Author Topic: Unazad i Folder: Baba Vanga Case  (Read 29209 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

scallop

• 5
  • 3
Unazad i Folder: Baba Vanga Case
« on: 05-04-2017, 09:58:40 »
Samo da najavim da naslov topika počinje da liči na nešto.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
Re: Unazad i Folder: Baba Vanga Case
« Reply #1 on: 05-04-2017, 11:25:18 »
Računica je jednostavna. Ako svaki deseti post bude na ovom topiku, možda neću biti jedina žrtva Predsedničkih izbora 2017.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #2 on: 05-04-2017, 12:59:51 »
Opet je red na Baba Vangu. Budući da ću štampati ograničeni tiraž, do 50 primeraka, prihvataću samo pretplatu. Ako nađem štampara koji se ne bavi doštampavanjem i preprodajom.

Boban

• 3
« Reply #3 on: 05-04-2017, 13:11:15 »
Od doštampavanja i preprodaje ne možeš da se spaseš ako delo to zavređuje.
U protivnom, svejedno je...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #4 on: 05-04-2017, 13:20:44 »
Naći ću ja štampara koji nije podatan. Mrzim kad neko uzme kintu tamo gde ja ne uzmem.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #5 on: 05-04-2017, 13:22:32 »
Svaki štampar je potkupljiv, samo je pitanje cene...

Računaj da sam se prijavio... mislim, da kupim knjigu u pretplati. Cijena - prava sitnica, nadam se...
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #6 on: 05-04-2017, 13:27:49 »
Svaki štampar je potkupljiv, samo je pitanje cene...

Čim si to izjavio cena je skočila. Akhnaton se folira da je anarhista. Jedini anarhista na forumu sam ja. Štampaću ga u SAD, u junu, ako treba.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #7 on: 05-04-2017, 14:53:22 »
Jedina dobra strana sistema postovanja je što mi izjave tipa "drndam vunu draganu za gunju" daju prostor da se oglasim, odnosno dopunim.

Knjiga koja treba da poremeti sve pozicije i opozicije je na obzorju. Saznaćete dokle ide budalaština i odakle počinje pamet. Avantura Damjana Fileva je sudar sa samim sobom.

Boban

• 3
« Reply #8 on: 05-04-2017, 15:38:13 »
Možemo da napravimo eksperiment.
Treba mi 24 sata od trenutka kada uzmem štampani primerak u ruke da dobijem još koliko hoću takvih.
Trebalo bi mi nekoliko dana više da napravim verziju za koju ni sam ne bi bio siguran da li je prava.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #9 on: 05-04-2017, 16:46:55 »
Oduševljen sam. Znao sam da ti to možeš. Znam i šta ne možeš, ali bih voleo da možeš i da hoćeš.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #10 on: 05-04-2017, 18:32:22 »
Za razliku od tebe ja hoću da nešto što sam kuvao tri godine i pisao poslednja tri meseca objavim i naplatim. U inat svima koji veruju da honorar pisca nije više u kalkulaciji za knjigu.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #11 on: 05-04-2017, 19:27:55 »
Baš lepo. Radujem se...

hidden

• 4
  • 3
« Reply #12 on: 05-04-2017, 20:00:55 »
I veoma mi se dopada ideja ograničene štampe i direktne prodaje...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #13 on: 05-04-2017, 20:48:13 »
Srodna slika

Džek

• 4
  • 3
  • Instalater raznih šejtanluka.
« Reply #14 on: 05-04-2017, 23:05:59 »
Odlično, samo napred Scallope. Učestvujem, računaj me.
Moj imaginarni drug mi govori da sa tvojom glavom nešto nije u redu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #15 on: 05-04-2017, 23:14:55 »
Hvala. Ovo je Unazad. Iz zatrke. Kad drugi neće ili ne mogu bolje moram ja. Garantujem da će biti radovanja.

neomedjeni

• 3
« Reply #16 on: 06-04-2017, 07:57:05 »
Prijavljujem se za pretplatu.

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #17 on: 06-04-2017, 08:14:24 »
+1

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #18 on: 06-04-2017, 08:54:49 »
Baba Vanga kaže: prodato.  :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #19 on: 06-04-2017, 09:25:25 »
Baba Vanga slepa, pa ne vidi da je svoj primerak pošteno odradila.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #20 on: 06-04-2017, 09:42:22 »
Ne još  ;) 

scallop

• 5
  • 3
« Reply #21 on: 06-04-2017, 09:55:43 »
Šta čekamo? Da otperjam u Oklahomu i na Aljasku?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #22 on: 06-04-2017, 10:05:23 »

Posle čitajte Treće oko.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #24 on: 06-04-2017, 10:46:53 »
http://konkursiregiona.net/presing-izdavastvo-i-stampa/

Hvala, Aleksije. Ovo je dragocena informacija, a cena prava sitnica. Moj problem je što je Boban izjavio, a Mića potvrdio da je pisac nezaštićen i da se dan pošto knjiga izađe može generisati piratska produkcija. Ako se borimo za sređivanje države, možemo da se borimo i za sređivanje izdavaštva?

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #25 on: 06-04-2017, 11:27:26 »
Čovel je izdavač i uslužni štampar. I sam pisac i izuzetno korektan. Dovoljno mu je njegovih izdanja a nema distribuciju. To ti je štampaj i nosi. Ako hoćeš ISB i CIP moćže i to (povećava se cena) Ali, moraš odneti sređen i već prelomljen tekst, kao i naslovnu stranu, tada je cena koja je prikazna. Ako ne, on i to radi ali cena se malo povećava.
Meni je štampao par primeraka, za moju dušu, porudžbine primam :evil:  i cijena je prava sitnica. Samo što ništa nije SF.
Nadam se da ćeš se lako sa njim dogovoriti. Sve iradi (ako si pripremio) za dan dva. Preda ti i doviđenja. Kad treba još, samo ga pozoveš. Ne plaćaš ništa unapred, tek po obavljenom poslu (barem u mom slučaju). Pozovi ga i dogovori. Raspitaj se.
Mada sam te zbog poznatog razloga stavio na ignor, ne volim da vidim kako se mučiš.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #26 on: 06-04-2017, 11:32:28 »
Mda, denuncirao sam te da imaš ime i prezime.

Svakako ću imati u vidu Pressing.

дејан

• омнирелигиозни фанатични фундаменталиста
  • 4
  • 3
« Reply #27 on: 06-04-2017, 11:51:11 »
+1
...barcode never lies
FLA

Anomander Rejk

• 4
  • 3
  • Strah je ubica uma.
« Reply #28 on: 06-04-2017, 11:54:43 »
Meni je  Presing zaista odličnu naslovnu uradio, baš sam zadovoljan.
Princip jeste plati i tebi ide sav tiraž ( osim par primeraka ) , ali svesno sam to prihvatio, sam prodajem preko fejsbuka i interneta, više verujem sam sebi
nego knjižarama, a i uz njihovu ugradnju u cenu, faktički i ne bi bilo zarade .
Srećno s knjigom.
Tajno pišem zbirke po kućama...

Boban

• 3
« Reply #29 on: 06-04-2017, 12:19:00 »
Ali to što Presing nudi je vrlo jaka cena.
Pa u bilo kojoj fotokopirnici na veliko dobijaš 0,5 dinara po strani.
A korice su 20 dinara. Ja znam mesta gde korice rade za 13 dinara.
Naravno, često je tu kvalitet upitan, ali kome ne smeta fotokopirana knjiga, sa dobroizgledajućim koricama super je.
Mene duša boli što je "Magma" Mine Todorović najobičnija dronjava fotokopirana knjiga (kao i sva ostala sada njihova izdanja, da ne pominjem skrnavljenje Lazara Komarčića) koja se posle dva čitanja raspada, ali, kao što rekoh, ljudi uglavnom gledaju koricu i to im je dovoljno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #30 on: 06-04-2017, 12:31:12 »
Teško ćemo se razumeti dok se ne budemo razumeli.

Ovo je bitka da dobar pisac dobije dobru knjigu.

Da bi se to postiglo, pisac ne sme da se rve sa izdavačima, urednicima, lektorima i korektorima, štamparima, prodajom i svačim još.

Dobrom piscu treba dobar agent, čak i beta čitači treba da budu u njegovoj nadležnosti. Pa i sve ostalo. Možda onda ne budemo zagađeni slabim i nepismenim domaćim stvaralaštvom. Godinama kod nas "na krivome beda". Naravno, sasvim je moguće da sam loš pisac, ali tada ću sam biti kriv.

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #31 on: 06-04-2017, 14:43:03 »

+1

Ovaj, ja bih bio veoma rad da vidim da je moja prijava prepoznata i prihvaćena. Ako je potrebno da budem prenumerant - i to je ok.

Boban

• 3
« Reply #32 on: 06-04-2017, 14:48:20 »
eh, prodaju se knjige samo onih autora koji se sami i ekstremno angažuju oko toga.
Taj ideal da pisac samo napiše knjigu i onda drugi odrade za njega ostalo praktično ne postoji kod nas.
Ja sam prošle godine prodao (ne svojih, nego ukupno) oko 8000 knjiga. Vodim prilično detaljnu evidenciju pa mogu da upoređujem razne brojeve.
Od tih 8000 iz moje ruke je prodato 7500. Evo, sinoć sam idući nekim poslom po gradu prodao tri knjige Savamalaca. Delfi i Vulkan zajedno za mesec dana su mi prodali 3 Savamalca ukupno. Pare ću dobiti jednog dana, ove tri što sam ja prodao odradio sam na licu mesta i to za 50 dinara po primerku više nego što će mi biti plaćeno od književnih lanaca koji bi trebalo da se bave prodajom. Ali njih boli kurac za plasman mojih knjiga, oni su sazdani da nude samo svoje. I to je u redu. Ja prodajem svoje. Nema se tu šta mnogo više reći.
Prodaje se ono što se izlaže, nudi, protežira... nerealno je očekivati da će iko to da odrađuje za nas.
Istina je da dobar agent može da odradi svašta, ali Srbija nema dobre agente, a dobri agenti svakako uzimaju ogroman procenat za sebe i najviše vole neafirmisane pisce koji su mrtvi pa otkupe sva prava od naslednika za smešne pare. Zašto Šveđanin Stieg Larsson nije stekao svetsku slavu za života? Pa niko nije hteo da radi posao za njega. Čim je umro i čim su se dobri agenti dočepali kompletnih prava na njegovo delo, najednom je postao svetski poznat. Zašto to nije moglo za njegovog života? Pa zato što niko nije hteo da odrađuje posao za njega za procenat. Evo kako su se zajebali sa Roulingovom; uložili su milione u nju, napravili mega-extra hit od nje, a ona ih je sve razjurila kad su joj istekli petogodišnji ugovori. Ne vole to agenti, a ni izdavačke kuće. Ne vole ni na Zapadu gde su i mrvice od ovakvih uspeha astronomske cifre, a kamoli kod nas kada realno tek niži jednocifreni broj ljudi može da živi od pisanja.
Onaj ko nije spreman da se bavi svojom knjigom, da pravi promocije, da je nosi i tutka svima u ruke u svakoj prilici, nema šanse da zabeleži prodaju.
Postoje ljudi koji su odustali od sistema i velikih brojeva; recimo, SF pisac Oliver iz Zaječara ima deset izdatih knjiga od kojih većina nije ni zavedena u Narodnoj biblioteci, niti se može igde kupiti osim kod njega. U ovom trenutku i ovim okolnostima jasno je da on nema nikakvu prođu niti prosperitet, ali ne znamo za 50 ili 100 godina ko će od nas uopšte biti zapamćen u srpskoj literaturi. OK, neko živi za sadašnjost, nego za večnost, a neko se klacka između ta dva sa velikim šansama da ne dosegne nijedno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #33 on: 06-04-2017, 14:50:51 »
Hiperhik, ako administrator sve ne obriše, tu je. Hik!  xdrinka

scallop

• 5
  • 3
« Reply #34 on: 06-04-2017, 15:04:12 »

Istina je da dobar agent može da odradi svašta, ali Srbija nema dobre agente, a dobri agenti svakako uzimaju ogroman procenat za sebe

Uglavnom pišemo isto. Moraš da priznaš da između "ogroman procenat" agenata i kad ti izdavač ne plati ništa postoji značajna razlika. Nikada nisam odbio učešće na promocijama, ali i te promocije sam morao da organizujem sam. Da bude još gore, suočavam se sa negativnom reakcijom onih koji bi morali da me podrže.

Šta misliš da sad radim na forumu? Izboksovaću tih 50 primeraka u pretplati. Naravno, čudiću se muku onih koje sam uvek podržavao i kao pisce i kao ljude. Valjda im je neprijatno.

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #35 on: 06-04-2017, 18:45:51 »
Hiperhik, ako administrator sve ne obriše, tu je. Hik!  xdrinka

xcheers

scallop

• 5
  • 3
« Reply #36 on: 07-04-2017, 08:37:49 »
Upropasti mi roman svetska politika. :x :x :x
Odnosno US - Rus se usra.

Sad roman brani samo jedna i po rečenica:

Sledećeg dana se Predsednik sa nekim nagodio. Prevagnuo je mir u kući.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #37 on: 07-04-2017, 16:46:08 »
Mada neki smatraju da je kulinarstvo u literaturi zamazivanje očiju, ponekad je važno da kafana BOILLING POINT nije pretvorila u EVAPORATED, pa se dogodilo nešto što je odmah preokrenulo priču.

ALEKSIJE D.

• 3
« Reply #38 on: 07-04-2017, 16:54:31 »
U jeee! :shock:
A koga to pa interesuje?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #39 on: 07-04-2017, 17:04:50 »
Naravno, nikog.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #40 on: 08-04-2017, 13:21:53 »
Izgleda da sam rešio i sadržinu za Folder: Baba Vanga Case. Ukupno je, valjda, nešto manje od 300 strana. Nedostaje naslovnica, ali nema šanse da pozivam. Kad sam prošli put to uradio, odjebao me je najpoželjniji ilustrator. Zbog toga što sam pozvao, a nisam GA pozvao.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #41 on: 09-04-2017, 08:28:26 »

Naravno, često je tu kvalitet upitan, ali kome ne smeta fotokopirana knjiga, sa dobroizgledajućim koricama super je.
Mene duša boli što je "Magma" Mine Todorović najobičnija dronjava fotokopirana knjiga (kao i sva ostala sada njihova izdanja, da ne pominjem skrnavljenje Lazara Komarčića) koja se posle dva čitanja raspada, ali, kao što rekoh, ljudi uglavnom gledaju koricu i to im je dovoljno.

Meni je sve važno. Ako verujem da je rukopis dobar, moram da očekujem da će i knjiga biti takva. I ljudi koji učestvuju u procesu.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #42 on: 09-04-2017, 12:48:11 »
Od mene sada samo kratko - imao sam veliko zadovoljstvo da budem među beta čitaocima ovoga dela. Dok pisac ne proglasi konkretnije datume (a nadam se da hoće), ja bih da proglasim da ne pamtim da sam ovoliko uživao u nekom domaćem delu, još od Anđela na kocki šećera, mada ima tu još dela ali računam da su svi koji su hteli da me optuže za šlihtanje do sada to uradili, nema potrebe dalje da nabrajam.

Zabavno je, dinamično, izuzetno promišljeno i ni u jednom trenutku vas ne zamara nepotrebnim detaljima. Slojevitost priče je posebna kategorija - od obračunavanja sa terijom žanra, preko društvene kritike i složenih odnosa među junacima, delo je prilagođeno svim tipovima čitalaca i šta god da pronađete u njemu, punokrvni SF vas neće zaobići.

A ključna stvar je to što je delo koncipirano tako da ne robuje ničemu, pa čak ni tradicionalnoj strukturi...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #43 on: 09-04-2017, 12:59:54 »
Hvala što si priznao. Sad, ako te ne ubiju - preživećeš.

Boban

• 3
« Reply #44 on: 09-04-2017, 13:21:43 »
aaa, dakle, tako to ide...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #45 on: 09-04-2017, 13:26:59 »
Petoro koje je čitalo, petorica koji bi čitali. Još dvoje pa tuce. Razbijam!

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #46 on: 09-04-2017, 14:37:06 »
Još jedan pa tuce. Ja sam se već prijavio u pecaroškoj prepisci, ne znam zašto nisam uračunat.
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #47 on: 10-04-2017, 11:38:41 »
Još jedan pa tuce. Ja sam se već prijavio u pecaroškoj prepisci, ne znam zašto nisam uračunat.

Petrohemije, ti si uračunat skoro kao niko drugi. Plaćali su meni knjige i parmezanom, a sa tobom ću lako. Računaću i sa kolačima. :|

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
    • Hronika mačjeg škrabala
« Reply #48 on: 10-04-2017, 11:54:06 »
Računaj i mene.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #49 on: 10-04-2017, 12:02:26 »

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #50 on: 10-04-2017, 12:52:58 »

Petrohemije, ti si uračunat skoro kao niko drugi. Plaćali su meni knjige i parmezanom, a sa tobom ću lako. Računaću i sa kolačima. :|
Nisam Petrohemije al' sam blizu. Što se tiče knjige, tu imam neke principe, te je moram platiti novcem, a recimo neku posvetu ili potpis, u robi  
Crvena zvezda je Srbija, što je rekao Aleksandar Vučić, koji ne krije da je navijač Crvene zvezde... Rekao mi je, Terza, kad je jaka Zvezda, jaka je i Srbija!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #51 on: 10-04-2017, 13:00:37 »

Nisam Petrohemije al' sam blizu. Što se tiče knjige, tu imam neke principe, te je moram platiti novcem, a recimo neku posvetu ili potpis, u robi  

Fala Bogu nepismenost mi još nisu prikačili. Robujem robi. :lol:

Boban

• 3
« Reply #52 on: 10-04-2017, 13:14:26 »
čokanjče kakve dobre rakije otvara sva vrata...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #53 on: 10-04-2017, 13:25:25 »
čokanjče kakve dobre rakije otvara sva vrata...

Čokanjče kakve rakije otvara sva dobra vrata?

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #54 on: 10-04-2017, 14:04:53 »

Fala Bogu nepismenost mi još nisu prikačili. Robujem robi.
Razumemo se, zato i kažem sa sam blizu, tačnije odmah pored

scallop

• 5
  • 3
« Reply #55 on: 10-04-2017, 20:55:13 »
Malo mi je domučilo. Moja priča možda nije istinitija, ali je sigurno lepša od ove koju živimo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #56 on: 12-04-2017, 13:14:34 »
Malo sam zapostavio sopstvenu knjigu. Mračna strana je vrlo efikasna.
Roman UNAZAD je apsurdno optimistična priča u svetu gde živimo. Potpuno je nevažno hoće li je ko kupiti, ali je bilo važno da je napišem. Ako ne pokažete gde stojite, svašta vam se kasnije može pripisati.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #57 on: 13-04-2017, 09:00:34 »
Juče sam pomenuo motivaciju, jer bez nje dobra knjiga ne postoji, a do večeri se priča o motivaciji prenela na temu "Šta jeste, a šta nije".
Tamo se tema izvitoprila u muško-ženska natezanja, a ja sam najavio priču o značaju okruženja za priču. Pa, dok se tamo počisti, a nadam se da će Boban izvući i neke uši, pozajmiću iz UNAZAD deo priče koji pokazuje na koji način je okruženje važno.

„Dva sata si ovde.“
„Gledam i divlje persimone. Nisam znao da ni drvo ne može samo. Kao, ne zna se koji oprašuje, a koji zameće plod. Znaš, odneo sam kući seme. Nikla su tri. Jedno je imalo široke listove, a dva malo uže...“
„Prepoznao si? Koji zameće plod?“
„Ne znam. Upravo razmišljam o tome. Nikad nemam vremena da shvatim, a ovde vidim koji od njih imaju plod, ali ne vidim lišće. Opalo je. Uvek omašim nešto.“
Prvi put u životu, a nije imao kratak život i premalo ljubavi za biljke, Itan se upiljio u tri stabla. Stvarno, persimoni se žute, ali nema lišća, pomislio je. Palo mu je napamet da Damjan ne govori o drveću nego o nečem drugom i upao u kovitlac.
Sat kasnije dovezla se Sena sa Milom. Strpali su ih u kola i odvezli kući.
„Itane, šta ti je sad mađijao?“, ptala je Sena.
A pričali su o tome da mora da bude i prvih i drugih, da kad nema drugih, prvi postaje jedini i da jedini ne može da ima ploda, lep, okrugao i žut. Itan je bio ubeđen da su se složili i da razgovor nije bio uobičajeni nesporazum oko prednosti i nedostataka kapitalizma. Ustvari, pričao mu je o svetu i jalovosti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #58 on: 13-04-2017, 17:25:14 »
Dok se na FB postepeno bude ,a ZS još spava, što je značajna razlika, posvetiću se bezočnoj samopromociji romana UNAZAD. Bezveze je da sam zastao na 13 očekivanih čitalaca, da ne pominjem da su svi već čitali moje knjige. Roman je o klipanu koji je čitavog života uspevao da se zajebe, pa zaključio da može još jednom. Veza sa Baba Vangom je što je bacala piljke sa njegovim ocem, naravno, u doba kad nije bila slepa i nije ništa prorokovala.

Boban

• 3
« Reply #59 on: 13-04-2017, 20:59:28 »
Moram priznati da su tvoje zamisli zanimljive, a likovi dobro postavljeni.
Ali ima li akcije u romanu?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #60 on: 13-04-2017, 21:11:26 »
Jel' se važi ako su protagonistu kidnapovali krajem prvog poglavlja, a pronašli ga u pretposlednjem?

