Author Topic: BILJA  (Read 44210 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
BILJA
« Reply #50 on: 31-05-2004, 11:15:05 »
Kako si uspeo od price koja je fantastika da napravis strip koji nije fantastika?
Vidis sta kaze Raša: "Znas i sam, strip nije strip dok se ne objavi."
A tek o vršačkoj sceni... živi li taj čovek u praistoriji?

http://www.ispodzemlje.com/strip/striper.htm

Od odustajanja nema vajde. Nikad nije bilo.

Svojevremeno sam pokušavao od Raše da izvučem neki strip za Znak sagite, ali se ispostavilo da praktično ničega nema, da velika vecina autora porodi tek poneku stranicu mesečno, a mnogo češće godišnje. Ne može tako da se radi. BoBa npr. mrzi da crta strip, ali dok je pokušavao bio je u stanju da dnevno kompletno uradi 7-9 tabli... taj tempo od 15-20 minuta za crtež mu je ostao i sada i sasvim jednostavno uspeva da uradi onoliko koliko radi.
Zamisli sebe da si ovih sedam godina crtao tablu nedeljno, a to je ritam koji moras da postigneš... 360 tabli umesto što si trulio u nekom podrumu... Zar mislis da u svemu tome ne bi bilo desetine izvanrednih tabli, stripova za pamcenje? Čak ni tabla mesečno ne bi bila loša, ali nijedna tabla za sedam godina, to je sramota, bre...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
BILJA
« Reply #51 on: 31-05-2004, 11:39:14 »
Pajke, ja ti nisam neki zagrizeni ljubitelj stripa, niti sam neki poznavalac, ali mi se tvoj strip poposak i cvece prilicno svideo... eto...
Mica

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #52 on: 31-05-2004, 11:40:20 »
Quote from: "Mica Milovanovic"
Pajke, ja ti nisam neki zagrizeni ljubitelj stripa, niti sam neki poznavalac, ali mi se tvoj strip poposak i cvece prilicno svideo... eto...

Hvala...Wostokov i moj, ne samo moj :)

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #53 on: 31-05-2004, 11:58:26 »
Bobane, meni se ono cini kao neki stari Rasin intervju. Inace, za Wostoka stoji sve sto je rekao, taj covek je neunistiv! On i dalje fura svoj fazon zato sto je jednostavno takav.

Kako sam napravio strip koji nije fantastika od te price? Nasao sam pricu unutar price i ispade tako kako je ispalo. Naslov stripa je ''Kraj detinjstva'' i sve govori o tome sta se nalazi u stripu, odrastanje, maltretiranje klinca od strane onog pedera, kasnije njegovo odrastanje i to sve u 10ak stranica. Malo sam eksperimentisao pa su mi se cinile savrsenim neke stvari u toj prici koje sam mogao da primenim u svojoj ideji.

Inace, nisam ja svesno odustao. Jednostavno je zivot sam poceo da me vuce u drugom pravcu, ne mogu reci da sam srecan zbog toga. Svestan sam da nema nikakvog opravdanja jer se uvek moglo naci malo vremena. S druge strane, ako nisam 100% u tome onda se osecam kao varalica. Meni treba da ceo dan zivim ideje, pricu, budem u toku da bih dao zadovoljavajuce rezultate. Nisam odustao od stripa, kao sto nisam ni sasvim otisao iz njega. barem ne svesno. Crtkaram ja za svoju dusu, najvise sam crtao neke likove vezano za opet neku igricu koju sam smislio. Nesto u fazonu Magic the Geathering. Ali ako postavim stvari kao sto ti kazes, onda je stvarno porazavajuce saznanje kad shvatim sta sam mogao uraditi do sada.  :)

Mislim da imam jedan strip od oko 5 tabli koji je svojevremeno izasao u Stripburgeru a koji je ovde retko ko citao. Taj ima fantastike! :wink:

Boban

• 3
BILJA
« Reply #54 on: 31-05-2004, 12:00:21 »
Jesi li čovek ili crv?
Oceš li pustiti da ti život izmakne a da ništa više ne uradiš?
Misliš da imaš vremena, ali to je najveća ljudska zabluda.
Pusti da prodje jos sedam godina, pa nećeš moći da se setiš više kojom rukom si crtao, ako uopšte budeš i mario da si ikada išta crtao.

