Author Topic: Sve srpske fanovske podele...  (Read 1983 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Sve srpske fanovske podele...
« on: 20-04-2016, 12:26:06 »
Svedoci smo postojanja brojnih grupica uskih segmenata SF&F stvaralaštva.
I čak netrpeljivosti jednih prema drugima, nedolaženje jednih na manifestacije drugih i tako to...
Nema potrebe da navodim da je to detinjasto ponašanje koje svima škodi, ali gde bi Srbi umeli drugačije nego da unazađuju zajedništvo nadajući se da će "neprijatelj" crći pre njih. Ne daj bože da se pomene ili primeni reč SINERGIJA koja mnogo više i značenja i efekta nego prosti zbir delova.
Neki se vezuju za baš određene franšize (SW, ST, Tolkin...), drugi opet za ovakav ili onakav pristup.
Elem, možda bi bilo zanimljivo da pokušamo da vidimo kako je sve to išlo, odakle, počelo, kuda vodi i gde smo trenutno.
Recimo, Lazar Komarčić je imao nekoliko "odvajanja" u istoriji, pre svega dva koliko-toliko uspešna: srpsko društvo za naučnu fantastiku ABN-a a zatim i SCI-Fi udruženje i neka koja nisu nikada zaživela.
Ova razna udruženja za fantastiku cepkaju se prostom deobom brzinom kao bakterije... ja sam načuo neke modalitete podele, ali bi to bilo bolje da pobroje oni koji baš znaju precizno redosled i možda razloge usitnjavanja.

Zasad samo razgovaramo o svemu tome, pa su dobrodošle i sve glasine; a na kraju, pokušaćemo da sastavimo šematski prikaz raslojavanja, čisto, eto da imamo i taj podatak u vidokrugu.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
Re: Sve srpske fanovske podele...
« Reply #1 on: 20-04-2016, 12:47:43 »
To razdvajanje postoji svuda. Ja ga vidim recimo u srpskim ronilačkim klubovima (i političkim strankama). Više je povezano sa ljudskom prirodom nego specijalno sa ljubljenjem fantastike. I amebe se dele, pa šta im fali..

Boban

• 3
« Reply #2 on: 20-04-2016, 13:43:17 »
Ma jasno da je to ljudska osobina... ali ajde da popišemo šta sve postoji i gde vezano za okupljanja fantastičara.

Ghoul

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 20-04-2016, 13:55:37 »
o tome kako se abn-ovo 'društvo' izdvojilo, tj. o razlozima za to, on sam je citiran OVDE:
http://www.znaksagite.com/diskusije/index.php?topic=15081.0

dakle, misterije nema.

a zašto su se tika i filip izfvojili u svoj two-men-show, neka sami priznaju: bar jedan od njih ako ne i obojica ovde svraćaju...

Drakus

• 7
  • 2
    • Autostoperski vodič kroz fantastiku
« Reply #4 on: 07-05-2016, 19:46:50 »
Za okupljanja nekih, imaš klub Zmaj, mada se oni ni međusobno ne vole a kamoli sa drugima. Neki drugi se okupljaju u Confluxu i c2 i ova pretodna ekipa ih ne voli još i neke ranije inkarnacije Zmaja.

Što se tiče baš udruženja, pošto su iznad popisani samo SF ekipe, imaš od većih (u Beogradu) Valinor, Evenstar, i Mač i magiju, mislim da su se čak tim redosledom i delili.
LARP ekipe su brojne koliko ima i boja na paleti, i trenutno su u fazi svađe svaki sa svakim jer jedni hoće da se biju, a drugi da rp-uju, treći bi muljali nešto između, a četvrti bi samo da se dobro provedu...
Valhala u Novom Sadu je obnovila rad i ponovo su organizovali Dane Fantazije u aprilu.

