Author Topic: Ilija Kurjak - "Dragi u visokom dvorcu" (BIGZ, 1985/ Before After, 2016)  (Read 13928 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Veoma verovatno umetnički poduhvat, poput izložbe Ilije Dimića Branka Otaševića...
Meni ne liči na knjige koje su tada objavljivane u BIGZ-u
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Filmičan scenario, "... u visokom dvorcu", sve ukazuje na duboku umešanost glavnog lika jednog ne preterano dobro primljenog domaćeg SF romana...  :)
Mica

Ghoul

• 4
  • 3
duboku umešanost glavnog lika jednog ne preterano dobro primljenog domaćeg SF romana...  :)

i to s pravom loše primljenog!

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
E, sad...
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
Jedna razrađena pretpostavka o autoru romana

http://www.beforeafter.rs/kultura/rukopis-sluzbenika-avala-filma/

crippled_avenger

• 4
  • 3

Scordisk

• 3
Meni ovo prvo poglavlje deluje odlicno! Da sam naleteo na knjigu sa ovakvim prvim poglavljem, definitivno bih celu knjigu načeo! Jel ti, kriple, prekucavaš? Ako jeste, daj još, a ako ne, idem sutra u antikvarnicu Dveri ili tako nešto, da vidim da li se može negde iskopati...

Ghoul

• 4
  • 3
Jel ti, kriple, prekucavaš?

ma, pravo iz glave kuca! :D

Scordisk

• 3
Pa nek snima onda audio knjigu, bre, da ne čekam još sto godina da saznam šta se desilo na kraju

Agota

• 4
  • 3
Jel ti, kriple, prekucavaš?

ma, pravo iz glave kuca! :-D

xrotaeye

Odlično? Aj, načeću sutra , sad mi kasno, duša mi spava...
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Scordisk

• 3
E, pa ja se izvinjavam kao sam pomešao dobrog autora koji prekucava roma.

Ajde, može i sutra:D

crippled_avenger

• 4
  • 3
Prekucavaju ljudi sa Before Aftera i roman puštaju u dvadeset nastavaka.

crippled_avenger

• 4
  • 3

Scordisk

• 3
Jeeej, mašala!  :!:

Scordisk

• 3
Uh, meni je ovo super. Jedva čema sledeće poglavlje.

PTY

• 5
  • 3
Heh... Samo milenijali mogu da poveruju kako je ovo napisano 1985...  :lol: :lol: :mrgreen:

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3
Heh... Samo milenijali mogu da poveruju kako je ovo napisano 1985...  :lol: :lol: :mrgreen:

tako ti je mala moja kad čita milenijalac :)

Agota

• 4
  • 3
ma, sve je jasno...ali nema veze, pravimo se ludi :lol:
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

ALEKSIJE D.

• 3
Samo im treba objasniti ko je Tito, ko Služba, o kom se to Žiki Pavloviću i Dušanu Savkoviću govori na blogu, ko to meše Mihiz... Nije mi zanimljivo ni posle prvog poglavlja. Još ilustracije na blogu koje asociraju na "Balkanski džez".

Scordisk

• 3
Kakav pogan izraz, milenijalac. Stekne čovek utisak da su  dobre, stare generacije Srbiju uvele u novi milenijum i praktično, a ne samo kalendarski. Kao da stvarno idemo u korak sa svetskim trendovima i supkulturama. Možda bolje generacija ipsilon?  :!:

Što se tiče "kultnih" ličnosti prošlog vremena, ne mogu reći da mi je nepoznanica ko je Mihiz ili Žika Pavlović (sigurno je onaj iz "Ludih godina"? :P), mada me još buni ko je taj Tito i šta je ustaška emigracija, to se kod nas baš nikada ne spominje :D Mada, sada nešto ozbiljno, možda će se naći neko dobar da mi jednu dilemu reši, da mi potcrta distinkciju.

Naime, baš sam juče nešto razmišljao o ova dva prva poglavlja koja sam čitao, a sada ću, vala, i treće, i pade mi na pamet da mi određenje "pulp" žanra kao takvog, ama nikada neće biti jasno. Rekao bi čovek da to određenje nekada zavisilo samo od kvaliteta korica. Džek London je, valjda, pulp, ali ja to znam samo na osnovu toga što je štampa totalni krš. Kada je u pitanju neko malo tvrdokornije izdanje, već imam dilemu za šta se to smatra? Na primer, Pavao Pavličić i njegov "Večernji akt" ili Milan Oklopdžić i sve njegove psihotropne halucinacije? Da li je i to pulp? I trash? Pošto, ako nije, ja ne mogu reći da vidim po čemu je ova knjiga lošija ili đubrastija od gore navedenih.

Što se Dragog u dvorcu tiče, meni je ovo super. Nepretenciozno je napisano, mestimično je duhovito, i zainteresovalo me je od početka radnjom, što cenim kod pisca. Jedva čekam da vidim šta će dalje da se desi. Sudiću o knjizi kada je završim, ali mi za sada baš prija, pa još ne mogu reći, ali za sada mi deluje odlično. Ubedljivi, pomalo bizarni likovi, još bizarnija situacija, eto, ima čak i društvene kritike već u drugom poglavlju. Ma milina!

A ako se ko nađe da mi ubedljivo definiše jugoslovenski pulp žanr (a da mi tom prilikom ne linkuje wikipediju, jerbo to znam i sam da uradim), bio bih mu zahvalan:D

Biki

• 4
  • 3
Hahhaha. Dragi nije imao para da kupuje knjige u AmeriKi.
Seriously!?
Nije cudo sto je" udba zabranila knjigu". Ovakvo zaglupljivanje je nepojamno .

Boban

• 3
Ajde što pojedinci ne umeju da se igraju, ali što vole i drugima da kvare zabavu...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Biki

• 4
  • 3
To je jedna fake zabranjena knjiga. Lose napisana :D

Agota

• 4
  • 3
Meni je prezabavno!!!!!!!!! Koja budala  ❤

ALEKSIJE D.

• 3
Kuj mu je taj Oklop i taj Pavao?
Pulp? ne bi znao šta ti je to. Znam ono: žuti roman. Kupovalo se na kiosku i pisali sve neki strani. Kad, ispade posle, to neko čuvao ovce iznad Surdulice i pisao krimiće!
A imali su više stila od Dragog. Barem se nije u svakom pasusu ponavljalo ime ili u svakoj drugoj rečenici. Meni je ovo simpatično.mali đokica bi da snima filmove u Ameriki. Opsednutost naših filmskih radnika Holivucom i seksualna ugroženost pred Holmsom. Uz sve one zezalice propale naslovne strane za "Čoveka u visokom dvorcu." Naslovnica i naaslov asocirali me na Dragog Jovanovića.
To bih, možda, čitao.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Ajde što pojedinci ne umeju da se igraju, ali što vole i drugima da kvare zabavu...