Boban

• 3
« Reply #61 on: 13-04-2017, 21:22:06 »
Ne, ako se radnja bavi pokušajima da se njegovom senilnom bogatom ujaku objasni da ima sestru i dete i da treba da plati otkup.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #62 on: 13-04-2017, 21:26:36 »
Nisi mogao gore da zamisliš. A da prebrojim ko je pobio više likova u svojim knjigama?

hidden

• 4
  • 3
« Reply #63 on: 13-04-2017, 21:29:02 »
Kad je akcija u pitanju, spram ovog romana Matrix je lagana ljubavna priča...

Boban

• 3
« Reply #64 on: 13-04-2017, 21:29:40 »
Asimov ubija milijarde a ne prikaže niti jedan udarac. Sede u sobi i palamude a oko njih carstva izumiru.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #65 on: 13-04-2017, 21:40:02 »
Onda ništa. Neubedljiv sam. Uzgred, čini mi se da sam rešio naslovnicu. Imam malu ispravku od cca. jedne strane i gotovo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #66 on: 13-04-2017, 22:25:19 »
Rekoh li ti ja, hiddene, da je Boban tvrd ko brazilijski orah. Ništa bez leša i DNK. Dođe mi da ucmekam još nekoliko komada.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #67 on: 13-04-2017, 22:44:01 »
A da ucmekaš Bobana (i detaljno to opišeš)? Možda bi to bilo dovoljno.  :lol:
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #68 on: 13-04-2017, 23:03:20 »
Nije dobio ulogu. Mnogo se premišlja, da li da kidne ili da utekne. Ne bih mogao, on je enemy mine. Gde da nađem drugog posle 35 godina?

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #69 on: 13-04-2017, 23:26:10 »
Boban je rudnik?  :lol:  Doduše, stoji, kad se navikneš na jednog, teško bi sad našao drugog.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #70 on: 13-04-2017, 23:30:06 »
Boban je rudnik?  :lol:  Doduše, stoji, kad se navikneš na jednog, teško bi sad našao drugog.

Žuriš, Angel. http://www.imdb.com/title/tt0089092/  Bolji je od većine drugih.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #71 on: 13-04-2017, 23:34:41 »
Na taj film sam mislila. Kod nas je preveden kao Neprijateljski rudnik. Divan film.
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #72 on: 13-04-2017, 23:36:11 »
Na taj film sam mislila. Kod nas je preveden kao Neprijateljski rudnik. Divan film.

xrofl xrofl xrofl xrofl xrofl

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #73 on: 13-04-2017, 23:38:36 »
Nisam ja prevodila, časna reč.  :lol:
We're all mad here.

Boban

• 3
« Reply #74 on: 13-04-2017, 23:40:03 »

tebi ništa ne verujem jer duguješ skalopu više nego što ćeš ikad moći da vratiš.
Znajući dotičnog, ne očekujem više od nekoliko stotina pređenih metara u romanu i možda 2-3 mrtva.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #75 on: 13-04-2017, 23:45:47 »
Po neku kintu da grešiš abnormalno.

Boban

• 3
« Reply #76 on: 13-04-2017, 23:53:31 »
Evo, ako u toj knjizi u nastajanju ima akcije više nego što ja očekujem, ja ću ti odštampati knjigu.
Ne treba ništa da platiš. Doduše, nećeš ni dobiti pare; samo autorske primerke.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #77 on: 13-04-2017, 23:55:07 »
Evo, daš kintu po kilometru i ja sam namiren za sve što mi nisi platio.

Boban

• 3
« Reply #78 on: 13-04-2017, 23:56:35 »
ne dajem pare, samo autorske primerke...

hidden

• 4
  • 3
« Reply #79 on: 13-04-2017, 23:59:09 »

tebi ništa ne verujem jer duguješ skalopu više nego što ćeš ikad moći da vratiš.
Znajući dotičnog, ne očekujem više od nekoliko stotina pređenih metara u romanu i možda 2-3 mrtva.

Bez želje da se bavim neverovanjima, predložiću ono u šta se veruje, pa makar bilo i napredno prelistavanje (tako li se zvaše?). Pršti od akcije, a bogami ima i mrtvih...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #80 on: 14-04-2017, 00:03:34 »
Onda smo se dogovorili. Ne umeš da se kladiš, ne umeš da platiš, ne bi znao ni da navedeš moju knjigu gde se prelazi "par stotina metara". Izgleda da mi promovišeš knjigu koju ću sam štampati i sam prodati. To je tako velikodušno od tebe. Bre, izazivam te, a ti razmišljaš kako da pobegneš. Sav si ko junak svojih priča.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #81 on: 14-04-2017, 00:07:07 »
Ljudi čekaju da pokažeš "loptice", kako bi rekla Angel, a ti ništa.

Boban

• 3
« Reply #82 on: 14-04-2017, 01:54:10 »
Zaboravljaš da od svih knjiga koje su ti štampane, ona koju sam ja izdao ima najveći tiraž.
Ovu tvoju novu knjigu možeš da prodaš u nekom nižem dvocifrenom broju komada. Takvo je vreme.
Ja mogu da je prodam više, ma kako retardiran za prodaju bio.
Moja ponuda je elementarno jednostavno: ja ću da ti izdam knjigu, a to ne treba da platiš. Zauzvrat, pustićeš me da je prodajem koliko uzmognem i da se bogatim dok se ne zagrcnem. A ti ćeš dobiti neku količinu autorskih primeraka i to je otprilike to. Ako ti treba više, to ćeš moći da kupiš s popustom 50%. Tako nekako ja vidim ovaj slučaj. Naravno, ukoliko se u knjizi uopšte nešto dešava, ima jurnjave i leševa.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #83 on: 14-04-2017, 08:04:42 »
Postaje napeto. To be or not to be leševi. Možda je i ja naručim...  :)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #84 on: 14-04-2017, 08:10:35 »
Sad, ako ti ne smeta brza radnja i jedna grozna smrt...

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #85 on: 14-04-2017, 08:15:09 »
Sad, ako ti ne smeta brza radnja i jedna grozna smrt...
pa gledaj, boban je bacio bubu na sagiti da je roman dosadan i da se sve odvija u jednoj prostoriji. relacija: soba-vece. kud ćeš gore od toga? ja priželjkujem da je to jedna obična laž i da je istina sasvim drugačija...:)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #86 on: 14-04-2017, 08:30:44 »
Nije lako napisati roman u kom se sve odvija u jednoj sobi, ali rezulzat može da bude neočekivano dobar, bez da se iko upiški ili ukaki.
Ipak, Scallopova knjiga nije od tih, ima mnogo akcije i malo šta se dešava u sobama.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #87 on: 14-04-2017, 08:34:35 »
Nije lako napisati roman u kom se sve odvija u jednoj sobi, ali rezulzat može da bude neočekivano dobar, bez da se iko upiški ili ukaki.

slažem se u potpunosti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #88 on: 14-04-2017, 09:38:09 »
Eh, Bobane, ja se napinjem da od od knjigovesca ponovo napravim knjigopisca, a ti bi da se bacamo ko Drevni s krova Hitroua, pardon, s mosta. Ništa ni od opklade da od gomile neistina napravim hrpu kinti. Brišeš ko neimenovani iz Mramorka. Iz svega, ja dobio još jednog pretplatnika, a ti ništa. Zrno po Zrno... Sledeće nedelje ćemo u štampu, samo da Uroš skrši jaje, odnosno, prelom. Imam ja ponudu za štampu, jedino si mi ti nekako bolji, ali i to će nestati.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #89 on: 14-04-2017, 09:49:58 »
Ipak, Scallopova knjiga nije od tih, ima mnogo akcije i malo šta se dešava u sobama.

Namah mi pade na um roman, koji je mnogo uspešno ekranizovan, The Man from Earth, Džeroma Biksbija. Moram da ubacim.
Cela radnja u jednoj sobi, sa nekoliko likova. Kako radnja odmiće, postaje sve napetije. Na kraju, čitaoc (u mom slučaju - gledaoc) ostaje zadovoljan uprkos pitanju koje se nameće tokom cele radnje i ostaje da visi.

Odlično izvedeno a niko nikoga ne hvata za gušu niti ga lišava života. Pijuckaju, meze, protagonista trtlja a antagonisti, sa kojima se gledaoc radije indentifikuje, pitaju, sumnjaju i vrebaju šupljine u trtljaniji.

http://www.imdb.com/title/tt0756683/?ref_=nm_flmg_wr_2

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #90 on: 14-04-2017, 09:51:47 »

Namah mi pade na um roman, koji je mnogo uspešno ekranizovan, The Man from Earth, Džeroma Biksbija. Moram da ubacim.
Cela radnja u jednoj sobi, sa nekoliko likova. Kako radnja odmiće, postaje sve napetije. Na kraju, čitaoc (u mom slučaju - gledaoc) ostaje zadovoljan uprkos pitanju koje se nameće tokom cele radnje i ostaje da visi.

Odlično izvedeno a niko nikoga ne hvata za gušu niti ga lišava života. Pijuckaju, meze, protagonista trtlja a antagonisti, sa kojima se gledaoc radije indentifikuje, pitaju, sumnjaju i vrebaju šupljine u trtljaniji.

ćemo to da pogledamo...:)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #91 on: 14-04-2017, 09:58:40 »
Kimura, kud pomenu jednu sobu! Odmah se navataše jednosobisti. Jel' vi to minirate moju knjigu? Haj'te otvorite jednosobnu TEORIJU I PRAKSU, ko muško-ženske likove, pa tamo skupite "Dvanaest gnevnih ljudi".

hidden

• 4
  • 3
« Reply #92 on: 14-04-2017, 09:59:56 »

Podsetio si me sad šta ću da repriziram! Oooodličan film...

Džek

• 4
  • 3
« Reply #93 on: 14-04-2017, 10:01:47 »
Pogledao sam ga tri puta do sada a mogao bih još. Sumnjam da je prevedeno, rado bih i pročitao, kao udžbenik za dijaloge.

Ups, sad videh. Oprosti Scallope.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #94 on: 14-04-2017, 10:10:40 »
Moram unazad na UNAZAD. Svi moji likovi otkako znam za pisanje, vode bitku da izađu iz "sobe" u koju su zatvoreni. Negde napolju može da se sedne, da se gricka trava, gledaju persimoni, osmatra susedno brdo gde trava izgleda zelenija. Moja knjiga, u svim njenim delovima je priča o čoveku koji je još jednom, pa još jednom, odlučio da izađe iz sobe u koju je zatvoren po svaku cenu.

Boban

• 3
« Reply #95 on: 14-04-2017, 14:25:35 »
Eh, Bobane, ja se napinjem da od od knjigovesca ponovo napravim knjigopisca, a ti bi da se bacamo ko Drevni s krova Hitroua, pardon, s mosta. Ništa ni od opklade da od gomile neistina napravim hrpu kinti. Brišeš ko neimenovani iz Mramorka. Iz svega, ja dobio još jednog pretplatnika, a ti ništa. Zrno po Zrno... Sledeće nedelje ćemo u štampu, samo da Uroš skrši jaje, odnosno, prelom. Imam ja ponudu za štampu, jedino si mi ti nekako bolji, ali i to će nestati.

Dakle, ti  vidiš moje krajnje domete u svojim delima da budem spoljni momak?
Tjah... nema veze. Upiši me u pretplatnike za jedan primerak.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #96 on: 14-04-2017, 14:39:16 »

Dakle, ti  vidiš moje krajnje domete u svojim delima da budem spoljni momak?

Upravo suprotno. Ti mene želiš da vidiš kao robu koju ćeš dati u promet, a to je jedino šta ne smem da dozvolim. I zbog tebe. Sad, neki drugi putevi nisu lakši, ali ću ih napraviti.

Boban

• 3
« Reply #97 on: 14-04-2017, 15:14:40 »
Vidi, ja sam prošle godine (imam detaljnu evidenciju u dobijenu i potrošenu paru) napravio prometa oko 2.2 miliona dinara; od toga je manje od 50 hiljada na knjigama domaćih autora.
Zar ti zaista misliš da ja domaće autore posmatram kao robu od koje se može zaraditi?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #98 on: 14-04-2017, 15:51:18 »
Imam beskrajno poverenje u tvoje brojke. To znači da si prodao 100 domaćih knjiga što je mizerno. Ne vredi truda. Ti si dobročinitelj.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #99 on: 14-04-2017, 19:43:01 »
Na žalost, Boban je u pravu. Od domaćih autora se prodaju Selimović, Mika Antić, Krleža i Andrić, ali samo ako je u kompletu (eventualno posebno odu "Znakovi pored puta). Sve ostalo je mizerno i žalosno. Prolaze Mir Jam i Marija Jurić Zagorka, ali to je već priča za sebe.

Tako stoje stvari, dragi moj Scallope.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #100 on: 14-04-2017, 19:53:02 »
Vas dvojica ste najbolji poznavaoci trgovine knjigama. Moje je da prokopam put za one koji dolaze. Kako Zagorka? Poslednji put kad sam prolazio ispod njenog prozora na Dolcu, bila je dibidus mrtva pa mi se izjalovilo da je upoznam.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #101 on: 14-04-2017, 20:17:24 »
Ne znam kako je ona, ali znam da njene knjige prodajem.
Ti znaš da bih ja mnogo više voleo da prodajem Tebe, Bobana, Džeka i Anomandera, ali nije tako.

Jebiga, zakoni tržišta....

scallop

• 5
  • 3
« Reply #102 on: 14-04-2017, 20:30:20 »
Otkud ti moje knjige?

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #103 on: 14-04-2017, 20:31:12 »
Od Laze. A šta si ti mislio?

(Edit) : A ima i nešto od Bobana....

scallop

• 5
  • 3
« Reply #104 on: 14-04-2017, 20:37:25 »
Pored Lagune i Vulkana vi mu dođete kao... Tortuga? Prodajete tuđe knjige? Odakle ti Džekove knjige? Pitao bih i za Aanomandera, ali ko zna.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #105 on: 14-04-2017, 20:39:21 »
Hahhah... Svašta bi ti hteo da znaš.... A šta ćemo sa piratskim tajnama?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #106 on: 14-04-2017, 20:40:29 »
A da ja vama pošaljem policiju, baš su naoštreni da nešto urade.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #107 on: 14-04-2017, 20:42:07 »
E, jesi nezgodan....

scallop

• 5
  • 3
« Reply #108 on: 14-04-2017, 20:45:16 »
Sa lopovima nema druge politike.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #109 on: 14-04-2017, 20:46:12 »
Politika? To je zavera protiv slobode pisane reči!

scallop

• 5
  • 3
« Reply #110 on: 14-04-2017, 20:50:11 »
Samo postupak protiv pljačke pisane reči. Imamo do sada snimljeno sijaset vaših hvalisanja o zloupotrebi željnih da objave svoje radove.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #111 on: 14-04-2017, 20:53:13 »
Ja ne objavljujem nikoga i ništa. Ja sam prodavac knjiga i ništa preko toga.
Moji načini nabavke se nikoga, pa ni tebe, ne tiču.
Što se tiče policije i državnih organa, njima ću sve prikazati crno na belo.

Toliko o tome, dragi moj učitelju.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #112 on: 14-04-2017, 21:00:58 »
Moj advokat kaže da imam slučaj. Dok zec dokaže da nije tele odoše jaja.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #113 on: 14-04-2017, 21:03:10 »
Moj advokat je bolji od tvog, veruj mi na reč.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #114 on: 14-04-2017, 21:06:52 »
Verujem. Odmah posle Uskrsa kršimo jaja.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #115 on: 14-04-2017, 21:08:03 »
Usput povećavamo posetu topiku. Srećno ti bilo sa novom knjigom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #116 on: 14-04-2017, 21:11:38 »
Znam. Nemaju šta drugo da vide.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #117 on: 15-04-2017, 13:44:15 »
Hoće li moći da se virne u naslovnu, pre štampe?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #118 on: 15-04-2017, 13:57:09 »
Čim ispadne iz mojih ruku, sve počne da se usporava. Jebeš kinetiku i inerciju kad ima džombi na putu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #119 on: 15-04-2017, 21:48:51 »
Večeras sam gledao film The Truth (2015). Liči mi u nekim delovima na UNAZAD, samo je moja priča SF.

Boban

• 3
« Reply #120 on: 15-04-2017, 21:50:40 »
Eto, sad ćeš na spisku svojih greha morati da dodaš i plagijatorstvo.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #121 on: 15-04-2017, 21:51:43 »
Znao sam da ćeš da me podržiš. :lol:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #122 on: 17-04-2017, 08:20:57 »
Sad moram da ukradem čitača za prelom na papiru. Nikad kraja mojim zločinima.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #123 on: 17-04-2017, 13:33:16 »
Našao sam čitača koja je mesec dana osvežavala ganglije izvan Srbije. Prevario sam je da će joj biti zadovoljstvo da traži slovne greške.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #124 on: 17-04-2017, 20:52:27 »
Večeras u 22h na Fox Movies film "Lucky number Slevin". Ne znam kako mi se ufuljao u roman, pa ću ga ponovo pogledati. Možda shvatim.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #125 on: 17-04-2017, 22:20:40 »
Slevin zaslužuje reprizu, ako ne zbog Skalopa, onda zbog prelepe, neponovljive, Lucy Liu. 

scallop

• 5
  • 3
« Reply #126 on: 17-04-2017, 22:26:19 »
Ti ko Kimura. Ja o filmu, Hartnet i Vilis igraju maestralno, a ti o ženskom liku.

Petronije

• 4
  • 3
« Reply #127 on: 17-04-2017, 22:31:09 »
Retko koja ženska glumica svojom pojavom ostavlja na mene takav utisak kao Lusy, u stvari ni jedna. Čak i sada, vidno starija, u seriji Elementary, me potpuno opčini kada se pojavi, nemam pojma zašto. Dobri su i Vilis i Harnet, i Ben Kingsli, i Frimen, ali...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #128 on: 17-04-2017, 22:48:01 »
Nemam primedbe na Lucy. Imam i za. Ovde pričam o velikim i malim udicama.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #129 on: 18-04-2017, 13:17:21 »
I treće pitanje, jer Slevin reče da se uvek broji do tri:

Ako se moja knjiga toliko napada pre nego što izađe, da li to znači da ne valja ili da je dobra?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #130 on: 18-04-2017, 14:10:00 »
Napadaju ljudi koji nisu čitali. Zaključak se sam nameće.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #131 on: 18-04-2017, 14:30:59 »
Nemam ja problem sa onima koji su moja dela ranije čitali. Već su se prijavili da bi opet. Imam problem sa onima koji žele da ne budem čitan. Koja vajda od toga?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #132 on: 20-04-2017, 16:28:30 »
Stigao nam prvi prelom. Ukupno 375 strana. Ukoliko se neko predomislio nema problema.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #133 on: 24-04-2017, 14:19:57 »
Završio sa redakcijom preloma. Još nekoliko dana pa ćemo imati knjigu.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #134 on: 24-04-2017, 14:48:35 »
Zna li se ko je izdavač?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #135 on: 24-04-2017, 15:01:49 »
Zna li se ko je izdavač?

Zna se.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #136 on: 25-04-2017, 14:34:06 »
Više ništa ne zavisi od mene.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #137 on: 29-04-2017, 18:56:32 »
Moguće je da nekome izgleda kao da tuđi otpor podstiče izdanje mog romana UNAZAD ali to nije tačno. Roman ide unazad ka svojoj štampanoj formi uprkos naporima da bude ometen. Jednostavno, potreba da nastane je jača. Za nedelju dana biće toliko blizu da će početi da zagreva okolinu. Oni koji su imali poverenja neće biti zaboravljeni.

Boban

• 3
« Reply #138 on: 29-04-2017, 19:30:41 »
Ja samo ne vidim gde ti vidiš ometanje.
Ponudio sam ti da budem izdavač te knjige i oduvao si me.
Ne bi trebalo ništa da platiš sem primerke koje želiš a premašuju autorsku količinu.
Ako postignemo dobru prodavanost čak bi mogao da računaš i na honorar.
Ja jesam mali izdavač, i ne baš najzgodnija osoba za saradnju, ali želim da verujem da sve što radim ipak nije bezvredno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #139 on: 29-04-2017, 19:44:55 »
Ako ja vidim ometanje, onda je - ometanje. Ko je postavljao pitanja da li je glavni lik prešao više od sto metara? Ko je posumnjao da u romanu ima radnje uopšte? Tebi je potrebno ozbiljno preispitivanje sopstvenog odnosa prema domaćoj fantastici da bi se bilo šta pokrenulo dalje. Ispalo je da su me Lillit i Ana obmanuli da možeš drugačije sa radionicom. Opet je u ćorsokaku i to je tvoje delo. Ili si vrh domaće fantastike ili si marginalac. Tvoje je da odlučiš, a ja sam uvek bio za podršku.

Boban

• 3
« Reply #140 on: 29-04-2017, 23:55:45 »
Ako ti zaista tako vidiš stvari, onda ja nemam više šta da kažem na tu temu.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #141 on: 30-04-2017, 00:56:02 »
Ova prepiska ne služi nikome na čast. Sve se to moglo rešiti uz pivo, a ne palamuditi po forumu. Ne stajem ni na čiju stranu, ali je grehota Božija da Boban ne bude izdavač Radmilu. Šta se iza brda valja me ne zanima, govorim u ime konzumenta koji je još kao maloletnik čekao Sirijus na trafici. Bez podguznih i speloloških namera koje svakako prezirem, zborim ono što svaki (matori) ljubitelj SF-a priželjkuje -  Radmilo i Boban udaraju simbiozom!