Nisam siguran da li znam još neke značajne. Rekao bih grenadier, ali su oni više prodavnica nego klub.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #5 on: 19-08-2016, 22:27:42 »
Pošto sam bezbedno dovežen kući, dužan sam jedan post na ZS, a kako ima veze sa ovom temom, neka ga tu.

Između dva sela na B, a tu negde oko Progara imali smo ekskluzivni sinergisjki sastanak na temu kako i šta posle svega, a pre ostalog. Naravno da je roštilj bio dobar, ćevapi, dimljena svinjska rebarca i dve vrste roštilj kobasica. Paradajz salata je otišla, a kupus salatu sam vratio kući. Ne smem da napišem koliko piva nismo popili. Kao učesnici sa strane navratila je kobila Tara, jednom keru su se više svidele kosti od rebara koja su grickale dame, nego one koje sam ja oglodao do savršenstva. Dve mangulice sa prasetom su nas gledale popreko iz prikrajka. Ubio sam tri komarca, a ostali su pojeli mene.

Ne mogu vam ništa reći o donetim zaključcima (morao bih da vas ubijem), a i nisam nadležan. To će neko drugi. Pozdrav Lillit kao idejnom nosiocu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

solis

• 1
« Reply #6 on: 20-08-2016, 02:55:33 »
nije dosta sto ste zatvorili forum da sam morao da smaram loganjem da citam sad prebacujete i anaburek forum ovde? ako je za plan za sjebavanje foruma strava je

Drakus

• 7
  • 2
    • Autostoperski vodič kroz fantastiku
« Reply #7 on: 20-08-2016, 07:17:29 »
A tebi ako smeta da se logaš, ti nemoj. Nije da si mnogo koristan kada se loguješ.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #8 on: 12-11-2017, 10:02:34 »
Baš ništa neću da napišem.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

Boban

• 3
« Reply #9 on: 22-03-2018, 09:19:20 »
Evo, najnoviji biser: https://www.blic.rs/kultura/vesti/na-knjizevnu-tribinu-u-beogradu-dosla-je-samo-jedna-osoba-a-ova-dva-pisca-su-uradila/s4l015m

Bio sam i ja, okasnio pola sata, ušao na vrata i sagledao ogroman prostor gde je na pedeset stolova bilo zauzeto svega desetak sa po nekoliko knjiga. Sveukupno, prodavci i učesnici bilo je manje od deset ljudi; na samom ulazu sretnem čoveka koji me odvuče u kafanu udaljenu 20 metara i tu zaglavim. Ali nije to bitno... bitno je da se srpska fantastičarska scena i dalje drobi na nesastavne delove.
Gde je najavljeno ovo dešavanje... na fejsu u okviru nekih nadolazećih događanja. Art anima nije pomenula, mada svaku najbesmisleniju akciju "svojih" pulena u smislu izdavanja, događanja i samo razmišljanja naveliko reklamira. Art-anima postaje servis za nekoliko ljudi i izdavača u gradu; ostali ne postoje. Lazar Komarčić ima svoj krug zabave, frapantno je kako na dešavanja po gradu gde LK nije u funkciji organizatora maltene niko ne dolazi od redovnik LK posetilaca. Ja sam u protekle dve godine išao na nekoliko ovih skupova fantastičara po gradu i zaista je indikativno i dronjavo koliko jedni druge izbegavaju. Nevidljivi je otpilike jedini koji uspeva da pokrije većinu ovih stvari, ali on nastupa kada se događanje već zbilo.
Nedavno je Dorćol Platz pravio festival čokolade sa domaćim proizvođačima. Došli su svi bez obzira što možda svašta misle jedni o drugima. Na kraju, prodato je 7000 ulaznica jer je svako od njih maksimalno izreklamirao okupljanje.
Decenijama već pričam o neophodnosti sinergije fantastičara svih boja i zastava... znao sam i ranije da je uzalud, ali ovo je otprilike poslednji ekser u kovčegu. Nikad nismo uspeli da se dogovorimo i zakupimo npr. na sajmu 100 kvadrata za oibjedinjeni nastup svih izdavača fantastike iz regiona. Da se napravi štand koji niko kome je SF6F u srcu neće moći da izbegne. Nema toga, a nema više ni većine izdavača. Za ovu godinu je najavljeno bar deset okupljanja i ja se razmišljam da li na ijednom od njih da učestvujem. Da prodajem knjige u praznim halama, nastupam pred jednocifrenim brojem nezainteresovanih likova koji su se tu slučajno zatekli...
Nedavno me na kratko opsela ideja da i ja pravim jednom mesečno veliko ZS okupljanje, ali su me preliminarni razgovori sa potencijalnim učesnicima/saradnicima vrlo brzo ohladili od toga.
Ostaje nam sada da kao beli nosorozi sačekamo svoj red sa manje ili više batrganja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 22-03-2018, 10:00:49 »
Bila je najava te tribine. Hteo sam još jednom da pogledam fotografije učesnika da zapamtim. Juče sam je ceo dan tražio po FB, ali je više nije bilo. Dvadeset učesnika se moglo suočiti sa jednom publikom. Zar se i to može? Poljska doktorantkinja je popričala sa Goranom i Otom. Opet ćemo da najebemo u nekom Brajtonu.

