ugly MF

• 4
  • 3
  • Natural born FlatEarther!!!
    • https://www.facebook.com/Art-of-Bojan-Vukic-396093920831839/
« Reply #35 on: 17-03-2016, 23:05:28 »
Ja negde napisah da je politička korektnost oksimoron, al vi mora tupite maratonski....

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #36 on: 17-03-2016, 23:28:10 »
To mora da je zato sto nam je promakla ta objava :lol:

Kako to, brate? Kako, kad je politika generalno 'umetnost moguceg', diplomatija, kalkulacija a ne neka parada primitivizma...welp, bar u svetu.

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #37 on: 17-03-2016, 23:35:44 »
mnjeeeee...u kom svetu!?
Ja lično od politiku znaem da sve go lažov do lažova, prevrtljivac, secikesa,vucibatina,domaći izdajnik i strani plaćenik koji radi za interese nečastivih ljudi!!!
I niki ne mož'dadokaže suprotno!
...i na to dodaš korektnost?!?

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #38 on: 17-03-2016, 23:37:04 »
Pleonazam, ne oksimoron!!!! 8-)

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #39 on: 17-03-2016, 23:43:14 »
Pleonazam su političke lagarije ;)

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #40 on: 17-03-2016, 23:48:06 »
Joj sto ti slatko dete (nije)!! Jao kako slatko kucence (hebena civava)

1)korektnost :)

alzo

2)laz  :lol:

Ugly MF

• 4
  • 3
« Reply #41 on: 18-03-2016, 00:22:27 »
Ma jok, to su ti samo alegorije,
poenta je kad dodje debil i kaže da je normalno biti peder, a ja ako kažem OK, onda sam politički korektan,
a ako mu kažem da ne sere, onda sam ja OK.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #42 on: 18-03-2016, 07:13:21 »
A ono što tebi treba je tzv. genitivni znak ili cirkumfleks — â

Cirkumfleks! Upamćeno!

On topik:

Ugly MF u svojim kontemplacijama koristi jednu relativno suženu definiciju politike koja se tiče profesionalnog bavljenja javnim administrativnim poslom, što je svakako relativno uobičajeno u svakodnevnom govoru, ali "politička" u "politička korektnost" se odnosi na širu i izvorniju definiciju poltike koja podrazumeva način da se urbana zajednica uređuje tako da se ljudi u njoj osećaju dovoljno ugodno da se ne odsele i da požele da doprinesu da ona prosperira :lol:

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #43 on: 18-03-2016, 11:34:40 »
Ovo je za дејана :lol:

! No longer available

дејан

• 4
  • 3
« Reply #44 on: 18-03-2016, 11:55:04 »
истина! ја сам велики поштовалац бесмртног карлина...хвала ти много   xjap

едит...дивно је кад постоји неко ко је већ савршено изразио оно што мислим..још кад бих успео да натерам себе да, уместо да сам -ође онај акценат- (најчешће безуспешно) покушавам да организујем оно што мислим, лепо пронађем неког бил хикса или карлина који су давно пре мене све то савршено срочили.
...barcode never lies
FLA

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #45 on: 18-03-2016, 11:59:13 »
Poslusala i ja, ne mogu a da se ne slozim s vecinom izrecenog.

Da nije PCja komicari bi ostali bez posla jer ne bi imali na cemu da baziraju svoje act-ove. Jimmy Carr, Jim Jefferies, onaj Skot koga jedva razumem a koji je na ivici ekscesa itd.

divča

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 18-03-2016, 15:32:54 »
Jedno razmišljanje na temu:
Problem sa kojim se ovde suočavamo Hegel je nazvao Sittlichkeit ili etičnost. Drugim rečima, u pitanju su običaji koji čine pozadinu društvenog života satkanu od mnoštva nepisanih pravila. To je ona neprobojna etička supstanca koja nas ograničava u tome šta smemo, a šta ne smemo da činimo. Danas je na delu dezintergacija tih pravila. Ono što je pre samo 20 godina bilo prosto nezamislivo izgovoriti u okviru javne debate, danas je sasvim moguće i prolazi nekažnjeno.

Površna analiza nas navodi na pomisao da se ovaj proces dezintegracije suzbija širenjem politički korektnog dikursa, koji veoma jasno propisuje šta se ne sme reći. Ali dublji uvid nam pokazuje da upravo taj regulacijski zadatak politički korektnog aktivno učestvuje u procesu razaranja etičke supstance našeg društva.

Da bismo to dokazali, dovoljno je podsetiti na ćorsokak svojstven politički korektnom: potreba za politički korektnim pravilima javlja se onda kada nepisana etička pravila više nisu dovoljna za efikasnu regulaciju naših svakodnevnih odnosa. Umesto spontanog ne-refleksivnog pridržavanja nepisanih pravila zajednice, sa politički korektnim pristupom dobijamo eksplicitna pravila.