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #55 on: 31-05-2004, 12:08:38 »
Quote from: "Boban"
Jesi li čovek ili crv?
Oceš li pustiti da ti život izmakne a da ništa više ne uradiš?
Misliš da imaš vremena, ali to je najveća ljudska zabluda.
Pusti da prodje jos sedam godina, pa nećeš moći da se setiš više kojom rukom si crtao, ako uopšte budeš i mario da si ikada išta crtao.

Skviiik...mis sam! :wink:

Nisam bas dzabalebario, naucio sam mnoge stvari. Najvise sam radio po pitanju daljnje egzistencije+moji su razvedeni, keva ne radi a cale prima bednu penziju pa treba extra lova. Velike nade polazem po tom pitanju u taj sajt sa filmskim kvizom koji nikako da krene iz mrzimedaobjasnjavam razloga. Uglavnom, taj sajt je 99% gotov kao i stvari koje oko njega funkcionisu zarad love. Kada bih se vratio u proslost mozda bih promenio stvari, za ovih 7 godina crtanja i stvaranja stripova ko zna gde bih bio(pogotovo sto se tice ''umetnickog'' napretka).
...Ali, zar nemaju svi koji se bave nekom od grana umetnosti slicne probleme? :)  :wink:

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #56 on: 31-05-2004, 12:35:01 »
Evo, imam ovde na poslu sken jedne table stripa iz '97e + neki crtezi(spominjani likovi) od pre 2-3 god. Ko voli nek' izvoli,a  ko ne, nek ne izvoli :)

Boban

• 3
BILJA
« Reply #57 on: 31-05-2004, 13:16:07 »
Ovome je mesto na stripu.

Pajke, evo ponude... pokupi sve svoje stvari koje imaju ikakve veze sa fantastikom, a celina su, bez obzira da li su jedna ili x strana, bez obzira da li su i koliko objavljivane i prosledi mi... zainteresovan sam da to objavim.
Znak sagite ima neku sasvim drugu publiku nego sto su imali casopisi gde je to izvoprno stampano i cini mi se da nece smetati dodatna cigla u zidu protiv zaborava i anonimnosti...

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #58 on: 31-05-2004, 14:33:35 »
Pajke, strip ti je odlican, i sigurna sam da ga imam u jednom od svih stripova koje posedujem. Odmah sam ga zapapzila. Crtezi su sjajni. Steta da ne nastavis sa crtanjem. Evo ja sam za to da nastavis da crtas.
Sve nas zivot vuse u drugom pravcu, da ne kazem pravcima. I meni je sve teze naci vremena, strpljenja pa i motivacije da crtam. Cesto i tematike. A opet, veoma je vazno imati nesto sto zaista volis da radis, nesto za opustanje.
Bilja
----------------------------------------@

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #59 on: 31-05-2004, 14:38:50 »
Pa, ako mislis da moze ici onda ok.

Mogu sve to sto trazis skenirati i narezati ti na CD.U kojoj rezoluciji da skeniram? Da odradim Line Art sken u recimo 600dpi? Ne mogu se kladiti da ima mnooogo stripova koji imaju neke veze sa fantastikom ali naci ce se nesto.

Svojevremeno je u Gradini(i u Patagoniji prve dve epizode) izasao Wostokov i moj strip(Luna-po Velsovom romanu Prvi ljudi na mesecu) od 60ak strana. Trebao ga je u zasebnom albumu objaviti urednik Lavirinta ali za sada izgleda od toga nista. Malo je nadrealna atmosfera ali definitivno ima veze sa fantastikom.
Ako si zainteresovan mogu proveriti ima li nesto od tog projekta i eventualno ti proslediti taj strip ako nista ne bude od toga.

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #60 on: 31-05-2004, 14:52:58 »
Hvala Biljo, trebalo bi mi malo vremena da se vratim u stari feeling ali sigurno je da bih to voleo najvise na svetu(samo ako bih imao makar minimalne prihode od toga). Strip je ipak moja najveca ljubav. :)  :wink:

Boban

• 3
BILJA
« Reply #61 on: 31-05-2004, 18:48:59 »
U praksi, 600 dpi je dovoljno ukoliko ti je crtez ujednacenih debljina linije i ukoliko nije pretaman, ne u smislu crn, nego šrafirano preovladjujuce crn.
Ajde napravi to, pa cemo videti.
Posalji mi i taj veliki strip, mozda se i za to pronadje neko resenje.