Da krenem od sebe. Imam materijal i pitam se ko da me objavi? Izdavač koji će mi dati 10 odsto tiraža na ime autorskih primeraka ili izdavač koji će mi uzeti 300 evra pa će mi dati pola tiraža da ise drndam sa prodajom preko mreže i izvadim pare? Kada se saberem i oduzmem, dođem na isto. A to "dođe mi na isto" uzrokuje kod mene debelu qurtzobolju, koja opet zahteva Kafetin od 120 din po pakovanju da smiri pitona. Pisanje nije biznis, nego potreba i zadovoljstvo. 

Uzgred, moje Okno K- 14, Azra prevedeno je na engleski i portugalski, a italijano prevod je u toku. Nameće mi se i na francuski, biće i to, i niko ne spominje pare pa ni centa. Opet, pare se ne nose na onaj svet, nosi se nešto vrednije od šake cifri na monitoru e - bankinga.

Da smirim sopstvenu trtljaniju - neka me objavi ko hoće. Samo da me ne uslovljava nekim glupostima, tipa - moraš ovo, ono, dati pare, pojavljivanje na promocijama, intervju, predstave i cirkusi. Nemam ja vremena za to, radim za prosećnu platu Mr Picuoustog i čekam svetu neđelju da kupim dve šnicle. 

A Radmilov roman čekam na zicer. Čuo sam ponešto o delu pa me još više golica da ga se prihvatim. I šta mislite, simbiotičari, koliko će mi piton arlaukati za kafetinima ko je izdavač romana?

Ana

• 4
  • 3
« Reply #142 on: 30-04-2017, 01:20:37 »
Scallope, sva naša uveravanja nisu kalkulisala tvoje ponašanje, tvoj bojkot, tvoju dramu, tvoju... Tj. moja nisu, da ne govorim u ime Lilit.
I stvarno mi je žao što Boban i dalje ne želi da vidi da ti pljuneš na sve što on uradi. Nego se još trudi da ti daje povoda da na svom topiku, o svojoj knjizi razgovaraš, jer niko ništa i ne pita.
Nadam se da će njegov poslednji post na ovoj temi stvarno i biti poslednji upućen tebi, ikada.
Moj, ovo, jeste.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #143 on: 30-04-2017, 03:41:12 »
nisam bas pozvan da bih se ukljucio u raspravu, posebno ovako nezahvalnu, gdje svi mogu tek izgubiti (ne tek floskulativno), no smatram da sam dovoljno dugo tu da bih zabiljezio koju misao:

nisam pojam blagoglagoljivosti, umjerenosti i sa skalopom imam povijest diskusije koja povremeno otisla u krajnost, kad prestaje objektivna argumentacija, dobar ukus, i krece teska rijec koja nema podlogu.
ali:

1. skalop je realno jedan od najjacih autora koji ikad boravili na sagiti.
2. jedinstven krakter krajnje iskusnog i obrazovanog individualca, ogromne podloge, sto je odlika slicno vrhunskog pisca.

nije sad bas da "nitko nista i ne pita" na topicu, jer ne bi postojao interes za skalopovim radom, sto bi se moglo pomisliti, vec u vecini slucaja, kao i u "lurkera", postoji odredjeno "strahopostovanje". malo je autora koji mogu donekle ravnopravno diskutirati sa skalopom, dok se vecina citatelja u tom smislu "ne usudi".

ljudi vole diskutirati, a ne vole ispasti "neznalice" u raspravi, "gubiti", a skalop nije autor kojeg amaterski ljubitelj sf-a moze "nesto poduciti" ili s kojim ravnopravno argumentirati.
tako mnogi ocekuju izdanje i ne ulaze u razvoj rasprave koja bi mogla ukazati na njihove slabosti.

a siguran sam i da je boban, cija je pojava ne temi uvijek bila jamac pokretanja rasprave, ozivljavanja topica, i sad pisao u tom dobronamjernom duhu.

uglavnom, kao i vecina naroda koji ovdje obitava, zelim vam da se kao dugogodisnji prijatelji posvetite onom sto oboje volite.

ps. sorry ana, nista osobno, dobro mi dosao dio tvog komentara. ma sredi ih obojicu. :lol:

hidden

• 4
  • 3
« Reply #144 on: 30-04-2017, 08:06:22 »
Svaka čast Zosko.

Nemam šta da dodam, potpuno se slažem sa ovim što si napisao.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #145 on: 30-04-2017, 08:14:59 »
Imala bi i moja žena štošta da kaže, ali, eto, neće.
Zahvaljujem Zosku što je pokazao da knjiga mora da miri ljude, a ne da ih svađa.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #146 on: 30-04-2017, 08:43:11 »
Milioniti put me šokira kako se od sasvim prirodnog dogovora stiglo do ovakvog razgovora!

Agota

• 4
  • 3
« Reply #147 on: 30-04-2017, 10:55:12 »
ali je grehota Božija da Boban ne bude izdavač Radmilu.

Kakva glupost!
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #148 on: 30-04-2017, 18:00:38 »
Sagita po mnogo čemu podseća na divlji zapad...

Beng, beng, beng... Nisi dovoljno brz...

Jahači magle.

Ana

• 4
  • 3
« Reply #149 on: 30-04-2017, 22:56:16 »
nije sad bas da "nitko nista i ne pita" na topicu, ..., postoji odredjeno "strahopostovanje". ...
a skalop nije autor kojeg amaterski ljubitelj sf-a moze "nesto poduciti" ili s kojim ravnopravno argumentirati.

Saglasna., Ali ovo i nije predmet, nego pitanja, znatiželja, išta. Budući da volim statistiku, da prebrojim koliko postova ima pre fajta, i čijih? Mislim, ako je do diskusije i interesovanja. A ako je tema već otvorena, nije forma dnevnika, bar nije trebalo da bude. No, ja ne mislim da je u pitanju strahipoštovanje, već osvedočenost da se svaki komentar, i svaka namera može izokrenuti i okrenuti protiv postavljača. Pa biraju ljudi s kim i gde diskutuju. Mudro.

Meni je, fakat, ovog dosta:

Vidi, ja sam prošle godine ... napravio prometa ... manje od 50 hiljada na knjigama domaćih autora.
 Zar ti zaista misliš da ja domaće autore posmatram kao robu od koje se može zaraditi?

A da li može neko da zamisli koliko je uložio u domaće autore koji su tih 50.000 vratili. Ne doneli, vratili. A Boban, a i ja uz njega, od njegovog bavljenja knjigama živimo. I ja navijam za poslove, ne strasti i hobije. I uz sve to, i posle svega, i prikaza u ZS, i retrospektive, i svega, ovakav odnos. Meni lično, veoma bljak.
Ja stvarno imam poštovanja prema prijateljstvima koja traju decenijama. Ali mislim da ih svakih 5 godina treba redefinisati. Kad se to radi, ne dolazi do ovakvih 'nesporazuma'.

Još me prozivati imenom da sam ga obmanula?! Ma super.
Da vratim ja metlu? Nije trebalo ni da je sklanjam  :lol: Bar da neko ne tvrdi da je obmanut miroljubivim avatarom.

Save

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #150 on: 01-05-2017, 05:52:56 »
Čekaj malo... U čemu je tu problem?

Ja ne vidim šta je sporno u tome što Boban i Radmilo nisu našli zajednički interes oko objavljivanja jedne knjige. To baš ništa ne znači. Odnos autor - izdavač nije sveto pismo. Radmilo ima pravo da bira najboljeg ponuđača, a Boban da postavlja uslove onako kako njemu odgovara, izuzev ako postoji neki prethodni dogovor, a po izloženom se to nigde ne vidi.

Iskreno govoreći i ja sam menjao izdavača, pa sam se na kraju vratio prvobitnom iako smo se u jednom trenutku gadno posvađali. Ništa to ne znači i nema potrebe talasati ionako uznemirenu vodu.

Pustite da njih dvojica sami izglade odnose. Svako mešanje u stvari koje ne razumemo može samo pogoršati stvari uprkos svim dobrim namerama.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #151 on: 01-05-2017, 13:24:54 »
@ana: ma jednostavno nitko ne zeli gledati kako se ruse svi mostovi.
paralela: skalop i boban su birs i twain domaceg sf-a.

sta birs pisao twainu birs - twain dok twain istog pri javnom nastupu obicnom gestom opleo da ovaj skoro pao u nesvjest, a bili su (i ostali) prijatelji.
ne zelim reci da je to bas wrestling, no dio je odnosa autora, njihove licnosti, karaktera, onog sto ih cini.

jednostavno ne rusite mostove, nemate zbog cega i steta je. skalop nikad nije rusio mostove, odlazio u tu ultra-krajnost.

Ja ne vidim...

dok su skalop i boban birs i twain, ti si grunf domace literature. postavis pitanje, das odgovor, sve u jednom dahu, a nisi svjestan koliko genijalno. steta.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #152 on: 01-05-2017, 16:37:46 »
A zašto ti Zosko imaš sukudu potrebu da komentarišeš svaki moj jebeni post?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #153 on: 01-05-2017, 17:09:17 »
cini ti se. vjerujem da je do cinjenice kako se inace nitko ni povremeno ne osrvne na tvoje pisanje.
u tvom slucaju to nije do strahopostovanja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #154 on: 01-05-2017, 17:11:43 »
Sad ćeš da se naljutiš, na mom topiku, ničim izazvan? Dobro, vas dvojica me branite, ali zbog čega? Ja sam vrlo, vrlo, veliki dečko i obično sve što zaslužim dobijem.

Izvinte, znao sam da će ovim putem da se nastavi, ali ZS je sitkom, pa nastavite.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #155 on: 01-05-2017, 17:15:51 »
Čudesan je nakot ovaj Zosko...

Obično se ni povremeno ne osvrćem na njegove detinjarije, ali Scallop čuda čini.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #156 on: 01-05-2017, 17:18:01 »
Ring slobodan. Let's go war!

hidden

• 4
  • 3
« Reply #157 on: 01-05-2017, 19:55:57 »
Nema ringa. Realno, zoskov komentar od preksinoć (ako se ne varam) je jedini zdravorazumski zaključak koji iole pristojna osoba (koja posmatra sa strane), sa dobrim namerama može da donese i iznese.

Javno zadiranje od strane trećih lica, u problem koji namerno neću da pominjem, a o koga bi da se očešu u ovoj diskusiji, je u najmanju ruku nepristojno.

Nadam se da će uskoro ova tema služiti za komentarisanje dela.

Ana

• 4
  • 3
« Reply #158 on: 01-05-2017, 21:51:52 »

Meni to nije problem, dapače, već (moj) željeni ishod. Ali je način, i terminologija (knjigovezac, ostao kratkih rukava i tome sl.) meni veoma sporna, nefer i neprimerena. Kao i učitavanje ometanja, i loših namera generalno. U mom kraju bi se reklo - Naš'o pa zaš'o.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #159 on: 02-05-2017, 02:40:59 »
Problem? Javno zadiranje? Treća lica? Očešivanje? Nepristojno?

O čemu ti to Hidden za ime boga pričaš?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #160 on: 02-05-2017, 03:24:22 »
stipane olujni, evo, ja cu ti odgovoriti, pa maknite ot:

upao si u aninu repliku na moj posting. koji kristalno jasan. i nadovezao se sa izuzetno glupom i beskrajno bezobraznom tvrdnjom kako se u komentaru/diskusiji radi o profesionalnim odnosima izmedju skalopa i bobana, koji nikog ne zanimaju, dapace, apelira se da to ne citamo.

jesi li zloban ili glup, ne zanima me, vjerujem oboje, i necemo u trakavicastu raspravu po liniji koju podmeces i na nacin koji zelis. nisi covjek.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #161 on: 02-05-2017, 03:33:24 »
stipane olujni, evo, ja cu ti odgovoriti, pa maknite ot:

upao si u aninu repliku na moj posting. koji kristalno jasan. i nadovezao se sa izuzetno glupom i beskrajno bezobraznom tvrdnjom kako se u komentaru/diskusiji radi o profesionalnim odnosima izmedju skalopa i bobana, koji nikog ne zanimaju, dapace, apelira se da to ne citamo.

jesi li zloban ili glup, ne zanima me, vjerujem oboje, i necemo u trakavicastu raspravu po liniji koju podmeces i na nacin koji zelis. nisi covjek.

+1

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #162 on: 02-05-2017, 07:27:05 »
Aha... Sad je, naravno, sve potpuno jasno....

scallop

• 5
  • 3
« Reply #163 on: 02-05-2017, 07:58:24 »
Ako ja vidim ometanje, onda je - ometanje. Ko je postavljao pitanja da li je glavni lik prešao više od sto metara? Ko je posumnjao da u romanu ima radnje uopšte? Tebi je potrebno ozbiljno preispitivanje sopstvenog odnosa prema domaćoj fantastici da bi se bilo šta pokrenulo dalje. Ispalo je da su me Lillit i Ana obmanuli da možeš drugačije sa radionicom. Opet je u ćorsokaku i to je tvoje delo. Ili si vrh domaće fantastike ili si marginalac. Tvoje je da odlučiš, a ja sam uvek bio za podršku.

Na Prvi maj sam izgubio bitku za bolju fantastiku i vredniji ZS. Čestitam pobednicima.

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #164 on: 11-05-2017, 18:49:28 »
Vae victis, kao i uvek..

Nego,

Još nekoliko dana pa ćemo imati knjigu.

Koliko dana je nekoliko dana?

Ja za nekoliko dana idem na put, na dobrih mesec i jače, pa čisto da znam čemu da se nadam..

xyxy

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • 3
    • IP Tardis
« Reply #165 on: 12-05-2017, 17:39:57 »
Otišao Scallop ali knjiga stigla.

750 dinara + ptt.
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #166 on: 12-05-2017, 18:24:00 »
Hm.

Ja bih, ipak, da knjigu kupim direktno od pisca, ukoliko je moguće.

Na potpisan primerak se neću buniti, ali nije obavezno.

Ne kapiram gde je to scallop "otišao", niti je moj posao da kapiram, ali sam rad da ga sačekam; ako ne na forumu onda na PM.

Hvala.

дејан

• 4
  • 3
« Reply #167 on: 13-05-2017, 00:44:35 »
такође :)
...barcode never lies
FLA

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #168 on: 13-05-2017, 11:44:04 »
Scallop i knjiga će biti u ponedeljak 15. maja u Domu omladine Beograda u 19h na LK tribini o serijalima Stargate
Why shouldn't things be largely absurd, futile, and transitory? They are so, and we are so, and they and we go very well together.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #169 on: 13-05-2017, 11:46:48 »
Scallop i knjiga će biti u ponedeljak 15. maja u Domu omladine Beograda u 19h na LK tribini o serijalima Stargate

Jel hologramski il pravi scallop?

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #170 on: 13-05-2017, 13:40:37 »
u ponedeljak pravi, nadalje hologramski... ide van zemlje na ne znam koliko dugo, dakle jedina šansa u dogledno vreme

дејан

• 4
  • 3
« Reply #171 on: 15-05-2017, 10:02:53 »
ако стигнем стиг'о сам
...barcode never lies
FLA

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #172 on: 15-05-2017, 11:22:44 »
Mogu ja i da ti sačuvam potpis, pa se vidimo posle...

дејан

• 4
  • 3
« Reply #173 on: 15-05-2017, 13:26:04 »
био бих захвалан (ако не стигнем)
...barcode never lies
FLA

neomedjeni

• 3
« Reply #174 on: 15-05-2017, 20:25:29 »
Jedna od nezgoda koje vas prate kada se bavite svojim zanimanjem malo dalje od kuće ogleda se u tome što s čitanjem knjiga/stipova/ostalog započinjete u vozu/autobusu/ostalom. Tako sam ja s Unazad krenuo u vozu i, verovatno pod dejstvom autosugestije uzrokovane ranijim čitanjem skalopove zbirke priča, žestoko ogladneo uprkos tome što je pisac na prvim stranicama knjige pomenuo hranu samo jednom. Ostaje mi za nauk da skalopove knjige nadalje otvaram samo u blizini frižidera. Ili nekog dobrog restorana.

Elem, nisam se ovde pojavio da delim rane utiske, o romanu se priča kad se sažvaće do kraja, ali nisam mogao da se uzdržim od male napomene. Mislim da je skalop, slučajno ili namerno, putovanjem na koje je krenuo napravio štos godine na Sagiti. Svi koji ga bolje znaju (ne spadam u taj krug, ali znam nekog i tako dalje) će, nakon što pređu 7-8 stranica Unazad i skontaju da je junak romana i pisac krenuo na otprilike istu destinaciju na koju će njegov autor i pisac za koji dan, neizostavno da se zapitaju oko nečega što ne bih precizirao. U fazonu, naravno da nije moguće, ali šta ako ipak jeste?  :lol:

Boban

• 3
« Reply #175 on: 21-06-2017, 22:57:43 »
Da li ima ikoga raspoloženog da diskutuje o likovima u ovoj knjizi?

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #176 on: 21-06-2017, 23:18:32 »
Ima.

Boban

• 3
« Reply #177 on: 22-06-2017, 00:00:47 »
Za moj ukus ima previše likova, traži natprosečnu koncentraciju da se pohvataju konci ko je kome šta i zašto.
Dopuštam da su moji živci malo tanji nego obično... možda je i razlog za brojnost likova na početnim stranicama to što prisustvujemo zapravo finalu i možda je na samom početku radnje drugačije, ali treba stići do tamo.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #178 on: 22-06-2017, 00:36:07 »
Ne možeš reći da je nečega premalo ili previše dok ne vidiš ima li to svoje mesto-opravdanje-smisao, dakle dok ne ''stigneš do tamo''. Ovako ispada da ti Scallop ide na živce...  :)
Iz svakog romana bi se ponešto moglo izbaciti, a što se samih likova tiče: da li ih je ikada previše? Mogla sam da čujem ljude koji nisu pročitali ''Sto godina samoće'', na primer, zato štp sve ''vrvi od nekih ljudi i žena, a svi se isto zovu''!
Složiću se da ova knjiga zahteva koncentraciju, ali ne baš natprosečnu.

Boban

• 3
« Reply #179 on: 22-06-2017, 01:26:31 »
Ali ako na 30 strana imam 70 likova manje ili više pomenutih i prisutnih; meni je to previše.
Ako pisac želi nešto da mi saopšti ili prenese dovoljno mu je nekoliko glasova.
Ako hoće da dočara atmosferu... meni je neophodna tačka gledišta. Ja se poistovećujem sa glavnim likom, uranjam u knjigu kroz oči jednog protagoniste... kada ih imam ovoliko, osećam se kao pod napadom šizofrenije.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #180 on: 22-06-2017, 06:27:11 »
Poistovećivanje sa glavnim likom je strogo stvar ukusa. A ukus nije prirodni zakon, pa da se ne može zanemariti.
Ima knjiga kojima savršeno paše višeglasje, ponekad prolazi i velik hor. Kada su dobri kompozitor i dirigent, ujedinjeni u piscu  xrofl xrofl (niko nikad nije sam), pa ako su i izvođači fino izabrani, to što nazivaš šizofrenom postavkom, može da zvuči veoma dobro. Kao u operi: svi govore u isto vreme, ali je to muzika, ne buka. Inače, ''Unazad'' nema 70 likova na prvih 30 strana, nemoj da plašiš potencijalne čitaoce (mada, ko se plaši, neka knjigu ne otvara) i neki likovi su ''glavniji'' od drugih. Ono što bih ja mogla da dovedem u pitanje je upravo suprotno: nisam sigurna da li je svima poklonjena adekvatna pažnja.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #181 on: 22-06-2017, 06:37:45 »
I čudi me da upravo ti zagovaraš jedan od mnogih legitimnih postupaka kao nešto što je takoreći obavezno.
Setićeš se, verovatno, kako su ti neki čitaoci zamerali što u ''Slobodanidi'' uvodiš u priču i mnoge bitne stavri saopštavaš kroz Kostu, nebitan lik, koji se jedva pominje kasnije. Meni to nije smetalo zato što je Kosta odradio svoje, pa si mogao da mu otkažeš. (Za razliku od cure iz Mramorka, koja je tek trebalo da nasupi i da najbolje od sebe.)

Mislim da svi previše čitamo razna teoretisanja o literaturi, umesto da u njoj uživamo i dopustimo sebi da dođemo do ličnog mišljenja na bilo koju temu.

