Author Topic: PlayStation 1, 2, 3, 4, Vita, itd.  (Read 15148 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Calavera

• 3
Re: PlayStation 1, 2, 3, 4, Vita, itd.
« Reply #150 on: 18-03-2020, 17:55:39 »
po našem vremenu je u pet, što će reći za koji minut:

https://www.youtube.com/watch?v=ph8LyNIT9sg

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #151 on: 18-03-2020, 18:14:40 »
Ja sam kreten. Mislio sam da je u pet po UK vremenu...  :roll:

Edit: očekivano, hajpuju SSD iz sve snage, kao da on maltene proširuje RAM.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #152 on: 18-03-2020, 21:33:48 »
Vidim da je dosta ljudi negativno odreagovalo na Cernyjevu prezentaciju. Kao, "dosadno", kao, "samo priča o tehničkim stvarima". Moguće je da jedan broj ljudi nije shvatio da ovde neće biti reči o igrama i da je ovo bila prezentacija namenjena GDC-ju, dakle, ljudima iz branše, developerima. Kao takva, ona je, meni koji nisam developer a najbliže što sam prišao inženjeru je bilo danas popodne kad sam ćaletu nosio četiri tegle meda, bila vrlo zanimljiva. Cerny interesantno priča i razložno je pokazao zašto sirova snaga (legendarni, jelte, teraflopsi) nije dimenzija koja je previše bitna. Deo koji se bavio 3D zvukom je actually bio zanimljiv i izvan aplikacije nauke koju je Cerny obrazložio na dizajniranje igara.

Ono što me jeste malo ipak najedilo je da emulacija starih sistema očigledno staje na PS4 a i tu će biti case by case, Cerny je rekao da 100 najpopularnijih PS4 igara treba da sve budu uglavnom kompatibilne u vreme lansiranja PS5. Tako da, videćemo... Nadam se da će, poput Microsofta, i Sony ovde ulagati dalje napore da proširi spisak kompatibilnih igara. Voleo bih da se ovde uključe i PS4 igre, pogotovo jer imam desetine digitalnih naslova kupljenih za ovu platformu ali.... nešto se sad više ne nadam mnogo (kao što se nisam mnogo nadao ni ranije, da se razumemo, PS3 arhitektura je veoma različita).

Sve u svemu, još jedan dokaz da se narodu ne da ugoditi. Prvo svi pola godine urlaju da hoće da čuju specifikacije. Onda im legendarni developer koji je sa osamnaest godina - a u osamdesetima kada je to mnogo više značilo - imao vrhunski arkadni hit i igru koja je kreirala čitav talas klonova, sat vremena priča o specifikacijama i obrazlaže zašto i kako su u Sonyju donosili koju odluku i kakve ovo može da ima primene - a oni kmeče "a nije ništa rekao o igrama!"

Џумбус

• 1
« Reply #153 on: 18-03-2020, 23:26:31 »
"The Wheel of Fate is turning... Rebel 1 - Action!"

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #154 on: 19-03-2020, 12:16:01 »
Zahvaljujemo.

Evo i analize od strane Didžital Faundrija koja malo osvetljava zašto je ono što je Cerny pričao uzbudljivo:

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-playstation-5-specs-and-tech-that-deliver-sonys-next-gen-vision

A evo i uporedne analize sa Xboxom:

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-playstation-5-vs-xbox-series-x-specs-comparison-cpu-gpu-storage-tflops

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #155 on: 20-03-2020, 11:45:02 »
Generalno, reakcija ljudi na netu je da će XboX novom generacijom sašiti Sony. Još ako ne budu mogli diskovi sa PS4 da se učitavaju, pa, samo ću reći, doviđenja i hvala na svim ribama, Xbox je budućnost za mene onda.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #156 on: 20-03-2020, 12:36:34 »
 Prvo, diskovi će svakako moći da se koriste, to je potvrđeno a i da nije, blisko je pameti. Naravno, igre će verovatno morati da se instaliraju na SSD da bi se s njega igrale, ali po svemu što je rečeno, postojeći diskovi će biti upotrebljivi.

Ali drugo, Majkrosoft je video da je rano u aktuelnoj generaciji PS4 prodavan više nego Xbox One i da u anketama ljudi kažu da je to zato što je PS4 jača konzola (neke igre su na Xbox One išle u 900p umesto u 1080p kao na PS4, što većina normalnih ljudi ni ne primećuje) pa je posle toga čitava strategija bila da naprave „najjaču konzolu na svetu“ i to je bio Xbox One X koji je jači od Sonyjeve PS4 Pro revizije.

Kako se to prodavalo? Verovatno slabo jer je Majkrosoft prestao da daje podatke o broju prodatih konzola, i krenuo da priča o važnosti „ekosistema“ i da forsira pretplatu na gamepass, kako bi investitori čuli pozitivne stvari o porastu broja pretplatnika a ne negativne vesti o prodaji konzola.

Jer, da bude vrlo jasno: Nintendov Switch, koji je daleko slabija konzola od Xbox One X (i originalnog Xbox One) je prodao (verovatno) više konzola od Xbox One i Xbox One X kombinovano iako je u pitanju malo jači telefon i stigao je na tržište sa dve godine zakašnjenja.

Takođe, ako se malo pogleda istorija, u svakoj generaciji najprodavanija konzola nije bila ona koja je najjača: Playstation 2, Wii i Playstation 4. Ljudi ne kupuju „najjaču“ konzolu – oni kojima je važna sirova snaga kupuju igračke PC-jeve – ljudi kupuju konzolu koja ima najveću percipiranu VREDNOST. A to se ne meri teraflopsima. To je komplikovan odnos između cene konzole, igara koje nudi, kvaliteta 3rd party igara na njoj, broja prijatelja koji kupuju istu tu konzolu itd.