Sad, mogao bih ja opet o uzrocima i posledicama, ali je postalo besmisleno. Opet ću ja biti kriv.

Boban pomenu priču o nevirtualnom ZNAKU SAGITE i nadam se da ga ja nisam obeshrabrio. To je jako dobra priča, ali ne sme da bude na osnovama jeftino, džaba i ne sme da bude "moj" projekat, nego "naš" projekat. Kad to postane, onda ćemo taj put napraviti. Boban je dobro primetio da na bednom tržištu svaka fraktalizovana grupica gura samo svoj priču, ali ni mi ne smemo da guramo samo našu (moju) priču. Meni sve više postaje svejedno, ali mi je nekako žao.

Boban

• 3
« Reply #11 on: 22-03-2018, 10:06:36 »
Vidi, sve što sam radio za domaći SF od samog početka radio sam po principu "naš"... ali kako je ko stasavao, odvajao se i sada imamo dvadeset "mojih"... na kraju ću izgleda i ja da postanem "moj".

scallop

• 5
  • 3
« Reply #12 on: 22-03-2018, 10:21:02 »
Ti si imao ogromnu šansu da budeš srpski Gernsbek, ali si se negde pogubio. Svi ti koji su otišli nisu bili spremni da se biju sa tobom, jedino sam ja budala koja istrajava i plaća cenu.

Boban

• 3
« Reply #13 on: 22-03-2018, 11:07:41 »
Tačno šest izdavača koji su svoje prve knjige zamišljali i dogovarali u okviru Znaka sagite, pre nego što su te knjige realizovane, odlučivali su da treba da krenu drugim putem... Nije valjda da sam ja jedini krivac?

Pa evo, Art-anima je svoje prve korake napravio u okviru foruma Znak sagite, čak je bilo i pregovora oko toga da postane urednik Znaka sagite i svašta nešto, ali čovek hoće da ima svoj forum, pa se to usralo zbog prevelikog moderiranja (niko normalan neće da učestvuje tamo gde ga svako malo neko briše) hoće da ima svoj portal, svoj časopis, svoju manifestaciju, na kraju je počeo da izveštava samo o aktivnostima njegovih drugara i bliskih mu izdavačkih kuća. Posećenost sajta mu je jednocifren broj ljudi dnevno. A i oni jedva da imaju šta više da vide. I nije on jedini primer...
Ali usitnjavanje je srpska kob, svi Nemci su sad u jednoj državi, svi Italijani, a samo Srbi imaju gomilu poludržavica sa tendencijom daljeg usitnjavanja. To je naš udus, bolje prvi u selu nego drugi ili peti u gradu. Na kraju će svako imati svoj portal, forum i grupicu navijačica.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #14 on: 22-03-2018, 11:29:18 »
Naravno da nisi jedini krivac. Ali svakako nisi jedini "pravac". Meni je prirodno da ljudi žele da budu vidljivi. Budući da imam previše vremena, ja sam idealan posmatrač. Nemam ambicija da se dokazujem, da budem izdavač, urednik, čak više nije zanimljivo ni da budem pisac, kad su svi postali pisci. Poslednji put kad sam smatrao da se kao izdavači i čelnici srpske fantastike možete dogovoriti propao je u Spomenkinoj kući mačaka. Najnoviji, kako se oko AVKF iscimavaju raznorazni ne bi li postali pojedinačno vidljivi. Počnu sa njima, pa dok kažeš keks, evo novog kružoka, bloga i šta ti ja znam. Da ne pominjem Bulevar knjiga BB koji me ubi trgujući sa knjigama koje u životu nisam video i nemam nameru da ih vidim.