Ipak nemoj potceniti satisfakciju koju čovek oseti kada misli da će svetu obznaniti nešto što mu deluje kao Istina, o nečemu što ga inače ne zanima... :)

Pizzobatto

• 4
  • 3
Илија Кунац, никад чуо!

Scordisk

• 3
E da ga jebeš ako su meni te interne šale jasne. A i niko neće da ćaska o palpu, osim gospodina Aleksija.

Inače, tu činjenicu da su ovdašnji čobani pisali "žute" romane, mister Aleksije, moj deda često navodi kao glavni kvalitet Londona i njegovih mu omiljenih romana.

Agota

• 4
  • 3
Илија Кунац, никад чуо!
:-D

koji crni kunac, zna se iz  čije je ovo glave. uostalom, da si  išta kunčevo čito, znao bi da on piše kao mir jam :mrgreen:

ALEKSIJE D.

• 3
Ne kažem ja za Londona ništa. On lepo napisa kako je imao normu od 10000 reči dnevno, da bi mogao potom da pije ko što je red. Treba plaćati svo to piće. Čak je i Dostojevski objavljivao romane kao feljtone u novinama, zato su obimni.
Nego, kada već navodiš na temu žutih romana (nemoj te okupatroske izraze palp, tramp i transparentno) to ti je pitanje šunda. Tačnije, vrednosti. Nekada se na kioscima pojavljivalo i jasno bilo označeno nešto što si kupovao, pročitao i ostavljao na sedištu autobusa, u kupeu ili kakvoj čekaonici. Bilo jeftinije od pakle cigare i kratilo je vreme. Knjige u knjižarama su prolazile nekakve filtere, morale imati neku kulturološku vrednost. ideju, kako li se to već zove, a ne biti samo puka zabava. Sad se sve to pakuje u knjige koje liče sa naslovnicom na bombonjeru a raspadaju se posle prvog prelistavanja. Ispade da jedno čitanje označava vek trajanja samog izdanja. U tom pogledu je žuti roman bio izdržljiviji što se kvaliteta papira i lepka za povezivanje tiče. Apropo toga, i sadržaj, ideja, sadašnjihkiosk romana sa bombonjera naslovnicom, isti je kao kod onih ranijih. Eh, uživao sam ja u Vajt Erepu, Doku Holideju i Lunu. One herc romane nisam nešto gotivio.
Čini mi se kako je taj tvoj Pavao dobio neku NIN-ovu nagradu? Zeznuli se ljudi. Nisu poznali šund nego priče o falsifikovanju stvarnosti i sličnim glupostima.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Jugoslovenski palp bi verovatno mogao da se vezuje za pisce roto-romana koji su se potpisivali stranim pseudonimima. I eventualno za pisce poput Milana Nikolića i Šilje Mihajlovića. Svi ostali pisci su manje-više tretirani kao prvoklasni produkt jer naša izdavačka industrija nije dovoljno razvijena da bi sebi mogla da dozvoli postojanje takve B-scene. A u vreme SFRJ, teško je bilo objasniti kako neko objavljuje a nekmoli piše šund. U zemlji koja ulaže ozbiljan novac u kulturu baš zato da ona ne bi robovala komercijalnosti nije bilo potrebe da se izdaje šund, odnosno da pisci prostituišu svoj talenat. Čak se i Tito u pojedinim govorima bavio takvim fenomenima.

A onda se ispostavilo da publika i kojoj su dostupni vrhunski primerci književnosti, pa i žanrovske, zapravo voli i šund štivo. A da ima i ljudi koji vole da BAŠ TAKO pišu. Za Milana Nikolića svakako ne možemo reći da je želeo da piše prustovske romane ali je zbog besparice krenuo da radi pulp...

Boban

• 3
Илија Кунац, никад чуо!

koji crni kunac, zna se iz  čije je ovo glave. uostalom, da si  išta kunčevo čito, znao bi da on piše kao mir jam :mrgreen:

Bravo Agota; jel ti tvoj veliki guru diktira šta da pišeš?

ALEKSIJE D.

• 3
Fino objašnjeno.
Meni je žao što su ugašene Dečije novine i edicija Dnevnika koja je to objaviljivala. Sad je to ... Ajde, nije važno. Taman bih probao da se prostituišem kao Aleks Dmitri.

Boban

• 3
Pošto se pisanje palpa pod stranim pseudonimima izuzetno dobro plaćalo sedamdesetih i osamdesetih; onda su banku držali urednici u tim novinskim kućama, što je u osnovi, unazađenje, jer bi za srpsku palp književnost bilo mnogo bolje da nije npr. jedan čovek uradio 200 romana, nego da je 50 ljudi uradilo po 2-10...

Agota

• 4
  • 3
Илија Кунац, никад чуо!

Bravo Agota; jel ti tvoj veliki guru diktira šta da pišeš?

I ti kažes Trumanu da je glup...majko mila...

zadirkujem ga mao, da se ukljuci, 8)  jel vam sve treba crtati :cry:  kunc, ti znaš... xremyb

Scordisk

• 3
Ne kažem ja za Londona ništa. On lepo napisa kako je imao normu od 10000 reči dnevno, da bi mogao potom da pije ko što je red. Treba plaćati svo to piće. Čak je i Dostojevski objavljivao romane kao feljtone u novinama, zato su obimni.

Nisam čuo za to, ali je za poštovanje:D Čuo sam nešto slično i za Hemingveja, da je i on voleo da otalja svoje romane pa da ode da se naliva mohitom.

Inače, lepo ste to objasnili, pogotvo ti, kriple, mada, ako je to lsučaj, onda ne vidim baš na osnovu čega se može praviti distinkcija između žutih, rotoromana (da ne koristimo okupatorske izraze, slažem se) i romana koji, pa ako se baš ne mogu svrstati uz Crnjanskog ili Pekića, ipak su kao "ozbiljna" književnost. Pavličić je samo jedan primer, jerbo sam ga čitao nedavno. U pitanju je krimić. Ni dobar, ni loš, lako se čita i malo je nebulozan, ali običan krimić. A kako je štampan '82, reklo bi se da se ipak kotirao kao ozbiljnija književnost od ovih svezaka sa trafike što ih Aleksije spominje. Štampala ga Prosveta Zagreb. A kada bih sada uporedio to Pavličićevo pisanje sa ovim što je na blogu Beaforeafter (bez obzira da li je knjiga pisana pre trideset godina, pedeset, ili je neko prošle godine odlučio da "falsifikuje" knjigu, to pojma nemam), ne bih mogao da kažem da jedno ima neku umetničku vrednost, a drugo nema. Mislim, stil pisanja je različit, ali ni jedan od ovih pisaca ne ulaze u meandarsku dubiozu kakve ima kod Pekića, na primer, niti će u tri poglavlja da opisuju svaku misao ruskih emigranata u Londonu, kao kod Crnjanskog, što se, jelte, valjda i podrazumeva kao "umjetnička književnost."