I da se razumemo, Microsoft je vrlo mudro uvećao percipiranu vrednost Xbox Series X kroz nativnu kompatibilnost sa svim Xbox konzolama unazad do prve i kroz gamepass pretplatu.

Ono gde Sony ima prednost je u igrama: Microsoft više praktično nema ekskluzive niti želi da ih ima jer forsira egalitet između Xbox i Windows platformi. Sony će svakako moći da računa na nastavke God of War, Spider-man, Days Gone i druge popularne ekskluzive koje su veoma podigle profil PS4 u ovoj generaciji.

Plus, a ovo je veoma bitno i ljudi koji nisu gledali Cernyjevu prezentaciju možda toga nisu ni svesni, jedna od stvari koje su važne za developere je ne samo koliko je hardver „snažan“ već i koliko im mogućnosti API-jevi i dokumentacija daju da sa njim rade. Playstation 3 je bio značajno snažnija konzola od Xbox 360 ali ga je Xbox 360 u prvih nekoliko godina POJEO jer je bio skup i težak za programiranje (Ninja Gaiden 2 ili Bayonetta su bile tehnički inferiorne igre na PS3 koja je bila tehnički jača konzola). Cerny je pametan čovek i za razliku od Kutaragija veoma prati šta programeri danas rade i šta im treba, štaviše on ima redovne svetske turneje po studijima gde priča sa programerima i pita šta bi, kad ne bi bilo nikakvih ograničenja, voleli da vide u narednoj konzoli. Superbrzi SSD u koji je Sony ovde očigledno uložio mnogo vremena i para je konzistentno bio na vrhu liste želja i verovatno ima razloga što ga Cerny najavljuje kao gejm čejndžer.

Treće, sada je skoro neizbežno da će PS5 biti značajno jeftiniji od Xbox Series X a to se u aktuelnoj generaciji pokazalo kao prilično presudno u inicijalnoj borbi za market šer. Microsoft je poznat po tome da ima duboke džepove i da ostatak firme može da kreditira Xbox diviziju pa i da se konzola prodaje znatno ispod cene, ali Sony je danas u ZNAČAJNO boljem zdravlju nego pre sedam godina pa i oni mogu da idu sa sličnom taktikom.

Drugim rečima, i uzeti u obzir da ja nisam marketinški ekspert niti tržišni analitičar, Sony ima jasnu viziju zašto radi to što radi, ima podršku developera i ima odličan portfolio igara. Microsoft su sve bolji u ovome što rade, naravno, i njihove prednosti su gamepass i uskoro xCloud, ali i ovo treba shvatiti: to su prednosti koje postoje upravo jer Microsoft ne uspeva da dostigne, kamoli prestigne Sony po broju prodatih konzola i broju prodatih igara, pa posežu za disruptivnim taktikama. Koje su disruptivne jer su nedokazane, naravno i nisu siguran hitac.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #157 on: 20-03-2020, 17:34:09 »
A, evo, da ne ispadne da ja pričam napamet* šta kaže neko ko se actually bavi visokobudžetnim gejm divelopmentom:

https://www.videogameschronicle.com/news/the-order-1886-dev-says-ps5-is-one-of-the-most-revolutionary-consoles-ever/

“Dollar bet: within a year from its launch gamers will fully appreciate that the PlayStation 5 is one of the most revolutionary, inspired home consoles ever designed, and will feel silly for having spent energy arguing about “teraflops” and other similarly misunderstood specs.”

(...)

“I am enthusiastic about the upcoming console gen – I believe they will allow conception and execution of exponentially more impressive games, and NOT just because they have exponentially better hardware.
“We are getting architectural decisions targeted *specifically* at the development issues that have historically set hard limits on designers’ vision. Which brings me to my “teraflops” comment…
A console is more than a sum of specs – of course incremental hardware improvements are important, but abstractions, APIs, integration, and most of all *architecture* are even more so. That’s where the biggest innovations are to come in this age of diminishing returns.
“Which is why focusing on metrics is missing the big picture. I am excited about the PS5 because I think many smart decisions were made that will enable devs to design in new ways, *especially* for expansive games. I was not making a comparison, just sharing my optimism.”

* Naravno, pričam napamet sve vreme, niste normalni!!!!!!!!!!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #158 on: 20-03-2020, 21:18:15 »
Što se tiče backwards compatibilityja, Sony ubrzano "pojašnjava":

https://blog.us.playstation.com/2020/03/18/unveiling-new-details-of-playstation-5-hardware-technical-specs/

A quick update on backward compatibility – With all of the amazing games in PS4’s catalog, we’ve devoted significant efforts to enable our fans to play their favorites on PS5. We believe that the overwhelming majority of the 4,000+ PS4 titles will be playable on PS5.
We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers.
In his presentation, Mark Cerny provided a snapshot into the Top 100 most-played PS4 titles, demonstrating how well our backward compatibility efforts are going. We have already tested hundreds of titles and are preparing to test thousands more as we move toward launch. We will provide updates on backward compatibility, along with much more PS5 news, in the months ahead. Stay tuned!

Naravno, ovo je gašenje PR vatre, ali ako smo optimisti, ovo su dobre vesti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #159 on: 03-04-2020, 10:19:10 »
Digital Foundry ima detaljnu priču sa Cernyjem o PS5, pa koga zanima:

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-playstation-5-the-mark-cerny-tech-deep-dive

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #161 on: 22-04-2020, 21:12:40 »

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #163 on: 30-05-2020, 12:41:24 »
Igre PlayStation Studiosa koje izađu za PlayStation 5 neće se pojavljivati na staroj PlayStation 4 konzoli. Što znači da su The Last of Us Part 2 i Ghost of Tsushima zadnje Sonyjeve ekskluzive za četvrtu generaciju PlayStationa. Naslućivalo se i ranije da će biti tako, no sada je potvrdu dao predsjednik SIE-a Jim Ryan.