Američki crnci tako postaju Afroamerikanci, debeljko postaje „osoba odlučna da se suoči sa problemom prekomerne telesne težine“, tortura postaje „pojačana tehnika isleđivanja“. Zašto onda ne bismo i „silovanje“ predstavili kao „optimizovanu tehniku zavođenja“?

Tortura kao nasilje i brutalnost koje sprovode državni organi – postala je javno prihvatljiva upravo kada je politički korektno ušlo u javni govor sa ciljem da se žrtve zaštite od simboličkog nasilja. Ova dva fenomena su dve strane iste medalje.

Odavde:
http://pescanik.net/donald-tramp-ili-nepodnosljiva-lakoca-vulgarnosti/
And every life became
A brilliant breaking of the bank,
A quite unlosable game.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 18-03-2016, 15:57:07 »
Poznato je koliko volim Žižeka ali ukazao bih na gore već pojašnjenu razliku između politički korektnog govora i doublespeaka - jedan se bavi određenjem (i, u idealnim slučajevima, samoodređenjem) identiteta, drugi se trudi da identitet prikrije. Naravno da je zbunjujuće za običan svet poput nas kada strukture moći koriste i jedno i drugo u svojoj terminologiji ali to ih i dalje ne čini ni istim fenomenom pa čak ni dvama fenomenima istog korena. Jedina njihova zajednička karakteristika je da uobičajenu terminologiju pokušavaju da sistemski zamenjuju novom ali to važi i za bilo koji žargon profesije (lekara, mašinaca itd.). S druge strane, namere su im sasvim drugačije: politička korektnost u krajnjoj konsekvenci treba da razvija osetljivost za različite identitete i naklonost ka njihovom prihvatanju kao ravnopravnih unutar društvene zajednice - doublespeak treba da ublaži kritički govor (i razmišljanje) društvene zajednice u odnosu na činove centara moći.

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #48 on: 18-03-2016, 16:04:47 »
divca

Bas dobro razmisljanje, hvala ti. Sto PC vise steze obruce ljudi se sve gore ponasaju i izrazavaju, ali generalno ja mislim da je to dosta do civilizacije koju bih ilustrovala na primeru MTVa. On je nekima od nas bio prozor u svet i dasak slobodne kulture i kvalitetne muzike, i danas je prozor u svet nekim novim generacijama ali ono sto oni vide je apsolutno valjanje u blatu tabloidnog sljama, polusveta i neetickih reality programa.

E, apropo stend ap komedije i gurua poput Karlina (nisam ga puno slusala, treba to ispraviti) valja napomenuti da ono sto je dozvoljeno u komediji ili nekom drugom tipu entertejmenta ne bi trebalo biti dozvoljeno u zivotu. Npr, Karlin se bori protiv sveopste cenzure i regulacija govora i misljenja pa uzvikne "rape is funny". Svako ko bi to izrekao u stvarnom zivotu treba da dobije batine a svako ko to izrice na internetu u ime slobode govora (ima ih puno) je ili trol ili nemoralno govno i isto treba da dobije batine. Znaci, perspektiva, perspektiva je sve.
Tj, kako linkovani clanak gore sugerise, samoregulacija i samokontrola je na uzasno niskom nivou. I zato se javlja potreba da neko umesto tebe regulise sta i kako treba govoriti, jer ti ne umes ili ne zelis. Nevolja je kad se u tome pretera, kako Dzejpov klip (tj Karlinov) lepo ilustruje (on navodi ekstremnije, kontraproduktivne primere PCja, mada bih ja rekla da je paralela sa fasizmom preterana)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #49 on: 18-03-2016, 16:14:34 »
Naravno da je preterana ali kada su Amerikanci znali šta je fašizam?  :lol: :lol: :lol:

Takođe "rape is funny" i "rape is serious" nije razlika između političke korektnosti ili nekorektnosti već samo razlika između toga da li si brljiva i neodgovorna ili zrelija i pristojnija osoba.

Politička korektnost se ogleda u tome da nekoga ko je preživeo silovanje sada sistemski zovu "rape survivor" a ne "rape victim" kako bi identitetski pre svega ove osobe sebe (a onda i okolina) doživljavale kao nekog ko je imao zastrašujuće iskustvo koje je moglo da se završi i smrću a ipak preživeo a ne kao žrtvu koju svuda treba dočekivati patronizirajućim stavom i ponižavajućim odnosom. Naravno da ovo ne zvuči kao logična transformacija, ali je dobra namera jasna.