Boban

• 3
« Reply #182 on: 22-06-2017, 08:43:04 »
To su neuporedive stvari, Slobodanida i Unazad. U Slobodanidi, recimo, prvom poglavlju, pominje se 50 ili više likova ali niti jednog jedinog trenutka čitalac nema dilemu o hijerarhiji važnosti likova. I svako pominjanje poznatih ličnosti ubrzo postaje  S druge strane, u Unazad se srećemo sa omiljenim Radmilovim postupkom, pominjanju i ubacivanju likova o kojima ništa ne znamo koji su u rodbinskom ili ortačkom međuodnosu svi sa svima, a da nemamo informaciju da li i koliko treba da im se posvetimo i pamtimo ih.
Ne pričam ja ovde o lepim rečenicama kojih ima pregršt i o haiku-sažetim mislima koje kriju iza sebe čitave filozofije, ja e koncentrišem na likove koji su određena vrsta spone između pisca i mene.
Jednom davno, sedim ja tako kod Radmila i on priča neku dogodovštinu iz života. Uglavnom to budu vrlo zanimljive i poučne stvari ili nesvakidašnje situacije i obrti. A onda, svako malo pomene neko ime i uvede u to što priča. U nekom trenutku ja ga pitam za jedno ime. "Koji ti je taj?"... pa to se ispostavi da je brat od kuma s kojim se oni kao porodica stalno druže i pominjanje njegovog imena u krugu njegove porodice i poznanika smatra se lako prepoznatljivim i nepotrebno objašnjivim. Ali ja, brate, kao osoba sa strane gubim nit jer nemam pojma ko je taj i taj, a bitno je. I to ne bude usamljen primer. Isto tako Radmilo barata i sa likovima u knjizi kada ih je mnogo. Valjda mu smeta da kao neki klasični pisci, kod uveođenja lika napišu ponešto o njemu (ili 10-15 strana kao King i ostali savremeni mlatioci para kroz broj reči) pa bira suprotnu krajnost koju, istini za volju koristi i Fipa, ali kod Fipe postoji ta koncentracija jednog događaja oko čega se sve spiralno vrtlja u krug i takva pominjanja kod Fipe znače da najčešće ta osoba neće više nikad biti u priči. Radmilo uvodi pregršt likova, pa su oni tu i tamo opisani kroz reč dve ili nijednu, ali kasnije im se vraća i vraća i ja zaista imam problem da to upratim.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #183 on: 22-06-2017, 22:21:40 »
A šta više voliš: moderno izdanje devetnaestovekovnog romana u Kingovoj izvedbi ili to što zahteva ''natprosečnu'' koncentraciju i ne može da se uprati otprve, sa dremajućom pažnjom i mislima na drugoj strani?

Nestrpljiv si čitalac. Ako duguraš do kraja prvog dela, videćeš da je umnogome damjanocentričan - više nego što bih dopustila ja, na primer.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #184 on: 25-06-2017, 08:59:05 »
Slažem se da je preklapanje onoliko perspektiva iritantno, ali verujem autoru. Takođe verujem da to nije hir, nego pažljivo osmišljen scenosled; ipak sam na prvoj trećini romana pa očekujem da će sve to leći na rudu. 

дејан

• 4
  • 3
« Reply #185 on: 26-06-2017, 11:20:33 »
ја за сада немам проблема ни са бројем ликова ни са преклапањем перспектива...такође на првој трећини романа
...barcode never lies
FLA

hidden

• 4
  • 3
« Reply #186 on: 07-07-2017, 22:41:22 »
Ponovo krenuo, ali ovaj put citam unazad Unazad. Prvo Vanga, onda ostatak. Ako se moja pretpostavka pokaze tacnom, bice zanimljivo.

neomedjeni

• 3
« Reply #187 on: 08-07-2017, 09:14:36 »
Moje pretpostavke su se pokazale pogrešnim. Skalopov boravak u Americi se završio pre neki dan, prošlo je bez otmica i potpisivanja unosnih ugovora.  :cry:

hidden

• 4
  • 3
« Reply #188 on: 08-07-2017, 16:31:11 »
Neomedjeni, ne veruj u svaku verziju koju nam plasiraju :-)

babakarniang

• 2
    • Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.
Dobrodošli na online druženje ljubitelja naučne fantastike i svih ostalih podžanrova.

http://fantasticnivodic.com

https://www.facebook.com/fantasticnivodic/

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #190 on: 03-08-2017, 21:09:27 »
Lep prikaz.
Autor bi mogao da napiše još po neki, s vremena na vreme.  :)

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #191 on: 04-08-2017, 10:06:18 »
Hvala.  :)

дејан

• 4
  • 3
« Reply #192 on: 08-08-2017, 10:14:32 »
одличан (и роман и приказ)
...barcode never lies
FLA

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #193 on: 08-08-2017, 14:31:34 »
Hvala i tebi, Dejane. Ja ću se zadovoljiti ocenom ''odličan'', a autor bi možda voleo da čuje još neku reč. Šta ti se najviše dopalo, a šta baš i nije?

дејан

• 4
  • 3
« Reply #194 on: 08-08-2017, 15:10:38 »
па приказ нема рашта да коментаришем, не бих му додавао ни одузео ништа :)
...barcode never lies
FLA

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #195 on: 08-08-2017, 20:04:04 »
 :lol: 

Pusti prikaz, daj ti komentre za knjigu.

Džek

• 4
  • 3
« Reply #196 on: 05-09-2017, 14:39:29 »
Zadnji voz da smočim dupe u slanoj vodi, zima kuca na vrata.
Jedna se knjiga nosi. Da se nakon niza budalaština, jednog napisanog romana i jedne selidbe u miru dočita.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #197 on: 08-09-2017, 10:28:36 »
Da ne bi priča o pisanju završila skretanjem pažnje na neku drugu stranu, ponoviću da će najgori ovogodišnji SF roman, biće da je jedini pa je ujedno i najbolji, dobiti termin da se predstavi 18. septembra u Domu omladine Beograd. Dakle, idemo UNAZAD. Sve loše šta možete da ispišete o ovoj knjizi, a i o mom pisanju uopšte, smestite ovde, a ja ću prihvatiti na svoju grbaču.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #198 on: 08-09-2017, 12:07:40 »
O ovoj knjizi ne bih iz jednostavnog razloga što je nisam pročitao, ali o tvom pisanju hoću.
Mnogo pre no što sam te upoznao "Spiridonova potera za neuhvatljivim" mi je uz Legvinovu i Gibsona bila jedan od uzora po kojima sam mnogo kasnije pisao.
Doduše, jesam te na Radionici loše ocenjivao, ali Radionica je bila arena, nije li tako?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #199 on: 08-09-2017, 12:19:20 »
Nisam ja osmislio Radionicu, ali sam joj uticao na konture. Jedan od potrebnih ali ne najvažnijih elemenata je bilo nadmetanje (arena). Važnije od nadmetanja bilo je da naučite da pročitate, komentarišete i uporedite sa svojim pisanjem. Ni ti ni ja nismo nikada bili prvi, zar ne? Ti si kasnije objavio oko pedeset priča, a ja sve što sam tamo napisao. Pa, proceni posledice. Neki uspešniji još tapkaju u mestu.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #200 on: 08-09-2017, 12:21:07 »

Nisam ja osmislio Radionicu, ali sam joj uticao na konture. Jedan od potrebnih ali ne najvažnijih elemenata je bilo nadmetanje (arena). Važnije od nadmetanja bilo je da naučite da pročitate, komentarišete i uporedite sa svojim pisanjem. Ni ti ni ja nismo nikada bili prvi, zar ne? Ti si kasnije objavio oko pedeset priča, a ja sve što sam tamo napisao. Pa, proceni posledice. Neki uspešniji još tapkaju u mestu.

Ne... Nikad nismo bili prvi.. Ali smo obojica voleli taj cirkus.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #201 on: 08-09-2017, 12:29:37 »

Ne... Nikad nismo bili prvi.. Ali smo obojica voleli taj cirkus.

To je nesporno. Ali, nisi ti bio jedini koji je uspešno glasao protiv mojih priča. Zamalo da budem prvi sa "Dadiljom", ali me je Ivica Mlinarić uspešno izmanevrisao. Ja glasao za njega, a on mene "zaboravio". I Mrtvak mi je poručio da meni ne trebaju glasovi. No, dobro sam i prošao, ako je neko nešto naučio.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #202 on: 08-09-2017, 12:58:28 »
Ja glasao za njega, a on mene "zaboravio"...

Radmilo, zar je pisanje odbojka pa da vam netko mora uzvratiti primljenu loptu? Vi ste glasali za njega, a on za nekog drugog. To je najispravniji i najpošteniji model. Sve drugo su manipulacije.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #203 on: 08-09-2017, 13:11:58 »
Ne znam šta si tela da oćeš. Naravno da glasanje nije odbojka i ja se nigde nisam žalio. Stipan je naveo da je neglasanje bilo deo arene, a ja sam dodao Mrtvaka, jer mi je to izričito poručio. Ja se nisam služio time.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #204 on: 08-09-2017, 13:16:17 »
Za moj ukus, radnja se u knjizi događa prebrzo. Kroz roman se doslovno protrčalo. I zato sam se negdje na polovici umorila. Likova je bilo previše i pojavljivali su se poput gljiva nakon kiše. Ne znamo tko su ni što su oni, iako je jasno da su to ljudi iz autorove najbliže okoline. Njemu je to savršeno jasno, ali meni nije. Likovi pate od manjka opisa, to jest, opisi drastično izostaju, što znači, ne da nedostaju tjelesni opisi, nego ono najvažnije, nisu raslojeni karakterno. Znači, likovi nemaju tikove, ne mucaju, niti su ovakvi, niti onakvi. Pomalo su bezlični dok vode svoje ubrzane dijaloge. To je jedan od razloga zašto se za nijedan lik nisam uspjela uhvatiti, poistovjetiti, suosjećati, nasmijati se. Što je šteta. S likovima sam se povremeno i gubila u radnji, pa sam se morala vraćati Unazad da bi pohvatala konce. Pa opet, i dalje je bilo teško sve ispratiti. Možda sam ja ograničeni čitač, trebalo bi i to uzeti u obzir. Ne znači da je do autora. Čitanje je uvijek stvar osobnog senzibiliteta i raznih drugih faktora. Nadalje, u romanu nedostaju okusi, mirisi i boje. Iako se izmjenjuju krajolici i kuće, nigdje izgleda ne puše vjetar, nebom ne klize oblaci, psi ne laju, mačke ne mijauču, pauci ne pletu mreže. Nedostaje mi atmosfera. Što da se radi. Volim atmosferu, pa taman u njoj ne bilo nikakvih posebnih događanja.
Radmilo, toliko od mene i ne zamjerite. Znam da sam vam ovo bila dužna odavno, ali sam se skanjivala iz poštovanja. I jer vas, dakako, volim. Ali da ne bude zabune, i dalje cijenim vaše pisanje, ali vi, po mom mišljenju, u ovoj knjizi niste iskoristili svoj puni potencijal. Kao da mu je presudila žurba.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #205 on: 08-09-2017, 13:17:22 »
Ne znam šta si tela da oćeš...
ništa. nema veze, zaboravite...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #206 on: 08-09-2017, 14:10:45 »
Voleo bih tačno da znam kad si se umorila. Na polovini čega? Ja sam poznat da su mi likovi brojni, ali malo koji od njih traje kako treba likovi da traju. Nekako imam utisak da čitalac može da prepozna ko je važan, a ko nije. Izvinjavam se zbog atmosfere, vetra, oblaka, mirisa, štucanja i mucanja. Jednostvano, nisam poklonik. Doduše, bilo je i toga, ali tada si se verovatno već umorila.

Boban

• 3
« Reply #207 on: 08-09-2017, 15:38:49 »
Radmilo, šikaniraš sve kojima se tvoja knjiga ne dopada gore nego Gul.
I posle se pitaš što nema negativnih prikaza.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #208 on: 08-09-2017, 15:56:03 »
Voleo bih tačno da znam kad si se umorila. Na polovini čega? Ja sam poznat da su mi likovi brojni, ali malo koji od njih traje kako treba likovi da traju. Nekako imam utisak da čitalac može da prepozna ko je važan, a ko nije. Izvinjavam se zbog atmosfere, vetra, oblaka, mirisa, štucanja i mucanja. Jednostvano, nisam poklonik. Doduše, bilo je i toga, ali tada si se verovatno već umorila.
zar je sad u svemu bitno na polovini čega sam stala? stala sam i točka. što se tiče mucanja i štucanja, ne karikirajte stvar. znate dobro na što sam mislila kad sam to rekla. niti ste vi pali s marsa, a bogami nisam ni ja. ono što bih ja od vas kao profesionalca namanje očekivala jest da ne silazite u kvaliteti pisanja i da se držite nivoa kao u onoj priči/pripovjesti koja nosi radni naslov - Falus. sjećate se? jednom ste mi je poslali na mail. trebala bih je opet pročitati da se prisjetim kako to Radmilo radi kada je formi i kada mu se oće.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #209 on: 08-09-2017, 17:15:32 »
Ja sam zlotvor i teško onome ko moju knjigu ocrni. Ili, obeli, svejedno. Ghoul je mala beba za mene.

Saturnice, moje pitanje je bilo konkretno: na polovini UNAZAD ili na polovini knjige? Zanima me iz nekih mojih razloga. Maltene, statističkih. Sa druge strane, koristim druge farbe u ocrtavanju likova i atmosfere i ovom prilikom su svi eventualni čitaoci upozoreni. Naravno da me zbunjuje primedba o gomili likova, moj cilj je bio da imam tri protagonista i jednog antagonistu. Svi ostali na slici su svatovi, ali ne i mladenci.

Boban

• 3
« Reply #210 on: 09-09-2017, 12:13:22 »
Prigodno mesto da se podsetimo:

Momo Kapor o tome kako se gube prijatelji: Riječi koje treba zapamtiti

Kako samo zavidim prijateljstvima starim pedeset godina! Koliko je samo bilo potrebno ljubavi, strpljenja, mirenja sa greškama, pristajanja na slabost. Prijatelji se gube tako što ih ukradu žene (poslednji put smo ih videli na momačkoj večeri), krade ih posao, kradu ih godine, vreme, krade ih smrt, kradu ih neke druge, strane zemlje, kradu ih nam njihova deca, njihovo ime u novinama, njihovo lice na televiziji, kradu ih nam naše reči o njima koje su čuli od trećih prijatelja.
Održavamo panično neka klimava prijateljstva, krijući sopstvenu slabost i strah da ostanemo sami. Najveći broj naših prijateljstava su neka vrsta bednog sporazuma sa savešću, bekstvo od samoće.
Kako samo zavidim prijateljstvima starim pedeset godina! Koliko je samo bilo potrebno ljubavi, strpljenja, mirenja sa greškama, pristajanja na slabost; koliko lukavstva da se godinama krade vreme od posla, od ambicija, od porodice i poslepodnevnog sna – koliko mnogo razumevanja da se održi ta slabašna, krhka biljka prijateljstva između dva starca što se duže od jednog ljudskog veka nalaze u “Mažestiku”, u podne, posle svih dobrih i loših godina!
Dva starca u “Mažestiku”, u podne – dva preko noći ostarela dečaka što poznaju neke samo njima znane prolaze kroz zabranjene kapije kojih više nema, rupe u tarabi, i tajanstvene tunele u iščezlim vrtovima, sada posle svega i druže se svakoga dana u podne: jedanput kafu plaća jedan, drugi put – drugi.
Zanimljivo, za kraj nekog prijateljstva uvek okrivljujemo druge, nikad sebe. Retko ko od nas pomisli za sebe da ima možda tešku narav ili sklonost ka novim prijateljstvima. Što se mene tiče, stari prijatelji su mi prave dragocenosti u životu. Naravno, kao i ostali, sklapam nova poznanstva ali više od svega čuvam prijateljstva sa onima koji me pamte dok sam još imao tamnu kosu i bio sklon ludorijama.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #211 on: 09-09-2017, 13:01:56 »
Pa, preslišaj se.

Odjutros mi dođe da napustim i pisanje i knjige i promocije. Muka mi je od napora da se moje pisanje omalovaži.

Boban

• 3
« Reply #212 on: 09-09-2017, 13:35:39 »
Ti uporno u đevreku vidiš samo rupu... svaki pokušaj realnog sagledavanja označavaš kao omalovažavanje.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #213 on: 09-09-2017, 13:44:39 »
Ma, nemoj. O čemu se radi u romanu UNAZAD?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #214 on: 09-09-2017, 14:07:02 »
Ako želimo generalno da raspravljamo o pisanju, možda je na prvom mestu pitanje šta je to - lik. Međutim, Bobane, ti nisi u stanju da o tome raspravljaš.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #215 on: 09-09-2017, 15:20:14 »
Prigodno mesto da se podsetimo:

Momo Kapor o tome kako se gube prijatelji: Riječi koje treba zapamtiti

Kako samo zavidim prijateljstvima starim pedeset godina! Koliko je samo bilo potrebno ljubavi, strpljenja, mirenja sa greškama, pristajanja na slabost. Prijatelji se gube tako što ih ukradu žene (poslednji put smo ih videli na momačkoj večeri), krade ih posao, kradu ih godine, vreme, krade ih smrt, kradu ih neke druge, strane zemlje, kradu ih nam njihova deca, njihovo ime u novinama, njihovo lice na televiziji, kradu ih nam naše reči o njima koje su čuli od trećih prijatelja.
Održavamo panično neka klimava prijateljstva, krijući sopstvenu slabost i strah da ostanemo sami. Najveći broj naših prijateljstava su neka vrsta bednog sporazuma sa savešću, bekstvo od samoće.
Kako samo zavidim prijateljstvima starim pedeset godina! Koliko je samo bilo potrebno ljubavi, strpljenja, mirenja sa greškama, pristajanja na slabost; koliko lukavstva da se godinama krade vreme od posla, od ambicija, od porodice i poslepodnevnog sna – koliko mnogo razumevanja da se održi ta slabašna, krhka biljka prijateljstva između dva starca što se duže od jednog ljudskog veka nalaze u “Mažestiku”, u podne, posle svih dobrih i loših godina!
Dva starca u “Mažestiku”, u podne – dva preko noći ostarela dečaka što poznaju neke samo njima znane prolaze kroz zabranjene kapije kojih više nema, rupe u tarabi, i tajanstvene tunele u iščezlim vrtovima, sada posle svega i druže se svakoga dana u podne: jedanput kafu plaća jedan, drugi put – drugi.
Zanimljivo, za kraj nekog prijateljstva uvek okrivljujemo druge, nikad sebe. Retko ko od nas pomisli za sebe da ima možda tešku narav ili sklonost ka novim prijateljstvima. Što se mene tiče, stari prijatelji su mi prave dragocenosti u životu. Naravno, kao i ostali, sklapam nova poznanstva ali više od svega čuvam prijateljstva sa onima koji me pamte dok sam još imao tamnu kosu i bio sklon ludorijama.

Ako ne pomaže mali prst, možda treba pružiti ruku.  :)

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #216 on: 09-09-2017, 15:56:46 »
Ma, nemoj. O čemu se radi u romanu UNAZAD?
mada je ovo najavljen kao autobiografski roman, to uopće nije tako. istina, vi spominjete imena članova svoje najuže obitelji; sin, snaha, žena i unuka. i na tome sve staje. svi likovi samo su plošne figure o kojim mi zapravo ne znamo ništa. ovo je roman o vama, o vašem pisanju, o vašim već napisanim pričama, uvijek se vraćate na to, što ste napisali, koliko ste napisli i tko je to sve čitao, a tko nije. ima tu i povelike doze narcisoidnosti, zaokupljenosti samim sobom. ne moram vas valjda podsjećati kako se zapravo pišu autobiografije. gdje su odnosi među članovima obitelji? gdje su emocije? EMOCIJE! gdje je na kraju krajeva prljavo obiteljsko rublje, ako ga ima, a poželjno je da ga ima, inače, tko bi i čitao dosadnu i čistu tuđu biografiju, kome bi to bilo zanimljivo osim samom autoru. radmilo, u ovoj vašoj knjizi toga nema. vi ste centar knjige i sve se vrti oko vašeg ega.
sva ova jurnjava u romanu događa se zbog vas. vi ste najvažnija osoba na planeti. toliko ste važni da vas lovi američka tajna služba. gledajte, zamalo da mi je to bilo i duhovito. kažem, zamalo.
da se razumijemo, ovo uopće nije omalovažavanje vašeg pisanja. ovo je samo realno sagledavanje, skeniranje vašeg romana, ono kako ga moje oči i um vidi i to kad stavim emocije sa strane. kad uključim emocije, ja vas i dalje volim jednako kao i vaš spisateljski opus. nadam se da je ovo jasno.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #217 on: 09-09-2017, 18:01:52 »
Sve što pišemo je skidanje svojih gaća. Hteli mi ili ne hteli da to priznamo. Možda ćemo jednom raščivijati i tvoje i Bobanove pa i neke druge knjige, ali, ovde je reč o mojoj knjizi, potpuno ogoljeno, bestidno, pa ko kako izvoli. Ne smeta meni ono šta si videla, ali mi smeta ono šta nisi videla. Mislim da nisi ni stigla do drugog dela knjige. Dosadilo ti, a to je ono šta smeta. Ne možeš imati konačan stav prema onom šta nisi pročitala. Kad neko bude pročitao CELU knjigu imaće pravo da je razapne, ostali ne.

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #218 on: 09-09-2017, 19:00:01 »
Bobane, iskreno, dotakao me onaj citat Mome Kapora.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #219 on: 09-09-2017, 19:04:35 »
Bobane, iskreno, dotakao me onaj citat Mome Kapora.

