Author Topic: Okultno i ezoterično u srpskoj SF književnosti  (Read 14347 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Biki

• 4
  • 3
Re: Okultno i ezoterično u srpskoj SF književnosti
« Reply #100 on: 06-07-2016, 15:22:28 »
Ali, HQ, zapravo nema razlike, ti nista nisi rekla na ovoj temi a da nije (iracionalna) podrska T2 spamu.

I onda kažu ja nasilna prema ženama.  :lol: :lol: :lol: Jel ovo bio škorpijski ubod?  xremyb

Ja sam pričala o redefinisanju žanra, ne posmatram stvari kroz podršku nekome koga ne poznajem. Čitam mu stavove. I zakk je rekao da sam "protiv njega". Kakvo je to viđenje sveta? Nisam ni protiv koga, ja bih samo da diskutujem o zanimljivim temama. Niti T2 ovde spamuje, gledao je video, postavio par pitanja...

Nemoj da i meni proradi moja škorpija, pa da te pitam - koliko, u stvari, znaš o SF-u da bi određivala šta je spam, a šta ne? :)

Vredi se naučiti empatiji sa drugim ljudima. Bar tako ponekad pogledaš svet drugim očima... I ne odeš u off topik na zaista dobroj temi.

bljakpink

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #101 on: 06-07-2016, 15:47:20 »
Meho ovde priča sam sebi, jer ga sigurno ne čitaju ovi kojima se obraća ;_;
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #102 on: 06-07-2016, 15:53:59 »
Stipane, daj budi razuman... Kolika je verovatnoća da je slučajni posetilac ovog foruma pročitao tvoju knjigu? Pa veća je da će za pola sata mrtvi vaskrsnuti i sve nas povesti podzemnim tokom...

Uzgred, da li vas je bar malo sramota što upropastiste temu koju sam mesecima pripremao i čoveka doveo u Lazar Komarčić da održi verovatno najbolje predavanje u poslednjih par godina?

Peca Nikolić je dva meseca džabe montirao ovaj film, a vi serete po tome bez izmalo stida i sramote...

Ako neko ovde ima bar trunka pristojnosti i razuma, molio bih da se ova trabunjanja izbace na poseban topik nevezan za knjigu čoveka koji nije ničim zaslužio da se na njegovom topiku ovako razgovara...

Mićo, bi li mi je pozajmio na čitanje? Vrlo pažljivo čitam knjige (pod oštrim uglom) i uredno ih vraćam. :) Nemam običaj da pozajmljujem, ali mi nije uspelo da je kupim.
Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Svetolik R. Kovačević

• Guest
« Reply #103 on: 06-07-2016, 16:16:00 »
Novi procvat okultnih, mračnih, horor tema, govori o sve većem otuđenju čoveka od Gospoda. SF u onom izvornom obliku- povezan sa naukom, plod je ateizma, tj. dolaska komunističke idologije na prvo mesto među studenstkom inteligencijom nakon II SR. Tek nakon uspostavljanja Gvozdene zavese, u SSSR to postaje omladinska fantastika, sa poučnim ciljevima, didaktična. Primer je roman "Plutonija". U SAD satanističke i druge grupe željne novca, preuzimaju žanr i pretvaraju, pod okrljem CIA-e u skupinu narkomanskih, sataničkih pisaca koji iznedravaju "bisere! kao "Goli ručak", "Tamno skeniranje" ili "Vrata percepcije". Tu se javljaju i kvazinaučnici poput Klarka (homosekualca i pedofila)  i Asimova (Jevrejin koji je stalno putovao i kao fizičar držao predavanja o svemiru, od čega se izdržavao), dakle jedna skupina propaliteta.
Srbi danas teže takvom nečem, ne prepoznajući prave isinske vrednosti. Zaslepljeni su filmovima, lažnim bogovima Mamonima sa kasa, tako da se nadaju prevođenju svojih nezrelih i iskopiranih zapadnih ideja pod nazivom SF, horor, epska ili ko zna kakva fantastika i prodajom autorskih prava nekoj filmskoj kući. To je u osnovi ono zlo koje tera našeg autora da piše, umesto da se bavi konstruktivnim radom uz predanu molitvu.
Gospodine Stipane, nisam znao da postoji delo "Karina kletva". Nikada to ne bih čitao. Deluje odurno.

