Author Topic: Unazad i Folder: Baba Vanga Case  (Read 61318 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boban

• 3
Re: Unazad i Folder: Baba Vanga Case
« Reply #900 on: 11-04-2020, 21:48:32 »
Činjenica je da je ovaj Mehov prikaz u osnovi prilično negativan, verovatno uslovljen višegodišnjim kinjenjem od strane Radmila. Praktično iste primedbe na knjigu je izneo i Mića, ali se više skoncentrisao na pozitivne stvari i malo više prećutao negativne; Meho je uradio suprotno. Ono što je indikativno je Radmilova uvređenost i ljutina o kojoj sam sa sobom uz Kimurino očekivano klimoglavljenje lamentira na fejsu. Nema podrške za njegov očaj, ali on odbija da shvati da je ovo knjiga koja ne može da se odbrani, ne može da se nametne kao vrhunski sf roman, najbolji u deceniji u srpskoj književnosti, jednostavno nije krunsko životno delo nego potonuće, kao što sva dela Filipa Dika koja je uradio pred kraj karijere i koja sada svi pokušavaju da poture kao najbolja, jednostavno publika ne prihvata i i dalje glorifikuje literarne nesavršenosti prethodne faze.
Knjiga se teško čita, ja garantujem da nema ni deset ljudi na celom svetu koji nisu Radmilovi poznanici koji će izdržati 100 strana. Ljutina je legitimna, neobjektivnost i samoljublje takođe, sve je legitimno što Radmilo tvrdi oko ove knjige, ali to knjigu ne čini boljom, naprotiv...
Put ćemo naći ili ćemo ga napraviti.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #901 on: 11-04-2020, 22:14:14 »
Ja sam se nadao da se neće ljutiti, ali nije da to nisam baš ni očekivao. Ako je za vajdu: ništa nije napisano s namerom da provocira ili uvredi.

Elem, svakako da sam dosta po glavi premetao ovo što Zosko kaže - da li ja samo očekujem karakterizaciju jer je ovo nominalno žanrovski roman pa gubim iz vida da je ovo roman koji namerno subvertira formu žanra i beži od žanrovske karakterizacije.

Ali zaključio sam da, iako je možda tako, on naprosto previše zavisi od likova - pošto se kroz njih odmotava radnja, dakle nema ekspozicije same za sebe - da bih mogao da pređem preko njihove uzajamne zamenjivosti i zaravnjenosti.

Ali naravno, to je iz moje perpektive i po mom ukusu. Sad kad sam iščitao šta su drugi ljudi pisali o romanu, vidim da ima više ljudi koji su to čitali znatno lakše nego ja i kojima nije smetalo ono što je meni bilo upitno.

Linʞᴉn

• Arhi-var
  • 3
  • Kuća Rotsčajld
« Reply #902 on: 12-04-2020, 09:29:50 »
Da li možemo da zaključimo da ste se sada svi ispucali, uključiv tu i samog autora koji najviše minira, pa da pokušamo nemoguće tj. da odbranimo ovaj roman?
"Koga briga za to što govore, ako nemaju muda da ti kažu to u lice?" - Toni Soprano

"Ako bismo ljudima oduzeli njihove iluzije, koje bi im zadovoljstvo onda ostalo?" - Volter

Boban

• 3
« Reply #903 on: 13-04-2020, 14:26:05 »
tjah... kakav epilog najdužeg policijskog časa u ovom veku u ovoj zemlji... forum napustili D. Linkin, scalop i verovatno još neki... što bi rekao Grunf, imali smo mi i većih problema pa ih nismo rešili...

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #904 on: 13-04-2020, 15:01:05 »
I Skalop?

E, pa... stvarno mi je sad žao. Nikako nisam imao nameru da ga uznemirim onim pisanjem. Nadam se da će se malo ohladiti i vratiti.

Boban

• 3
« Reply #905 on: 13-04-2020, 15:09:13 »
utepo si ga ko zeca... 19 sati pošto je pročitao tvoj prikaz nije se oglasio nigde niti jednom rečju. Čovek se potpuno obeznanio; em je policijski čas, em je u rizičnoj grupi, em mu je sve zabranjeno od strane vlasti i sad ti koristiš baš taj trenutak da mu saspeš sve u lice, a knjigu si uzeo pre godinu dana i mogao si je dosad pet puta prikazati. I još nas ubeđuješ da je sve to slučajno.

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #906 on: 13-04-2020, 15:25:39 »
Normalno da ga je ubio ko zeca. Jer da je mene poslušao još onomad, da je namjesto beta čitača odmah uzeo Mehu za urednika, sad bi bio živ, trčao bi kroz šumu, oglašavao se samodopadno na svakoj mogućoj temi.

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #907 on: 13-04-2020, 15:35:54 »
Dobro, ne preterujmo sad, nisam ništa sasipao u lice, trudio sam se da sistematično sažmem svoje utiske o romanu, pozitivne i one manje pozitivne. Ako se pogleda ceo tekst, mislim da prevažu pozitivni utisci nad negativnim. Pa u zaključku ga nazovem divljim draguljem!

Pritom, video sam posle da su i drugi imali primedbe koje se tiču trilerske dimenzije radnje i likova tako da nije da sam ja sad, kao, jedini ovde izmislio neke stvari da ih kritikujem. Nadam se da ga nije pogodilo ono vezano za postmodernističke elemente, jer je meni to bilo vrlo zanimljivo da je kod njega to toliko izraženo uprkos inače proklamovanom negativnom stavu o postmodernizmu. Ja sam to nameravao da se shvati kao pohvala; to da mu od ruke ide nešto protiv čega inače priča je namerilo da kaže da nije problem u samom pristupu nego, možda, u slabim piscima koji su ga se prihvatali...

saturnica

• 8
  • 3
  • *
« Reply #908 on: 13-04-2020, 15:48:41 »
Meho, kad sam mu ja rekla neke stvari koji si i ti sada ponovio, on mi nije vjerovao. Držao se kao pijan plota da roman nisam dovršila i da iz te pozicije ne mogu kritizirati. A zapravo, osim što si ti ljepše i stručnije sve rekao, dijelimo isto mišljenje. Ja, kao običan čitatelj ne mogu ti nego reći hvala. Iz tvog opsežnog osvrta svatko tko piše može samo učiti i naučiti. Tko ne želi učiti, neka se nastavi ljutiti..

Meho Krljic

• 5
  • 3
« Reply #909 on: 13-04-2020, 15:51:41 »
Ma meni nije ni ambicija da učim Skalopa kako da piše, dalekobilo. Samo mi je žao ako se nanervirao zbog nečeg što sam pisao kao, koliko sam ja u stanju, analitičko, dobronamerno čitanje romana.   :( :(  A i ja sam običan čitalac, da se razumemo, pa moje mišljenje i ne treba da ima neznamkakvu težinu.

scallop

• 5
  • 3
« Reply #910 on: 14-05-2020, 12:53:25 »
Tako sam i shvatio tvoje čitanje. Već više godina se baviš striovima, video sam na tvom blog. Nisam se naljutio zbog tvog napisa, nego, dan ranije zbog nekontrolisanog proliva fašističkih izjava koje nikog nisu uznemirile. A ozbiljna knjiga se ne čita godinu dana. I ja bih zaboravio o čemu je, pa nije čudno da si bavio svojim uverenjem o mojoj narcisoidnosti, viškom likova i tlapnjama o mejnstrimu.
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience. - Mark Twain.