Njega nije dotakao.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #220 on: 09-09-2017, 20:37:04 »
Momo Kapor je genije, ako ćemo pošteno.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #221 on: 09-09-2017, 22:08:07 »
Sve što pišemo je skidanje svojih gaća. Hteli mi ili ne hteli da to priznamo. Možda ćemo jednom raščivijati i tvoje i Bobanove pa i neke druge knjige, ali, ovde je reč o mojoj knjizi, potpuno ogoljeno, bestidno, pa ko kako izvoli. Ne smeta meni ono šta si videla, ali mi smeta ono šta nisi videla. Mislim da nisi ni stigla do drugog dela knjige. Dosadilo ti, a to je ono šta smeta. Ne možeš imati konačan stav prema onom šta nisi pročitala. Kad neko bude pročitao CELU knjigu imaće pravo da je razapne, ostali ne.
Kao prvo, misljenja sam da vi gace u ovoj knjizi niste skinuli ni dopola. Bilo je prica u kojima ste se skidali do kraja. Ovdje niste i gotovo. Ako ja nisam vidjela u romanu ono sto sam trebala, moj je propust i tu se nista ne moze. Rekli ste da krenu kritike, ja krenula, ko budala, prva. Pitam se gdje mi je pamet bila? To se s moje strane u vasem slucaju vise nikada nece ponoviti. Kao drugo, samo sam vas cekala kada cete spomenti moju knjigu. To je bilo tako providno i ocekivano. Jer tako se uzvraca udarac. Tako to rade pravi, dobro prokrvljeni pisci, zar ne, Radmilo? Znaci, da sam ja sada vama nanizala hvalospjeve, pretpostavljam da ovo uopce ne bi bilo trenutak da se moja knjiga spomene u negativnom kontekstu.
Primite moje izvinjenje sto sam vam povrijedila knjigu, sujetu, gace i sve ostalo sto vec ide u kompletu...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #222 on: 09-09-2017, 22:21:24 »
Kao drugo, samo sam vas cekala kada cete spomenti moju knjigu. To je bilo tako providno i ocekivano. Jer tako se uzvraca udarac. Tako to rade pravi, dobro prokrvljeni pisci, zar ne, Radmilo?

Bože, al' sam ti ispominjao knjigu! Koji ti je vrag?

Boban

• 3
« Reply #223 on: 09-09-2017, 22:57:58 »
Radmilo, ponekad treba krenuti i od sebe, pa reći da razlog u nerazumevanju s nekim ne leži u nesposobnosti tog nekog da vidi šta treba, nego u tome da možda nije jasno rečeno ili nije rečeno uopšte.
Uostalom, prvi zakon dobre komunikacije kaže da je pravilno: "Nisam bio dovoljno jasan", a ne "Nisi me razumeo".

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #224 on: 09-09-2017, 23:10:04 »
Bobane, mozete li svu ovu komunikaciju pobrisati sve tamo do trenutka gdje pisac trazi, poziva da se udari na njega kritikom jer njegova grbaca to moze dobro podnijeti. Neka krene ispocetka ali bez mene. Ne zelim sudjelovati u ovom bizarnom razgovoru.

Boban

• 3
« Reply #225 on: 09-09-2017, 23:23:40 »
a zašto brisati... tražio je i dobio divne pasaže o svom romanu. Treba to da ostane za buduće naraštaje.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #226 on: 09-09-2017, 23:30:34 »
a zašto brisati... tražio je i dobio divne pasaže o svom romanu. Treba to da ostane za buduće naraštaje.
Zato jer ja tako trazim. Jer nikada nista od vas nisam trazila ni moljakala. Valjda imam kakav bonus na to. Sad trazim brisanje ovog sranja.  Sve tamo do njegove grbace.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #227 on: 09-09-2017, 23:31:30 »
Gde sam napisao: "Nisi me razumeo."?

Boban

• 3
« Reply #228 on: 09-09-2017, 23:40:14 »
Ne smeta meni ono šta si videla, ali mi smeta ono šta nisi videla.

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #229 on: 09-09-2017, 23:40:50 »
Zato jer ja tako trazim. Jer nikada nista od vas nisam trazila ni moljakala. Valjda imam kakav bonus na to. Sad trazim brisanje ovog sranja.  Sve tamo do njegove grbace.

@bobane
nikad vas ni za što nisam tražila, ni pomoć ni zaštitu, niti sam za ikoga ovdje tražila ban, ali evo sad ga tražim za ovu osobu s trulim zadahom sagitaške prošlosti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #230 on: 09-09-2017, 23:52:33 »
Ne smeta meni ono šta si videla, ali mi smeta ono šta nisi videla.

To znači "Nisi me razumeo"? Aman, samo sam tražio informaciju dokle je pročitano, pa su doneti zaključci. Da se uklopim u sliku. Da shvatim gde se prekida sa čitanjem.

Boban

• 3
« Reply #231 on: 10-09-2017, 00:08:50 »
Vrlo ti je grub nastup. Rasplakao si malu devojčicu. Učinio si da se pokaje što je bila iskrena. To nije lepo.
Šta te briga dokle je stigla kad se smorila? Ako se neko mučio do pola tvoje knjige, zašto insistiraš da se muči još toliko da bi imao pravo da kaže da se mučio? Šta me briga o čemu pišeš i šta ćeš mi saopštiti na kraju ako me mrcvariš sve vreme? To je poenta. Ne insistiraj na irelevantnim stvarima.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #232 on: 10-09-2017, 00:18:45 »
Kajem se. Molim da mi se jave svi mrcvareni da od njih izmolim oproštaj. Tebi se zahvaljujem što si me izveo na put.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #233 on: 10-09-2017, 01:07:00 »
Znači tako. Još smo tu. Aksentije me matirao. Bobane, ova devojčica ne plače. Jest da sam malo zgađena događanjima, ali sutra se javim opet. Nakon mise.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #234 on: 10-09-2017, 01:35:16 »
saturnice, ali i ti bas svasta citas. :roll:
zasto jednostavno ne pratis moj lijepi topik sta vrijedi?!

Boban

• 3
« Reply #235 on: 10-09-2017, 09:58:04 »
Radmila vredi čitati, ali kao pripovedača, njegove novele, priče... On ne ume da se izbori s romanom, uvek su to nekakva pregrupisavanja radnje ili mozaici i kolaži neprirodno uklopljeni ili kada je u pitanju grandiozna zamisao, sporedni detalji ponekad i na silu nakalemljeni. On je čovek pisac i piše često neke pasaže i svoja prerazmišljavanja, započinje pa ostavlja, pa započne nešto drugo, pa jednog dana krene u obimnije delo i onda nekako pronalazi načina da ubaci te celinice koje realno ne pripadaju tome. Mislim, i ja sam to uradio jednom, ubacio jedan deo u roman koji je napisan 25 godina pre za sasvim drugu namenu, tavorio je u polici i ubačen je gde mu mesto nije, ali to je bilo 6 strana u sred knjige od 400 i čak može da se brani uklapanje. Uvek nešto može da se brani, uvek možemo da iznađemo opravdanje, ali ponekad to ne vodi nikuda. Ovo je knjiga sa mnogo problema. Pre svega beta čitači su bili autori otprilike početnici kojima je Radmilo izuzetno pomogao u stasavanju i koji gaje enorman respekt prema njemu. Njihovi hvalospevi knjizi za koju ja lično znam deset ljudi da nisu bili u stanju da je pročitaju i to kakvih deset ljudi ne pomažu realnom sagledavanju stvari.
Ima ovde na forumu bivših učesnika ohoho koji su objavili knjigu (i to ne prvu u životu) i nisu dobili niti jedan jedini pozitivan komentar, pa su digli nos i odlučili da im takav maltretman ne treba u životu. Oni koji odu odavde, spašeni su ukazivanja na propuste, manjkaosti i nesavršenosti. Oni koji ostaju, moraju da trpe sve...
Radmilo stalno misli da jedan Mića jedva čeka da naiđe na loše delo da bi mogao da ga pljune, a jadni Mića pati što nema dobrih knjiga i svaki novi uradak nekoga iz stare garde dočekuje sa neslućenim nadama. Radmilo uvek misli da je loša kritika njegovih dela znak lične netrpeljivosti, osvete ili ko zna čega. Nikada i niti u jednom trenutku ne pomišlja da to njegovo delo možda i nije dovoljno dobro da bi dobilo ocenu kakvu on zamišlja da zaslužuje.
Insistiranje da se ipak pročita cela knjiga da bi se dao sud sasvim podseća na pevačicu koja krešti i zavija ali ne dopušta da komentarišemo dok ne odslušamo celu pesmu kao da postoje magični preokreti u tekstu koji će učiniti da promenimo mišljenje o njenom nastupu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #236 on: 10-09-2017, 10:18:46 »
Njihovi hvalospevi knjizi za koju ja lično znam deset ljudi da nisu bili u stanju da je pročitaju i to kakvih deset ljudi ne pomažu realnom sagledavanju stvari.

Jel' si ti normalan? Nisam prodao deset knjiga UNAZAD!

Boban

• 3
« Reply #237 on: 10-09-2017, 10:36:53 »
knjiga ide od ruke do ruke... ljudi počnu da čitaju, odustanu, daju drugom.
Moj primerak je prošao najmanje kroz pet ruku...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #238 on: 10-09-2017, 10:54:27 »
Sada, Bobane, zaista mislim da ti nisi pročitao UNAZAD.
(I samo ozbiljna, detaljna analiza može da me razuveri.)

Mislim da nije pošteno da, kraj svega što se jednom književnom delu može zameriti, kao manjkavost ističeš Radmilu naklonjene, neobjektivne beta čitače! Koji su pisci početnici. Pa još provlačenje da je trud tih beta (i navodni hvalospevi - gde su oni?) proistekao iz zahvalnosti za nekakvu pomoć! Možda upravo ovakve primedbe dovode do prepoznavanja zavere, svuda i u svemu.
Malko je nelogično da pisac koji ne ume da napiše roman drugima pomaže, ali dobro. Preče mi je opovrgavanje neistine: pomoć koju sam ja dobila od Radmila je ista ona koju si dobio, a i dalje dobijaš, ti i svi učesnici foruma koji su za pisanje zainteresovani.

Ja sam kao pisac možda neiskusna i nesposobna, ali sam veoma iskusan čitalac i umem da odvojim žito od kukolja.
Znam  da je UNAZAD dobra knjiga. Svako ko je otvori videće da nije skrpljena od starih komada niti sklopljena iz labavo povezanih priča, a pogotovo nema digresija koje su tu zato što se autoru tad pričalo o nekoj  temi. Ako se iko od ljudi slabih na stavove autoriteta usudi da je uzme u ruke sada, nakon ove tvoje preporuke. Možda će nekima biti odbojna kao Saturnici, ali njene su impresije u granicama sviđanja  i to je sasvim druga stvar.

I šta ti znači ono: znam desetak ljudi koji su počeli, pa nisu uspeli da dočitaju? To je klimav argument, po vrednosti ravan ''mišljenju onih koji ćute''. Poznajem mnogo pametnih i obrazovanih ljudi koji nisu uspeli da pročitaju izvesne svetske klasike (jedan drug mi je rekao da od ''Potrage za izgubljenim vremenom'' pamti samo kako je gubio vreme), ali šta to govori?
Možda si ti onaj koga je roman ''Unazad'' smorio? Ako je tako, slažem se da je nehumano goniti te da analiziraš. U tom slučaju, korektno je pustiti da najpre iznese mišljenje neko ko ga ima, možda Mića koji sa nestrpljenjem očekuje svaki uradak stare garde.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #239 on: 10-09-2017, 10:58:38 »
knjiga ide od ruke do ruke... ljudi počnu da čitaju, odustanu, daju drugom.
Moj primerak je prošao najmanje kroz pet ruku...

Odakle tebi moj primerak? Gde su moje pare?

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #240 on: 10-09-2017, 11:27:45 »
Kad sam već tu, i kad smo kod primerka/para - na tu temu sam ti, scallope, poslao PP 17.05. ove godine; do dana današnjeg mi nisi odgovorio.

Da smatram da je neodgovaranje odgovor, ili se PP izgubio negde u putu?

Boban

• 3
« Reply #241 on: 10-09-2017, 11:42:47 »
"Koštana" Bore Stankovića štampana je kao samizdat u 100 primeraka i jedva da je pokoji prodat u početku.
Ako tvoje knjiga ima vanvremensku vrednost, ne treba da se brineš za njenu budućnost.

Kimura, pročitao sam od Unazad neuporedivo više nego od mnogih drugih knjiga, čak i svetski priznatih autora.
Pročitao sam od Unazad pet puta više stranica nego što mi je bilo dovoljno da steknem utisak.
Meni je dovoljno nekoliko pasusa da odredim kakva je knjiga, a ovde sam se primorao da izdržim desetine i desetine stranica.
U ovoj knjizi ja imam prosto problem sa komunikacijom koju pisac pokušava da uspostavi sa mnom. Ne uspeva. Dopuštam da postoje oni kojima se to može dopasti.
Ja kada u knjizi koju čitam ne mogu da nađem uporišnu tačku za koju ću da se uhvatim i odakle ću da pratim šta se događa, ja to onda i ne mogu da čitam. Dopuštam da ima onih koji vole da ih pisac bacaka tamo-vamo, dopuštam da ima onih koji obožavaju off glas supernaratora koji razjašnjava mnoge stvari, dopuštam mnogo toga... ali ova knjiga ima mnogo problema. Žene idu u zatvor pa se venčavaju sa višestrukim silovateljima jer su se zaljubile. Ljubav ne zna za granice, ali ti silovatelji ne mogu postati preko noći nevini i dobri zato što ih neko voli. Ne znam nikoga kome bih preporučio ovu knjigu. Prodao sam storine Radmilovih "Rašana" i neku količinicu Tardisovih izdanja, prodao ljudima iz svoje ruke preporučujući je. Ovo stvarno ne znam kome mogu da dam u ruke i ubeđujem ga da će uživati.
Ova knjiga ima koncepcijske propuste, postavku, način pripovedanja, tačku gledišta... kada kupuješ tepih možeš ga gledati sa deset metara izloženog u salonu, a možeš da priđeš i pređeš rukom po njemu da vidiš kakav će osećaj biti kada ispustiš nešto i počneš da tražiš ili kada ti se dete bude igralo na njemu.
Kimura, ja ne osporavam tvoje pravo da ti se knjiga dopadne iz stvarnih razloga, ja samo kažem očiglednu stvar: da si vrlo vrlo vrlo usamljena u tome.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #242 on: 10-09-2017, 11:57:10 »
Kad sam već tu, i kad smo kod primerka/para - na tu temu sam ti, scallope, poslao PP 17.05. ove godine; do dana današnjeg mi nisi odgovorio.

Da smatram da je neodgovaranje odgovor, ili se PP izgubio negde u putu?

Neodgovaranje ima razloge sa kojima se upravo ponovo suočavam. Ako Boban ne prouzrokuje da svi požele da provere moju nepismenost ili njegovu pouzdanost, proći ću ko "Koštana". Dođi 18. septembra i sve će biti u redu. To važi i za sve ostale kojima Boban nije bio dovoljno ubedljiv.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #243 on: 10-09-2017, 11:59:10 »
"Koštana" Bore Stankovića štampana je kao samizdat u 100 primeraka i jedva da je pokoji prodat u početku.

Ne brinem ja, Bobane. Osim, gde su moje pare za primerak sa kojim si se toliko mučio?

Hiperhik

• 4
  • 3
« Reply #244 on: 10-09-2017, 12:05:43 »
Dođi 18. septembra i sve će biti u redu.

Da, video sam da je promocija 18. , ali sutra idem na put i neću biti u gradu dvadesetak dana.

Biće, nadam se, još neka prilika.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #245 on: 10-09-2017, 12:23:51 »
Prihvatam da ti, sa svim čitalačkim i spisateljskim iskustvom, možeš da baciš oko na treću priču koju je u životu napisao neki sedamnaestogodišnji N.N. i da nakon uvoda zaključiš: ovde ima nečega ili dete je gluvo ko top, neće postati pisac ni za hiljadu života. Tvoje će predviđanje u najvećem broju slučajeva ispasti tačno.

Međutm, ako imaš pred sobom dokazano umešnog pisca, za kog sam kažeš da ga vredi čitati (njegove priče, novele) - kako možeš da se izjašnjavaš o njegovom romanu tako odokativno? Upravo to što roman nije novela niti pesma u prozi niti skup lepih rečenica i velikih misli nego stvar kompleksna, nešto što ima strukturu, kakvi su to sudovi bez čitanja do kraja?

Kimura, ja ne osporavam tvoje pravo da ti se knjiga dopadne iz stvarnih razloga, ja samo kažem očiglednu stvar: da si vrlo vrlo vrlo usamljena u tome.

Hvala ti na ovim ''stvarnim razlozima'', to su pravi razlozi. Radmilo zna da li sam se ustezala da iskažem svoje stvarno mišljenje. Ako je usamljeno, šta mogu? Često se osećam usamljeno kao osoba koja bilo šta čita jer živimo u doba kada svi sa uživanjem slušaju samo svoj glas. Ali, ovo doba će proći, upravo kao i mi.

Što se knjige UNAZAD tiče, prodaja ti sigurno ne bi glatko išla. Ne znam kako bi je preporučivao ljubiteljima Lavkrafta, Kinga, Asimova, Dika itd. Prilično je originalna. Ne liči na druge. Ne liči ni na ranije Radmilove knjige. Domaća je, ima mnogo lokalne boje.
Možda se meni s godinama izopačio ukus, ali sve više cenim stvari koje su nove, drugačije od priča koje sam čitala i koje su u bezbroj varijanti već ispričane.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #246 on: 10-09-2017, 12:42:14 »

Da, video sam da je promocija 18. , ali sutra idem na put i neću biti u gradu dvadesetak dana.

Biće, nadam se, još neka prilika.

Srećan put.  xdrinka

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #247 on: 10-09-2017, 12:42:58 »
kimura, nemoj me povlačiti za jezik jer ću sada reći i više nego što sam htjela. moje impresije o ovoj knjizu nisu na razini "sviđanja/ne sviđanja". ja možda nisam profesionalni pisac, možda nikada neću ni biti, ali zato jesam čitač. ako je tebi potrebno da pročitaš cijeli roman da bi ga potpuno shvatila, meni je dovoljno desetak, dvadeset stranica da znam na čemu sam s tekstom i kako autor u njemu diše, ali kako je u pitanju bio Radmilo, trudila sam se dakako i daleko više od toga. najveća vrijednost ove knjige zapravo se nalazi u drugom dijelu, u tkz, folderima. no, oni uopće ne funkcioniraju s prednjim tekstom, to kao da su dvije različite osobe pisale, radmilo i neki drugi puno slabiji radmilo. radmilo početnik, na primijer. one su samo dokaz da je radmilo bio i ostao dobar kratkopričaš, puno jači nego romanopisac. više neću spominjati manjkavosti ove knjige, rekla sam što sam imala još jučer. i ako bi ja morala birati između knjige koja na patetičan način prikazuje emocije, i knjige u kojoj one apsolutno izostaju, ja ću se onda prije prikloniti patetici. bolje se suočim s viškom nego s manjkom. manjak me ostavlja praznom. ne znam što da radim s golim i ispraznim dijalozima koji lako pređu u dosadu. ako između dijaloga nema "mesa", meni se to ni ne čita. dosadno mi je.
niste ti i goran slučajno odabrani za beta čitače. znaš. ne omalovažavajući vaš trud i kompetenciju, ali jedan profesionalni pisac radmilovog ranga, sebi ne bi smio dopusti da se spušta na stepenicu nižu od sebe ako je želio dobiti najispavniji sud. zanimljivo, od svih ljudi na sagiti, od svih mogućih prijatelja, između Pokojnog, Miće, Meha i ostalih, od odabere vas dvoje. ja ću ti reći zašto je odabrao vas. meni ne treba radmilov odgovor da bi znala zašto je tako odlučio. može on reći da to nije točno, govoriti ovo i ono, ali ja znam da se drugih bojao. zato jer se svaki pisac boji da će mu taj neki od kojeg strepi, u par koraka, već nakon desetak stranica, iznijeti negativan sud, zasrati mu sav trud i muku koja je trajala mjesecima. onda izabereš ljude meke, neoštre, ljude koji te vole i previše poštuje. koji te respektiraju kao veličinu. iako u toj aktivnosti beta čitača nema i ne može biti ljubavi. gotovo ni poštovanja. ni prijateljstva. ničega. samo ti i goli tekst.

Boban

• 3
« Reply #248 on: 10-09-2017, 12:50:33 »
Prvu verziju Živosahranjenog dao sam Fipi da pročita negde 8 godina pre nego što je knjiga konačno objavljena. On je rekao samo jednu rečenicu: "Ova radnja ne može da izdrži jednu tačku gledišta". I to je meni bilo dovoljno da shvatim da knjiga ne valja i da treba da utrošim silan trud i godine da završenu knjigu istumbam i postavim drugačije. Knjiga se mora prvo ocenjivati i procenjivati na kompletnom nivou, kako funkcioniše i kuda vodi. Irelevantno je gledati rečenice i stil jer ako prvog nivoa nema, sve ostalo je nebitno. Radmilo je očigledno s ovom knjigom omanuo što nije s nekim zaista jakim razmotrio koncepcijske stvari u knjizi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #249 on: 10-09-2017, 13:02:59 »
Saturnice, sa kim ćeš se još svađati?

Bobane, po običaju ne pišeš istinu. Zaista nemam nameru da te demantujem. Laži, brate, koliko te volja.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #250 on: 10-09-2017, 13:04:18 »
Uverena sam da niko ne govori više nego što želi, Saturnice.
Raduje me što sam te, kako kažeš, potegla za jezik jer volim iskrenost, bez obzira na ton. Sad, ako se mora posebno izazivati, neka tako bude...
Ti ne znaš da Radmilo nije Gorana i mene birao. Pozvao je javno sve prijatelje i poznanike da pogledaju roman koji piše - navedeni ''opasni'' sagovornici se nisu javili. Nas dvoje jesmo. Scallop bi možda više voleo da je mogao slušati druge, ali oni, eto, nisu bilo voljni da slušaju njega. Možda to neće učiniti ni sada, pošto je knjiga gotova i objavljena.
Što se ovoga tiče:

svaki pisac boji da će mu taj neki od kojeg strepi, u par koraka, već nakon desetak stranica, iznijeti negativan sud, zasrati mu sav trud i muku koja je trajala mjesecima. onda izabereš ljude meke, neoštre, ljude koji te vole i previše poštuje. koji te respektiraju kao veličinu.

to je, da izvineš, tvoj zaključak. Mislim da je mnogo strašnije kad ti za objavljenu knjigu kažu da ne valja nego kada te ''upozore'' na vreme.