Boban

• 3
« Reply #104 on: 06-07-2016, 16:22:01 »
Ja mislim da je naše SF pisce pedesetih/šezdesetih/sedamdesetih promašio ruski sindrom omladinske literature kojom se propoveda bolja budućnost pod okriljem komunizma. Kod nas toga jednostavno nema.
Imamo razne izolovane slučajeve SF&F po brojnim časopisima, prvobitno oduševljene pokušajima osvajanja Meseca, dakle, naučne vizije i određeni problemi koji nastaju pri tome, bez ikakvih društvenih ili okultnih okolnosti.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Svetolik R. Kovačević

• Guest
« Reply #105 on: 06-07-2016, 16:25:47 »
Potpuno ste u pravu. Kao sicijalistička zemlja, mi smo se ipak priklonili modelu SSSR gledajući jednim okom na Zapad, pod uticajem "Odiseje u svemiru". To je za pisce i teoretičare, kao što je Z. Živković, dr. na tu temu, ostao krajnji domet SF-a. Ne bih izostavio ni uticaj     Lema, Asimova, Ursule Leving sa njenim levičarskim idejama.

trt-mrt

• 2
« Reply #106 on: 06-07-2016, 16:31:35 »
Gospodine Stipane, nisam znao da postoji delo "Karina kletva". Nikada to ne bih čitao. Deluje odurno.

xrofl

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #107 on: 06-07-2016, 17:06:28 »
Pošto se nadam da će Zakk ipak da odseče ove naše rasprave i skloni na drugi topik jer Mića ima razuman zahtev, onda da još i na ovo odgovorim, da ne ostane nedoumica  :lol:

Prvo čista, nepatvorena izmišljotina i moralna osuda da se sagovornik pokaže u lošem svetlu:

Quote from: T2
Срамотно је са твоје стране стране што Harley Quinn такође проглашаваш деструктивцем јер жели да дискутује.

Међутим, тако је:

O istom trošku, kako nečije neznanje ne treba vrednovati jednako kao nečije znanje, ne treba ni refleksno misliti da to što neko iznosi stav suprotan većinskom - to mora da znači da je u pravu. Ili ako ne u pravo a ono da mu makar treba omogućiti da se o tom stavu raspravlja jednako kao o nekom drugom stavu koji iza sebe ima ozbiljnu argumentaciju. To je destruktivan pristup raspravi i niko ozbiljno zainteresovan za rezultat rasprave neće ići tom logikom.

Овај твој део се јасно односи на Harley Quinn.
Све остало што сам након тога навео - произилази из овога.

Ne proizilazi, naravno, jer, kako smo već pokazali, ti izmišljaš tezu, koja nema nikakvo utemeljenje u do tada izrečenom i onda je u sledećoj rečenici koristiš kao već dokazanu datost da bi poentirao na temu rodnog nasilja.  :shock:

Plus, ja u principu verujem da su svi koji ovo čitaju dovoljno pametni i obrazovani da intuitivno razlikuju davanje dijagnoze i pravljenje opservacije. Ja sam nekvalifikovan da dajem dijagnoze ali mogu da primetim da je podsticanje rasprave u kojoj se svi argumenti apriori tretiraju kao jednaki bez obzira što iza jednih stoji dugačak i poznat dokazni postupak a iza drugih ništa - destruktivno po tu raspravu.

Svakako se da primetiti da ni na izjave koje je T2 davao nisam napisao "lupaš gluposti" ili "ovo je nebuloza" ili "mentalno si poremećen" nego sam napisao da su izmišljene stvari izmišljotine.

Harley Quinn

• Guest
« Reply #108 on: 06-07-2016, 17:13:07 »
Meho, zar si toliko zaslepljen ispravljanjem krivih drina da ne vidiš da je napravljena nova tema, da u njoj postuješ, da se bavi okultizmom u SF književnosti i da nije nameravano da završi na deponiji?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #109 on: 06-07-2016, 17:21:55 »
Mićo, bi li mi je pozajmio na čitanje? Vrlo pažljivo čitam knjige (pod oštrim uglom) i uredno ih vraćam. Nemam običaj da pozajmljujem, ali mi nije uspelo da je kupim.