Black Mamba

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #62 on: 31-05-2004, 20:09:48 »
wow, ovo je stvarno super, Pajke :)

keep it up!

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #63 on: 31-05-2004, 21:07:30 »

Hvala Biljo, trebalo bi mi malo vremena da se vratim u stari feeling ali sigurno je da bih to voleo najvise na svetu(samo ako bih imao makar minimalne prihode od toga). Strip je ipak moja najveca ljubav.  

I meni je strip velika ljubav (ne najveca ipak sam majka  :) ). Ali moja ce ostati samo za mene, izgleda. Mozda je tako i bolje.  :)

Sto se tebe tice, ljudima se u 90% slucajeva svidja to sto radis. Znaci, imas sanse da postanes profesionalac. I kazem, sto da ne? Ako ti je strip velika ljubav, utoliko bolje. Malo je onih koji mogu da zaradjuju od onog sto vole da rade.
Bilja

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #64 on: 01-06-2004, 08:36:42 »
Quote from: "Bilja"

Hvala Biljo, trebalo bi mi malo vremena da se vratim u stari feeling ali sigurno je da bih to voleo najvise na svetu(samo ako bih imao makar minimalne prihode od toga). Strip je ipak moja najveca ljubav.  

I meni je strip velika ljubav (ne najveca ipak sam majka  :) ). Ali moja ce ostati samo za mene, izgleda. Mozda je tako i bolje.  :)

Sto se tebe tice, ljudima se u 90% slucajeva svidja to sto radis. Znaci, imas sanse da postanes profesionalac. I kazem, sto da ne? Ako ti je strip velika ljubav, utoliko bolje. Malo je onih koji mogu da zaradjuju od onog sto vole da rade.

Istininu kazes Biljo, mozda u bliskoj buducnosti reorganizujem zivot. Mada, ta rec profesionalac...vise bih voleo da se ja nametnem sa svojim stripovima nego da ih radim po narudzbini(ista stvar je i sa tobom?)...ali to je na meni, zar ne?  :)

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #65 on: 01-06-2004, 08:41:34 »
Quote from: "Boban"
U praksi, 600 dpi je dovoljno ukoliko ti je crtez ujednacenih debljina linije i ukoliko nije pretaman, ne u smislu crn, nego šrafirano preovladjujuce crn.
Ajde napravi to, pa cemo videti.
Posalji mi i taj veliki strip, mozda se i za to pronadje neko resenje.

Neke od stripova ne mogu uopste naci, verovatno su mi originali kod Wostoka? Moram pogledati.
Mislim da ce sve biti ok sa line art skenom na 600dpi jer sam tako slao Wostokove radove mailom za Stripburger.
Koliko imam vremena da to sve spremim?
 :)

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #66 on: 01-06-2004, 08:42:36 »
Quote from: "Black Mamba"
wow, ovo je stvarno super, Pajke :)

keep it up!

Hvala, Mambo.  :)

detektiv Hamfri

• 4
  • 2
BILJA
« Reply #67 on: 27-06-2004, 13:35:46 »
Čao Pajke, pa rekao bi ti da mi pošalješ koji svoj strip kad več nudiš otkako sam dobio 100 MB na yahoo akauntu, ali neću, pošto imam prvo da pročitam Modesty Blaise, Petera Parkera, Space faimly Robinson, Bokko, Hevi metal jen dva tri i Tarzana. I reci svom zemljaku Wostoku od kojeg sam radio research za njegove radove, neka se ne sprda sa Diznijem, nek ide u kurac sa ovim najnovijim stripovima, bolje bi mu bilo da crta za Diznija da ga čitaju miljoni a ne ovo poslednje što radi. Phooey.

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #68 on: 28-06-2004, 08:55:02 »
Nemoj tako, taj najnoviji strip mu je omiljen.  :lol:  :wink:

detektiv Hamfri

• 4
  • 2
BILJA
« Reply #69 on: 28-06-2004, 18:07:35 »
Pre bih rekao da je Wostoku omiljeno kvazi parodirati svaki serijal koji ja baš taman počnem kolekcionirati. Ali prestar sam da bi se mi vulgarnosti dopadale. Osim toga, moji komplimenti velecenjenom, stripovi ti se čitaju do zadnje stranice i čitaoca ne ostavljaju ravnodušnim, samo tako nastavi Wostoče, deponijo moja, imam utisak da češ zalutati i u meni najdraže časopise (kao ovaj put recimo http://www.zmcomics.co.yu/arhiva/sv-272.htm#emigranti ). Đizs kuda ide ovaj svet, umesto da čitam klasike poput Barksovog Oodles of Oomph, morao sam ovo nači, phooey još jednom.  :lol:  :lol:

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #70 on: 29-06-2004, 08:16:34 »
hehe...