Kunac

• 4
  • 3
Илија Кунац, никад чуо!

Kun San.
"zombi je mali žuti cvet"

Agota

• 4
  • 3
kun san chan

ALEKSIJE D.

• 3
Osećam kako ću se kajati zbog ovoga, ali ajde sad.
Skor, ti postavljaš stvari po sistemu stila a ne po sistemu značenja. Ne mora stil biti umetnički, već je značenje bitno. Ako ti je cilj da stvaranjem nekog dela samo zabaviš čitaoca, publiku, šta ja znam koga, onda stvaraš delo bez značenja, bez svog viđenja stvarnosti  i problema koji te naterao da nešto stvoriš. Ta jednalinija, zabava, bez bilo kakvog dubljeg smisla, koji može biti i prenošenje nekakvog osećanja, ima mesto u žutom romanu. Ali, ako ti je cilj da se pozabaviš nečim drugim, šta ja znam, moralnim aspektima sticanja bogastva i razvojem određenih moralnih standarda kod pojedinca u odnosu na društvo koje podržava pohepu kao stvarni motivacioni ključ za uspeh, onda dobiješ Glembajeve a retko kada Luna kralja ponoći.
Stil ne mora nužno označavati umetnost, tačnije, služi da se nešto lakše ili brže prihvati, ali ni u kom slučaju nije merilo.
London je pitak, stilski to lako ulazi u glavu čitaoca, ali njegova ideja je nešto drugo i kod Martina Idna i kod Kralja alkohola, što ga ne čini manje vrednim od Melvilovog Mobi Dika.
Jedan Brem Stoker sa lošom prodajom Drakule u svoje vreme, ne znači da je pripovedao iz ugla pisca roto romana (to nije tada postojalo u vidu u kome danas) što bi se dalo pripisati tvorcu Šerloka Holmsa koji se nalazio kako dodatak u novinama i bio žuti roman bez značenja.Kasnije dobija oreol supremacije intelekta nad stihijskim opažanjem sveta.
Dakle, stil nije nužno merilo vredosti.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Ako pogledamo formalni uticaj tvrdokuvanog krimića, recimo, na postmodernu književnost, rekao bih da je do danas napisano mnogo više romana visoke književnosti koji referišu na izvorni tvrdokuvani palp nego što tog palpa zapravo ima...

ALEKSIJE D.

• 3
Postmoderna po svom suštinskom smislu bila je želja da se do publike dođe najbržim mogućim načinom, prepoznavanjem već postojećih obrazaca. Time se odlikovalo i avangardno pozorište, kao traganje za novom osećajnošću. Međutim, postmodrna postaje sinonim da neodostatak talenta, pačvork koji prikriva nesposobnost autora da stvori nešto autentično.
U tom kontekstu, Eko i piše Ime ruže kao posmoderni roman u čijoj se osnovi krije studija o teološkoj raspravi, stavljajući priču u okvire prepoznatljivog - od Baskervila, preko A. Kristi i aluzije na "Dedet malih crnaca" do ismevanja Borhesa, dokazujući svojim delom, koje ima razmere enciklopedijske začinjenosti detaljima, kako se može Borhesovskim stilom napisati roman.
Za mene je to tipičan primer upotrebe tehnike postmoderene, uvijene u krimić.
Sa druge strane, Crnjanski, pa i Nušić, pokušali su stvarati nešto što je trebalo da bude popularna književnost dok su bili u emigraciji, te im nije pošlo za rukom. Komericjalno stvaranje uslovljeno je tržištem koje to plaća. Zato krimić Crnjanskog i vodvilj Nušića na francuskom, ostaje samo kuriozitet i potvrda da neke stvari ne mogu na silu.

Scordisk

• 3
Dobro, Aleksije, moram se složiti, a i zahvaliti na iscrpnom odgovoru. U pravu si, dakle, po stilu se ne može odrediti delo. Već po poruci i kontekstu, i mnogim drugim merilima, što mi, priznajem, nije palo na pamet, a trebalo je.

Mada, i sa kriplom bih se složio, po glede palpskog uticaja na "visoku književnost".

Inače, evo još jedne misli, čisto za razgibavanje: "Rat i mir" je, primera radi, danas klasik u književnosti. A ipak, ako zanemarimo istorijski kontekst, to je knjiga o adolescentima koji jure za ljubavlju, slavom, uspehom, karijerom i koji se sudaraju sa nepremostivim životnim preprekama. Kao, jebem ti, "Nestašne godine", samo u Rusiji, u devetnaestom veku. Jel to znači da će i marko Vidojković da avanzuje u visoku književnost jednoga dana?

crippled_avenger

• 4
  • 3
Crnjanski nije napisao svoj krimić kada je bio u emigraciji... Ako mislimo na njegovo izgnanstvo...

ALEKSIJE D.

• 3
Ovde se mora posegnuti za određivanjem vrednosti kao uslova za trajnost dela. Ukoliko su vrednosti koje delo ima takve da mogu zainteresovati ljude i sada i nakon sto godina, imaćemo umetničko delo. Teško je u sadašnjem vremenu procenjivati, iz našeg ugla, da li će bilo ko i bilo šta biti čitano za dvadeset godina. Kada bi to moglo, svi bi bili klasici.
Pogledajmo nešto opšte poznato: Nušića.
Za vreme svog života samo je dobio tri i po pozitivne kritike. Niko ne bi mogao reći da će njegova dela biti nama intesantna. Da li možemo isto reći i za D. Kovačevića? da li će njegova dela bii zanimljiva za pedeset godina? Lično sumnjam, ali se većina stručnjaka sa mnom ne bi složila. Mogao bi ovo elaborirati do u sitna crevca, ali nešto me mrzi.
Pogledaj šta je bilo hit između dva rata: roman "Afera". Danas se toga niko ne seća. igrom slučaja sam čitao neki reprint i jedino zapamtio kako je reč o nekom visokom beogradskom društvu u kome je hit bilo da se pije abisiniska kafa, tj. kafa sa solju. Ničeg se više ne sećam. Ali u to vreme se o tom romanu pričalo jer se mnoštvo ljudi prepoznavlo u njemu. Slično će biti i sa sadašnjim pisanijama.
Vidojkovića ne volim. Meni je to buka i bes. Sumanjam kako će biti ono što nazivaš "visoka književnost". A mogao bi i da objasniš šta to za tebe znači? Školsku lektiru?
Recimo, Rat i mir retko ko čita u kontekstu Francuska, Rusija itd. Danas. Isto kao što retko ko čita Kamijevog Stranca  u kotekstu Alžir - Francuska, mada je tada pisan i to je osnova na kojoj je delo zaplivalo.
Mogao bi da pogledaš, ne mogu se setiti, Tolstojevog dela koje se tiče ruskog cara što je fingirao svoju smrt i otišao u manastir. To je potresalo Rusiju u svoje vreme. Tu je kontekst pojeo delo. Jer samo je površina bila bitna - prenošenje informacije koja se smatrala vrhunskom tajnom i tračem.
za Crnjanskog je moguće da nije dok je bio u emigraciji. Ali je pisao krimić. Neuspeo, zar ne?
"Biblioteku “Detektivski romani” pančevačke izdavačke kuće “Napredak”, “otvorio” je 1921. “Podzemni klub” ili “Klub samoubica”, krimić izvesnog Haralda Johansona. Iza ovog “skandinavskog” pseudonima se zapravo krio čuveni Miloš Crnjanski, koji je sam ukazao na postojanje ove svoje “originalne proze” u nedovršenom delu “Serbia i komentari”.[/size]- Roman čija se radnja odigrava u Stokholmu, a glavni likovi su privatni detektivi, nekadašnje perjanice Skotland jarda, inspirisan je Dojlovim Šerlokom, a priča podseća na nešto što je engleski pisac mogao da smisli (zločinačka anarhistička organizacija, krađa skupocenog nakita, krvavo ubistvo...). “Podzemni klub” nije zaboravljeno remek-delo, ali uprkos svim manjkavostima predstavlja važan doprinos srpskom žanru i nedopustivo je što se i dan-danas često izostavlja u bibliografiji Miloša Crnjanskog. Nije najjasnije da li je u pitanju previd, neupućenost ili nespremnost da se čuvenom piscu pripiše “trivijalna žanrovska avantura”."[/font]
[/color][/size]U pravu si. Ja sam pogrešno zapamtio taj detalj.[/font]