Ma, može, naravno, samo ne uspevam da je nađem već par dana... Skenirao sam naslovne stranice za knjigu koju Boban i ja radimo, i nema je tamo gde bi trebalo da bude... A kad kod mene knjige nema tamo gde bi trebalo da bude, onda je verovatno potrebno podići par kubika knjiga da se do nje dođe. Javljam se čim je nađem...
Mica

Nightflier

• Geek Royalty
  • 5
  • 3
  • Wolf Who Rules
    • Nightflier's Bookspace
« Reply #110 on: 06-07-2016, 17:45:06 »
Zahvaljujem. Poslednjih dva meseca kuburim sa citanjem, pa cu taman omanjiti gomilu pored uzglavlja dok je ti nadjes :)

Sent from Bigg Maggzzee

Sebarsko je da budu gladni.
First 666

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #111 on: 06-07-2016, 17:56:05 »

Vaša neinformisanost o ključnim propagandanim pamfletima Novog Svetskog Poretka poprima dramatične razmere!

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #112 on: 06-07-2016, 21:38:12 »
Прво, захвалио бих се Светолику Р. Ковачевићу и Бобану који су приложили своја мишљења и своје одговоре на постављена питања.
Друго, морам и самог себе да искоригујем; наиме, ја јесам на самом почетку поставио питање (питање, а никако хипотезу како је покушано да ми се импутира!!!) колико су комунизам и атеизам криви за раскид везе србских сф писаца (рођених након другог светског рата) са пионирима србског сф-а, али сам своје питање убрзо преформилисао у колико су комунизам и атеизам утицали на домаће писце научне фантастике који су рођени и који су одрастали у том периоду и до краја сам остао доследан том питању.
У сваком случају, конструктивна мишљења у вези са постављеним питањима су почела да пристижу, па се надам да ћемо доћи и до другог дела, односно енергија, о чему је започела Harley Quinn.

Господине Крљићу, да не би било неразумевања - прво овај део о разумевању.
Ако сматрате да измишљам ствари везане за ваш пасус који сте написали, онда можете допустити и да сам тај део погрешно схватио.
На исти начин ћу ја допустити да сте ви погрешно схватили шта сам хтео да кажем, па сте и више него претерали са помињањем атома, постављајући се према мени као према некоме ко, у најмању руку, жели да обори теорије Милеве и Алберта Ајнштајна; или као што сте покушали да ми импутирате "изгуравање" некакве хипотезе, иако сам нагласио да је реч о питању.
Међутим, ако сматрате да измишљам друге ствари које сам изрекао а које имају везе са разноразним комунистичким репресалијама, са тиме се не могу сложити; но свакако, део о Славама и Божићима под ћебадима није тема онога што ме занима, па сматрам да о томе не би требали ни да причамо ни да полемишемо на овој теми, већ на некој другој, а овде сам поставио три питања која ме занимају из периода комунизма и државног атеизма, и охрабрујем да свако постави своје питање, а старији су ту и могу да одговоре и дају своје виђење.
Још једна ствар, да не би било неразумевања.
Polemišeš sa zamišljenim protivnikom i zamišljenim problemom.
Нисам ја измислио тај проблем.
Проблем настаје са овом реченицом која није моје дело:
Забрањене можда јесу можда нису, ал науке - нису, ту је проблем за уврштавање у НФ.
Мене ту занима како ће будућа дела домаћих писаца потакнута окултизмом, езотеријом или неком забрањеном науком бити третирана у будућности.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #113 on: 06-07-2016, 21:44:02 »
To najviše zavisi od njihovog kvaliteta, a zatim od pomenutog književnog postupka. Ne verujem da se neko ovde oštri da napada dobru knjigu zato što tematizuje okultno, istrenirana je ovo publika i etničkom fantatikom i slipstrimom...

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #114 on: 10-07-2016, 18:42:23 »
То је твој став.
Међутим, став Зака је следећи:
Забрањене можда јесу можда нису, ал науке - нису, ту је проблем за уврштавање у НФ.
Шта ћемо са тиме?

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #115 on: 11-07-2016, 07:35:43 »
Mislim, Zakk je jedan od stotina hiljada ljudi ovde koji se ovako ili onako bave fantastikom - ima svoje mišljenje ali nije neki gatekeeper koji će da nađe pisca i polomi ga ako mu knjiga sadrži pominjanje duhova.

Naravno, on jeste u pravu u tome da okultne discipline uglavnom ne prolaze definiciju naučnih, ali opet kažem da to u literaturi koju ljudi vole da čitaju ne mora da bude nepremostiv problem.