Za Gorana Segedinca ne znam, puštam da govori u svoje ime, ali ja ne bih podržala pisanje nečega u šta ne verujem iz ljubavi i poštovanja prema autoru. Ako baš i ne bih mogla da prevalim neke teške reči preko usta (a te teške se uvek mogu i olakšati, sa istim efektom), gledala bih da se iz celog poduhvata na neki način izvučem.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #251 on: 10-09-2017, 13:10:28 »

Ti ne znaš da Radmilo nije Gorana i mene birao. Pozvao je javno sve prijatelje i poznanike da pogledaju roman koji piše - navedeni ''opasni'' sagovornici se nisu javili. Nas dvoje jesmo. Scallop bi možda više voleo da je mogao slušati druge, ali oni, eto, nisu bilo voljni da slušaju njega. Možda to neće učiniti ni sada, pošto je knjiga gotova i objavljena.

Ma, zna. Saturnica je moja FB supruga. Zato toliko i galami.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #252 on: 10-09-2017, 13:15:29 »
i još nešto kimura, da ne bi pomislila da ja za tebe miislim kako si klilava čitačica ili komentatorica. nisi. samo zamišljam što bi bila učinila od mene da sam ti ja posalala na čitanje taj tekst. da si mislila da je to moje. ošinila bi me onako kao što si to nerijeto činila na radionici. isto mislim i za gorana.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #253 on: 10-09-2017, 13:16:12 »

Ma, zna. Saturnica je moja FB supruga. Zato toliko i galami.
naravno.  xremyb

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #254 on: 10-09-2017, 13:19:17 »
Uverena sam da niko ne govori više nego što želi, Saturnice.
Raduje me što sam te, kako kažeš, potegla za jezik jer volim iskrenost, bez obzira na ton. Sad, ako se mora posebno izazivati, neka tako bude...
Što se ovoga tiče:

svaki pisac boji da će mu taj neki od kojeg strepi, u par koraka, već nakon desetak stranica, iznijeti negativan sud, zasrati mu sav trud i muku koja je trajala mjesecima. onda izabereš ljude meke, neoštre, ljude koji te vole i previše poštuje. koji te respektiraju kao veličinu.

to je, da izvineš, tvoj zaključak. Mislim da je mnogo strašnije kad ti za objavljenu knjigu kažu da ne valja nego kada te ''upozore'' na vreme.

Za Gorana Segedinca ne znam, puštam da govori u svoje ime, ali ja ne bih podržala pisanje nečega u šta ne verujem iz ljubavi i poštovanja prema autoru. Ako baš i ne bih mogla da prevalim neke teške reči preko usta (a te teške se uvek mogu i olakšati, sa istim efektom), gledala bih da se iz celog poduhvata na neki način izvučem.

nije on trebao ništa objavljivati da traži čitače. koga briga, nije radmilo hemingway pa da se oko njega tuku. trebao je samo zamoliti određene ljudi. nitko ga ne bi odbio. ali, takav je on, moj fejsbuk suprug. tvrdoglav. svojeglav. sujetno moje, zlato...:)

Аксентије Новаковић

• 3
  • Homo Superior
« Reply #255 on: 10-09-2017, 13:20:29 »
sve više cenim stvari koje su nove, drugačije od priča koje sam čitala i koje su u bezbroj varijanti već ispričane.

Онда овери Неочекивану гозбу и Ту ни Бог не помаже.
Само, за потпуно уживање у тим причама је потребно одређено митолошко, односно езотеријско, па и религијско предзнање.

Баш због тога, веома је могуће да читаоци који су одустали од читања романа УНАЗАД нису дорасли изазову који тај роман нуди, јер данас је најлакше ваћарити на патетику, а најтеже је написати дубље, вишеслојно дело.
Све то је разлог више да прочитам роман УНАЗАД.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #256 on: 10-09-2017, 13:28:11 »
Aksentije, roman UNAZAD je moj obračun sa samim sobom. Od sutra ću najavljivati roman onakav kakva zaista jeste. Nadam se da će ovaj dan proći.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #257 on: 10-09-2017, 13:35:24 »
i još nešto kimura, da ne bi pomislila da ja za tebe miislim kako si klilava čitačica ili komentatorica. nisi. samo zamišljam što bi bila učinila od mene da sam ti ja posalala na čitanje taj tekst. da si mislila da je to moje. ošinila bi me onako kao što si to nerijeto činila na radionici. isto mislim i za gorana.

Meni je, vala, zaličilo na omalovažavanje. Drago mi je što nije. Ja sam na radionici prepoznavala priče većine učesnika, pa šta? Nekad sam te hvalila, nekad oplela (prvog je bilo više), ali nikad nisam uobražavala da moja treba da bude poslednja.

Šta bi ti dobila ako mi pošalješ knjigu na čitanje možeš saznati samo ako mi pošalješ knjigu na čitanje. Zašto misliš da ja Radmila najviše volim? F-supružanska ljubomora?

varvarin

• 5
  • 3
« Reply #258 on: 10-09-2017, 13:50:15 »
E, najzad postaje  zanimljivo!!  :mrgreen:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #259 on: 10-09-2017, 13:53:27 »
E, najzad postaje  zanimljivo!!  :mrgreen:

Planiraš li ti da promoliš nos ili ćeš na službeni put?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #260 on: 10-09-2017, 15:14:03 »
zaintrigirali ste me da obratim paznju.
upravo se procitalo poziv i batrganje.

elem, nisam siguran hoce li u nastavku tako i ostati, no roman me je vezao tako da zainteresirano citam dalje. relativno brzo sam se sinkronizirao sa stilom.
da je klasicno, lako stivo, nije. da zahtijeva prilicno neuobicajen pristup, zahtijeva.
biram vjerovati da su mnoge skice, koje bi prozvali neuvjerljivima, namjera pri karikaturi prilika.
primjer: pri kraju poziva imamo uvid u komunikaciju i misli
a) osoblja ogranicenog intelektualnog kapaciteta
b) osobe koja umorna od puta, pod sokom od budjenja i spoznaje zbivanja
tako da iz tog ugla suvislo.

inace sam vrlo osjetljiv na prenatrpanost price likovima, no do sad nemam problem. fredric brown slicnom prilikom, nakon uvoda dvadeset aktera, kaze: a sad ih zaboravite, za dvije minute ce umrijeti, vise nisu bitni.
i bez slicne izjave nekako vjerujem da sam bez napora razlucio polozaj aktera raznih.

inace imamo intenzivnu volatilnost "u malom", pri niskoj varijansi, skice, skice, skice, koje "narusavaju" pravolinijski tok ili podrzavaju. ovisi koliko spremni na sinkronizaciju sa slicnim djelom.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #261 on: 10-09-2017, 15:26:14 »
hocu reci: skice i skicice vrlo opshirno karakteriziraju likove, kroz radnju, bez previse (standardnog) opisivanja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #262 on: 10-09-2017, 15:43:06 »
Jedno banalno pitanje: odakle tebi knjiga? Da znam od koga da tražim pare.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #263 on: 10-09-2017, 15:46:30 »
narucio sam od stipana.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #264 on: 10-09-2017, 16:00:58 »
narucio sam od stipana.

Znači da se njemu javim za pare?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #265 on: 10-09-2017, 16:14:52 »
to stvarno ne znam. imam prijatelja u loznici koji mi povremeno posalje knjige iz srbije, a ovu je uzeo od stipana kad zatrazio.
rabljena je, iscitana ca. trecina, i platio sam je 260 dinara.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #266 on: 10-09-2017, 17:03:00 »
Dobar posao si napravio. Čitana do trećine, vrednost trećina. Javi ako prevališ trećinu, biće to veeeliki napredak.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #267 on: 10-09-2017, 17:29:00 »
ne sumnjam kako cu prevaliti; mislim da mnogi citanju pristupaju uz odredjeno idealizirano ocekivanje u koje kalupe stivo, dok ja za sve otvoreno trazim stil koji se nudi.
rekao bih da je u ovom romanu tok izuzetno fragmentiran sitnim skicama, ali i te kako postojeci.
da je napisao pocetnik, rekao bih nije sretno, jer bih bio uvjeren da mnogo cega slucajno, prosto previd, dok u ovom slucaju vjerujem kako u smislu poruke, prikaza prilika, uvlacenja u atmosferu.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #268 on: 10-09-2017, 17:32:04 »
Ehej, evo me. Saturnice, nije bilo mekano u mojoj beta sesiji, ovo tvoje je daleko mekanije, hoću reći baš si se prosrala ovo sa pominjanjem kimure i mene. Ne znam koji ti je, baš mi krivo. Ali dobro, imaš pravo da to misliš.

U pitanje ličnih kompetencija ne bih ulazio, to je suludo braniti, narod je tu jedini pravi sudija. Samo želim da ti kažem  to da je verovatnoća da sam lagao Radmila da mu je roman dobar iz poštovanja, jednaka verovatnoći da su tvoje reči upućene beta čitaocima izreknute iz velikog poštovanja ka onome ko ih je u nekoliko postova pre tebe izbacio.

I da ne bude zabune. Imao sam problem sa brojem likova, imenima...to jednostavno nije uticalo na moj sud o romanu. I još nešto, dok se od grudve ne napravi lavina - svaka čast Radmilu ali ništa specijalno mu ja ne dugujem. Prekinite da pravite misteriju oko svega i trpate teorije i gde im jeste i gde im nije mesto.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #269 on: 10-09-2017, 18:35:45 »
Ehej, evo me. Saturnice, nije bilo mekano u mojoj beta sesiji, ovo tvoje je daleko mekanije, hoću reći baš si se prosrala ovo sa pominjanjem kimure i mene. Ne znam koji ti je, baš mi krivo. Ali dobro, imaš pravo da to misliš.

U pitanje ličnih kompetencija ne bih ulazio, to je suludo braniti, narod je tu jedini pravi sudija. Samo želim da ti kažem  to da je verovatnoća da sam lagao Radmila da mu je roman dobar iz poštovanja, jednaka verovatnoći da su tvoje reči upućene beta čitaocima izreknute iz velikog poštovanja ka onome ko ih je u nekoliko postova pre tebe izbacio.
Gugi, vjeruj mi nije tako kako govoriš. Znala sam da ćeš ovako protumačiti tekst. Kritika beta čitača nije išla ni na tebe ni na kimuru, nije bilo omovažavanja vas, išla je debelo na Anđelkovićevu grbaču. Molim te da mi vjeruješ.
edit: gledaj, to sam mogla biti i ja. beta čitač. ja bih mu iste riječi uputila. i da sam ja bila u istom košu s vama.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #270 on: 10-09-2017, 18:41:53 »
 Kimura i ti si mene omalovažila i to ne samo jednom, spomenuvši me kao površnog čitača i kao nekoga tko Radmilovu knjigu tretira na principu „sviđanja“.

A sad nešto o mojoj knjizi i tvojoj potrebi da se baviš njom iako njoj ovdje nije ni mjesto ni vrijeme. Ovo je Radmilovo vrijeme i tako bi trebalo i ostati. Ja ti želim da jednom doživiš isto što i ja, da izdaš knjigu, i da ti ona bude izložena medijima i javnosti kritike na isti način na koji je bila i moja sljedećih šest mjeseci. Znači, nije bilo u pitanju tek jedan forum tipa znaksagite, gdje šaka zaljubljenika po njemu švrlja te malo serucka, i malo hvali nečije novo izdanje. U pitanju su bili svi mogući portali u Hrvatskoj. I sve novinske kuće. Blogovi. Bila sam u užasnom stresu. Da je bilo moguće vratiti vrijeme unazad, mislim da nikada taj tekst ne bi bila ni poslala na natječaj. Ali, ti to ne možeš ni zamisliti. Način na koji je ta knjiga bila rešetana uzduž i poprijeko. Da se razumijemo, bilo je i pljuvačine. Nakon svega, nakon što sam to sve pregrmjela, nema te kritike ni dobre ni loše koji bi me, što se tiče tog debitanskog romana, mogla uzdrmati, rasplakati ili uzoholiti. Meni je nje puna kapa. Eno je, stoji na polici, ne gledam  je, ne primam je u ruke, imam vrlo čudan i distanciran odnos prema njoj. Gotovo kao psihološki poremećaj.  Ali ako ti imaš strašnu želju da o njoj pričaš, a ti izvoli. Ako ti je stalo. Jer meni nije.  Ja sam s njom završila. Ja i ona smo dva ispuhana balona. 
Jedan od razloga zašto moja knjiga nije išla na tvoju kuću adresu je i taj što smo se nas dvije kroz radionicu pisanja udaljile. Što smo više pisale sve smo bile dalje i gledale u drugim pravcima. Sada, znam, nema mog teksta kojeg ćeš ti više ikada pohvaliti. Zašto da te silim s tekstom od 200 stranica, kad ti ne možeš prožvakati moga niti 6000 karaktera.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #271 on: 10-09-2017, 19:23:42 »

Oh, pa ipak jeste omalovažavanje. Nisam, bogami, znala da sam tako važna da iko ima potrebu da tu važnost dovdi u pitanje. Posredni kompliment kom se nimalo ne radujem.  :(  I ne zahvaljujem na njemu.
[size=78%] [/size]
Da ne bude zabune: ja uopšte nisam govorila o tvojoj knjizi, Saturnice. Ni o onoj napisanoj, objavljenoj i nagrađenoj, koja ima svoj topik, a ni o onoj koju možda sada pišeš. Odgovorila sam na pitanje (tvoje) šta bih učinila da si mi ti knjgu kao što je UNAZAD poslala na čitanje.
Molim te da mi ne stavljaš reči u usta i da ne prorokuješ šta ću ja u budućnosti raditi i čije ću pisanje hvaliti.

Nisam znala da sam namerno zaboravljena.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #272 on: 10-09-2017, 19:50:10 »

Dobro, jesam posumnjala, ali nisam želela da verujem u to.

Boban

• 3
« Reply #273 on: 10-09-2017, 19:59:04 »
Imao sam problem sa brojem likova, imenima...to jednostavno nije uticalo na moj sud o romanu.

Ovom rečenicom si sebe potpuno diskvalifikovao kao potencijalnog suvislog čitača i procenjivača neobjavljenog dela.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #274 on: 10-09-2017, 20:01:54 »
A da prestanete da se uzajamno omalovažavate? Imam nameru da od sutra malo promovišem svoj knjigu. Osim ako još neko ima nešto o manama? Želim da pozovem one koji računaju i one koji ne računaju sa mnom. Da objasnim da sam sve manje voljan da žipčim po gradu, razlozi su vrlo privatni. Oni koji će biti sprečeni da dođu neće imati drugu priliku.

zosko

• 4
  • 3
« Reply #275 on: 10-09-2017, 20:07:53 »
nastavilo se, skalope, objektivno, meni se prica svidja i vuce dalje, dopada mi se i stil, tek zakljucujem da verzija romana prilicno sirova. moralo bi se doraditi u sitnom, izglancati.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #276 on: 10-09-2017, 20:10:16 »
Imao sam problem sa brojem likova, imenima...to jednostavno nije uticalo na moj sud o romanu.

Ovom rečenicom si sebe potpuno diskvalifikovao kao potencijalnog suvislog čitača i procenjivača neobjavljenog dela.

Meni je stvarno zao sto tokom deset godina na ovom forumu nisam imao prilike da te bolje upoznam. U ovo sto si napisao ti bas i ne verujem, ali zivelo pravilo da svako na ovom sagitaskom parcetu neba ima svoje veselje.

U celoj prici oko Unazad koja se ovde povela, provejava mnogo licnog izmedju obe strane. Necu da budem deo toga.

EDIT: Vratio sam se kući, pa ponovo čitam. Rečenica jeste nezgrapno napisana, ali je ti namerno maliciozno tumačiš. To što mi je sporna stvar zasmetala, a što autoru nije prećutano već saopšteno, ne znači da generalni sud ne može biti pozitivan.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #277 on: 10-09-2017, 20:34:21 »
Ne beri gajle, hiddene. Boban je sebe diskvalifikovao čim je počeo da se bavi mojom knjigom.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #278 on: 10-09-2017, 20:37:24 »

Oh, pa ipak jeste omalovažavanje. Nisam, bogami, znala da sam tako važna da iko ima potrebu da tu važnost dovdi u pitanje. Posredni kompliment kom se nimalo ne radujem.  :(  I ne zahvaljujem na njemu.

Da ne bude zabune: ja uopšte nisam govorila o tvojoj knjizi, Saturnice. Ni o onoj napisanoj, objavljenoj i nagrađenoj, koja ima svoj topik, a ni o onoj koju možda sada pišeš. Odgovorila sam na pitanje (tvoje) šta bih učinila da si mi ti knjgu kao što je UNAZAD poslala na čitanje.
Molim te da mi ne stavljaš reči u usta i da ne prorokuješ šta ću ja u budućnosti raditi i čije ću pisanje hvaliti.

kimura, molim te ne dramatiziraj. nije ti stalo do mene i mog pisanja, i to je to. e sad, što bih ja bila učinila da sam bila na tvom mjestu, sada je teško iz ove prespektive znati. ali dati ću ti nedavni primijer Veronike S. po prvi put da me netko od profesionalaca, a nju držim profićem, pitao da mu pogledam tekst. olakšala mi je stvar time da mi je rekla neka ne budem nježna. meni nije trebalo dva puta reći. ošinula sam je uzduž i poprijeko. mislim da je čak i veći bio gušt opaliti profića po škini, nego to uraditi amateru. kako god bilo, žena mi se na kraju zahvalila. mislim da sam to odradila dobro i savjesno.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #279 on: 10-09-2017, 20:39:04 »
narucio sam od stipana.

Ama koji jebeni Stipan? Ja ovu Radmilovu knjigu ni video nisam.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #280 on: 10-09-2017, 20:45:25 »

Gugi, vjeruj mi nije tako kako govoriš. Znala sam da ćeš ovako protumačiti tekst. Kritika beta čitača nije išla ni na tebe ni na kimuru, nije bilo omovažavanja vas, išla je debelo na Anđelkovićevu grbaču. Molim te da mi vjeruješ.
edit: gledaj, to sam mogla biti i ja. beta čitač. ja bih mu iste riječi uputila. i da sam ja bila u istom košu s vama.

Ma ok sve, nekad i ja reagujem u afektu. Ti i ja smo stari drugari i znam da nemaš zadnje namere...

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #281 on: 10-09-2017, 20:51:51 »
još jednom se moram svrnuti na poziciju u koju sam nenamjerno dovela beta čitače. treba biti svjestan da u pisanju i književnosti, kao i u drugim poslovima, postoji hijerarhija. neće svatko svakome ponuditi sirovu verziju teksta. recimo, po meni je radmilo trebao savinuti kičmu i zamoliti one do kojih mu je naročito stalo u mišljenju. ne kažem da njemu nije stalo do gugija i nataše, ali jebiga, volio bi on da je u pozadini imao neke druge igrače, ali nije, jer on nije htio moliti nikoga, takav je to čovjek, tvrdoglav, i na kraju je prihvatio one, jedine koji su se javili.  a to se tako u profesionalnom svijetu ne radi. a radmilo nije amater. znači, ne serem ja kontra ovog dvojca koji su se siroti pretpostavljam satrali od čitanja i sugestija, nego ... ajd da ne laprdam više. smučilo mi se. jebem li vam babu vangu...:(

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #282 on: 10-09-2017, 20:53:51 »
narucio sam od stipana.

e dakle, ovo je tek vrh!! hahahahhaahh

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #283 on: 10-09-2017, 21:10:31 »
Saturnice, Radmilo je odlično postupio što je na forumu pitao ko hoće da čita, umesto da privatno pita ljude. Kad te neko privatno pita da pročitaš njegovu priču ili roman, stvarno je neprijatno ako ne možeš, nemaš vremena, ne želiš, šta god, i odbiješ čoveka, naročito ako se dugo znate. Onaj ko tako pita i sebe i osobu koju je pitao dovodi u neprijatnu situaciju, a Radmilo je to elegantno izbegao.

Naravno, ako već imaš svoju redovnu grupu beta-čitača, to je drugo.
We're all mad here.

Scordisk

• 3
« Reply #284 on: 10-09-2017, 21:31:52 »
ah, sagita kao nekad :D krv, suze, znoj, ali i radost i ljubav na sve strane. dobro je otići za vikend i zateći sagitaše u punoj formi

zosko

• 4
  • 3
« Reply #285 on: 11-09-2017, 07:42:10 »
narucio sam od stipana.

e dakle, ovo je tek vrh!! hahahahhaahh

ovom stipanu knjiga toliko postala tek roba, trguje tolikom brzinom, da je vise ni ne primjecuje... ko na vol stritu. zalosno.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #286 on: 11-09-2017, 07:46:21 »
Lupetaš Zosko....