Scordisk

• 3
Vidojkovića sam naveo kao primer, mada ja njegovo pisanije uopšte ne volim. Samo, on je danas popularan pisac, primera radi.

"Visoku književnost" sam namerno stavljao pod navodnike, kad god sam se toga setio, upravo jer mi je teško da nešto prema toj definiciji odredim. Ne milim samo na školsku lektiru, mada ima i toga. Ne patim od nekog elitizma u književnosti, niti sudim delo prema večnosti nego prema čitljivosti, ali sam se često susretao sa tom podelom, kao uostalom, i većina ljudi ovde. Nešto je, kao, "umjetnički" a nešto je đubre, šund. Svojevremeno me je profesorka filozofije, još dok sam bio u srednjoj, napljuvala što sam čitao Bukovskog (ne zato što ga čitam na času, nego zato što čitam Bukovskog). Ona je bila za neke uzvišenije teme. A opet, Bukovski se danas uvrštava u neke klasike nečega... Pa kao što vidiš u primeru Crnjanskog, da se književnost deli na trivijalnu i ne- trivijalnu, pa mi je čisto interesanto gde se povlači granica i na osnovu kojih standarda.

Što se tiče Tolstoja, meni je on sav kao današnje spisateljice koje se bave tračevima i životom "elite", kao i dela koja su, ostalom, i objavljivana u novinama, u nastavcima. Danas je to klasik, ili kako god. No, nemam ja ništa protiv Tolstoja, ja volim njegove priče i romane (mada bi bilo super, ako možeš, Aleksije, da se setiš imena te priče o caru koji odlazi u manastir). Samo, da Tolstoj piše u današnjem kontekstu, o životu mladih, privilegovanih i belih izdanaka, vrlo bi se brzo utopio u moru sličnih romana.

crippled_avenger

• 4
  • 3
To šta će biti cenjeno u budućnosti umnogome zavisi i od odnosa prema tome u sadašnjosti. Naime, imamo primer antičkih tragedija gde su sačuvana i proučavaju se tri autora iako znamo da ih je bilo još. Međutim, samo tri su ušla u kanon i sačuvana u dovoljnoj meri, kroz vekove, i kroz razna tumačenja. Da li neki možda nije sačuvan a bio je bolji i bolje bi komunicirao sa nama danas? Ko zna? Možda i jeste, mada biramo da verujemo da nije. I taj period ne tretiramo kao vreme iz kog su sačuvana samo tri pisca već biramo da govorimo o njima kao o onima koji su preživeli zub vremena.

U tom smislu, slučaj Ilije Kurjaka pokazuje da je ovaj rukopis imao sreće da bude pronađen trideset godina kasnije i bude objavljen. I imamo zanimljive rezultate, Libe kaže da je nemoguće da je ovaj rukopis napisan 1985. Da li to znači da je Kurjak (odnosno onaj ko se krije iza pseudonima) pisao stilom koji je ispred tog vremena?

Da ne govorimo o romanima iz tog vremena koji se poslednjih godina reizdaju, recimo ROKANJE Bobana Petrovića. Taj roman teško da ima neku umetničku vrednost, nije mnogo ni zabavan, a opet nekako uspeva da bude značajna knjiga i spomenik nekog vremena. Mogu da se setim još nekih romana iz tih dana koji se danas reizdaju a nisu baš za lektiru, iako su meni dragi, recimo NEĆEMO O POLITICI Branka Dimitrijevića.

Sasvim je moguće da je Kurjak imao sreće što je 1985. zabranjen jer bi danas vrlo lako bio zaboravljen...

ALEKSIJE D.

• 3
Kada smo kod klasika i vrednosti, potrudi se da nađeš roman "Ognjeni anđeo" V. Brjusova. Pa da vidimo kontekst, žanrovsku opredeljenost i tsl. Takva dela u sveopštom izdavačkom naletu nećemo više naći da neko štampa. Ono što je za trafiku, to da. Ono što je država sufinasirala, kao trajnu vrednost, više ne.
Ako se opsetim za Tolstoja, napisaću.
Mada, sve ste vi u pravu kada govorite o žutim romanima i ja tu ne vidim ništa loše. Samo, ne treba nečemu davati više značenja nego što samo po sebi zaslužuje.
Bukovski jeste klasik jer se može porediti sa Desankom Maksimović. kod nje je sve čekanje da ljubav dođe a kod njega osećanje kada se to ne desi ili kada prođe a ne prepoznamo uhvaćeni u zahteve društva koje se svodi na pritiskanje jedinke da samo brine o svom opstanku.

Kunac

• 4
  • 3
kunc, ti znaš... xremyb
znam.
meni je sve ovo beskrajno zabavno.
nije tajna da podržavam romansijetske aktivnost na BA, te da se vidi jedna lepa uzlazna putanja kada su u pitanju romani koje objavljuju.

Pizzobatto

• 4
  • 3
Сигуран сам да ти је забавно, курјак је мали жути цвет! 8-)

Е, ал овај "роман" ће имати око 80 шлајфни...

Kunac

• 4
  • 3
Pozamašni gimpasti roman.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Knjiga koju su mi dali sa BA da čitam imala je dvestotinak strana...

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *

Što se tiče Tolstoja, meni je on sav kao današnje spisateljice koje se bave tračevima i životom "elite", kao i dela koja su, ostalom, i objavljivana u novinama, u nastavcima. Danas je to klasik, ili kako god.

