Author Topic: Predrag Rraos - "Brodolom kod Thule" (Mladost, 1979)  (Read 507 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crippled_avenger

• 4
  • 3
    • http://dobanevinosti.blogspot.com
Pročitao sam prvi tom BRODOLOMA KOD THULE Predraga Raosa, klasik jugoslovenskog književnog SFa. Roman je smešten u drugu polovinu trećeg milenijuma, dakle u daleku budućnost, u kojoj je eksploatacija resursa na Zemlji i u kosmosu dovedena do optimuma, a društvo je u stanju blagostanja i tehničkog progresa bez presedana. Međutim, u toms avršenom društvu pomaljaju se pobunjenički pokreti, motivisani kako naučnim nemirima i uverenjem da je nauka postala utilitarna i da ne postavlja prava pitanja i izazove, kao i ličnim, emotivnim nemirima koji pokazuju da spokoj nije rešio ljude njihovih demona.

Raos razrađuje svet budućnosti na maštovit a opet i naučno ubedljiv način, ali uporedo izuzetno produbljuje likove, iznoseći ne samo njihove psihološke nijanse, već i filozofski kredo. Kako mu je prvi roman 22. RUJNA bio studija karaktera, ne čudi da je upravo u razradi karaktera, Raos doneo nesvakidašnju psihološku produbljenost svojim likovima, učinivši da ovaj roman bude na ničijoj zemlji između space opere i studije karaktera, gde space operu ne navodim u pežorativnom smislu.

Prvi tom postavlja okolnosti za razradu motiva u drugom tomu, i za veliku svemirsku pustolovinu koju najavljuje.

Pojedina tumačenja kažu da je BRODOLOM KOD THULE bio Raosova reakcija na MasPok, tokom kog je on bio hapšen i nasledio očevu poltičku kontroverznost. I zbilja, jedan od junaka ima baš takav odnos sa ocem. Ako imamo u vidu visoku kodifikaciju SF sveta kojim se bavi, reflektiranje aktuelnog društvenog problema predstavlja izuzetan kvalitet ovog rukopisa.
Nema potrebe da zalis me, mene je vec sram
Nema potrebe da hvalis me, dobro ja to znam

crippled_avenger

• 4
  • 3
Re: Predrag Rraos - "Brodolom kod Thule" (Mladost, 1979)
« Reply #1 on: 01-02-2017, 13:18:12 »
Drugi tom BRODOLOMA KOD THULE nastavlja se tamo gde je prvi stao, čak i po paginaciji. U drugom delu koji je po obimu možda za nijansu kraći od prvog zaokružuje svoje remek-delo i dovršava roman izazovne kompozicije i izvanredne imaginacije. Raos se maestralno služi rašomonskom strukturom, prikazujući događaje iz više vizura, od ljudi na čelu misije do onih koji su na samom dnu lanca komande a te razne vizure se na kraju sjedinjuju na vrlo zadovoljavajući način. U svom remek-delu Raos podjednako dobro vlada deonicama u kojima opisuje svoje novume, uzbudljive prizore napetosti i napetu karakternu razmenu, kako između likova tako i lomove unutar njih. 

Obim Raosovog rukopisa pokazuje da je verovatno bio svestan potencijala ovog dela i sa osamstotinak strana je rizikovao da napiše roman koji je preobiman, i ozbiljno ispituje čitaočevo strpljenje. To se međutim nije desilo, čak naprotiv, obim je rizičan ali zbilja idealan. Grandioznost ambicije ispraćena je i idejom i realizacijom.

Boban

• 3
« Reply #2 on: 04-02-2017, 13:06:50 »
Mislim da Raos nije imao u ovom veku pažljivijeg čitaoca od tebe.
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #3 on: 04-02-2017, 15:31:32 »
Ni u prošlom.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

crippled_avenger

• 4
  • 3
Računam da je Mića Milovanović dao svoj doprinos!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Boban

• 3
« Reply #5 on: 05-02-2017, 00:45:44 »
Sâm Raos je imao jednu zanimljivu opasku vezanu za Brodolom kod Thule, lično sam to čuo od njega u razgovoru.
Naime, ta knjiga je izašla kod renomiranog izdavača, plus u dva toma, tvrdokoričena i u prvi mah je koštala čitavo bogatstvo. Ne sećam se tačnih brojeva ali je bila cifra daleko iznad svake druge za romane. Cena nije menjana uopšte (za promenu cene u komunističkoj Jugoslaviji bilo je potrebno mnogo više od čiste želje izdavača), a inflacija od 50% godišnje je tu knjigu nakon 5-6 godina svela u prihvatljive okvire, a kasnije obagatelisala. Ali Raos je tvrdio da je ljudima usađena informacija da je knjiga skupa i preskupa i da je to tako ostalo, čak kada je koštala mnogo manje nego novoizašle knjige džepnih formata.
I kaže Raos: "Pun Zagreb Brodoloma kod Thule a niko neće da ga kupi jer misle da je skup."
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #6 on: 05-02-2017, 18:21:03 »
Sad je na Kupindu nude za 1600 ili 1800 dinara, i prevedeno u današnje cene, to nije cena antikvarnog dela već neke relativno tiražne mejnstrim knjige tog obima, zar ne?

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #7 on: 05-02-2017, 19:54:31 »
To je nerealna cena. U hrvatskoj moze da se nadje za 10tak evra pa i manje... kao sto boban kaze, bilo ih je na gomile...
Mica

crippled_avenger

• 4
  • 3
« Reply #8 on: 06-02-2017, 17:16:41 »
Klasik je klasik.