Nego, reci ti meni šta sam ja skrivio, pa umesto sa svima njima rveš se sa mnom, evo već tri godine? I nemoj da kažeš da to nije tačno, jer se ZS raspada od tvojih diverzija protiv onoga šta ja pišem.

Scordisk

• 3
« Reply #15 on: 22-03-2018, 21:17:43 »
Evo, najnoviji biser: https://www.blic.rs/kultura/vesti/na-knjizevnu-tribinu-u-beogradu-dosla-je-samo-jedna-osoba-a-ova-dva-pisca-su-uradila/s4l015m

ahahaha, ajoj, boli me stomak od smejanja :D lepo ja kažem, ništa bez poljak(inja)! jebeš mi sve, oni se više zanimaju za našu kulturu od domaćih

Cecilia Payne

• 2
« Reply #16 on: 22-03-2018, 21:28:07 »
To je naš udus, bolje prvi u selu nego drugi ili peti u gradu.

Evo idealne prilike da istaknemo razliku između stereotipa i produbljene percepcije stvarnosti, tj. razloga/uzroka određenog stanja ili odnosa. Citirano je stereotip. Ne zalazi u razloge stanja, samo konstatuje površnom osudom i etiketom i paranormalnim okolnostima ("usud"). Pravi razlog/uzrok je tvoja despotija na ovom mestu, nefer tretman članova, latentni sadizam koji ispoljavaš sa različitim intenzitetom i šovinizam. :) Vidiš razliku?

Pizzobatto

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 22-03-2018, 22:43:30 »
jel ovo moguće... stereotipizujuća botovska mašina druge optužuje za stereotipe

misim, šab me gabri za Bobana i kakav je, al ovo je nevjerovatno

ubjedljivo dva dana bljuješ samo stereotipizacije i onda lupiš da to neko drugi radi

naš šta je najžalosnije u svemu ovome, što bolno dokazuješ da ne znaš ni šta književnici rade, šta zaista pisci stvaraju, sa čime i kako rade svaki dan. Ti prosto ne znaš šta pisac kao pisac čini, a ne da još pokušaš da sama budeš pisac.

Najiskrenije, ako ovo ne kontaš, ili bar intuitivno osjećaš šta je to uloga pisca - ti nikad nećeš biti pisac. Odustani, najdobronamjernija preporuka. Stvarno nisi ni nagovijestila da ovo bar nazireš. Piši propalo.

Ne razumiješ ni šta je onaj jadni Gul napisao, kamoli šta je patrijarhat, koja je uloga astronauta u priči, čemu on služi, jel on alter ego scenariste ili je to tvoj stereotip.

Kad takve stvari realno ne kontaš, a demonstriraš satima da ne kontaš - odustani. Nemoj više. Aj, eo moli te Bata.

Better a witty fool than a foolish wit

Boban

• 3
« Reply #18 on: 23-03-2018, 05:11:38 »
Reč za protekli dan je bila "stereotip"... pošto smo je savladali, idemo dalje.