Послато са Samsung Galaxy Note 9

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #164 on: 30-05-2020, 13:06:44 »
Da, time oni sada rade upravo kontra od onog što radi Majkrosoft koji su potvrdfili da će se prvih par godina praktično sve igre za koje su oni zaduženi pojavljivati i za novi i za stari Xbox.

Naravno, oni imaju različite ambicije: Sonyjeva je da prodaju mnogo konzola, Majkrosoftova da što više ljudi vežu za svoj Xbox servis, bez obzira da li će to značiti da ti ljudiigre igraju preko starog Xboxa, novog Xboxa, PC-ja, ili preko Microsoftovog Xcloud striming servisa.

Reklo bi se, naravno, da su Majkrosoft ovde mnogo pametniji i okrenuti neizbežnoj budućnosti, ali pošto sam ja star i ne vidim ispred sebe mnogo budućnosti, meni je važnije koje ću igre moći da igram u narednih 4-5 godina a Sony tu ima značajnu prednost. Juče mi je žena ponudila da mi kupi Xbox a ja sam shvatio da, pošto Scalebounda nikada neće biti, zapravo nemam ni jednu igru zbog koje bih morao da imam ovu konzolu u 2020. godini. Možda za godinu-dve kad vidimo nove naslove iz Obsidiana, inXilea i Ninja Theoryja...

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #165 on: 30-05-2020, 14:16:14 »
Da, time oni sada rade upravo kontra od onog što radi Majkrosoft koji su potvrdfili da će se prvih par godina praktično sve igre za koje su oni zaduženi pojavljivati i za novi i za stari Xbox.

Naravno, oni imaju različite ambicije: Sonyjeva je da prodaju mnogo konzola, Majkrosoftova da što više ljudi vežu za svoj Xbox servis, bez obzira da li će to značiti da ti ljudiigre igraju preko starog Xboxa, novog Xboxa, PC-ja, ili preko Microsoftovog Xcloud striming servisa.

Reklo bi se, naravno, da su Majkrosoft ovde mnogo pametniji i okrenuti neizbežnoj budućnosti, ali pošto sam ja star i ne vidim ispred sebe mnogo budućnosti, meni je važnije koje ću igre moći da igram u narednih 4-5 godina a Sony tu ima značajnu prednost. Juče mi je žena ponudila da mi kupi Xbox a ja sam shvatio da, pošto Scalebounda nikada neće biti, zapravo nemam ni jednu igru zbog koje bih morao da imam ovu konzolu u 2020. godini. Možda za godinu-dve kad vidimo nove naslove iz Obsidiana, inXilea i Ninja Theoryja...

Ženu zamoliti da pričeka PS5 :)

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #166 on: 30-05-2020, 15:41:58 »
O, ma zna ona da nam je to sudbina ove godine. Imamo ipak ogromnu sreću da ni moji ni njeni prihodi nisu OZBILJNO pogođeni pandemijom - bar za sada - pa je u planu kupovina čim to izađe.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #167 on: 01-06-2020, 21:22:39 »
Sony je odložio svoje predstavljanje PS5 igara koje smo malo iznad najavili:

Iako, naravno, sasvim razumno možemo da kažemo da je ovo korporacija koja se plaši bekleša što se bave business as usual marketingom u vreme velikih nemira i pritom gleda da osvoji koji "woke" poen, ovo je kulturno i sa dignitetom sročen iskaz i zaslužuje poštovanje.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #168 on: 09-06-2020, 05:30:35 »
Pošto su svi problemi sa nepravdom, jelte, rešeni:

Sony Will Now Reveal The PlayStation 5 On June 11

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #169 on: 11-06-2020, 22:09:24 »
E, pa srećan novi Spajdemen svima koji slave, ovog Decembra na PS5.

Ooooh, i novi Ratchet i Clank!!!!!!!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #170 on: 11-06-2020, 22:55:38 »
Demon's SOuls, braćala. Twitter poludeo.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #171 on: 11-06-2020, 23:02:53 »
Resident Evil VIII izgleda interesantno.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #172 on: 11-06-2020, 23:18:05 »
Dizajn same konzole deluje.... pa kao da smo ponovo u 2004. godini i hvatamo zalet za PS3.* No, dobro, važno je šta je unutra i kakve su igre. A bilo je svačega na ovoj prezentaciji. Ujutro ću detaljnije.

*Uključujući da konzola izgleda kao da će da nam izbije iz džepa najmanje 600 evra.

Calavera

• 3
« Reply #173 on: 11-06-2020, 23:22:33 »
bilo je zanimljivih stvari, mada ništa što bi me BAŠ napalilo. meni su se najviše svideli deathloop, ghostwire tokyo, 3d hyper light drifter i onaj crtać s dinosaurusima u školi.

za demon's souls nisam ni provalio da je to dok me title drop nije lupio po čelu, više deluje kao remake nego remaster.

sama konzola je iznimno seksi, valjda će moći u horizontalu.

