Author Topic: Američki noar film - Miša Nedeljković  (Read 967 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klem

• 3
  • boss
Američki noar film - Miša Nedeljković
« on: 06-06-2016, 12:38:47 »
Knjiga: AMERIČKI NOAR FILM, Autor: Mihajlo Nedeljković , ISBN: 9788683975273  | Naslovna strana | Knjižare Vulkan
Izdavač: Hinaki
Broj strana : 441

Kao specifičan stilski i tematski trend, koji sa vesternom deli obeležje autentične "made in U.S.A." forme, noar objedinjuje fantastičan opus dela koja predstavljaju najprovokativniju fazu američke filmske industrije. Kroz drame o ljudima u krizi, osvetlio je mračni svet našeg drugog Ja, koje vreba u svakom od nas, i otkrio podzemnu stranu američkog sna na način koji spaja nemački ekspresionizam sa stilom američke detektivske proze. po svojim visprenim i oštrim dijalozima, nelinearnim narativnim strukturama, kao i po rasponu provokativnih tema, po besprekornim izvedbama, studioznim kompozicijama svetla i senke, stvaranju stalne napetosti i dramatičnoj, fatalističkoj predstavi megalopolisa kao mesta zla, noar kanon je primer holivudske umetnosti u njenom najboljem izdanju. Živim slikama na filmskom platnu on uspeva da razotkrije univerzalno srce tame, otvarajući prostor za nove umetničke tendencije, i to ne samo u filmskoj umetnosti, koje s pijetetom ukazuju na noar kao izvor sopstvene inspiracije.
i'm hardcore

Black swan

• 4
  • 3
Re: Američki noar film - Miša Nedeljković
« Reply #1 on: 06-06-2016, 13:08:51 »
noar jel to noir ?
šalu na stranu
gledao sam sinoć where sidewalks ends... usudio bih se reći da je ovaj noir najprecjenjiji žanr... podvaljivao se svuda od drame i romanse do SF-a... ali na kraju se može reći kako je bilo riječ o zaista u većini slučajeva B FILMU
imam nekih 75 noira... vjerujem da su većina prosječni naslovi s manje remek-djela... vjerojatno najtanja situacija što se tiče žanra... možda je komedija i biografski sportski film samo tanji

jesam li išta pametno rekao?
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše

klem

• 3
  • boss
« Reply #2 on: 06-06-2016, 13:22:24 »
ni meni se nije svideo where the sidewalk ends ne volim rko produkciju, ali ima vrlo dobrih noara moji favoriti su asphalt jungle,
double indemnity, big sleep, high sierra, detour, act of violence, malteški soko, this gun for hire, shadow of a doubt, laura, gaslight, the killers, the big heat, nora prentiss sve je to lepo objašnjeno i prikazano u knjizi plus ima obilje crno belih fotografija
i'm hardcore

Black swan

• 4
  • 3
« Reply #3 on: 06-06-2016, 14:07:08 »
pa to je to
25 9/10 i 10/10

ostalo od tih 75 koje imam 5/10 do 7/10 DAKLE NIŠTA POSEBNO
žanr kukavičije jaje
Jedini forum na kojem pravim tipkarske grekše