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #71 on: 01-07-2004, 09:26:23 »
Koga zanima, sad imam na sajtu i mini-galeriju muskih likova i mislim da sam se malo izvestila u crtanju misem (sad su mi manje vrckave linije).
http://www.nspoint.net/~bilja/comics5.html

Za celu galeriju link je

http://www.nspoint.net/~bilja/comicsfr.html
(vidi na Boys galeriji)
Bilja

E.T.

• 2
BILJA
« Reply #72 on: 01-07-2004, 15:24:44 »
galeriju muskih likova

Komsinka, gde se ti kreces kada vidjas samo ovako feminizirane muskarce?
Treba li ti model?

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #73 on: 02-07-2004, 07:38:52 »
Quote from: "E.T."
galeriju muskih likova

Komsinka, gde se ti kreces kada vidjas samo ovako feminizirane muskarce?
Treba li ti model?

E dovraga, a sto mi svi uvek isto napomenu!  :x  :x  :x
A bas sam izdvojila one najmanje feminizirane, a uz to je jedan radjen po (muskom i zivom) modelu.  :cry:

Nema mi druge, moracu da pocnem da uzimam modele. Komsija, kako ti ono izgledas?
Bilja

Pajke

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #74 on: 02-07-2004, 08:34:47 »
Mozda nas Bilja sve tako vidi!  :shock:

Paramecijum

• Guest
BILJA
« Reply #75 on: 02-07-2004, 08:50:07 »
To je cest slucaj u crtačkom svetu.
Setite se samo kako izgledaju Hermanove ženske; nijednu ne bi ni žaračem.

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #76 on: 02-07-2004, 09:40:56 »
Quote from: "Paramecijum"
To je cest slucaj u crtačkom svetu.
Setite se samo kako izgledaju Hermanove ženske; nijednu ne bi ni žaračem.

:lol:  :lol:  :lol:  Bas. Eto mi utehe, tako sjajan crtac, a nikako da nauci da nacrta zensko. Da su bar samo neugledne, nego uopste ne lice na zene. Ipak, najblize zeni mu je bila Cheril iz epizode Dzeremaje "Zamorce za vecnost". Skoro pa zgodna, osim jako krivih nogu. A tu je i Bilal, inace sjajan crtac, izuzev cinjenice da ume da nacrta samo jednu zensku (ali sa razlicitim nijansama CRVENE boje kose), koja, bar po meni, igleda ko transvestit. I oni koji znaju da nacrtaju nesto sto asocira na zensko, uglavnom crtaju Barbike, koje anatomski, nikako ne mogu da postoje (ako se izuzme Karleusa).
Al' cu se danas nagledati kiselog grozdja!!  :wink:

Salu na stranu, cinjenica je da svako od nas najbolje poznaje sopstveno telo. Dakle, sopstveni pol. Zato je uvek lakse crtati varijacije sebe samog, pa stoga najcesce likovi crtaca lice na samog autora. Ko ne veruje, neka proveri.

Mozda nas Bilja sve tako vidi!

To je umetnicka sloboda  :wink:
Bilja

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #77 on: 13-08-2004, 07:58:51 »
Ukoliko nekog zanima, postavila sam najnovije ilustracije na moj sajt u galeriju comics. Zbog slobodnije prirode istih, ilustracije ce na sajtu biti kratko vreme, a onda ih sklanjam.  :oops:  :oops:  :oops:
Bilja

Lurd

• 3
BILJA
« Reply #78 on: 13-08-2004, 18:17:55 »
Ja prešao sve, ali nisam našao nigde ništa "slobodnije".

Ako dozvoliš samo jednu malu opasku, amazonke su bile najprepoznatljivije po tome što su odsecale desnu dojku zbog lakšeg gadjanja lukom i strelom.
My trees...They have withered and died just like me.

Bilja

• 4
  • 3
BILJA
« Reply #79 on: 23-08-2004, 11:20:21 »
Ok, ilustracije su stajale na sajtu i duze nego sto sam planirala. Micem ih danas. I to bi bilo to.
Bye-bye, odoh ja i to bukvalno.
Bilja