Tako je, druže, Jelena Bačić Alimpić je isto što i nekakav tamo Tolstoj, samo naravno moderno i prilagođeno savremenom duhu, inače nikakve razlike nema  xfoht

Pizzobatto

• 4
  • 3
Omi­lje­ni pi­sac?– Imam ih mno­go. Od ru­skih kla­si­ka to su: Do­sto­jev­ski, Tol­stoj, Bul­ga­kov.

Јелена Бачић Алимпић

lilit

• 5
  • 3
hahah, jevrtice, ne jedi se! :lol:
fascinantno je koliko je ljudi i u moje doba :lol: posmatralo anu karenjinu kao ljubic. kandidati za napalm :)
Some things you have to do yourself.

Mme Chauchat

• 8
  • 3
  • *
Ma generalno: nek posmatra ko, šta, i kako oće, al ja od navale prvomajske dobre volje moram malo da se sklonim sa ovog foruma   :cry: :cry: :cry:

Kunac

• 4
  • 3
Da se dekontaminiraš...

Pizzobatto

• 4
  • 3
Еј бре, ко нам прича о доброј вољи, па ти си читала Алимпићку! 8-)

lilit

• 5
  • 3
Ma generalno: nek posmatra ko, šta, i kako oće, al ja od navale prvomajske dobre volje moram malo da se sklonim sa ovog foruma   :cry: :cry: :cry:

ajde, ajde, sve će to roštilj na dunavu uskoro rešiti <3

Boban

• 3
Niko ne spori da ima budala na ovom forumu, ali, rekao bih, ima ih mnogo manje u proseku nego što ih srećemo u stvarnom životu.
Na kraju ZS forum dođe kao odmor za živci...

lilit

• 5
  • 3
taman tako i fala ti na tome.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Bobane, ti si najopasniji po okolinu kad misliš da si u fazi pomirljivosti. Umesto da gledaš da zadržiš kvalitetne ljude na forumu, baviš se promocijom nepostojećih omladinskih radnih akcija i sličnih gluposti. Ovaj forum ne održavaju u životu mediokriteti već mogućnost da od najpozvanijih čuješ nešto novo i zanimljivo. Nažalost, i ova konverzacija na ovom topiku sugeriše da je toga sve manje i da ljudima nedostaje tog nečeg što na drugim mestima nema.
Ghoul sasvim sigurno nije neko ko je u forumskim obraćanjima preterano obazriv, ali je značajno doprinosio kvalitetu ovog foruma. Njegova samopromocija nije ništa veća nego što je samopromocija nekih drugih ljudi na forumu.
Meni će Ghoul nedostajati na ovom forumu, a mislim, iz dosadašnjeg iskustva, da će i Ghoulu nedostajati ovaj forum...
Ja bih na vašem mestu probao da rešim ove nesporazume, ako je to moguće - u interesu svih nas, a mislim i vas dvojice...
Mica

Boban

• 3
Ghoul sere po meni deset godina i kad ima za to razloga i kad nema. Svaku moju akciju ismeva i izvrgava ruglu, a paralelno, slične akcije drugih ljudi, čak i mnogo manje kvalitetne glorifikuje i diže u nebesa.
Da li si ikada u tim preganjanjima stao na moju stranu? Da li si ti svestan njegove neobjektivnosti... ili se slažeš da SVE što ja radim krivom kurcu ne vredi?
Da li si zapazio koliko puta sam rekao neke pozitivne stvari vezano za njega i poslednje, recimo oko neke nagrade za koju je nominovan, da je mnogo pravednije da on dobije tu nagradu nego što je ZŽ dobio WSFA?
Da li ja treba da poverujem kako ništa što radim nema nikakvu vrednost i korist i bilo šta pozitivno?

Agota

• 4
  • 3

Bobane, ti si najopasniji po okolinu kad misliš da si u fazi pomirljivosti. Umesto da gledaš da zadržiš kvalitetne ljude na forumu, baviš se promocijom nepostojećih omladinskih radnih akcija i sličnih gluposti. Ovaj forum ne održavaju u životu mediokriteti već mogućnost da od najpozvanijih čuješ nešto novo i zanimljivo. Nažalost, i ova konverzacija na ovom topiku sugeriše da je toga sve manje i da ljudima nedostaje tog nečeg što na drugim mestima nema.
Ghoul sasvim sigurno nije neko ko je u forumskim obraćanjima preterano obazriv, ali je značajno doprinosio kvalitetu ovog foruma. Njegova samopromocija nije ništa veća nego što je samopromocija nekih drugih ljudi na forumu.
Meni će Ghoul nedostajati na ovom forumu, a mislim, iz dosadašnjeg iskustva, da će i Ghoulu nedostajati ovaj forum...
Ja bih na vašem mestu probao da rešim ove nesporazume, ako je to moguće - u interesu svih nas, a mislim i vas dvojice...

Mico, Volim Te! xcheers

Agota

• 4
  • 3

Ghoul sere po meni deset godina i kad ima za to razloga i kad nema. Svaku moju akciju ismeva i izvrgava ruglu, a paralelno, slične akcije drugih ljudi, čak i mnogo manje kvalitetne glorifikuje i diže u nebesa.
Da li si ikada u tim preganjanjima stao na moju stranu? Da li si ti svestan njegove neobjektivnosti... ili se slažeš da SVE što ja radim krivom kurcu ne vredi?
Da li si zapazio koliko puta sam rekao neke pozitivne stvari vezano za njega i poslednje, recimo oko neke nagrade za koju je nominovan, da je mnogo pravednije da on dobije tu nagradu nego što je ZŽ dobio WSFA?
Da li ja treba da poverujem kako ništa što radim nema nikakvu vrednost i korist i bilo šta pozitivno?

Bobane, God Loves You! xcheers

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Pa, ja mislim da valjda ne treba da ti objašnjavam na čijoj sam ja strani, ako strane treba da se zauzimaju.
Ali ja ne smatram da strane treba zauzimati, bar ne ovde.
Nije Ghoul taj ko je problem što ovaj forum sve slabije funkcioniše. To sam pokušao da ti kažem.
Problem je u tome što ima sve manje ljudi koji imaju šta da kažu, bar ono što ja želim da čujem, i što smatram vrednim.
A možda je problem u tome što je svet otišao u pravcu u kome su naše moralne i druge vrednosti postale anahrone.
Ne znam, nisam pametan...
Mica

Scordisk

• 3

Tako je, druže, Jelena Bačić Alimpić je isto što i nekakav tamo Tolstoj, samo naravno moderno i prilagođeno savremenom duhu, inače nikakve razlike nema  xfoht