Boban

• 3
« Reply #287 on: 11-09-2017, 08:55:07 »
izgleda da je na pomolu otkrivanje ilegalnog lanca prodaje knjige Unazad. Knjiga se traži ludački a mi ovde pravimo predstavu za pisca da se ne doseti tome... te nikog knjiga ne zanima, te jedan primerak čita po dvadeset ljudi, te ovo te ono, a zapravo štamparija jedva postiže da proizvede tražene količine.
Ovde se meša početak prodaje knjige koji je obično kilav sa završnim udarima megapopularnosti... primeci pristižu iz budućnosti gde je potražnja tolika da se čeka u redu za putovanje vremeplovom na promociju knjige...
Eto sjajne ideje za nastavak knjige.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #288 on: 11-09-2017, 09:25:41 »
Jutros se dobro osećam. Svašta mi je prišiveno ovih dana, ali i oni koji me najmanje vole nisu osporili da znam da pišem. Sad treba proveriti da li to važi i za UNAZAD. Oni koji naručuju iz pomerenog vremena i prostora su diskretni i daju lažne izjave, pa ne mogu da utvrdim gde je kasa.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #289 on: 11-09-2017, 09:47:11 »
Je... Vremenske ose su se ispomerale...

A ko će ga znati, možda je na mom štandu upravo UNAZAD najprodavanoja knjiga - u nekom paralelnom vreme-prostoru

Boban

• 3
« Reply #290 on: 11-09-2017, 09:49:15 »
Nije valjda da ono ruglo od štanda i dalje obitava u centru Subotice?

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #291 on: 11-09-2017, 09:50:49 »
Povremeno... A što je ruglo?
Prošli put si pokupio knjige koje inače nigde ne možeš pronaći.

Boban

• 3
« Reply #292 on: 11-09-2017, 09:52:26 »
mda... ali takvom štandu je mesto na nekoj perifernoj pijaci, ne na centralnoj tački grada.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #293 on: 11-09-2017, 09:54:09 »
Ma ja sam ti centar i grada i sveta... Izgled zavarava...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #294 on: 11-09-2017, 10:25:45 »
Javite kad se i vi umorite.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #295 on: 11-09-2017, 12:57:20 »
Evo šta je moj izdavač iskopao za promociju u ponedeljak:

„Moj Žare, meni bi se dopalo da nam ispričaš, kako si se ti u naš atar naplavio. Evo, već pet dana prodaješ neke knjige, a nijednu nisi prodao.“ Omanji brka odvali zatvarač boce o dasku na kojoj sedi i otpi prvi dugi, klokotavi gutljaj piva...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #296 on: 11-09-2017, 13:46:45 »
Nije ni Zakk ni onaj što prodaje knjige po ataru, radi se o Džonu Sparksu aka Žare Jovanović iz drugog dela mog romana UNAZAD.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #297 on: 11-09-2017, 18:02:42 »
Ako neko misli da sam slučajno u romanu napisao ono za šta su me osudili, evo šta sam postavio na FB 25. marta 2017.:

Četiri netačne predrasude literarnih pregalaca:
[/color][/size]Narator je nevidljiv;
Prepričavanje je zabranjeno;
Dijalog je slabost; i
Imenovanje velikog broja likova opterećuje.
[/font]

Agota

• 4
  • 3
« Reply #298 on: 11-09-2017, 18:31:53 »
Scallope, da znate da sam počela da menjam mišljenje o vama! :)
This is a gift, it comes with a price. Who is the lamb and who is the knife. Midas is king and he holds me so tight. And turns me to gold in the sunlight ...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #299 on: 11-09-2017, 18:51:40 »
Scallope, da znate da sam počela da menjam mišljenje o vama! :)

Na bolje ili na gore? xfrog

Agota

• 4
  • 3
« Reply #300 on: 11-09-2017, 18:54:34 »
Dve žene se polomiše oko vas. Da čovek ne poveruje!!!!!!!!!!!!!! :D

Bobane, pao si sa TRONA! :mrgreen:

scallop

• 5
  • 3
« Reply #301 on: 11-09-2017, 19:03:38 »
Samo dve? A moja rođena? A komšinice? Moja omiljena izdavačica? Ona što mi šalje najbolje viskije iz sveta? E, Agota, to i jeste moja nevolja sa ovdašnjim muškarčinama. Ćista ljubomora.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #302 on: 11-09-2017, 19:08:44 »
Pa kako da ne ljubomorišu?! Ti si monstrum, Radmilo! ZNAŠ! :)

scallop

• 5
  • 3
« Reply #303 on: 11-09-2017, 19:16:11 »

Pazi samo najužu porodicu. I sve su u UNAZAD.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #304 on: 11-09-2017, 19:16:43 »
Dakle Radmilo, apropo "Granica na vjetru", da li ste jos uvijek misljenja da taj roman obiluje viskom nefunkcionalnih likova?

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #305 on: 11-09-2017, 19:18:13 »

Agota, sva si vrazija! :)

Agota

• 4
  • 3
« Reply #306 on: 11-09-2017, 19:19:42 »

Pazi samo najužu porodicu. I sve su u UNAZAD.
❤

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #307 on: 11-09-2017, 19:20:17 »
Bobane, pao si sa TRONA!

Tek sad si primetila?

Agota

• 4
  • 3
« Reply #308 on: 11-09-2017, 19:20:37 »

Agota, sva si vrazija! :)

Ovaj...odo ja sad da kupim tetki lek... xyxy

scallop

• 5
  • 3
« Reply #309 on: 11-09-2017, 19:26:18 »
Dakle Radmilo, apropo "Granica na vjetru", da li ste jos uvijek misljenja da taj roman obiluje viskom nefunkcionalnih likova?

Ja sam Veronikin roman pročitao do poslednjeg slova. Zbog toga ZNAM koliko je koji funkcionalan.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #310 on: 11-09-2017, 19:33:53 »
Ja sam Veronikin roman pročitao do poslednjeg slova. Zbog toga ZNAM koliko je koji funkcionalan.
To nije odgovor na moje postavljeno pitanje, ali neka vam bude. Dupli kriteriji ne prolaze nigdje, pa tako ni u pisanju.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #311 on: 11-09-2017, 19:48:16 »
Bila si protiv potezanja drugih knjiga. Sada si za potezanje. Da li uopšte shvataš koliko si ovde zloupotrebljena? I nisam ja ko te je zloupotrebio.

Boban

• 3
« Reply #312 on: 11-09-2017, 20:28:06 »
evo ga sad zlobni radmilo u svom elementu. saturnici se nije dopala tvoja knjiga. Nimalo, ni trunčicu... ustezala se da to kaže javno, a nisam ja taj koji je tražio od nje da se oglasi. Verovatno joj je dozlogrdilo nešto u tvom ponašanju, nastupu... i sad bi zlobni radmilo da posvađa sve one koji ne vole njegovo pisanje, da se svi pobiju i pomru, da nema ko da viče da je car go.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #313 on: 11-09-2017, 20:45:58 »
Ti si nevin ko Kleopatra. Što jes' - jes'. Zahvalan sam ti za antipromotivne radnje. Moći ću da prodajem stolice u LK kao bioskopske karte. Jel' ako da mi kažeš koliko knjiga da ponesem? A ti ponesi moje pare. Rekli smo da nema više eksploatacije pisaca.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #314 on: 11-09-2017, 21:30:20 »
Bobane, ne dolijevajte ulje na vatru vise nego sto je potrebno, ja se stvarno ne zelim posvaditi s covjekom koji je, kada sve skupa zbrojim, ipak imao puno dobre volje i strpljenja da se nosi ne samo s mojim nego svacijim brljotinama na radionici, i za to mu hvala, ali..
Ono sto meni smeta je da Radmilo, pronalazeci bezbroj opravdanja za svoj najnoviji roman, odjednom namece neka cudna pravila u pisanju. To jest, ja sada vise nisam sigurna jesu li to njegova pravila ili ih je on iskopao iz nekih arhaicnih teorija knjizevnosti, a koja govore o tehnikama pisanja. Jebemu mater ako to mogu prozvakati. Osim ako mi se ne dokumentira ili ne dokaze primjerom. Ali ne kroz primjer ove knjige. Jer to kod mene za sada ne prolazi.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #315 on: 11-09-2017, 21:50:32 »
Dođite u Dom Omladine Beograda, 18. septembra, u 19h i skrešite mi šta imate, a ja imam više odgovora nego što vi imate pitanja.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #316 on: 11-09-2017, 22:06:18 »
... imam više odgovora nego što vi imate pitanja.
U to ni jednom nisam posumljala. Sretno na promociji.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #317 on: 11-09-2017, 22:54:38 »
Da li uopšte shvataš koliko si ovde zloupotrebljena? I nisam ja ko te je zloupotrebio.
Radmilo, tek sad vidim ovaj komentar. Mene nije moguce zloupotrijebiti i sa mnom nije moguce manipulirati. Ni kada sam imala deset godina, a kamo li sada. Ma sto god vi o tome mislili, prepametna sam ja za te stvari. Nitko mene nije nahuskao na vas. Zapravo, ja sam sebi mogla olaksati virtualni suzivot s vama sutnjom i odobravanjem, razmisljala sam i o tome da odsutim i pravim se mutava. Recite, da li bi vam bilo draze da sam drzala usta zatvorena? U tom slucaju vas ne bi uopce zanimala sto ja mislim i to bi drzali kao moju podrsku vama? Ne bi ste ni jednom pomislili da sam obicna jebena licemjerka?
Radmilo, i sad ce biti dosta. Mojih pitanja i vasih odgovora. A malo da i ohladim sa sagite...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #318 on: 11-09-2017, 23:10:36 »
Koji put po redu? Kao što očekuješ da ja vidim šta nije u redu, tako i ti moraš. Moguće je da si napravila štetu, a ja ću se potruditi da je potisnem.

Boban

• 3
« Reply #319 on: 11-09-2017, 23:58:28 »
Pa Radmilo oduvek više voli da ga hvale nego da ga kude... i one koji ga kude razapinjao je koliko je mogao i pre 35 godina jednako kao danas.
Ljudi su navatali višedecenijski strah i onda mi, njegovi pravi prijatelji, koji mu ukazujemo na propuste i pokušavamo da predupredimo da ispada smešan u društvu ispadamo najgori.
Što bi rekla Natašica...

http://www.youtube.com/watch?v=osmjbU7PKjk

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #320 on: 12-09-2017, 00:15:04 »
Koji put po redu? Kao što očekuješ da ja vidim šta nije u redu, tako i ti moraš. Moguće je da si napravila štetu, a ja ću se potruditi da je potisnem.
Onoliko koliko bude potrebno. Dokle vise radmilo? Jel vasa uvijek mora biti zadnja? Ako mora onda pocnite odgovarati na moja pitanja a ne se izvlaciti na opcenite floskule i rijeci zavijene u zagonetke. Da cujem? Sto nije bilo u redu s moje strane? Kakvu sam to ja stetu napravila vama? Jeste li sasvim sisli s uma?
Edit: ako mi nemate namjeru jasno odgovoriti na pitanja, neka ovaj komentar ostane ovakav kakav je. Neodgovoren. Bez upadica i mudrolija.

Boban

• 3
« Reply #321 on: 12-09-2017, 07:55:06 »
U "Slobodanidi" ubacio sam dva lika koje su javne ličnosti, Dimitrija Vojnova i Lunu Lu, ne znam koliko ljudi me pljunulo zbog toga i izjavilo ili da ne mogu da čitaju knjigu sa likovima koje poznaju a pojedinci su baš naglasili da zbog toga spuštaju ocenu knjige. A Radmilo ovde ima ženu, decu, snaju, unuke, kumove... kako nije u stanju da shvati da to iritira većinu čitalaca, ma kako on mislio da je baš dobro uklopljeno u priču? OK, može on reći da je pisao knjigu za one koje to ne iritira, ali takvih je očigledno premalo. Možda će za 100 godina neko pronaći u ovoj knjizi grandioznost koja nam je svima izmakla (na kraju krajeva, ko danas zna da je Nana Emila Zole gotovo pa preklopljena sa njegovom ljubavnicom iz tog vremena)...

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #322 on: 12-09-2017, 08:06:49 »
''Nana'' ima mnogo likova. Nekima je poklonjena veća pažnja, neki se tek uzgred pominju, a svi su tu u funkciji oslikavanja glavnog ženskog lika ili autorove moralne predrasude, kako ko voli. U pravu si, nikoga ne zanima ko su ti ljudi zaista bili.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #323 on: 12-09-2017, 08:35:22 »

Onoliko koliko bude potrebno. Dokle vise radmilo? Jel vasa uvijek mora biti zadnja? Ako mora onda pocnite odgovarati na moja pitanja a ne se izvlaciti na opcenite floskule i rijeci zavijene u zagonetke. Da cujem? Sto nije bilo u redu s moje strane? Kakvu sam to ja stetu napravila vama? Jeste li sasvim sisli s uma?
Edit: ako mi nemate namjeru jasno odgovoriti na pitanja, neka ovaj komentar ostane ovakav kakav je. Neodgovoren. Bez upadica i mudrolija.

Izgleda da jedino ja, na svom topiku, o svojem romanu, nemam pravo na reč. Osim na pokoru i okajanje greha. Čim sam pomenuo da će će doći red i na raspravu o tuđim knjigama, ali ne ovde, dobio sam packu. Sa vaše strane sam dobio Veroniku, Bobanovu "Slobodanidu", "Koštanu" i "Nanu". Neko treći će već to umeti da proceni.

Imao sam nameru da na temi Teorija i praksa detaljno napišem šta u bilo kom romanu jeste a šta nije lik. Verovatno ću to i uraditi, obično od toga neko ima koristi, ali ću sačekati ne da prođe vaš pritisak, nego da prođe moj.

Ukupno, jako sam zadovoljan, jer kad se ponudi javnosti nešto sasvim drugačije reakcije znaju da budu burne. UNAZAD to jeste u svim svojim delovima.

Agota

• 4
  • 3
« Reply #324 on: 12-09-2017, 08:43:13 »
U "Slobodanidi" ubacio sam dva lika koje su javne ličnosti, Dimitrija Vojnova i Lunu Lu, ne znam koliko ljudi me pljunulo zbog toga i izjavilo ili da ne mogu da čitaju knjigu sa likovima koje poznaju a pojedinci su baš naglasili da zbog toga spuštaju ocenu knjige. A Radmilo ovde ima ženu, decu, snaju, unuke, kumove... kako nije u stanju da shvati da to iritira većinu čitalaca, ma kako on mislio da je baš dobro uklopljeno u priču? OK, može on reći da je pisao knjigu za one koje to ne iritira, ali takvih je očigledno premalo. Možda će za 100 godina neko pronaći u ovoj knjizi grandioznost koja nam je svima izmakla (na kraju krajeva, ko danas zna da je Nana Emila Zole gotovo pa preklopljena sa njegovom ljubavnicom iz tog vremena)...

Svašta!! Zašto bi to ikog iritiralo??? Naprotiv!  Najbolje da ubaci Lunu Lu i Vojnova. Ko neki paćenik...

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #325 on: 12-09-2017, 11:25:37 »

Izgleda da jedino ja, na svom topiku, o svojem romanu, nemam pravo na reč.
Ukupno, jako sam zadovoljan, jer kad se ponudi javnosti nešto sasvim drugačije reakcije znaju da budu burne. UNAZAD to jeste u svim svojim delovima.
sad ste ipak zadovoljni iako sam vam nanijela štetu? dakle, vašim kontradiktornostima nema kraja. a zanimljivo je kako ni jednom niste pomislili da sami sebi najviše nanosite šetetu. to vam nije bilo ni u peti. u redu, hajdemo onda okrenuti ploču. idemo reći da je vaš roman nešto što svijet još nije vidio, nešto što budućim generacijama vi ostavljate u amanet. ta inovativna forma, razlomljena struktura i likovi koji, nakon što zaklopite korice, još dugo pamtite i nosite u svom sjećanju.
je li sad bolje? je li suprug zadovoljan?
ne valja da izgubimo brak zbog nevažnih stvari kao što je jedna knjiga.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #326 on: 12-09-2017, 11:40:13 »
Ovako: ako sam prodao manje od deset knjiga, ako tačno znam kome, ako postoje oni koji knjigu ne mogu da dočitaju jer je smor i dvoje nevoljnih pratilaca romana tokom pisanja, a deset i po hiljada pregleda, onda sam jako dobro prošao. Nevolja je što je još neko u posedu knjiga, a ja za njih nisam video ni cvonjka. No to je verovatno jedan primerak, koji redom odbacuju deseci nevoljnih čitalaca, da bi, na kraju, dospeo, preko Loznice i Stipana koji to ne priznaje do Zoska.

Boban

• 3
« Reply #327 on: 12-09-2017, 13:14:47 »
Cvonjke ćeš da vidiš kada se prodavci i distributeri razaberu sa velikoprodajom izdavača... Sad sam se setio da sam prvu knjigu prodao u Banja Luci.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #328 on: 12-09-2017, 13:39:41 »
Cvonjke ćeš da vidiš kada se prodavci i distributeri razaberu sa velikoprodajom izdavača... Sad sam se setio da sam prvu knjigu prodao u Banja Luci.

To je već informacija. Znači, da se obratim Žarku?

Boban

• 3
« Reply #329 on: 12-09-2017, 14:14:55 »
ja samo ne razumem zašto se ti ovoliko koprcaš.
Knjiga ti je takva kakva je, nikada ni nisi mogao da računaš na nepodeljene pohvale; prodaje se tu i tamo, iz moje perspektive kao distributera te knjige, neuporedivo bolje nego Stipanove žvrljotine. Na kraju krajeva, tvoj autorski promilić će nekada i nekako stići do tebe. Stvarno nema razloga za histeriju i očaj u javnosti.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #330 on: 12-09-2017, 14:38:45 »
Da razumeš bio bi oprezniji. Slabo ti koristi ono šta napišeš, a svima koji čitaju postove potvrđuje u kojoj se poziciji nalazi domaća fanatastika. Da parafraziram Paheka: "Ako ovako prolazim ja šta čeka mlađe i perspektivne autore?" Promilić od izdavača, distributera i prodavaca? Pa ja sam ceo roman UNAZAD napisao zbog sličnog izdavača u SAD. Žarko je izračunao koliko košta moja knjiga po strani. Negde 0,01 € po strani. Ako pisac dobije "poštenih" 10% to je 0,001€. Pa, mladi pisci, pišite roman od 250 strana za 0,25€ po prodatoj knjizi. Naravno, uzmite u obzir da se u Srbiji ne može prodati 300 knjiga i da će vam to prodavci i distributeri priznati.

Boban

• 3
« Reply #331 on: 12-09-2017, 14:52:24 »
Nešto ne valja u toj tvojoj matematici. Ako knjiga košta 700 dinara, tvoj bruto dobitak je 70 dinara, kada se odbiju doprinosi, ispada 57 dinara.
Nije to malo, šta bi ti hteo... pa potrudi se da prodaš milion primeraka i da vidiš kako će taj promilić da bude značajna cifra.
Imao sam i ja neke sukobe sa piscima koje sam izdao, tražili su da njihov deo bude otprilike veći od bruto prodaje njihovih knjiga... pa gde to može?
Ja imam izdatu knjigu u USA pre 13 godina i svakih 6 meseci mi stiže izveštaj o prodaji, nekad je to malo, nekad malo više, u početku su bile stotine evra, sad su desetine, ali recimo da će ta knjiga ovim tempom na nivou 30 godina doneti nekoliko hiljada evra. Ko mi je kriv što nisam uložio u reklamu kao Roulingova pa da mi prodaja bude veća?

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #332 on: 12-09-2017, 14:53:29 »
da bi, na kraju, dospeo, preko Loznice i Stipana koji to ne priznaje do Zoska.

A što bi Stipan priznao nešto što se nikad nije dogodilo?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #333 on: 12-09-2017, 15:18:04 »
Nešto ne valja u toj tvojoj matematici.

Ne valja u tvojoj. Moja je brutalno tačna. Kad prodam primerak UNAZAD moja zarada je pet banki. Prošli put si za svoju knjigu u SAD napisao da izveštaji kazuju 0 primeraka prodaje.

mac

• 3
    • http://www.facebook.com/mihajlo.cvetanovic
« Reply #334 on: 12-09-2017, 15:34:23 »
Je li pet banki 50 ili 500 dinara?

Boban

• 3
« Reply #335 on: 12-09-2017, 15:39:13 »
Nešto ne valja u toj tvojoj matematici.

Ne valja u tvojoj. Moja je brutalno tačna. Kad prodam primerak UNAZAD moja zarada je pet banki. Prošli put si za svoju knjigu u SAD napisao da izveštaji kazuju 0 primeraka prodaje.

Nisi pažljiv čitalac. Odnosilo se na segment prodaje u Indiji. Knjiga se tamo nudi u masi ko zna koliko ko zna čega i odatle imam čistu nulu, tj. nikakav izveštaj godinama. Iz Amerike ne. Tamo to curka, uplaćuju na PayPal a sin troškari za igrice...

M.M

• 4
  • 3
« Reply #336 on: 12-09-2017, 16:58:49 »
A Radmilo ovde ima ženu, decu, snaju, unuke, kumove... kako nije u stanju da shvati da to iritira većinu čitalaca, ma kako on mislio da je baš dobro uklopljeno u priču?

