Author Topic: Energetika juče, danas, sutra  (Read 9898 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
Re: Energetika juče, danas, sutra
« Reply #100 on: 18-01-2018, 12:49:27 »
Mada ima i nekih renewables koji su i dalje skupi, a forsiraju se...
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #101 on: 18-01-2018, 12:50:46 »
Mada ima i nekih renewables koji su i dalje skupi, a forsiraju se...

Fitnes, na primer?
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #112 on: 06-06-2018, 10:45:03 »
Rusi udaraju na nuklearno, MIT na solarno:
Solar Cell Breakthrough Could Make Panels Far More Efficient.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #113 on: 06-06-2018, 11:47:39 »
Mi sa pejsmejkerima i oni sa brojnim satelitima prvi link čitaju ozbiljno. Znamo i zašto. Plus, Rusi dijamantskog praha imaju i za bacanje. Zamislite satelite bez velike površine solarnih ploča koje se lako oštete i posle padaju na glave. Kao kolibri i albatros.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #118 on: 31-07-2018, 17:40:00 »
Imao sam kućnu raspravu o raspoloživim i nepoželjnim i o obnovljivim energetskim izvorima. Mislim da sam uspeo da objasnim u kome grmu leži zec. Ako sam uspeo da objasnim. Najpre smo divanili o Ilonu Masku i solarnoj energiji. Jesu njegove solarne ploče i solarni crep fenomenalni izvori, ali će vremenom račun da ispostavi abrazija, odnosno prirodna erozija, jer kad nema sunca ima kiše, a sa kišom, pored žaba ponekad pada i pesak iz Sahare. Na drugoj strani, video sam i proračune da samo komadić Sahare može da zadovolji energetske potrebe čitave Zemlje. Naravno, kao i u bilo čemu drugom postoji i problem. Neću pominjati da će opet Arapima da se zalomi premija, nego da je muka u skladištenju i distribuciji, a o naplati eksploatacije takvog sistema da ne govorim.

Posebna je priča o vetrenoj energiji. Samo bi košava mogla da izduva pola potreba Srbije. Međutim, priča je bila o istoj toj energiji u Oklahomi, mogli bi čudo da izvuku iz Tornado Alley, ali muku muče i sa gasom i naftom za koje nikako da reše transport, pa se proizvođači bore protim vetra. Negde iz rukava su izvukli i argument da će transportni sistem vetrene energije da ugrozi satelitsku kontrolu poljoprivrednika nad uzgojem svojih zasada! Sad su i seljaci protiv.

Ipak, ja bih istakao da obnovljive energije ima na pretek, ali da se sezonsko kolebanje tih izvora kosi sa prednošću stabilnog sistema transporta hidro i termo energije u svetu. Za uspešnu zamenu trebaće nam sasvim novi sistem distribucije energije.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #119 on: 01-08-2018, 07:51:20 »
Evo nečeg što se nadovezuje na ovaj Skalopov post:
The world's largest solar farm rises in the remote Egyptian desert

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #120 on: 13-09-2018, 04:24:32 »

scallop

• 5
  • 3
« Reply #121 on: 13-09-2018, 10:54:45 »
Dok forum ZS ponovo ne potone u gomilu gluposti, nešto sasvim drugačije.

Sasvim je zgodan zaključak klimatskog modela da će wind and solar farms uvećati šansu za kišu i porast vegetacije u Sahari. Ne bih sada o tome da je više uradio jedan domorodac sa oboda Sahare koji 30 godina sadi drveće i gura pustinju unazad. Mnogo zgodnija je jedna moja nenapisana priča iz vremena kad se sve kucalo na mašini. A svideće se i Mići.

Tih godina je Energoprojekt ugovorio sa Gadafijem istraživanje mogućnosti eksloatacije voda koje 30.000 godina imaju trasu od kišnih šuma Konga. Nisam siguran da je Gadafi imao ideju da revitalizuje pistinju, nego pre da iskoristi taj potencijal na brzaka.

I tako, izbušili naši niz piezobunara i prema ugovoru vršili nadzor četiri puta godišnje. Sve je bilo u redu dok neki javaš ekspert nije došao na ideju da dva puta ne meri, nego da vrednosti ekstrapoliše. Naravno, Gadafi ih ulovio i otkazao ugovor bez plaćanja ugovorenih suma novca. Uvek smo bili sposobni da sami sebe zajebemo.

No, nastranu istinita priča, ideja moje nenapisane priče je bila da se od te vode podigne sistem veštačkih oaza i tako smanji toplotni pritisak na pustinju i dozovu kiše. I tako, sad jedino domorodac sadi šumu, a klimatolozi procenjuju da bi efekat smanjenja osunčane površine pustinje izazvao isti efekat. :x

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #123 on: 04-11-2018, 20:52:54 »
Bližimo se torijumskim nuklearkama..

https://youtu.be/bcjYwxrUERg