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #174 on: 12-06-2020, 00:28:39 »
Evo recapa na IGN:

https://www.ign.com/articles/ps5-reveal-everything-announced-all-games

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #175 on: 12-06-2020, 06:39:15 »
Dobro, evo za one koje mrzi da klikću na IGN nekog našeg (u ovom slučaju - mojeg) sažetka sinoćne Sonyjeve prezentacije. Za one koji ne znaju, sinoć je Sony imao stream od sat i po (koji je trebalo da se desi prošle nedelje ali nepravda se isprečila) u kome je po prvi put prikazao Playstation 5 građanstvu. U smislu da smo prvi put videli kako će konzola da izgleda spolja. Što nije baš toliki big dil, jelte, ali jeste jedna simbolična tačka u vremenu koja označava da je makar dizajn finalizovan i da je ova mašina sada kolko-tolko zamrznuta u vremenu i kreće se sa serijskom proizvodnjom.

Pošto smo pre nekoliko meseci već imali opširnu priču o hardveru u unutrašnojosti konzole (vodeti malo više na istoj ovoj strani) onda je ovom prilikom akcenat bio na spoljašnjosti i igrama. Sony je, poučen Microsotovom prezentacijom od pre nekoliko nedelja na kojoj su buduće Xbox igre prikazane mahom u radnim verzijama na PC-ju i sa vrlo malo gejmpleja, insistirao da su sve igre koje vidimo renderovane na Playstation 5. Što je fer i na mestu. Što se tiče prikazivanja gejmpleja, ovo je ipak bila mešana salata. Negde smo ga videli, često nismo. A što je takođe fer, da ne bude zabune, ali malko se štrecnete kad na primer jedan od developera Hitman III kaže "ponosni smo da vam nakratko pokažemo kako uzgleda gejmplej naše igre" a onda puste 40 sekundi prerenderovanih videa u kojima je verovatno bilo i gejmpleja ali sam ja trepnuo i propustio ga...

Šta je još nedostajalo? Prvo i najvažnije - cena. Konzola izgleda futuristički i veoma "dizajnirano", onako, ekstravagantno čak, očigledno namerna da stoji uspravno (što kod mene, uz ovolike mačke, neće proći) ali i skupo ko đavo, pogotovo što znamo šta je sve unutra. Sony je, nadajmo se, naučio lekcije sa PS3, pogotovo sa PS4 gde je mudro izašao na tržište sa 100 dolara nižom cenom od cenjene konkurencije  i dobro prošao. Ali ovo deluje kao da hvata zalet za bar 600 evra na dan lansiranja. Ima da boli.

Drugo, ni reči nije bilo o nečemu tipa "smart delivery" kakav ima Microsoft gde, ako najesen kupite neku njihovu igru za aktuelni Xbox, ona će se sama transformisati u igru za naredni Xbox kada budete kupili taj naredni Xbox. Drugim rečima, kupiš jednom i igraš na narednoj mašini kad izađe, future proofing. Naravno, ovo košta i podrazumeva duboko zalakečnej ruke u džep od strane izdavača da bi privukao potrošače sebi. Mnogi su rekli da Sony mora da smisli svoju verziju ovoga da bi parirao Majkrosoftu ali to za sad anismo čuli.

Treće, backwards compatibility - Microsoft je ovde uložio dosta svog napora i PR vremena pa Xbox Series X jako igra na ovu kartu. Sony jeste rekao da će ovo biti case by case situacija ali da je za sada procenat PS4 igara koje dobro rade na budućem hardveru solidan u masi onog što je testirano, ali opet, juče o tome nisu ni zucnuli. A što je, s obzirom da im je prezentacija puna igara koje su nastavci u franšizama, važnije nego što možda na prvi pogled izgleda. Prva dva Hitmana, recimo, sasvim legitimno mogu i treba da budu nešto što kupujete i u 2021. godini...

Četvrto, nismo čuli ni reč o strimingu igara što je, što se mene tiče, okej, ali opet, Sony ima svoj Playstation NOW! servis i malo je čudno da baš ni da pisnu o ovome.

Što se igara tiče, prezentacija je bila očekivana. Nismo u periodu kada industrija potrošače pokušava da  omađija smelim novim idejama i konceptima (bar ne u prvom redu), dakle, nepozatzim, već naprotiv, poznatim. U periodu smo lojalnosti brendovima, igara kao "platformama" za isporuku "sadržaja". Otud i ne čudi da je Sony započeo prezntaciju igrom - sa Playstation 3. Dakle, Grand Theft Auto V će imati i svoju PS5 verziju, gde će sav progres koji ste napravili u GTA Online biti prenesen da možete udobnod a nastavite. Razumljivo, s obzirom koliko ta igra zgrće para, ali jeste neobično kad gledate trejler i pored sve ultra HD definicije vidite da su modeli ipak ćoškasti a animacije blago krute. Skoro kao da sam gledao PS2 igru  :lol:

https://youtu.be/P20ASB1MdnI

Spider-man: Miles Morales je zato prijatno (ne)iznenađenje. Mislim, znali smo da će igre biti, iz prethodne je bilo jasno da će Miles morati da ima veću ulogu, ali nismo znali da će biti praktično launch title. S obzirom da je originalni Marvel's Spider-man izašao pre manje od dve godine, jasno je da ovo nije "pravi" nastavak već više spinof, nešto kao standalone DLC poput Unchartedovog The Lost Legacy. No, ako bude i dobar kao ta igra, nemam zamerki:

https://youtu.be/gHzuHo80U2M

Jer, da se razumemo, isti studio trenutno radi i još jednu igru i to kakvu. Ratchet and Clank: Rift Apart me je uhvatio nespremnog pogotovo jer su Insomniac manje-više reli da posle ributa prve igre više nemaju planove da rade nove naslove u serijalu a i očekivao sam da svi u studiju rade na Milesu Moralesu. Kad ono! Novi Ratchet and Clank izgleda fenomenalno, ne odstupajući od klasične formule ali sa zaista impresivnim šaltanjem između lokacija koje omogućava novi hardver. Vrlo sam uzbuđen:

https://youtu.be/ai3o0XtrnM8

Gran Turismo 7, naravno, izgleda upravo kako očekujete: skoro fotorealistično. Sa ovom igrom se vidi koliko zapravo novine koje donosi novi hardver (ray tracing, brz SSD) ne mogu da se vide u klasičnim jutjub videima:

https://youtu.be/ianNXaW6iMY

Veoma sam se obradovao videvši logo Housemarquea. Finci su se odrekli arkadnih igara koje su ih proslavile, ali Returnal nije nekakav battle royale naslov, ne znam da li su od toga odustali, nego nekakva groundhog-day-na-tuđinskoj-planeti pucačina koja deluje kao da ste uzeli klasičan Housemarque arkadni šuter i pretvorili ga u 3rd person pucačinu... Videćemo, oprezno sam optimističan.

https://youtu.be/Jv4BjWoB-NA

Inače je prezentacija bila prepuna 3rd person akcionih igara. Mislim, ne branim, ja to volim, ali notabilno je da Sony nije imao ništa nalik The Witnessu ili ikakav koncept koji bi parirao Animal Crossingu, recimo. Ali ima novuSackboy igru. Ovo se ne zove Little Big Planet i ne pravi ga  Media Molecule, no, Sackboy: A Big Adventure jeste simpatičnoizgledajući 3D platformer koji verovatno neću kupiti dok ne bude pao ispod deset funti...

https://youtu.be/mUwI6e-em3o

Annapurna su prikazali trejler za Stray, igru u kojoj ste ulična mačka ako se ne varam. To me privlači, sve izgleda lepo ali nismo videli gejmplej.

https://youtu.be/14CP4mKaxkE

Goodbye Vocano High izgleda kao indie furry emo avantura kakve je Sony pre nekoliko godina ozbiljno negovao da bi pokazao da voli nezavisne igre. Može da bude dobro:

https://youtu.be/ahCPSAUKFR4

Jett: The Far Shore prave Superbrothers i mada se iz trejlera ne vidi ništa korisno, deluje kao makar interesantan koncept o nekakvoj kolonizaciji svemira.

https://youtu.be/RrmcNAJF05s

Godfall deluje kao veoma upeglan ali dosta generički 3rd person akcijaš:

https://youtu.be/HRS9463W20U

Solar Ash je nova igra ljudi koji su napravili Hyper Light Drfter, i, jelte, to se BAŠ vidi:

https://youtu.be/6Ao1v2WUufc

Arkaneov Deathloop je pokazao dosta gejmpleja i igra izgleda kao "akcioniji" delovi Dishonored, a što ej sasvim za očekivati. Meni privlačno:

https://youtu.be/0UuwXtcm7oM

Little Devil Inside deluje sjajno, makar zbog art-direkcije. I koncept deluje zanimljivo, ali ostaje da se vidi kako sve to zajedno radi. Ali se izdvaja od drugih 3rd person akcijaša:

https://youtu.be/RDXbjqpuG70

Kena: Bridge of Spirits je 3rd person akcijaš sa devojčicom koja vlada magijom u glavnoj ulozi. Moglo bi da bude generički ali i zanimljivo. Sigurno nisu igru slučajno nazvali po čoveku koji je rasturio Demokratsku stranku:

https://youtu.be/CVR2Q4oWlmg

Destruction Allstars zato deluje ULTRAgenerički, sa svojim Twisted Metal sreće Fortnite štikom, ali, oooh, tehnologija zaista impresionira:

https://youtu.be/3hv7w4V01w4

Pragmata deluje kao da je Hideo Kojima kidnapovao Capcom. Ovo mislim u najboljem smislu:

https://youtu.be/h0GIfbmLEro

Project Athia je nova Square Enixova igra o kojoj ne znamo ništa sem da je još jedan 3rd person akcijaš. Ali lepo izgleda:

https://youtu.be/doe3kUqHIcM

Evo pomenute Hitman III najave:

https://youtu.be/_czeW1Re1EI

Bugsnax prave ljudi koji su pravili Octodad i, pa... hm... Bube I voćke u isto vreme? Brrr...

https://youtu.be/XT4RdV9F8HA

Zato novi Oddworld deluje obećavajuće. Oddworld Soulstorm je trebalo da bude rimejk druge Oddworld igre i videćemo koliko je vernali trejler deluje dobro:

https://youtu.be/F9b-_jCCBhg

Ostali su samo još najveći udarači, a notabilno je da nismo čuli ništa o novom God of War (niti ikakvu najavu šta će Naughty Dog da rade posle The Last of Us 2). Ali smo zato videli Šinđija Mikamija i Ghostwire Tokyo gejmplej i, oh, Mikami nije razočarao. Ali nisam očekivoa da je ovo praktično FPS igra. Bizarna i magična, naravno, ali FPS:

https://youtu.be/zzZpPeMhybE

Capcom nije razočarao sa novim Resident Evil. Resident Evil Village (ozbiljno) nam nije pokazao mnogo gejmpleja (skor ni malo) ali art direkcija i tehnologija su fenomenalni i, pa, ja očekujem MNOGO:

https://youtu.be/G-DSOiCRmqk

Demon's Souls je najavio Shuhei Yoshida lično - što je fer - a igru pravi Bluepoint, koji jesu najprirodniji studio za tako nešto. Ovo je, dakle, rimeujk, ne rimaster, izgleda fantastično i skoro da pokazuje da ima neke pravde na svetu. Ima da RAZBIJE. A nadajmo se da FromSoft trenutno završava Elden Rign i sprema se za Blooborne 2 ili tako nešto:

https://youtu.be/afB8bAsDdBI

Konačno, Horizon Forbidden West (šteta da ga nisu nazvali Horizon One Dawn...) izgleda baš lepo. Mislim, vidi se da je Gerilin šef sada i šef na Plejstejšn. Igra je šarena, ekspanzivna, sa mnogo napora uloženo g i u tehnologiju i u dizajn. Jebote, stvarno je vreme da odigram original:

https://youtu.be/Lq594XmpPBg

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #176 on: 12-06-2020, 07:45:15 »
Ah, naravno, zaboravio sam Astro's Playroom koja, striktno, nije BAŠ opbična igra nego više igrivi tutorial za razne komponente Playstation 5, a koja će biti već instalirana na konzolama kad ih kupimo:

https://youtu.be/lu5VXrEqgco

Međutiim, ovo me sad podsetilo da zapravo ništa nismo čuli ni o VR-u na Playstation 5 a što je, kad se uzme u obzir da je ovo platforma sa najuspešnijim VR-om u industriji, malo iznenađujuće.

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #177 on: 12-06-2020, 20:58:10 »
Pragmata, Project Athia, Novi Zero Dawn, to su igre koje su mi zanimljive, a naravno, najviše se radujem Demons souls. 

Perin

• 8
  • 3
  • *
    • Klub Knjige
« Reply #178 on: 14-06-2020, 15:34:48 »
Prekjučer smo doznali kako će PlayStation 5 biti prva Sonyjeva konzola koja će biti lansirana u dva različita modela: standardnom i Digital Editionu. Ovaj drugi neće imati čitač za optičke Blu-ray diskove, što znači da neće moći pokretati/instalirati fizička izdanja igrara koje kupite/nabavite u kutijama.
Jasno je, s jedne strane, zašto su se u Sonyju odlučili za ovakvu opciju. Digitalna distribucija igara u domeni konzola raste te je premašila fizičku distribuciju. Pretplatničke usluge poput PlayStation Now i Xbox Game Pass zapravo igračima daju mogućnost da igraju igre bez kupovanja istih u trajno vlasništvo i to je pogodnost koja se sve češće koristi među korisnicima.
Uklanjanje čitača optičkih diskova u slučaju PlayStationa 5 zapravo je rezultiralo time da je Digital Edition verzija konzole zapravo ljepša jer je simetrična, za razliku od standardne koja djeluje kao da ima izbočinu na lijevom boku. No, upitno je koliko izostavljanje čitača Blu-ray diskova uopće ima konkretne koristi za kupca same konzole.
Naime, nije još poznato hoće li ovaj model konzole zbog manjeg broja komponenti biti nešto jeftiniji od standardnog. Takav je slučaj kod Xbox One S All Digital izdanja konzole, no činjenica je da je optički čitač zapravo najjeftinija komponenta u konzoli, pa ako ovaj model i bude jeftiniji, sigurno neće biti jeftiniji za više od 50 eura.
To je možda dobro što se cijene tiče, ali vrijedi naglasiti jednu stvar. Iako će PlayStation 5 većinski biti kompatibilan s igrama za PlayStation 4, u slučaju Digital Editiona ta kompatibilnost biva prepolovljena. Moći će se igrati igre koje posjedujete digitalno, ali nećete moći igrati PS4 igre koje imate na disku – jer nemate gdje ubaciti taj disk.
Naravno, moći će PS5 pokretati PS4 igre sa eksternog hard diska, ali za sada ne postoji mogućnost da PS4 igre koje imate na Blu-rayu prekopirate na eksterni disk i prebacite ih na drugu konzolu pa vam Blu-ray više nije potreban.
Nije baš izgledno da će Sony išta mijenjati po tom pitanju jer bi to možda otvorilo vrata masovnom piratiziranju igara, ali s druge strane ne bi bilo nezamislivo da Sony prodaje eksterni čitač Blu-raya za vlasnike PlayStation 5 Digitala koji se naknadno odluče za kupnju igara na Blu-rayu. No, takav uređaj nije najavljen pa će svi zainteresirani za PlayStation 5 morati razmišljati i o tome imaju li starih PS4 igara na disku koje planiraju igrati na PS5 konzoli.

milan

• 4
  • 3
« Reply #179 on: 15-06-2020, 21:01:33 »
Kad bese izlazi, pred novu godinu?
I konacno imam opravdanje pred samim sobom zasto ovoliko snimam sve ove serije.... Da bih zaradio pare za novi 4K TV i Soni 5!!!!

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #180 on: 15-06-2020, 21:11:27 »
Isti plan, sem što ja ne snimam serije.  :lol:

A, da, očekuje se pred Novu godinu, mada još nije zvanično objavljen datum.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #181 on: 16-09-2020, 15:59:04 »
Večeras u deset Sony ima svoj šoukejs, pa, ako ne zaspim do tada, možda dobijete friške informacije na ovom topiku. Naravno, skoro sigurno ću zaspati, ali možda me budnim održi pomisao da ćemo možda čuti cenu Playstation 5  :lol: :lol: :lol: :lol:

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #182 on: 17-09-2020, 06:17:12 »
Well, otišao sam da spavam, naravno. Ali evo rikepa.

