"Talents/Knowledge/Skills. Zanima me kakvog slikara, vajara ili pisca, dobijemo kada odbacimo talenat a poseduje ostale dve navedene osobine? Ili je posedovanje prve neophodnost za postojanje druge dve? Ili sve tri mogu da egzistiraju samo zajedno?"
Dobiješ zanatliju. Ili profesionalca. Ili delo bez ličnog pečata. U svakom slučaju prolaznu tvorevinu koja može biti zanimljiva u trenutku kada se predstavi publici, ali brzo pada u zaborav. Napr. Nušić je za života dobio svega tri i po pozitivne kritike, bilo je mnogo popularnijih od njega, mnogo više hvaljenih, pa i onih pisaca gde su postojali redovi za predsave po njihovim tekstovima (napr. "Pantalone dole", koja je razbijala blagajne) a imena pisaca danas možemo naći samo u specijalizovanim, usko stručnim, udžbenicima istorije. Nušićev talenat da uoči, istakne, razradi karakterne mane i situacije čine ga savremenim i danas.
To ti je moje mišljnje.
Što se kratke priče tiče, ona može biti i bez imena likova, likova uopšte, bez događaja, čista impresija jednog trena, na primer. U tom smislu možemo posmatrati Andrićeve zapise od svega par rečenica, kao onaj o kovačnici koja ima ime "Tišina".
Tu smatram da je Albahari u drugom odeljku kod definisanja priče, novele ili romana, a pre svega kratke proze bio i jeste potpuno u pravu.
Dixi.