Pa dobro, gospođice Chauchat, nije mi bila namera da omalovažavam Tolstoja, već da probam izvesnu mentalnu gimnastiku s kojom se ljudi mogu složiti ili ne, a iz koje može da se izrodi interesantna diskusija (ili ne mora). Ja, prvi, jako volim i cenim Tolstojeva dela, pri čemu mi je  "Rat i mir" posebno drag i volim da mu se vratim ponekad, jer je, između ostalog, jedno autentično svedočanstvo, u sociološko - istorijsko - političkom smislu (mada se Tolstoj rodio malo kasnije pa nije o tome mogao svedočiti); meni je bilo fascinantno kako je on opisao aristokratsko društvo carske Rusije, nešto što se uči na istoriji, ali se nikada ne zalazi u sitna crevca, te mi je on kao pisac oslikao čitavo jendo društvo koje više ne postoji, a koje je svojevremno bil ovrlo bitno i uticajno, kao i sve one geopolitičke turbulencije s početka devetnaestog veka i Napoleonovih ratova. Tolstoj oslikava jednu epohu, a da je samo to njegov značaj, bilo bi dovoljno, ali nije ni samo to; meni se, (i dalje govorim o "Ratu i miru") izuzetno svidelo kako je on oslikao psihološki svoje likove, ogolio ih je, pokazao je sve njihove motive tak oda i ja danas, u dvadeset i prvom veku, mogu da se sa njima poistovetim. A to je samo jedan njegov rad. Tako da, odmah da se ogradim, ne pokušavam da ga omalovažavam, niti bih to radio.

Ipak, s druge strane, mislim da je zdravo - za moždanu gimnastiku, uglavnom - da se i takve "bogohulne" misli praktikuju, pa i da se sagleda kontekst u kojem je Tolstoj pisao - on je bio dobrostojeći aristokrata, dobro upoznat sa svim aktuelnim dešavanjima na dvoru i sa ostalom ruskom aristokratijom, koji je to pisao za novine, u nastavcima. Skoro kao pulp, ili pošto Aleksije ne voli okupatorske izraze, kao šund. S tim što u to vreme nije mogao bilo ko da piše i da bilo ko objavljuje. Danas, mislim, nije teško izdati knjigu, što u devetnaestovekovnoj Rusiji  nije bio slučaj, i Tolstoj se tu kristališe kao umešniji i sposobniji pisac nego većina današnjih pisaca šunda, ali po termi kojom se bavi - ljubav razmaŽenih aristokratkinja, život aristorkatskih adolescenata u potrazi za karijerom, smislom, bogom, čime god, po temi, dakle, on ne odudara od onoga što bi smo danas nazval i"trivijalnom književnošću", gde spada i fantastika.

Dakle, nisam hteo sada da omalovažavam klasike, daleko od toga, pogotovo ako su to neki klasični pisci za koje sam emotivno vezan, već čisto da i to spomenem kao neko viđenje te stvari, stavljanje istorije u kontekst, i tako to. A računao sam da ovo nije SANU, nego forum na netu, gde se mogu ispitivati i takve teme i takve misli, bez nekih predrasuda.

Ygg

• 4
  • 3

+1
"I am the end of Chaos, and of Order, depending upon how you view me. I mark a division. Beyond me other rules apply."

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
+3
...barcode never lies
FLA

crippled_avenger

• 4
  • 3
Evo četvrtog poglavlja...

http://www.beforeafter.rs/kultura/dragi-u-visokom-dvorcu-cetvrti-deo/

ALEKSIJE D.

• 3
Sad sam se setio na koga me podseća način pisanja: Radomir Smiljanić.
Nešto nisam siguran da je pitanje manjina bilo aktuelno osamdesetih na način dat u liku Ramireza. Tad su crnje još bile crnje, a hispanoamerikanci svi od reda meksički uljezi. Finoća i politička korektnost su posledica pada zida i smirivanja strasti među radničkom klasom posle gubitka alternative tj. komunizma.

Pizzobatto

• 4
  • 3
Како не, Прљави Хари је све равноправно мрзио!

Докле ћете нас држати у неизвјесности у погледу времена настанка?

ALEKSIJE D.

• 3
Čini mi se kako je vreme nastanka uprvo sada, Moguće kako se tekst lavira zavisno od naših sugestija. A glede autorstva, tu se krug sužava: nisi ti, nije Stipan (već bi nakačio delove u radionici) a nisam ni ja. Ostalo je još svega par miliona građana naše dične domovine.
I, kako to da niko ne pomenu današnju godišnjicu maršalove smrti?

Kunac

• 4
  • 3
Na Goodreadsu piše da je godina izdavanja 1985, a da je Ilija Kurjak "pen name".

crippled_avenger

• 4
  • 3
Nadam se da će jednog dana pored pen namea biti i ime pravog autora...

https://www.goodreads.com/book/show/30108487-dragi-u-visokom-dvorcu

Pizzobatto

• 4
  • 3
ма аутор је кун џонг ил, важно ми је више вријеме

Стварно кент пут мај фингр он ит, и та политичка коректност је постојала у нинђа романима о леслију елдриџу, тако да не може да одреди вријеме настанка

Мада, то да је ово забрањено је најмање увјерљиво...

crippled_avenger

• 4
  • 3

Стварно кент пут мај фингр он ит, и та политичка коректност је постојала у нинђа романима о леслију елдриџу, тако да не може да одреди вријеме настанка

Videćeš kako je prikazao našu Službu u kasnijim poglavljima. To nije slika koju bi režim želeo da vidi...

ALEKSIJE D.

• 3
Piše to, al u zagradi. Kao prvo objavljivanje. Ovo je od prvog maja. Tada okačeno. Dakle, ostajemo na istom.
http://www.imdb.com/title/tt0088489/?ref_=nm_flmg_act_52
Ne postoji gori prikaz Službe od ovoga.

Biki

• 4
  • 3

Eto da se i ja jednom slozim sa Batom ☺️

crippled_avenger

• 4
  • 3
Ivo Štivičić je to pisao po spisima Đorđa Ličine i izašlo je isto 1985. godine. Zanimljivo.

Unutar ovog romana ima jasnih aluzija na ličnosti. Već u glavnom junaku prepoznajem na kog jugoslovenskog reditelja aludira, recimo. Roman koji treba da ekranizuje takođe stvarno postoji, mada ne znam kako je neko odavde mogao da čuje za to osim ako nije imao prijatelje u Americi...

Pizzobatto

• 4
  • 3
Како нас крип пегла... :)

Kunac

• 4
  • 3
Mislim da je ono što je Avendžer napisao sasvim validno i da treba razmišpljati u tom pravcu.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Reditelj na koga najviše liči Jeremićeva biografija ima neka prozna iskustva inače, to sam sada video na Googleu...

Pizzobatto

• 4
  • 3
Да ли су сви читаоци Курјаковог романа у ствари Будимири? :)

crippled_avenger

• 4
  • 3
Čitaoci Kurjakovog romana su radoznali ljudi dobre volje...

Pizzobatto

• 4
  • 3
Горе пише да извјесни Дерек чита топик, да није у питању Дерек Финеган!?!?