Dobili smo i cenu i launch date. Dakle, konzola (well, konzole, pošto i Sony nudi ful varijantu i varijantu bez optičkog drajva) izlazi 19. Novembra kod nas a nedelju dana ranije u SAD i Japanu. Ful verzija je 500 dolara/ Evra, baš kao i Xbox Series X. Verzija bez  optičkog drajva je 400 dolara. To je znatno skuplje od Microsoftovog "budžetskog" Series S modela, ali razlika je i u tome da je Series S i hardverski slabija od Series X (nativno renderuje u 1440p umesto u 4K itd.) tako da Sony ovde nesumnjivo igra na kartu koja ga je poslužila u ovoj generaciji, tj. na kartu visoke rezolucije. Reklo bi se da se, bar kako misle Sony i Microsoft, konzolni rat preselio na polje konzola koje nemau optički drajv i samo gutaju digitalne daunloude. "Normalan" PS5, dakle  ona u kome ima drajv sada deluje kao ponuda za entuzijaste i otud je iste cene kao snažniji Xbox Series X. Hoću reći, Sony je ovde sebi izbio iz ruke adut niže cene (koji je svakako bio od koristi u aktuelnoj generaciji) i videćemo kako će to da ih posluži.

Što se igara tiče, dobili smo launch line up, ali pre toga da kažemo i da je Sony najavio "Playstation Plus Collection" a što je neka vrsta "mini" verzije Majkrosoftovog game passa. Zapravo, ovo su uglavnom starije igre za PS4 u verzijama kompatibilnim sa PS5 koje dobijamo ako smo PS+ pretplatnici. Kolekcija daje gomilu Sonyjevih naslova (Uncharted 4, inFamous SS, Detroit, Until Dawn, God of War, Ratchet and Clank, The Last Guardian, The Last of Us Remastered, Days Gone, Bloodborne) ali i Third Party naslove, recimo Mortal Kombat X, Fallout 4, Final Fantasy XV, Battlefield 1, Arkham Knight, Persona 5, Resi VII, Monster Hunter World. I ovo je jedan zaista lep "best of" lajnap koji će čak i meni koji sam dobrano izlizao PS4 dobro doći (da ponovim neke hitove poput recimo The Last Guardian koji se mučio na PS4 ili da nastavim da igram Monster Hunter World, ali i da ako stignem poigram ono što sam propustio dok PS5 još ne bude imao puno igara - Mortal Kombat, Days Gone, Battlefield, F4...). Za nekog ko nije imao PS4 ovo je vrlo razumna ponuda i mada nedostaju neke ključne igre, notabilno iz poslednjih godinu dana, svakako vredi.

E, sad, igre.

Dobili smo gejmplej trejler za Spider-man: Miles Morales i ovo je, naravno, vrlo bombastično i fokusira se na set pis rano u igri. Igrač uglavnom radi borbu i QTE-jeve a što sve izgleda dobro, mada je naravno, kod originalne igre najbolji deo bilo svingovanje. Ali meni se ovo naravno vrlo dopalo, sa vrlo lepim prenošenjem dizajna kostima Sare Pičeli u igru. Izaći će i verzija u kojoj se dobija i cela prva igra pa ko je nije igrao na PS4 moći će ovde. Naravno, po višoj ceni. Pošto nisam normalan, verovatno ću TO kupiti. Ali za normalniji svet, Miles izlazi i za PS4.

https://www.youtube.com/watch?v=ClHmFpkd1Ro

U jebenijim vestima, Final Fantasy XVI će biti PS5 ekskluziva kada izađe. Naravno, posle to neće biti ali, eto, Sony ne žeči da ispusti tu sinergiju brendova. Igru, pošto su Nomura i njegov tim zauzeti rimejkom FFVII, pravi tim Creative Business Unit III koji je predvođen Naokijem Jošidom i prevashodno je radio MMO igre u Final Fantasy serijalu (dakle XI i XIV). Ove se igre generalno smatraju dobrim. Šesnaestica se vraća "srednjevekovnom" setingu i kristalima, dakle, ovo je nekakav back to the roots pristup a trejler, teran na PC-ju koji "emulira" PS5 pokazuje da neko u Square-Enix mrzi boju. Ovo je, dakle, vrlo "realistično" kolorisana igra, za sada, a animacije su u ovom trenutku prilično krute. No, pošto se ne zna kada izlazi, ima vremena. Za sada ovo, takođe, više izgleda kao akciona igra iz trećeg lica a ne kao RPG...

https://youtu.be/2tBnBAkHv9M

Najavljen je i novi God of War, koji izlazi 2021. godine. Nismo ništa videli od gejmpleja pa je to malo, hmmm, sumnjivo, ali dobro...

Takođe u 2021. godini izlazi i VIIlage: Resident Evil. Lepo.

Capcom je najavio i da će Devil May Cry V imati svoju PS5 inačicu: Devil May Cry V: Special Edition. Pošto sam ja idiot, sigurno  ću i to kupiti, mada se nadam da će po uzoru na specijalne edicije starijih DMC naslova, i ova imati lepe dodatke, konkretno igranje sa drugim likovima pored originalna tri.

Preskačem neke sitnije najave, da kažem da je Demon's Souls launch title. Dakle, Spajdermen za kežuale, Demon's Souls za hardkorovce  :lol:  (ima tu još par launch naslova, naravno).

https://youtu.be/RdCqTIujeoc

I to mu je, za sada to. Biće ovo, čini se, borba mnogo teža nego u trenutno ističućoj generaciji.

Edit: Demon's Souls trejler me partikularno potresao jr u njemu vidim sve one stvari iz originalne igre ali sada u neverovatno čistoj, lepoj grafici i mozak mi trokira  :lol: Armoured Spider u ultra HD će mi verovatno izazvati infarkt kad dođem do njega u igri, uopšte neće morati da me napada.