Daj bre Bobane, to što tebe iritira i što ti to ne bi tako. ne znači da iritira i druge. Meni je fino uklopljeno i slobodno mogu da kažem da mi se svidelo. Konačno, uživao sam u romanu, ima tu i tamo nečega što bih ja drugačije, međutim, ono što mi je upalo u oči, dok sam iščitavao topik, to što su najglasniji i najistrajniji u pljuvačini oni što su nekoć bili utučeni i jadni i manji od makovog zrna.
Biće da sam dosta toga propustio za ovih nekoliko godina.
Nijedan poraz nije konačan.
http://knjigeiknjige.blogspot.com/

scallop

• 5
  • 3
« Reply #337 on: 12-09-2017, 17:13:42 »
Mace, pet banki su pet banki. Da sam štampao 200 primerak bilo bi više, ali uz ovakav pritisak neće ići. Sa druge strane, malo sam precenio evre, ali od frtalj evra do pola evra nema mnogo.

Ono šta nije dobro je što su kod nas pisci i pod pritiskom svih ostalih angažovanih u procesu, iako je domaća literature u sklopu kulture najugroženija.

Scordisk

• 3
« Reply #338 on: 12-09-2017, 17:24:15 »
čuj, 56 dinara je 56 dinara, a to je pivo ispred dragstora. ti scallope kada inkasiraš tiraž,  imaćeš još i za smoki i još se buniš :D

scallop

• 5
  • 3
« Reply #339 on: 12-09-2017, 18:16:04 »
Dobar predlog, Filipe, ali ja ne pijem jeftina piva. A smoki mi ne daju.

Scordisk

• 3
« Reply #340 on: 12-09-2017, 18:34:44 »
očekivanja se moraju podrediti mogućnostima. za kraft pivicu, mora veći tiraž!

Гражданка Шульц

• 4
  • 3
  • ведьма
« Reply #341 on: 12-09-2017, 18:46:51 »
Ima li piva za te pare? Bilo nekad... :lol:

Kraft ionako ne volim, hehe. Izvin'te na upadu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #342 on: 12-09-2017, 20:08:26 »
Da navedem da sam dobio još jedno kompetentno negativno mišljenje o romanu UNAZAD. Nema atmosfere u romanu i ima previše dijaloga.

Boban

• 3
« Reply #343 on: 12-09-2017, 22:55:50 »
Pozitivna mišljenja od pisaca u nastajanju kojima si pomagao i negativna uglavnom od stare garde... kako sabrati babe i žabe?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #344 on: 12-09-2017, 23:01:02 »
Sva ključna naučna pomeranja bila su negirana od stare garde. Pa, kad bolje razmislim i umetnička.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #345 on: 12-09-2017, 23:17:36 »
Hajde da se o nečemu složimo. Mislim da se moja pismenost ne dovodi u pitanje, za početak. Dr. Z. Živković nas je šokirao svojom tvrdnjom da je SF mrtav. U ovome trenutku UNAZAD je jedini roman u Srbiji za koji, bar ja, tvrdim da jeste SF. Istovremeno, našom scenom dominira epska fantastika koja ima marketinšku podršku ali ne i zavidnu pismenost. Čega sam ja uopšte neprijatelj pa je potrebno tako žestoko intervenisati? Da li je možda uputno proveriti koliko je moj SF ONF ili nešto drugo? Imam li ja validni SF motiv i koliko je on autentičan u vreme kad sve možemo proglasiti neautentičnim? Lako je sahraniti SF, ali nije mnogo lepo ubiti ga. Pitanje broja likova i atmosfere je od sekundarnog i banalnog značaja.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #346 on: 14-09-2017, 10:00:54 »
Dan predaha kao da je svima dobrodošao. Recimo, da bi u normalnim uslovima bio red da postujem neki deo romana. Bez spojlera. Šta ako meni svako parče izgleda kao spojler? Nešto bez dijaloga, introspekcija, intimno stanje glavnog junaka, možda čak i tragovi atmosfere?

Sledećeg jutra se Damjan, prvi put od večeri u restoranu “Boiling Point”, probudio u krevetu u kome je zaspao. Sećao se izlaska iz portala. Bukvalno je fizički osećao kako se isteže iz dve dimenzije i zauzima treću. Sada je bolje pazio, a ne kao prvi put, kada nije znao da je na destinaciji i kada je otro papuče od zeleniša koji je pokupio usput. Ovoga puta ga je Džindžer povela do kanjona Kolorada. Vidikovac je bio nestvarno prazan, kao da su mu svi turisti ustupili dan. Za momenat je pomislio da skoči u provaliju i proveri da li će to da utiče na njegov otisak u holo sloju portala. I pad u snu mi je bio najgora noćna mora, pomislio je i odustao.

Njegova soba je izgledala kao da su mu je iščupali iz sećanja na Rozvel i sobu u hotelu La Kvinta, pa smestili negde odakle nije mogao da ode. Destinacija u destinaciji ili mi samo ugađaju, dok ne prestanu da mi ugađaju? Uputio se negde gde ga, valjda, očekuje doručak. Kafa ili čaj, đus i pecivo. A, šta će se dogoditi ako zatražim barena jaja? Znao je da će sve morati da prekine, ako oni ne prekinu ranije. Svesno je otaljavao računajući na ona tri meseca koji su mu bili nagovešteni. Ne želim da provedem tri meseca u košmaru.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #347 on: 14-09-2017, 10:08:42 »
Ne znam za ostalo i vidim da razni ljudi imaju razne reakcije na roman, mnogo im je likova itd. ali ovaj isečak je meni dovoljan da me podseti da se radi o jednom od ne bez razloga najcenjenijih pisaca sa domaće scene. Tempo, slike, refleksije, sve spakovano na jako malo prostora a ima da se raspakuje tako mnogo toga.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #348 on: 14-09-2017, 10:18:06 »
Pa, Uroše, računam da će oni koji odole iskušenju da ne kupe i ne čitaju knjigu biti prijatno iznenađeni dok budu tragali za suvišnim likovima, enormnim ispraznim dijalozima i odsutnosti atmosfere.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #349 on: 14-09-2017, 11:42:40 »
Da ne bi zafalili besmisleni dijalozi, jedan iz istog poglavlja (već je pri ruci):

Privukla je svoj tanjir pred sebe. Shvatila je da zalogaji kompenzuju reči. Pojela je ceo kroasan pre nego što je nastavila. Previše brzo uči, pomislio je Danijel.
„Nismo sigurni zašto je Gordon Tekl upleo baš vas. Ako nekoga treba da krivite, krivite njega. To je bio prvi potez budućeg predsednika pošto je odbio našu velikodušnu ponudu da nam se priključi. Samouvereni pojedinci su uvek pretnja globalnim, pardon, nadglobalnim projektima. Oprostite na digresiji. Budući da svi nadziru sve i svakog, to vam je jasno, dospeli ste u fokus i morali smo da se pozabavimo vama...“
„A, haos?“
„Šta hoćete? Niste ni vi odlučili. Neka cveta hiljadu cvetova... Nije primereno, a? Slobodna volja, božanski izbor! Svako može da odabere kako će biti istrebljen!“
Damjanu se učinilo da će je euforija razneti u paramparče. Moglo se još nešto ućariti.
„Ako je tako, ja bih mogao po moju porodicu, pa kući.“
„E, sad i za vas imamo plan. Sasvim se uklapate...“
To me i brine.
„Sigurno me neko traži...“
„Da, vaš sin se udružio sa Teklom...“
„Ko je Tekl...?“
„Vi ste ga upoznali kao Majkla Forbsa.“
„Onda će me naći.“
„Znate li koliko osoba nestaje u SAD svake godine? Oko dvanaest i po hiljada samo ove nedelje. Zanemarimo one koji samo dižu paniku i imamo broj od, oko, tačno, 2079 godišnje. Za slučajne namernike brojke su još nepovoljnije. Mogli biste lakše da dobijete premiju na Kentaki Derbiju. I, još?“
Prstom je protrljao nos.
„Šta je sa suncem i mesečinom?“
„Depresivno. Sa krova ne biste mogli da skočite, a ni lift do gore nije opcija. Vidim da ste se jutros obrijali. Da li pre brijanja stavljate protezu da ne biste pravili one glupe grimase sa TV reklama? Mrdate li stopalima uvek pre nego što ustanete? Koliko vam treba da ispravite kolena za prvi korak? Ne, dragi moj Damjane, vaše stanje je najbolja garancija naše bezbednosti. Naravno, pričaćemo još, ovih dana, imam i ja pitanja.“
Rastali su se kao da su sklopili primirje, a nisu završili rat.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #350 on: 14-09-2017, 12:38:49 »
Mogli biste lakše da dobijete premiju na Kentaki Derbiju

E, svaki som ima bućku na koju se hvata. Konačno si pronašao jednu za mene...  :D

Šta je to "premija na Kentaki Derbiju"?

Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #351 on: 14-09-2017, 12:45:27 »
Mogli biste lakše da dobijete premiju na Kentaki Derbiju

Šta je to "premija na Kentaki Derbiju"?

Kad se kladiš kao u filmu "Lucky number Slevin". Omiljeni film koji pominjem i u romanu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #352 on: 14-09-2017, 13:57:47 »
Za manje stručne od Miće.
Džindžer je sarkastična, ukazuje Damjanu da su mu šanse da se izbave manje nego na Kentucky derbiju. Kvota 1:3000 nikada nije zabeležena, jer na Kentuckyju trče konji sa bar nekom šansom, a ne magarci.

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #353 on: 14-09-2017, 14:27:20 »
Koga zanima, može na http://tardis.rs/izdanja/unazad pročitati odlomak

scallop

• 5
  • 3
« Reply #354 on: 14-09-2017, 14:59:57 »
Bog te mazo, Zakk! Pola posetilaca će da pročita prvo poglavlje! Može li to da potre početno upljuvavanje?

zosko

• 4
  • 3
« Reply #355 on: 14-09-2017, 15:07:15 »
Ne znam za ostalo i vidim da razni ljudi imaju razne reakcije na roman, mnogo im je likova itd. ali ovaj isečak je meni dovoljan da me podseti da se radi o jednom od ne bez razloga najcenjenijih pisaca sa domaće scene. Tempo, slike, refleksije, sve spakovano na jako malo prostora a ima da se raspakuje tako mnogo toga.

pynchon u gravity's rainbow ima 400 karaktera. meni inace smeta kad predstavljeni na nacin da moram maltene biljeziti, sto kod skalopa nije slucaj, sve je to lijepo smisleno i tece. kritike na racun previse likova isle bi uz nekog slabijeg pisca, unazad i f:bvc definitivno ne pati od nevjestog prenatrpavanja, dapace. kritizirati se moze ako se sturo, nefleksibilno, drzimo skolskog. sto se ne moze primijeniti na autora skalopovog ranga, koji eksperimentira, tvori trendove, etc.

opaska koja se navodi kako nije sf: tu se stvarno moze veslati u beskraj. ja, primjerice, imam vrlo shiroki pojam sf-a i malo sta za mene nije sf. dok je pkd imao jako iskljucive kriterije, recimo, po kojima mnogi aldissovi romani nikad ne bi usli u kategoriju.
skalopov pristup ovom djelu meni djeluje poput aldissovog, koji je kroz sf cesto obradjivao prozivljeno i iskustva.

Mica Milovanovic

• 8
  • 3
  • *
« Reply #356 on: 14-09-2017, 15:36:47 »

Prvo, reč "premija" se nikada ne koristi u konjarskoj terminologiji za dobitak na klađenju. U suštini najčešće se koristi reč "pogodak" - "pogodio sam pobednika u trci", "'uhvatio' sam kvotu 50:1", i slično.  U kockarskoj terminologiji reč "premija" se koristi za pogodak na lutriji, nešto što je puka igra na sreću. Ovde se ne koristi zato što su svi koji se klade ponosni na svoje znanje i ne smatraju da su dobili nekakvu "premiju", već zasluženi dobitak.  Ne koristi se ni u konjarskoj terminologiji u engleskom jeziku. Nigde.

Drugo, kada kažeš "Mogli biste lakše da dobijete premiju na Kentaki Derbiju", meni nije jasno ko je taj ko bi lakše dobio premiju na Kentaki Derbiju. Ako misliš da kladioničar dobije, naravno da je lakše pogoditi pobednika na Kentaki Derbiju, jer je i najveće iznenađenje u istoriji trke platilo 91,45:1 (Donerail 1913 godine), pa se postavlja pitanje zašto to uopšte pominješ kao poređenje. A to je 91,45:1 najveće iznenađenje u istoriji! Obično dobije konj sa kvotom između 2:1 i 10:1.
U proseku, petsto do hiljadu puta je lakše pogoditi pobednika na Kentaki Derbiju nego da se tvoj junak izbavi. Što će reći da ti je loše poređenje.

Dakle, em zbunjuješ čitaoca, em si promašio terminologiju. Dobro, ne ti, već tvoj junak, ako ti je neka uteha...

A sve je to posledica odsustva normalne izdavačke procedure, gde iza pisca ide urednik, pa lektor, pa korektor, itd.
Neko bi ovo već primetio. Zato su nam knjige lošije nego pre 30 godina.
Mica

scallop

• 5
  • 3
« Reply #357 on: 14-09-2017, 16:23:19 »

Dakle, em zbunjuješ čitaoca, em si promašio terminologiju. Dobro, ne ti, već tvoj junak, ako ti je neka uteha...

A sve je to posledica odsustva normalne izdavačke procedure, gde iza pisca ide urednik, pa lektor, pa korektor, itd.
Neko bi ovo već primetio. Zato su nam knjige lošije nego pre 30 godina.

Zahvaljujem na objašnjenju. Moj propust. Za predvez za pecanje sam pitao Petronija, pa dobio objašnjenje. Pitao sam ja i za penjačku terminologiju, pa sam morao sam da čitam.

Kimura

• 4
  • 3
« Reply #358 on: 14-09-2017, 17:00:00 »
Od priznanja na ZS nema vajde, neće biti ni četvrt oproštaja, nego će se dodati još toliko ili više.  xrofl
Mada, ako lik u romanu ili sam autor koristi nešto što je samo asocijacija na određeni film, što znanje mora ići dalje od onoga što film nudi?

scallop

• 5
  • 3
« Reply #359 on: 14-09-2017, 17:15:58 »
Ma, dobro je dok je na moju grbaču.  xfrog

scallop

• 5
  • 3
« Reply #360 on: 14-09-2017, 21:14:16 »
Videli ste kako ulazim u priču, dobili ste malo unutrašnjeg dijaloga... I onog spoljašnjeg što najviše smeta. Sutra bih mogao da stavim nešto gde je gomila likova ili nešto atmosferski. Izvolite!

zakk

• 3
    • IP Tardis
« Reply #361 on: 15-09-2017, 11:48:53 »
Bog te mazo, Zakk! Pola posetilaca će da pročita prvo poglavlje! Može li to da potre početno upljuvavanje?

Domovina se brani knjigom.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #362 on: 15-09-2017, 12:58:51 »
Zakk, u pravu si. I porodica se brani knjigom. Zato, jedan masovni, porodični dijalog:

Negde u pustari, ispred Caspera, zaustavila se mala kolona od tri vozila. Iz Caspera se već javilo četvrto. Obezbedili su sobe u Holidej Inu, štampani turistički vodič u svakoj. Iz čeonog vozila natovarenog opremom za nasipanje, rasipanje i betoniranje istrčao je čovek prepoznatljiv kao Meksikanac, odnosno Rodrigez. U ruci je držao mobilni telefon.
Pre toga, imao je poziv i kratak razgovor:
“Halo, severozapadni turizam…?”
“Majka, jednom ću te se dočepati.”
“Vidim da ste već u Vajomingu…”
“Sad pominju i Maunt Helens…”
“Svi su tamo?”
“Samo domaćin nije. Izvukao se na kopanje jama za rasad novog voća i neke nabavke iz Lousa.  Bar ne gubim svaki dan jedno vozilo za njegovo obezbeđenje…”
“Daj vezu ćerki, snajki, majki ili snaji, jetrvi, svekrvi…”
“Molim, molim?”
“Upravo tako mi je brat, muž i sin objašnjavao.” Tamo negde se Majka cerila. “Reci im da Konstantin hoće da razgovara sa njima.”
“Neću ni da ga čujem!”, rekla je Milena.
“Neću ni da ga vidim!”, rekla je Anita.
“Dajte ga meni.”, Mila je pružila ruku iz srednjeg reda velikog vena. “Za ime sveta, gde ste vi?”
“Ja sam tu, a i tata nije daleko…”
“Šta to znači?”
“Našli smo gde je… bio. Mnogo lep kraj. Uživancija. Sve same bogataške vile…”
“Sa Forbsom?”
“On se ne… ma, svejedno. Koliko do juče bio je sa mnom. Takoreći. Mislim… Forbs.”
“Znači, sam si?”
“Nisam. Možeš da čuješ kako mi se društvo podsmeva. I tata je sigurno sam. Izigrava Robinzona Krusoa.”
“Naći ćeš ga?”
“Za pola dana ili stotinu morskih milja…”
“I, šta hoćeš?”
“Možete kući. U Talsu. I mi ćemo stići nekako u isto vreme.”
“Dobro.”
“Dobro”.
Vratila je mobilni telefon Meksikancu, pa se kolona ubrzo ponovo pokrenula.
“Da vam kažem šta je rekao?”
“Neću!”, rekla je snaja.
“Neću.”, ponovila je sestra.
“Možemo kući. Mislim da će nas njih dvojica čekati tamo.”
“Misliš?”, Sena ju je gledala u retrovizoru.
“Ne bi se javio da nevolje ne jenjavaju. Ne bi rekao da je blizu Damjana, da ne zna gde je. Gotovo je. Vreme je da otpustimo Meksikance…”
Sa čvrstom namerom da nastavi Sena je dodala gas, prekoračila sva ograničenja i skoro se zabila u vozilo pred njima.
“Hoću u Larami planine! Da nađem Hole in the Wall!”, doviknuo je Kris.
“Ja bih da vidim kako se ujna Anita pentra.”, dobacila je Nikol.
“Ja se svakako ne pitam.”, procedila je Meri. Još je bila ljuta na sebe što nije uspela da se izvuče.
“Baba, baba…”, počela je da cmizdri Sara.
Sad su se kola zaustavila skoro u mestu. Zadnje vozilo se zamalo nije zabilo u njih. Rodrigez je čupao perčin negde daleko napred.
“Dosta!”, Sena se okrenula i zgromila sve pogledom. “Ko ovde drži volan? Ja! Svega mi je dosta. Idemo kući.”

scallop

• 5
  • 3
« Reply #363 on: 17-09-2017, 09:03:50 »
Konstatovao sam da u danima kad me kude imam trista pregleda, a u danima kada me poštede pet puta manje. Ovom prilikom zahvaljujem onima koji su me kudili.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #364 on: 17-09-2017, 12:31:24 »
Konstatovao sam da u danima kad me kude imam trista pregleda, a u danima kada me poštede pet puta manje. Ovom prilikom zahvaljujem onima koji su me kudili.
Naravno. Trudili smo se iz petnih žila da vam podignemo rejting. :)

Boban

• 3
« Reply #365 on: 17-09-2017, 14:35:02 »
Moje prisustvo u komentarima nečijeg dela podiže rejting tog dela bez obzira da li ga hvalim ili kudim.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #366 on: 17-09-2017, 14:37:20 »
Stipan je najbolji dokaz.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #367 on: 17-09-2017, 16:16:24 »
Je... Od Bobanovih duhovitih opaski se ne mogu ni u grobu sakriti...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #368 on: 17-09-2017, 16:35:44 »
Je... Od Bobanovih duhovitih opaski se ne mogu ni u grobu sakriti...

Pardon ako ometam sakrivanje.

Stipan

• 4
  • 3
« Reply #369 on: 17-09-2017, 18:26:25 »
Pardon ako ometam Baba Vangu...

scallop

• 5
  • 3
« Reply #370 on: 17-09-2017, 18:43:17 »
Baba Vangi se javlja da ćeš biti još uspešniji.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
We're all mad here.

hidden

• 4
  • 3
« Reply #372 on: 18-09-2017, 22:09:32 »
Super fotke! Nadam se da ste se lepo družili i da će biti i neki audio zapis :-)

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
We're all mad here.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #374 on: 18-09-2017, 22:26:58 »
Znao sam da će Angel biti ažurna do bola. Kad smo stigli kući promocija je već bila poslužena. Mislim da će biti i par grupnih fotografija, ali ćemo sačekati. Isto tako, Nevidljivi nekim čudom pohvata sve ključne momente, pa ostajem bez reči. Žarko nas je poslužio perfektnom rakijom, ali nisam stigao da pitam gde je nabavio i ostale nevažne detalje kao što su cena i kako do nje doći.

Možda sam A.B.N-a uverio da je roman SF, ali to ćemo tek da saznamo.

Ana

• 4
  • 3
« Reply #375 on: 18-09-2017, 22:32:46 »
Čula sam da je promocija bila dostojanstvena i lepa, i baš baš baš mi je drago.

Angel, zašto se slike ne mogu lajkovati?

hidden

• 4
  • 3
« Reply #376 on: 18-09-2017, 22:39:47 »
Kuku, eno živ čovek posmrtno objavljuje.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #377 on: 18-09-2017, 22:45:22 »
To bi bila zgodna priča. Pisac se spakuje u holografski sloj i izlazi svakih četrdeset godina da vidi kako mu ide.

angel011

• PsychoKitty
  • 5
  • 3
  • meow
« Reply #378 on: 18-09-2017, 22:47:08 »

Angel, zašto se slike ne mogu lajkovati?

Ne znam u čemu je problem, neki lajkuju.
We're all mad here.

Ana

• 4
  • 3