Kunac

• 4
  • 3
Frederik je takođe čitao topik. Ešton?

Pizzobatto

• 4
  • 3
dajte peti dio!!!

PTY

• 5
  • 3
Kakav pogan izraz, milenijalac. Stekne čovek utisak da su  dobre, stare generacije Srbiju uvele u novi milenijum i praktično, a ne samo kalendarski. Kao da stvarno idemo u korak sa svetskim trendovima i supkulturama. Možda bolje generacija ipsilon?  :!:

Izraz nije pogan, per se je neutralan: njegova je svrha da dezignira ljude rođene u ovom milenijumu. Kontekst također nije bio pogan, naprotiv: ja volim da neiskustvo kao fenomen vezujem uglavnom za hronološki rok trajanja, to je recimo moj način da ublažim njegovu eventualnu uvredljivost. Kod mladih ljudi neiskustvo je sasvim prihvatljivo zato što je podrazumevajuće, baš kao i njihova fizička nedotrajalost: poznija čovekova doba donose dobitak na jednom a gubitak na drugom polju, što je također prihvatljivo, makar zato što je deo prirodnog procesa koji važi za sve, otud je i pravičan, kud već nije pravedan. No dobro, do tebe je kako ćeš tu opasku prihvatiti, jednom kad je odaslana ja više nemam kontrole nad njenim tumačenjem.

Što se ostalih tvojih izjava tiče, pogotovo iznalaženja paralele Alimpić/Tolstoj, mogu samo da ti kažem da i to spada u domene tumačenja, i da te tvoje tumačenje također dezignira, for better or worse: ako preko samog teksta nisi u stanju da dosegneš autora, da tako kažem, da dosegneš njegov portret i identitet, njegov "sadržaj" koji ga definiše, onda nema ni svrhe razgovarati o nijansama tipa da li si ti uopšte sposoban da prepoznaš kad ti je autor intelektualno superioran a kad nije. Jer ako ti ne prepoznaješ sebi superiornog autora, lako ćeš ga zameniti sa onim inferiornim, pa će ti svako artikulisanje najbanalnijeg i najočiglednijeg sentimenta izgeldati kao bog zna kakav ekstrakt duboke kontemplacije, što, u daljoj ekstrapolaciji, tebi lako može da izjednači Alimpićku i Tolstoja, i tu nema tutorstva, bilo formalnog ili neformalnog, bilo ljubaznog ili poganog, koje bi ti adekvatno ukazalo na razliku, jer iz te perspektive razlike i nema.

@Kripl: naravno da to nije pitanje stila nego je pitanje svetonazora a taj se ne može isfabrikovati, čak ni ako govorimo o piscu koji je dovoljno star da je ovo komotno mogao i da napiše 1985te: cajtgajst nas menja i protiv naše volje i protiv toga nema borbe, zato što su te lične promene nama samima neprepoznatljive.

Meho Krljic

• 5
  • 3

Izraz nije pogan, per se je neutralan: njegova je svrha da dezignira ljude rođene u ovom milenijumu.

One would think so. Ali zapravo, većina ljudi koji koriste termin misle na osobe rođene negde između 1980. godine i 2000. godine... I mene to zbunjuje ali navikao sam se već.

Pizzobatto

• 4
  • 3
u stvari, ljudi koji postaju punoljetni u novom milenijumu...

elem, jedan od problema ove kurjak zavjere je što prekucavaju navodno postojeću knjigu

kao što svi znamo, Slinin doktorat postoji i skeniran je

Meho Krljic

• 5
  • 3
u stvari, ljudi koji postaju punoljetni u novom milenijumu...

Ne sećaju se Tita.  :lol:

PTY

• 5
  • 3
Pa, Meho, i ja to tako nekako vidim: svakako ne mislim da je našem Skordisku svega 16 leta, ali iz postova ga doživljavam kao nekoga ko je u poznom tinejdžerstvu, znači tamo negde do dvaespete, što bi rekao zstef. :lol: :lol:

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Ma, ja i sebe doživljavam kao nekog u poznom tinejdžerstvu, samo što to nisam...
Kao što ste videli, meni je i naslov bio dovoljan da posumnjam  :(
Virtuelna starost: 100 leta...

Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
dajte peti dio!!!

Najavljuju ga za 7. maj. Jedino da im pišeš, da ti daju štampani primerak...

PTY

• 5
  • 3
nego, sad tek shvatam iz posrednog infoa na ovom topiku da je Boban valjda ograničio Ghoulu postove...

užasno je, zaista užasno, negde na nivou užasnosti čupanja noktiju i struganja retine bez anestetika, poznavati Bobana skoro tri decenije i danas prisustvovati ovakvom njegovom strmoglavu...  :(  ne znam šta da drugo kažem, zaista...

Pizzobatto

• 4
  • 3
mnogo mu je ograničio, dvaes komada dnevno... pitam se treba li užasnute struganjem retina podsjećati na njihovo licemjerje u slučaju banovanja ili ograničavanja drugih članova foruma, kada su slavili, opravdavali ili podsticali te činove? Pošto su užasnuti u stvari intelektualna elita s Olimpa a ovi ostali potrošna roba. Sramotna dvoličnost se širi interkontinentalno jbt...

Jeza me hvata od vaše pameti, sve odavdje do Palgrejv Mekmilana.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Iz Holivuda moji, znaš ti dobro koji...

Peto poglavlje

http://www.beforeafter.rs/kultura/dragi-u-visokom-dvorcu-peti-deo/

Kunac

• 4
  • 3
Ako sam dobro shvatio, sada smo na četvrtini.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Praktično, da. Roman ima dvadeset poglavlja plus epilog koji ima obim jednog poglavlja...

Scordisk

• 3
Ohoho, novo poglavlje!

@PTY:

Kao prvo, izvinjavam se ako su neke moje prošle i buduće izjave dovele do pada kvaliteta diskusije i kolektivnog povraćanja, tezu o Tolstoju sam izneo u nekom polu šaljivom - polu ozbiljnom tonu, nije mi bila namera da bilo koga indisponiram.

Što se tiče milenijalsa, elem, elaborirao bih, ali ne previše ,jer ovo nije tema za to: meni je u redu termin, ako je čisto odrednica godišta, i nemam ništa protiv, nego sam ja nešto krivo nasađen po pitanju tog termina od kada sam imao prilike da čitam novinske članke i, čak, manje eseje o milenijalsima, a koje su pisali domaći sociolozi i kulturolozi. Naime, bio sam zapanjen kako su ovi eksperti za humanističke nauke samo prepisali studiju zapadnih socijologa i to prišili čitavoj srpskoj (regionalnoj) populaciji, bez nekog daljeg ili dubljeg promišljanja. Da su samo i na vikipediju otišli, videli bi da je prvobitna studija o milenijalsima bila kritikovana jer se mogla primeniti samo na određeni sloj društva, uglavnom belih, privilegovanih hrišćana u SAD, a kako je ta teorija primenjiva na ove ovde prostore, nije mi jasno. Domaće sociologe i kulturologe ni ne interesuje da se malo preispitaju, pa da ne pišu gluposti poput "generacija koju je obeležio jedanaesti septembar" i tako to, s obzirom da je meni, ali pretpostavljam i svim okolnim generacijama na ovom prostoru, bilo mnogo drugih stvari koje su značajnije obeležile odrastanje, namesto nekog terorističkog napada s druge strane okeana. Na primer, kada mi je RTS svojevremeno prdnuo u njušku, i polupao sve prozore.