Calavera

• 3
« Reply #183 on: 17-09-2020, 11:15:32 »
vredelo bi ipak pomenuti i hogwarts legacy, koji će biti open world igra smeštena u 19. vek, dakle bez karija putera i ostalih vedeta iz knjiga.

https://youtu.be/BsC-Rl9GYy0

cena je otprilike najbolja koju smo mogli dobiti, mislim da niko nije verovao da će verzija bez diska biti $350. pitam se da li bi koštao $450 da microsoft nije uleteo sa serijom s, no u svakom slučaju soni ispada vrlo razuman što se tiče ponude.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #184 on: 18-09-2020, 17:48:50 »
Da prijavimo sledeće, za slučaj da je neko lud poput mene:

Pošto znamo da će na dan lansiranja PS5 biti neka vrsta globalne nestašice jer je Sony proizveo manje konzola nego što je planirao (verovatno kineske fabrike koje nisu radile punim kapacitetom zbog epidemije ne postižu), ja sam danas išao u Games da uzmem Super Marija pa sam se raspitao o Priorderu i rečeno mi je da će biti pokolj i da reagujem ČIM se pojavi. Cena 66000 za ful monti i 52000 za digitalnu verziju. Onda su me zvali pre pola sata da kažu da su priorderi krenuli i da uzimam ODMAH jer bukvalno ima samo nekoliko komada. Tako da sam ja priorderovao (sa telefona! So Unlike Me! Ali morao sam jer sam bio kod veterinara!) i sada više normalnih konzola nema a ostao je još koji komad digitalnih pa ako ga želite, reagujte:

https://www.games.rs/proizvodi/playstation-5-preorder

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #185 on: 18-09-2020, 19:32:14 »
Шта је дођавола дигитална конзола!??!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?

Father Jape

• 4
  • 3
« Reply #186 on: 18-09-2020, 20:19:51 »
Nisam ni ja znao:

the PS5 Digital Edition has a slightly smaller profile owing to the absence of a disc drive. It also means that physical media cannot be played on the PS5 Digital Edition, including PS5 and PS4 games, DVDs, and 4K UHD Blu-ray movies
Blijedi čovjek na tragu pervertita.
To je ta nezadrživa napaljenost mladosti.
Dušman u odsustvu Dušmana.

https://lingvistickebeleske.wordpress.com

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #187 on: 18-09-2020, 20:57:35 »
Ah, mislio sam da je to jasno iz mojih prethodnih pisanija. Dakle, "normalna" konzola ima Blu Rej disk drajv (koji je i sam digitalan, naravno) a "digitalna" ga nema pa se na nju igre instaliraju isključivo putem interneta, tj. putem "digitalnog daunlouda". Drugim rečima, kad imaš ovu sa optičkim drajvom, igru možeš da kupiš na disku i posle prodaš. Sa ovom "digitalnom" ne možeš.

lilit

• 5
  • 3
« Reply #188 on: 19-09-2020, 17:01:14 »
mehooooo, ko još igra igre na diskovima? :lol:

17.09. preorderovano :)
konzola, punjač, kamera, kontroler i pulse 3D headset.
zasad.
sreća, rados'.
samo još da je više vremena.  :cry: xrofl
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #189 on: 19-09-2020, 18:13:56 »
Pa, ja, ja ih igram tako  :lol:  Više zbog ownershipa nego zbog nekakve stvarne prednosti.

Inače, sećate se da je Sony pričao kako sad kad imate superbrzi SSD u konzoli ne morate da duplirate asete da bi im se lakše pristupalo pa će i instalacije biti manje? E, pa, u vezi toga:

Sony reveals the install size of some of its PS5 games   

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #190 on: 19-09-2020, 19:35:38 »
Ја обожавам дискове и све што уз њих долази, или је бар некад долазило. Кад ми неко да "дигитални артбук" или тако нешто, ко да ми је опалио шамар.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #191 on: 19-09-2020, 20:21:22 »
Da, sad nema ničega uz fizička izdanja igara. Juče uzmem ovaj Super Mario 3D All-Stars, dakle, kolekciju napravljenu u limitiranoj seriji za obeležavanje 35 godina Super Marija i u kutiji, osim kartridža, nema NIČEGA.  :(

Tex Murphy

• 4
  • 3
    • Radioaktivna aleja
« Reply #192 on: 19-09-2020, 20:37:39 »
Значи страшно :-( Никад нећу разумјети зашто свијет назадује умјесто да напредује.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #193 on: 19-09-2020, 20:42:29 »
Zbog kapitalizma!!!!!!!!!  :lol:

lilit

• 5
  • 3
« Reply #194 on: 19-09-2020, 20:50:14 »

kapitalizam je zlatan :lol:

Pa, ja, ja ih igram tako  :lol:  Više zbog ownershipa nego zbog nekakve stvarne prednosti.

Inače, sećate se da je Sony pričao kako sad kad imate superbrzi SSD u konzoli ne morate da duplirate asete da bi im se lakše pristupalo pa će i instalacije biti manje? E, pa, u vezi toga:

Sony reveals the install size of some of its PS5 games   

ma bzvz. :)
već na ps4 imamo igre koje su 70 do 100 GB. so? plus, wtf cares kolike su igre? motto: kad nemaš više mesta, izbriši ono što ne igraš ili pomeri na externi usb disk. ionako imamo previše fizičkih izdanja (knjige, igre, filmovi, etc). prostor je limitiran. matrix nije. :lol:
That’s how it is with people. Nobody cares how it works as long as it works.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #195 on: 19-09-2020, 21:48:59 »
Da, ali ovde je stvar u tome da je cela prednost posebno pravljenog SSD-a to da je jako brz. Dakle ne možemo prosto dodavati of the shelf drajvove jer su mnogo sporiji i sa njih igre neće raditi kako treba (ili uopšte?)