Što se tiče Tolstoja i Jelene Alimpijević ili kako god, opet, nije to bila moja teza, to je gospođa (ica?) Chauchat rekla, a ja nisam porekao. Nisam mogao to poređenje napraviti, s obzirom da nisam ništa čitao od dotične Jelene, a pre ovog topika, ne bih bio siguran n ida l ije u pitanju spisateljica ili neka pop zvezda. Kada sam ovde ćaskao sa Aleksijem i kriplom, više je to bilo neko stavljanje određenih pisaca u kontekst kada su i kako pisali, kao i poikušaj da se razgraniči "visoka književnost" od šunda. To što ti kažeš, PTY, naravno, u potpunosti se slažem, ali to je čisto individualno shvatanje, u smislu da postoje autori koji će uvek  biti intelektualno superiorniji od mene, i čiji će me "sadržaj" privlačiti i fascinirati, a i uvek će biti one koje nlazim intelektualno inferiornijim i to je u redu, svako sebi bira dela i autore po ukusu i očekivanju i šta ti ja znam p osvemu. mene je, naime, druga stvar zanimala: promena društvene percepcije, kada nešto iz "šunda" prelazi u "klasike", kao što je Bukovski avanzovao u klasike, primera radi.

Agota

• 4
  • 3
kikoćem se danima i radujem svakom novom poglavlju.
medjutim, u petom delu,  ukaza mi se  lik jova kapičića xph34 i ja se zaledih. zajebano skroz :?:

crippled_avenger

• 4
  • 3
Dragiša Kašiković je dobio suptilan omaž... Mislim da je to bio jedan od razloga zabrane...

Pizzobatto

• 4
  • 3
naučih novu riječ, ogovedati!

crippled_avenger

• 4
  • 3

Agota

• 4
  • 3
Dragiša Kašiković je dobio suptilan omaž... Mislim da je to bio jedan od razloga zabrane...

ne govori, ćuti... :)

crippled_avenger

• 4
  • 3
Agota, nisam ja kriv što si u takvoj napetosti zbog novog cliffhangera...

crippled_avenger

• 4
  • 3

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
ABN je oduvek bio mlad duhom...
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
"Kurjakov zijev", zvuči kao DRF?

crippled_avenger

• 4
  • 3
Ivan Velisavljević se uključuje u potragu za Kurjakovim identitetom.

http://www.beforeafter.rs/kultura/stilski-namestaj-dragi-u-visokom-dvorcu-kao-podmetacina/

crippled_avenger

• 4
  • 3
Trećina romana. Sedmo poglavlje

http://www.beforeafter.rs/kultura/dragi-u-visokom-dvorcu-sedmi-deo/

crippled_avenger

• 4
  • 3

Biki

• 4
  • 3

Kunac

• 4
  • 3
Najslađe do sada.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Frank Spotnitz napušta MAN IN THE HIGH CASTLE baš u trenutku kada je ovaj roman počeo da figurira u životu Dragog Jeremića.

Slučajnost?

Ne bih rekao.

http://variety.com/2016/tv/news/man-in-the-high-castle-frank-spotnitz-exit-showrunner-amazon-1201779301/

crippled_avenger

• 4
  • 3
U devetom poglavlju, Dragi Jeremić sreće Filipa K. Dika, i pokušava da snimi seriju ČOVEK U VISOKOM DVORCU

http://www.beforeafter.rs/kultura/dragi-u-visokom-dvorcu-deveti-deo/

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

Biki

• 4
  • 3
Oh, oh
"Šlem i Dragi su potom ostavili Foksi da se odmara i pošli u šetnju po imanju"

Kakav talentat, ma pravi Tolstojevski!

xrofl xrofl xrofl

crippled_avenger

• 4
  • 3
Na kraju druge trećine zabranjenog romana DRAGI U VISOKOM DVORCU, Dragi Jeremić u epizodi "Noć živih pajkićevaca"

http://www.beforeafter.rs/kultura/43629/

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

crippled_avenger

• 4
  • 3

Pizzobatto

• 4
  • 3
Циа кенеди четници?

Фор рил или заебанција?

Мислим, јест глупо питање, ал можда и није

П.С. ако не буде Фокси у расплету иде оцјена ниже!

crippled_avenger

• 4
  • 3
Kako se završila avantura Dragog Jeremića, u epilogu, sutra...

crippled_avenger

• 4
  • 3
Šta je bilo na kraju sa Dragim Jeremićem - finale zabranjenog romana DRAGI U VISOKOM DVORCU http://www.beforeafter.rs/kultura/dragi-u-visokom-dvorcu-epilog/

Boban

• 3

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
Naravno da će kod Bobana da isplivaju Bigzovi nespaljeni primerci :D
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Ana

• 4
  • 3
Pošto ja nemam živci da čitam u nastavcima, ja se spremam da ovog vikenda, u ležaljci na terasi, ispratim Dragog. Nadam se da ima ljubavi, ili bar seksa  :-D

crippled_avenger

• 4
  • 3
Jedan od raritetnih primeraka je dat na dobrotvornu aukciju za lečenje mog druga Marija Jurešića. Za sada je na 7000 dinara.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Zabranjeni roman Ilije Kurjaka DRAGI U VISOKOM DVORCU na ovogodišnjem Sajmu knjiga. Roman se može kupiti na štandu Čudne knjižare u hali 4 i na štandu Nove poetike na galeriji Hale 1.

Pizzobatto

• 4
  • 3
Niko da spomene kako je Dragi pomogao Trampu na izborima!

Sad je nastavak romana neminovnost. Đe se smucao snimak, da li su ga pripadnici Američkih patriota pobožno gledali nakon napornog radnog dana odbrane Murrice, da li su u Ivanki prepoznali glavnu junakinju, da li je film Dragog otelovio novi američki san?

Zovite Kurjaka!

crippled_avenger

• 4
  • 3
Kurjak se sada ponovo vratio u žižu preko Trampa. Možemo slobodno reći da je bio vizionar!

Boban

• 3
Pošto se konačno pojavilo regularno izdanje red je da se nazdravi...

Scordisk

• 3
uz rumunsku valutu. Šifeli!

crippled_avenger

• 4
  • 3
Kurjak dostupan u knjižari Beopolis.